A i g 6 m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. I 1 Mo. -im Zalerdag 20 Augustus t904. 44e Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. I 1 I I ABONNEMENT Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Bij deze courant behoort een bijvoegsel. De oor'ioy tusscheis Siusland en Japan. TER NEUZEN, 19 Augustus 1904. SEIIZESSCHE COERAKT. Voor Per drie maanden binnen Te^Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie^ 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abouneert zich bij al&Vgoekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADVERTENTIlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie Wordt de prjjs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Oit lilad vemhiJnt^IHaandag-, Woensdag- en Vrijdaaavond, altge»ondwd op Feestdagen, l»ij de Firma I", jr. VAM BE 8AXDE te Ter Men WKM.c*ua«tieeMQ#«w zen, Het Russisehe protest aan de mogendheden over de quaestie van de Retsjitelni, zal het gevolg hebben, dat een onderzoek wordt ingesteld. De groote mogendheden zijn.overeengekomeu om van hun consuls rapporten over het voorval te vragen en zoo uit die rapporten blijlten rnocht, dat de voorstelling in de Russisehe nota gegeven 'juist is en het internationale recht opschonden is, dan zullen de mogendheden bij den Mikado stappen doen om herstel van het begane onreeht te verkrijgen. Meer kan Rusland voor het oogenblik niet veriangen. De telegrammen, uit Shanghai ontvangen, geven een verklaring voor het optreden van den Japanschen zee- officier, at kan zijn handelwijze niet worden veront- sckuldigd. Itet blijkt' dat de Chineesche autoriteiten, door het voikomen gebrek aan doortastendheid, dooi bun manier van schipperen, en de geit en de ltool te willeu sparen, de onmiddellijke oorzaalr van hetgebeurde geworden zijn. Dezelt'de zonderlinge handelwijze als te Tsjifoe wordt tlians weder te Sjangbai opgemerkt. Waar de Duitsche Regeering, tegenover de sehepen die in de baai van Kiautsjan de viucht zoehten, een- voudig, maar doortastend, de quaestie heeft opgelost door de ontwapening te beveltn en de Russisehe vlaggen in bewaring te nernen, daar is de laotai van Sjanghai besluiteloos en het Chineesche departement van buiten- landsche zaken niet minder. Eerst wordt bevel gegeven, dat de Askold en de Gromowoj zullen worden onbe- wapend; en wanneer de Russisehe consul zich daar tegen ve'rzet, wordt dit bevel weer ingetrokken, en ver- vangen door de vergnnning, dat de beide sehepen tijd zullen krijgen om te kalefateren. Wanneer men nu de beschriiving lee3t van den toestand, waarin de Askold te Sjanghai is binnengeioopen. dan blijkt daaruit dat van een gewoue reparatie geen sprake kan zijn. De buitengewone reparatie echter, het her- stellen van pantserbedekking en bewapening, is in strijd met de beginselen van het oorlogsrecht. ilet is dan ook niet te verwonderen, dat de Japansche vlootvoogd de eisch gesteld beeft, dat de beide Russisehe vaartuigen de haven zullen verlaten of ontwapend zullen worden, en zich berocpt op de handelwijze der Duitsche autoriteiten te Tsingtau. De Russisehe Regeering wil zich daartegen echter verzetten. De Nowoje Wremva zegtWij zijn bereid te verklaren dat de Askold en de Gromowoj gedurende het verdere verloop van den oorlog niet meer zullen worden gebruikt; maar die sehepen moeten gewapend blijven om een verraderlijken vijand te kunnen afslaan. In Japan is men het natuurlijk met dit standpunt van Rusland volstrekt niet eens. LTit Tokio wordt aan de Times geseind, dat Japan niet van plan is een herhaling toe te laten van hetgebeurde met den Manchur. Japan kan zijn vloot niet verbrokkelen om Chineesche havens te gaan bewaken, waarin Russisehe sehepen misbruik maken van de voorrechten door hetasylrecht toegestaan, wijl China niet krachtig genoeg is om zijn rechten als neutrale inogendheid te hadhaven. Aan boord van de Retsjitelni was nog geen enkele stap ge- daan voor de ontwapening, en de geheele betnanning was nog op het schip zelfs had het kolen ingenomen. De Japansche officier was dus in zijn recht toeu hij den eisch stelde, dat het schip de haven zou verlaten ol zich zon overgeven. Dat is de Japansche opvatting. Of de Japansche bladen gelijk znllen hebben in hun verwachting, dat Europa in die opvatting zal deelen, valt zeker nog te betwijfelen. Maar wel mag Europa bij de Chineesche autoriteiten op krachtiger, zelfbewuster handelen in deze moeilijke en netelige neutraliteits-quaestie aan- dringen. Van den grooten weg die over den Taipin-lig door Siu-tsin-ting westwaarts voert, komeu, naar aan de Roes uit Liao-jang wordt gerueld, gedurig berichten, volgens welke de Japanners groote troepen in ussa's kings den spoorweg tot Hsin-min-ting vervoeren. Zij siaan vele schipbruggen over de Liao-ho. waardoor zij uit bet westen Moekden en den spoorweg ten N. van Liao-jang bedreigen. De Russisehe berichtgever vindtden strategiSchen toestand van Koeropatkin's troepen echter zeer goed. De Russisehe troepen zijn dicht samengetrokken en bewegen zich gemakkelijlc iangs de «binnenste" operatie lijnen, de Japanners echter langs de buitenste, zoodat hun troepen veal minder dicht staan en een zeer uitgestrekte lijn bezet houden. De toeetand van de Russen zal nog beter worden, wanneer zij van Wisiandsean terugtrekken. Het plan van de Japanners om tegelijkertijd troepen van het Westen en Oosten uit naar Jentai, Moekden en Tie-ling te brengen en den kring van het Noorden uit te slniten, heeft onder de gegeven omstandigheden weinig kans op succes en schijnt ook opgegeven tezijn, ten minste tot de vermeestering van Port Arthur. Tsjifoe, 17 Augustus. De Japanners drongen heden tot de Duivenbaai voort. 'sNachts werd de stad van nit die baai gebombardeerd. Petersburg, 17 Augustus. Het Russisehe Telegraaf- Agentschap verneemt heden uit Moekden, dat 92 burgers daar met hun gezinnen zijn aangelcomen. De Japanners hadden verklaard, dat zij de laatste peraonen waren, aan wie zij hadden toegestaan de belegerde stad te verlaten, en dat verdere sehepen met vluchtelingen in den grond zouden worden geboord. Een dergelijk schip ■was door hen genomen, van zijn masten en zeilen beroofd en zoo in voile zee aan zichzelf overgelaten. Het garnizoen hield zich bewonderenswaardig. In- woners der stad hadden zich bij de troepen lalen inlijven. Tokio, 18 Augustus. De bevelhebber van Port-Arthur weigerde zich over te geven, met beleefden dank voor de vergunning, aan niet-strijders verleend, om de stad te vertaten Shanghai, 16 Augustus. De Russisehe consnl-generaal antwoordde den Cbineeschen bewindvoerder van de fttad, dat hij niet kan onderliandelen over de ontwape ning van Russisehe sehepen, daar hij geen instruction heeft van" zijn regeering. Sanghai, i7 Augustus^ Vandaag ontvingp de Chineesche overheid hier instructies, om de Askold" en de //Gro mowoj" niet dadelijk te ontwapenen, doch deze vaartui gen een tijdsverloop toe te staan, om hersteld te worder,, Waarscliijnlijk zal deze tijd morgen eindigen. De twee Russisehe sehepen moeten dan of vertrekken of zich ontwapenen. Sanghai, 18 Augustus. Vandaag wordt hier eeu Ja- pansch eskader verwacht Japan is besloten teeischen, dat de //Askold" en de //Gromowoj" de haven dadelijk verlaten of ontwapend worden. Londen, 17 Augustas. Het Britsche kolenschip //Scot- tia" werd den 12 dezer ten westen van de straat van Gibraltar aangehouden door den Russischen kruiser vOeral". Na een korte inspectie kreeg de //Scottia" vergunning, haar tocht voort te zetten. De gezagvoerder van de //Oeral" verklaarde, dat hij uitkeek naar meer dan 200 stoomschepen, die bevracht waren met oorlogscontrabande, en die in Spaansche en Italiaansche havens zou worden overgeladen. Kobe, 17 Augustus. Onder de vermiste brieven uit de mail van de //Prins Heinrich" (een boot, in zee door de Russen aangehouden) zijn erook eenige van Japansche agenten in Rusland. Woeusdag is H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins in het feestelijk uitge- doschte 's Hertogenbosch afgestapt, onder toejui- cbingen van de overtalrijke menschenmassa, ge- schaard langs den weg en aan het station. Donderdag heeft H. M. te Andel plechtig onthuld een granieten gedeukzuil, bij gelegenheid der opening van den nieuwen Maasmond en de voltooide scheiding van Maas en Waal, ter voor- koming van herhaalde overstroomiug der aaugren- zende landen. H. M. werd aldaar toegesproken door Z.Exc. den Minister van Walerstaat, welke toespraak door H. M. werd beantwoord als volgt Ik voldoe gaarne aan uw uituoodigiDg dezen gedenksteen te onthullen, welke aan het nageslacht kond zal doen van het reuzenwerk, dat hier ge- wrocht is en het bswijs zal leveren van de offer- vaardigheid van het Nederlandsche volk, waar het geldt zulk een uitgestrekte landstreek te verlossen van het element, dat haar gedurende lange jaren zoozeer geplaagd heeft. De vruchten van den bodem, door een nijvere bevolkiug gekweekt, werden vaak veruieligd door een ongunsiigen water- stand, welke door deze werken verbeterd is. Gns volk mag met trots zien op den zoo dikwijls met goeden uitslag gevoerden strijd tegen zijn ouden vijand, wien het op zoo vernuftige wijze zijn prooi wist te ontwoekeren. Met genoegen gedenk Ik de belaDgstelling, door Mijne Voorzaten in de plannen tot verlegging van den Maasmond betoond, en evenzeer verheug Ik Mij in het feit, dat de naam van Mijnen onvergetelijken Yader op zoo bijzondere wijze is saamgevlochten met de jongste geschiedenis dezer geteisterde laudouwen. Zoo herhaling der rampen van het jaar 1861, met Gods hulp, door deze werken voorkomen wordt, zal dit in de eerste plaats te danken zijn aan de bekwaamheid van Onze ambtenaren van den waterstaat, wien Ik, evenals de bevolking dezer strekeu, geluk wensch met den dag van heden. Moge de volbrachte arbeid haar tot zegen strekken Thans voldeed Hare Majesteit aan de uitnoc- diging van den Minister en deed met een druk van Haar hand het tapijt vallen, dat voor de zuil was aangebracht. De gedenkzuil is een puntig tosloopende naald, een stuk grijs graniet, 4,25 M. hoog, 2.40 M. breed en 1 M. dik, 29,000 K. G. zwaar. De Obenwaldgranietgroeven hebben het graniet ge- leverd. De zuil rust op een grauietvoet van 1 M. hoogte. Het opschrift, in vetgulde letters, luidt: #Op den 18den Augustus 1904 werd deze steen onthuld door Hare Majesteit de Koningin, in tegenwoordigheid van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden, ter herdenking van de scheiding van Maas en Waal". Een geweldig //Leve de Koningin" dreunde van alle zijden op en ver over de vlakke landen wist men dat nu de symbolische scheiding van Maas en Waal voltrokken was. Heden vertrokkeu een aantal marechaussee's van de verschillende brigades uit Zeeland naar Eindhoven, teneinde aldaar dienst te veriichten ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin aan die stad op morgen, 20 dezer. Jhr. De Ranitz zond aan den penningmeester van het Sanatorium te Hellendoorn 16,020,50, zijnde het batig saldo van de in Mei te's Graven- hage gehouden kermesse d' e:e, met verzoek aan het bestuur van het Sanatorium om dit bedrag zoo mogelijk te doen dieuen tot vorming van het fonds, waaruit behoeftige tuberculose-lijders in de verpleegkosten kunnen worden gesteund en in elk geval dit geld te bestemmen voor ondersteuning van behoeftige lijders. De herstelling aan de rolbrug over het West- binnensluishoofd alhier zijn zoodanig meegeloopen dat de brug vermoedelijk reeds dezen avond zal kunnen draaien (of rollei,). De openstelling voor het publiek verkeer zal dan niet lang op zich laten wachten. Voor de levering van ongeveer 150,000 K. G. prima kwaliteit Ruhr-kachelkolen, ten behoeve van de kolenvereenigingen „Ouderling Belang" en ,/Vereeuigd maakt sterk" te Ter Neuzen, werd ingeschreven door J. C. de Wolff Co., Rotterdam, voor 8,45 F. Goyaarts Zoon, Rosendaal, voor f 8,30 J. Th. Pilaar, Goes, voor f 8,25 F. van de R?e, TerNeuzeD, voor 7,97; Gebrs. Hatnerlinck, Ter Neuzen, voor 7,94 R. Scheele Hz., Ter Neuzen, voor f 7,69 en J. van Rompu, Ter Neuzen, voor 7,50; alles per 1000 K. G. franco voor de wal op het kanaal Gent-Ter Neuzen. Verder schreef nog in F. Wibaut Zoon te Vlissingen voor 6,65 per 1000 K. G. loco magazijn Ruhrort. De stoomtram Brugge-Aardenburg zal 1 September op feestelijke wijze worden geopend. Axel, 18 Aug. Hedenvoormiddag, toen de landbouwer Alph. de Bok van Moerbeke (Kruis- straat), alhier de groote brug wilde passeeren, met een driewielskar, geladen met kleine aard- appelen, kwam er juist een motoifiets op de brug. Het paard schrikte, doch de voerman had het geluk het paard nog bijtijds los te maken, doch de kar geraakte van den dijk en al de aardappelen (1000 Kg.) kwamea in de kleine kreek terecht die er later gedeeltelijk werden uitgehaald. Ongelukken hadden niet plaats. Hengstdijk. Een gelukkig oudrenpaar alhier werd verblijd met de geboorte van hun 20ste spraitjewaarvan er nog 13 in leven zijn. St. Jansteen. Van de drie duiven, welke hier aan den iuternationalen wedstrijd uit Madrid deelnamen, is deze week, die van den smid Van de Velde weergekeerd. Het diertje toonde geen vermoeidheid of vermagering. Koewaclxt. Zooals bekend is, moeten onze klompenmakers 3 francs invoerrechten betalen voor elke 100 kilogram klotnpen, die zij in Belgie voeren. Nu heeft onze Minister van BiDuenlandsche Zaken in de nieuwe tariefwet voorgesteld een in- voer van 3 gulden te eischen van 100 kilo klom- pen uit Belgie in Nederland gevoerd. Dit voor- stel valt niet in den smaak van de honderden klompenmakers in Oost-Vlaauderen, voornamelijk niet in die van het Land van Waes, diejaarlijks duizenden klompen in ons land voeren. Reeds hebben zij een adres verzonden, aan hun Minister van Buitenlandsche Zaken, opdat deze met den Nederlaudscheu Minister in onderhandeling trede dat het voorgestelde invoerrecht wordt terugge- trokken, of ten minste sterk verminderd. Hiermede niet teereden, hebben zij besloten tot bijeenroeping der Werk- en Nijverheidsraad. Deze raad mag slechts in zeer dringende ge- vallen worden saamgeroepen en dan nog alleen met goedkeuring van den gouverneur en de leden der bestendige deputatie. Deze toestemmiDg is verkregen en a. s. ZoDdag zal de raad bijeeukomen. Daarin zal voorgesteld worden om zoo de Neder landsche Minister niet wil toegeven, aan de Bel- gische regeering te verzoeken eeu invoerrecht te heffen op Delftsch aardewerk, Hollaudsche steen en parketvloer, die met groote hoeveelheden in Oost-Vlaanderen gevoerd worden. Zakkenrollers in de kerk Zondag onldekte een bezoeker van de Hervormde Kerk te Apeldoorn, na afloop van den dienst dat zijn portemonnaie, inhoudende 37, een re- tourbiljel voor Amersfoort, waar hij woouachtig is, enz. verdwenen was. -Dinsdagnacht is er in de Nieuwe Gracht te Haarlem een vrouw. te water geraakt, die met veel moeite is gered. Omtrent de redding deelt een lezer van de ,/Opr. Hrl. Ct.," die daarbij tegenwoordig was, het volgende mede Een juffrouw, wonende in de Nassaustraat, hoorde 's nachts om half een luide om bulp roepen. Ze ging op het geluid af, maar hoorde niets meer. Op de brug van de Nieuwe Gracht riep ze //is er iemand die om hulp heeft ge- roepen," maar kreeg geen antwoord. Op dat oogenblik kwam kapitein Hakstro zijn deur uit. Ook hij had om hulp hooren roepen. Toen de twee over het geval stonden te spreken, werd weer om hulp geroepen en zagen ze twee handen en een hoofd boven 't water uitsteken. Kapitein Hakstro beide den heer Van De venter op, die een dreg in huis heeft, maar de juffrouw uit de Nassaustraat was in een zandschuit gesprongen en het gelukte haar, ondanks dat er geen boom in de schuit was, de drenkelinge te bereiken en haar te grijpen toen ze op het punt stond weer te zinken. Ze werd op de schuit gelegd en vervolgens aan den wal gebracht. De heer Van Son, tandarts, die inmiddels met meer anderen was komen aanloopen, slaagde er in de levensgeesten weder op te wekken. Dr. pma, wiens hulp was ingeroepen en die ter plaatse was gekomen, gaf last de drenkelinge naar de Maria-stichting te brengen. Een woord van lof mag niet worden onthouden aan de juffrouw uit de Nassaustraat, aan wier kloek optreden voornamelijk de vrouw hare redding heeft te danken. Woensdag had te Vorgten een droevig ongeluk plaats. Toen Gerrit Huisman, land- bouwersknecht van R. Schrijver, met een vracht haver huiswaarts keerde, viel de wagen met het paard om. Door den schok viel of sprong Huisman van den wagen en kwam onder het paard, met het treurig gevolg, dat hij terstond dood was. Aan het strand te Scheveniugen is een flesch aangespoeld, waarin het volgende briefje z/8 Februari. Schipbreuk geleden bij kaap St.- Vincsnt. Kapitein Polak op de Franz Willem." Vrijdagmorgen is vau Delfzijl een zeilboot, bemand met vier personen, twee heeren en twee arbeidslieden, vertrokken met bestemming naar Borkum. Tot heden is van hun aankomst nog geen bericht ingekomen. Hoogstwaarschijnlijk zijn al de vier personen verdronken. Het weder was dien dag zeer onstuimig, zelfs zoo erg met wind- vlagen, dat het bijua niet doeDlijk was met een zeilboot zulk een tocht te ondernemen. Men schrijft uit Haarlem Een troep Zigeuners, van 4 woonwagens en goed 20 personen, deed eeu inval in de stad. E n politiemacht trok er op af en verwijderde de ongenoode gasten in de richting van Amster dam. Gemakkelijk ging dit niet, daar de Nomaden alle winkels binnen gingen en de poli ie dan nog had tee te zien of zij wi 1 betaalden. Verkoop ouzer kolonien. Onder het opschrift//De vendutie afnesteld," schrijft de Deli Ct. ,/Het is de gewoonte, dat veilingen gehouden wordrn //ten overstaan" van notaris zoo en zoo. Dat heeft makelaar Van Kol vergeteu toen hij d<!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1