r Pmnenlatifl Gemengde berichten. i r in 111 van 21 op 22 Juli en verontrustte men den vijand door middel van kleine afdeelingen. 4 In den ochtend van 22 Juli begon een voorwaartsche bewegingde voorposten van den vijand trokken op veldverdedigingswerken terug in de bergen ten 0. van den weg die van Makoemesa naar den pas van Lanholin leidt. Onze batterij opende om half tien 's ochtend net vuur tegen den pas waarop de tempel staat. In him opmarsch trokken onze compagnieen langs den etappen- weg en ontmoetten over 3 of 4 K.M. geen vijanden. Ik heb in den middag van den '223ten geen ander rapport ontvangen. Den 21sten Juli om 12 uur }s middags hebben 3 batal- jons van den vijand Siao-syr (ten N. van den Taling-pas aan den weg naar Moekden) bezet, van waaruit zij een voorhoede uitzonden langs den linker oever van de Taitse-ho. Een konvooi van onze gekwetsten is, terwijl net in de buurt vau Bensikhoe in het dal van de laitse-ho was, onder bescherming van de vlag van het Roode Kruis, onder vuur genomen van den linkeroever van de rivier af. Blijkbaar waren de aanvallers Choenchoezen. Onze gekwetsten kregen geen verder'ietsel.' Aldus het laatste telegram van Koeropatkm, waar op men te Petersburg in zenuwaehtige spanning het vervolg tegemoet ziet. De Echo de Paris verneemt nog vandaar dat de generaals Keller en Hersjelman de leiders zijn van de gecombineerde beweging. De beweging van de Russe*n zou noodig geworden zijn, omdat gene- raal Koeropatkin nog niet klaar is met zijn concentratie te Liao-jang en er daarom belang bij heeft den Japan- schen marsch tegen deze laatste plaats te stuiten. Het verschijnen van een Japansche kolonne op den grooten weg naar Moekden geeft intusschen 00k te denken. STATEN-GENERAAL. Sluitingszitting op jl. Zaterdag. De beide Earners zijn in vereenigde ver- gadering bijeen. De Voorzitter laat door den griffier van de Eerste Earner voorlezen bet kon. besluit van den 19n dezer, waarbij de Minister van Binnenl. Zaken wordt gemachtigd, 23 Juli te 3 uur des namiddags zich te begeven naar de ver- gadering der Staten-Generaal ten einde in een vereenigde vergadering der beide Earners de zitting in naam der Eoningin te sluiten. De Voorzitter benoemt een commissie, die den Minister in het gebouw der Tweede Earner zal ontvangen en uitleiden. Daarin worden benoemd de heeren Eist, Duymaer van Iwist, De Stuers, Woltjer, Van Veen en Smidt. Eort daarna treedt de Minister, voorafgegaan door de commissie, de vergaderzaal binnen. De Minister neemt plaats voor den troon, en houdt de volgende aanspraak Mijneheeren. ,/Gedureode deze zitting der Staten-Generaal kwamen.verscheidene maatregelen van wetgeving tot stand. Een met Frankrijk gesloten overeenkomst betreffende den wederzjjdschen invoer uit onze kolonien en uit Frankrijk en de Fransche kolo nien werd door u goedgekeurd. De beschikbaarstelling van gelden voor den bouw van tuchtscholen bracht de Einderwetten een stap nader tot haar invoering. Eenige artikelen van het Wetboek van Eoophandel ondergingen een wenschelijk ge- bleken wijziging. Voorstellen tot herziening van de Gemeente- wet en van de wet op het Erankzinnigenwezen mochten uw medewerking verwerven. Het aan de Nederlandsche Bank verleende octrooi werd verlengd en herzien. In verband hier- mede werd besloten tot intrekking van de muntbiljetten en tot het toekennen van de hoedauigheid van wettig betaalmiddel aan de biljetten van de Nederlandsche Bank. ,/De wet tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen onderging een noodzakelijke verbetering, en in de wet op de Vermogensbelasting werd een recht tot navordering opgenomen. ,/De aanleg, "de exploitatie en het gebruik van telegrafen en telefonen werden nader wettelijk geregeld. ,/Bepalingen betreffende de mijnontginning werden, met wijziging van de bestaande Mijnwet, vastgesteld. vDe aanleg van onderscheidene werken van algemeen nut werd bevorderd. ,/De oprichting van een departement van Landbouw in Ned.-lndie werd door u mogelijk gemaakt. ,/Omtrent het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet op het Hooger Onderwijs werd met de Eerste Earner geen overeenstemming verkregen. Met het oog op de hierdoor ontstane ongelegenheid heeft Dare Majesteit de Eoningin besloten, die Earner te ontbinden, en zullen de Staten der onderscheidene gewesten eerlang tot de samenstelling van een nieuwe Earner overgaan. z,De Eoningin heeft mij opgedragen, mijne heeren, u dank te zeggen voor den ijver en de toewijding, door u betoond. ,/In naam der Eoningin verklaar ik deze sitting der Staten-Generaal te zijn gesloten." De Minister wordt, na 't uitspreken van deze rede, door de commissie uitgeleid en, nadat zij in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de voorzitter de vereenigde vergadering. In Oost-Vlaanderen. waar tal vau klonspen makers wonen, gaan adressen aan den Belgischen Minister van Buitenl. Zaken ter onderfeekeuing rond, waarin dezen verzocht wcrdt, in onder- hsndeling te treden met zj:n amblgenoot in Neder land, opdat van Belgische klompen uiet de invoer- Techten geheven zullen worden, zooals voorgesteld wordt in de ontwerp-tariefwet. Volgens de onderteekenaars zou een invoerrecht van 5 francs per 100 kilo of 8 fr. per honderd raar oorzaak zijn, dat duizenden en duizenden werklieden die thans hun brood met klompen- maken verdienen, tot den bedelstaf worden gebracht. De adressanten wijzen er verder op, dat vele nijverheidsartikelen uit Nederland met gematigde invoerrechten in Belgie mogen komen de Minister zou dus het Nederlandsche gouvernement bij zijn onderhandeling kunnen bedreigen deze invoerrechten te verhoogeD, zoo Nederland het inkomend recht op klompen verhoogt. Rapport van den Raad van Ministers aan Hare Majesteit de Koningin van 16 Juli 1001, Dit rapport, voorkomende in de Staatscourant van Zaterdagavond, luidt Aan de Koningin. De Raad van Ministers veroorlooft zich, inge- volge de machtiging, op 15 Juli j,l. door Uwe Majesteit bij het onderhoud ten paleize Het Loo, moudeling aan zijnen Voorzitter verleend, Uwer Majesteit hiermede eerbiediglijk aan te bieden 1. een ontwerp-besluit, strekkende om de zitting der Staten-Generaal op 23 Juli e.k. te sluiten, en 2. een ontwerp-besluit, strekkende om de Eerste Earner der Staten-Generaal op 23 Juli e.k. te ontbinden, onder vaststelling vau den 3den Augustus e. k. als den dag, waartegen de Staten der onder scheidene provincien tot de keuze van leden der Eerste Earner zullen worden opgeroepen, De aanvrage tot de machtiging om Lwer Majesteit een ontwerp-besluit tot ontbinding van de Eerste Earner te mogen voorleggen, rustte van de zijde van den Raad op de overweging, dat het wetsontwerp tot wijziging en aanvullirg van de wet tot regeling van het hooger onderwijs strekte tot gedeeltelijke uitvoering van de in het programma van het 1 Augustus 1901 opgetreden kabiuet, blijkens de Troonrede van 1901, opgenomene vrijmaking van het onderwijs in zijne onderscheidene vertakkingen. De niet-aanneming van dit wetsontwerp door de Eerste Earner der Staten-Generaal deed alzoo een conflict ontstaan tusschen haar en het regeerings- beleid van dat Rabinet. Op tweeerlei wijze is dit conflict tot oplossing te brengen, en wel of door terugtreden van het Eabinet, of door ont binding van de Eerste Earner. Tot het eerste, dat is tot eerbiedige aanbieding van hun gezamen- lijk ontslag, gevoelden de leden van den Raad geene vrijheid, rekening houdende, zoowel met de tegenwoordige politieke samenstelling van de Tweede Earner als met den uitslag der onlangs voor de Provinciale Staten gehouden verkiezingen. Zij waren mitsdien eenparig van gevoelen, dat de outbinding der Eerste Earner behoort te volgen. 's Gravenhage, 16 Juli 1901. De Voorzitter, KUYPER. TER NEUZEN, 25 Juli 1904. Gisterenavond was de tuin der ,/Buiten-soeie- teit" alhier druk bezocht, ter gelegenheid van het concert dat werd gegeven door de faufarenmaat- schappij ,/Vreugd en Deugd" van Oostacker. Het concert verliep zoodanig dat wel geen der leden naar een da capo daarvan verlangd. Door de gemeentepolitie is een der opvarenden van het alhier in lossing liggende Rijnschip Harold gearresteerd en hedenavond naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht, die nog eene rekening met de justitie had te vereffenen. Woensdag 24 Aug. a. s. zal aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg worden aanbesteed a. het maken en stellen van den ijzeren boven- bouw van eene draaibrug met toeleidende vaste brug over het veibindingskanaal te Ter Neuzen en bijkomende werken. Raming /69.000; b. het maken van een gedeelte verbindings- kanaal en het aanleggen van de buitendijks gelegen gedeelten der havendijken bewesten Ter Neuzen, met ^bijkomende werken. Raming f 1,179,000. Gisterenavond kwam een, blijkens het aan boudend hemellicht zwaar onweder, opzetten uit het zuiden en ontlastte zich ook boven onze ge meente, voorafgegaan door een zeer verlangde verkwikkende regenbui. Blijkens een lichtkring in het luchtruim, die hier was waar te nemen, moest in het zuiden brand ontstaan zijn. Heden vernamen we dat een schuur op de hofstede van den landbouwer H. van Haelst, in den Canisvlietpolder, onder de gemeente Zuiddorpe, is verbrand en dat 6 stuks vee in de vlammen zijn omgekomen. De Brusselsche correspondent van het Hbld. schrijft dat het volgende jaar te Gent het gereed- komen van de werken aan het kanaal GentTer Neuzen op feestelijke wijze gevierd zal werden en dat de heer Braun, burgemeester van Gent, van plan is H. M. Eoningin Wilhelmina uit te noodigen bij dit feest tegenwoordig te zijn. De Minister van Waterstaat heeft bepaald, dat de gewone rijksnajaarskeuringen van tot dekking oestemde hengsten in 1904 zullen worden gehouden voor Zeeland op 12 September te Middelburg, 13 Sept. te Oostburg, 14 Sept. v.m. te Eattendijke, n.m. te Cortgene, 15 Sept. te Zierikzee, 16 Sept. j te St. Maartensdijk en 17 Sept. te Hulst. Vrijdag had aan de sluiswerken te Sas van Gent een ongeval plaats. Een werkman, woonachtig te Bassevelde, steen rruieude op een over den sluisput. liggende stelling, lad het ongeiuk dat het wiel vau zijn kruiwagen vau de plank liep, waardoor het voertuig kauteide, en de tusschen de treemen loopende werkman omver geslagen werd en van een hoogte van pi. m. 10 M. in den sluisput neeTstortte. Met belangrijke hoofdwonden en boven de kuie gebroken linkerdijbeen, werd hij opgenomen en, na voorloopig verbonden te zijn, per roeiboot ir Ter Neuzen vervoerd om in het ziekenhuis aldaar ter verdere behandeling te worden opgenomen. Zijn toestand is thans bevredigend. Slniskil. Toen L. R. alhier de vorige week op zij i akker de musschen wilde verjagen door schieten, had hij het ongeiuk te struikelen. Het pistoolschot ging daardoor af, trof hem in de laud, het aangezicht en den hoed. Niettegen- staande het pistool met los kruit geladen was, is de hand van R. zoo erg geraakt, dat genees- kundige hulp moest iugeroepen wordea. Koewaclit. Met de terugkomst der duiven, die deelgenomen hebben aan de groote internalio- nale prijsvlucht op Madrid, gaat het niet naar wensch. Zaterdag waren er van de 2663 duiven nog maar 69 op haar hok wedergekeerd zoodat er toen nog circa 2600 duiven achter waren, toch was het al de 14e dag na de opiating. Van de duiven die uit de omliggende plaatsen mede- gegeven zijn, is er nog slechts een thuis nl. die van den heer E. van Nieulandt te Stekene. Deze kwam Dinsdag 19 Juli om 1,57 n. m. op haar hok aan. De heer Van Nieulandt heeft den 33ste prijs. Van de 73 Nelerlandsche duiven ziju er slechts twee terug namelijk die van den heer Schurgers te St. Pieter bij Maastricht, die den eereprijs won en die van den heer De Zwart te Amsterdam. Het is zeker, dat het buitengewoon warme weder, dat in de laatste dagen in Westelijk Europa heerscht, oorzaak is dat de duiven zoo lang over de reis doen. Stoppeldijk, 25 Juli. Zondagnamidlag gaf onze fanfare St. Cecilia eene muziekuitvoering op de wijk Luntershoek. Door het prachtige weder was de belangstelling buitengewoon en waren de cafe's te klein om het zeer talrijk opgekomen pu- bliek te bevatteH. Boschkapelle, 25 Juli. Gister hield de Boerenbond een druk bezochte vergadering in 't locaal der wed. V. d. Veeken. Omstreeks een vijftigtal leden waren opgekomen, die eene voor- loopige opgaaf deden van' 166 zakken ammoniak- superphosphaat, 101 zakken chilisalpeter en 213 zakken superphosphaat voor den gezamelijken aan- koop. Het huishoudelijk reglement werd in over eenstemming gebracht met de statuten van den Centralen Boerenbond. Door Z.D.H. den bisschop van Breda is tot adviseur van den R.E. Boerenbond in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen benoemd de WEerw. heer G. Juten, kapelaan te St. Jansteen, wegens benoeming van den vorigen adviseur, de WEerw. heer Th. Buijs- rogge tot kapelaan te Zundert. Te Woudsend is een vijfjarig knaapje door eigen onvoorzichtigheid onder een hooiwagen ge raakt eu overredeu. De wielen hadden de herseu- pan geheel ingedrukt. Bijna onmiddellijk overleed het kind. Bij iemand te Sint Philipsland heeft men, vermoedelijk uit wraakzucht, het water uit zijn nog vrij wel gevuldeu regenbak onbruikbaar ge maakt, door er eene hoeveelheid petroleum in te werpen. De „N. Ct." geeft het volgende „straat- kiekje" Twee dreumissen wildeu aan de Eoningin- Emmakade te Den Haag uit vissehen gaan. Van een lat werd een hengel geimproviseerd en een touwtje hadden ze ook wel. Maar hoe ze zich rekten over de brugleuning, de dobber bleef boven het water zweven. Goedig oud heertje kijkt tooneeltje lachond aan, schuivelt naar een winkeltje in een dwarsstraat, en komt met een touwkluwen in den zak terug. „Jor>gens willen jullie een touwtje hebben Steutorstem van den inmiddels ter plaatse verschenen vader der jongens. „Rijke liutwurm, me jongens hebbe van jou geen louwtjes noodig Loop errnee na de galg en hank je deran op." Oud heertje, weemoedig-zwijgend af nadenkend over de appreciate van aangeboden diensten som- mige minzame maatschappelijke verhoudingen de veredeling van de volkstaal het nut van X-stralen op sommige, beurzen, om hun inhoud naar waarheid te beoordeelen de redding van ettelijke visschenslevenshet medelijden, dat een man ver- dient, die zoo weinig goede menschen ontmoet had etc. etc. Lachend werd hem inmiddels nog nageroepen „Hebbie je hoed op P Wcensdagmiddag moest een bewoner van de Mauritsstraat te Rotterdam, van beroep tele- graaf-beambte, wegens krankzinnigheid wordenover- gebracht naar het huis van bewaring. Een vier- tal mannen en een koetsier wilden hem met geweld in een rijtuig duwen. De man verzette zich daartegen zoodanig dat dit niet alleen niet gelukte, maar hij zich zelfs losrukte en op den loop ging. Met een gel'.deu revolver dat hij inmiddels was gaan koopen keerde hij terug en loste in zijn woning eenige schoten, waarna hij weder wrgging. Om streeks 10 uur's avonds keerde hij kalrn terug in zijn wooing, welke door de politie bewaakt werd. Nu gaf hij zich over en verklaarde uit zelfver- verdediging een revolver gekocht te hebben. Het wapen met vijf kogels geladen werd ook werkelijk op hem bevonden. Thans werd hij door de politie medegenomen. Men meldt uit Amsterdam aan de N. G. Een bewoner van de Eerkstraat, is gearresteerd, verdacht van omkooping tot meineed. Het is de beeedigde translateur M. De zaak, waarin meineed zou zijn gepleegd, is onbeduidend. De vrouw bij wie de gearresteerde inwoonde, was bij verstek tot 3 dageu hechtenis veroordeeld wegens beleediging van een agent van politie, die tusschenbeide was gekomen bij een ruzie met de buren, waarmede de vrouw nogal eens overhoop ligt. Tegen dit vonnis werd verzet aangeteekend, de rechtbank bevestigde het en de veroordeelde kwam in appel. Voor het hof kwamen twee Duitschc-rs als ge- tuigen h decharge een verklaring tfleggen, die in lijnrechten strijd was met het getuigenis der politie. Dit kwam de justitie zeer verdacht voor, wes- halve een huiszoeking is gehouden ten huize van de veroordeelde vrouw en de getuigen a decharge. Hierbij zijn brieven van M. gevonden, waarin hij een som gelds aan de Duitschers belooft voor een verklaring onder eede, welke strijdt met die der politie. Zoowel M. als de getuigen h decharge zijn in voorloopige hechtenis gesteld. Bij het baden in het Spui, in de nabijheid van Oud-Beierland, is Vrijdagavond een 16jarige jongen verdronken. Bij het baden in den Erommen Rijn, onder de gemeente Bunnik, is de heer J. v. T., onder- wijzer te Barwoutswaarder, oud 22 jaar, verdronken. Zijn broeder, die bij hem was, haalde hem met een roeibootje op, maar de jongeman was reeds levenloos. Een Rotterdammer, die verleden week een reisje had gemaakt, ontdekte bij zijn thuiskomst dat er brand in zijn kamer was geweest,hoewel toch alle deuren en ramen gesloten waren. De brandstichters waren twee potzen, die het nog brandend theelichtje met het tafellakeu hadden afgetrokken. Gelukkig was het vuur vanzelf weer uitgegaan. Een ongewoon schouwspel trok Donderdag- ochtend te Amsterdam de aandacht van velen. Door de Ealverstraat marcheerden in groepjes een vijftigtal Javanen, mannen, vrouwen en kinderen. Dit waren geen geschoeide, in uniform gestoken Javaantjes van de Nederland, die men als ver- europeesche dandies ziet flaneeren, maar echte Javanen, in hun kleurige kleederdracht, barrevoets en met den hoofddoek op. Omringd door veel nieuwsgierigen, trokken ze vroolijk lachend en pratend over het Damrak en de Prins Her.drik- kade over de Oosterdoksluis naar de Handelskade. In het midden stapte deftig, ziju waardigheid bewust, een mandoer (opzichter), in het zwart gekleed, met een witten helmhied op, maar toch ook met bloote voeten. Het was een gedeelte van de groep Javaansche emigranten, die ten getale van 170 doordemaat- schappij Nederland waren aaugevoerd. Zij zijn thans, als gewoonlijk, tijdelijk onder dak gebracht in het Javanenverblijf van de Nederland, aan de Handelskade, in afwachting van hun vertrek naar Suriname, Woensdag a. s., met de Prins Willem V. Zooals men weet, voert de Eon. West-Ind. Maildienst gedurende de zomermaandeu geregeld Javanen naar Suriname over. Dit vervoer regtlt zich naar de eischen van het Emigratie-departement te Paramaribo. Hoewel de liefde voor zijn laud den Javaan is aangeboren, zijn er altijd liefhebbers genoeg, wat helaas ook mag beschouwd worden als een gevolg van de veraiming der dessabevolking in sommige streken. Gelukkig is de toestand der landverhuizers zeer bevredigend en meer en meer geven de ondernemers in onze West de voorkeur aan de ijverige, rustige Javanen, boven de Britsch- Indische koelies, al zijn dezen krachtiger gebouwd en voor bijzondere werkzaamheden beter geschikt. Door dit laatste is het te verklareD, dat er.onlangs toch weer een contingent Hindoes in Suriname werd aaugevoerd, maar op den duur zuilen de Javanen er wel de meerderheid vormen. Ook in de volgende maand zal de West-Indische Maildienst een grooten trcep Javanen naar Para maribo overbrergen. (N. v. d. D.) Een //heer", uiterst correct gekleed kwam bij een kamer/erhuurster te Amsterdam apperte- menten bezien en informeerde zeer belangstellend of zij dien dag nog dacht uit te gaan, daar hij nader zou berichten wanneer hij de karaers kwam betrekken. Na gehoord te hebben dat de juffrouw 's mid dags om 3 uur de deur uit zou zijn, veTtrok de huurder, doch zond om 3 uur een jongetje met een briefje om aan hem af te geven een colbertcostuum, dat hij op een der kamers had zien hangen. Een argelooze huisgenoote gaf het mee het zal waarschijnlijk wel lang duren voor de huurder zijn kamers betrekt. ■tarn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2