Hoogwatergetij te Ter Neazen. 't Publiek, dat verzot is op halsbrekende toeren, beeft Dinsdagavond in een specialiteiter- theater te Rotterdam, het //Gebouw voor Kunslen eo Weteaschappen", volop genoten bij de motor- vaart in de lucht. Twee wielrijders rijden in vliegende vaart, de een op een motorfiets, rond op een omhoog gehescheu schuinen circelvloer. Die mannen zijn nu naar beneden getuimeld, zoo- dat 't publiek de v lie zenuwprikkeling van een ongeluk te genieten kreegenkele dames vielen flauw van den schrik. De wielrijders werden weggebracht, maar konden zich eenige oogenblikken later toch weer op het tooneel vertoouen, om te laten zien dat ze niet dood warenze waren er, naar 't scheen, vrijgoed afgekomep. Een dierenbeul hakte te Nijmegen een nest jonge katten met een bijl kop en pooteu af. Kinderen liepen met de overblijfselen van die diertjes over de straat. De oude kat trachtte nog em zielto- gead jong in veiligheid te breugen. Twee heeren uit Gouda waren op de jacht geweest en keerden met hun automobiel huiswaarls. Toen ze uabij Haastrecht den IJseldijk wilden op- rijden, had de auto geeu vaartgenoeg, reed achter- uit den dijk af en kwam in een sloot terecht. Een der heeren was er bijtijds uitgesprongen, doch de andere ging mee te water. Gelukkig werd hij door den ander spoedig op het drooge getrokken zoodat het ongeval zonder persooulijk letsel afliep. De auto was zwaar beschadigd. Te Beek (N.-Br.) is Donderdagochtend de trouw van den schoenmaker A. d. M. bij het water- putten voorover in den put gevallen en leveuloos daaruit gehaald. De //Zutph. Ct." schrpft Men herinnert zich den Spaanschen //schat- graver", die gevangen zat, en eenigen tijd geleden uit zijne //gevangenis" brieven aan Hollanders schreef met verzoek om hem geld te zenden, ten einde zich vrij te koopen, in welk geval de zender een gedeelte zou krijgen van de begraven schatten, welker schuilplaats alleen den gevangene bekend was. Deze Spaansche schatgraver, ot een broertje van hem, schijnt sedert naar Ruslaud verhuisd te zijn en er een andere onderneming tot vrijk- making" van ons ,/onnoozele Hollanders", te hebben opgezet. Een firma hier ter stede, die zaken met Rusland doet, vertoonde ons een brief met begeleidende omschrijving (in het Duitsch ge- steld en met de schrijfmachine geschreven), die op het volgende neerkomen. De afzender, die zich R. I. Teerski noemt en het antwoord poste restante te Smolensk inwacht, schrijft, dat hem door een Russischen groothandelaar is opgedragen, hem duurzame handelsrelaties te verschaffen met buitenland- sche kapitalisten. Die //groothandelaar" zoekt n.l. een geregeld afnemer voor een zeker jaar- lijks te leveren ruwproduct, dat hij tot dusverre gewoon was naar China te verhandelen, waar hjj het evenwel, ten gevolge der politieke ge- beurtenissen van den laatsten tijd, niet meer plaatsen kan, zoodat hij genoodzaakt is er een debouche voor te zoeken op de Europeesche markt. Uit de begeleidende omschrijving blijkt, dat dit ruwproduct is goud. Goud, zegt de welwillende Rus, mag in het land van den Czaar in ruwen vorm niet vrij verhandeld worden, maar moet geleverd worden aan de regeering, en wel onder zoodanige voor- waarden, dat de industrie niet loonend zou zijn. indien het den industrieelen niet ge- lukte een deel van hun product onderhands te verkoopen aan vertrouwde buitenlandsche af- nemers. De lastgever van den schrijver nu bezit eigen goudwasscherijen in Azie en kan daaruit jaar- lijks circa 500800 pond leveren aan eenig buitenlansch afnemer, dien hij met zijn ver- trouwen gelukkig wil maken. Hij wil dan het goud leveren voor 980 het kilo (waarin begrepen een bescheiden provisie van 5 pCt. voor den heer Teerski te Smolensk), terwijl het bij verkoop op de Europeesche markt 1410 per kilo waard is, zoodat er een zoet winstje van 430 per kilo aan zit. Op crediet wordt niet gehandeldalles a contant. Er is echter een kleine //maar" aan verbonden. Het goud kan n. 1. alleen in Rusland ge leverd worden, en de afnemer moet er dusjaar- lijks eenige reisjes naar een Russische grens- plaats voor over hebben. Maar dat is geen bezwaar. Aan het vervoer uit Rusland isgeener- lei gevaar of risico verbonden, want de bagage van reizigers, die Rusland verlaten, wordt nooit onderzocht en de invoer van de ruwe grondstof is overal vrij. Op het oogenblik ligt er 370 Russisch pond (151,70 Kg.) voor aflevering gereed, waarmede dus bruto een goede 65,000 te verdienen is. De welwillende Rus verklaart alleen maar niet waarom hij zelf niet van dit buitenkansje profiteert. Als het vervoer uit Rusland zoo gemakkelijk is en er zooveel mee te verdienen valt, moet het iemand, al is hij zelf zoo arm als Job, gemakkelijk vallen, daarvoor geld- schieters te vinden. Zonder eenigen twijfel heeft men hier te doen met een nieuwen vorm van oplichterij. Lloyd's seint uit Dover //Hedenochtend om drie uur is het Engelsche stoomschip James Westoll in het Kanaal in aanvaring gekomen met de Nederlandsche sleep- boot Hollander. De Hollander zonk en de geheele bemanning is verdronken met uitzonde- ring van een man, die aan boord van de Westoll sprong." De sleepboot Hollander behoort tot den sleep- dienst van Hoek-van-Holland naar Rotterdam. De bemanning bestond uit negen man, die alien in Maassluis thuis hoorden. De gezagvoerder Weltevreden en zeven anderen zijn verdronken. De geredde heet Cornelis Weltevreden. De James Westoll is een schip van bruto 1990 reg. ton en hoort te Sunderland thuis. De Pruissische politie heeft te Stolp een man aangehouden dien men niet thuis kan brengen, omdat hij alle inlichtingen over zich- zelf weigert. Men heeft hem toen uitgekleed, om bijzondere kenteekenen te ontdekken en zag dat liij van onderen tot boven getatoueerd was. Op den linker benedenarm bevinden zich de woorden: //Die Wacht am Rhein," daarboven staat een Germania, met een zwaard in de rechter, en het schild met den adelaar in de linkerhand. Boven het linker handgewricht is een armband met ster ingebeten en op den rechter bovenarm een zeemeermin. De rechter benedenarm is versierd met een kroon met twee vaandels en twee mansfiguren die elk een glas vasthouden. Daartusschen leest men: //Dein Wohlsein A. K. 1873". Onder het rechter handgewricht prijkt weer een armband met ster, op de rechterhand een anker en op de rechterdij een balletdanseres. De stumper zou in een kijkspelletje gelt kunnen verdienen. Een pastoor uit een Vlaamsche gemeente ontving een brief van een collega, pastoor van een Eransche grensgemeente, meldende dat hij hem een tapijt ten geschenke zond. Kort daarua kwam een officieel bericht hem melden dat het tapijt te zijner beschikking lag in het douanen- kantoor en dat hij het mocht laten afbalen mits tegen betaling van 500 fr. boete; de verzender d nl. het tapijt slechts voor een waarde vau 100 fr. opgegeven en de douaniers haddeu het hooger geschat en de boete inoest dus door den adressant worden betaald. De pastoor, nooit het voorwerp gezien hebbend en het dus niet kunneude schatten, vermoedde dat de tolbeambten de waarde overdreveuhij schreef en liep van bureel tot bureel, zelfs naar het ministerie om te betoogen dat voor een ver- keerde opgaaf toch zulke zware boete niet zou worden toegepast. Hij bracht het zoover dat men een schatting beval. En de uitslag daarvau wasdat het geschenk een merkwaardig en wonderschoon oud Aalstersch tapijtwerk bleek te zijn van minstens 20,000 fr. waarde. Onnoodig te zeggen dat de pastoor niet meer pruttelde en zich haastte de geeischte 500 francs te betalen. Het gehucbt Kloosterheide bij Lier, dat voor eenige maanden in alle bladen geuoemd werd tengevolge van een familiemoord, waarvoor vier personen zijn veroordeeld, is dezer dagen weer het tooneel geweest van een misda&d van gelijken aard. De broer van het slachtoffer van toen, Augus- teyns, en zijn echtgenoote werden in hun bed verrast en met bijlslagen zoozeer gekwetst, dat hun toestand allergevaarlijkst is. De man werd in het gelaal getroffen, zoodat zijn gebit los en zijn bovenlip afgekapt werd. De vrouw werd als gescalpeerd. Heel de schedel- huid werd afgerukt. Een kleine jongen, zoon der slachtoffers, riep de buren en deze de politie. De jongen zeide dat de misdadigers langs het varkenskot biunen gekomen moeten zijn, en dat hij, door het geroep om hulp, is wakker geworden. Tusschen een der zonen en de ouders was nog al dikwijls twist, wegens een vcorgenomen huwelijk van den zoon. Dit gaf vermoedens, te meer omdat de houding van den zoon zoo zonderling voorkwam. Daarenboveu was er geen spoor van diefstal, noch van braak waar te remen. Wat meer is, van de drie bijlen, die men wist dat het huisgezin bezat, waren er maar twee te vinden. Na lang zoeken werd de derde ontdekt. Zij was met bloed besmeurd. Zoodra het parket van Mechelen aangekomen was, werden aau de justitie deze bijzonderheden meege- deeld en er werd dadelijk bevel gegeven, den zoon aan te houden en naar Mechelen over te brengen. Op een handelskantoor te Antwerpen heeft het plotseliug krankzinnig worden van een kantoor- jongen veel opschudding veroorzaakt. Een paar opmerkingen waren hem gemaakt wegens het slecht overschrijven van een brief. De jongen ging daarover zijn beklag maken bij den procuratiehouder T., doch deze gaf hem ongelijk, waarop de jongen zinneloos werd van woede, naar de keel van T. sprong en hem den neus afbeet. Toegeloopen bedienden konden den heer T. bevrijden en zich van den jongen me; ster maken. Men heeft hem moeten binden, om hem naar het gasthuis over te brengen. Twee heeren, die nabij de beurs te Brussel in een koffiehuis gezeten waren, kregen twist en deze liep zoo hoog dat een huuner eensklaps op- sprong, een revolver uittrok en een schot rakelings op zijn tegenstander lostede kogel botste af op de borst en kwam in de mouw terecht. Een poiitie-officier, die daar in de nabijheid zat, sprong over tafels en stoelen en viel den dader op het lijf eer deze het tweede schot kon lossen. De twee twistenden zijn schoonbroers. De schuldige, een handelsreiziger, verklaarde in het commissariaat van politie, dat hij, als de poiitie- officier het hem niet belet had, zijn schoonbroer zou gedood hebben. Uit Wilmington, Nebraska, in Amerika, wordt een tragi-comische geschiedeuis verteld. Een neger-prediker heeft daar de zaken deerlijk in de war geschopt door in opgewonden bijeen- komsteu te beweren dat hij de gave der profetie bezit en dat nog dienzelfden dag het vuur van den hemel zou daleu om de wereld te ver- nietigen. Honderden negers sloeg de schrik om het hart. Zij vluchtten uit de stad en het vlakke land in. Vele huisgezinnen zitten zonder een zwarte bedieadeverscheidene zaken zijn stop gezet omdat de z varte knechts er van door zijn gegaan. Men verwachtte echter dat de verschrikte negers wel weer terug zouden keeren en den arbeid hervatten, zoodra de dag was voorbij gegaan zonder dat de voorspelling van den z/profeet" is uitgekomen. Zoudagavond brak brand uit in het prachtige bosch van Fontainebleau en het vuur nam terstoud onrustbarende afmetingen aan, aangewakkerd als het werd door den vrij sterken wind. De bosch- wachters waren niet bij machte de vlammen te overmeesteren, zoodat men de hulp der militaireu inriep en 500 soldaten spoedden zich op het eerste alarm naar de plaats des onheils. Zij begonuen loopgraven aan te leggen teneinde het vuur te isoleeren, maar men kwam handen te kort, zoodat alle beschikbare troepen uit Eontaine- bleau en Meluu mcesteu aanrukken. Uit iedere omliggeude gemeente kwam de Drandweer ter plaatse, maar men slaagde nog niet het vuur te bedwingen, dat zich thans over een afstand van 10 kilometers uitstrekt, terwijl het geheele bosch nagenoeg 200 hectaren groot is. De tribune van het wedrenveld werd door het vuur bedreigd. Men had 1000 militairen uit Orleans ontboden toen Maandagmorgeu om 2 uur de wind plotseling g'ng liggen. Nu waren militairen en brandweer het vuur spoedig meester en bleef het verdere deel van het bosch gespaard. Een doodelijk ongeluk kwam bij den brand voor. Het paard van kapitein Prevost van het dragondersreg. te Melun, werd schichtig door het vuur en wierp zijn berijder af, die met het hoofd tegen een boom geslingerd werd. Hij bekwam een schedel- breuk en was terstond een lijk. Te Boeda-Pest heeft zich een buitengewoon droevig drama afgespeeld. Een zeventienjarig meisje, dat eerst sedert enkele dagen met een jeugdig ambteuaar verloofd was, verloor haar vader, die na een langdurige ziekte stierf. Het meisje, dat zeer veel van haar vader hield erg geschokt door dit overlijdenzij wilde niet verlaten en toen dit gekist werd, zich er op en kuste de lippen van den doode tot een laatst vaarwel. Twee dagen later begon haar bovenlip pijn te doen den volgenden dag zwol eerst de lip, daarna het geheele gelaal op. De geneesheer, die te hulp geroepen werd, constateerde bloedvergiftigiug. Klaarblijkelijk is bij het kussen van het lijk besmettiug ontstaan tengevolge van een niet bemerkt wondje. Na een hevig lijden bezweek het meisje. De verloofde heeft zich in wauhoop op haar graf van het leven beroofd. Er is een uieuwe geneeswijze voor longlijders op de komst, minder aaugenaam dan 'tverblijf in Davos of in een sanatorium. Een geneesheer, die jarenlang praktiseerde in een koleudistrict in Silezie, heeft waargenomen, dat in die streek de tuberculose niet aarden wil ja, dat longlijders, die daarheen komen, er genezen. De dokter vermoedt nu, dat die gunstige wer- king te dankeu is aan het kolenstof in de lucht dat uitdrogend en desinfecteerend schijnt te werken op de zieke longen, wat inderdaad denkbaar is, daar een der geneesmiddelen, die bij longlijders woiden toegepast, creosoot, een koolteerpreparaat is. De geneesheer zal zijn ervaringen in een brochure wereldxundig maken en in het Silezische kolen- jebied een sanatorium oprichten. In de Alpen zijn weer eenige ongelukken voorgekomen. Een 73jarige vrouw uit Zurich viel in een afgrond, toen zij bessen zocht op de Schamis en was terstond dood. Een dokter uit Weenen viel van de Monte Zebru in het Ortler- gebergte. Ook hij kwam om. Een vrouw van Sint-Jans-Molenbeek (Brus sel) was aangehouden voor mishandeling van haar twee stiefkinderen. Toen zij in het kabinet van den rechter van instructie ondervraagd werd, bracht men het dochtertje in haar tegenwoordigheid. Het kind, dat reeds 9 jaar oud is, kreeg bij het zien dier heks van schrik zulk een geweldigen zenuwaanval, dat men het zelfs niet kon onder- vragen. De jongen, 11 jaar oud, was een maand geleden van huis weggeloopen en weigerde hard- nekkig er terug te keeren. was het lijk wierp zij Een professor onder de paardeD. Te Berlijn is thans een 8jarige hengst de held van den dag. Het dier veibaast iederen circusbezoeker door zijn rekentalenteu. Het kiest met zijn voorpooten uit blokjes met cijfers van 1 tot 100 alle getallen uit, die men hem opgeeft. Het telt ook op, trekt af, vermenigvuldigt en deelt. Nog verwoude- lijker is 't dat het paard lezen kan en uit letter- blokjes de woorden en zinnen samenstelt, die men verlaugt. Bij de geboorte vau den Czarewitch (Kroon- prius) heeft de Czaar een ukaze uitgevaardigd, waar bij de knoetstraf voor alle tot depurtatie ver- oordeeldeu wordt afgeschaft, terwijl over het algemeen de lichaamsstraffen verzacht worden. Onder de bijzondere bekendmakingen die dezer dagen te Parijs waren aaugeplakl komt een mededeelirig voor van den prefect vau de Seine, waarin deze verklaart dat de gelegenheid is ge- opeud om examen te doen voor een school tot opleidiug van onderwijzeresseu voor rekeniug van de gemeente Parijs. Jonge dames die zich aan het toeldtings-pxamen willen onderwerpen rnogen niet ouder zijn dan 15 jaar en moeteu ten bewijze dat zij van Eransche nationaliteit zijn medebren- gen de laatste kaart, die is afgegeven ten be wijze dat men kiezer is, zoomede het boekje teu bewijze van volbracbteu militairen dienst. Kiezer zijn in Erankrijk de mannelijke iugezetenen, die den leeftijd van 21 jaar hebbeu bereikt en de soldaat krijgt eerst, nadat hij 20 jaar is zijn boekje. Het gaf niet weinig hilariteit dat men den prefect hai laten teekeneu, dat die meisjes van 15 jaar hem zulke bewijzen moesten inzenden. Zondag zijn bij een roeiwedstrijd op de Po tomac, nabij New-York lieu menschen verdronken. Zij zateu met veeitien personen in een sloep, toen zij door een motorboot werden aangevaren, waar- door de sloep kantelde en alien te water geraakten. Vier mannen zwommen naar land overige per sonen, onder wie vier jonge damrs, verdronken. Niettegenstaande het ongeluk liet men den wed- strijd toch doorgaau. De Amerikanen slaan het record in het uitvinden van uieuwe en excentrieke wedstrijden. In New-Versey zijn voor eenigen tijd wedstrijden uitgeschreven in 't slapen, of eigenlijk in het "niet slapen, want hij was de winner, die het langst- zonder slaap uithouden kon. Een inwoner van New-Yersey, nachtwacht bij de politie, won den prijs, hij bleef 83 uren en 27 minuten lang wakker. De vrienden der mededingers hadden verlof deze door alle mogelijke middelen wakker te houden en zij wendden alles aan om hem het indommelen te beletten. Allen drotiken sterke koffie, doch, terwijl de meesteu zich niet aan tabak durfdeu wagen, rookte de overwinnaar John Brooke ontelbare pijpeo en sigaren. De vrienden der deelnemers trachtteu hen wakker te houden door schudden, steken met naalden en inspuiten met ijswater, doch bij John Brooke was dit niet noodig. Deze wedstrijd was natuurlijk onziunig, maar is toch wel eigenaardig, omdat er mee bewezen is, dat de mensch veel langer wakker blijven kan, dan eerst werd gedacht. De gemiddelde tijd, die een mensch zonder slapen kan door brengen, blijkt nu 32 uren en 27 minuten te zijn. ZEETIJD1NGEN. Van 17 tot en met 18 Aug. Van 17 tot en met 18 Aug. werden lang9 de Oostsluizen alhier 14 biniienvaartuigen op- en 26 afgeschutdoor de Westsl. 3 op- en 9 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag Zoudag Maandag 22 Dinsdag 23 Woeusdag 24 Donderdag 25 Vrijdag 26 20 Augustus 21 9.1 10.23 11.34 0.4 0.51 1.30 2.5 9.43 11.2 12.29 1.1 1.48 2.22 VLAG. NAAM. MS. Van en naar. Lading. 17 Eng. t.s idem idem idem Eng. s.8 idem o->r Iifumhi 17 Duits. s.s. 18 Eng. s.s. idem idem idem 17 18 Eng. s.s. idem idem Duits. s.s. Eng. s.s. idem Ned. s.s. Deen s.s. 18 Duits. s.s. Skinningrove Hailing Osborne j 1782 Leyth Minorca 3241 Wiborg Vitii Ter Weuzeni 1459 Skinningrove ijzer 2199 Londen stnkg. idem bout Skinningrove River Lagan I 2272 Londen Voor Cjeut Gustav Boldt Faraday Sea Gull Truro Derwent 1459 jSkinningrove ledig stukg. hont stukg. idem idem idem 3ti96 Riga 2525 New-Castle 2762 Louden 3366 Hull 2349 Goole Van Gent Hero Don Sea Hound Hans Wagner Nyroca Avocet La Flandre Kamma 2194 Hull 2658 Goole 3085 Londen 4520 Amsterdam 3664 'Liverpool 3984 Antwerpen 5716 Philadelphia 40S5 SumlerLnd Voor lelzaete Elize Podeus 2844 Windau stukg. idem idem ledig stukg. idem ledig idem hout

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 6