Landbouwberichten. Gemengde berichten. Wielerfeest te Ter Neuzen, Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 17 Augustas 1904. Bij het Maandag te Middelburg gehouden festival vielen onder meer premien ten deel de le ad 150 aan #De vereenigde vrienden" van Sas van Gent de 4e ad 25 aan //Elk naar zijn krachten" te Hoek de 5e en 6e aan #Geduld Overwint" te IJzen- dijke en aau ,/Vlijt en Volharding" te Hulst. Deze premies werden verloot onder de gezel- schappen met 30 of meer leden. Van de premien, verloot onder gezelschappen met minder dan 30 leden, viel o.m. ten deel de le ad 50 aan ^Hozanna" te Breskens de 4e ad f 10 aaiL //Concordia" te Axel. Sas vau Gent, 17 Aug. Gisteren had alhier in het hotel //den Gouden Leeuw", ten overstaan van notaris Van der Moer te Ter Neuzeu en ten verzoeke van mej. de wed. De Bock-Blinde alhier de openbare verkoop plaats van zes woonhuizen met toebehooren, staaude en gelegen te Sas van Gent aan de Kerkhofiaan en Krugerlaan. Hiervoor werd in massa het hoogste bod gedaan door den heer F. Dellaert te Westdorpe ad /3100, voor welke som de koop niet werd toegewezen. Gisteren werd door de rijkspolitie op de sluiswerken alhier gearresteerd een machinist (Belg), wonende te Selzaete, verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met een 12jarig dochtertje van een der keetbazen alhier. Ons muziekgezelschap dat Zondag op het festival te Middelburg den eersten prijs ad f 150 trok, gaf gisterenavond blijk van zijne tevreden- heid daarover. Omgeven door een luidruchtige menigte werd een muzikale wandeling met fakkellicht door de gemeente gemaakt, waarbij de vaandeldrager een kunstmatig opgestelde transparaut droeg, waarin op de eene zijde eene ster was afgebeeld, met de woordeu er op #Onze Ster"deze ster was om geven met de aauduiding der plaatsen en hoeveel- heid der reeds gewonnen prijzen. Op de andere zijde stond met groote letters te lezen yHonderd vijftig pop, jongens 't kan niet op". Dit zal dan de reden wel geweest zijn, waarom nog al eens dikwijls werd aangelegd en menig glas geledigd werd onder de schittering hunner gelukster. Gisterenavond omstreeks lO1/^ unr werd aan de Oude Sluis alhier een plons in het water gehoord. Een onderzoek dadelijk ter plaatse inge- steld, deed vermoeden dat iemand te water was geraakt, daar een pet drijvende werd gevonden. Na eenigen tijd dreggens werd een lijk opgehaald. Pogingen om de levensgeesten weder op te wekken bleken vruchteloos. De verdronkene is een Belg, zekere P. Coene, slachter wonende te Assenede, die erg verslaafd was aan den drank, waaraan dan ook, volgens ingesteld onderzoek, het ongeluk is toe te schrijven. Hedenmorgen is aan de sluiswerken alhier een locomotief uit de rails gekantelt en van den talud tegen de sluisput, gerold. De stoker ont- snapte het gevaar door er in tijds af te springen, doch de machinist moest de rolling medemaken naar beneden en bekwam wonder boven wonder geen ernstig letsel. Stoppeldijk. Naar wij vernemen zal Vrijdag den 26sten dezer het nienwe gemeentehuis in gebruik worden genomen. Het gebouw, dat een sieraad der gemeente is, bevat, behalve eene ruime vestibule, o. a. een dinke secretarie en eene zaal voor vergaderingen. Een woord van lof voor hun werk mag zeker niet onthouden worden aan den heer B. Reuling te Hulst, den ontwerper van 't gebouw, voor de degelijke inrichting en aan de heeren aannemers J. v. Gijsel en A. v. d. Walle te Hulst, voor de degelpke afwerking. Hengstdijk. Er heeft zich een commissie ge- vormd, bestaande nit het Kerkbestuur, leden van den Gemeenteraad en de onderwijzers om den dag der instaliatie van den Z.Eerw. Heer Pastoor, den 13 September a. s. feestelijk te vieren. Eere- voorzitter van het coinite is de WelEdelachtb.Heer C. v. Esbroeck, burgemeester. Ofschoon onze nieuwe Herder den dag te voren de gemeente niet zal verlaten, dus zijn Z. Eerw. niet //ingehaald" wordt, en tevens den wensch heeft te kennen gegeven, dat geen muziekcorps zal optreden, is toch het plan een schoonen optocht te organiseeren, en door het plaatsen van eerebogen, het versieren der woningen en het uitsteken der vlaggen het gansche dorp een feestelijk aanzien te geven. Kloosterzande. Onze kermis is Zondag, Maan dag en Dinsdag weer druk geweestook Maandag, ofschoon men vreesde, dat de groote wielrijders- feesten te Ter Neuzen aan't bezoek afbreuk zouden doen. De zalen van de heeren Weemaes en Ver- bist, waar cafe chantant werd gehouden, wareri steeds bezet en ook de overige cafe's hebben zeker niet te klagen. Ook de schietingen waren druk bezocht. Behalve de gewone vermakelijkheden onzer kermis hadden we dezen keer ook een stoom- carroussel. Gelukkig mag geconstateerd worden, dat de kermis rustig is afgeloopen en de openbare prde niet werd verstoord. Clinge, 16 Aug. Naar wij tot ons leedwezen vernemen, zal de heer G. Stroecken zijne betrekking van kapelmeester onzer fanfare met 1 October a. s. neerleggen, wegens te drukke werkzaamheden. Dacht men aanvankelijk den heer Stroecken op zijn voornemen te kunnen doen terugkomen, het bestuur heeft thans tot zijn spijt de zekerheid, dat de ontslagaanvrage definitief is. Borssele, 16 Aug. In den nacht van jl. Zondag op Maandag heeft er in den polder nabij den Osseweg een ernstige botsing plaats gehad tusschen stroopers en jachtopzieners. Op het zien der lichten en het hooren der schoten afgaande, stuitten de jachtopzieners Rottier en Franse weldra op een bende van, naar men zegt, zes stroopers. Bijna onmiddellijk werd men handgemeen. De beambten trokken hunne revolvers en schoten er op los, doch de stroopers lieten zich niet uit het veld slaan en behielden de overhand. Het gelukte hun Rottier den revolver te ontweldigen. Ze sloegen en trapten de jachtopzieners zoodanig, dat beiden bewusteloos op het veld .bleven liggen. Vooral heeft Rottier het moeten ontgelden. Hem werd een gat in het hoofd gestagen of getrapt, zijn mond opengesperd, zijn gelaat deerlijk ge- havend en de borst blaauw gestampt, terwijl hem een rib werd stuk getrapt. De stroopers, die onbekend bleven, trokken na het gevecht af. De revolver van Rottier werd den volgenden morgen in een veld met suikerbieten teraggevonden. Voorzeker zal een streng onderzoek worden ingesteld, doch of het tot eenig resultaat zal leiden, valt wel eenigszins te betwijfelen. op Maandag 15 Augustus 1904. Da herinnering aan het feest van 2 Juni j. 1., dat zoozeer van ongunstig weer te lijden had, en nog versch in het geheugen lag, deed hen, die bij het Wielerfeest gtinteresseerd waren, bezorgd de schommelingen van den barometer, die zoolang op mooi weer had gestaan, waarnemen. En niet zonder reden, want wielrijders kunnen noch regen, noch wind velen. En er was Zondag wind en dreigende wolken, die zich des nachts in malsche regenbuien ontlasten. Onder den morgen klaarde het echter op, de wind verdreef de rpgen en de vele vlaggen die ter eere van het wielerfeest waren uitgestoken gaven aan onze straten een feestelijken tooi. Te half negen ure verzamelden een aantal wielrijders op de Markt, die, met een hoornblazer voorop, naar Sluiskil togen, om de verwacht wordende v^lo-fanfare ffl' Aigle" uit Gent op te wachten. Verschillende omstandigheden waren oorzaak dat dit gezelschap wat later dan oorspronkelijk bepaald was arriveerde en toen zij te half twaalf op de Markt kwamen, was daar reeds een talrijk publiek bijeen. De muziek op de fiets gaf een matinee en dat dit in den smaak viel bewees wel het applaus dat het gezelschap inoogstte. Voorts werkten een tweetal Belgische kunstrijders. Dit nummer van het programma moest wat worden bekort, daar te half een ure de deelnemers aan het bloemen-corso op de Markt moesten ver* zamelen. Ook daarvoor was groote belangstelling, en niet zonder reden. Toen de rijtuigen, rijwielen en sportkarren bijeen waren bleek dat, al was de quantiteit niet zooaR die hier zou kunnen zijn, de qualiteit niet te wenschen liet. Er was met ijver, zorg en doordacht gewerkt voor deelneming aan deze attractie van het programma. Met recht mag gezegd worden, dat alle deelnemers en -neemsters hun best hadden gedaan om het rijk der natuur dienstbaar te maken aan versiering van velo's enz. Uiterst moeilijk was het voor de jury om uit- spraak te doen. Na nauwgezette overweging werden de prijzen toegekend als volgt voor rijtuigen Aan de heeren J. A. Donze le prijs en A. Spruitenburg 2e prijs. Voor sportkarren Aan de heerenN. J. Harte 1® prijs, J. R. H. de Smidt 2® prijs, M. Eijke 3e prijs (bij loting met de 2e prijs), Jac. de Kok 4e prijs, Alph. Guiliiet 5e prijs en T. van Borssum Waalkes 6® prijs. Voor rijwielen Aan de jonge juffers Marie Keersemaker le prijs, Marie de Jonge 2e prijs, Anna Versluijs 3e prijs, Betsy Zeeman 4e prijs (bij loting met de 8e prijs), Arentje van den Hoek 5e prijs, Pieternella Moggre 6e prijs, Joha de Feijter 7® prijs, de jongeheer Rondonck 8e prijs, de jongejuffer Sjouke van Borssum Waalkes 9® prijs, de heer M. de Jonge 10e prij 8. Nadat de jury hare opnamc van een en ander had teneiude gebracht, werd een ommegang door enkele straten gemaakt, waarlangs de toeschouwers in grooten getale geschaard stouden. Vooral was er Selangstelliog voor de sportkarren, waarvan de daarin zitteude litflijk stralende kindergezichtjes wel de hoofdversieringen uitmaakten. De stoet, die voorafgegaao werd door het muziek gezelschap //Apollo" vond allerwegen grooten bij- val. Ondertusschen was het iDschrijven van deel nemers yoor den wedstrijd in vollen gang en hebben zich daarvoor 346 deelnemers aangemeld. De hevige wind was oorzaak dat verschillende clubs die reeds op weg waren naar Ter Neuzen alhier slechts gedeeltelijk of in het geheel niet arriveerden. De wedstrijden begonnen te 8 ure. Het ringsteken had plaats op de Markt. Hoewel hierbij bleek dat het nog niet z6o gemakkelijk is om alle ringen te steken, waren er toch velen, vooral van de langzame rijders, wien dat gelukte, waarom de prijzen bij loting werden toegewezen aan de heeren 1® prijs E. Pieters van Boschkapelle, 2® prijs August Acke van Ter Neuzen, 3e prijs Henri Criel van Everghem. Op de kazernepad in de Nieuwstraat had het Vogelpik plaats, benevens kwade Trien rijden. De commissie had hier gezorgd, dat de pijlijes voor vog-lpik beslist moesten worden geworpen. Niettegenstaande dat, werden er mooie cijfers gemaakt. Aan 6en rijder gelukte het tweemaal roos te werpen. Deze, de heer Jan Bruinings van Sas van Gent, behaalde de le prijs, terwijl de 2e en 3e prijs bij loting werden toegewezen aan P. Schippers van Ter Neuzen en Sturm van Biervliet. Vooral voor wKwade Trien" was groote belang stelling van de kijkers, maar vrees van de zijde der rijders. Ze zag er anders nog al onschuldig uit. Velen gelukte het bij dezen wedstrijd het doel te treffen, maar nog grooter was het aantal van hen die den slrijd met Trien niet aandurfden, terwijl het groote hilariteit verwekte als een der rijders op minder zachte wijze met Trien in contact kwam. De prijzen voor dezen wedstrijd werden bij loting toegewezen 1® prijs aan den heer E de Kousemaker van Philippine, 2® prijs aan den heer A. Dobbelaer van Everghem en 3® prijs aan den heer P. Schippers van Ter Neuzen. In de Westkolkstraat had het plankenrijden plaats. Aan slechts 14 deelnemers gelukte het met hun rijwiel over alle planken te rijden. Ook hier werden bij loting de prijzen toegewezen aan de heeren 1® prijs A. Minnebo van Philippine, 2® Jos. Kerckhaert te Stoppeldijk en 3® prijs A. Hageman te Clinge. Na afloop dezer wedstrijden volgde op de Markt het extra-nummerKunstrijden. Het werd geopend met de kunstrijders die in den morgen hadden geredsn, doch de uitslag van deze verrichtingen waren niet dat wat er van verwacht werd. Toen aUhans de uit den omtrek aan den wed strijd deelnemende heeren reden, waaronder nog jeugdigen, bleek dat dezen het minstens reeds op dezelfde hoogte hadden gebracht, ja op enkele punten hen wel overtroffen. Deze ontvingen dan ook algemeene toejuichiug van de talrijke aanschouwers en het was ook hier voor de jury weer niet gemakkelijk uitspraak te doen. Omdat deze liefhebbers zoo uiterst hun best hadden gedaan, werden door het bestuur nevens de uitgeloofde prijzen twee zilveren kruizen met inscriptie beschikbaar gesteld. De prijzen werden toegewezen als volgt 1® prijs met zilveren eere-kruis aan den heer Emanuel Kerckhaert van Stoppeldijk, 2® prijs met zilveren eere-kruis aan den heer Jan Bruinings van Sas van Gent, 3® prijs aan den heer Jos. de Vos van Bouchaute en 4® prijs aan den heer J. van Male van Sas van Gent. Ten laatste werd gereden door den kampioen van Belgie, de heer Alph. Penninckx van Leuven. Hiervan werden groote verwachtingen gekoesterd en deze werden niet beschaand. Met groote zekerheid werden door dezen zeer moeilijke toeren uitgevoerd, waarvan zeker wel het meest verbazing wekte het rijden op een groot wiel een dusge- naamde monocycle. luderdaad heeft de heer Penninckx met zijn wielrijden het feest opgeluisterd, en het hem door het bestuur ter herinnering aangeboden fraaie zilveren eere-kruis was wel verdiend. Tijdens het kunstrijden was het beschikbaar ge- stelde luxe-heeren-rijwiel onder de deelnemers ver loot en ten deel gevallen aan den bezitter van no. 132, den heer G. Buijze van Hoek. Met 23 leden werd de premie voor de grootste club behaald door de club van Philippine en die voor de verstkomende werd, wegens een niet voorzien geschil, verdeeld tusschen de clubs van Clinge en Everghem. Deze uitreiking was het laatste nummer van het officieel programma. De commissie had hiermede zijne vermoeiende taak volbracht. Zij die oorspronkelijk het initiatief in dezen namen, bedoelden het houden van eenige wed strijden. Toen de zaak evenwel eenmaal aan het rollen was is die door de zorgen van het bestuur, gesteund door de commissieleden en een groot aantal ingezetenen, geworden wat zij geworden is eeu feest dat bij zeer velen uiterst in den smaak bleek te vallen en dat waarschijnlijk ook alhier niet het laatste van dien aard zal zijn. Zooals van zeif spreekt, 't was de eerste maal, waren er nog wel enkele leemteu, maar over het algemeen was het feest goed geregeld. Een woord van lof mag ook zeker niet ont houden worden aan het muziekgezelschap //Apollo", voor de kranige wijze waarop dit gezelschap de feesten opluisterde. Op de verschillende plaatsen waar de wedstrijden enz. werden gehouden, werd de commissie zooals men dat hier trouwens steeds gewoon is flink door gemeente- en rijkspoliu'e bijgeetaan,, maar zooals we dat ook meermalen opmerkten het publuk maakte het handhaveu der maat- regelen van orde ook niet te moeilijk. Voor zoover wij hoorden is alles in de beste orde en zonder ongevallen afgeloopen, kortom alien die in deze hebben meegewerkt, kunnen met welgevallen daarop terugzien. 's Gravenhage, 17 Aug. Voor de verbouwing van een perceel te Hulst tot post- en telegraaf- kantoor, met directeurswouing enz., is het miust ingeschreven door den heer J. van der Velden te Ter Neuzen. De Suikerbset. De zeilwedstrijd, die Zondag te Vlissingen zou plaats hebben, is niet door gegaan. De inschrijvingen waren onvoldoende. Door onbekende oorzaak is Zaterdag, terwijl de bewoners hun middagslaapje deden, brand ont- staan bij Th. Ruysbroek op de Zij vond een buurt op de grens van Wamel en Leeuwen. Nauw was de brand in zijn begin ontdekt, of het met riet gedekte huis stond in lichterlaaie, met een gr- vulden hooiberg, die niet verzekerd was. De brand sloeg over op de woning van J. vau Ooyen, bewoond door B. de Groot, ongeveer een kwartier van Ruysbroek af, en daarvan gescheiden door een rij van tien woningen. Achtereenvolgens ver- brandden daarop een huis van de wed. Meijer, bewoond door de gezinnen van Gent en Boerakker, wier inboedels niet verzekerd waren, en van P. de Man. Bovendien ging voor f 800 hooi van werd geld gegeven, en aan menschen uit de hofkringen cadeaux. De Czaar is verder over zijn gemalin zoo tevreden, dat hij haartot chef van het 15e dragouders- regiment benoemde. De jonggeborene is al tot aan- voerder van Finscbe en Siberiscbe regimenten benoemd. De laatste jaren hebben het bewezen, dat bij luge prijzen de teelt van suikerbieten maar weinig winst- gevend is en dat alleen met een flink gewas bij hoog suikergehalte nog voordeel te maken is. Doch klein is het profijt, erger nog, soma niet onaanzienlijk het nadeel, zoo deze twee zaken niet samengaan. Het suikergehalte der bieten kan van de volgende omstandigheden afhangen n. 1. van le de soort of varieteit2e het weder3e de rijp wording 4e de be- mesting. Door aanhoudende zorgen en een verstandige teeltkeus is men telkens tot rijker en rijker varieteiten gekomen. Een zelide soort kan nochtans door zekere omstandig heden in suikergehalte verschillen. En onder die om standigheden komt voorai het weder in aanmerking. Hoe droger klimaat, hoe minder water de wortel bevat, dat wil zeggen, hoe droger hij is, hoe hoogei ook zijn suikergehalte komt. Bij nat weder integendeel zijn de wortels saprijker en bevatten veei meer water, waardoor het percent suikergehalte verlaagd. Met het rij pen der bieten neernt ook het suikergehalte toe. Bij de volkomene rijpheid is het sap der bieten het dichtste, dus ook het rijkste in suiker. Door tal van proeven is men tot de zekerheid gekomen, dat elke plant om wel te gelukken, eene volledige be mesting noodig heeft en dat de flinke, doelmatige be- mestingen ook het meeste voordeel opleveren, zoo de toepassing der meststoffen practised geschiedt. Tot eene volledige bemesting behoort, dat de planten voldoende bestanddeelen ter hunne beschikking hebben van stikstof, kali en phosphorzuur. Is een van deze uitgezondcrd, dan is de groei on mogelijk ontbreekt er een in bepaalde hoeveellieia dan wordt de groei belemmerd en de andere voedingsstoffen kunnen hunnen geheelen invloed niet uitoefenen. Daarvandaan de stelregelAl de voedende bestanddeelen moeten ter beschikking der planten ge steld worden is dit niet het geval, dan is dit ten na- deele van den oogst. De kali nu speelt een voorname rol in de vorming van de organische weefsels; zonder kali kan er van weelderigen plantengroei geen sprake zijn. Twee be- kwame vakmannen Nobbe en Hellriegef hebben door hunne navorschingen gevonden, dat de kali vooral van invloed is op de vorming van zetmeel, bloein en suiker.. Bij gebrek aan kali is er dus een groote vermindering van zetmeel in de granen, van aardappelbloem in den aardappel en van suiker in de suikerbiet. En de proefnemingen van Dr. Hellriegel leeren, boe het suiker gehalte en de gewichtsvermeerdering der suikerbieten regelmatig stijgen door de vermeerdcring van de kali- bemesting, nadat de planten een genoegzame hoeveelhcld j stikstof, phosphorzuur en kalk te hunner beschikking hebben. De Belgische landbouwleeraar G. Smets wijst in zijn bespreking over de kali in de teelt der suikerbieten er op, dat hij enkel met kali te gebruiken het suikerge halte van 1(5 tot 17.45 procent zag klimmen. Door toe- passing van chloorkalium op ieemgrond te zijnent kreeg hij 13,3 procent suiker in plaats van 11,8 procent en zijn collega Schreiber die proefnemingen voortzettende, bracht in denzelfden ieemgrond het suikergehalte van 12.8 procent tot 15,3 procent. Zoo dikwijls als de kali op het geschikte oogenblik aan een grond wordt toevertrouwd, doet ze bijna zeker de bieten in gewicht en suikergehalte stijgen, tenzij de grond niet genoegzaam voorzien is van de andere nood- zakelijke voedende bestanddeelen. Waar geen voldoende zekerheid bestaat dat door be mesting met stalmest de gewenschte voorraad voedende bestanddeelen in den grond aanwezig is en door de planten kan benut worden is het gebruik var. kunst- of liever hulpmeststoffen noodzakelijk. En welke kalibemesting de voorkeur verdient, hebben tal van proeven geleerd door Dr. Wagner in het land- bouwproefstation te Darmstadt genomen om de werkiug der verschillende kalizouten te kennen. Hij verkreeg o. a. per hectare aan gewicht bieten'bij een bemesting met zwavelzure kali magnesia 32,(XX) kg. met kalniet 37,700 kg., met chloorkalium 39,800 kg., zonder kali 30,000 kg. Ter vergelijking van eene bemesting met volledigen hulpmest en stalmest kan dienen een proef in 1902 te Houten genomen met den uitslag, dat bij de eerste bemesting 43,400 kg. per hect. werd geoogst tegen 39,660 kg. bij ,de tweede. Het suikergehalte was succes- sievelijk 16,4 en 15,9 proc. De chloorkalium verdient dus de voorkeur boven de andere gebruikte kalizouten. Zij geeft de grootste gewichtsvermeerdering met bijna telkens het hoogste suikergehalte. Afeescheiden dus van het suikergehalte, waarop in verschillende streken het contracteeren van bieten nog niet geschiedt, is de gewichtsvermeerdering een aansporing tot gebruik van hulpmeststoffen, waaronder vooral chloorkalium niet te verwaarloozen of achteloos van de hand te wijzen is. De toepassing er van kan de winst, met de bietenteeit te behalen, belangrijk vermeerderen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2