tn sr BIJVOEGSEL Hsuzenschs Courant Gemengde faerichten. m Zaterdag 20 Augustus 1904. No. 4574. FEUILLET TER NEUZEN, 19 Augustus 1904. Plalft uwe postzegels recJits boven. la de S;. Ct. verzoekt de directeur-generaal der posterijeu en telegraphic het publiek beleafdelijk otn de post'.egels op zijne ter post te verzenden stikken, steeds vast te hechten in den rechter- boveuhock van de adreszijde der stukken. zz RECHTSZAKE IV. Arrondlssoinents-rechtbank te iddelburg. OO TWEE. nt. en. ,'n ,17 .14 A VAN DE '5. 800 K.G. Thomasslakken 1000 Kaijiiet 4400 VAN Te IJzendijke is de bierbrouwersknecht J. M. ziodanig gevalien hij het verhandelen van tonnen, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepea. De toestand van M. is thans bevredigend. Daarmede zal het werk van de stempeling van de postzegels op de stukken in het algemeen, mar.r zeer zeker met de nisuvre electrische stempel- mashine, aan de postkintoren, waar deze op proef in gebruik genoaicn zal worden, regelmatiger en gemakkeiijker kunn?a plaats vinden, dan wauneer de postzegels nu bier, dan diar op de stukken zijn Zooals ge ziet, stnat daar de opbrengst van elk stuk ook al vermeld. De rekening is nu gauw gemaakt, De aanwezigheid van chili op perceelen 2 en 4 heeft de hoegrootheid van den oogst (zie 1 en 5) nog met wel 1600 KG. vermeerderd. De waarde daarvan mag gernst op 24 gulden per 1000 KG. geschat worden. De meeropbrengst vertegenwoordigt dus de som van 1,6 X 24 g. zr 38,4 gulden, terwijl de chili, die men strooide nog geen 25 gulden had gekost. Alzoo een winst van 13 gulden ruim. En dan zal 't hooi van dit perceel gewis niet 't slechtste zijn geweest. Integendeel, de weten.schap heeft aangetoond, dat daar de voedings waai'de 't grootst is, waar de bemesiingstoestand't beste was. En bovendien is heel niet uitgesloten, dat chili ook nog nawerkt. En nu de proef op llozenburg. Ziehier weer een tabel Perceelen. 1. een even nder int. 2. Bemesting (per H.A.) 250 Kg. chloorkali 500 super 250 Kg. chloorkali 500 super 200 u chili Onbemest 800 Kg. thomasslakken 1000 t! kainiet 200 chili 800 Kg. thomasslakken 1000 n kainiet Opbrengst (per H.A.) 5750 Kg. hooi. 6500 4900 6500 5250 egen vastgehecht. De rechtbank heeft in hare zitting van 19 Augustus de volgende vounissen uitgesproken P. J., ond 28 j., varensgezel te TerNeuzen, p lis wegens beleediging van een ambtenaar ver- oordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. B. Z., oud 21 j., koopman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 5 Oil boete of 5 dagen hecht. B W. M., ond 21 j., boerenknecht te Sluiskijf, gjd. C., oud 21 j., boerenknecht en G. Z., oud 28 23 j, arbeider, beiden te Axel, zijn wegens mishandelino- ieder veroordeeld tot 1 maand -•> n jgevangenisstraf. A, Z oud 23 j mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevan Ph. Y., oud 24 j., veldarbeider te Westdorpe, 7,56 is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevang. 50 9,31 9,31 arbeider te Axel is wegens 8,4! 8,55 9,00 9,10 9,18 ',27 nt)g twee getuigen heb ik, die bewijzen, hoe loonend '-Wftzii 5, 7,09 8,15 3,09 7,95 3.44 zijn kan, ook op hooiland chili te gebraiken. Vooreerst het proefveld van den heer Langstralen te Schipluiden (eigenaar de heer Van Heijzingen teVlaar- dingen) en in de tweede plaats dat van den heer N. Bai'endregt op Rozenburg. 't Eerste bestaande uit humus- rjke aarde met laagveen tot ondergrond, 't andere zeer zware klei. Te Schipluiden: Daar had men vijf pererrelen. Een bleef, dat spreekt, weer onbemest. Een tweede kreeg 500 Kg. superphos- phaat en 100 Kg. chloorkali, een derde werd ook daarmee bemest, doch kreeg daarenboven nog 200 Kg. chili. Van de twee andere stukken ontving het eene 800 Kg. Thomasslakkenmeel en 1000 Kg. kainiet en 't andere 't zeifde plus 200 Kg. chili. In 't onderstaande ataatje vindt ge alles bij elkaar. Perceelen. 2. ,29 143 ,59 op Bemesting (per H.A.) 500 K.G. superphosphaat 100 chloorkali 500 K.G. superphosphaat 100 chloorkali 200 chilisalpeter Onbemest 800 K.G. Thomasslakken 1000 u Kainiet 200 chili Opbrengst (per H.A.) 4400 K.G. hooi. 6000 3500 a u 6000 Wel, juffrouw Jauutsch, hoe is het er mee vroeg de graaf. Is alles gereed voor de otitvangst van mevrouw de gravin Alles in orde, mijuheer de graaf. Daarop maakte zij weer een buiging en opende een breede deur, terwijl twee livreibedienden met armluchtsrs voorgingeu. In het midden der ruirae kamer st.ond de tafel gedekt voor twee personen eu bet soupei' was opgediend. De kamer werd nu vt rhoht. door een menigte waskaarsen, die op jg hooge armluchters branden. Hildegard miste dadelijk het gezellige licht eener lamp en het zingen van den theeketel juffrouw Jauutsch was gewoon in de keuken thee te zetten. Hildegard kreeg een gevoel, als ware zij een vreemdelinge in haar eigen huis, doch zij traehtte dit voor haar man te verbergen. Beiden waren vermoeid en gingen vrceg naar bed. Morgeu, als ik uitgeslapeu ben, zal alles mij wel anders voorkomen, dacht de jouge vrouw. Maar de dag van morgen kwam, en toen be- merkte zij, hoe weim'g haar nieuw lehuis beant- woordde aan de verwachtingen, die zij daarvan had gekoesterd. De dochter uit het huis van den rijken Hamburgsehcn patricier, gewoon aan stipte orde en ziudelijkheid, werd pijultjk getrof- fen door het gebrek aan reinheid eu regelmaat, dat zij overal in opmerkte. Bij haar rondgaan Ten aanzien van het werk van chili leeren ons per ceelen 1 en 2 dat daar de meeropbrengst door chili alle kosten niet kon dekken. Want 750 Kg. heeft niet de waarde van 24. Maar 4 en 5 verschillen 1250 Kg. hooi in opbrengst. Daar is de winst door chili stellig per H. A. 6. En, dat op dit proefveld de mest nog werkt, dit heb ik duidelijk kunnen z-en. Toen ik drie weken na den hooioogst met den heer Barendregt er kwam, was het precies te zien, waar chili was gestrooid. De nawei beloofde op die plekken vrij wat meer. Klaarblijkelijk is kort geleden te Middrlbug een brutale inbraak gepleegd. Sedert eeu dag of veertien is de familie V. d. L., wonende op het Moleuwater, uitstedig. De dienstbode, die den sleutel van de vrordeur onder haar berusting heeft, gaat om den an- deren dag in de woning om een en ander te onderhouden. Zio trad zij ook weder Woensdag- ochtend te uegen uur het huis binnen, waar zij, tot haar grooten schrik, weldra bespeurde dat gedurende haar afwezigheid ongenoode gisten waren binnengedrougen. Het schrijf bureau van den heer des huizes, staande in de voorkamer, was geheel opengebroken en de iuhoud overhoop gehaald op den grond werden afgebr&nde lucifers gevonden. Van de brandkast, die in een achter geFgen zijkairierije stonl, wareu de plaatjes van de sloten afgebroken. Of lets vermist wordt, kan uog niet worden gezegd, daar de inhiud vau het hureiu shu de dienstbode niet bekend was. Op den grond van de voorkamer werd een horloge gevonden, dat de inbrektrs klaarblijkelijk ver- smaad of vergeten hebbeu. In den tuia werd eeu stoel aangetrofien, die daar tevoren niet gestaan had, terwijl de keuken- deur opens ond het slot daarvan was onbescha- digd. Aan de buitenzijde was geeu sleutelgat. Het schijnt dus wel dat de indringer door den tuin het huis heeft bereikt. Van de bevindingen der dieustbode is kennis gegeven aan de politie, terwijl aan den heer v. d. L., die in Borkulo vertoeft, het gebeurde gelele- grafeerd werd. Van den dader of daders schijnen nog geen aauwijzingen gevonden te zija; ook niet omtrent den tijd van de inbraak, die na Maandagochtend schijnt gepleegd te zijn. Mogelijk is Maandagavond of -nacht misbruik gemaakt van het feit, dat vele menscheu en een in de kamers, die alle meer waren ing:richt tot ontvangst van gezelschappen dau tot woouver- trekken, zag Hildegard v<rscheidene scheuren in de veristergordijneu, bij de verkleurde zijden over- trekken der fauteuils en ciuceuses zag zij de afgescheurde franje neerhaugen en aan de lijsten van spiegels eu sc'nilderijen bemerkte zij spinue- webbeu. Dat moet anders worden, zeide hij tot haar kamenier, een Hamburgsch meisje, dat haar in deu vreemde gevolgd was. Wij moeten daar eens over sprekea met juffrouw Janutsch en dan met haar hulp aan de kamers een ander aanzien geven. - Dat zal moeilijk gaan, mevrouw, zeide de kaa.enier beschroomd. Juffrouw Janutsch kijkt me altiid van terzijde boos aan, als ik in de keuken kom om wat warm water of eeu strijkijzer te halen. Wij kuunen het niet met elkaar vinden. - Stel je gerust, Louise, antwoordde de gravin op goedigeu toon. Dat zal langzamerhaud wel veranderen. Juffrouw Janutsch is hier in het huishouden de baas geweest, zoolang rnijn man ongetrouwd was zij moet eerst aan deu nieuwen toestaud gewennen. Maar ik zal niet eerder rusten, voordat i& hier in huis het roer in handeu heb. In dit opzicht overschalte de arme Hildegard echter hare krachten. Zij nam zich voor om met haar man te spreken eu hem om steun te vragen voor haar plan om zelf de plichten der huisvrouw te vervuileu en in plaats vau juffrouw Janutsch iernaud anders iu dieust te nemen, wanneer die vrouw zich niet kon schikken iu haar nieuwe rol van oudergeschikte. De jonge gravin voud echter geen goede gelegeuheid om eens met haar man groot deel der politiemacht elders, nl. op de Markt enz., waren. (M. Ct.) Men meldt uit Den Haag Vanochtend om negen uur is al hier in den goederenwagen van den Staatsspoortrein aange- bracht een zwaar aan het boofd verwond persoou, die, als verdachte, onder geleile van twee politie- beambten uit Gouda herwaarts overgebracht moest worden. Het geval moet zich aldus hebbeu toegedragen. De arreslaut was tusscheu Moerkapelie eu Zoetermeer uit den trein gesprongen, blijkbaar met het doel om zich onder een uit de andere richting naderendeu trein te werpen. Het doel mistede arreslaut kwam met zijn hoofd tegen de rails terecht en werd zoo gevon- deo, opgenomen en verder met den trein getrans- porteerd. Hij had onderweg voorgewend van de retirade gebruik te moeten makeu en in plaats van terug te keeren in zijn coupe, had hij laugs een andere afdeeling van den wagon den trein willen verlaten. Bij aaukomst hier ter plaatse werd hem door een geneeskundige in het station het eerste ver- baud gelegd, waarna de verwonde per raderbaar door de politie naar het ziekenhuis werd vervoerd. .Nader meldt men, dat de man gedetineerd was te Utrecht eu genaamd is P. J. v. E. Hij heeft Donderdag te Utrecht terechtgestaan wegens op lichting van den heer Koelman, lid der firma wed. A. Ebsling aldaar, bij welke gelegeuheid tegen hem 1^ jaar gevaugenisstraf is geeischt Hij werd heden naar 's Gravenhage gebracht om te worden gehaord in een burgerlijke zaak, waarschijulijk verbaDd houdende met zijo,oulangs door het gerechtshof te's Gravenhage uitgesproken failiissement in ziju qualiteit van directeur der L ilsche Landbouw bank. Men schrijft uit Wijk aan Zee aau bet IV. v. d. D. Op deu veelbelovenden feestdagmorgeu vau Ma&n- dag is een dag vol ontroering gevolgd, maar ge- iukkig ook een blij eindigende avoud. Omstreeks halftien werd het ruchtbaar, dat een schip gestrand was iu de richting van Ggrnond, en dat de reddingsboot werd gereedgemaakt. Eeeds veel vroeger had de daarmede belaste persoou overal de menscheu opgeroepe^; maar de ,/Commis sic woout te Beverwijk, en eerst op haar orders mag de boot in zee gaan. De hoofdouderwijzer, die ook iu die cominissie zit, was niet thuis en dus was hier geeu eukel verantwoordelijk persoou aauwezig. Daardoor werd het elf uur eer de boot bij het gestrande schip was. De twee jougsle zoons van den hier wonendeu heer W. v. d. G. wareu dadelijk, toen zij het in uood verkeereud schip om acht uur van het duin uit zageu, er met eeu vlet heengeroeid (het is drie kwarder van W. a. Z maar de vlei sloeg om. loch waren zij weer zoo flink, dat de jongste mede in de reddingsboot ging. Adts liep uaar bet strand. Het was een ver- schriskelijk gezicht. Het schip 'twas eeu Engelsche srnak, toebehooreude a>n een reedsr uit IJmuideu en op vischvangst uit lag geheel op ztjde, met de zeilen aau fltrden, terwijl aau de voorplecht vier man zich vastklemdeu. Toen het eb werd, trachtten verscheiden menschen het schip te bereiken. Maar storm eu branding wareu zoo hevig, dat men uie'.s voor de arme menscheu kin doeu. Groote golveu zag men steeds over schip en bemauuiug heenvliegen, zoodat men elk oogeublik dacht dat zij zouden worden wegge- slageu. De reddingsboot, eenmaal in zee, was dadelijk bij het schip. De eerste pogiug mislukte. De boot dreef af eu de lijn kon met gevangen worden. te spreken. Hij was voor deu middag naar het bosch gtreden, had met zijne beambten velerlei zaken te bespiekeu hij had vootbereideiiue maat- regelen getroffen voor eeu vossenjacht, die hij binuenkott wilde houdeu en na i\et diner, dat ts Mislowice om vijf uur gehouden werd, kwainen verscheidenne rijtuigeu met gasten uit da omstrekeu. Graaf Konsky, graaf Potschoreck, de heer van Jablonowitscb, de heer vau Gurakowsky, en nog meer anderen kwamen met kunne dames. Zij haddsn met elkaar afgesproken, dat zij het be- zoek niet zouden afwachten van graaf Orlowsky die vroeger veel met deze bevrieude familie.i had om- gegaan maar dat zij hem en de jonge gravin z mden verrassen, om hen welkom te heeten. Met vreugde greep dit luchihartige volkje elke gelegenheid aan om zich te vermaken, en ditmaal kwam er nog een goede dosis nieuwsgierigheid bij men wilde de jouge gravin zien cn leerc-u kennen. Hildegard bemerkte zter goed, hoe zij van alle kanten werd gadegeslagen, terwijl men onder vragen en vertelleu zeer druk in gesprek was. De donkeroogigedames in nogal opzienbarende kleeding bewogen zich heel vrij, en de heeren gaveu haar ruime gelegenheid om alle kunslgrepen der behaagzucht te vertoonen. Graaf Orlowsky was geheel in zijn element. Hildegard bemerkte hoe hij ook hier zijne rol speelde, hoe men zich met hem bezighield, hoe ook hier zijne beminnelijke gezelligheid op prijs werd gesfeld doch zij zelf gevoelde zich vreemd in dezen kring, en werd daarom al stiller en stiller. Na het souper, dat onder leiding van juffrouw Janutsch zeer spoedig klaargemaakt was, sloegen de jongere heeren eeu dansje voor, een van hen ging voor de piano zitten en trommelde op De tweede poging, helaas mislukte nog jammer- lijker dan de eerste. Da boot sloeg om en de nunneri er uitGelukkig, dat zij vau gordels voorzien waren. Edn man echter had gelukkig het zeil of een touw van het schip gegrepen, en toen konden al de mannen eu helpers, naar het schip wadend, de schipbreukelingen bereiken, waarna zij het on- uitsprekelijk geluk hadden alle vier de mannen behouden op het strand te brengen. Zij war^n geheel uitgeput. Van 's morgens halfdrie, toen het schip lek geworden was, hadden zij aan de pomp gestaan. Een man was bewusteloos. Dr. Kuiper de hier logeereude directeur van het Wilhelmina- Gasthuis te Amsterdam heeft hem bijgebracht, en toen is hij vervoerd naar het Kinderziekenhuis en daar opgenomen. De andere drie mannen zijn door Terol, den brievengaarder, vriendelijk opge nomen, gevoed, van droge kleeren voorzien en in de gelegenheid gesteld wat te slapen. Zij waren spoedig verkwikt. Ook de andere ik heb hem even gesproken is weder geheel beter. Het schip was niet verzekerd. Tijdens de redding heeft een der zomergaste.n voor de inan- schappen een collecte gedaan. Zij heeft tweehonderd gulden opgebracht. Aan de vier geredden werd hiervan f 150 gegeven en de andere 50 werden verdeeld onder de kloeke bemanuing der Wijk aan Zeesche reddingsboot. Men meldt uit Haarlem Een man uit Leiden, die zich nu eens v. d. Burg, dan weer v. d. Berg noemt, doch wiens ware naam moet zijn v. d. Bosch, heeft hier ter stede verschiliende oplichtingeu gepleegd. Mjnheer kwam de wiiikels binnen met een goed gevulde portefeuille onder den arm, waar- aan hj een ketting moest hebben, want men kon het maar nooit weten Ook een degenstok had hj noodig, daar hj vaak groote afstanden moest afleggen, maar overal waar hj kwam had hj toevallig niets anders dan groot bank- papier in betaling te geven. En als de winke- liers daarvan terug hadden, vond hj al dat zilvergeld zoo lastig meedragen en zou daarom later wel eens terugkomen. De dikke porte feuille gaf het noodige vertrouwen. De winkeliers vlogen er in en de man moet nog steeds komen betalen De politie is met het gebeurde in kennis gesteld. - B j het afgraven van een kleiterp te Irnsum bj Grouw zjn ter diepte van ongeveer 1,50 M. beneden den beganen grond zes pntten gevonden. Enkele dezer putteu waren van boven bedekt met steenen, een enkele met een houten deksel, van stevige palen gemaakt, de meeste waren echter niet met een voorwerp maar enkel afge- sloten door de 1,50 M. dikke aardlaag. Een der putten is voorzien van een houten beschot een soort ton dus zooals men ook wel in andere terpen gevonden heeft, doch de vjf andere putten zjn opgetrokken uit een kleilaag van ongveer 20 a 25 centimeter dikte. Voi- gens desknndigen is dit nooit te voren voorge- komen. De diameter der putten is niet groot, een man kan er in staan, meer niet. In alle putten vindt men water en een laag sljk in een er van helder water, dat onderzocht is en volkoinen zuiver is bevonden. De tel*pwerkers drinken daar dageljlcs van. Alle dagen is er toevoer want in alle pntten vindt men wellen, zooals bjv. in de Bonifaciusput te Dokkum, die door 7 wellen gevoed wordt en gedurende de jongste aanhoudencle droogte, steeds volop helder, frisch water bevatte. Dit water wordt vooraf gefiltreerd en daarna naar een pomp geleid voor algemeen gebruik. In de terp te Irnsum vond men nog allerlei soort urnen, waarvan sommige zjn opgezouden naar het Friesch Museum voor oudheden te Leeuwarden. het zeer onlstemde instruuieut een galop, waarbij alle dames en heereu in een vlug tempo over den vloer zwierden. Ook Hildegard kon zich aau dit genoegen niet outtrekken zij danste licht en gaarne, hare wangen gloeiden, hare oogen schitterdeu, hare terughouding was verdwenen, meu vond haar nu schoon eu beminnehjk. Graaf Orlowsky werd bij na jaloersch maar toen de gasten laat in den nacht vertrokken waren, viel Hildegard hem om den hals en zei - Ach, Paul, hoe heerlijk viud ik het, dat wij nu weer alleen zijn Toen moest de graaf om zijn eigen dwaasbeid achen. Op zijne Hildegard kon hij vertrouwen zij beminde hem, hem alleen hij gevoelde zich eigenlijk onwaardig zulk een vrouw te bezitten. rnmers bedroog hij haar niet Had hij niet haar vader en haar in de meening gebracht, dat hij rijk was Eu hij wist maar al te goed, hoe zwaar ziju bezittingen met hypotheken belast waren, hij wist maar al te goed, dat hij bij zijn aanzoek om Hildegards baud vooral gedacht had aau den a'gemeen bekenden rijkdom van Senator Romer. Doch hij verdreef deze onaangename gedachteu door zich voor te nemeu, om als de gelukkige echlgenoot van zulk eeue bekoorlijke vrouw, solider en zuiuger te wordengeheel op den achtergrond zag hij papa Roner als laatste reddiugsauker in den nood dat troostte hem. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5