Mr. P. DIELE 1 p. 1 burgerluTe stand. iAdvertentiep. engel w e r k. Fanfarecorps „St. Cecilia," Openbare Muziekuitvoering He Bloem in het Volksleven. Hei behekste kaneit. September aanstaancfe, voor f Omslag over 1904 VAN DISHOECK. hoopt Woensdag aanstaande. STOPPELDUK. Nederlaudsche koloniea te koop sanbood. We mogen riet eens verkoopen, dan ten overstaan van notaris Engeland. Deze wijsheid heeft de Straits Echo voor ons opgehaald uit een bur del oude wetten en tractaten, vraurover eeu goed geaard Engelseh blad behoort te beschikken. 18 Juni 1824 werd tusschen Groot- Brittarmie en Nederlandeentractaatgesloten, waarbij paitijen overeenkomen, //dat geen staten of neder- zettingen in het bezit bij een der partijen binnen een bepaaldeu rayon (welken P) ooit zullen verkocht t>f op andere wijze vervreemd worden, zonder eerst te zijn aangeboden aan de andere paitij of zonder dat voor de vervrgetnding toestemining is ver- k regen." Deze bepaling betreft het eiland Sumatra en de andere eilaudeu, die bij het tractaat aan Nederland werden teruggegeven. Lalen we dus onze veiling maar afzeggen, want notaris Engeland geeft toch geen consent. Jammer voor onze echatkist, die zoo een niet te versmaden voordeeltje mistjammer voor Duitschland want Duitschland is'tdat geen bod doeu kan en zelfs geen rook zonder vunr, meneeren geen kolenstation van ons mag koopen //binnen een bepaaldeu rayon"; jammer voor Australie ook, dat nu geen argumenten rneer heeft om eeu leger en een vloot te vragett. Het moet dau maar zoo. De vendatie wordt afbesteld." Een van de schoolartsen in Berlijn he< ft een onderzoek ingesteld riaar het alcoholmisbruik bij schoolkinderen. Hij onderzocht een jongens- en een meisjesschool, met een totaal van 967 kinderen, en vond dat niet minder dan 496, dat is 51,8 percent, gewoon waren dagelijks bier te drinken en dat 299 of 30,9 percent nog spiritu- alien gebruikten bovendien. Hei bier werd pe- nomen in hoeveelheden van een of twee glazen van een kwart liter en van de spiritualien gebruikte men rum, kutnme) en cognac. De uieisjes ver- kozen zoete likeuren. De iuvloed op de kinderen was volgens de onderwijzers zeer duilelijk, en de geneesheer slaagde er niet in, zijn waarschuwiugen ingang te doeu vinden. Ook niet bij de ouders. Hij zal nu trachten hen op bijeenkomsten te over- tuigen en kleine vlugschriften tot onderrichting doen uitdeelen. Twee Maleiers van Panti waren zoo ver- haalt de //Sumatrabode" in een bosch druk in de weer om boschproducten te verzamelen, toen ze uit het kreupelhout door een tijger be- sprongen werden. Vluchten was in het diehte woud onmogelijk, en beiden zochten h n heil in een boom, het geen echter slechts eeu hnuner mocht gelukkende ander was zoo door angst bevangen dat hij niet vlug genoeg naar boven kon klauteren en door den tijger met een enkelen klauwslag naar beneden werd geworpen. Het ge- gil van den ongelukkige was ontzetteud. en zijn makker poogde hem te redden door eveneens hard te schreeuwen en den tijger zijn gereedschappen stukken hout naar den kop te werpen, maar niets hielp hij moest werkeloos en machteloos aanzien hoe de tijger zijn ongelukkigen mskker, als een kat de muis knauwde en beet, in toen in stuk ken scheurde en toen naar het dichtst van het woud scheurde. De slreek van Panti staat reeds sedert jaren als een lijgerlaud' bekeud maar tegeuwoordig moeten de koningen des wouds daar meer dau bar huisbouden. Het is nu geen zeldzaambeid, hen reeds eeu paar uren voor zonsondergang den grooten weg tusschen Rau en Loeboek Sikapirig op hun doode gemak te zien oversteke natuurlijk tot grooten schrik der inlanders, die zich tegen dien tijd dan ook niet meer op straat wagen. Den inlander in die streek, die zich's morgens omstreeks 5 uur uaar een niet ver gelegen bosch begeven had, om doerians voor de pasar te halen, welke vruchten hij reeds daags te voren onder een boom had opgezameld, zag, ter plaatse aan- gekomen, hoe een tijger hem reeds voor was en smakelijk bezig was eenige doerians te verorberen, van welke vrucht tijgers groote liefhebbers zijn, terwijl een rijdig gebrom van 'td;er te kennen gaf dat de stoornis hem zeer ouaang >naam was. De koopman keerde ijlings rechtsomkeert en holde naar huis. Op het W. C. .Twee jonge Brelagners uit Brest brandden sedert lang van begeerfe om Parijs te zien, maar de reis was dnur en zij hadden geen geld. Daarom vtrzonnen zij een list Tegen den avond slopen zij in een waggon eerst.e en tweede klasse van den trein die's nachts naar Parijs zou vertrekken en verborgen zich op het water-closet. Even later stelde de trein zich in beweging en in den begiune ging albs goed. Nu eu dan rammelde wel eens een passagier aan de deur van het cabinetje, maar trok zich be- scheiden tetug als hij benaerkte dat deze gesloten was. Ten slotte echter begonnen de passagiers te morren over het voortdurend bezel zijn van een couupartimeiit dat bij eenigszins langdurige reizen bepaald onmishaar zijn kan. De eocdoc teur werd er bij geroepen, maar onze jonge Bre- tigners wachtteu zich wel de deur te openen en daar men bij nacht geen slotenmaker krijgeu kon, berusflen conducteur en passagiers in het geval totdat zij te Parijs kwamen. Daar werd het W. C. door een slotenmaker geopend en men vond de jtwee plezierreizigers, die lang niet voor hun plezi r uit waren, want zij werden in een lokaal van het station opgesloten ea met een volgenden trein teruggezonden. Zij waren te Parijs geweest zonder Parijs gezien te hebben. De beer R. W. Crocker, te Mount Nebo (Somerset) en zijn echtgenoote hebben deze week, omringd van al hun kinderen een kwam uit Australie over voor de heuglijke gebeurtenis hun kleinkiuderen en achterkleinkinderen, hun zeventigjarig huwelijksfeest mogen vieren en bij die gelegenbeid de telegrsfische gelukwenschen van den Koning van Eugeland in outvangst mogen nemen. De oudjes tellen samen het respectabele getal van 188 jaren en zijn nog fiksch en ge- zond. Zij woond-n bijna hun heele leven in Somerset. Er zijn nog rechters in Engeland. De kapitein van eeu sleepboot, die op de Theems bij Hampton Court zoo snel gevaren en daardoor zooveel deining veroorzaakt had, dat twee heeren die mtt hun pont aan den wal gemeerd lagen, water binnenkregen de een klaagde, dat het boek waarin hij zat ta lezen g-heel bedorveu was is veroordeeld tot 10 en de kosten. Men maakt zich in Eugelsch-Iudie, nu.de pest aau het vermiuderen is, ongerust over deu invloed van de groote godsdieustige feesten, die in dezen tijd moeten gehouden worden. Ze heb.ben ten opzichte van hun invloed op den algeoieeuen gezondheidstoestand, altijd een slechten uaam ge- had, maar sedert den aanleg der spoorwegen is het gevaar zeker veel grooter gewordeu. De menschen komen nu naar Pari van heinde en ver, bij dnizenden als schaptn in de wagens op- gepakt. Verleden jaar stierveu er 6000 aan de cholera. Als het gouvernement het niet doet, bekommert niemand zich om de hygienische be- hoeften, en de pelgrims zelve verkiezen den dood gedureude de reis boven de behaudeling door een geneeskundige. Beschouwt men de frissche kinderen der na- tuur in hunne verhouding tot het geestes- en gemoedsleven van het volk, dan komt men tot verrassende nitkomsten. De laurier en de mirt, het viooltje en de lelie, de roos en de narcis (om er maar enkele te noe- men,) waren van oudsher- de lievelingen der dichters, die haar kleuren en geuren be- tioe schilderachtig wist de spraakmakende gemeente sommige bloemen te kenschetsen. Namen alsOoievaarsbek, boksbaard, draken- bloed, serpentstong, monnikskap, ridderspoor, vrouwenmantel, gouden regen, getuigen van het vernuft onzer voorouders en het spel kunner fantasie. Het aantal volkslegenden, kleurig en frisch als de florakinderen zelf, zijn overtalrijk blad, stengel en bloemdeelen zijn als het ware met kleur van sagen en legenden omweven. Van koeveel moed, trouw en reinheid in den mond des bergbewoners spreekt bet Edel weiss Onze Germaansche voorouders, levend in on- middellijk verkeer met de natuur, toonden zich uiteraard zeer gevoelig voor de bloemen. Bij hen scheen de flora als bezield, als met een hooger leven bedeeld. Verscheidenen kruiden en gewassen werd eene bovennatuurlijke werking toegescbreven, zooals o. a. uit het bijgeloot in de volksgeneeskunde blijkt. In de om- sluierde tooverwereld der oude Germanen speelden de planten een groote rol, o. a de alruin (Mandragora,) de koningin der tooverkruiden door de volksethymologie tot mandragerskruid vervormd. Bij Grieksche schrijvers treffen we gedaante- verwisselingen aan in booraen en bloemen, van den schoonen Narcissus bijvoorbeeld. Tal van planten waren goden en godinnen toegewijd. Men denke aan Venushaar, Venusschoon, Donarskruid. Bij de invoering van het Christendom droeg de volksfantasie vele attributen van goden en godinnen over op cbristeneu en zijne heiligen. Zoo hebben we de namen vanMariagras, Mariaschoen, Mariadistel, welke laatste plant oorspronkelijk groen, volgens de legende, haar witte kleur kreeg, doordat ze een droppel van Maria's moedermelk opving. Nog kennen we St. Janskruid, St. Petrusbloem, St. Luciakers, St. Teunisblad, St. Joriskruid, al te maal namen i volksheiligen ontleend. Yolgens de sage ging de Roos van Jericho open bij 's Heeren geboorte, sloot zij zich bij de kruisiging en outlook ten tweeden male bij de verrijzenis. Bij de Passiebloem ziet de volksfantasie in meeldraden, bloemkroou, vruchtbeginsel en bladervorm de martelwerktuigen des Heeren. De Sleutelbloem is, luidens de volksvoorstelling niets anders dan de afdruk van een sleutel der hemelpoort, dien Sint Petrus van schrik op aarde liet valleu. Deze bloem heet in Tyrol dan ook bij bet volk Peterschlussel en bij ons St. Peters- kruii. Planten als de Roos van Jericho, de Witte Plomp of Waterlelie vermaagschapt met de in Indie en in Egypte heilige lotusbloem prijken beschermend in de wapens van bin den en steden. Luitenant Pilgram commandeerde den tweeden trein der tweede batterij met de kanonnen 655 en 1313. Dat kanonnen een ziel hebben, had bij al op de school in Breda gehoord, maar dat een kanonnenziel schrikkelijk boosaardig kan zijn, dit kwam hrj eerst heden te weten. Kanon 655 was wel een goed, braaf, wehvillend en plicht- bewust kanon maar 1313. neen, 1313 was een afschuwelijk, verdorven en bebekst kanon. Er kon geen steen op den weg liggen of 1313 brak er een wiel over, waaina bet rus ig er bij liggen ging. Of het geraakte in het heetst van den zomer in een diepe moddersloot en bleef steken. De ziel van Xantippe of van Judas Iscariot moest in dit kanon gevaren zijn, meende de luitenant. Misschien ook was zijn ziel oud- tijds bestemd voor een salamander en bij ver- gissing in een kanon terecht gekomen, door duistere machten op den verkeerden weg ge- bracbt om een armen luitenant te plagen. No. 1313 placbt geregeld alles te vernielen wat in den weg kwamin de laatste weken onder meer den linkschen grooten teen kanonnier Noack en het horloge van luitenant Pilgram. In het jaar bad hetgemiddeld noodig 29 nieuwe wielen, 17 sluitstukken en een ton smeerolie. Deze ongehoorde massa dronk het uit zonder zich ook maar iets te verbeteren. Als bet steken bleef bij iedere oefening vijfmaal maakte het nog een kleinen sprong naar de waterzijde om de lui, die op het roer zaten, af te werpen. Bruggen drukte het in, wegen maakte het stuk, hekken vernielde het. En met dit kanon zou luitenant Pilgram als zelfstandig commandant in een manoeuvre tegen de westpartij bevel voeren. Hij wist vooraf dat het niet goed zou afloopen. Niettemin keek hij den avond voor den grooten manoeuvre- dag het kanon goed na en ging, een schiet- gebedje slakend, ter ruste. Den volgenden morgen vroeg, inspecteerde hij 1313 nog eens, of er 's nackts niets veranderd was, schikte de bespanning nog wat steviger en zei toen Segeant Fagel, je weet dat je kanon dom- heid op domheid begaat. Pas dus vandaag op, kijk vandaag zorgvuldig toe. Ik hoop dat we nu niet ten spot van de infanteristen over een dor takje struikelen, nog eer we een schot hebben gedaan. Je weet dat 1313 nukken heeft. Als we een helling af moeten, rem hem dan maar een uur of wat te voren. Jawel,' luitenant. Voorwaarts marsch dan Luitenant Pilgram trok zijn sabel en gaf het teeken tot den afmarsch, in vreezen en beven. No. 655 volgde, als altijd, trouw als een hondje. Maar 1313 had nog geen tien schreden afgelegd, daar liep er een wiel af, het wiel rolde den riijk af en de sloot in, 't kanon lag rustig op zijn buik. Met schrikkelijke moeite vischte men het wiel op, sloeg het met bouten vaster dan ooit en smeerde het kanon nog eens goed, wijl het zonder dat niet verder kon. Majoor Timmermans, de commandant van den zijvleugel, mopperde wel zwaar om de vertraging, maar de luitenant was aan het mal- heur gewoon, sinds hij 1313 in zijn trein had. De marschlinie van den vleugel ging in gracieuse kronkelingen over een mooie gladde straat. Steeds voelde Pilgram zich angstiger te moede. Hoe mooier de weg was, hoe grilliger 1313 wezen kon. 't Stond soms midden op een asphalt- weg hardnekkig stil. Vandaag echter hield het zich wel twee uren lang braaf. Pilgram in zijn onschuld, hoopte er het beste van. Maar 't kanon bedacht een nieuwen streek. Een rapportrijder bracht mededeeling van den vijand, wiens voorhoede links in het bosch naderde. Dadelijk gaf majoor Timmermans last tot den aanval. Met een angstigen blik op 1313 comman deerde Pilgram Galop in de richting van een het terrein beheerschenden kop. 655 liep heerlpk mee, 1313 natuurlijk weer niet. Het zakte tot zijn assen weg op een plek, die zoo hard als staal leek en 't ook was en steken bleef het. LuitenantLuitenantHaal toch je tweede kanon in de stelling, riep majoor Tim mermans, die graag overste zou worden. Ja, je hebt gemakkelijk praten, gromde Pilgram. Jij weet niet wat een behekst kanon is. Bom, bom dreunde 655 uit zekere dekking op den verschrikten vijand. Het klein geweer- vnur knetterde vlak er bij op. Steeds sterker. De vijand rukte nader, het werd een algemeen van alle zijden gevoerd gevecht, dat Pilgram met genoegen aanzag, omdat hij hoopte, dat in de drukte niemand zou opmerken, dat 1313 er niet bij was 655 schoot voor twee. Plotseling ldonk het bevel tot den terugtocht. Neem je kanonnen in voortdurend gedekte stelling mee, luitenant, gelastte Timmermans. En Pilgram wilde graag. Hij wilde wel, maar hij kon n'et. Want nu, ongehoord feit, bleef ook 655 staan. 655 stond goed in het diehte boschje en verlangde geen andere plants. Den armen Pilgram schoten groote t-anen in de oogen, de kanonnieren en de puarden trokken, Zeer Zeer mag dat hun oogen nit hun hoofd schenen te zullen barsten - de kanonnen roerden zich niet. Pilgram dacht krankzinnig te z lien worden. £<en batterijeommandant met twee vastgezette kanonnen De majoor stond in de nabijheid, de vijand naderde steeds Goed zoo bravo luitenant Pilgram goed riep de majoor den luitenant toe. goed, juist op tijd en onzichtbaar. Zoo ik het zien. PJgram meende van verrassing te versteenen. Wat was dat. Daar stond op de oude plaatsr maar nu in de mooist mogelijke positie, 1313 en vuurde op den vijand Bom bom bom Bij de beraadslaging zei de generaalDe oefening is vandaag volkomen mislukt, mijne- heeren, behalve op een plaats, waar de artillerie prachtig gewerkt heeft. 't Was op den linker- zij vleugel. Hoe heet die luitenant Pilgram? Zoo? Nu. ik feliciteer u, majoor, met zoo'n kranig offlcier. Ik heb er naar gekeken, men zag een kanon soms even, 't andere heelemaal niet. De terugtocht was meesterlijk. Trots het slechte, vlakke terrein, kon ik geen spoor van de kanonnen ontdekken. Daarbij werd de verandering van stelling met ongeloofelijke snelheid uitgevoerd. Ik dank u, luitenant Pilgram, 'twas prachtig! Toen het donker was, rukte 655 in. De sergeant dacht, dat Pilgram rapport zou maken. Maar mis. Pilgram gaf hem twee gulden en gelastte hem bier te koopen. E2 o n ii i s«t -- Huwelijks-aangiften. 12 Aug. Jaco bus .Johannes Neeteson, oud 47 weduwn. en Conielia Johanna 1'Jatteeuw, oud 42 j., jd. Geboorten. 2 Aug. Christina Maria Fernanda, d. van Jacobus Johannes Jansen en van Johanna Helena de ^wart. 6Aug Abraham, z. van Pioter Jansen en van Elisabeth Christina de Zwart. Johanna, d. van Manns van Arenthals en van Elisabeth Anthonia Pot. Aug. Martha Maria Rosalia, d. van Desire Theodoras rranciscus FaSsaert en van Rosalia Louisa Menu. 11 Aim Anna Maria Elisabeth, d. van Johannes Jacobus Fran- ciscus 1 eepen en van Maria Geertrnida van Deijen. Anna Maria, d. van Willem Adriaansens en van Emelie Clotilde van Gassen. 13 Aug. Manha Petronella, d. van Johannes Seij en van Dina Verscliuren. 14 Aug. Rozalia Maria Carolina, d. van Eugenius van Damme en van Carolina Bruggeman. Overlijden. 10 Aug. Johannes van Damme, oud 3 m., z. van Jan Franeies en van Maria Apolonia Rijsackers. Anna Catharina Stevens, oud 06 j wed. va" ^n. Prancies Vioen. 12 Aug. Apolonia Laffeber, oud 77 j., wed van Franeies Crombeen. 14 Aug. Jan van Troost, oud 79 j., echtg. van Judoca van der Meeren. Sas van Huwelijks-Aangiften. 5 Aug. Pieter van de Velde, oud 68 j., wedtivvn. en Virgenie de Clerck, oud 65 j., wed. TT.^e'j00rtei1' s ^L'g- Emma, d. van Camillus van llijfte en van Rosalie Marie Ilaentjens. 10 Aug. Theo- dorus Gustaaf, z. van Dominicus Franciscus van Ham en van Maria Louisa van Reeth. Weslrtorpe. Geboorten. 1 Aug. Maurice Alphons, z. van i heodorus ranciscus van der Spiegel en van Isabella de Bakker. 4 Aug. Oswald Maurice, z. van Ludovicu.s Rudolphus Kalle en van Maria Vermeulen. 14 Aug. Raymond, z. van Prudent van I.aere en van Mathilda Maria de Vos. 15 Aug. Leonardus Pieter Johannes, z. van Pieter Johannes Willems en van Marie Melauie Dierick. Overlijden. 1 Aug. Hendricus Josephus de Maerte- laere (over!, te Vlissingen), oud 20 i.. z. van Petrus en van Dahlia Dumez. 9 Aug. Oswald Maurice Kalle, oud o d., z. van Ludovicus Rudolphus en van Maria Vermeulen. betuig ik Voor de talrijke bewijzen van deel- neming aari oils1 50jarig huwelijksfeest, aan alien onzen hartelijken diltik. D. VAN ROMPU-Koevoets. Ter Neuzen, 19 Aug. 1904. Ondergeteekende betuigt zijn dank voor de hern dezer dagen betoonde belangstelling. Ter Neuzen, 19 Augustus 1904. J. DE JONGE DelGemeente-Ont vangervan^XTi'X verzoekt, ter voorkouiiiig van vervolging, van de verschuldigde terinijnen van voldoening den Hoofdelijken TBI! NEUZEN te spreken te zijn. IK op den Magretschen-JDijk op Zondiag 2f Augustus e. k., des naaiddsgs ten 5 uren. MIDDELBURG, is eideren Dinsdag te Ter Neuzen te Consul- teeren van 11 4]/3 uur, Noordstraat 34. Ouvermogenden worden kosteloos bthandeld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2