Gemengde berichten. Binnenland. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 22 Augustus 1904. trekkingen met Servie niet meer zou will en heratellen, is zonder resultaat teruggekomen. De regeering ver- klaarde, dat zoolang de personen, die aan den moord van Koning Alexander en Koningin Draga hebben deelgenomen, niet officieel uit hun hof betrekkingen zijn ontslagen, Engeland geen betiekkingen met Servie wenscbt. uit, de klokken werden geluid, kortom 't was eeu feestdag voor het //Oude trouwe". Ds. Rozetneijer hie]d in de kerk de feestrede, terwijl de gemeeute- raad een openbare zitting hield, welke door velen werd bijgewoond en waarin de Burgemeester met een woord ter herinnering aan het roemrijke feit teveus het document der capitulatie van 1604 voorlas Hoewel H. M. de Koningin-Moeder Vrijdag slechts zeer kort in Middelburg vertoefde was het wel te verwachten, dat H. M. daar een guile en hartelijke ontvangst zou ten deel vallen. Overal in de stad wapperde de driekleur, en reeds lang voor de aankomst van den trein bewoog zich in den omtrek van het station een taltijke menigte, die de bemiude Vorstin wilde begrotten. Op het perron waren tegenwoordig om H. M. te verwelkomen de commissaris der Koningin, de griffier der Staten, de burgemeester, de heer W. A. graaf van Lijndeu, Jhr. Mr. Van R-igersberg Verslujs, kamerheer in buitengewonen dienst, Jhr. Mr. de Casembroot, voorzitter van Vreeuidelingen- verkeer, en de heer Frederiks, secretaris van de Kopertentoonstelliug. Het dochtertje van den heer W. P.lman Kruseman, griffier der Staten, bood H. M. een bouqet aan, waarvoor Zij vriendelijk dank zegde. Na een kort oponthoud in de eerste klasse wacht.kamer, die voor deze gelegeuheid smaakvol was versierd, begaf de Koningin-Moeder zich met Haar gevolg naar de gereedstaande rijtuigen. Niet zoodra was H. M. zichtbaar, of zij weid met luide jubelkreten door de vele honderden, die buiten het station slonden, begroet, welke huldebetooging door H. M. vriendelijk werd beantwoord. De commissaris der Koningin nam plaats in het rijtuig bij H. M. De stoet zette zich vervolgens in be- weging. Er werd het eerst naar de woning van den commissaris der Koningin in de Abdij gereden, om daar het dejeuner te gebruikeu. Overal op den weg daarheen werd de Koningin-Moeder luide toegr-juicht, en H. M. beantwoorude al deze blijken van hartelijke genegenheid steeds met vriendelijk hoofdkuikken. Aan het dejeuner zaten o. a. aan de burgemeester, de heeren Reigersberg Versluys, Graaf Van Lijuden, Jhr. Mr. De Casembroot, Ffederiks en Hartmau, respectievelijk secretaris van de Kopertentoou- stelling en de Vereeniging voor Vreemdeliugen- verkcer. Na het bezichtigen der AbdijgebouweD, waarbij verschillende autoriteiten tegenwoordig waren en de heer J. A. Frederiks aan H. M. de Koningin- Moeder iulichtingen verstrekte, begaf het hooge gezelschap zich naar de wooing van den Commis saris der Koningin tot het gebrniken van de the. Hiertoe waren ook genoodigd W. A. Graaf Van Ljnden en Jhr. Mr. Van Reigersberg- Versluys, kamerheer in buitengewonen dienst. Om kwart over vijf uur werd afgereden naar het station. Op den weg daarheen stond overal weer een talrijke menigte, H. M. al maar toe- juichende. Aan het station waren ook nu ver schillende antoriteiten aanwezig met wie H. M. zich eenigen tijd in de eerste klasse wachtkamer onder- hield. Op het perron sprak de Koningin-Moeder nbg eenige oogenblikken met den burgemeester en nam Zij minzaam afscheid van de autoriteiten. Ook outbood H. M. den commissaris van politie, die zij dank zegde voor de goede regeling. Hierna begaf H. M. zich in het salonrijtnig, en toen de trein zich in beweging had gezet, wuifde Zij de talrijke menigte, die hasr nog sieeds luid toejuichte, toe. De trein werd begeleid door den heer C. Walraven, iuspecteur van de f^taatsspoorwegen. Blijkens het verslag over 1903 van de Maatschappij van Weldadigheid kwam in het be- volkingscijfer geen noemenswaardige verandering. Het aantal bestedelingen klom tot 244. Vele aanvragen moesten van de hand worden gewezen, aangezien als regel is aangenomen, dat bestede lingen boven 12 jaar niet kunnen worden opge- nomen. Telkens en telkens blijkt echterdatmen niet bekend is met het streven en het doel der Maatschappij. Men heschouwt Frederiksoord nog maar al te vaak als eene plaats (zooals die tot 1859 was) waar ondeugende jongeus opgeborgen konden worden. Niets is minder waardie oudere jongens zijn niet op hnu plaats en doen aan het geheel zeer veel nadeel. Ter opvoeding ontvangt de Maatschappij liefst de kinderen zo jong moge- lijk, zij worden dan als eigen kinderen in een huisgezin opgenomen en kunnen van het degelijk onderwijs gebruik maken. Zal de Maatschappij aan hare roeping tlijven beantwoorden, dan is het noodig dat velen zich bereid verklaren de kleine contribute van f 2,60 per jaar bij te dragen. Het aantal leden bedraagt 8118. In Zeeland zijn afdeelingen gevestigd te Goes met 16, Middelburg met 81, Ter Neuzen met 6, Vlissiugen met 24 en Zierikzee met 24 leden. Te Hontenisse is een correspondentschad met 6 leden. Te Sluis is Vrijdag het roemrijke feit van de verovering van het Laud van Cadzand op de Spanjaarden, dat met de overgave van Sluis op 19 Augustus 1604 een feit was, feestelijk gevierd. Het oude Sluis was geheel in feestgewaad, van alle woni gen wapperden de vlaggen, het muziek- j^zelschap Apollo voerde verschillende stukken In de op Donderdag. a. s. des voormiddags te 10 uven te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgendi punten in behandeling Ingekomen stukken vaststelling gemeente rekening 1903 aanbieding gemeentebegrooting 1905benoeming van eene onder wij zeres bij het herhalingsonderwijs voorstel van Burg, en Weth. tot afwijzing van het verzoek om subsidie voor het ziekenhuisidem tot aauscbaffing van een electro-motor voor afvoer van rioolwater vaststelling van het le suppletoir kohier Hoof- delijken Omslag 1904 verzoeken om ontheffing van belastingen. Met ingang van 1 Oct. a. s. is op verzoek eervol onlslag verleend aau den postbode J. Wolfgang, alhier. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is aan de betrokken polderbest.uren in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen meegedeell dat de verschil lende bezwareD, ingediend tegen de oprichting van eeii waterschap van polders beoosten het kanaal GentTer Neuzen, hun aauleiding hebben gegeven, hun voorstel aan de Provinciale Staten aan te hoaden. Overeenkomstig het te kennen gegeven verlangen wenschen zij gelegenheid te geven tot het treffen van een overeenkomst tussshen de belanghebbende polders tot het in goeden staat brengen en houden van de dijken met hun kunstwerken, welke de eerste waterkeering uitmaken achter de zeedijken, uitgezonderd den noordelijken dijk van het rijks- afwateringskanaal in de polders Noord- en Ser- Lippens. Mocht voor 15 Oct. a. s. geen overeenkomst gesloten zijn, dan zal door Ged. Staten Dader overwogen worden, wat ter beveiliging van de betrokken landstreek dient gedaan te worden. Gisteren werd alhier in den tuin van den heer Joz. de Feijter aan het station een concert gegeven door het fanfarencorps #De vereenigde Werklieden", directeur de heer A. Eeckhout. Een groot pnbliek was daar aanwezig, dat dankbaar genoot van hetgeen door het fanfarencorps werd ten beste gegeven. We vermeenen dat ten voile mag gezegd worden, dat het gezelschap, onder bekwame leiding, op den goeden weg is. In verband met het bericht in ons vorig nummer, aangaande den Rus die de Nederlanders, door hem daartoe uitgekozen, zulke groote winsten wil laten deelachtig worden, vertoonde ons beden- mcrgen een onzer ingezetenen een duidelijk geadres- seerd in het Duitsch gesteld schrijven, door hem rerds in het begin van het vorig jaar ontvangen, van een zich teekenende Theodor Weber, Hotel l'Europe" Rostow a. Don. Daarin werd hem ook voorgesteld het koopen van een ruw (goud) product, af te halen in Rusland tegen contante betaliug, en waarmede jaarlijks 85000 H. fl. te verdienen zou zijn. Onze stadgenoot zond na eeDigen tijd aan het opgegeven adres een schrijven, waarin hij zijn verwoudering uitdrukte dat W., die hem ten eeriemnale onbekeud was, hem die groote voordeelen had toegedacht, en nadere inlichtingen verzocht. Dit schrijven is waarschijnliik met in handen van W. gekomen, want later zond hij een briefkaart met verzoek te .berichten of men niet op zijn handelsvoorstel wenschte in te gaan, maar gaf toen als adres op Mitau, Walstr. 65. E/enals de Spaausche schatgraver schijnt de Russische schatverkooper een goed oogje te hebben op de ler Neuzensche ingezetenen. Nadat Zaterdagnamiddag de Zweedsche stoom- boot St. St. Blicher door het Nederlandsch Loods- wezen op de reede alhier bemand was, en de sloep langs zijde lag, geraakte door het werken van het stoomschip een deel der deklast papierprops over- boord. De kajuifsjongen, die zich juist op dst deel der lading bevond, geraakte mede te water, en werd door de bemanning der loodssloep gered. Een zoon van den vrachtrijder L. B. van Kerkvoorde alhier, had de vorige week het ongeluk te Nieuw Nameu, waar hij werkzaamheden ver- richtte' voor den aldaar in aanleg zijnden keiweg onder een z. g. kipkar beklemd te geraken, waardoor eer. zijner beenen brak. De gevreesde keelziekte blijft te Hulst nog steeds heerschen. Weer zijn drie gevallen ge- conslate^-rd, waarvan een van hoog ernstigen aard. Een vijfjtrige kleine bezweek binnen weinige ureu. Zelfs volwassenen blijven niet verschoond, hoewel bij hen de ziekte niet gevaarlijk kan geacht worden. ge- Voor de hoofdacte is te Arnhem o. a slaagd de heer P. C. J. Cremer te Hulst. De heer D. van Houte van Retranchement is benoemd tot onderwijzer in Barwoutswaar- der, (Z.-H.) Stoppeldijk. Vrijdngavond is, na eene zeer korstondige ziekte, alhier overleden de heer J. H. Weustenr.ith, sinds 1897 gtpsrsioneerd hoc fu der school te Boschkapelle, na aldair ruim 25 jair te zijn werkzaam geweest. De overledene, die den hoogen leeftijd van 78 jaren bereikte, is ook te Stoppeldijk bij 't onderwijs werkzaam ge weest en vestigde zich in deze gemeente toen hij 't onderwijs verliet. Zondagnamiddag gaf onze fanfare St. Cecilia eene welgeslaagde muziekuitvoering, zooals wij trouweus van haar gewoon zijn, op den Magrel- schen dijk. Wij mogen het gezelschap dan ook wel feliciteeren met het besluit van haar bekwamen kapelmeester, den hfeer G. Stroucken te Kapelle- brug, die, wegens drnkke bezigheden, het direc- teurschap der faufaren te Clinge en Graauw ueer- legde, doch dat van //St. Cecila" zal blijven waar- nemen. Lamswaarde. Met ingang van 1 September is tot onderwijzer aan eene bijzoudere school te Monster benoemd de heer A. D. de Waal, zoon van den heer L. de Waal, onderwijzer aan de school alh er. Koewacht. Zondag hield de afdeeling van den R. K. Boerenbond alhier eene vergadering ten huize van mej. de wed. Van Hove. Een groot aantal leden waren opgekomen, terwijl mede eenige belangstellendeu de vergadering bijwoonden. Eerst was aan de orde de gezamenlijke aankoop van kunstmeststoffen voor het jaar 1905, waarvan voor 1 September a. s. opgave moet gedaan worden aan het hoofdbestuur. Opgegeven werd 18500 kilo superphosphaat, 19900 kilo kunstguano en 6400 kilogram chilisalpeter. Daarna zette de voorzitter doel en werking uiteen van eene onderlinge veeverzekeringwaarbij de leden zich verbinden gezamenlijk de kosten te dekken van de schade, die eeu landbouwer lijdt, als een afgekeurd rund in den put gestoken moet worden. Daar de meerderheid zich verklaarde voor het oprichten eener dergelijke vereeniging, zal het besfuur verder de zaak in overweging nemen. Voor de oprichting eener varkensverzekering betoouden de leden weiuig belangstelling. In eene vorige vergadering hadden zich slechts tien leden aangemeld, die mede wilden werken tot het tot stand komen eener dergelijke vereeniging, thans bleek het, dat er een paar reeds spijt van hadden, dat zij hun woord gegeven hadden terwijl slechts een lid zich nog aanmelde. Besloten werd daarom de zaak nit te stellen. Thans werd besproken de Katholieke dag, welke a. s. Zondag te Roozeudaal wordt gehouden. De secretaris gaf lezing van de verschillende stukken, die daaromtrent waren ingekomen terwijl de WelEerw. heer B. Smoor het programma van dien dag mededeelde. E-n 4tal personen uit de afdeeling zal die vergadering bijwonen. Zondagnamiddag bracht het mnziekgezelschap z/Willen is kunnen" uit Moerbeke een bezoek aan deze gemeente. Bovendieu hadden zich vele ingezetenen van Moerbeke bij dit gezelschap aangesloten. Eerst werd eene serenade gebrachl bij den ZeerEerw. heer pastoorwaarna eene muzikale wandeling door de gemeente gemaakt werd en enkele herbergen bezocht werden. Verschillende muzieknummers werden door het gezelschap verdienstelijk uitgevoerd. St. Jausteen, 22 Aug. Gisteren is alhier een dief gearresteerd. '8 Gravenhage, 22 Aug. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz. te Aardenburg, de heer P. van Manen, thans te Sluis. Bij onderzoek in zake de inbraak op het Molenwater te Middelburg, moet, zegt de #M. Ct.", gebleken zijn, dat niets vermist wordtgelds- waardige zaken schijnen trouwens in het opeuge- jroken schrijfbureau niet aanwezig te zijn geweest. Omtrent dader of daders is nog niets bekend. Het vreemde van het geval is, dat geen sporen van braak aanwezig zijn aan deuren enz. Terwijl de 28jarige Barend de Goede te Zwart- sluis Vrijdagmorgen met zijn vader, aan boord bij schipper J. Steenbergen, bezig was de zandstrook van een der zwaarden aan te klinken, school de tang, waarmee hij die zandstrook aankneep, nit, met het gevolg, dat hij zijn evenwicht verloor en achterover van het schip tuimelde. Hij kwam terecht op de dolft van de roeiboot, die langszij van het schip lag, waardoor hij zijn ruggegraat brak en op de plaats dood bleef. De Rotterdamsche kermis is heden Maandag zoo goed als afgeloopen. In tegenstelling met andere jaren was zij niet druk bezocht, daar meer en meer ook de burgerstand er de voorkenr aan geeft een paar dagen op reis te gaan, waartoe de spoorwegmaatschappijen goedkoope gelegenheid geven. Deze zacht van reizen was Zaterdag op te merken, daar verscheiden werklieden, die vrijaf hadden een boottocht maakten of een reisje naar den Haag en Scheveningen. De dolle herrie op den Zaterdagavoud en de hosparfijen ontbraken bijna geheel. Wel was het levendig en vroolijk op de Hoogstraat en het kermisterrein met enkele verkleede troepen, maar het helsch Dwaai van allerhande ketelmuziek werd gemist. Ook was er geen nieuw kermisiied en werd de flauwc roep van //Heb ie je hoed op" overal gehoord. Te 2 uur was reeds het sluitings- uur der herbergen en koffnhuizen. Vechtpartijen en beschonken lierlen zaa men weinig. Heden Zondag werd de pret herhaald. Een groote menigte toog naar het Schuttersland, een ander naar het grasveld achter Woudestein, alwaar respeciievelijk harddraverijen en een kiesrecht- meeting werd gehouden met muziek en avondfeest. Men schrijft aan 't //Nieuws": Fen der Noord-Hclland^che dorpen levert des Zondags voor den vreemdeling, die hier toevallig doorwandeld, een eigenaardig gezicht op. Groot en klein, oud en jong, kan men na kerktijd druk bezig zien metknikkeren. Zelfs zeer ouden van dagen houden dit gebruik in stand eu over het algemeen is de liefhebberij voor dit spel bij hen zo6 groot, dat zij zich nauwelijks den tijd gunnen om te gaan eteu. Als 't weer 't maar eenigszins toelaar, gaat dit zoo het geheele jaar door. Hoort men dikwijls de klacht, dat de jeugd tegenwoordig zoo vroeg rijp en veel te ond voor haar jaren is, hier schijnt men zich lang jong te blijven gevoelen. Men schrijft aan de //N. Ct." Binnen een niet te lang tijdsverloop zal voor de auond.-rechtbank te Haarlem dienen de zaak tegen vrouw Datema, thans gedetineerd, beklaagd haar man, cafe'honder in de Haarlemmermeer, door middel van arsenicum om het leven te he ben gebracbt. De vrouw heeft bekend een medeplichtige te hebben, een goed vriend, die liaai bij een en ander de behulpzame hand zou hebben verleend. Deze vriend bevindt zich mede in arrest, doch ontkent alles. Een stellig bewijs ontbreekt en bijgevolg is de kans tot nu toe zeer groot, dat hij weer op vrije voeten zal worden gelaten. Opmerkelijk is, volgens de bekentenis der vrouw, de loop der gebeurtenissen. Volgens haar zou zijn afge- sproken, dat de vriend's nachts aan haar woning zou komen en de deur ongesloten vinden. Op een afgesproken plaats was een beker met een ei gezet en daarin zou hij het arsenicum doen. De vrouw, wetende dus dat de beker vergif bevatte, klutste 's morgens het ei, gaf het aan haar man met het gevolg,- dat hij bezweek. De hoeveelheid arsenicum moet groot genoeg geweest zijn om vier man te vergeven. Het opmerkelijke van het geval is, dat niemand den medeplichtige bij de woning heeft gezien, welke pogingen ook zjjn aangewend om dat te bewjjzen. Een belooning van 100, door den officier van justitie ten deze uitgelootd, bleef zelf zonder resultaat. Hoe vreemd het moge schijnen, de mogelijk- heid bestaat, dat niemand den man gezien heeft omdat het feit moet hebben plaats gehad in den nacht van Zaterdag op Zondag, een tijd dns, dat weinig meuschen op het pad wareii. Op elken anderen nacht zou dat niet het geval <>e- weest zijn, omdat dan vele landslieden omstreeks 3 uur reeds op weg naar hun landarbeid zijn. De vrouw zal intusschen haar gerechte straf niet ontgaan. De justitie te Haarlem zet het onderzoek naar de daders van den moord op Bosman in de Haarlemmermeer voort. De aanvankelijk verdachte Klaas Blonk heeft zich bereid verklaard om ver schillende boerd'erijen in de Haarlemmeru eer onder leiding van de politie te bezoeken, teneinde na te gaan, of zich onder het werkvolk ook de twee personen bevinden, die hij in den ochtend van den moord daar heeft gezien. Een marechauseee, te Finsterwolde gestation- neerd, met verlof te Rotterdam vertoevecde, bracht Zaterdagnacht een bezoek aan het kermisterrein en bezocht het cafe van Van GOderen in de Marktveldstrast. Hij kwam daar in gezelschap van een nichtje van den 36jarigen horlogemaktr A. W. Ockeloen, en in dat van een paar andere vrouwen, waarouder juffrouw C. M. K., huisvrouw van W. F. van K. Tegen het tijdstip dat htt sluitingsuur van half twee sloeg", kwam in eens de horlogemaker A. W. Ockeloen dat cafe' bi nnen- loopen en begon tegen zijn nichlje uit te varen en te schelden, omdat zij bhjkbaar het gezelschap van den marechaussee boven dat van hem verkoos, die al geruimen tijd pogingen aanwendt om een intiemere kennismaking met het nichlje aan te knoopen, tegen haar zin. Al dadelijk ontstond nu tumult en het gezelschap, dat het cafe wegens het sluitingsuur verlaten moest, ging de s'raat op, waar nog eenige harde woorden geuit werdeiu Plotseling drong toen Ockeloen op C. M. K.> vrouw van W. F. v. K. in. Zij viel, en bleek door een messteek in de linkerzijde getroflV.n, terwijl Ockeloen de vlucht nam. Hem achtervolgde onmiddellijk de marechaussee en hij had het geluk den horlogemaker zeer spoedig te grijpen, die toen naar den tijdelijken politiepost op het kermisterrein en van daar naar het politiebureau in de Meer- mansstraat is overgebracht. In zijn bezit is een kuipmes gevonden. De verwonde vrouw, naar deuzeifden politiepost gebracht, werd daar door Dr. W. Mees verbonden, waarbij bleek dat de toegebrachte verwonding niet van ernstigen aard is.. De verdachte Ockeloen is Zaterdagmorgen in verhoor genomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2