Yerkiezingen voor de Eerste Kamer, Gemengde berichten. Landbouwberichten. die hier met voorkomen, docb wel in Belgie, wat uit de overblijfselen bleek. Uit de uitstalkast in den winkel zijn alle horloges weggenomen, circa 25 gouden en 50 zilveren heeren- en dameshorloges en 25 nikkelen. Zeker onr vlug weg te komen met den behaalden buit werd een ingeruild en een aldaar in reparatie zijnd heerenrijwiel meegenomen, de eenigen die daar gemonteerd stonden, anders was een nieuw rijwiel wellicht meer in den smaak gevallen. Door de politic is terstond een onderzoek in- gesteld, doch aanwijzingen ontbreken. Algemeen is het vermoeden dat de dieven met den buit naar Belgie zijn uitgeweken. Verschillende omstandigheden wijzen er op dat er ook een poging is aangewend om langs achter in te breken in den goud- en zilverwinkel van mej. T. de Smidt, waarvoor de muur die het erf van den beer A. J. Klaassen van den openbaren weg scheidt en de tusschen-muur is overgeklommen. De goede sluiting verhinderde daar de inbraak. Voor de terugtocht werd gebruikt een op het erf staande dubbele schildersladder, die ter weers- zijden van den muur werd gezet en waarna de grendel der poort op het erf van den heer K. werd geopend. De heer Standaert is, hoewel matig, tegen in braak verzekerd. Schietoefeningen. De majoor, commandant van het 4e Bataljon 3e regiment infanterie te Ylissingen, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de schietoefe ningen, welk'e iederen Zaterdag onder leidiog van den luitenant Roster te Ter Neuzen worden ge- houden, op 6 en 13 Augustus a. s. niet zullen plaats hebben, vermits genoemd bataljon op be- doelde datums, tot het deelnemen aan de schiet oefeningen in de Legerplaats bij Harskamp afwezig is, en dientengevolge tot vorenbedoeld einde, geen officieren kunnen worden beschikbaar gesteld. Men schrijft ons Op 8 September a, s. hoopt de in deze streken ook gunstig bekende muziekonderwijzer, de heer E. de Stobbeleere te St. Gillis (Waes) den dag te herdenken, waarop hij voor 50 jaar werkend lid werd der Koninklijke fanfaren aldaar. De heer E. de Stobbeleere, die ook menigmaal als directeur of onderwijzer van muziekgezelschappen hier in den omtrek optrad, is sinds 40 jaar directeur van bovengenoemd gezelschap. In 1893 behaalde hij het eere-diploma met de gouden medaille van de academie artistique, scientifique et litteraire van Henegouwen voor bekwaamheid en begaafdheid op muzikaal gebied. Men is voornemens het gouden feest van den heer De Stobbeleere met veel luister te vieren, o. a. zal er een muziekfeest gehouden worden, waarop alle gezelschappen uit Belgie en Nedetland verzocht zullen worden, waarvan de jubilaris korter of langer tijd directeur of onderwijzer ge- weest is. Met ingang van 1 Augustus is de kommies 2e klasse bij 's rijks belastingen J. van Goethem, thans te Aardenburg, eervol ontslagen als adsistent- scheepsmeter van binnenvaartuigen voor het district Sas van Gent, en is als zoodanig benoemd de kommies 3e klasse A. L. Hamelijnck te Sas van Gent. Een bijvoegsel tot de St. Ct. no. 177 bevat eene wijziging in de statuten der Eerste Nederlandsche Cooperatieve beetworteisuiker- fabriek te Sas van Gent. Toen Zondagavond de 67jarigetuinierC.de Srnit te Groenendijk (Hontenisse) uit een herberg kwam, werd hij onverwachts door een paar personeu aangegrepen, die hem met kracht omver wierpen en zoodanig mishandelden dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Den man waren twee ribben stnk getrapt en zijn toestand baart zorg. De daders zijn bekend een hunner werd Maandag geboeid naar de kazerne overgebracht. Philippine. Uitgelokt door het prachtige weder zijn Zondag jl. zooveel wandelaars als boog- schutters opgetrokken naar de Isabella sluis, alwaar ten herberge van den heer E. Cueleraere eene schieting op den doel werd gegeven. Aangenaam W8s het langs den zeedijk bij den opkomenden vloed de koele zeewind, die ons tegemoet stroomde deed de drukkende hitte van de Julizon nauwe- lijks gevoelen. Dat velen van die verfrisschende tocht wilden genieten, bleek ten half drie ure in den namiddag, want wel meer dan twee hon- derd personen waren toen op de plaats van samen- komst reeds gearriveerd. De inleg der schieting was fr. 2,70. Voor den hoogvogel was fr. 20, de vier zijvogels en de roos elk fr. 10,en voor de beide kallen ieder fr. 5,als prijs gesteld. Nadat ieder zijn inleg had betaald bleken er 77 schutters te zijn. De meest gelukkige was Th. Cattoir van Bouchaute, die niet alleen den hoofd- prijs maar tevens ook een der zijvogels wist te treffen. Aan P. Mattheijs van die gemeente viel de roos ten deel, terwijl de andere zijvogels en kallen, zoowel door loting als door schietiDg wer- den toegewezen aan E. Nicolle en J. de Mul te Philippine alsmede aan Pr. van Staveren, J. Goethals en Th. Windeij te Bouchaute. Om zes uren was de schieting afgeloopen en na nog eenige kameraadschappelijke uurtjes doorgebracht te heb ben keerden alien uiterst voldaan naar hunne vvoonplaatsen terug. Koewacht. De maatregelen, door de Belgische regeering genomen om een einde te maken aan den smokkelhandel in varkens, beginnen hier reeds haar invloed te doen gevoelen. Verschillende Belgische handelaars, die biggen gekocht hadden, hebben ze niet afgehaaldwijl ze geen mogelijkheid zien de krulstaarten in Belgie te krijgen. De prijs der biggen is dientengevolge sterk ge- daald, ja er wordt zelfs geen geld meer voor geboden. De landbouwers zullen genoodzaakt zijn hunne biggen te vetten tot ze geschikt zijn voor den export naar Eugeland. Kapellebrug, 1 Aug. Na een paar dagen lijdens is alhier een driejarig kind aan diphteritus bezweken. De ouders hebben dadelijk de andere kindertjes elders onder dak gebracht en het huisje is ontsmet. Het schijnt wel, dat deze goede maatregelen den voortgang der ziekte zullen ge- stuit hebben. IJzendijke. Heden Diusdagmorgeit werd de bevolking uit den slaap gewekt door klokgelui en brandgeroep. In de bakkerij van De Smet was brand ontstaan. Uitslaande vlammen werden waargenomen door den knecht van zijn buurman, een koetsier. Die brand, in de nabijheid van schuren en pak- huizen, liet zick ernstig aanzien, doch door de spoedige ontdekking was hij in tijds bedwongen. Om vijf uur konden de bewoners zich weer ter ruste begeven, waarvan sommigen nog voor een paar uurtjes gebruik msakten. Vlaanderen-nummer. Het Algemeen Nederlandsch Verbond (A. N. V.), dat ruim een jaar geleden een afzonderlijk nummer uitgaf, gewijd aan Suriname, heeft nu het Juni- en Julinummer vereenigd en uitsluitend gewijd aan Vlaanderen, een Vlaanderen-nummer alzoo. Vooral voor ous, die zoo dicht bij Zuid-Nederland wonen en eigenlijk Vlamingen zijn, is het wel de moeite waard de aandacht op dat nummer van ,/Neerlandia", het maandblad van het A. N. V., te vestigen. Het nummer bestaat uit een reeks artikels van bekende personen, zooals Paul Frederique, Maurits Sabbe en Max Rooses, namen voorwaar die klinken als 'n klokterwijl ook de titels der artikelen een goede verwachting doen koesteren, zooals de Vlaamsche Muziek, Vlaanderen's Kuwstleveu na 1830, een goede verwachting, die dan ook niet beschaamd wordt. Het nummer is met afbeeldingen van bekende personen of hunne standbeelden versierd, zooals van Hendrik Consciensce, Tony Bergmann (Ernest Staas), Ledeganck, Jan van Beers, Guido Gezelle en meer andere, terwijl ook de betlteris van Julius Vuylsteke, een der oprichtersvan v't Zal wel gaan", is opgenomen. Niet alleen afbeeldingen van personen, ook die van gebouwen, zooals de O. L. Vr. Kerk te AntwerpeD, het Stadhuis te Leuven, de Halletoren van Brugge, het Stadhuis te Audenaerde en de Halle te leperen vinden er hun plaats in, evenals die van enkele onvergetelijk schoone voortbrengselen der Vlaamsche schilderkunst, zoo b. v. de Afdoening van het Kruis van P. P. Rubens en de Aanbidding van het Lam Gods door de Gebr. Van Eyk. Het nummer bevat een kaart van Belgie, waarop de Nederlandsch-Eransche taaigrens is aangegeven en die tot toelichling dient bij een artikel van H. Meert over de taaigrens in Belgie. In het algemeen spreekt uit alle artikels een oprechte liefde van de schrijvers voor hun vaderland eo een trots op alles wat de vaderen hebben gebouwd, gestieht, geschreven en tot stand ge bracht. Zoo vindt men er o. a. een korte be- schrijving in van de voornaamste Vlaamsche steden met wat daar schoon en groot is. Vooral dit artikel genaamd ,/Het land der Vlamingen", en van de hand van G. D. Miunaert is bijzonder rijk met afbeeldingen versierd. Een van de andere artikelen n. 1. //De Nederlandsche taal in het Rechtswezen" bevat een iwensch, die onze Noord- Nederlandsche rechtsprekenden wel eene ter harte mochten nemen, namenlijk dat uit de Noord- Nederlandsche rechtspraak de uitheemsche woorden en uitdrukkingen worden geweerd die thans onze vonnissen zoo dikwijls ontsieren. Voorzeker, indien ooit iets geschikt is om iemand tot een reisje naar Vlaamsch-Bdgie aan te sporen, dan is het deze reeks van artikelen, verzameld tot een Vla&n- derennummer en zoo goed met afbeeldingen voorzieu. G. Pen telegraaf. Zeeland. Herkozen de heeren Jhr. Mr. K. A. Godin de Beaufort en W. Hovy (a.-r.) met 25 stemmen. Voor de eerste vacature verkreeg de heer Prof. Mr. J. de Lou ter (lib.) 13 en voor de tweede 11 stemmen. Drenthe. Gekozen Mr. Willinge, lid der Tweede Kamer en Mr. G. \V. baron Van der Feltz, beiden lib. Groningen. Herkozen de heeren D. Knol Welt, J. E. Scholten en R. P. Dojes, alien lib. Utrecht. Herkozen de heeren Jhr. Mr. H. M. J. van Asch van Wijck (a.-r.) en Jhr. EI. P. C. Bosch van Drakestein van Nieuw-Amelis- weerd (k.) Overijsel. De vergadering der Provinciale Staten is verdaagd wegens onvoltalligheid, door het heengaan der liberale leden. Woord-Holland. Herkozen de heeren H. E\ Bultman, Mr. E. N. Rahusen, Mr. H. J. Kist, J. Breebaart Kz., M. de Jong, D. Laan, Mr. F. S. van Nierop en Mr. W. F. van Leeuwen en ter vervanging van den heer Jhr. Van der Wijck, de heer Mr. S. A. Vening Meinesz, oud-lid voor Zuid-Holland, alien lib. Li/mburg. Herkozen de heeren J. S. H. Brouwers met 42 en Jhr. A. H. J. H. Michiels van Kessenich met 43 stemmen. Gekozen de heer Mr. L. Regout (Ged.) met 41 stemmen, alien k. Zt lid-Holland. Herkozen de heeren S. van Velzen (a.-r.), met 46 stemmen, tegen 34 op C. Pijnacker Hordijk (1.), Mr. J. G. S. Bevers (k.) met 46 tegen 34 op Mr. W. de Beaufort (1.), J. P. Havelaar (a.-r.) met 46 tegen 32 op Mr. Pierson (1.), en Dr. J. Woltjer (a.-r.) met 46 tegen 33 op Mr.Veegens (1.) Gekozen H. Waller (a.-r.) met 45 stemmen tegen 34 op Mr. Vening Meinesz (1.), W. van Water- schoot van der Gracht (k.) met 46 tegen 34 op Mr. Vlielander Hein (1.), J. D. baron van Wassenaer van Rosande (Chr. hist.) met 46 tegen 34 op vice-admiraal Van Alphen (1.), Mr. W. baron van Heeckeren van Kell (a.-r.) met 45 tegen 34 op Mr. Nebbens Sterling (1.), P. J. F. Vermeulen (k.), oud-Tweede Kamerlid, met 46 tegen 34 op Mr. Van Boneval Faure (1.), P. van Fisenne (k.) met 46 tegen 34 op 's Jacob (1.). Friesland. Herkozen de heeren Mr. W. J. van Welderen baron Rengers met 30 stem- men en Mr. J. Sickenga met 27, beiden 1. Gekozen de heer Mr. S. van Houten (1.) met 28 tegen 20 op Dr. J. Woltjer (a.-r.), Jhr. Mr. Van Beijma (1.) Secretaris-Generaal van Justitie met 30 tegen 20 op L. W. de Vries (a.-r.) Gelderland. Herkozen de heeren J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken (a.-r.), Mr. F. J. M. A. Reekers (k.), Mr. P. C. 't Hooft (a.r.) en Mr. A. H. M. van Berckel (k.), alien met 41 stemmen. Gekozen in de vacature Van Pallandt de heer C. W. graaf van Limburg Stirum (a.-r.) met 38 stemmen, in de vacature Cremers de heer A. baron van Lamsweerde (k.) met 41 stemmen. De liberalen verkregen 20 stemmen. Woord-Brabant. Herkozen de heeren W. Merkelbach, W. J. H. Prinken, Mr. E. H. J. M. van Zinnicq Bergman, Mr. A. M. Sassen, Mr. J. W. van den Biesen en Jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, alien k. Bij de Juni-keuringen zijn de volgende merries bekroond met aanhoudingsbijdragen van /150, voor de met geteekende verhoogd met 10, omdat zij geboren zijn uit stamboekouders. le keuringsdistrictSchouwen, Duiveland, St PhilipslandAda van M. C. Steendijk Az., Stavenisse, *Nora van V. M. Krepel. Nieuwer- kerk, Delie van L. J. Dorst, Stavenisse, Sophie van P. M. Viergever,_Oosterland en Ber tha van A. v. d. Stolpe, Ouwerkerk. 2e districtWalcheren, Noord- en Zuid-Beve- landPrincesse de Lamballe van Wilhelmina- polder, Kattendijke, Nelly van Wed. E. v. Hoote- gem, Kruiningen, Fanny van dezelde, Gravinne van L. P. Brasser, Vrouwepolder en Sophie van Fredericapolder, Rilland-Bath. 3e districtZeeuwsch-Vlaanderen W. Deel *Keppe van H. F. Aernaudts, Sluis, Lies van P. Thomaes, Hoofdplaat, Vos van E. d'Huyvetter, Biervliet, Mina van J. W. de Zwart, Zuidzande en Fanny van C. de Bruyckere, Breskens. 4e districtZeeuwsch-Vlaanderen O. Deel Fleurette van wed. Jos. Daelman, Westdorpe, ■Bertha van Ph. J. v. Dixhoorn, Axel, Fleilrine van wed. Jos. Daelman, Westdorpe, *Jnditli van dezelfde, *S}6 van S. van Dorsselaer, Clinge. Aan elk der volgende merrien, die in 1903 als plaatsvervangers zijn gebracht op de lijst van bekroonde merrien en op de Juni keuringen van dit jaar vertoond zijn met hare veulens, is /57,!4 toegekend Graxin van L. P. Brasser, Vrouwepolder, Bouryeoise van Wilhelminapolder Kattendijke, Keppe van H. F. Aernaudts, Sluis, Poes van P. van Cadzand, Ter Neuzen, Sjo van S. van Dorsselaer, Clinge, Bertha van Ph. J. van Dixhoorn, Axe! en Belle van P. Dekker Fz., Axel. Te Oud-Vossemeer werd Maandag de al- gemeene vergadering gehouden der afd. //Zeeland" van het Ned. Paardenstamboek, die bijgewoond werd door circa 70 leden. De heer Hombach opende de vergadering wees op de ge'isoleerde ligging van 't eiland Tholen en prees de trouwe opkomst. Verder werd medegedeeld dat het ledental der afdeeling van 394 tot 409 is geklommen vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen neemt de be- langstelling toe. Er zijn totaal 24 hengsten gekeurd, waarvan 9 opgenomen, en 157 merries, waarvan 58 opgenomen. De rekening gaf een ontvangst aan van 1052, naast een uitgaaf van f 1266,26 Vervolgens kwam aan de orde de bespreking der wenschelijkheid van het oprichten eener provinciale hengstenvereeniging op cooperatieven j grondslag. Daarover werd een zeer geanimeerde discussie gevoerd, waarbij bleek dat ernstige bezwaren bestaan tegen de oprichting. Een volgend jaar zal de voorzitter met meerdere gegevens omtrent deze zaak komen. Op de agenda voor de algemeene vergadering zal gebracht worden een punt betreffende het onderzoek op cornage, dat van 4 op 3 minuten zou teruggebracht moeten worden en alleen diende toegepast op dieren van 3 tot 6 jaren afgesehaft zouden moeten worden de omslachtige rijks' dekboekjes, of liever men zou een een- voudiger redactie daarvan wenschen. Door den heer 1. Koopman te Nieuwerkerk werd ter sprake gebracht de weinige tijd, d en de keuringscommissie besteedt aan de keuring of daarvoor beschikbaar heeft, en de heer Van Oyen braeht het vrouwelijk fokmateriaal ter sprake. Een en ander gaf aanleiding tot uit- voerige besprekingen. Na afloop der vergadering werd een rijtoer gemaakt door het eiland, waarbij den deelnemers op de hoeve van Jhr. Van Vredenburgh te Tholen ververschingen werden aangeboden. (M. Ct.) Naar de Tel. verneemt, zal het a. s. verblijf van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins te Amsterdam drie dagen duren. Daar twee dagen bezet zijn met de audienties, volgt hieruit dat slechts zeer weinig bezoeken kunnen worden afge- legd. Zaterdagavond is te Oostburg een zeven- jarig jongentje al spelende onder een boerenwagen geraakt met het gevoJg dat een zijner beenen boven de knie werd afgereden. Bovendien werd een voet eenigszins gekueusd. Te Sluis zijn uit eene weide van E. Lam- bregtse twee paarden gestolen. Te Hansweert is wegens het heerschen der mazelen de openbare school gesloten. Gepasseerden Zondagmorgen is in de Nederl. Herv. kerk te Vlissingen, na het eindigen van de godsdienstoefening, door den predikant medegedeeld dat kerkvoogden van een belangstellend echtpaar een nieuw kerkorgel, ten behoeve van de Nieuwe kerk aldaar, cadeau hebben gekregen. Met de vervaardiging ervan zal zoo spoedig doenlijk een aanvang worden gemaakt. -- Dinsdagmiddag is te Middelburg een gehuwd werkman bij het lossen van balken uit een stoom- schip aan de loskade zoodanig door een balk aan het hoofd getroffen, dat de dood spoedig volgde. De ongelukkige laat een weduwe met 2 kinderen na. Zondagnamiddag omstreeks vijf uur gelukte het zekeren S., wonende aan de Dampoort, om van den bodem van het kanaal, onder Middelburg een 14jarigen jongen, zoon van de wed. G. aldaar op te halen die zich daar, hoewel hij niet zwem- men kon, te water had begeven. De knaap werd voor dood aan den wal gebracht gelukkig slaagde men erin de levensgeesten weder op te wekken de toestand van den ternauwernood aan den dood ontkomene is thans goed. Vier Rotterdammers worden verdacht, een 18jarigen matroos van een Spaansch stoomschip die, zooals eerst vermoed werd, bij het baden verdronken zou zijn, zoo lang onder water te hebben gehouden tot de dood er het gevolg van was. De kerels zijn gearresteerd. De bankwerker E. Meijer, te Haarlem, die met zijn zoon te IJmuiden op de pieren aan 't visschen was, heeft behalve een paar botjcs aan zijn hengel ook gevaDgen een jonge haai. Het beest was 35 cM. lang. Zaterdagavond is in de Boomstraat te Amster dam een vrouw overleden onder verdachte om- standighedem. In de buurt wordt harduekkig beweerd, dat dit overlijden het gevolg is geweest van mishanleling, waarom de politie zich met de zaak heeft bemoeid. De feiten komen in 't kort op het volgende neer In de Boomstraat op no. 3, twee hoog, woonde een vrouw van ongeveer 44 jaar, die met uit werken te gaan haar broodje verdiende. In den laatsten tijd waren haar //werkhuizen", zooals ous verteld werd, minder in getal geworden, met het Tgevo]gr dat zij op een gegeven oogenblik de huur niet meer kon voldoen en haar werd aangezegd binnen vijf dagen haar woning te verlaten, wilde zij es- niet worden afgezet. Donderdagnamiddag kvtam de man, die de huur voor de huisjuffrouw ophaalt, bij haar en volgens bovenburen is er toen hevige rurie geweest. Zij hoorden roepen j/tnoord, moord", waarop zij van angst de deur sloten. Vrijdagmorgen is de vrouw op de Lindeugracht in elkaar gezakt en door een medelij lende buur- vrouw, die voorbij kwam, naar huis gebracht. De vrouw moet toen gezegd hebben //O, wat heb ik een pijn in mijn rug, die ellendige kerel heeft mij zoo gestompt." Het vrouwtje is terstond naar bed gegaan en toen men haar Zaterdag den geheelen dag niet zag, werd een onderzoek ingesteld en vond men. haar dood te bed. Het lijk is in beslag genomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2