A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4564. Donderdag 28 Juli 1904. ERF 44e Jaargang. FETJILLETON. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De ooriog tusschen Rusland en Japan- V- 72) Duel in Beijeren. Een aanhouding in de Finsche golf. SEUZEISCHE COURASfT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Pranco per post Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich by alle Bgekhandelaars, bushouders. Yoor Postdirecteuren en Brieven- ADYERTEN TllN: Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pry's slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ■Sit Ulad vemhijnt fflaandajc, Woensdag- en VrijdaSavond, ultge^onderd op Feesfdagen, bij de Flnna 1». J. VAMT P« »t\l>K te Ter Menzen, Wil staan aan den vooravond van gewiehtige ge- beul'tenissen. Onder de muren van Nioe-tsj wang is e\ig gevochten. Van de huizen af, kon men een onafgebro ken stroom proiectielen uit het Japansche geschut zien neei- dalen op de omringende heuvels, en de Russen schijnen wederom tot terugtrekken gedwongen geweest te zijn. De Japansche generaals Okoe en Koeroki kunnen zich nu vereenigen en zullen dan waarschijnlijk met tun groote troepenmacht wel reclitstreeks op Moekden aan- IUDat Koeropatkin ook deze plaats prijs zal geven lean ii'iuweliiks verondersteld worden. Eerder mag men aannemen, dat de Russen van plan zijn Moekden zeer hardnekkig te verdedigen. Een groote veldslag dus in bet vooruitzicht De correspondent van de Matin verneemt uit Nioe- in hevigheid, het gevecht scheen zich te verplaatsen van het zuiden naar het oosten. De heuvel die Ta-sji- tsiao beheerscht, en waarop de granaten neerhagelden, scheen in vuur te staan. Men kreeg toen zeer sterk den indruk dat de Russen het onderspit zouden delven alleen het vallen van den nacht was oorzaak dat de striid die zestien uren duurde, gestaakt nicest worden. Naar 'tschiint waren de Russen, die in t zuiden hard nekkig weerstand boden, oostwaarts ternggedrongen. Het gerucht gaat, dat zij in het noorden afgesneden, en omsingeld zouden zijn. Nioe-tsjwang is door de Russen ontruimd. De aan- zienliike Chineezen dragen zorg voor de handhaving der orde; inlandsche patrouilles dooikruisen de stad. De Russische handelsvlag vervangt de oorlogsvlag op de Russische gebouwen. Het spoorwegstation staat in brand, een dikke 100 k- kolom stiigt er uit op. In de stad is men zeer bedrukt. Waarschijnlijk zullen de Japanners vanavond hier zijn. Een Russische lezing, uit Liao-jang afkomstig, luidt a'lJen'°2'ien, 's avonds om acht uur, hadden de eerste gwechten plaats ten zuiden van Ta-sji-tsiao den 23en, ?a uehteiids om zes uur, beschoot de Japansche artillene de stelling ten zuidoosten van Ta-sji-tsao. Het artille- riegevecht duurde dertien uren. De infanterie hield om negen uur met sckieten op. Den 24en werd het gevecht op hetzelfde uur en in dezelfde omstandigheden hervat, het duurde vijftien uren Drie Russische batterijen werkten saam tegen hetzelfde doel en brachten den vijand zware verliezen toe. Een bergbatterij trok den vijandelijken rechter- vleugel om, nam dezen van terzij onder vuur en bleef tien minuten lang in een zeer gevaarlijke stelling staan. Teo-en tien uur in den avond begon een gevecht met de bajonet, dat tot middernacht duurde. De sterke overmacht van de Japanners dwong toen de Russen, bun stellingen te ontruimen in den nacht van den 2on. Ta-sii-tsiao is niet ontruimd. Twee compagnieen van het Siberische regiment hebben vooral veel geleden, twee kolonels die onder het vijan- deliik vuur een aanval leidden, zijn zwaar gewond Londen, 26 Juli. De Daily Mail verneemt van 24 J uli uit Nioetsjwang, dat na een wanhopig gevecht van veertien uur en zware verliezen aan beide zijden, de De coroner was gekomen en verkreeg van den directeur de noodige inlichtingen ointrent naam, ouderdotn en stand van de overledene. Op de vraag naar de oorzaak van den dood, verklaarde Dr. Brown, dat het meisje geleden had aan con- gestie naar de hersenen eu dat zij naar alle waar- schijnlijkheid daaraan gestorven was. Hij had al zijn krachten moeten verzamelen om den beambte deze inlichtingen te geven, zonder zich door stem of gebaren te verraden. Maar toen hij den coroner naar de sterfkamer moest b engfn, werden zijne voeten loodzwaar. Hij scheen geheel krachteloos en sleepte zich met moeite de trap op. Boven wachtte Dr. Parker reeds geruimen tijd hij trad met de beide heeren het vertrek binnen, waar de doode lag. Dr. Brown's eerste blik viel op het tafeltje. Daar stond op dezelfde plaats, waar hij het vaudaan genomen had, het fleschje met de kristalheldere vloeistof. Hij beefde aan alle ledematen, zijn tanden klapperden, zijn knieen knikten. Hij kon zich niet staande houden en zonk op een stoel in de nabijheid. Met verachting keek Dr. Parker naar den misdadiger. De coroner bemerkte echter niets van helgeen achter zijn rug voorviel, hij was aan het bed gegaan en had zich overtuigd, dat hier de dood was ingetredeu. ,/Volgens uwe verklaring heeft de overledene aan hevige congestie naar de hersenen geleden, mynheer Brown," zeide hij. „Ts dit draukje misschien bestemd om de congestie tegen te .gaan stelling der Russen bij Tasjisjao onhoudbaar was ge- worden. Zij zullen nu genoodzaakt zijn terug te trekken op Haitsjeng. De Standard onlvangt uit Tientsin het bencht, dat de Russen geheel verdreven zijn uit de buurt van Tasjisao. Uit Sjanghai verneemt hetzelfde blad, dat de Russen bij Tasjisjao 30,000 man sterk waren. Zy hadden de hoogten bezet en boden hardnekkigen tegenstand, doch de Japanners behaalden de overwinnmg. Yokohama, 26 Juli. De Engelsche stoomboot ,/Tsinan welke hier de bemanning bracht van de Knight-Com mander", meldt dat aan de bemanning van dit laatste vaartuig tien minuten werden toegestaan door den Russischen commandant om het schip te verlaten. Daarop liet men de uKnight-Commander' zinken. De Russische officieren verklaarden, dat zij steenkool in overvloed hadden. Londen, 26 Juli. De bladen slaken heftige kreten naar aanleiding van het optreden van het Wladiwostok- eskader. Zij verklaren, dat het in den grond boren van onzijdige schepen, zonder vorm van proces, een onduld- baar precedent schept, gelijkstaande met een oorlogsdaad. De Morning Post critiseert Balfours verklaring, als niet bevredigende de verontwaardigde natie. De Standard verklaart, dat de toestand uiterst ernstig is. Petersburg, 26 Juli. Het //Russ. Telegr. Agentsch." meldt van gisteren, dat volgens geruchten kleine Ja pansche afdeelingen oprukken naar Bensihoe, 60 werst oostelijk van het station .Jantai, en naar Sin-sin-tioe. Deze geruchten zouden, indien zij juist zijn, het plan der Japanners verraden, om Liaojang in de richting van Moekden om te trekken. Heden passeerde hier een naar het noorden gaande gezondheidstrein der Keizerin, met 314 gewonuen uit het gevecht bij Tasjitesjad van 24 dezer. Bij het ver trek van den trein duurde het gevecht, hetwelk van 's morgens 6 tot 's avonds laat woedt, voort. De Russen behielden hun stellingen tien werst naar het zuiden. Tasjitesjad, 25 Juli. De veldslag, die aan weerskanten hoofdzakclijk door de artillerie gevoerd wordt, is weer hervat. Over het resultaat en de verliezen is nog niets bekend. Twee officieren, een majoor en een eerste-luitenant, kregen ruzie. De majoor was wat al te vriendelijk ge weest tegen de vrouw van den iuitenant en deze vond het toen noodig, den majoor aan te spreken met het minder parlementaire woord //schoft". De majoor daagde den Iuitenant uit, maar een raad van eer verklaarde, dat het duel achterwege kon blijven. De Beijersche Minister van Ooriog was't hiermee niet eens, maar gaf als zijn meening roin of meer officieel te kennen, dat hij een duel gewenscht vond er werd toen gevochten en de Iuitenant schoot den majoor dood. Gelukkig weid dus dilmaal de schuldige getroffen. Hierover werd de Beijersche Minister van Ooriog dezer dagen door een lastig lid van de Beijersche Kamer op een alleronaangenaamste manier gei'nterpelleerd. Deze //geachte afgevaardigde" vond dat personen, die aan 't hoofd der regeering staan, de wet moeten handhaven, althans niet precies tegen de wet in moeten handelen, en de Beiersche Minister diende zijn ontslag in. Maar ziet, van „allerhdchsten Stelle", namelijk van den kant van den prins-regent, kwam een afvvijzende beschikking op dit verzoek om ontslag en de Beijersche Niemand antwoordde en daarom keek hij achter zich en bemerkte in welken toestand Dr. Brown verkeerde. //Mijn God riep hij uit, //mijnheer Brown is ongesteld geworden, help hem toch, mijnheer Parker De hulparts bewoog geen spier om aan deze woorden gevolg te geven. /r,Een misdadiger van zijn soort verleen ik geen hulp," verklaarde Parker met ernst en nadruk. wWeet ge, mijnheer, waarom hij daar in zoo'n erbarmelijken toestand zit Omdat hij betrapt is. Hij ziet, dat zijn misdaad ontdekt is eu nu beeft hij voor de gevolgen, want deze jonge dame stierf wel aan congestie, maar niet omdat zij daaraan leed, hij gaf haar een vergif, waardoor de con gestie werd opgewekt. Daar staat het op de tafel, wat hij haar liet innemen. leder scheikundige zal na onderzoek verklaren, dat het drankje een dosis belladonna bevat, voldoende om tien menschen naar de eeuwigheid te helpen." //Dat is een verschrikkelijke aanklacht, Dr. Brown", zeide de coroner, wien een rilling over het lijf ging. //Wat hebt ge daartegen in te brengen Na veel moeite antwoordde deze stamelend //Ik niets hij zegt de waarheid." De feiten vielen hem zoo onverwacht op het lijf, dat hij zelfs den moed niet had om zijn misdaad te loochenen. Tengevolge van deze bekentenis liet de coroner onmiddellijk het gerecht van Worcester ontbiedende directeur werd voorloopig in verzekerde bewaring gebracht in een der kamers van zijn eigen hnis. Twee oppassers moesten hem er heen slepen zijn beeaen weigerden hem den dienst. Terwijl men daarmee bezig was, drong een jonkman tusschen de personen, die in de deuropening van de kamer stonden, door. Minister van Ooriog en duel! ustige heeren officieren kunnen verder kalmpjes hun gang gaan. Wat die strafbepalingen toch nuttig zijn! Nauwelijks zijn de kwesties met de ./Prinz Heinrich" en de //Scandia" opgelost, of er doet zich een nieuw en veel vreemder geval voorhet Duitsche schip //Lisboa", behoorende aan een Oldenburgsche reederij, is bij het eiland Hogland in de Finsche Golf door een Russisch oorlogsschip aangehouden en doorzocht, en na een uur oponthoud weder vrijgelaten. De //Lisboa" was op weg van Abo naar Viborg, dus tusschen twee Finsche havens Oorlogscontrabande voor Japan kon zij niet aan boord hebbenmen vermoedt dus dat de aanhouding in ver- band staat met een onderzoek naar Finsche vluchteiingen of althans iets dergelijks. Ook in dit geval is wel een protest, hoewel minder heftig, van Duitschland te verwachten, daar men der- gelijke vrijheden van de Russische politie toch niet kan verontschuldigen met een beroep op den oorlogstoestand in Oost-Azie. De bij setting van President Kruger. Hieromtrent ontleenen wij aan de H. Ct. Op den drukkenden, weinig vroolijken dag van Dinsdag is het stoffelijk overschot van president Kruger op #Eik en duinen" te's Gravenhage tijdelijk bijgezet. De forsche regen in 't middaguur had de men schen in de huizen gejaagd. De straten lagen toen wijd, nat en verlaten; een echte, desolate begrafenis-8temming. Maar tegen 2 uur, toen het weer wat klaarde, waagde men zich weer buitenen stroomen bewogen zich toen in de richting wEik en duinen" en Staatsspoor. Toen de rouwwagen, die het stoffelijk hulsel van den ouden president naar Holland overbracht, om 2 uur het station binnenreed, brak zwak de zon door. De wagen werd op de draaischijf, aan 't uiterste einde van 't emplacement gereden. Daar stond een lijkwagen, met 4 paarden bespannen, gereed, om de kist naar't kerkhof over te brengen. Het overdragen van den een in den anderen wageD, geschiedde zonder plechtigheid. De warmte drukte zwaar; de zwarte begrafenis-mannen repten zich hoorbaar en bewegelijk het dertigtal kransen dat straks aan den wagen zou worden gehangen, lag in een grooten kring op den grond, in de nabijheid. De geel-houten kist verliet de geheel met planten bezette ruimte van den lijkwaggon voor z/Laat mij bij haar ik wil haar zien schreeuwde hij. //Ik hoor van dood en vergifWie heeft mijn geliefde vermoord Ik wil haar zien Walther stormde de kamer binnen, zag zijn geliefde doode, en met een woesten kreet boog hij zich over haar heen. Maar zijn vriend richtte hem op. ,/Je hebt haar aan mijn hoede toevertrouwd, Walther", zeide Parker met tranen in de oogen. ,/Je vertrouwen zal niet beschaamd worden. De liefle wekt hare dooden weder op." Bij deze woorden schonk hij water in een waschkom en gaf die zijn vriend in de handen, zeggend ,/Sprenkel haar dit water met kracht in het gezicht en zij zal ontwaken Ongeloovig en verbaasd nam Walther de wasch kom aan en deed, wat Parker verlangde. En zievoordat hij de derde maal sprenkelde, kwam er leven en beweging in de schoone gestalte. Eerst waren het slechts zwakke pogingen van haar nieuwe levenskracht, maar toen het bewustzijn terugkeerde, herkregen haar wangen de gewone kleur. Zjj sloeg de oogen op en vroeg//Waar ben ik?" Walther zonk voor het bed op de knieen en vatte haar in zijn armen. //Je bent bij mij, bij Walther", riep hij schreiend van geluk, „en geen macht ter wereld zal je weer aan mij ontrukken. Je bent de mijne, je zult de mijne blijven." De coroner fronste het voorhoofd en wendde zich tot Dr. Parker. HWeet ge, dat ge u voor die bespotting van een openbaar ambtenaar zult hebben te verantwoorden, zoodra het gerecht hier is aangekomen, mijnheer Ge brengt een aan klacht van moord in, en geen vijf minuten later wekt ge de schijnbaar gestorvene weder op. Als ge denkt, dat zulk een spel geoorloofd is, zult de donkere, niet versierde ruimte van de begrafenis- koets. Het was een nogal kille wisseling, zoo zonder eenig hartelijk woord. Maar toen de Fransche rouwwagen aan den achterkant gesloten was, werden de bloemen aangedragen, en zoo stond de koets daar al spoedig onder een dak van geurige en schoone bloemen teedere hulde £&n den ouden dooden man. In het midden achterop, was de krans van de Koningin en Prins Heudrik gehangeneen van groote, gele rozen, met gouden kronen en de letters W. en H. in goud op paars lint. Een kwartier na de aankomst zette de stoet zich in beweging. Bij den hoofdingang van 't station waren toen allengs de volgrijtnigen ge- vuld, (we telden er een vijftig), nadat eene korte plechtigheid in de koninklijke wachtkamer had plaats gehad. De heer Van den Bosch, kamerheer van de Koningin, overhandigde er nl. den krans van Koningin en Prins aan den heer Eloff, klein- zoon van den president, daarbij eenige deelnemende woorden uitende. De heer Eloff sprak er zijn diepgevoelden dank voor uit, en werd later nog gecondoleerd door de Tninisters Oyens, Idenburg en Van Lynden. Dr. Knyper had zich laten verontschuldigen. Onmiddellijk daarop was de volgstoet geformeerd. In het eerste rijtuig namen plaats de heeren Eloff en Bredellin het tweede president Steyn en mevrouw, met wie vele autoriteiteu zich in de wachtkamer hadden onderhoudenin het derde burgemeester Sweerts en de gemeente-secretaris in het vierde de wethouders Bevers en Simons in het vijfde Dr. Leyds en de heer Canneel, oud-vice-consul van den Oranje-Vrijstaatin het zesde Dr. Heymans en de predikanten Fernhout, Meerburg en Losin het zevende eu achtste een deputatie van de stad Antwerpen, in het negende de algemeene secretaris van het All Deutsches Verbandin het tiende de twee bedienden van den ontslapen oud-president, en in volgende rijtuigen werden opgemerkt tal van gewezen Zuid-Afrikaansche autoriteiten. Verder tal van deputaties, o. a. van het hoofdbestuur van de Z.-A. Vereeniging, en uit verschillende afdeelingen dier vereenigingen. Van de kransen trokken bijzonder de aandacht die van de Koningin en Prins. Schier langs den geheelen weg, dien de stoet, voorafgegaan door bereden politie, naar het kerkhof ge door de maatregelen van het gerecht spoedig tot andere gedachten gebracht worden". #Ge miskent geheel mijn bedoelingen, mijnheer", sprak Parker. //Ge moet niet denken, dat ik gepoogd heb, u te misleiden. Hoewel ik niet verplicht ben u opheldering te geven, ben ik daartoe evenwel bereid. Uit de bekentenis van den directeur blijkt, dat het voornemen bestond de misdaad te bedrijven, zooals ook zal blijken uit het scheikundig onderzoek van het drankje, dat door u in beslag werd genomen. Aangezien ik weet, welke booze plannen door haar bloed- verwanten sedert jaren tegen dit meisje gesmeed zijn, vreesde ik, dat men een nieuw schelmstuk tegen haar op touw had gezet, en dat men Dr. Brown daarin betrok, scheen mij zeer gevaarlijk. Gisteren kwam hij thuis van de reis, waarop dit schelmstuk werd voorgenomen, en zonder dralen ging hij tot de uitvoering over. Als ik hem daarbij gestoord had, zou ik nooit een bewijs hebben kunnen krijgen, dat een eind maakt aan een misdadige werkzaamheid ik moest hem dus zijn gang laten gaan en alleen de schaudelijke gevolgen voorkomen. Toen hij het vergiftigde drankje bij zijn patiente had gebracht, gaf ik haar een middel in, dat een mensch in schijn- dooden toestand brengtzij sliep voor mijn oogen in en nu is zij ontwaakt maar de misdadiger is betrapt". De rechter verscheen, en toen het verhoor der getuigen was afgeloopen, werd Dr. Brown naar de gevangeuis te Worcester gebracht. Dien zelfden middag waren Walther, Edith, Dr. Parker en Alice reeds op weg naar Londen mijnheer Cliffton en zijne vrouw hadden beloofd hen spoedig daarheen te volgen. (Wordt vervolgd.^ If

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1