A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 4567. Oonderdag 4 Augustus 1904. 44< Jaargang;. SI ISPSIi&ME. J NATSONALE MIL1TIE. F ERILLETON. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave De oor°log tusschen Rusland en Japan. Wat ¥on Plehwe was. Portret van „Vadertje". TER NEUZEN, B Augustus 1904. Voor ABONNEMENT: Per drie tnaanden binnen Ter Neij^en f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. r/ COIIBAST ADVSRTENTIlNi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Oil blad versehijnt Waaml««-, Woensdag- en Vrijdngavond, nitpezondei-d op FeesMagen, bij de Firma P. J. VAST DF limv De Burgemeester der gemeente TERNEUZEN, gelast 51 A as I A (J Si K S milicien-verlofganger der gemeente Axel, van de lichting 1899 behoorenae tot het derde regiment infanterie zich op den 22 Augustus 1904, des namiddags voor vier ure te bevinden bij zijn korps te Vlissingen, voorzien van zijn verlofpas en van al de voorwerpen var. kleeding en uitrusting, door hem, bij vertrek met groot verlof inede genomen, teneinde in werkelijken dienst te worden gesteid, wordende hem onder het oog gebracht dat de verlofganger, die in gebreke biijft op den bepaalden dag onder de wapenen te ltomen bij zijne latere opkomst zooveel langer in dienst zal worden gehouden en dat, volgens art. 133 der militiewet, hij, die niet aan de op- roeping voldoet, als deserteur zal worden behandeld. Alvorens naar Vlissingen te vertrekken, zal hij zich behooren aan te melden bij den ondergeteekende. Ter Neuzen, den 3 Augustus 1904. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Japanner gaat niet tot een aan val over, of hij moet zoo goed als zeker van de zege zijn. Toen Koeroki in de latere weken telkens draalde en draalde met aan te vallen, was dat de leuze. Thans zal ze 'twel blijven, mi hij aangevallen heeft. Over de geheele tlank trad de Japansche strijdmacht tegen Koeropatkin's benden op naar de telegram men melden voorloopig al met succes. Niemand zal anders bebben verwacht. De Japanners zijn, sinds den jongsten aanval op Port- Arthur, meester van al de forten, die de vesting om- rino-en, op twee na. Op eeri aanmaning, daarop tot de Port-Atkursche bezetting gericht, om zich over te geven, is afwijzend beschikt. Uit het antwoord, dat de be- legerden gaven, blijkt, dat het garnizoen gelooft, dat de Japansche belegeringstrein met maarschalk Ojama en zijn geheelen staf, met de vHitatsji Maroe" en ae //Sado Maroe" naar den kelder is gegaau, en dat het weigert nan te nemen, dat generaal Koeropatkin eenige neder- laag heeft geleden. Dat is een mooi wapen, dat de opgeslotenen hebben, dat onwankelbaar zelfvertrouwen. Het te Charbin uitkomende blad maakt melding van een heele reeks aanslagen op den spoorweg, door Choen- choezen beproefd, maar door de waakzaamheid der Russische wachtposten verijdeld. Uit Liaojang wordt ge- metd, dat de inboorlingen in de streek van Haitsjeng een vijandige houding tegen de Russen beginnen aan te nemen. Dezen sabelen ze dan lustig neer. Admiraal Alexejef wordt binnenkort te Wladiwostok verwacht, met een gevolg van een twintig personen. Het dezer dagen vermelde gerucht, dat betle Russische legerkorps, dat thans te Liao-jang is samengetrokken, komende week met bestemming naar Wladiwostok ver- trekt, wordt bevestigd. Koeropatkin neernt deze voorzorg nit vrees dat Wla diwostok mocht worden afgesneden eu met bet oog op den mogelijken val van Port Arthur. Als Port Arthur niet meer te verdedigen valt, zal de Rus 't bij Wladiwostok gaan probeeren. ,/Q* gehoorzame dienaar," antwoordde Carring- ahliff met een beltefde bniging. Bij deze woorden keek de rechter den joukman man, die by de balie stond en vroeg #Mijnheer Grundfield, wat hebt ge in te brengen tegen de verklaring van deze achtenswaardige mannen Carringshliff spitste de ooren. Wat inoest dat beduiden De lord werd zeer bleek, maar de jonge dame bleef doodbedaard. *lk verwerp die verk'aring als valsch en ge- logeu", antwoorde Grundfield ernstig. //De jonge dame, die Alice Norman heet, is als miju cliente met twee getuigen hier gekomen, om u te ver- zoeken het ouderlijk erfdeel aan haar nit te keeren". z/Gelieve die personen dan hier te brengen", zeide de rechter. De jonkman opende een zijdeur, waar- door onze bekende uit het gf-stieht van Dr. Brown binnentrad aan den arm van den heer Cliffton, gevolgd door haar vroegere gouvernante, mevrouw Cliffton. De rechter deed aau deze drie personen dezelfde vragen als te voren en kreeg dezelfde antwoorden. Lord Norman kookte iQtusschen van woede. Hij kon zich ten laatste niet langer bedwingen en schreenwde /,Dat is een duivelsche schnrkerij Het meisje, dat men voor u gebracht heeft, is mijn dochter, <eeu lotsal krankzinnig schepsel Tientsin, 1 Augustus. Het verluidt, dat Koeroki dp Russen Zondag te Haitsjeng verslagen heeft. Te Nioetsjwang heeft men zwaar hooren schieten Daar zijn vandaag drie torpedobooten, drie kanonueer booten en een flotielje schoeners aangekomen. De Japanners hebben een sterke bewaking in bet station van Jinkou gelegd. Een vluchteling uit Port Arthur meldt, dat de Ja panners op 8 KM. van Port Arthur staan, dat door tal van mijnen eromlieen beschermd wordt. De Japanners maken aanstalten om de vesting door een beschieting klein te krijgen. Londen, 2 Augustus. Uit het hoofdkwartier van generaal Koeroki wordt dd. 31 Juli gemeld Het leger van generaal Koeroki begon met het aan- breken van den dag een algemeenen aanval welke tot zonsondergang duurde. Het Japansche centrum nam de stad (Haitsjeng?), daarbij de noordoostelijke posities van den vijand veroverende. De linkervleugel van het Japansche leger trok voorwaarts, totdat het den Russi- schen rechtervleugel bedreigde. De Japansche rechter- vleugel veroverde toen die Russische positie, strijder.de tegen een overmacht. Den lieelen dag werd hevig srtillerievuur gehoord. De infanterie eindigde den dag met een prachtigen marsch, onder het granaatvuur van den vijand Men gelooft dat morgen de Russische positie prijs zal worden gegeven. Tokio, 2 Augustus. Na een strijd van twee dagen heeft generaal Koeroki gister de Russen in twee af- zonderlijke veldslagen nij Yushilikzie en Yanguling verslagen. Tokio, 2 Augustus. Men meldt, dat de Japanners na een wanhopig gevecht van drie dagen Sjantaikof genomen hebben, een belangriik punt in de stelling van Port Arthur. Tokio, 2 Augustus. Volgens ofiicieel bericht meldt Koeroki het volgendeOns leger begon 31 Juli bij het aanbreken van den dag over te gaan tot den aanval. De vijand hield Koe-skoe-lin-tsoe en Jan-tsoe-ling bezet welke plaatsen beide op een afstand van 25 mijlen van Liao-jang liggen. De Russische troepen te Koe- skoe-lin-tsoe bestonden uit 2 divisies met artillerie naar verhouding. Het gelukte ons den vijand op den rniddag van 1 Augustus uit zijn stelling te verdrijven. Bij Jang-tsoe-ling waren de Russen 2-£ divisie en 4 bal- terijen sterk. Den lsten Augustus om 8 uur's morgens vielen alle hoogten in onze handen. Wij maakten een aantal stukken veldgeschut buit. Bij dit gevecht had- den wij te kampen met groote moeilijkheden, daar wij moesten optrekken tegen steile hellingen zonder dat de artillerie een geschikte plaats kon vinden om stelling te nemen. Daarbij kwam nog de hitte, bet was bijna 40 graden Celsius. Londen, 2 Augustus. De Japansche gezant heeft het volgende telegram ontvangen uit Tokio Koeroki meldt, dat ons leger 31 Juli met het aanbreken van den dag een aanval begon op den vijand, die Koe-sjoe-lin-tsoe bezet hield, dat 7 K.M. ten westen van Lai-no-jen, en Jang-tsoe-ling, dat 10 K.M. ten westen van Mo-tien-ling ligt. Deze beide plaatsen liggen 25 mijlen van Liao-jang. De vijand bad te Koe-sjoe-lin-tsoe twee divisies met artillerie naar verhouding. De aanval werd uitgevoerd overeenkomstig het vooruit opgemaakte plan. Toen de zon onderging versloegen wij de beide vleugels van den vijanu, maar tengevolge van de sterkte van zijn troepenmacht en van zijn stellingen, waren wij niet in staat den vijand te verdrijven. Bij het krieken van den dag, den lsten Augustus, hernieuwden wij den aanval. Wij verdreven toen den vijand des middags en vervolgden hem 4 mijlen naar het Westen. z/Ik moet u verzoeken, alle buitensporighedeu te vermijden," zeide de rechter ernstig. //Hier is de plaats niet, waar de hartstochten mogen meespreken. Hier wordt gerechtigheid gedaati voor het overige moet men zwijgen." Na mengde Carringshliff zich er in. z/IIet is noodzakehjk, dat wij stelling nemen tegenover het gehoorde," zeide hij". //Ten eerste, omdat de laatste verklaringen geheel strijden met de onze, en ten tweede omdat onze belangen hier in aanmerkiDg moeten komen. Wat de jonge dame betreft, die zich zoo even voor miss Alice Norman heeft uit,gegeven, verklaar ik, dat ik haar reeds jarenlang als waanzinnige ken, en dat haar waanzin juist daariu bestaat, dat zij gelooft de persoon van haar nicht te zijn. Zuike gevallen komen dikwijls voor en voorna- melijk, waar audere personen groote rijkdommen bezitten. //Ook kan de getuigenis van den ongelukkigen vader, die wij daareven op minder passende wijze hoorden, alien twijfel omtrent haar toestand op- heffen. Wat de getuigenis van den eerwaarden predikant van Hampton en zijn vrouw betreft, ik geloof dat zij het idee fixe van het ouge- lukkige meisje hebben overgenomen en daarenboven is de gelijkluidende getuigenis van man en vrouw sleeh'.s als e£n getuigeni< te beschouwen, eu daarom geldt ze nirt." z/Ik moet mijn geleerden vriend opmerken dat wij de getuigenis ongeldig hourien van een man zooals lord Norman, dien wij als een direct ge volg van onze verklaringen moeten beschuldigen, dat hij zijn dochter in de plaats van zijn nicht heeft ondergeschoven en dus minstens aan bedrog schul- De vijand vluehtte naar Anping. Te Jangtsoe-ling w A lvyee en een halve divisie en 4 batterijen. t ok daar gelukte de aanval. Bij zonsondergang waren s vyands voornaamste stellingen genomen, maar hij hood een wanhopigen tegenstand. Wij bivouakeerden dien nacht m gevechtsstelling en toen den lsten Au gustus de dag aanbrak vielen wij wederom aan. Om uur 111 ?en morgen hadden wij alle hoogten inge- nomen en de vyand vlood naar Tang-ho-jen maakt Sevalle.nen nog worden opge- gemaakt J eenige stukken veldgeschut buit- De aanvallende beweging had plaats onder ongunstige omstandigheden vooreerst was het terrein zoo steil, voorts was er geen goede positie te vinden voor de he it "6' en dan was het z°o warm, 100 graden Fahren Dr. Hugo Ganz, een Weensch journalist, die pas een reis in Rusland gemaakt heeft om zijn lezers wat van dat ryk en zijn bewoners te kunnen vertellen zoo lets al de heer Bossevain dus geeft van den Minister rlehwe de volgende karakterbeschrijving ik heb zegl hij, niemand in Rusland gesproken, die ter kenschetsmg van Von Plehwe's karakte? niet woorden gebruikte, welke men elders slechts bezig tot ken schetsmg van diep gezonken individuen. Hii gold voor een booswicht zonder eenige serupules, een bloedhond, een geraffineerd bedrieger. Daarbij een cyniscb mensch zonder eemg geweten, voor wien de politiek niets anders was dan een spel met menschenlevens, als een ge'daaide woord een tijger in menschen- Maarook iemand met beminneliike manieren en prettige omgangsvormen, een pleizierig prater, met vnendelijke gelaatstrekkenzijn ongeloofelijke valschheid was "Ian ook het eerste waarover alien klaagden, die met hem te doen gekad hebben. IJf ,miisda1ge van ziJn taktiek bestond niet alleen daar- in, aat nij den Czaar wijsmaakte, dat revolutie voor de dear standi, en zijn meester door dreigbrieven en pro- clamaties, die hij in de appartementen van den Keizer, ja zelts in diens zakken, wist binnen te smokkelen, in een zenuwverwoestenden angst hield, maar ook dat bij onlusten bewerkte om zijn positie te versterken, en dat by voortdnrend csamenzweringen" ontdekte om zich onontbeerlijk te maken. Als opvolger van dezen doode, van wien zoo weinig goeds yalt te vertellen, wordt Witte, ook graaf Moera- wieff (hier wel-bekend door de zittingen van het Hof van Arbntage) genoemd. rVadertje Czaar" is een lichamelijk en moreel zwak vorst, die, zonder kennis van zaken, door zijn omgeving onder uiterlyk eerbetoon, op de schandelijkste wijze om den tum wordt geleid. Steunende op zijn iiulpeloosheid, is he ergerlijk te zien, hoe men den Czaar voortdnrend dreigbrieven in de zakken van zijn jas of in zijn bed stopt, zonder dat deze nog ooitzijn kamerdienaar daarvoor verantwoordehjk heeft gemaakt. Even zoo weinio- als hij in staat is, een meening te hebben over toestanden en personen even zoo weinig is hij er over ingelicht, en doordren hy niet op de hoogte is, kan zijn omgeving hem allerlei wijsmaken. Bedenkelijk is ook de rol, welke sommige avonturiers zooals de kynnotiseur Philippe, en Bezobrazof, die zooveel schuld aan den oorlog heeft, aan het hof konden spelen. Jn zwakheid van wil is zoo groot, dat die nauwelijks natuurlijk is, en aan het ziekelijke grenst. dig is. Dit in aanmerking nemende, zijn de verklaringen van de beide partijen minstens van gelijke waarde." z/Ik zal de getuigen beeedigen," zei de rechter. z/Ofschoon mijn partij daar niet tegen opziet, m*ak ik toch bezwaar," sprak Grundfield. „Ik had we) verwacht, dat men mijn partij met wan- trouwen zou ontvangen, en daarom heb ik no" eeu getuige. Ik zal zou vrij zijn, die hier te brengen." Hij ging en kwam terug metlady Ara bella Grey. De rechter kende die dame j lord Norman ont- stelde hij dacht aan het gehoorde in de onanjerie. Ook Mary berinnerde zich het gesprokene op het verlovingsfeestzij wist uu zeker dat alles verloren was. //Welke van deze twee jonge dames is miss Alice Norman vroeg de rechter aan deze getuige. „Deze, mijn nicht," antwoordde lady Arabella zonder bedeuken, „eu leze andere is ook mijn nichtzij heet miss Mary Norman." //Kuut ge deze verklaring met een eed bekrach- tigeu vroeg de rechter verder. z/Ik ben daartoe elk oogenblik bereid. Reeds weken geleden, toen ik Mary voor het eerst zag na haar terugkeer van het vasteland geloofde ik aan een verwisseling van personen, maar men trachtte mij te doen gelooven, dat ik dwaalde. Ik vond later het miniatuurportret, dat Alice opzettelijk voor mij had lateu maken, en toen twijfelde ik niet langer. Ik heb het portret meegehracht om let u te laten zien, heer rechterOvertuig u zelf, of hier nog eene vergissing mogelijk is." Zij reikte den rechter het medaillon over en Somrnigen gaan zelfs zdd ver, hem krankzinnige neigiHgen toe te schrijven. Ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin-Moeder wapperde alhier van opeubare en vele particuliere woningen het dundoek. Dts avonds was de tuin voor de woning van den waar- nemenden betaalmeester, de heer Barents, gei'ilu- mineerd. Het muziekgezelschap /Apollo" maakte des avonds eene muzikale wandeling onder, zooals gebruikelijk, groote belangstelling. Gisteren ontving de familie Pikkaart alhier de noodlottige tijding dat hun zoon Jan, varende als knecht bij sehipper Dekkers van Steenbergen, nabij Druten is verdronken. Heden kwam bericht van den burgemeester van Wamel, dat het lijk is opgevischt. Heden werd alhier door den notaris Yan der Moer ten verzoeke van den heer Jac. Kolijn Sr. en consorten geveild een woonhuis en aauhoorig- heden, staande in de Donze-Visserstraat alhier, groot 75 centiaren. Hiervan werd kooper de heer Jac. de Leeuw voor 1910. Hedenmorgen ontdekte de heer Alb.Standaert, toen hij op het tijdstip dat zijn bediende naar het atelier kwam opstond, aan bet openstaan van de achterdeur zijner woning en een oogenblik later aan het openstaan eener deur van de etalagekast in zijn winkel, dat was ingebroken en zijn geheelen voorraad horloge's was ontvreemd, benevens een onlangs ingeruild rijwiel en een dat in reparatie was gegeven, Aanstonds werd door hem de polilie gewaar- schuwd. Bij het ingesteld onderzoek is gebleken dat dedieven biunengekomen zijn door overklimming eener poort uitkomende in de Lange Kerkstraat, daarna een binnenpoort zijn overgeklommen, voorts met behulp van een op de achterplaats in herbouw zijnd perceel over een plat dak zijn geklouterd en op de achterplaats van den heer Standaert zijn gekomen. Daar konden zij zich door opschoiving van een raam, dat, als versch geschilderd, niet was afge- sloten, toegang verschaffen tot de keuken en hebben de daarin uitkomende achterdenr geforceerd b.ijkbaar met twee beitels, die daar vanmorgen werden gevonden, waarna de nachtelijke bezoekers toegaug hadden tot den winkel. Eene in de keuken sanwezig zijnde lamp moet zijn aangestoken, waarvoor lucifers zijn gebruikt vergeleek opmerkzaam het portret met het origi- neel. z/Uw zaak staat zeer ernstig, lord Norman," zeide hij streng. ,/Wat hebt ge tegen deze ge tuigenis in te brengen De lord drukte zijn tanden op elkaar en ant woordde niet. Woedend wierp hij een blik op zijn gemachtigde, die daarop het woord nam. //Wij hebben tegen deze getuigenis hetzelfde aan te voeren, wat de tegenpailij aanvoert tegen de getuigenis van lord Norman," zeide Carringshliff." Het is de getuigenis van een bloedverwant, bo- vendien van ecu vrouw, die zich ouderscheidt door haar zucht tot babbelen en intrigeeren. Wij zijn daarom zeker, dat geen rechter aan haar woorden eenige waarde zal hechten. Onze bewe- ring, dat het meisje, zich noemende Alice Norman, waanzinnig is, heeft niemand bestreden. Wij hou- den daarom deze bewering vol en blijven volharden lij onzen eisch tot het ontvangen vau lord Norman's erfenis." //Mijn geleerde vriend heeft vandaag niet zooveel geluk als waarop hij anders op eeu proces rekenm tan zeide Grundfield nu. ,/Ook dit heb ik voorzien en daarom raadpleegde ik een genees- cur.dige. Dr. Parker heeft de jonge dame maanden lang gade gslagen; hij zal u, heer rechter, daarover yerslag geven en verklaren dat miss Alice Norman in het bezit is van een gezond denkvermogen". W eer ging hij heen en kwam terug met Dr. 5arker. Maar hij liet de zijdeur open en op den drepel verscheen nu Walther Lund. (Wordt vervolgd.j

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1