N ESTLE JiitiBi Ruim Sicridre." InsOtnt HI LKBOTEf HONKrr is A. P. J. Ferklieilen-Kiezers van Axel! A, E. 0. Kruijsse. BURGERLIJKE STAND. Advertentien. DANKBETUIGING. De timmerman en de hond. P RIJ SS C H IE TI N G Voor likdoorns of eeltgezwel zijn KRAAL'S Pleister Laden der BeetworteSen. BRAND IMelkvoedsel voor Kind^rene^ieken Doelboogmaatschappij „De Vrede" Cooperatieve Verecn igi ng VLISBINGEN. PANNEN oorlog te trekken, zijn bij den priester gekomen, om den wil der goden te hooren. De eerwaar- dige grijsaard heeft een geslacht lam op den offersteen liggen en sprenkelt het bloed op een wit kleed. Fit de ontstane teekens leest hij dat de krijgskans gunstig is en vol moed ver trekken de strijders naar het oorlogsveld. Hier in de schaduw van deze eiken, staat de grafterp met urnen, waarin de asch der voorvaderen bewaard wordt. Een vrouw zit eenzaam te treuren bij deze gewijde rustplaats der dooden. Nog verder het bosch in wordt gij getroffen door een geheel ander tooneel. Onder dien gewijden boom wordt een rechtzitting gehouden. Tegen den stam zit op een hoogen berken zetel de rechter, links en rechts van hem hebben de bijzitters (schepenen) plaats genomen, onmid- dellijk rechts van hem zit de geriehtsbode. In het midden verheft zich de groote rechtsteen en tegenover den rechter staan de klagers en beschuldigden met hun getuigen. Daarachter hebben zich de vrije mannen uit de marke opgesteld, om de rechtszitting bij te wonen. Achter den rechter staat de priester en luistert toe, of alles wel gaat naar de oude zede. Hoor, daar begint de rechter te spreken over eenkomstig de oude formules en het rechts- geding neemt een aanvang. De klagel- treedt op en beschuldigd den be- tichte van manslag. Maar de beklaagde verdedigt zich, daar hij een vrouwensehender strafte. De zitting wordt geschorst, de rechter en de bijzitters verwijderen zich naar den achtergrond om het vonnis vast te stellen. Eenigen tijd later nemen zij hun plaatsen weer in en de rechter verklaart den aangeklaagde vrij van alle schuld. Nog een tafereel wacht ons Hier op deze laan is een Germaan bezig de jongens te oefenen in het schieten met pij 1 en boog op het gindsche doelwit. Ook dit is een aardig tooneeltje uit het leven der marke. Nietwaar, de illusie is bijna volkomen ge weest: het kost u geen moeite meer een zestien eeuwen in uw gedachte terug te gaan en het stoere, ruwe maar toch goedhartige en gast- vrije Germanen-geslacht in zijn dagelijksch leven en bedrijf te bespieden. Tegen een uur werd het terrein voor het publiek ontruimdde Germanen moesten gaan eten. Het middagmaal bestond uit vleesch aan het spit gebraden, uit brood op het terrein gebakken, uit groenten in den tuin gekweekt, terwijl het gerstenat en de mede niet werd ontzien. De costumes der Germanen waren prachtig en trokken de aandacbt der duizenden vreemde- Imgen, die op dezen fraaien zomerdag naar Baarn waren gegaan. De Marke der Germanen werd door duizenden bezochtvooral tusschen 4 en 6 uur, toen de entree 25 cts bedroeg, was het verbazend vol. 1 egen 3 uur kwamen de twee prinsen van Assahan een bezoek brengen en bezichtigden alles met blijkbare belangstelling. Te zes uur werd het terrein ontruimd, daar men zich ging voorbereiden voor de tableaux, die eenige treffende momenten uit het leven der Germanen zouden afbeelden. Toen te half- negen het bosch reeds in half-duister was gehuld en een dichte schare wachtte op de dingxm, die komen zouden, werd als met tooverslag bij het podium het electrisch licht van 4000 "kaarsen sterkte ontstoken en veranderde den nacht in een helderen dag. Het gordijn ging op en het eerste tableau werd gegeven. Het stelde een lijkenbrand voor. De brandstapel was gereed en vier mannen brachten het lijk van den vrije op den houtmijt. De geheele familie van den doode en al zijn ondergeschikten stonden om den brandstapel geschaard in diepe rouw. Daar verschijnen vier priesters en dooden de lievelingsdieren van den overledene, het paard, de valken, de honden enz. Ook schild, speer. zwaard en andere wapenen worden hem mede- gegeven op de reis naar Walhalla. Eindelijk steekt men den brandstapel aan, waarvoor men hier Bengaalsch vuur neemt, dat de illusie bijna volkomen maakt. Het tweede tableau vertoont ons den Germaan by zijn dobbelspel. De spelers liggen op den grond, maar de dobbelsteenen rusten. Een der vrijen heeft in zijn verslaafdheid aan het spel zijn vrouw en kinderen verdobbeld en de winnaar staat gereed hen mee te voeren. Allen zijn onder den indruk van dit tragisch oogenblik. Het volgende tooneel van dit tableau stelt een twist voor, uit het dobbelspel ontstaan. Hier ziet men den Germaan in zijn nog onbe- schaafde ruwheid. Met speren en a!ndere wapens wordt gestreden, bloed stroomt en dooden vallen Het derde tableau geeft eerst een offerande en godspraak te aanschouwen, zooals heden aan ;t heilig meer bij den offersteen te zien was. De twee priesters lezen ook hier uit het ge- sprenkelde bloed den wil der goden. Het tweede tooneel stelt een rechtzitting voor, zooals er heden ook in de Marke een te zien was bij den gerichtssteen. Ditmaal wordt de beschul- digde aan een dorren boom opgehangen. Het laatste tooneel verplaatst ons op het slagveld. Pe vijand is verslagen en de overwinnaar wordt door zes zijner mannen op het schild geheven en met wapengekletter begroet. Het laatste tableau is een hulde aan de Koningin-Moeder. Op den achtergrond ziet men ongeveer 60 Germanen in een halven kring geschaard om hun opperhoofd dat door zijn mannen op het schild wordt geheven. lets verder naar voren staat de Nederlandsche Maagd met al haar attributen en houdt haar zwaard beschermend uitgestrekt over de buste der Koningin-Moeder, die meer naar voren op een piedestal staat. De vorst der Germanen be- kranst de Nederlandsche Maagd met eikenloof, terwijl eenige engeltjes om de buste der Vorstin witte bloemen strooien. Van verschillende zijden wordt in zeven kleuren Bengaalsch vuur ont stoken en dit geeft een fantastisch effect in de anders zoo donkere dennenbosschen. De muziek speelt het oude Wilhelmus en de menigte van toeschouwers zingt in haar geestdrift luide het oude oranjelied mee. Zoo eindigden in een vaardig en enthousias- tisch slot de Baarnsche feesten ter eere der beminde Vorstin. Meer dan 10,000 personen woonden de tableaux bij. Er moesten nog ongeveer 3000 personen worden afgewezen. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur k VVas verbaasd over het stukje van //Een landbou- wer-dierenvriend". Ik kan niet aanneraen dat die op de noogte van het gebeurde was, of wel, het moet ie- mand zijn die er belang bij heeft de zaak anders voor te stellen dan deze in werkelijkheid is gebeurd. Als hij eens informeerde bij de personen die hebben geholpen aan het touw te trekken, zou hij kunnen ver- nemen, dat nadat een dun touwtje niet sterk genoeg bleek, een dikker touw om de tong van het paard werd gebonden, waaraan door 3 personen met beide handen werd getrokken, tot een ruim 10 cM. lang stuk der tong losschoot en met het touw meekwam, waarbij naar het schijnt ook nog door iemand waargenomen is dat de trekkende personen achterwaarts vielen. Dat klinkt dus heel anders dan //de tong vast binden en het touwtje door man met66n hand vastliouden." Indien de zaak voor den rechter komt, zal trouweus omtrent een en ander wel licht verspreid worden. Ter Neuzen. EEN DIERENVRIEND. Honlenisse. Huwelijks-aangiften. 29 Juli. Petrus Adnanus Neeteson (van Sas van Gent), oud 23 i. inn en Neeltje Cornelia Franse, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 23 Juli. Alphonsus de Thei.je, oud 24 j., jm. en Apolonia Steijne, oud 28 j., jd. 30 .Juli. Alphonsus Vlassenrood, oud 24 j., jm. en Mathilda Barbarina van Remortel, oud 22 j., jd. Geboorten. 15 Juli. Petrus Alphonsus, z. van Josephus Somers (overl.) en van Johanna Geensen 16 Juli. Rosalia Apolonia, d. van Judocus van der Poel en van Louisa Eggermont. 19 Juli. Anna Maria, d. van Judocus Duerincksen van Philomena Goossen. Petrus Augustinus, z. van Petrus Augustinus van Mieghem en van Maria Elisabeth Weemaes. 21 Juli. Eugenie Marie, d. van Petrus Franciscus Cornelis en van Cornelia de Busscher. Cerille Judocus, z. van Petrus Aloisius de Valck en van I.ouisa Boeding. 27 Juli. Theodoor, z. van Petrus Johannes Baart en van Rosalia van Heese. Overlijden. 18 Juii. Anna Catharina de Koster, oud 90 j., wed. van Jan Francies Rottier. 27 Juli. Petro- nella van Gaveren, oud 29 j., echtg. van Petrus Johannes Rottier. U'estilorpe. Huwelijks-aangiften. 30 Juli. Hen rietta Geeraert, oud 25 j., jm. en Emerentia Dhert, oud 27 j-, jd. Geboorten. 26 Juli. Olga Carolina Maria, d. van Carolus incentius Dehulsters en van Maria Gijselman. 30 Juli. Raymundus Bernardus Franciscus, z. van van Dominicus Johannes Begijn en van Prudence Wilde. Overlijden. 2o Juli. Een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Bernardus Fran ciscus Hemelsoet en van Albertina Hemelaar. 31 Juli. Irena Savini Goethals, oud 2 m., z. van Theodulus en van Maria Louise Nimmegeer. Olga Carolina Maria Deh ulsters, oud 4 d., d. van Carolus Vincentius en van Maria Gijselman. waarin de genrzing vermeld werd van een persoon die aan httzelfde leed als ik, ben ik er toe 0ver- gegaan om de Pink Pillen te probeeren. Na het gebruik van twee doozen was ik weder in staat lets te doen, en thans na de behandeling, voort- gezet te hebben ben ik zoo flink als eeu ander. raad een ieder die lijdende is, zijne toevlucht tot de Pink Pillen te nemen. uu 1J Iaden a'ie Personen aatb een arm bloed hebben, om het voorbeeld van Jongejuff. van Maanen na te volgen. Zij znllen terstond de gezondheid terugbekomen, want de Pink Pillen zijn onovertreffelijk tegen bloedarmoede, bleekzucht algemeene zwakte, rheumafiek. Zij zijn ook een uitmuntende versterker der zenuwen en gaan met succes de nurasthenie, de zenuwuif,putting, de zenuwpijnen tegen. .T 1,78 de doos i f 9>— per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilib, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken. franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Ter Neuzen en omstreken bij JOH. DE ROOS, K 157, Vlasmarkt, Middelburg. Door den heer Jon. de Roos is als wederver- kooper der Pink Pillen voor TER NEUZEN en omstreken aangesteld A. VAN OVERBEEKF LEUNIS, Westkolkstraat. P O L I T I E. Aan het bureiu van politic alhier is als gevonden gedeponeerd eeu portemounaie met groote waarde aan geld. RechlhebbeDden vervoegen zich aldaar. Ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hun hartelijken dank voor de uitstekende geneeskundige hulp, door den heer J. Groen, arts te Biervliet, aan hun zoontje verleend. M. MOGGR33 en Echtgenoote. Biervliet, 3 Aug. 1904. De Commissie voor het bijeenzamelen van gelden ten beboeve der Wed. j. MERRELAAR brengt bij dezen aan de ingezetenen van Ter Neuzen voor hunne milde gaven, haar ivel- gemeenden dank. De collecte heeft opgebracbt in Ter Neuzen, en buitengewone giffcen de som van 950,22 V2, in Breskens 102,05, totaal f 1052.271 C, waarvan aan de weduwe is afgedragen voor eerste hulp de som van f 500 en de rest op de postspaarbank is gedeponeerd. Tevens vestigt zij er de aandacht op der ingezetenen, dat de Wed. MERRELAAR een hand el is begonnen in Kvuideniersivaren, Tholensstraat No. 60, en beveelt haar bij de ingezetenen minzaam aan. DE COMMISSIE. Ter Neuzen, Aug. 1904. A. s. Maandag 8 Augustus, hoopt adriaan BAREMAH Kz., zijn 20sten geboortetlag te herdenken. Dat hij nog lang gespaard mag blijven is de wensch van Zijne Dierbare Aardapj elploeg van C. 'x Gilde, Driewegen bij Ter Neuzen. te Ter Neuzen. Een timmerman in de omstreken van Parijs is onlangs voor 5 frauken boete veroordeeld geworden wegens misplaatst antwoord tot de rechiers die over zijn zaak recht uilspraken, De timmerman was door eeu gevaarlijken hond aangevallen ge- worden, zich in weitige z» If erdediging bevindende, had hij hem den kop met een bijl in tweeen ge- spleten. aaruit eene vervolging volgde van den eigeuaar van deu hond. De zaak regelde zich voor den recbtbank, toen een rechter zeide ,/Gij hadt den hond met ie steel van den bijl van u kunnen afhouden fZekerlijk, autwoordde de timmerman, en ik zou het ook gedaan hebben, indien hij zich in plaats van mij met de tanden aan te vallen, hij zich met de staartzijde op mij geworpen had." Wanoeer men aangevallen wordt, is het dan niet logisch het wapen te nemen dat u het best zal verd digen. Het is om die reden dat Jonge- juffrouw E. van Maai.en,^choolstraat C 7 te Velp bij Arnbem de Pink Pillen genomen heeft om zich tegen een sterken aauval va i bloedarmoede en zwakte te verdedigen die sedert drie jaren duurde. Mijue ziekie, zoo schrijft zij, bestond daarin dat ik zoo ziek was dat ik uiets meer kon doen. Is kon niet verder gaan als van mijn bed naar mijn stoel. Door het lezen vau eeu boekie op Zoradag 7 Augustus 1904. Aan vang 's namiddags na aankomst der treinen van Mechelen en Gent. HET BESTUUR. I >e Beste. Beste. Beste. Beste. Beste. Bij iederen Drogist te bekomen a 25 ct. per doos. En gros WILLEM KRAAL Jr. teKampen. Verkrijgbaar te Ter Neuzen, bij den heer J. J. KENSE. P&USOPa&WE wordt gevraagd voor het latere des» lseet?R5-or»tele?a in 1304 op de volgende leveringsplaalsen of groepen van levenngsplaatsen Sluis benevens overladen; OostburgCad- zamt Breskens benevens overladen Schoon- dyke Oranjedpk iJzendijke floogkasteel Hoofdplaat PaulinahavenKoninginnen- en AngehnapolderStellapolder met "i'hilippine- haven Kouden-, Loozen- en Neuzenpolder met ii 6f i auri'iSfor^ en Pa^dijsGoeschepolder, Hoekscheweg en Eeckhont met Westzijde kanaal Terneuzen tot SluiskilDriekwart, Papeschor en I assluis met Westzijde kanaal Sluiskil tot Sas van Gent en Oostzijde kanaal Selzaete tot m-w' 'jj'-leburgsche sluis; Axel-Sassing Blikstraat, Zevenaar en Schuttershof met Oost- zijde kanaa1 Terneuzen tot Sassing Margaretha met Eendracht (dijk en sluisje)vau Ljjnden- po der; Zeedorp; WalsoordenPaalKruis- poLder Kon in gm EmmapolderKieldrecht tram mge station Hulst (station en route) met overtaden Rustwat met Terkole en Hoefkens- ljlv Kijkuit (station en route) Axel (station en loute) Sluiskil brugPhilippine (station en loute) Sas van Gent route. De indeeling der groepen kan, wanneer men dit later wenschelijk mocht acbten, nog ver- anderd worden. Zij. die de voorwaarden willen kennen, worden verzocht zich scbriftelijk te wenden tot het I.antoor van bovengenoemde Vereeniging te Sas van Gent met opgaye van de leveringsplaats of gioep, waarvoor zij het laden zouden willen aannemen. 1 evens kan men op genoemd kontoor elken werkdag van 9 tot 12 uur de noodige inlichtingen bekomen. De prijsopgave moet wosir1. den 20 Au gustus a. s. zijn ingeleverd. De gedelegeerde bestuurder, P. MALOTAUX. Sas van Gent, 3 Augustus 1904. Opleiding uoor Siirsi,, Adsp.- commies en Kler k Post, en Telegi*. Aanuang nieuwe cursus 23 Augustus. DESCHUURZEEP. MIDDELBURG, is iederen Dinsdag te Ter Neuzen te Consul- teeren van 11—472 uur, Noordstraat 34. Onvermogenden worden kosteloos behandeld. oor ons is de keuze op a. s. Dinsdag niet twijfelachtig. Als wij zien dat de lieer Kruijsse wekelijks een deel van zijn vrijen tijd opojfert door de belangen van onze ziekenvereeniging waar te nemen, terwijl de heer Oe Feijtes11 niet eens een daalder contrihutie in *4 jaar er soor over heeft, daar past het ons de candidatuur van den heer KRUIJSSE zooveel in ons vermogen is, te bevorderen. M aar wij ons op den dag der stemming ook beviuden met ons werk, laat ons alien ter stembus optrekken en stemmeu op de.i heer EENIGE WERKLIEDEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2