Gemengde berichten. In een berucht bierhuis in de Donze-Visser straat alhier is jl. Zateraagavoud weer eens aller ellendigst huisgehouden. Aldaar ontstond twist tusschen eenige bootwerkers en varensgezellen wat aanleidiug gaf tot eene vechtpartij, waarbij het meubilair, glaswerk, euz. enz. kort en klein werd geslagen. Het was een volslagen mine toen de politie ter plaatse verscheen. De politie ontruimde het cafe en nam twee der vechters medeeen huuner was door een stuk van een bierglas in den hals verwond. Kunnen de autoriteiteu niets doen tegen het voortbestaaD van zulke, meermalen tot verstoring der orde aanleiding gevende lokaliteiten Bij het te Middelburg, vanwege de Maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, op 2, 3 en 4 dizer gehouden examen voor het diploma van hoefsmid werden geexami- neerd 59 smeden en smi Isgezellen, waarvan er 31 zijn geslaagd, t. w. DinsdagP. J. de Poorter en P. J. Kint, beiden te Hontenisse, J. Th. S»lome te Groede, A. Jolivet en J. V. F. Lippens te Aardenburg, A. Dellaert te IJzendijke. Woensdag S. Vader en C. Joosse te Middelburg, P. J. v. d. Sande en A. Brevet te Biervliet, L. J. Hoveijn te Wissekerke, P. de Potter, J. de Potter, P. A. Comant te Cidzand, E. P. Kint en I*. Tromp te Waterlandkerkje, Abr. Buijsse te Zuidzinde en P. J. Cijsouw te Nieuwvliet. DonderdagA. Kindt en P. Th. Kindt te Graauw, S. de Kan te Grijpskerke, A. Mol te Biggekerke, J. Dirkx en A. I. Contant te Veere, L. A. van Sighem te Westkapelle, Abr. v. d Hoofc te Aardenburg, M. Luteiju en H. Wiilemsen tr Zaamslag, Abr. Aalbregtse te Axel, Abr. de Rsdder te Retrauchement en Jos. Kint te Bosch kapelle. Het examen werd afgenomen in de stalhouderij De vijf Ringen van den heer Sanders alhier en de commissie bestond uit de heeren Th. van Rijssel, districts-veearts te Dordrecht, voorzitter, De Vries, rijks-veearts te Zalt-Bommel, Van Horsen, onder wijzer in 't hoefbeslag aan de veeartseuijschool te Utrecht, Lirmene, hoefsmidsbaas aan de hoef- smidschool te Amersfoort, en G. A. Vorsterman van Oyen, algemeen secretaris der Maatschappij, secretaris. Het hoofdbestuur der schippersvereeniging SchHttevaer heeft een adres verzonden aan den Minister van Financien, houdende verzoek aan binnenvalleude vaartuigen te Hansweert, zoo moge- lijk ten alien tijde, doch in elk geval des nachts, toe te staan naar binnen te schutten, ook voor die vaartuigen zijn iugeklaard. Hulst. In de vorige week heeft te St. Nico- laas onder voorzitterschap van den heer Van Naemen, volksvertegeuwoordiger, eene vergadering plaats gehad van de besturen der gemeenten St. Nicolaas, St. Pauwels, Kemseke, Stekeue, Clinge, St. Jansteen en Hulst om te spreken over den aanleg van een buurtspoorweg St. Nicolaas-Hulst. Besloten werd in den Raad der verschtllende gemeenten de zaak ter sprake te breDgen en copie van het raadsbesluit te zenden aan den heer Van Naemen, die zich dan in verbinding zal stelJen met het bureel der spoorwegen. Koewacht. De international prijsvlucht op Madrid moet wel als geheel mislukt beschouwd worden, niet wat het aantal deelnemers betreft deze was buitengewoon groot maar wel wat de uitslag aangaat. Die was allertrenrigst. Van de 2663 duiven waren Zondag, sluiting van de prijs vlucht, slechts 135 duiven thuis, das 5 percent. Het Bestuur van dsn Vriendenbond te Gent heeft de oorzaak van dezen treurjgen afloop onderzocht en bevonden, dat op den dag der opiating, 10 Juli, in het Noorden vau Spanje zoo hard geregend heeft, dat van den Noorderspoorweg 8 Meters ver de rails weggespoeld waren. Bjvendien woeddeu er hevige onweders. Honderden duiven zijn al daar omgekomen. Vau de 73 Nederlandsche duiven, die de reis hebben medegemaakt, ziju er op 't oogenblik 7 thuis, waaronder een paar dui ven uit Clinge en een uit Sas van Gent behoort. Gent is vooral ongelukkig geweest. Ruim 20 0 duiven zijn van daar mee naar Madrid gezonden en nog slechts 2 zijn er op het hok wedergekeerd. .Naar het huis van bewaring te Middelburg is overgebracht een 30jarig landbouwersknecht uit Groede, die een 19jarig meisje, dat hare liefdes- betrekkingen met hem had afgebroken, des morgens 4 uur bij de hofstede, waar zij diende, stond op te wachten, en toen het meisje de deur opendeed, haar, na eerst een zakdoek in haar moud te hebben gestoken, zoodanig heeft misbandeld, dat dadelijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Toen de landbouwer, die een verdacht geiuid hoorde, naar buiten kwam, vluchtte de aanvaller. Donderdagnamiddag was het Wagenplein te Middelburg in opschuddiug. Wat toch was het geval In een logement aldaar is een kermis- g>st gehuisvest, die zijn kind, een klein meisje, bij zich heeft. 's Mans vrouw, die gescheiden van hem leeft, kwam uit Rotterdam, waar zij een bierhuis schijnt te hebben, herwaarts om heur kind op te eischen. Doch de vader bracht de kleine buiten haar bereik en weigerde te voldoen isisu het verzoek der moeder, dat met de noodige klein werd gedaan en daardoor de buurt op de been bracht. Dit werd er niet minder op toen de politie gehaald werd, die echter, na onderzoek, geen reden vond om zich verder met d< zaak te bemoeien, zoodat de vader zijn kind beliield. Uit een tuin te Venlo werden door een 10- jarig joagetje eenige appels ontvreemd, waardoor de eigenaar, een 7 8j a rig man, zich zoo driftig maakte, dat hij een schot op het kind lcste en ziju geheele voorlijf vol hagel schoot. Door Dr. Receveur werden het kind 58 hagelkorrels uit huid en bovenlijf gebaald. Door de marechaussee werd een onderzoek ingesteld, het vuurwapen in beslag genomen en tegen den dader proces-verbaal opgemaakt. Twee joDgetjes uit Sappemeer, een van 12 en een van 7 jaar, zijn deze week naar Groningen geloopen, een afsland van S1^ uur, om een avond door te brengen in het circus-Althof. De jougste werd den volgenden morgen door de politie naar huis gebracht. 't Kind was's avonds zwervende op de straat gevonden. Zekere P. V. te Helmond week driejaren geleden, om een gerechtelijke straf te ontgaan, naar Duitschland uit. Dezer dagen meende hij, nu wel eens in de ouderlijke woning te kunnen terugkeeren. Maar de politie, hiervan onderricht, kwam hem dadelijk arresteeren. Vader en broers stelden zich daarop te weer om de inhechtenisneming te beletten. Er ontstond een formeel gevecht tusschen de huisgenooten en vijf politie-agenten, die daarbij genoodzaakt werden van den sabel gebruik te maken. Maar ten slotte werd P. V. toch in verzekerde bewaring genomen. Nagenoeg alle leden van het gezin zullen zich nu voor de rechtbank te verantwoorden hebben wegens veizet. Op aanwijzing van twee burgers is eergisteren te Amsterdam door de politie een 29jarige vrouw aangehouden, die in het bezit werd bevonden van een pak brieven, waarvan zij de herkomst niet juist kon opgeven. Waarschijnlijk heeft men hier met een sluwe dievegge te doen, die brieveubussen tracht te lichten, Althans heeft men gezien dat de vrouw aan het Sarphatiepark in verschillende brievenbussen keek. (N. Ct.) Den laatsten tijd werden in Bloemendaal bij herhaling diefstallen van allerlei aard gepleegd, zonder dat men de daders kon snappen. Thans is het der politie gelukt de hand te leggen op de daders en het bleek, dat men hier te doen had met drie afzonderlijk werkende benden. In de eerste plaats zijn aangehouden twee echt- paren, die uit een koepel aan den Bloemend&al- schenweg gordijnen, een deken en verschillende kleinigheden stalen. De vorige week werden gesnapt drie jongens, die in de school te Bloemendaal waren geslopen en daar een offerbus hadden opengebroken en gelicht. De beste groep evenwel was de laatste. De politie legde de hand op 8 jongens, knapen nog, ook bekend bij de Haarlemsche politie, die zich schuldig maakten aan diefstallen van allerlei aard alles onverschillig wat, was van hun gading. (O. H. Ct.) Donderdag waren te Leeuwarden drie per- sonen aan het zwemmen in de Greuns, tusschen de spoorbrug en de Potmarge. Nadat zij een kwartier te water waren geweest, zouden ze met hun drieen nog eens naar den overkant, waarbij een van hen, de 18jarige verver V. in het mid den der vaart plotseling wegzakte. In zijn angst klemde de zinkende zich echter aan een van zijn kameraads vast, waardoor bij dezen zoodanig in het zwemmen belemmerde, dat hij zeer zeker met hem in de diepte zou zijn gedaald, indien zij zich niet uit de omarming had losgemaakt. Ofschoon daarna nog alle pogingen door het tweetal werden gedaau, om den dreukeling te redden, mocht hun dit niet gelakken. Geruimen tijd daarna werd zijn lijk opgehaald. De proef, die aan het stedelijk slachthuis te Rotterdam is genomen, om rundvleesch door iuspuiting voor bederf te vrijwaren, heeft niet het gewenschte gevolg gehad. Het stuk vleesch, dat men een paar weken lang dacht goed te houden, was totaal bedorven. Volgens het Jaarverslag der Rotterd. Kamer van Koopbandel was 1903 voor den handel aldaar een gunstig jaar. Enkele reeders maakten slechte zaken door de lage vrachten. En 12jarige knaap uit Grouw, die te Olde- boom bij zijn familte logeeide, sloeg, terwijl hij aan het hengelen was en met kracht ophaalde, zich den haak van 't vischtuig in een der oogen. Op raad van den geneesheer werd hij onmiddel- ijk naar Leeuwarden vervoerd, waar het oog ver- oren bleek te zijn; het werd uitgenomen en door een kunstoog vervaugen. Voor de rechtbank in Den Haag verscheen Vrijdag een 72jarig schoenmaker, die niet minder dan 28 jaren vau zijn leveu in de gevangenissen tad doorgebracht. Ditmaal hoorde hij weer een jaar gevangenisstraf tegen zich eischen wegens diefstal van een doos met borstrokken, te Delft gepleegd. De verdediger pleitts met het oog op den hoogen eeftijd van zijn client opleggiug van een ichtere straf. Men schrijft nit Haarlem aan de N. Ct Omtrent de moord in de Hiarlemmermeer op den klaverrijder Busman veruemen wij, dat het scheikundig onderzoek moet hebben uitgemaakt, dat het bloed op de kleederen van den vermoe- delijken dader, die zich in arrest bevindt, geen menschen- maar paardenbloed is. Dat is mogelijk omdat de verdachte met paarden omging. Verder heet het, dat de f 15, bij hem gevonden, werkelijk de opbrengst is van het veuten met potteu bloemen. Blonk, die zijn weekloou trouw aan zijn moeder uitkeerde, blijft dan ook zijn onschuld volhouden. Algemeen bekend, zoo wordt aan de N. Ct. geschreven, ziju de verhalen omtrent den //naakt- looper", die nu hier, dan daar in de gemeente Bloemendaal wandelende dames verontrustte. Voorloopig, misschien ook voorgoed, is daaraau een einde gekomen, doordat de politie den ver- moedelijken dader, een gehuwd man, vader van 10 kinderen, heeft opg^spoord, zonder hem evenwel op heeterdaad te kunnen betrappen. Als de man geen werk heeft, haalt hij allerlei dwaasheden uit, zeer tot schrik ook van zijn vrouw. Thans is hij weer aan het werk en behoeft men niet voor zijn euveldaden te vreezen. Uit Brummen schrijft men aan de Zutph. Ct. Door de maaiers worden in het veld meermalen patrijzennesten gevonden. Ook jonge hazen worden soms op dergelijke wijze aangetroffen. Op deze wijze is de heer F. C. Colenbrander Jr. in 'tbezit gekomen van ongeveer 100 jonge patrijzen, die door hem wordeu opgefokt, tot ze de vrijheid waard zijn, en van een tweetal jonge hazen, die als zuigelingen aan de flesch opgekweekt, binnen kort reeds in staat zullen zijn, hun pleegvader te verlaten voor de gulden vrijheid, onbewust van de gevaren, die hen in hun volgend leven zullen dreigen. Een meteoor Bij zwakken zuidoostelijken wind en heldereu sterrenhemel werd te Zutphen eergisterenavond ten elf nur tien minuten aan den noordelijken hemel een groote meteoor gezien. Zichtbaar wordende nabij Cepheus, beschreef deze een boog vau ongeveer vijfiig graden in de richting van de Poolster en der beide hoofdsterren van het lichaam van den Grooten Beer, in wier om- geving het verschijnsel op omstreeks vijftien graden boveu den horizon in verscheidene roode en blauwe stukken uiteenspatte. Rood van kleur was de schijnbare giootte meer dan het dubbele van de ster der eerste groolte Arcturus, die een twintigtai graden hoog boven den westelijken horizon stond en wier glaus door dien van den meteoor in ruime mats werd overtroffen. Het verschijnsel schoot met aanzienlijke snelheid langs den hemel, een vrij breede vurige lichtstreep achterlatende, die ter hoogte van de Poolster gedurende een dertig- tal secouden zichtbaar bleef. (Zutph. Ct.) Eergisterenavond ontlastte zich boven Dom- melen een kort doch hevig onweer, waarbij de hofstede van N. Wiersma door den bliksem getroffeu werd en geheel afbrandde. Twee paarden werden even- eens door het hemelvuur gedood. Te Gasteren bij Eindhoven is eergisteren door het inslaan van den bliksem de boerderij van J. de Vroeg in brand geraakt en geheel afgebrand. Dezer dagen had in een der posttreinen op de lijn VlissingenBoxtel, een niet alledaagsche ontmoeting plaats. 's Avonds tevoren was van Duitschland naar Engeland per mailtrein een kist met reuzenslangeu verzonden. Uit die kist schijnt een deztr exemplaren door onbekende oorzaak ontsnapt te zijn. Althans toen de conducteur van den terugkeerenden trein den volgenden ochtend in den bagagewagen wilde gaan, zag hij plotseling voor zich. Begrijpelijkerwijze was een hij niet erg op ziju gemak, doch maatregelen nemen was niet mogelijk. Gedurende den verderen rit kroop de slang uit den bagagowagen, die een weinig openstond, doch hield zich behoorlijk vast, om niet te vallen en slingerde door de snelheid van den trein heen en weer. Bij aankomst te Boxtel mocht bet gelukken, de slang, die door de geforceerde bewegingen veel geleden had, in eene kist te krijgen en verder naar de bestemming op te zenden. Te Sneek geraakte Vrijdag een twaalfjarige jongen al spelende in een diepe sloot. Zijn acht- jarig broertje zou hulp veleeuen, met het treurig gevolg dat beiden kort daarna als levenloos werden opgehaald. Bij den oudste waren de levensgeesten reeds gewekende jongste was des avonds nog bewusteloos. Op het buiten-terrein nabij den Benkenweg van het station Weesperpoort te Amsterdam is Vrijdagavond te circa kwartier over tieneu een treurig ongeluk gebeurd. De assisteut-chef, de heer A. M. Nauta, had zich op den spoorbaan begeven om een goederentrein weg te brengen, en werd overreden door de Gooische stoomtram, die tusschen Linnaeusstraat en stationsplein vau dezelf- de baan gebruik maakt als de spoorwegmaatschap- pijeu. Overgebracht naar het O. L. Vrouwe- Gasthuis, bleek dat hem een been geheel was af- gereden, en dat het andere totaal versplinterd was, zoodat amputatie moest volgen. Spoedig na de operatie overleed de jonge man. Vrouw d. K., te Dordrecht, door haar man verlaten en geruimen tijd met zekeren G. V. samenlevend, kreeg twist met den kleermaker v. D. omdat deze haar gemaand had o n de huur zijner bovenwoning. Daar v. D. erustig bedreigd werd riep hij de hulp der politie in, die er voor zorgde dat de bovenburen niet in zijn woning konden komen, zoodat dezen ten slotte naar het boven huis aftrokken. Vrouw de K., door drank verhit, kon zich echter met rustig houden en koelde haar woede door met de hand alle ruiten te verrielen. Het gevolg daarvan was, dat zij zich geducht in den arm sueed en een agent van politie het uoodig oordeelde, den arm af te binden om het bloedveilies te stelpen. '^e sterke drank was te Gennep al weer eens de oorzaak van een moord. In een gezin, waar de mannen zich meermalen aan drank te buiten gingen, kwam't tot een bloeJige vechtpartij tusschen den vader P. J. en dieus in- wonenden sehoonzoon A. R. De laatste moet na een heflige woordenwisseling den vader met een schop tegen het voorhoofd hebben geslagen,. waarop deze zoo woedeud werd dat hij een mes greep en dit R. in den buik stak. De verwonde stierf na enkele uren onder hevige pijnen. De 7Ojarige dader is in gewone omstandigheden de kalmte in persoon. R. laat een weduwe met vier kiuderen achter. Wij lezen in het Hbl. het volgende Dieren- en 3£ens cJienltescJievinhig. Een onzer lezers zendt ons het volgende W eekrapport van den inspecteur van de vereeniging tot bescherming van menschen." Gedurende de week van 30 Juli—5 Aug. was ik op verschil'ende plaatsen in de stad werk- zaam en moest ik aldaar vele malen handelend optreden. Zondag 11. bijv. deed ik de Holl. Spoorw. Mij. aan elken vertrekkenden trein drie wagens bijvoegen, daar zij zich niet ontzag 10 en meer menschen in een coupe te bergen. Ik verbaliseerde den 30en Juli een hotelhouder hier ter stede, die zijne paarden een stroohoed opzette doch zijn koetsier een zwaren hoogen hoed en warme manteljas liet dragen. Ik ver- nietigde van 15 Aug. 71 paar schoenen, daar ze te klein waren voor de kinderen die ze droegen, zoodat open en pijnlijke voeten ont- stonden. Voor zes steenbikkers, die op een open veld aan t werk waren, liet ik een schaduw- gevende schutting oprichten, en aan eene dienst- bode die gedurende de vier weken, dat de familie op reis was, thuis moest blijven om op de poes te passen, stond ik voor 't verdere ge- deelte van dien tijd verlof toe. Aan de politie- die de wacht hield aan de kostelooze zwemschool aan den Westerdoksdijk alhier gaf ik instructies, de honderden wachtende zwemlustigeu rfe n queue" op te stellen met 30 centimeter tusschen- ruimte ik adviseerde de stadstuinlieden tevens aldaar eenige schaduw gevende boomen te planten, zoodat de wachtenden niet langer tegen eene gele schutting in de brandende zon opeen- gepakt behoeven te staan. Verder deed ik zeventien zwaar beladen handkarren //afspannen" zijnde de vracht te zwaar voor een persoon. Ten slotte deed ik edne commissie uiteengaan, welke in een lokaal bij 93 gr. Fahrenheit zes uren achtereen 15 jongedames voor de hoofd- akte examineerde en reikte ik dezen dames het gewenschte diploma uit. Wij gelooven dat de inspecteur nog wel gevallen had kunnen treffen. waarbij ,/bescherm- ing van mishandelde menschen nog noodiger is. Hij zou b.v. gevallen kunnen constateeren dat ,/Overmatige arbeid" van een ,/afgeleefd of ondoorvoed" mensch werd geeischt. Wrat de dierenvrienden echter drijft om hun bescherming in de eerste plaats aan de dieren te geven is dat de ,/stomme" beesten niet klagen kunnen. De menschen kunnen voor zichzelf zorgen. Of verwanten hebben, die hen helpen. Men meldt uit IJmuiden Zaterdagmorgen arriveerde hier de vischkotter Puck IJ M 20, welke achter zich aan een groote ijzeren boei sleepte. Naderbij gekomen, werd er een soort schoorsteen op de boei zichtbaar en fen slotte bleek het idat er menschen in zaten. Toen deze menschen door een soort mangat heen boven op de boei gekomen wareD, merkten wij drie per- sonen op; het waren: Sven Elvestad, redacteur van het dagblad Orebladet, P. Ludvigsen, redacteur van het dagblad Kysten, James Jacobson, stuurman van het Noorsche stoomschip Ragnar, alien uit Christiania herkomstig. Met het Noorsche stoom schip Ragnar waren zij van Christiania naar Queens- borough op weg en hadden de boei aan boord om er een proef mee te nemen. 't Is namelijk een soort reddingsapparaat waarin een 16tal per- sonen zich kunnen opsluiten wauneer een schip zinkt of strandt en waarin zij kunnen blijven tot. de boei door de branding heen geland is of door een schip wordt opgepikt. In de boeizijn allerlei arrangementen. Ook is er een schroef ter voort- beweging aanwezig. Donderdag j. 1. terwijl de Ragnar full speed stoomde, had men de boei met inhoud in de Noord- zee geworpeu. Men had gehoopt op de Hollandsche kust te zullen stranden, doch de wind deed de boei van de kust afdrijven. Vrijdagavond is de boei door de opvarenden van den vischkotter gezien en naar hier op sleep gebracht. 't Is een zeer interessante proefneming. 't Ding komt ons voor zeer practisch te zijn; op alletlei omstandigheden is gerekend. De boei wordt naar Amsterdam gesleept en daar voor belangstellenden ter be- zichtiging gesteld. I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2