Telegrafische berichten. Landbouwbsrichten. Gemengde berichten. Hooilandsproeven. brug zal vermoedelijk wel eenigen tijd voraeren. Het pontveer zal dus gedurende dien tijd dienst moeten doen. Met bet oog daarop maken wij melding eener ons gedane klacht omtrent de be- diening. Oaze zegsman had, ofschoon niet met paard en wagen uit zijnde, maar toeh niet het bruggetje over het buitensluishoofd kuuuende passeeren, 45 minuten moeten wachten eer men hem overzette. Inderdaad is dat wel wat lang en men zal beamen dat dit ieder zou ontstemmen. Zoa het niet mogelijk ziju een hulpbrugje te maken voor het verkeer van voetgangers met rij- wielen, kinderwagens enz. over de slaisdeuren van het biuneusluishoofd, of wel een drijvende over het kanaal, die dan op de tijden dat er niet ge- schnt wordt kan worden gebruikt en waarover het verkeer zeker vlugger zal kunneu geschieden dan met een over en weer getrokken pont. Sas vau Gent. Vrijdagnacht is alhier in de woniog vau de wed. Van Kerkvoort een fiets gestolen ten nadeele van den commies Spaari. De dief of dieven ziju door openbreken van een achterraam binnengekomen en met de fiets door de ackterdeur vertrokken. Een wonder is het, dat van de drie fietsen die er stonden, maar een werd medegenomen. Een paar dagen te voren stierf plotseling de groote hond vau den bunrmao Verplancke aldaar, wat wel eenig verhand met de diefstal kou hebben. Een onderzork is ingesteld. 1 Aug. Hedenmorgen kwarn de duif van den heer Ch. Pauwels alhier, die aan den groolen prijsvlucht op Madrid had deelgenomen, tehuis. Daar er nog maar een 115 duiven tehuis zijn, zal zij mg een flinke prijs gewonnen hebben. Van de woningen der duiveuliefhebbers wapperden de vlaggen en men spreekt van een serenade hedenavond door ons muziekgezelscbap. Borssele, 29 Juli. In den loop van den na- middag werd op sfroom bij den steiger een lijk drijvende opgemerkt. Twe.e mannen begaven zieh in een roeiboot er heen en ofschoon het bleek, dat ze het in de kunst vau roeien nog niet ver ge'oracht hadden, wisten ze toch het lijk te be- reiken en in de boot te krijgen. Vermoed werd dat de drenkeling het op zoo noodlottige wijze bij het baden omgekomen zoontje van den land- bouwer J. de Roo te Biezelinge was. Zoo spoedig mogelijk werd de familie met het gebeurde in kennis gesteld. 'sAvonds kwam de vader met andere familieleden reeds ter plaatse en werd het lijk herkend, waarna de noodige formaliteiten ver- richt en het stoffelijk overschot uaar Biezelinge vervoerd werd, om daar aan den schcot der aarde te worden toevertrouwd. 's Gravenhage, 1 Aug. Bij Kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van den Stad Philippine- polder de heer B. van Hijfte te Philippine. In weidestreken is Hooimaand stellig zeer gewichtig. Het weer, dat dan of kort daarvoor natuur ons brengt is voor den veeboer van groot voordeel of tot onbereken- bare schade. Mij dunkt, dat 1904 in dezen niet te klagen geeft. Integendeel, uit menig boerenmond vernam ik woorden van tevredenheid. Inzonderlreid van hen, die 't hooiland goed verzorgden en ook flink bemesten, toen het daar den tijd voor was, is de hooioogst goed geweest. En nu dan menigeen zijn voertjes binnen heeft in schuur of hooiberg, nu wil 'k een enkel woord een8 zeggen, van wat ik dezen keer een weinig chilisalpeter zag verrichten op een tweetal stukken hooiland. Mij dunkt, de tijd, om het te lezen ontbreekt thans niet meer zoo. En hovendien kunt ge er licht, met 't oog op't nagrashooi of op de naweide nog wel van proiiteeren 'k Begin heel bij 't begin van de historie. In Februari van dit jaar trad ik voor boeren op en sprak toen onder meer ook over weiberaesting. Mijn theorien, ook gesteund door cijfers aan praktijk Qint- leend, trachtte ik met enkele proeven en met witte letters op bet zwarte bord begrijpelijk te maken. Of mij dit lukte 'k Durf het niet met zekerbeid te zeggen. Wel weet ik, dat na afloop en ook later nog mij lleze en gene aansprak en graag meer er van won weten. Zelfs toonden zicb een drietal boeren aanstonds klaar, om eens een proef te nemen, mei wat ik zoo al aanprees. En van dit drietal wilden twee eens zien, of't niet wat overdreven was, wat al zoo voor en na gezegd wordt en gesehreven over 't werk, dat chili doen kan. De beer Van der Knoop alhier bestelde 100 K. G. En dit werd uitgestrooid op eene laaggelegen wei vlak aan den Maaskant. 't Land loopt dikwijls onder water met hooge vloeden. Nu beeft zulks niet plants gehad, hoewel bet vele water, dat hier viel in het begin van 't voor jaar bet land, ook toen het zout reeds uitgestrooid was, meer dan eens zeer nat gemaakt heeft. Toch is het chili blijkbaar heel niet uitgespoeld. Want van den aanvang af, tot aan het laatste toe, was ozoojuist te zien, waar 't uitgestrooid was en waar niet. Zoo half April zal 'tzijn geweest, toen men hetzaaide. Dit werk geschiedde uit de hand. En ofschoon 't nu juist niet zeer gelijkmatig plaats vond en de zaaier telkens smalle strookjes oversloeg, was dit juist een omstandig- heid, waardoor het werk van chili nog zooveel te beter uitkwam. Heeds 14 dagen na het zaaien bezocht ik't veld. Toen leek het wel een groot tapijt, waarop twee schiidere elk een soort van groen gestreken hadden. Want, waar salpeter lag, daar had het jonge gras een prachtig donker kleurtje, terwijl de strookjes tnsschen in veel lichter zagen en zelfs schraal. Van naderbij beschouwd bleek nog een week daarna het gras op plaatsen, die het chili kregen wel al een halven d.M. langer en veel dichter. De voorsprong is gebleven. Tot 'teinde toe heeft men de niet bemes'e strookjes al van verre kunnen zien. En toen onlangs de maaiers van een niet bemesten akker op het nu beschreven stukje overstapten, toen vroegen ze terstondhier is toch zeker wel gemest Want 'tis //merakel," zooveel gras hier staat. Hoeveel Ja, zie. 't Is jammer, dat ik dit nu niet in cijfers uit kan drukken. Door den heer Van der Knoop is niet gewogen. Ilij was tevreden, heel tevreden. Hij had nu duidelijk en klaar gezien, dat chili ook op hooiland prachtig werk kon doen, een flinken meeropbrengst kon even en hooi van beste kwaliteit. Ook zij, wiens ooiland grenade aan dit proef veld kwamen vaak eens kijken. 'k Geloof stellig, dat het voorbeeld door den heer Van der Knoop gegeven, wel zal worden nagevolgd. De andere proefnemer was de heer W. Moerman te Vlaardinger-Ambacht. Het hooiland waarop hij de werking van wat chili ging beproeven ligt vlak bij zijne woning ,/Hoogstad" aan den Broekweg. Een deel er van bleef onbemest. En op het andere stuk verzaaide hij twee baaltjes, dus '200 K. g. Met opzet kreeg de eene akker hiervan wat meer dan 100 K. g. per H. A. De proefnemer schat het op wel 150 K. g. Een ander deel van 't veld ontving iets minder dan 1 baaltje op de H. A. Dan liet men ook met voorbedachten rade zoo hier en daar op het bemeste stuk een vierkant brokje over. De mest werd uitgestrooid pas in't begin van Mei. Het weertje was daarna uitstekend. En zoo kwam het, dat chili heel gauw zien deed, wat het wel kon doen. Reeds binnen luttel dagen was het verschil in kleur ook hier zeer eigenaardig. De plekken, die men over sloeg, als ook het onbemest gebleven deel van 't veld, zag heel wat schraler. En spoedig bleef het gras daar heel wat achter. Toen ik begin Juni kijken kwam, was de hoeveelheid gras op 't chiliveld, zoo zal 'k maar zeggen, al zeer groot. Terwijl ook op het andere deel flink gras stond, was daar toch 4op geen stukken na" zooveel ais op 't bemestte. En dan de boterbloemen, of, om in de boerentaal te spreken, de hanekammen. Dat is die soort, waarvan in plantenboeken gezegd wordt, dat ze kruipen en die daarom ook kruipende boterbloemen heeten. Welnu, die boterbloemen kwamen toen op 't onbemeste deel al aardig voor den dag. Zoo ook op aI de hoekjes op 't bemeste stuk, die men geen chili had gegeven. Daar, waar dit wel was uitgestrooid, zag men bijna geen enkele bloem. Het deel, waar 't meeate zout lag uitgestrooid, was heelemaal er vrij van. Vier weken later ben ik weer gaan kijken. 't Was 30 Juni toeji. Met de heer Moerman liep ik over't veld, waar 'tgras juist op den eigen dag gemaaid was. Dat is te zeggen, op bet deel waar chili lag. Het onbemeste stuk had men een drietal dagen eer gemasid. Daar stond al reeds het hooi in hoopen. Er was hier ook een //aardig beetje" hooi geoogst. Maar zooveel als er van 't bemeste stuk zou worden weggehaald, dat was gewoonweg zeldzaam. Te meer, daar telken jare weer, van de niet bemeste helft de grootste massa kwam. Nu was dit echter andex-s. En 't voordeel aan der. kant van chili bedroeg niet weinig ook. Hoeveel Ook hier durf ik weer geen getallen neer te schrijven. Maar uit den mond van den heer Moerman zelf ver nam ik, dat hij zonder twijfel de 25 die hij uitge- geven had voor mest, beslist terug zou krijgen in den vorm van hooi. Misschien ook wel wat meer nog. En dan geloof ik ook, zoo ging de spreker verder, dat 't goedje (chilisalpeter) nog niet heeft uitgewerkt want toen ik gisteren liet maaien, zag alles nog precies zoo prachtig donker groen, als bij den aanvang van den groei. En dan -zoo l-edeneerde hij ook al had nu de meeropbrengst dezelfde waarde als de uitgestrooide mest, is nog het voordeel niet gering. Want nu hooi ik beslist van 8 morgen even veel als andei's van 10. Gesteund door chili kan ik dus 2 morgen meer beweidep. Daar kunnen toch vier koeien wel di-ie maanden lang op gx-azen. Wie dit bedenkt, zal't wis ook eens bepi'oeven En waarom ik juist nu al wijs op deze resultaten Omdat terstond elkeen zijn voordeel daarmee doen kan. Ook voor den Snellen gi-oei van 't nayras, 't etgroen, is chili zonder twijfel heilzaam en voordeelig. Wie dadelijk besluit per H.A. 100 K.G. uit te stx-ooien, die zal, ais 't weer wat meewerkt, vast nog profiteeren. Vrijdag is het stoomschip ,/Thyra", uit Vlissingen komeude, tegen de kanaalbrug te Middelburg aangevaren. Het schip liep juist vast in de brogopeniog. Het verkeer ondervond aan- zienlijke beleinmering, Een ernsiig gevolg van het vastloopen der ,/Thyra" was het lek slaan van den zinker der waterleiding waardoor het reservoir in den water- toren jleeg liep en de stad van water beroofd dreigde te worden. Dadelijk werd een onderzoek ingesteld en door afslniting van den defecten zinker het gevaar afgeweud. Tegen half vier is de //Tbyra" door de //John B. Maas" achtcrwaarts langzaam afgesleept. De stoomer, die zijn watertauks geleegd had, helde sterk naar stuurboordzijde en kwam dientengevolge met den kop nog even vast op den kauaaloever met eigen kracht geraakte het schip echter spoedig los. Een der werklieden had het ongeluk uit een roeibootje te water te vallen. Hij werd dadelijk weer opgevischt. De brug w»s inmi Idels weer gesloten en het verkeer hersteld. Vrijdagmiddag is gevangen genomen en naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht een koopman in rijwielen, wonende te Heinkens- zaud, die door de arrondissements-rechtbank te Middelburg, 20 dezer werd failliet verklsard. Hij wo-dt verdaeh', goederen tot den faillieten boedel behoorende, te hebben verduisterd. Te Hoogezand werd Vrijdagmiddag een justitiesl onderzoek ingesteld naar de vermoedelijke verwaarloozing van een kind door zijn ouders. D'. Van Olm van Wiuschoten stelde het medisch onderzoek in. Vrijdagmiddag is bij Den Haag van een binnenschuitje, bevaren door twee jongen9, broers, de oudste, 15 jaar oud, nabij de Hoornbrug van de schuit gevall. n, dadelijk gezonken en verdronken. Door den veld wachter van Rijswijk is het lijk kort daarna opgedregd. Men had veel te doen met den anderen knaap, die radeloos was over het plotseling verlies van ziju broeder. Een gezin te Amsterdam, bestaande uit een weduwe en twee volwassen dochters, wonende in de Leeuwenhoekstraat, is ernstig ougesteld ge- worden na het eten vau garnalen, die aan een kar van een straatventer waren gekocht. De moeder moet in zorgwekkenden toestand verkeeren. Te Zalt-Bommel is Zaterdag uit de rivier de Waal aangespoeld een in staat van ontbinding verkeerend lijk van een naar gissing ougeveer 60jarig man met vollen grijzen baard, gekleed met korte blauwe werkkiel en pilobroek. Dezer dagen vervoegde zicb bij een kassiers- kantoor te Arnhem een gebrekkig Duitsch sprekende Italiaan, om Canadeesche zilveren dollars in te wisselen. Deze bleken later te ziju Mexicaausche dollars, zoogenaamd Hongkongzilver, die ongeveer half zooveel waard zijn als Canadeesche. 't Bedrog viel niet onmiddellijk op, omdat de munten be- halve de woorden ,/one dollar" geen duidelijke aanwijzingen dragen. De man was zoo brutaal, nog aanmerking te maken op den berekenden koers. Aangezien hij waarschijnlijk zal trachten nog andere wisselkautoren te bedriegen, wordt door de politie tegen hem gewaarschuwd. Vrijdag werd er gedureude en na de paardenmarkt te Voorschoten nog al vrij wat om geld gespeeld, waartoe allerlei hazardspelen meer of minder bedekt de gelegenheid gaven. Daar- van was het gevolg twist tusschen de bewoners van woonwagens en voornamelijk Leidscherdammers die er ook wel durven wezen. 't Werd eindelijk een formeel gevecht tusschen de boeren en de kermisreizigers. Twee rijks- en twee gemeente- veldwachters deden hun best, de vechtenden te scheideD, wat niet gemakkelijk ging. Em der rijksveldwachters loste toen een schot in de lucht, doch de kermisreizigers beweerden, dat een hunner, die bhjkbaar van schrik van zijn wagen viel, en daardoor een wonde opliep, was getroffeu, en dreigden wraak te nemen, gewapend met knuppels, messen en boksijzers. De burgemeester achtte het het raadzaam, een twintigtal huzaren uit Leiden te requireeren, die er gelukkig de vrees in konden houden, zoodat ernstiger dingen uitbleven. Een eekhoorntje heeft Vrijdagmiddag op Sonsbeek te Arnhem aan een kelner veel verdriet, en aan toeschouwers veel vermaak bezorgd. Een kellner van de theeschenkerij had een van die vlugge boomenklimmers weten te bemachtigeu. Bij gebrek aan betere bergplaats stopte hij het eekhoorntje in de mouw van zijn jas. Dit had echter het ongewenschte gevolg, dat het diertje zijn scherpe taudjes in den arm van den kellner zette. Te vergeefs poogde hij den eekhoorn uit zijn mouw te schuddende hevige pijn die het bijten veroorzaakte deed hem luchtsprongen maken, die, ongewild natuurlijk, een hoogst komisch effect hadden en de omstanders deden schaterlachen. Eindelijk slaagde men er in het dier uit de mouw te trekken. De arm, die deerlijk gewond bleek te zijn, werd dadelijk verbonden. De eek hoorn had de wijk genomen naar de keuken der teeschenkerij waar het diertje na een klopjacht werd gevangen. Een net gekleed heer nam bij een koopman in religieuse voorwerpen te Haarlem een beeld op zicht meeeen ander beeld moest aan een opgegeven adres bezorgd worden, doch daar wist men van niets, en de man is weg. M. B. van Kwadendamme, die in arrest was genomen, verdacht van mishandeling van haar buurvrouw is Vrijdag weer op vrije voeten gesteld. Vrijdagnamiddag waren te Lonneker een 6tal schoolkinderen aan het stoeien met eenige groote buizen. In een er van zaten het 9jarig zoontje van Ter A. en het 5jarig docbtertje vau J. M. Plotseling viel de buis in elkaar, waar door het meisje gedood en de jongen zwaar ge wond werd. In 't Biesland bij Maastricht kwamen in de laatste dagen vele jongelui een oogeublik vertoeven, waaronder ook de zoou van zekeren M. te Oad-Vroenhoven. Toen men daar weer kalm bijeenzat en een glaasje dronk, kwam eensklaps een groep van 4 personen binnen, die onmiddellijk ruzie zochten met M., een familielid van hen. De oorzaak was een familie-aangelegenheid. Eerst vielen er groote woorden, daarna klappen, het heele caf6 stond overhoop, men sloeg met stoeien en bierglazen, ja trok zelfs de pooten van de tafel om er op los te ranselen. Men sloeg eindelijk zoo lang en zoo geweldig, dat M. badend in zijn bloed Deerlag en geen teeken van leven meer gaf. Natuurlijk hield men toen op, een dokter werd gehaald en deze beval de oumiddellijke over- brenging van M. naar Calvaries berg, waar den gelnffene ettelijke wonden werden dichtgenaaid. Niet minder dan zeven stukken glas haalde men hem gedurende deze operatie uit het hoofd. Drie arrestalien hebben plaats gehad en zijn gehandhaafd. De toestand van M. is zoo ernstig, dat men hem niet heeft durven ondervragen. Te Rolde bij Assen waren Zaterdag drie kinderen bij een boom aan 't spelen. Van een voorbijkomecd rijtuig schrikte het paard en kwam tusschen de kinderen terecht. Een was onmiddel lijk dood, het tweede werd zoodanig verwond, dat de dood onvermijdelijk moet volgen. Het derde kwam er met niet gevaarlijke verwondingen af. Onder Heerewaarden is de 70jarige L. vau Ringelesteyn in de Waal verdronken. In den vroegen morgen van 28 dezer is hij naar de Waal gegaau, waar zijn zoons zijn klompen tusschen de kribben vonden. Zijn lijk is nog niet opgehaald. Terwijl eenige kinderen te Gouda op den Korten Tiendeweg aan het spelen waren, werd een kind van den heer Z. v. d. K. door een kogel in den schouder getroffen. Hevig bloedende werd de kleine in huis gedragen, en onmiddellijk werd de liulp van Dr. Spruit ingeroepen. Hoogstwaar- schijulijk is de wond, die niet gevaarlijk bleek te zijn, veroorzaakt door een verdwaalden kogel, afkomstig van iemand, die schietoefeuingeu hield! Van het geval werd aangifte gedaan bij de politie. De voerman van het Trappistenklooster te 5lu"dert reed Donderdagnacht naar 't klooster te Tilburg. Even voor Rijsbergen werd hij aange- roepen door rijksambtenaren. De man, denkende aan roovers, zet het paard in draf. Doch de kommiezen het span achterna en dreigende te zullen schieten. Maar de man, zegt de Tijd, tracht te ontkomen en schiet eindelijk met zijn revolver, zonder iemand te treffeu. Maar ook de de ambtenaren gaven vuur en de man wordt ernstig aan de hand getroffen. De knecht houdt thaus vol, dat hij de ambtenaren voor roovers aan zag. De Rotterdamsche gemeenterekening van 1903 siuit met een saldo van 533,296,87. Onder dit bedrag is evenwel begrepen een som- metje van 92,892,75 van nog niet vertoonde coupons en uitgelote obligaties, waarschijnlijk van renteniers die met hun geld geen raad weten en dat bedrag renteloos lateu liggeu. Te Zevenbergen hebben buurvrouwen twist gehad. Een zoontje van een dezer kwam er tusschen en bracht de vijandiu zijner moeder een vreeselijke wonde met een hakbijl aan 't hoofd toe. Proces-verbaal is opgemaakt. Een kantoorbediende, W., wonende te Kra- lingen, heeft ten name van esn andere Rotter damsche firms de //Intern. Moskauer Handelsbauk" aldaar opgelicht voor 3000. Het bedrog werd spoedig ontdekt, en te Antwerpen werd de voort- vluchtige aau het station bij aankomst. gearresteerd. Zoogenaamd in opdracht van een bij de //Hxndels- bauk" bekende firma aan de Boompjes kwam W. om 250 pd. st. in goudgeld. Een schriftelijke machtiging of eenig ander blijk, d»t de firma hem deze opdracht gaf, was niet in zijn bezitmaar bezwaar maakte dit niet uit, want de vrager kreeg het geld mee. Eenigen tijd later, toeu men zich met de genoemde firma in verbinding stelJe^ bleek dat de bank opgelicht was. Naar verschilleude plaatsen werd getelegrafeerd en aauhouding verzocht van W., die imniddels de vlucht genomen had. Gelukkig kwam men ook op de gedachte om het filiaal, dat de firma aan de Boompjes te Antwerpen heeft, telefonisch met het gebeurde in kennis te stellen bij dat filiaal is nl. onder het kantoor- personeel iemand werkzaam, die den voorUiuchtige kent, en hem werd de opdracht gegeven, de nit Holland komeude treineu na te speuren en te zien of de vluchteling zich daarin bevond. Reeds waren enkele treinen gepasseerd, toen hij werkelijk W. in een aangekomen trein gewaar werd. Men schrijft uit Harderwijk aan het //N. v. d. D.": Hier is een man aangekomen, die de stof zou kunnen leveren voor een heelen roman, in den trant van Perelaer's //Borneo vau Zuid naar Noord." 't Is een deserteur van het Indische leger, die na vele omzwervingen eindelijk hier te land is ge- komen. Oorsprookelijk behoorde hij tot het korps mariniers, ging in Indie bij het leger over en werd binnen 15 maanden tot sergeant bevorderd. In dien rang behoorde hij tot de mili'aire be- zetting van Benkajang in de afdeeling Moutrado van de residenlie Wester-afdeeling van Borneo. Wat er toen gebeurd is, staat niet precits vast; maar de man, wiens gedrag tot dusver onberis- pelijk was geweest, werd gedegradeerd Uit baloorigheid hierover (('occasion, l'herbe tendre et quelque diable aussi le poussant) is hij toen, nu juist drie maanden geleden op den loop gegaan te zamen met een Belg. Gedurende eenige weken hebben zij gezworven in de wildernis. Zij werden door Dajaks aangehouden en voor een Rxdja gehrachf, die er ernstig over dacht om hun hoofden te zetten Dp de palen bij zijn residentie. Aan deze operatie ontsnapten zij echter en kwamen eindelijk na veel lijden en ontbering in het ge- bied van Serawak, dus op Engelschen grond. Daar konden de deserteurs hunue gescheurde uni- formen tegfn burgerkleeren omwisselen. Zij ver- scholen zich toen in het ruim van een kolenschip, kwamen in voile zee aan dek en werden aan het werk gezet, totdat het schip zijn bestemming, Yokohama, bereikte. Hier werden de zwervers aan land gezet. De Belg schijnt in Japan te zijn gebleven, maar de Nederlander nam dienst op een vrachtboot en bereikte Singapore. Door geldgebrek slaagde hij er niet in een pas te krijgen (in Singapore wordt geregeld handel gedreven in valsche paspooiten), en zoo was hij geuoodzaakt weer dienst te nemen op een schip, dat hem naar Genua hracht. Hie/ heeft hij zich aangemeld bij den Nederlandschen consul, met het gevolg, dat hij met de eerste de beste boot van de //Nederlatid" naar het vaderland werd opgezonden. Zoo kwam hij 27 dezer op de//Prins Hendrik" te Amsterdam aan, werd aau de politie overgeleverd en vervolgens naar Harderwijk opge zonden. De deserteur is een Zeeuw van geboorte, maar hij zal zijn bakernaat vooreerst niet weerzien. Vermoedelijk wordt hij nu weer naar Indie terug- gestuurd, om daar voor den militairen rechter te. worden gebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2