Gemengde berichten. Arrowlissements-rechtbank te Middelburg. Moord te Winsum. nam, stondeu drommen belangstellenden het meest natuurlijk aan de eindpunten. IndeRijn- straat stond men zij aan zij geschaard en de politie had daar vroegtijdig en afdoende ruim baan gemaakt. Om ongeveer 4 uur bereikte men 't kerkhof. Tal van inrichtingen en particuliere woonhuizen, onderweg gepasseerd, hadden de vlag half-stok uiigestoken of de gordijnen ten teeken van rouw neergelaten. Op den doodenakker was de kolossale toevloed van menschen niet toegelaten tot het, in een chapelle ardente, herschapen wachthuisje. Alleen d) deelnemers aan den stoet mochten zich daar ophoaden. President Steijn nam er plaats op een zitbank en liet door zijn secretaris een krans bij de overige voegen, op de linten waarvan stond 2 Thimoteus 4 vers 7 (Ik heb deu goeden strijd gestreden, ik heb den loop geeindigdik heb 't geloof behouden). Dr. Fernhout, uit Utrecht, sprak er een gebed, dat diepen iudruk maakte. De chapelle was indrukwekkend gedrapeerd, en met prachtige palmen en aronskelken in de hoeken en langs de wanden getooid. In het midden stond op een verhevenheid de kist, waarop de kransen waren neergelegd. Die van de Koningin lag aan het voeteneind. Men meldt uit Middelburg Met den sneltrein van 11,35 kwam gistermorgen hier aan de Minister van Binnenlandsche Zaken. In den trein was ten zijnen behoeve een coupe gereserveerd." De Minister werd verwelkomd door Jhr. Mr. Bronhorst Sandberg uamens den Com- missaris der Koningin en den heer J. A. Frederiks, secretaris van de koperteutoonstelling. De Minister was vergezeld van zijn dochter en eenige andere hooggeplaatste personen. Op het perron en voor het station was een belangstellende menigte tegen- woordig, waarvan enkelen den President-Minister toejuiehten. In gereedstaande rijtuigen begaf het gezelschap zich onmiddellijk naar het Schuttershof tot een bezoek aau de kopertentoonstelling. Bij aankomst aldaar werden zij outvangen door de heeren Jhr. Mr. A. van Reigersberg Versluijs, voorzitter van de teatoonstelling en Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot, voorzitter van de vereeniging voor vreemdelingen- verkeer. De Minister bekeek met groote belang- stelling de verschillende voorwerpea en liet zich daarbij voorlichten door den heer Frederiks. Bij het vertrek bedankte de heer Van R igersberg Versluijs voor de eer deze tentoonstelling bezocht te hebben, waarop de Minister verklaarde met groot genoegen de expositie te hebben bezichtigd. Hij aanvaardde gaarne een stel photographieen, voorstellende de voornaamste voorwerpen, hem door den heer Frederiks aangeboden. Wederom uitgeleide gedaan door het bestuur, werd vervolgens naar het Grand Hotel in de Langedelft gereden, alwaar het hooge gezelschap dejeuneerde. Des middags werd een bezoek ge- bracht aan de Abdijgebouwen en de Munt, waar weer de heer Frederiks de noodige inlichtingen verstrekte, terwijl ook hierbij de Commissaris der Koningin met den griffier werden opgemerkt. Na afloop daarvan werd een njtoer gemaakt naar Oostkapelle en is het gezelschap 's avouds met den sneltrein naar's Gravenhage teruggekeerd. De sterkte van het blijvend gedeelte van de lichting 1904 bedraagt bij het 2de bataljon Sde regiment iufanterie, voor elke ploeg 100 man. De miliciens, ter volledige oefening ingelijfd, behoorende tot de eerste ploeg, blijven onder de wapenen tot 30 Maart 1905 en worden alsdan in het genot van groot verlof gesteld de overigen vertrekken op 30 November met tijdelijk of groot verlof naar gelang zij behooren tot de tweede ploeg of wel buiten de twee ploegen vallen (de hoogste nummers). De eerst bedoelden keeren op 30 Maart 1905 onder de wapenen terug en dienen tot 29 Juli d. a. v. De tot verkorte oefening ingedeelde miliciens, zgn. 4 maanders, vertrekken alien op 1 October met verlof; zij die b.hooren tot de eerste ploeg komen onder de wapenen van 1 December a. s. tot 30 Maart d. a. v., die van de tweede ploeg van 30 Maart tot 29 Juli 1905. De miliciens, zgn. 4 maanders, niet behoorende tot een der ploegen, worden op 1 October reeds met groot verlof huiswaarts gezonden. TER NEUZEN, 27 Juli 1904. Blijkens een door den Minister van Waterstaat aau de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier toegezonden bericht van den consol-generaal te Londen, heeft de Engelsche douane-administratie het noodig g acht de aandacht van belanghebbenden te vestigen op het feit, dat voor cognossementen en charte partijen een zegelrecht van 6 pence en voor kwitanties voor betalingen boven 2 aan scheepsgezagvoerders een zegelrecht van 1 penning is verschuldigd, op de met-nakoming van welke bepalingen, boeten van resp. 50 en 10 zijn gesteld. Het schijnt dat gezagvoerders van schepen niet altijd voldoende op deze bepalingen letten. Bij koninklijk besluit zijn benoemdtot dijkgraaf van den Koudepolder de heer M. de Jonge te Hoek tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Ser Lippenspolder de heer J Huijssente TerNeuzen; tot dijkgraaf van den Augelinapolder de heer A. de Milliano te Philippine; tot dijkgraaf der Vereenigde polders van Ossenisse de heer P. de ^Vaal te Hontenisse. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn, naar wij vernemen, aanbiedingen gevraagd voor het bouwen van een stalen schroefstoomschip type NumansdorpWillemstad, voor den dienst Wal- soordenHansweert v. v. Een vijftal aanbiedingen zijn da&rvoor ingekomen. Aangezien deze aanbiedingen, zoowel in prijs als in voorwaarden, nog al uiteenloopen, is nauw- keurig onderzoek noodig om de betrekkelijke verhoudingen juist te fcunnen beoordeelen. De beslissing zal dientengevolge nog wel eenige tijd op zich laten wachten, te meer omdat nog wel voorafgaande toelichtingen noodig zullen zijn. Zoodra ten deze de beslissing genomen zal zijn, zullen gelijke aanbiedingen opgevraagd worden voor de levering van een stalen raderstoomschip voor den dienst Vlissingen BreskeusTerNeuzen. (M. Ct.) Een bijvoegsel tot de St. Ct. no. 178, bevat de statuten van de naamlooze vennootschap //Nieuwe Nederlandsche maatschappij tot ver- vaardiging van spiegelglas," te Sas van Gent. De vennootscbap is aangegaan voor 50 jaren. Het doel is het fabriceeren van en handel drijven in spiegelglas en alle andere soorten van glas en alle grondstoffen, producten en bijproducten, dit alles in den meest ruimen zin opgevat. Het kapitaal is groot f 1,200,000, verdecld in 6000 aandeelen, elk van 200. Alle aandeelen zijn geplaatst. De storting op 2500 aandeelen, genomen door de #Societe Anonyme des Manufactures des Glaces et Produits Chimiques de Saint Gobain, Chaumy et Cirey", geschiedt door inbreng van terreinen, gebouwen en werktuigen, gelegen te Sas van Gent. In de St. Ct. is opgenomen het kon. be sluit tot onteigening ten behoeve van den spoor- weg van Middelburg naar Domburg met zijtak van Koudekerke naar Vlissingen, ten name van de Naamlooze Venaootschap Stoomtram Walcheren, gevestigd te Vlissingen van de eigendommen, in de gemeenten Middelburg, Oost- en West-Souburg, Koudekerke, Biggekerke, Meliskerke, Zoutelande, Westkapelle, Aagtekerke, Domburg en Vlissingen. Axel, 26 Juli. Aan de heden gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad werd door 469 van de 670 kiezers deelgenomen. 18 briefjes werden van onwaarde verklaard. Aantal geldige stemmen 451. Volstrekte meerderheid 226. Stemmen bekwamen de heeren A. E. C. Kruijsse 160, J. J. de Feijter Kz. 152 en L. Jansen van Rosendaal 139, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Kruijsse en De Feijter. Clinge, 26 Juli. In de gisteren gehouden vergadering van den Boerenbond alhier, gaf de voorzitter kennis van de goedkeuring der statuten en van het huishoudelijk reglement. Een 5tal personen gaf zich aan om deel te nemen aan den Katholiekendag. Besloten werd verder le. Tot aausluiting bij den Nederlandschen Boerenbond. 2e. Tot aankoop van kunstmeststoffen door het hoofdbesluur. Se. Tot aankoop van lijnmeel en ma'is door de afdeeliog, alles met algemeene stemmen. Tenslotte wijdt de voorzitter een woord van dank aan den aftredenden adviseur de Z.Eerw. heer Buijsrogge en spreekt de hoop uit, dat zijn op- volger de Z.Eerw. heer Juten.diens voetsporen zal volgen. Van de 45 leden waren 41 present. RECHTSZAKEN. De rechtbank heeft in hare zitting van 27 Juli de volgende vonnissen uirgesproken lo. C. L. L., oud 52 j., kanaalloods en 2o. J. C. L.. oud 27 j., varensgezel, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling veroordeeld ieder tot 15 boete met subsidiaire hechtenis van 15 dagen. A. S., oud 17 j., sjouwerman te TerNeuzen is wegens diefstal vrijgesproken. Zondagmorgen, toen J. H. uit de vroegkerk te Kwadendamme huiswaarts keerde, vond hij zijn vrouw niet aanwezig, waarop hij naar haar ouders ging om te zieu of zij daar ook was, wat echter niet het geval bleek. Hierop ging hij terug naar zijn woning, doch zijn vrouw was er niet te zien. Weldra vond hij haar in een afdakje op zijn erf met een prop in den mond, bewusteloos op den grond liggen, terwijl sporen van mishandeling eveneens aanwezig waren. Ofschoon zij geen woord kon uitbrengen, wist zij toch haar man te bedui- den dat zij onverhoeds van achtereu aangevallen, bij de keel gegrepen en op den grond geworpen was geworden. Men verdiepte zich in gissingen wie nier de schuldige zou kuunen zijn, totdat iemaud wist mede te deelen, dat's morgens zekere vrouw, M. B., van dezelfde plaats waar de verslagene was gevonden, zich door een droge sloot had zien verwijderen. Nadat de politie met deze mededee- ling was in kennis gesteld, werd de burgemeester ter plaatse ontboden. Deze vergezeld van den gemeente- en den rijksveldwachter, wachtte de ver- dachte bij het uitgaan der middagkerk, waarheen zij zich had begeven, op, waarna zij naar Hoede- kenskerke werd geleid. Na een ingesteld verhoor werd zij, als verdacht van moordaanslag, in voor- loopige bewaring aldaar gehouden. Maandag is zij gevaukelijk naar Middelburg gevoerd, om daar door den officier van justilie gehoord te worden. Zij is dezelfde vrouw, die voor eenigen tijd als verdacht van diefstal, gepleegd te Kwadendamme, werd aangehouden, doch wegens gebrek aan wettig overtuigend bewijs, op vrije voeten werd gesteld. Deze poging tot moord op genoemde vrouw van J. H. wordt in verband gebracht met de indertijd gepleegde diefstallen, waarvan M. B. verdacht werd de daderes te zijn. Maandagmorgen verkeerde de aangevallene nog altijd in bewusteloozen tof stand, terwijl zij geen woord kan uiten. E'enwel constateerde de onmiddellijk geroepen arts,rde heer Van Ingen Schouten, dat voorals- nog de toestand niet levensgevaarlijk was. (Z. Ct E -a drietal schooljangens, alien oud 12 jaren, die op hun school te Homburg kattenkwaad hadden uitgehaald, zijn uit vrees voor straf weggeloopeo, en kwamen hedenmorgen te Nijmrgen hongerig en vermoeid aan. Nadat zij bij de politie gevoed en uitgerust waren, zijn zij naar hun Heimat op transport gesteld. Sedert eenige dagen waren door een heer, die zich Mr. C. noemde, te Nijmegen gemeubileelde kamers gehuurd kort daarop werden door hem bij verschillende winkeliers b^stellingen gedaan, die hij aan zijn adres liet bezorgen. Met allerlei uitvluchten wist hij de betaliag voor de door hem ontvangen goederen op de lange baan te schuiven, doch daar dit heerschap geen bagage bij het be- trekken zijner kamers had medegebracht, verwekten zijne handelingen bij zijn hospes kwaad vermoeden en mengde deze de politie in de zaak. Nu bleek, dat men te doen had met zekeren G. A. W., assuradeur, laatst te Rotterdam woonachtig. Hij is gistermorgen, in verband met de door hem gepleegde oplichtingen, ter beschikking der justitie te Arnhem gesteld. In het Bloemendaalsche bosch Nog steeds allerlei verhalen over den naaktlooper in Haarlem's omstreken. Vooral van kindereu. Doch ook de oudjes doen mee. Ziehier wat gebeurd zou zijn in een boschje bij Bloemendaal, waar een paar oude dames op een bank zateu te lezen. Terwijl beiden in haar lectuur verdiept waren, verscheen zoowaar plotseling en in draf een na- genoeg ongekleed man, die reeds de hand naar haar uitstrekte, zoodat een der dames het //haast van den schrik bestierf". Spoedig werd nu door eenige heeren, die juist daarop kwamen aanwandelen, een hinderlaag gelegd, en werkelijk zag men kort daarop den zoo lang gezochten tusschen de boomen terugkomeD. Aan de dames werd nu verzocht te blijven zitten. En terwijl dezen hieraan trachten te voldoen, bleek nu weldra dat men hier te doen had met een hardlooper, in een rood tricot- pakje, die recht op de dames afkwam, om opnieuw zijn hand voor haar op te houden Een ton goud gevraagd voor drankbestrijding Op de te Zwolle gehouden algemeene vergadering der //Nederl. Vereeniging tot afschaffing van al- coholhoudende dranken" kwam in behandeling een voorstel der afdeeliug Drachten dat de Vereeni ging in combinatie met de andere groote drank- bestrijdersvereeuigingen zich zou wenden tot de Regeering met het verzoek den uitgetrokken post op de Staatsbegrooting subsidie voor de drank bestrijding, alle jaren geleidelijk te verhoogen. De afdeeling is van oordeel dat een subsidie van f 12,000 een druppeltje is in den Oceaan, terwijl de schatkist jaarlijks toch zulke groote sommen uit de drankellende trekt. Haarlem wenscht dat genoemde post op de Staatsbegrooting voor 1905 met ten minste 13,000 worde verhoogd en zou het H. B. in dien zin een opdracht willen geven. De voorzitter deelt mede, dat het Hoofdbestuur met de strekking der voorstelle i natuurlijk accoord gaat, doch het wenschelijk oordeelt deze punten thans van de agenda af te voeren, omdat reeds door het H. B. in vereenigiDg met het H. B. van den Volksbond een adres aan den Minister ge zonden is, strekkende om te verzoeken genoemden post op f 100,000 te brengen. Na deze mededeelingen wordt conform het voorstel van den voorzitter besloten. In //De Fiets" worden wielrijders, die naar het strand gaan, gewaarschuwd voor het zeewater, dat op de fietsbanden iuvreet. Deze brokkelen af en worden, al naar de qualiteit gauwer of lang- zamer, maar absoluut zeker, onbruikOaar. Te Haarlem doet zich het eigenaardige ge val voor, dat iemand weigert zijn leerplichtig kind naar school te zenden, omdat het zou worden geplaatsi in de van gemeentewege gebouwde houten hulpschool aan de Linschotenstraat. Hij weigerde met het oog op het gevaar van brand, dat zulk een houten gebouw zou opleveren. Deze reden gaf de man en aan het hoofd der school en aan de commissie tot wering van schoolverzuim op. In de arsenaal-kazerne te Bergen-op-Zoom wilde men Vrijdagnacht een milicien, die slapende was, met zijn krib overeind tegen den muur plaatsen. De jonge man werd wakker en raakte met zijn hoofd bekneld tusschen de krib en een muurkastje. IIulp roepen was hem onmogelijk hij is zeer ernstig aau de halsspieren gekwetst en zal zijn geheele leven lang de gevolgen dezer grap 1 moeten ondervinden. De ongelukkige jongen ligt thans in 't hospi- taal. De hoofddader zal veryolgd worden. De Nieuwe Gr. Ct. meldt het volgende omtrent het drama, dat Zaterdagnacht plaats had tusschen Winsum (Gron.) en Garnwerd. Wat I zij vernam, komt hierop neer Er was een feestje geweest bij een arbeider op I Klein-Garnwerd zooals eenige huizen aan deo 1 grindweg Winsum-Garnwerd worden gencemd. Vroolijk had men bij elkaar gezeien en in op- f gewexte stem ring was er afscheid genomen. lot I de feestvierenden behoorde een meisje, die in I dienst zijnde bij een landbouwer, naar diens I boerderij moest worden gebracht. Hei meisje liep met den 24jaTigen Groepewold, I machinist aan de steenfabriek Actief te Winsum, I op een kleinen afstaud achter de arderen aan. Plotseling dringt zich een zekere Van der Schans, een boerenknecht uit Garnwerd tusschen de beiden. Hierover vallen eenige woordeu en dit geeft aan- leiding tot handtastelijkheden. Het meisje loopt snel weg, zich voegende bij de andere personen,! die waarschijnlijk denkende „laat hen dat maar r uitrechten," naar huis gaan. De twee vechtendeu i blijven midden op den weg achter, v. d. 8. trekt t zijn mes en brengt G. een doodelijke wonde toe I in den buik. Deze stort neer en geeft den geest, De moordenaar neemt het lijk op en legt het op I den berm. Dan haalt hij uit een der zakken van den verslagene een mes en boort dit in diens g keel. Daarop keert hij huiswaarts. Zondagmorgen in de vroegte werd het lijk ge-1 vonden. Per wagen wordt het naar Winsum I gebracht en daar neergelegd in een schuur van I den heer A. Alderts. Groot is de deelnemiug als het gebeurde te I Winsum bekend wordt. Immers de verslagene I staat bekend als een oppassend werkman, de kost- I winner van zijn moeder, die te Bedum woont. Velen begeven zich naar de schuur, om het lijk I van het slachtcffer te zien. Onder de nieuwsgierigt n bevindt zich v. d. S.I blijk gevend dus van een treurigen moed en een I gruwelijke koelbloedigheid. Als hij vertrokkenl is, wordt hij spoedig achtervolgd doer de politie I die hem meememt en in een kamer van den heer I Alderts bewaakt. Dan komt per fiets het; parket van Grouingen. Beklaagde werpt alle schuld van zich. Hem worden boterhammen verstrekt. Alsof er niets gebeurd was eet hij ze gretig op. Maar I even daarna wordt hij nogmaals onder handen ge- nomen en dan komt hij tot een bekentenis. Zw2ar J geboeid wordt hij in een rijtuig naar het station gebracht, om met den laatsten trein rair Gronin-1 gen te worden vervoerd. Langs den weg staan tal van menschen ge- f schaard en bij het station wacht een mer.igte tichelwerkers, Zij ballen de vuisten tegen den beklaagde. En als de politie niet op zoo uit- stekende wijze voor dit transport had gtzorgd, dan had de woede van velen over den dood van hun makker zich op den moordenaar bekoeld dan was de laatste ongetwijfeld gelyncht. Nu bletf het gelukkig bij boveustaande demonstratie. Wij hebben iemand gesproken, die den beklaagde op het perron had gezien. Met groote onver- schilligheid had hij daar gestaan, brutaal zijn blikken rondom zich werpend. Te Grouingen werd hij met een eel wagen naar - de gevangenis gebracht. lutusschen is het lijk gisteren naar Groningen 1 vervoerd, waar het in het Academisch Ziekenhuis geschouwd is. Droge zomers. Van de hitte, hoewel in de laatste dagen minder, sprak men veelvan de droogte, nog meer Manijen van wetenscbap hebben reeds verzekerd, dat de zomer van 1904 in de meteorologische annalen zal voorkomeu als een der warmste en| droogste. In lange, lange jaren het laatst heeft men 1811 nageslagen had men niet zulk f weer. In dat jaar waren thermometerstand en I droogte voor Europa ongeveer dezelfde, maar het; lijden der menschheid was erger, omdat zeestranden I en koele vacantiereizen onbereikbaarder, decham-I po'ings en panama's onbekeuder waren. De drie warmste zomers, die voor Europa zijn bekend en geregistreerd, blijven die van 1000,1 1473 en 1540, met den laatste als de warmste.! Dat zijn overleveringen, die dezen zomer in del koelste schaduw stellen 1 Den 21sten Juni 1540 i (oude tijdrekening 10 Juni) begon meninLotha-* ringen reeds te oogstenin Juni at men reeds rijpe druiven in October bloeiden de rozen voor de derde maal in MilaanvijfK maanden achtereen viel er geen druppel regen in ons land in Zwitserland regende het vier maal van Februari tot December. Het jaar 1473 houdt andere herinneringen in leven. De warmte was dien zomer zoo outzettend dat de rivieren haar water verloren, dat men de Donau droog voets kon oversteken. Ook dit jaar bloeiden de boomen tweemaal, en op St. Maarten anders zoo koud plukte men den tweeden kersenoogst. In Straatsburg, Mainz, Goslar, Speyer en andere Duitsche plaatsen waren de houten hui-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2