BeJasting op bedrijfs- en andere inkorasten. Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 16 Juli 1904. 44« iaargang. Gemengde berichten. No. 4559. TWBBDB blad. B E K ENDMAK I N G. Binnenland. Telegrafische berichten. EERSTE KAMER. Zittiug van gisteren. Hooger Onderwijs. De heer van Leeuwen motiveert zijn stem, die hij tegen het ontwerp zal uit'oreugen, met de ver- klaring, dat hij vreest voor de oprichting vau een onbegrensd aantal minderwaard'ge scholen, die alle het diplomeeringsrecht zullen kunnen verkrijgen. Geeft men dezelfde rechte.'J aan een universiteit, dan behoort men ook dezelfde plichten op te*le^gen, zegt spr. Weiuu, de eischen die aan de nieuwe univeisiteiten zullen worden ge steld, zijn allerminst voldoeude, ja, zonder werke- lijke beteekenis. De heer Rengers herinnert er aan, dat men dit ontwerp rechtvaardigen wil door te spreken van het ,/monopolie", het ,/privilegie", dat de Staat nu zou genieten, maar daarbij verliest men uit het oog, dat de Siaat alien omvat, voor alien zorgt. Men geve nu niet aan een deel van het volk dezelfde rechten als aau het geheel, zegt spreker. De heeren Zinnicq Bergman, Sassen en Hovy verdedigen het ontwerp op meer gehoorde gronden. Na de pauze komt de Minisler vau Biunenl. Zaken aan het woord. Den heer van Boneval Faure neemt hij kwalijk, dat deze allerlei voor valien uit sprekers leven (de doleantie, het ge- beurde in de Nieuwe Kerk enz.), die niets met dit ontwerp htbbeu te maken, hierbij te pas bracht, De Minister verdedigt zich op een aantal van de hier bedoelde persoonlijke aanvallen. Spr. vraagt aan den heer Faure, of hij overigens zelf niet bitter teleurgesteld is omtrent de kracht van het door hem voorgestane modernisme, ten opzichte van de religieuse opvoeding van de natie. Men moet daarom terug tot de orthodoxe op- vattingen. Vervolgens wijst de Minister nogmsais op't feit, dat jongelui van de Vrije Uuiversiteit zich aan vreemde exumeu-commissien moeten onderwerpen. Dat een vrije uuiversiteit met geen 5 facul- teifeu geen uuiversiteit zou zijn, of eeu minder- waardige, bestrijdt hij. Dit kabinet zou zijn plicht hebben verzaakt, zegt de Minister, wanneer het, na een erusligen principieelen slrijd. onder het volk aan het be- wind gekomen, zich nu zou onthouden van het indienen van een wet, die indruischt tegen het beginsel, dat de meerderheid der Eerste Kamer nog aanhaugt. Na een korte verklaring door den heer Boneval raure wordt het ontwerp daarop met 27 tegen 22 stemmeu verworpen. (De stemming was zuiver rechts tegen links; de heer van Pallaudl was afwezig.) De vergadering, die bijgewoond was door alle ministers, met uitzoudering van den minister van Marine, wordt gesloten, nadat nog een paar kleine wetsontwerpen zijn afgedaan, waaronder het wetsont- werp tot verheffing van bankbiljetteu tot wetfig betaalmiddel. s PAUL KRUGER. f Uit Mentone bereikte ons gisteren't bericht van 't overlijden van President Kruger. Maandag ver- loor de oude President 't bewustzijn, om niet meer bij te komen. Een longoutsteking en hartlijden maakten een einde aan zijn leven. Gedurende de eerste 16 jaren (1848—1864) van het bestaan der Zuid-Afrikaansche Republiek bestond er een verdeeldheid in den jongen staat zoowel op kerkelijk als op politiek gebied, en deze verdeeldheid was de aanleidiDg van een bur^er- oorlog, boewel van korten duur, een oorlog waar- *an Kruger, een werkzaam aandeel nam. In 1858 we:d hem als kommandant de leiding ppgedragen tegen den KafLr-tam der Bamapela in Zoutpansberg, die het het den boeren door veediefstal lastig maakte. Het volgend jaar biaken andermaal kerkelijke twisten uit, waarbij Kruger zich met een talrijken aanhang van de heerschende kerk afscheiden en een eigeu vrije gereformeerde kerk stichtten,—een kerk, die langzaam alle Transvalers vereenigde, maar niet dan na een heftigen strijd. Aan de nog talrijke K&fferoorlogen nam Kruger deel, evenals aan den Vrijheidsoorlog in 1881. Bij de vredesonderhaudelingen was de toenmaJige vice-president Kruger, een van de Transvaalsche afgezanten. In 1882, bij de presidentsverkiezing werd Stephanus Johannes Paul us Kruger gekozen met 8431 stemmen, tegen 1171 op P. J.Joubert. In 1883 maakte hij met eenige anderen een reis naar Holland, Belgie, Frankrijk, Spanje en Duitschland. Het gevolg (en doel trouwens) van deze reis was, dat de Zuid-Afrik. Republiek bij Nederlandsche bankiers een groote staatsleening geplaatst kreeg. De oprichting van de //Ned. Zuid-Af.ik. Spoorweg-Maatschappij" was er't direct gevolg van. Toen eenige jaren later goudvelden in de Re publiek ontdekt werden, zei een goed Transvaler, P. R. Yiljoen //dat is de eerste bijlslag aan den wortel der Republiek". De geschiedenis heeft ge- leerd, dat hij gelijk had. In 1896 voor Kruger'? herkiezing deed J.n. son ziju bekenden inval. Deze werd toen nog gestuit. Jameson, Chamber lain, Rhodes en hun handlangers hadden echter den ondergang der Republiek gezworen en het einde is helaas al te goed bekend. Hoe Kruger in die tijden geleden heeft, men weet 't. Tot het laatst heeft hij de hoop gekoesterd de vrijheidszon vau de Boeren weer te zien rijzen. Bij zijn laatste reis naar Europa, voor zijn volk ondernomeo, hebben hsust alle Regeeringen, on- ondanks protest van het volk, Kruger niet willen ontvangen. Zelfs de geestdriftigsle betoogingen hebben daar niet toe kunnen leiden. Sedert dien tijd lepfde hij kalm en rustig voort, verouderende, maar niettemiu nog een groote be- laugstelling toonende voor alles wat de Boeren betrof. Zijn dood komt onverwachts. Een belangrijke figuur in de wereldgeschiedeuis is met hem heen- gegaan De president werd 79 jaar oud. Aan de Eogelsche regeeriug zal gevraagd worden, zijn lijk naar Transvaal te mogen overbrengen. TER NEUZEN, 15 Juli 1904. Bij Kon. besluit is benoemdtot betaal meester te Roermond, de heer J. P. Haitsma Mulier, thans betaalmeester te Ter Neuzen tol betaalmeester te Ter Neuzen, de heer Jhr. M. A. H. Sandberg, surnumerair bij den dienst van 's rijks schatkist. 't Was bepaald te verwonderen dat, waar in den omtrek zoovele wielerwedstrijden worden ge- houden, die een amusant vertier met zich brengen, het te Ter Neuzen met zijn vele wierijders en voor de wedstrijden zoo geschikte terreinen, daartoe nog niet gekomen is. Thans evenwel is het zoover. Enkele personen uamen het initiatief en daaruit is gevolgd de benoeming eener commissie om op Maan- dag 15 Augustus een wielerfeest te orgauiseeren. Verschillende wedstrijden zullen worden gehou- den, er wordt gefluisterd van een bloemencorso, verloting van een nieuw rijwiel onder de deeluemers, enz. enz. Wat veel zeggen wil, en daar komt het zoo dikwijls op aan, het voor bestrijding der kosten noodige bed rag is reeds ougeveer gegarandeerd, hoewel men gsarne steun uit ruimeren kring zal ontvangen en daarvoor ook pogingen aanwendt. Dat de aanwezigheid van het Duitsche oorlogseskader te Vlissingen aldaar groote drukte teweegbrengt, blijkt o. m. uit het groote aantal passagiers dat de Provinciale stoomboot thans vervoert. Kan dit in gewone omstandigheden op 50 per dag worden gerekend, gisteren werden vice versa pi. m. 960 personen tusschen Ter Neuzen en Vlissingen vervoerd. Zooals uit achterstaande adverteutie blijkt is er Zondag ook een goede gelegenheid om het eskader te zien. De heer P. de Bakker zal met zijn gesleept wordend vaartuig het eskader omvaren en daarna in Vlissingen aanlesfcen tot 's avonds. Naar we hoorden worden er morgen en Zondag nog tal van Belgische reizigers verwackt. Men meldt uit Vlissingen: Den geheelen morgen bewogen zich gisteren zeer velen op den Noordzee-Boulevard om het Duitsche eskader te zien aankomen. Het. geduld der nieuwsgierigen werd in de brandende hitte op een zware proef gesteld, want inplaats van te elf uur zooals verwacht was kwamen de schepen eerst te half een in zicht. Wei waren gistermorgen reeds twee kruissers en twee torpedobooten aangekomen. Deze schepen wer den opgesckut en namen ligplaats in de binnen- hiven. Te ongeveer een uur kwamen de acht zeekasteelen achter elkaar voorbij den Boulevard gestoomd. Het was een prachtig en indrukwekkend ge- zicht, het voorste schip van het eskader bracht de eerste gebruikelijke saluutschoten, die be- antwoord werden van den ,/Hertog Hendrik", die op de reede geankerd lag. Daarna bracht dit schip saluutschoten aan den Duitschen admiraal, welke wederom door het eerste der Duitsche schepen werden beantwoord. Het eskader stoomde daarna achter de //Hertog Hendrik en toen kwamen de schepen in twee rijen ten anker. Des middags heeft eerst de schout-by-nacht Van Nes den Duitschen vlootvoogd verwelkomt en zijn verder verschil lende officieele bezoeken afgelegd. Aan den heer A. 8. J. Dekker te Goes is opgedragen de plaatsing van een kerkorgel ten behoeve van de Ger. Kerk te Rilland-Balh. Tevens is dezelfde firma door heeren kerk- voogden belast geworden met bet doen eener her- stelling aan het kerkorgel der Ned. Herv. Gem. te 'a Gravenpolder. St. Jansteen. Het zoontje van den landbouwer F. de Cock vie] Dinsdag uit een kersenboom met den hals op een paal van de prikkeldraad ver- sperring en verder in den draad zelve. Zwaar gewond opgenomen en spoedig door Dr. Callenfels behandeld is zijn toestand naar omstandig heden met ongunstig. Donderdagmiddag werd het z ontje van C. 1. \ercouteren door een zonnesteek getroffen, tcrwijl het aan de dorpsschool speelde. Het kind is bij de familie binnen gebracht en 'a avonds naar de ouderlijke wouiug vervoerd. Koewacht. In 't voorjaar was hier weinig vraag naar biggen en waren de prijzen laag. In den laatsten tijd is er echter een gunstige ver- andering gekomen. Biggen van 8 a 9 weken oud worden verkocht tegen 20 a 25 francs. Daarom wordt hier weer veel werk gemaakt van het fokken van varkens, waarmee vele kleine en grootere landbouwers in het vorige jaar een aardig centje verdiend hebben. Drama te Koewacht. In het vorig nummer maakten wij reeds mel ding van het droevige feit, dat hier Dinsdag- avond aan de grenzen voorgevallen is. Ziehier eenige nadere bijzonderheden De smokkelaars troktteu met drie Nederlandsche koeien over de Belgische grens in de richtiug van de wijk //De Kruisslraat." Pas waren zij een 200 Meier over de grens, toen Franciscus Pyck- hout, die voorop ging om de baan te verkenueu ambtenaren bemerkte. Haastig keert hij zich om en roept tegen zijue makkers te vluchten. Er ontstaat eenige verwarring; wijl ieder zich haast met de koeien de Nederlandsche grens te bereiken. De ambtenaren beginnen te schieten en bij het derde schot ontving Pyckhout een kogel in den rug. loch vervolgt hij zijn weg, ondersteuud door zijn makkers. Iutusscheu hadden de ambte naren twee koeien bemachtigd en wilden daarmee wegdrijven; toen hunne collega's van Kruisstraat, door het schieten gewaarschuwd, op het tooneel verschenen. Op eigen vrijheid bedacht, zijn de smokkelaars thans genoodzaakt hun gewonden makkcr achter te laten. Voorzichtig wordt hij aan den kant van een sloot in het gras gelegd. Daar wordt hij door de ambtenaren vau Kruis straat gevonden, die aanstonds om den genees- heer, een priester en de politie zenden. DeZeer Eerw. Heer pastoor van Kruisstraat was spoedig ter plaatse. De gewonde kon Dog zijne biecht spreken en ontving het H. Oliesel. Toen de ge- neesheer kwam, was hij reeds overleden. Zijn lijk werd naar het doodenhuisje te Kruisstraat vervoerd en de justitie van Gent met het gebeurde in kennis gesteld. Woensdagmiddag om 1 uur waren de heeren van het parket reeds te Kruisstraat, en begonnen hun onderzoek. De ambtenaren werden onder- hoord, alsmede een broeder en een zuster van het slachtoffer. Donderdag zijn ze er weer geweest, vergezeld van twee wetsdokters. Bij de lijkschouwing bleek, dat de kogel van achter onder het rechterschouder- blad was gegaan, en door de long was gedrongen. Van voor werd de kogel er uitgehaald. Hij was van dezelfde soort als die, welke de Belgische staat aan zijne ambtenaren geeft, en was dus niet vau de smokkelaars afkomstig, die, zooals ons medegedeeld is, zelfs geene vuurwapenen bij zich hadden. De justitie zou ook graag de smok kelaars gehoord hebben, doch deze waren niet ver schenen. Daarom zal het onderzoek te Gent wor den voortgezet en, zoo noodig, zullen de smokke laars eeu vrij geleide krijgen. De Belgische justitie is vooriiemens de zaak ernstig te onderzoeken. Vrijdagvoormiddag is de ongelukkige jongeling, die nog slectits den leefiijd van 27 jaar bereikt had, op kosten der familie begraven. Naar ous zijne broer mededeelde, maakte hij van veesmokkelen geen beroep en ging slechts zeer zelden mee. Thans was hij medegegaan om eenige centen te verdienen om deel te kunnen nemen aan een schieting, die Zondag te Moerbeke plaats heeft. St. Jansteen, 15 Juli. Door het omvallen van een petroleum toestel ontstond albier brand, waarbij eene moeder lichte en haar kind zware orandwonden bekwam. Middelburg, 15 Juli. Heden werd voor de rechtbank alhier de zaak behandeld tegen A. W., oud 45 j., veldarbeider geboren en wonende te St. Jansteen, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van brandstichting in zijne woning, waardoor ook drie andere woningen in brand geraakten. Het Openbaar Ministerie eischte veroordeeling tot 5 jaren gevangenisstraf. De ambtshalve verdediger, de beer Mr. J. F. van Deinse, advocaat te Middelburg, riep de clementie der rechtbank in, wegens de geringe ontwikkeling van beklaagde, die daardoor niet besefte de gevolgen zijner gepleegde daad, die j hp deed op aandraug zijner vrouw, vermits het huis zoo slecht was. Uitspraak 22 dezer. s wravenhage, lo Juli. Eerste Kamer. Goedgekeurd is de instelling van een landbouw- departement in Indie. De Kamer is tot nadere bijeenroeping ge- scbeiden. - Hoewel het gerucht loopt van eene ont- binding der Eerste Kamer en hare vernieuwing in Augustus a. s., is tot dusver nog niets beslist. De Minister Kuyper heeft heden aan H.M. de Koningin op het Loo verslag gedaan. Provinciale Staten van Zeeland. W egens gebrek aan plaatsruimte kunnen wij tot onzen grooten spijt een uitvoerig telegrafisch verslag omtrent de zitting van heden niet meer plaatsen en moeten ons beperken tot het vol- gende Aangenomen is o. m., in afwijking met dat van Ged. Staten, een voorstel van den heer Hennequin tot toekenning eener subsidie voor de teekenschool te Aardenburg. Met 38 tegen 2 stemmen is aangenomen het voorstel van Ged. Staten tot aanschaffing eener nieuwe raderboot voor den dienst op de Wester- Schelde en met algemeene stemmen dat tot het in eigen exploitatie nemen van den dienst Y\ alsoordenVlake. Eveneens is aangenomen het voorstel van Ged. Staten tot afwijzing van het verzoek van de afdeeling Hulst der Maatschappij tot bevor- dering van landbouw en veeteelt in Zeeland, om de provinciale tollen af te schaffen. Alvorens was met 25 tegen 14 stemmen ver worpen een door den heer Jos. van Waesberghe ingediend en krachtig door hem verdedio-d voorstel tot afschaffing der tollen. Een verschrikkelijke wervelwind heeft, zoo wordt uit Manilla gemeld, een overstrooming doeu ontstaan en Del Monte vernield. Er zijn 200 dooden. De schade wordt op 4 millioen gulden geschat. Jimmy Gill, de man die boven op een fabrieksschoorsteen een kleine week de Eogel sche politie tartte, schijnt van zijn val vrijwel herst.eld te zijn, en nu hij eenmaal het genot heeft gesmaakt van toegejuicht te worden door een groot publiek, is hij verder gegaan op dien weg. Hij is n. 1. in een cafe-chautant opgetreden als liedjeszanger en acteur en met veel succes. Gemeenteraad van Ter Neuzen. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend dat bij Koninklijk besluit van 24 Juni l k> n0- 29, met ingang van 1 Juli 1904 tijdelijk tot wederopzegging met het gezondheidsondei-zoek van uit zee aankomende schepen volgens de bepalingen der wet van 28 Maart 1877 (Staatsblad no. 35), voor deze gemeente is belast de beer A. Spruitenburg, arts alhier. Ter Neuzen, 14 Juli 1904. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belang- hebbenden, dat, de door den Directeur der Direete Belas- tingen enz. te Middelburg, den 13 Juli 1904 invorderbaar verklaarde kohieren der belasting op bedrijfs- er. andere inkomsten dezer gemeente, no. 7 van het dienstjaar 1903/4 en no. 1 van het dienstjaar 1904/5, op heden aan den Ontvanger der Direete Belastingen, ter invordering zijn ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 15 Juli 1904. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEJLL. Vergadering van Donderdag 14 Juli 1904. Voorzitter de heer J. A. P. Geill, burgemeester. Aanwezig de heeren Moes, Van den Hoek, De Feiiter Harte Wieland, Visser, Grenu. De Jonge, Versluijs en V an uaie. Afwezig de heeren Dees, Van de Velde en Van Deinse Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. De Voorzitter stelt aan de orde I Ingelcomen stwkken. a. Eene missive van Ged. Staten van Zeeland, d.d 24 Juni 1104, waarbij wordt bericht dat de uitkeering aan de gemeente volgens art. 1 der wet van 24 Mei 1897 (Stbl no. 156) bij besluit van het college van 24 Juni 1.1., no. 155* over 1904 is vastgesteld op 14395,50. Aaugenomen voor kennisgeving. Eene missive van Ged. Staten van Zeeland dd 24 Jnni 1904, waarnevens wordt toegezonden een uittreksel van het Kon. besluit van 15 Juni 1904, no. 29, houdeude goed- keuring van de vastgestelde wijziging der verordening tot hefhng van den hoofdelijken omslag. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een missive van Ged. Staten van Zeeland, dd. 1 Juli 1904, waarnevens van het bewijs hunner goedkeuring voor- zien wordt teruggezonden een exemplaar van het kohier der sehoolgelden van het 2e kwartaal 1904. Aangenomen voor kennisgeving. rt. De rekening en verantwoording over 1903 van de commissie van beheer over den grindwog Ter Neuzen—Hoek ten bedrage van f 1530 in ontvangsteu, 1534,854 in uit- gaven en alzoo sluitende met een nadeelig slot van 4,854. Voorts is ingezonden de begrooting voor 1905, ten bedrage vau 1500, waarin door Ter Neuzen 500 wordt bijgedragen. De rekening en verantwoording van het bestuur der Brandweer over 1903, bedragende 847,534 in ontvangsten en f 870,13^ in uitgaven, alzoo met een tekort van f 22,60. De onder it en e vermelde stukken zullen worden gesteld in handen der commissie die belast zal worden met het nazien der gemeenterekening. fDe Voorzitter geeft lezing van een schrijven van het bestuur der gemeentebrandweer, waarbij dit rapporteert, dat bij de oefening met brand- en onderbraudmeesters op Don derdag 28 Juni de spuiten A en B in onvoldoenden staat bleken te verkeeren. Het acht zich verplicht de aandacht er op te vestigen, dat brand in een eenigszins hoog gebouw onmogelijk met de tegemvoordige bluschmiddelen zou kunnen worden beteugeld. De spuiten maken een straal van noo1 geen 20 Meter. D°or Burg, en Weth. zijn aan het bestuur nadere inlich- tmgen verzocht, in antwoord waarop het bestuur schrijft Dat er naar zijne meening in de eerste plaats een nieuw koperen verbindingsstuk met moer bij de uitmonding van spuit B zeer noodig zou wezen. Verder is de waterstraal der spuiten A en B door veel- jarig gebruik aanhoudend verminderd. Hij verspreidt zich nu slechts pi. m. 18 a 20 meter ver, naar de meaning van het be stuur met ver genoeg om bij eventueelen brand dezen te be reiken, daar men altijd nog op eenigen afstand van een brandend perceel verwijderd moet blijven. Naar het bescheiden oordeel van het bestuur zou het hoogst wenschelijk zijn een vakman, spuitenmaker van beroep hierover te raadplegen, daar de leden, als leeken op dat ge- gebied, niet nauwkeurig kunnen opgeven wat tot verbetering zou behooren to worden &&ngowend. De VoorzitterHieruit vloeit voort dat te ccnicer tu t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5