UWi A g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad y voor uwsch-Vlaandere No. 4568. Zaterdag 6 Augustus 1904. I 44e Jaargang. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Laatste Berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden biunen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonueert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bashouders. Voor Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. l k! dl!eCte °Pgaaf1Va,n dJ'iemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ■fit bind versciiijnt Maamlag., Woensdag- en Vrijdagavond, nitseionderd op Veestdasen, bil de Fiona I- v«v ait Bij deze courant behoori een bijvoegsel. TER NEUZEN, 5 Augustus 1904, Naar wij vernemen beloven de wielerfeesten alhier op 15 Augustus te houden heel wat te worden. Voor het blaeuaeneorso zijn reeds een bevredigend aantal toezeggingeu gedaan. Het muziekgezelschap Apollo" heeft gunstig geantwoord op het gedaan verzoek tot opluistering der feesten. Wat evenwel vermoedelijk ten zeerste door de liefbebbers van het wielrijden zal worden geap- precieerdhtt bestuur heeft zich in verbinding gesteld met eenige der voornaamste kunstrijders van Belgie, om te trachteu deze voor medewerking aan het feest te winnen, en kan dezen, daartoe door welwillende bijdrageu in staat gesteld, en- gageereu om alhier, buiten mededinging in de wedstrijden, ter opluisteriag hunne evolutieu te komen uitvoeren. Men zal dus op dit gebied iets kunnen profi- teeien dat all ier of in de omgeving nog niet te geuieteu was. Nog meerdere plannen bestaan om de feesten aantrekkelijk te maken, of deze zullen kunnen worden uitgevoerl, zal er van afhangeu of de fi- nancieele draagkracht dit toelaat. Uit een en auder blijkt dat het bestuur alle pogingen aanwendt om de ingezetenen en de wielrijders van hier en elders een aaugenamen d&g te bezorgeu. De reeds teutoongestelJe flits, aangekocht voor verloting onder de deelnemers, wordt dpor kenners zeer geprezen. Wat ook het bezoek van vreemdelingen verge makkelijkt is, dat zoowel in de richting Gent als Mechelen dieu dag des avonds na 8 ure treinen vertrekken. Door deu bouwknndige J. Scheele werd Woensdag jl. in het logement 's Lands Welvaren namens zijn principaal aanbesteedhet bouwen van een zaal aan genoemd logement, in 2 perceeleu. Voor het eerste perceel, melselwerk, werd inge- schreveu door de heeren J. Kolijo voor 1893 en W. P. Nieuwelink voor f 1249. Voor het tweede percetl, timmerwerk, schreven de heeren J. P. Castelein voor f 1882, aangegeven waarde van 1190 naar Hilversum J werd verzonden en aldaar bij de uitreikiug auv I den geadresseerde geen geld meer bevatte, is thans door het bestuur der posterijen het aange geven bedrag vergoed. Te Sluis zal den 19 Augustus, de dag waarop voor 300 jaren die gemeente en daarmele het land van Cadzaud, onder het beleid van Prins Maurits, op do Spanjaarden werd veroverd en aan de zijde der Staatscheu gebracht, niet onop- gemerkt voorhijgaan. De klok zal geluid worden de vlaggen zullen worden uitgestoken en het muziekgezelschap zal des avonds een uitvoering geven. De vorige week toonde in de raadzitting de de burgemeester nog het document, met de eigen- handig gestelde onderteekeningen vanPrius Maurits, van de capitulatie van Sluis. Zaamslag 5 Aug. Dezer dagen kwam alhier een fistsrij der aan uit de richting Ter Neuzen komende van Middelburg en wonende te Hulst. Toen hij, zoo verklaarde deze persoon, de Kerk- hoflaan te Ter Neuzen passeerde, gaf hij eenige seinen, voor eenige jongens welke aldaar op of uabij den weg waren. Als antwoord werd hem een steen tegen een 2ijner beenen gesmelen, waardoor dat lichaamsdeel erg opzette en het hem toen hij hier kwam, bijna onmogelijk was om te loopen. Gelukkig kon hij zich, al koste het eenige moeite met de fiets naar huis begeven. Gister had alhier de verkooping plaats door notaris Van der Moer le Ter Neuzen van een huis en erf, in de kom van het dorp, groot 2 aren 10 centiaren, benevens een schuur en erf staande in de buurtsehap Reuzenhoek, groot 33 centiaren. Van koop 1 werd kooper de notaris voornoemd voor f 830 terwijl het 2de perceel werd aange kocht door A. Verpoorte wonende in voormelde buurtsehap. Beide perceelen behooren tot de faillieten inboedel van C. Dieleman alhier. de heeren Van Mourik en Okker, hun intrek nomen. Eenige maanden geleden deden zij hun intocht in de stille gemeente per kermiswagen De Geulemers, in angst en vreeze verkeerend dat een bende Zigeuners zich tijdelijk bij heD wilden nestelen, liepen te hoop doch weldra bleek dat de vreemdeliugeu jonge schilders waren, die in hun afkeer van alle conventie, wilden trach- ten den oerstaat te imiteeren. Met toestemming van den eigenaar der spelonk namen zij hun in trek in het hoi, met het doel er zich voor ge ruimen tijd te vestigeu en zich geheel te wijden aan hun kunst. De dorpsbewoners vonden het wel heel erg zonderling, maar daar de beide schilders, van wie de een gehuwd en vergezeld is vaH zijn vrouw, niet den minsten aanstoot of feitelijke ergernis gaven, lieten zij hen ongemoeid. Beide schilders wier omstandigheden geens- zins van dien aard zijn, dat ze uit noodrang een zoo primitief verblijf hebben gekozen leven ge heel als Zigeuners. Stoelen, tafels, bedden, al wat eenigermate naar comfort zweemt, ontzeggen zij zich. Op een oud, wrak fornuisje kokeu zij zelf hun potje. Nn en dan trekken zij met hun kermiswagen naar Valkenberg, om daar eenige noodzakelijke inkoopen te doen. Zelfs het tradi- tioneele kermishondje ontbreekt niet. De heeren moeten voornemens zijn, tegen het najaar per kermiswagen door Frankrijk te trekkeD. in J. A. Rijnberg voor f 1799 en A. C. Rijnberg voor 1777. Alle iuschrijvers wonen alhier. Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund De brutale inbraak, alhier in den nacht van Dicsdag op Woensdag gepleegd, heeft heel wat onrust teweeggebracht. Men kan er van ver- zekerd zijn dat thans de sluitingen des avonds goed verzekerd worden. Oversl meeni men nu inbrekers te zien. Zoo was dit ook in den laten avond van Woens dag het geval in de Grenulaan. Daar was bepaald zoo'n gevaarlijk sinjeur voor een huis aanwezig. Later bleek het iernaud te zij a die wel een spBtje te veel gedronken had. Een rijksambtenaar, P., alhier, die wegens geatoorde geestvermogens reeds geruimen tijd buiten dienst is geweest, is verplaatst naar Scheveningen. Nadat het huisraad was ingepakt vertrok hij Woensdagnamiddag met vrouw en 5 kiuderen, via Belgie, naar zijn nieuwe standplaats. Te 5 ure arriveerden de 5 kinderen echter weer alhier onder geleide eener tante. Te St. Gilies (Waes) had P. de kinderen, van 2—11 jaar oud uit den trein gezet, zeggende dat ze maar naar grootmoeder moesten gaan, die daar bij een dochter inwoont. In dat gezin had men evenwel geen lust hen te houden, waarom iante hen ten spoedigste naar Ter Neuzen bracht, en bij een gewezen buurman in huis geleidde, zeggeDde dat de polilie wel dadelijk achterna zou komen, waarna zij weer per spoortrein huiswaarts keerde. Hoewel't den buurman nu juist niet zoo ge- tnakkelijk vie], kon de buurman het toch niet over zich verkrijgen de kinderen op straat te zstten en ze 2ijn daar nog onder dr.k, tot over hun verder lot is beslist, dat de autoriteiten zich hebben aan- getrokken. Aan den afzender van den aangeteekenden brief die alhier dor ruim 4 maanden met een Philippine. Met genoegen namen vele inge zetenen, maar voornamelijk de meeste ingelanden van de Stad Philippinepolder kenuis van het Koninklijk Besluit dat de heer B. van Hijfte tot dijkgraaf is beuoemd. Daar deze polder nog een aanmerkelijk goed slot in kas heeft, was het den ingelanden volstrekt niet onverschillig wie dit gewichtig ambt zou bekleeden. (Niet van omen gewonen correspondent.) 's Uraveuliage, 5 Aug. Bij Kon. besluit is benoemd tot outvanger der directe belastingen enz. te Sas van Gent de heer S. A. Rochat, thans te IJzendijke. Tokio, 4 Augustus. Okoe bericht, dat de Japanners deu 3den (Oud-) Nioe-tsjwang, dertig mijl noordoost van Jiu-kou hebben bezet. Tokio, 4 Augustus. Volgens ambteliike mededi bericht generaal Okoe, dat de vijand sedert 2 uc„ voortdurend in noordelijke richting terugtrektden 3den bezette ons leger Hai-tsjeng en (oud-) Uioetsjwang dertig mijlen noordoostelijk van de open haven van denzelfden naam. Tsjifoe, 4 Augustus. Drie Eurapeanen van het stoom- schip Hipsang, dat door le Russen in den grond is geboord, zijn bier heden aangekomen en zeggen dat de Japanners den 28sten Juli den Wolfsberg nabii Port Arthur hebben vermeesterd. Tokio, 4 Augustus. De val van Port Arthur wordt zeer spoedig tegeinoet gezien. Men is overtuigd, dat het kritieke oogenblik nadert, en gelooft, dat de Japanners de vesting reeds vroeger hadden kunnen innemen, maar geJeidelijk voorzichtig naderbij komen. Met artillerie- viuir maken zij ruim baan voor de aanvallen op groote schaal der infanterie. Er loopt een gerucht, dat de Keizer den wensch heeft uitgedrnkt, dat zoo min moge- lijk menschenlevens zullen worden opgeofferd. Even voor men, van Valkenberg komende, het eerste huis van Geulem heeft bereikt, bevindt zich, een meter of wat boven den grond, een hoi dat jarenlang door heesters en overhellende rotr- blokken nagenoeg geheel aan het oog ontrokken is geweest. In deze spelonk, die in de dagen der Revolutie een veilige schuilplaats moet heb ben geboden aan vervolgden om des geloofs wille, hebben thans twee jeugdige Nederlandscbe schilders] //Vadertje", anders gezegd de Keizer van millioenen doodarme Russen, is de rijkste man van de wereld. Zelfs Rockefeller's millioenen zijn gering in vergelijking met de reusachtige schatten, die zijn voorvaderen hebben opgehoopt. Het officieele inkomen van den Czaar bedraagt meer dau 25 millioen per jaar. Het wisselt van jaar tot jaar, maar gemiddeld is het 25 millioen. Maar dat is slechts een klein deel van zijn rijkdom, en de uitgaven voor de keizerlijke huis- houding zouden nauwelijks te bestrijden zijn, indien de Czaar van dat sommetje moest leven want een bal, dat bij het begin van den oorlog met Japan plaats had, kostte volgens schatting bij de 3 millioen. Buiten den Shab van Perzie is er uiemand in de wereld, die een grooter vermogen bezit aan diamanten en edelgesteenten dan de Czaar. Zijn onderdanen laten hem dikwijls bij testament groote sommen na, die evenwel Diet altijd worden aangenomen. Er is diplomatic noodig om den Czaar tot het aannemen van een legaat te bewegen. In den regel stelt de xijke Rus, die den Czaar geld wil nalaten, zich in betrekking met baron Friedrichs of met een ander beambte van het keizerlijk huis eer hij zijn testament maakt, om zich van de toestemming des Czaren te vergewissen en ook wanneer de toestemming vooraf is gegeven, wordt er na den dood van den erflater nog een zorgvuldig onderzoek gedaan, of niemand zedelijk eenige aanspraak had op dat vermogen en door de beschikking benadeeld is. Indien zulks het geval is, beveelt de Czaar dat het geld in de rechte handen komt. Evenals zijn voorvaderen deden, beschouwt hij dat geld als toevertrouwd goed en bestemt het als foods voor weldadigheids- en kerkelijke doeleinden. Tijdens deu laatsten hongersnood in Besarabie gaf de Czaar 5 millioen voor de hougerlijdeude boeren. Een hooge Russische waardigheidsbekleeder deed den vertegenwoordiger van een Londersch blad onlangs de volgende meedeeliugen over deu rijk dom van den Czaar. Volgens mij, kau men voorzichtig schatten dat hij gezamelijk omtrent 125 millioen inkomen per jaar heeft. Daarin zijn de groote schatten in geld, goud- en zilverslaven en diamanten, die in de gewelven van Peterhof en elders liggen, niet medegerekend. Zijn zuiver persoonlijke uitgaven bedragen zeker niet meer dan f 120 per dag. Wanneer hij niet volgens zijn rang moet optreden, draagt hij gewoonlijk een costuum van 60. Hij eet zeer eeuvoudig en rookt geen zeer dure sigaren. Even eenvoudig in haar persoonlijke behoeften is de Keizerin zij bezit meer en schoonere diamanten dan andere vrouweu, maar zt draagt ze nauwelijks zesmaal per jaar. ifierkwaarriizj feest te !Baai*rs. Reeds verscheidene jaren ach'ereen wordt in geen andere gemeente van ons land de verjaardag der Koningin-Moeder zoo feestelijk gevierd als te Baarn. Deze //lustwarande van Eemland" heeft het voorrecht, dat de Yorstin zelf er vertoeft en dat ook het Koninklijk Echtpaar tot de vele zomergasten behoort. De feestcommissie ontwierp ditmaal een zeer origineel plan. Zij wilde n. 1. zoo getrouw mogelijk een duidelijk beeld geven van bet leven en bedrijf onzev voorouders in de 2e a 3e eeuw onzer jaarfelling. De leiding werd opgedragen aan den heer G. Bakker, regisseur van de werklieden- tooneelvereeniging vDe Vriendenkring", van wien het eigenlijke initiatief is uitgegaan. Yoor het ontworpen Germaanscbe dorp werd een zeer geschikt terrein verkregen, rondom de Peking- kom in het Baarnsche Bosch. Zoo begonneu reeds een paar weken te voren de werkzaambeden op het terrein en verrezen langzamerhand de oud-Germaansche woningen, grafterpen, offersteenen, enz., die thans het terrein in een bijna volkomen getrouwe af- spiegeling van het oud-Germaansche dorp her- schapen hebben. Dinsdagmorgen begon reeds te halfzes de drukte. Meer dan 100 Germanen, zoo mannen als vrouwen en kinderen, werden in een Germaansch costuum gekleed. Te 9 uur ging het terrein open en reeds dadelijk stroomde een drom van belangstellenden binnen. De weg loopt langs de schilderachtige Pekingkom, die zooeven door den priester daar ginds aan de overzijde bij den offersteen, tot heilig meer gewijd is. Al spoedig staan we voor de hoofdwoning der marke, de havezate van den vrije. Zooeven heeft hij gasten gekregen en onderhoudt zich nu buiten op een bank met de aangekomen mannen. De hoeve zelve is van berkenstammen gebouwd en met riet gedekt. De ooievaar, de heilige en zegenaanbrengende vogel, staat in zjjn nest op het dak. De woning heeft van binnen nog een afgeschoten vertrek, waarin de eenvoudige slaapsteden zijn aangebracht. Thans zijn de vrouwen druk aan het werk: zij bakken brood, bereiden bier of mee, be- werken het vlas, wrijven meel fijn tusschen twee steenen enz., alles onder toezicht van de echtgenoote van den vrije. Ook enkele onder- hoorige mannen uit de nabijgelegen hutten zijn druk aan den arbeid, men ziet er den hout- hakker, een rietdekker en den ijmker, die ginds den bijenstal verzorgt. Links van de woning, onder hetzelfde dak, staan de veestallen, waarin de runderen met een strooband zijn vastgebonden. In de woning zelve ontwaart gij een paar ruwe meubelen en langs de wanden bangen schilden, speren, strijdbijlen, pijlen en bogen, benevens als zegeteekenen de schedels van wilde dieren. De kinderen loopen buiten op het erf rond of liggen languit op het gras. Een weinig verder staat de leemen woning waarin een onderhoorig gezin huist. Gij kunt n nauweljjks voorstellen, dat dit een menscbe- lijke woning is, zoo laag en donker is zij. Dat de bewoners hoorigen zijn, ziet gij aan hun korte haren en aan de hoogst eenvoudige klee- ding. loch dai'telt de jeugd even vroolijk als die daar ginds bij den vrije en toch verzorgt deze moeder met evenveel liefde haar zuigeling, als haai meesteresse daar ginds op de havezate doet. Ylak in de nabijheid ziet gij aan den osver van het meer de strooien hut van den visscher staan de man is juist bezig in een uitgeholden boomstam op den vijver te vischen. Langs de zodenbank daar komt ge aan de zodenhut van een anderen hoorige, nog kleiner en eenvoudiger, dan de leemen van zooeven. Ook hier zijn de bewoners thans buiten, waar zij blijkbaar liever vertoeven, dan in de be- nauwende ruimte van hun hut. lets verder wordt let tooneel plechtiger daar in de laagte staat aan het heilige meer de offersteen. Zie, eenige strijders, gereed ten w^wK3w»»»»iiw»wmB<a<KMW»'«ri^ii»«Miii>t<lMnM»«mMi«aaw«w»ia«aai««M»«m»aB»rimianaiiiw miwMigyt mi nnrrrii *e Menzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1