MONKEYBRAND 2101UIZEN met Erf, Advertentien. Muziekgezelschap „AP0LL0", te Ter Neuzen. Sgsm. twssde snedsLuzern, braND Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzea. POTi EN en f AMEN Uit de hand te koop: T E KOOP: zeu zoo droog, dat de zon ze in brand stak en geheele s-'eden plat brandden. Iu latere jaren heeft men het kunstetukje om met droge voeteu groote rivieren als Rijn, Donau, Seine en Loire over te gaan uog wel eens een enkele maal meer uitgehaald. Maar in het bijzonder wordt nog melding ge- maakt van het jaar 1426, toen, zooals oude Kro- uyken vermelden, ,/meer mannen stierven van de hitte dan door het staal". En dat wil voor die strijdbare dagen heel wat zeggen l Ouze warme, en onze aaa oorlogsslachtoftars rijke zomer 1904 kan ten minste op zulk een verhouding nog niet bogen. Het ,/Britsch Medical Journal" waarschuwt tegen het gebruik van ijskoude dranken, //die slechts voor een cogenbiik genot geven, en die, zoo hun temperataur al invloed heeft op de spijsverteering, deze vertragen. Men behoort ze nooit onder den maaltijd te gebruiken, en tusschen de maaltijden in is het nut zeer twijlelachtig. De meeste ongeregeldhedeu bij heet weder ont- staan door het gebruik van koude dranken, zegt het blad. Het verzekert dat ougetwijfeld men het best doet het noodige vocht warm te gebruiken, en liefst slappe Chinersche thee. Onder veel toeloop heeft Zondagnamiddag te San Sebastian het met veel ophef aangekondigde gevecht tusschen een tijger en eeu stier plaats gehad. Op 't oogenblik dat deze laatste zijn tegenstauder overwon, hebben de twee dieren iu hun woede een staaf van de kooi verbrijzeld, waarin zij gevochten hadden. Er ontstoud een vreeselijke paniek onder de toeschouwers. Met geweren gewapend slaagden de bewakers er in den tijger te dooden, maar eenige kogels trofl -n ook de toeschouwers, waaronder de markies De Pilal, ondervoorzitter van d*n senaat, markies Urqtiijo en een Fransch toerist. Zondagnacht heeft te Ghistel, in de buurt van Brugge, weer een jammerlijk wildstroopers- drama plaats gehad. De gendarmen Valcke en Geerits, op ronde zijnde, ontmoetteu eenige, wildstroopers, welke zij hun wapens wilden doen afleggen. De anderen weigerden en er ontstond een hevig gevecht, in hetwelk Valcke doodelijk gekwetst werd aan het hoofd, door slagen hem met geweerkolven toe- gebraoht. Zijn gezel verdedigde zich zoo dapper dat de stroopers" de vlucht mo sten nemen. Hij is echter zwaar aau de hand gekwetst, insgelijks door kolf- slagen. De wildstroopers zijn inmiddels aangehouden. Twee werklieden van Differdange, Groot- hertogdom Luxemburg, waren bezig met gesmo ten lood in eene groote kuip te gieten. De een w'rd door het glieiende lood aan het been getroffen. Hij viel bewustelocs van piju neer en kwam met het hoof I voorover in de kuip terecht. De ander wilde zijn gezel bij de kleederen grijpen, doch viel ook in het gloeiend lood. Op het noodge- schrei van deu ongelukkige kwamen andere werk lieden ter hulp. Het was echter te laat. Men haalde slechts twee vreeselijk verbrai.de lijken op Bij de poort Maillot in het Bosch van Boulogne wordt 's Zondags een ballon captive opgelaten, die gewoonlijk 300 meter hoog gaat. O.n kwart over drieen was de ballon als uaar gewooute opgestegen, toen er wolken verschenen aan het zuid-westeu van den horizon, maar de luchtschipper meende, dat hij de opstijging nog wel volbrengen kon eer de storm zou losbreken. De passsgiers bestonden uit 6 mannen, twee vrouwen, een jongen van tien jaar en de schipper. Het gas was door de hitte der zon sterk uitge- zet en daarom had men extra ballast meegenomen. De ballon rees met de suelheid van een kanons- kogel en toen hij omstreeks 200 meter hoog was zag de schipper, dat de wolken snel aandreven en de storm niet lang meer zou uitblijven. Reeds sfak een sterke wind op, waardoor de ballon begon te slingeren en de kabel kraakte. Daarom seinde de schipper naar beneden dat men spoedig de kabel moest inhalen hetgeen ook geschiedde, maar toen men nog circa 50 meter boven den grond was, brak de kabel en de ballon schoot nu weer pijlsnel het luchtruim in tot op een hoogte van 2000 meters. Groote ontsteltenis heerschte er onder de menigte, die beneden stond, maar de ballon rees steeds meer. Toen hij 3000 meter hoog was zag de schipper in dat er iets gebeuren moest om een onheil te voorkomen. Hij klom in het net van den ballon en sneed dezen van onderen open, zoodat hij den vorm aannam van een parachute en nu begon de daling. Een der passagiers, eeu soldaat, was hem bij deze gevaarlijke manoeuvre moedig behulpzaam geweest en mee tegen den ballon opgeklommen. De ballon kwam een half uur later neer in een boschje te Clichy. Een der passagiers, een acrobaat, sprong, 30 voet boven den grond, uit het scbuilje en kwam ongedeerd neer, waarna hij den ballon naar omlaag haalde. De schipper heeft zijn rugge- graat gebroken door deu schok en de knaap be- kwam lichte verwondingen, maar overigens bleven de passagiers ongedeerd. Uit de Russiscbe plaats Kasan werd bericbt, dat het wonderdoende beeld van de Heilige Moeder van Kasan uit het Bogoroditzkyklooster, in het midden der stad gelegen, gestolen is. De bevolking van Kasan, maar ook van tal van andere plaatsen, is daar zeer verslagen onder. De rechtzinnige Russen, dat wist men reeds, hebben een grocts vereering voor hun heiligbeelden, en al hebben zij er heel wat om te aanbidden, het veilics van welk heiligenbeeld ook gaat hur zeer aan het hart. En juist dit heiligenbeeld had nog wel een bijzoridere reputatie. Het Bogoroditz kyklooster, of het klooster van Christus geboorte, was er beroemd om, een beeld te bezitten, dat met zoo tallooze legenden was omgeven. Reeds in 1552, toen Iwan de-Gewelaige Kasan veroverde, oefeude bet beell zijn wonderdoende macht op zijn omgeving uit. En sedert was het jaarlijks het doel van een bedevaart en trok de bevoiking van de aan de Wolga en Kama liggende steden eu dorpen geregeld naar Kasan op om het heiligen beeld ter eere processies en eeredienslen te houden. Maar naast zijn wonderdoende eigenschappen had dit beeld ook groote materieele waarde. En het is waarschijnlijk deze laatste overweging, die de dieven tot hun daad heeft aaugezet. octal de edelgesteenteu vertegenwoordigeu een groote waarde de Czaren eu tal van vrome Russen deden telkens en telkens het beeld kostbare geschenken aan edelgesteenten toekomen, en dicht daarmee behangen, vertegenwoordigde al deze aanhang een waarde ten ettelijke millioenen. De verleiding was den dieven te sterk, en de heiiigheid van het beeld niet ontzieude, haald-n zij het op zekeren nacht ongsmerkt uit het klooster Ougelukken doen dikwijls aan epidemische ziekten deriken. Nu heeft een p&troon te Gasamene bij Besot <jou ook al op zijn stakende werklieden geschoten Zij scholen samen voor het huis, bedoeldtm enkel te »betoogen" maar hij werd bang en heeft twee scholen gelost, waarvan het eene een werkman heeft getroffm. Hij is gearresteerd. Ook te Cluses schijnt wel de angst tot het schieten te hebben gedreveu. Het plein stond vol menschen, werkslakers eu anderen. Piotseliug weerklonk een schot en viel een doode. Toen volgde natuurlijk onmiddellijk woede op het pleiu en vermeerderiug van den angst der schietenden. Zij vuurden twirtig miuuten lang zelfs op hen die de gekwetsten wilden wegdragen. J)e nieuivste vliegmacJiine is een uitvinding van den Amerikaan Holland, wiens naam reeds wereldbekend is geworden door de naar hem genoemde onderzeesche torpedoboot. Het toestel waarmee hij nu de vlucht hooptte veroveren bestaat nit 4 vleugels, van 3 M. lengte elk, die aan de schouders eu heupen bevestigd en door handvatten en trappers in beweging gebracht worden. De machine weegt ongeveer 20 pond. Het raam is van aluminium en staaldraad, en het overtrek van de vleugels van zijde. De vlucht moet ondernomen worden van een kleine verkevenheid af. De heer Holland beweert verder dat alleen de eerste vleugelslagen eenige inspanning vereischen, na de eerste slagen kan de vliegende zoo licht en zeker voortzweven //als een vogel" en met een inspanning die niet veel g rooter zou wezen dan men om te fietsen gebruikt, zou men er met gemak in slagen, 65 tot 80 KM. in het uur af te leggen. De heer Holland die binnenkort zijne kunsten aan de New-Yorkers denkt te vertoonen, heeft meer dan 40 jaren aan vliegmachines gewerkt. De politie van Chelsea is op het oogenblik van de wi]s door een onuitwarbaar raadsel. Een alleraardigst uitziende blonde knaap, naar het werkhuis gezonden door de rechtbank van Westminster wegens landlooperij, stelt zijn ondervragers op een zware proef wegens de zonderlinge taal, die hij spreekt. Men heeft hem reeds in zes talen ondervraagd, zonder dat hij het minste teeken van begrip geeft. Daar hij kan schrijven wist men hem door teekens en gebaren 't een en ander te beduiden, waarop hij clan in zijn taal antwoordde. Zoo vroeg men hem Hoe heet gij en hoe oud zijt gij Daarop schreef hij Tendyrut Wancuk, 14 Op de vraag waar ben je geboren ant woordde bij Hirlulutyints. Wilt ge een penny Teilny. Enz. Men vermoedt met een kleinen bedrieger te doen te hebben. De najaarsmanoeuvres zullen dit jaar in Engeland van bijzonder belang zijn. Er zal namelijk een landing worden voorgesteld aan den mond van de Theems. De vijand wordt bij zijn poging gesteund door een flotille torpedo- booten, waarvan elk een oorlogsschip voorstelt. De landingstroepen hebben juist de sterkte van een Duitsch legercorps, een attentie, die door onze oostelijke buren wel op prijs zal worden gesteld bij de toch reeds zoo hartelijke ver- standhouding. Generaal French zal hen aan- voeren. De opperbevelhebber zal in eigei persoon de verdedigende strijdmacht leiden. De samenwerking van leger en vloot aan de Noord- zeekust valt in Engeland wel in den smaak. Maar de prijs, waarvoor men die manoeuvre krijgt, is niet gering men schat de kosten op f 30,000,000. Geen peulschilletje In Engeland begint men gebrek te krijgen aan geneeskundigen gansch anders dan elders, met name in Duitschland, waar dokters te veel zijn. Het aantal studenten in de geneeskunde is in Engeland gedurende de laatste jaren zeer verminderd, voornamelijk tengevolge van dehoo- gere eiscben bij de studie der medische weten- schap gesteld en de daaiaan verbonden grootere kosten. In 1891 waren in Engeland 1308 medische studenten en in 1900 slechts 779. Het aantal studenten in geheel Groot-Brittannie" en lerland bedroeg in 1891 2405 in 1900 1538 en sedert is het gestadig verminderd. De eerste preuibriefkaart. We heeten de maanden Juli en Augustus onze vacantie- inaandeu met evenveel recht zou men ze de prent- briefkaartmaanden kuunen noemen. Het is ongeloofclijk zooveel preut'oriefkaarten in deze zomermaandeu weer worden verzonden. In Engelsche en in Duitsche kranten vonden wij bij de jaarlijksche rapporten van posterijen wel eindlooze staartcijfers voor de van illustraties voor- ziene, als drukwerk verzonden kaarten, maar elk jaar neemt dit cijfer reusachtig toe, en dit jaar, in dit rnouie tot reize i eu trekkeu opwekkende s.izoen, beloven deze cijfers alle van vorige jaren achter zich te laten. Het reis- en pos'.wezen staat in het teeken van de prentbriefkaart. En terwrjl langzamerhand iedereen medeschul- dige is geworden aan deze prentbriefkaart-mauie vraagt men wat toch de oorsprong kan geweest zijn van deze vinding, waaraau een dergelijke populariteit ten deel viel. Het schijnt dat in deu Fransch-Duitschen oorlog de eerste prentbriefkaarteu gebruikt werden en wel aan Fransche zijde wat men niet zou afleiden van den naam, dien velen nog maar niet kuunen uitspreken of loslaten, van Ansicktkarte. In het departement van de Sarthe werden toen- tertijd 40,000 man Fransche troepen gecoucen- treerd eu eeu daar wonend drukkertje, Leon Besnardeau, kwam op het denkbeeld, het den schrijftragen en schrijfonkundigen soldaten makke- lijk te maken. Hij begon eerst met ksarten, waarop kanonnen, grauaten, bommen en aller- handen wapens tot eeu smakelijk allegaartje waren bijeengebrachtze hadden een aardigen aftrek. Toen bracht de drukker in den haudel kijkjes op de kampen, op de stad, waar men ingekwartierd lag, zoodat de soldaten er niets anders bij te voegen hadden dan #Hier zit ik nou." Maar toen het Fransche legercorps naar huis werd gezonden, liet het boekdrukkertje zijn pracht- iJde verder ongebruikt liggen. En de prentbrief kaart rustte. In 1890 begon Duitschland, daarna Oostenrijk er weer mee. Engeland nam de prentkaart over en populariseerde haar, nadat het Generaal Post Office toestemmiug had gegeven, dat door parti- culieren uitgegeven briefkaarten in omloop kwamen. Later nam Duitschland de eerste plaats weer terug. Vooral als wereldleverancier van prent briefkaarteu staat het bovenaan. De verbruiks- records zelf houdt echter Engeland. Zoo op holidey's als de stadsbevolking naar de seaside vlucht, dan worden er wel eens op een enkelfn dag meer dan henderdduizeud //Groeten van in de plaatselijke seaside-bussen ge- worpen, tot wanhoop van alles wat met de poste rijen te doen had. Japansche preutbriefkaarten. De Japanners, die alles schijnen le weten, moeten zeker hebben geweten van dezen Lean Besnardeau, die in 70 den Fracschen soldaten zooveel gemak en plezier bezorgde met zijn bedenksel. Want van het oorlogsterrein verneemt men van een eigenaardig soort prentbriefkaarteu, die de admiuistratie van het Japansche leger te velde ter beschikking der soldaten stelt. Het legerbestuur is van de rede- neering uitgegaan, dat de soldaten in tijd van oorlog weinig gelegenheid hebben tot schrijven, er. daarom kunnen de soldaten kant en klaar de briefkaarleu van hun cfficieren krijgen. Zelfs de inhoui hoeft geen hoofdbreken te kosten slechts wacht de ouderteekeiiins', of liever gezegd het stempeltje, want elk Japansch soldaat heeft in zijn ransel een houten naamstempeltje. De formule van al deze kaarten is eenvoudig en gelijkluidend, maar niettemin krijgshaftig. Zij luidtv //Mijn lieve ouders, uw zoon, die laat u weten" ('l lijkt wel een gedicht. van Speenhoff //dat hij levend en gezond is. Ik geef u mijn adres niet, want ik weet niet, waar ik morgen zal zijn. Maar uw brieven zullen mij bereiken, indien u precies naschrijft alles wat aan de adreszijde staat gedrukt. Ik groet mijn ouders en kennissen." Het is kort maar krachtig. En alles staat er op wsl men weten moet. Zelfs heeft de legeradininistra'ie getracht, den volkstoon te trtffen dat veraangenaamd den anders wel verkillenden indruk vau het or tvangen eener gedrukte briefkaart van deu voor Keizer en Vaderland slrijdenden zoon. Maar met dat al is het denkbeeld al weer zoo aardig, dat men geneigd zou zijn den raad te geven, dit nu eens bij ons van de Japanners over te nemen. De sergeant-schrijver van de compie zou heel wat minder brieven gedicteerd krijgen en tbuis zou men wat trouwer op de hoogte worden gehouden van den zoon-onder-dienst. Hulst, 25 Juli. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. Engelsch per 47,80 a 47,82^ v 12,12, Z E K T 4.1 I 1 N E N. Van 25 tot en met 26 Juli. Van 25 tot en met 26 Juli werden lar.gs de Oostsluizen alhier 24 binnenvaartuigen op- en 32 afgeschutdoor de Westsl. 20 op-en 9 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 28 Juli 2.23 2.40 Vrijdag 29 3.- 3.15 Zaterdag 30 3.31 3.48 Zondag 31 4.4 4.20 Maandag 1 Augusius 4.37 4.54 Dinsdag 2 5.11 5.29 Woensdag 3 ,t I 5.49 6.10 Heden Oierleed na een kortstondig lijden mijn geliefde echigenoote R. J. M. L. BLOKLAND, in den ouderdom van ruim 36 jaar. S. VAN DER HOOFT. Ter Neuzen, 26 Juli 1904. Het BESTUUR noodigt de leden van het ge- zelschap en verder alien, die belangstellen in het tot stand blijven van deze Vereeuiging, beleefd doch dringend uit tot bijwoning eener ver- gadering, die gehouden zal worden op Maandag den I Augustus 1904, des avonds te 8 ure, op de boveuzaal van het hotel Centraal. Ter Neuzen, 27 Juli 1904. Namens het Besfuur voornoemd, M. EiJKE, Voorzitter. A. G. J. F. SCHAGEN VAN LEEUWEN, Secretaris. zijn dadelijk schoon met DESCHUURZEEP. wegens teleurstelling door den eersten kooper stal en bergplaats, staande in de Vlooswijkstraat, Ter Neuzen. Te bevragen bij JAC. DRABBE, te Hoek. in den JBontepolder voor hooi of beweiding, te bevragen bij C. V. (1. HOOFT te Ter Neuzen. weg. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe 8,75; Rogge 6,50 Wintergerst f Zomergerst f Haver f 7,Erwten 8,50 Paardenboonea f 8,Duivenboonen f Witteboonen Brnineboonen f Boekweit Lijnzaad fAardappela f 2,25; Koolzaad per zak van 106 liters f 11,50; Boter per kilo f 1,35; Eieren per 26 stuks f 0,85. Er waren ter weekrnarkt te koop gesteld: 14 stuks hoora- vee, 30 varkens. Verkocht: 7 stnks hoornvee, 15 varkens. S VLAG. Q NAAM. Ms. Van en naar. Lading. ltus. S! 25 Eng. s.s. Voor Ter Xeuten t Livny I 2485 Liban Voor Client bout Whimbrel 2514 Manchester stukg. t an Cwent t 25'Noor. s.s. iTaurus 3505 Bleyth ledig mm I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 3