Oi A(lg emeen Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeeuwsch-Vlaandere 4559. Zalerdag 16 Juli 1904. 44e Jaarg ang. DE IBFEtlHAMl. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonueert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirectearen en Brieven- bushouders. ADVERTENTllH: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel rneer 0,10, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advsrtentie wordt de priis slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentisn v6or 3 uren op den dag der uitgave. ^'t l>lad vegschilnt TB/ntn.luy-, Woensdag- en Vrijdagavond, ultgezonderd op Keestdagen, 1»»j de Firma I*. jr. VAST OK M l*OK «e Ter Hea EiERSTE BLAD. De oorBog tusschen Rusland en Japan. Een telegram uit Petersburg meldt, dat de generate staf een bevestiging heeft ont vangen dan de reusachtige verliezen door de Japanners bij bun jongsten aanval op de I iPuss'sebe steliingen voor Porth-Artbur geleden, •welke geschikt zijn om iemands haren te berge i te doen rijzen. Zooals wij in ons vorig nummer a 't kort meldden, zouden bij dien aanval volgens berichten uit Japanscbe bron dertig duizend Japanners gedood of gewond zijn. De Russische staf is voorzichtig genoeg geweest, om tusschen de regels door lichten twijfel te opperen, aangaande de juistheid van het ver- bjjsterende cijfer. Men heeft vroeger reeds geleerd met de valsche geruchten over de ver- nietiging van een //derde gedeelte van het Japausche legerkorps voor Porth Arthur", die later van a tot z. vjsrzonnen bleken, maar intusschen Koeropatkin verleid hadden tot de onvoorzichtihe beweging in de richting van Wafang-ko. Twee dingen zijn nog opmerkelijk bij het telegram uit Petersburg. Allereerst dat de daarin gegeven bijzonderheden komen uit den koker van Alexejef en niet van Koerapatkin. Beschikt de stadhouder in het Verre Oosten over betere kanalen dan de opperbevelhebber Seint hij buiten dezen laatste om, of heeft Koeropatkin 'Techtuit geweigerd, de goede tij dingen uit Alexe jef's bronnen over te brengen In de tweede plaats is het vreemd dat het cijfer van de Japan- sche verliezen uit Japansche bron heet te komen dat wordt er blijkbaar door Alexejef bijgevoegd, om de betrouwbaarheid van zijn inlichtingen x verboogen. Maar juist deze bijvoeging maakt het heele bericht verdacht in onze oogen. Want het is bekend, dat de Japanners, uit strategisch belang, somwijlen het gerucht van ontzaglijke verliezen aan hun kant verspreiden om hun tegenstanders zand in de oogen te strooien. Dat is ook onlangs als verontschuldiging opge- geven, toen het Russische telegraafagentschap later het bericht over de vernietiging van een derde gedeelte van het Japansche legerkorps moest tegenspreken. In elk geval zullen wij wel spoedig uit ambtelijke Japansche bron ver- nernen, of het haast ongeloofelijke bericht er zouden mijnen moeten gesprongen zijn van kilometers lengte, als het waar zou zijn een Paten wij de trap eens op gaan en het beeld van nabij beschouweu," zeide Dr. Parker, het wuord bij de daad voegende. „Het schijut wel een beeld van de jachtgodin Diana te zijn". Allen waren boven geklommen en voor het beeld gaan staan. Terwijl zij daar zoo het beeld aan- dachtig beschouwdeu, bemerkten zij niet, dat een man van ongeveer veertig jaar, met een lange aiagere dame aan den arm, eveneens naar boven kwam, blijkbaar met het doel ook het beeld eens van nabij te beschouwen. Toevallig kwamen die vreemden dicht in de nabijheid van Alice. D.-ze hoorde het ruischen van een japon, zag een schaduw aan haar voeten op den grond en keerde zich om. Zij stiet een luiden gil uit en lag op hetzelfde oogenblik aan de borst der vreemde dame. „\liss Knight," riep zij uit „lieve miss Knight, wat een beschikking des hemels, dat ik u hier aantref Ge kuut niet bsgrijpen, wat een geluk mij te beurt valt, nu ik u hier mag omhelzen." nEn ik vind, dat mijn vermaniugen weinig geholpen hebben, want ge hebt uw levendigheid van beweging nog volstrekt niet afgelegd. Laten wij alles langzaam en behoorlijk bespriken, mijn lieve kind Ju de eersfe plaats moet ik n mede- deelen, dat ik mijn meisjesnaam heb afgelegd. Hier is mijn echtgeuoot, kent gij hem niet meer „Zie ik goed riep Alice uit, terwijl zij nu den geleider van haar vroegere gouvernante aan- midzomernachtsdroom is geweest dan wel het eerste geruchi van een verschrikkelijk di^.u om de wallen van Porth Arthur. Dat er overigens Zondag om Porth Arthur gevochten is, wordt bevestigd door een Reuten telegram uit Tientsin van Dinsdag, meldende ,/Men zegt dat er Zondag in de buurt van Porth Arthur een groote slag is geleverd, waarin de Japanners 3000 man (dus een tiende van de bovengenoemde verliezenhebben verloren. De Japanners werden teruggeslagen." Deze 3000 man waren ook reeds in een telegram uit Moekden aan het Russische telegraafagent schap, dd. eergisteren tot de fameuze 30,000 aangegroeid. Ter kensehetsing van het soort van geruchten, dezer dagen in de bladen te vinden, moge dienen dat Central News uit Petersburg seint ,/Hoewel het gerucht van de 30,000 doode en gewonde Japanners, namelijk niet be vestigd is, heeft het hier een prettigen indruk gemaakt, en men spreekt al van het opbreken van het beleg van Port Arthur. En tegelijk seint de correspondent van de Petit Parisien uit dezelfde stad De toestand te Port Arthur wordt als zeer hachelijk be- schouwd. In weerwil van het officieele opti- misme verwacht men den val der plaats binnen eenige dagen. Londen, 14 Juli. Naar de Daily Chronicle uit .Ting-kou verneemt, zou de veldslag ten noorden van Kai-ping eergisteren geeindigd zijn met de nederlaag der Japanners, die groote verliezen leden. Pit Tokio wordt aan hetzelfde blad gem eld, dat de Russen veertien sterke steliingen bezetten ten noorden van Moekden. Aan de Standard wordt uit Tientsin gemeld dat men het bericht over het verlies van 28,000 man aan de zijde der Japanners voor Port Arthur een dwaas verzinsel noemt, maar toch vreest men dat de Japanners zwaar geleden hebben. Volgens een Petersburgscb telegram aan de Standard zouden te Charkof en te Kief vrouwen zich voor de naar OostAzie vertrekkende treinen geworpen hebben, om te beletten dat hun eeht- genooten naar het oorlogsterrein vervoerd werden. De Oostzeevloot, zal, naar't heet, rechtstreeks naar Wladiwostok vertrekken. Londen, 14 Juli. De Daily Telegraph ver neemt uit Tokio dd. eergisteren Er is hier een telegram ontvangen van het Takoesjan- keek. „Dat is mijnheer Cliffton mijn vroegere onderwijzer. Hoe komt het, dat ik u in het gewaad van een predikant zie, mijnheer?" Dat is spoedig opgehelderd, lieve miss Norman," antwoordde de predikant. »Gij ziet in mij den predikant vau het kerspel. Ik wa9 zoo gelukkig, deze bedieniug te verkrijgen weinige maanden nadat uw oom mij en mijn tegenwoordige vrouw onlsloeg. Wij besloten teen te huwen, uadat wij elkander reeds vele jaren gekend hadd n. Ge ziet dus, dat onze tegenwoordige omstandigheden zich met weinig woorden laten ophelderen. Maar te meer hebben wij daarom het recht, te vragen waaraan wij de vreugde te danken hebben, dat wij u hier aantreffen mogen. In de eerste jaren, dat ge buiten Engeland vertoefdet, hebben wij dikwijls uavraag uaar u gedaan, maar steeds vernamen wij, dat ge nog afwezig waart en het tijdstip van uw terugkomst nog niet bepaald was. Thans wordt ik door mijn eigen oogen overtuigd, dat ge weer iu het vaderland zijt. Maar waarom zijt ge niet op Norman Hall, in Suffolk, of te Londen Daar zouden wij eeu dame van uw rang en stand zoeken, maar niet zoover van daar in de provincie." Alice kleurde en zag verlegen rond. Zij wilde anlwoorden, maar gevoelde dat zij dit op het oogeu- olik omnogelijk doen kon. Walther merkte dit op en mengde zich in het gesprek. ffEerwaarde beerwees zoo goed deze jonge dame te ontslaan van eeu antwoord en veroorloof mij voor haar te sprekeD, zoodra ik aan n ben voorgesteld. Alice stelde Walther aan mijnheer Clitfion voor, en zoodra aan dezen beleefdheidsvorm voldaan leger, waarin staat, dat den 1 lden gen Japansche koloune, die oprukte langs den weg van San- kiatse (zuidoost van Hai-tsjeng) en langs een anderen, de hoogten zuid van Sankiatse vroeg in den ochtend heeft bestormd. Devijandbood hardnekkig tegenstand van uit Sankiatse en keerde eerst fcegen bet vallen van den nacht terug. Tsjifoe, 14 Juli. Hier zooeven ontvangen berichten uit particuliere bron uit Nioe-tswang, duiden* aan dat de lang verwachte veldslag tusschen Kai-ping en Ta-sji-tsiao nu aan den gang is. lokio, 14 Juli. Naar 't heet hebben de Ja panners Jinkou zonder tegenstaml bezet. Londen, 14 Juli. De Daily Chronicle ver neemt uit Tokio dd. gisteren Maarsehalk Ojama en generaal Kodama komen heden te Balni aan. Londen, 14 Juli. De Daily Mail verneemt uit Tokio van gisteren: Men zegt, dat het eskader van Wladiwostok en torpedobooten gisterennacht ter hoogte van Jezio zijn ver- scbenen. TER NEUZEN, 15 Juli 1904. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is, krachtens art. 2 van art. 87 van het reglement op de wegen en voetpaden, tot wederopzegging vergunning verleend tot het berijden met twee aan elkander gekoppelde voertuigen van de wegen, leidende van het gehucht Posthoorn, aan de Nederlandsche-Belgische grens naar de haven van Philippine en van daar naar den Rijksweg op den westelijken dijk van het kannaal vau Ter Neuzen naar Gent. Tegen 1 Augustus a. s. is tijdelijk belast met de waarneming van het grenskantoor der invoerrechten te St. Kruis de kommies le klasse bij 's rijks belastingen L. Manueke te Middelburg. In de week van 6 tot en met 12 Juli zijn in Zeeland voorgekomen 8 gevallen van diphtheritis, t. w. 1 in Axel, 2 in Ellewoutsdijk en 5 in Hulst. Op het politiebureau te Rotterdam is door den veekooper C. N., nit Hontenisse, aangifte gedaan, dat hem in de omgeving der Veemarkt een baukbiljet vau f 25 uit zijn jaszak is ge- stolen. Zaamslag. Een onzer ingezetenen had onlangs chilisalpeter gekocht, die gewoonlijk 15 stikstof bevat. Hij nam een monster en liet dit onder- zoeken waarbij bleek dat het slechts 8 stikstof is, wendde haar vriend zich tot den predikant. yWanneer ik mijn autwoord in verband breng met de ontmoeting, waarvan wij alien zoo pas getuigen waren, zult ge zeker vinden datikzulks terecht doe, sprak de jonge Lund, ,/doch wanneer ik begin met tot u een vraag te richten, zult ge dat zeker vreemd vinden. Toch moet ik u dringend verzoeken, mij te antwoorden op deze vraag Voor welke persoon houdt gij deze jonge dame, die u zooeven met alle blijken van vertrouwelijk- heid begroette En zijt ge zoo zeker vau uw bekendheid met haar, dat ge zoo noodig voor den rechter zoudt durven bezweren Met een goedhartig glimlachje antwoordde de predikant„Ge hebt goed gehandeld met eenige inleidende woorden te spreken voor gij mij deze vraag deedt, mijnheer Lund. Deze vraag verrast mij, want bij ons kan geen twijfel bestaan omtrent de persoon, die wij hier voor ons zien. Daar ge zeker uitdrukkelijk gevraagd hebt, dat ik zou antwoorden, zoo verklaar ik dit is Alice Norman en erfgename van een millioen pond sterling. Ten alle tijde ben ik, haar vroegere onderwijzer, bereid, deze verklaring voor den rechter onder eede te bevestigen." 0Zoo is het, mijnheer, bevestigde de echtgenoote van den predikant. //Van den dag dat haar ajatna stierf, heb ik dit meisje opgevoed, tot zij den leeftijd van twaalf jaren had bereikt. Zoo jets vergeet men zijn leven lang niet." //Loister nu ook eens naar mij," sprak Alice, terwijl zij zich geheel oprichtte en zegevierend in het rond keek. #Hetgeen deze beide personen, tot wien ik mij door plichtgevoel en dankbaarheid voel aangetrok- bevatte. Niet alleen dat hij dus bijna het dubbele der waarde vaa deze dure meststof had betaald, maar ook had hij door het geringe gehalte veel te weinig chilisalpeter over zijn suikerpeeen ge- strooid, om tot het gewenschte resultaat te komen. Verstandig is het das om alleen kunstmest te koopen, die een gegarandeerd gehslte bevat. Sas van Gent, 14 Juli. In de heden gehouden opeabare raadsvergadering is met 6 van de 7 stecamen benoemd tot hoofd der school in den van Remoorterepolder de heer H. de Calnwe onderwijzer alhier, oca met 1 September a. s. in functie te treden. Als gevolg hiervan zal voor de opeabare school binnen de gemeente tegen dien datum een-onder wijzer worden benoemd. Hulst. Door de afdeeling Hulst van den R. K. Boerenbond is een dorschmachine aangeschaft ten dienste harer leden. De machine, opzettehjk in Duitschland vervaardigd en door de firma Massee te Goes geleverd, is zoodanig gebouwd, dat zij ook gemakkelrjk vervoerbaar is. Het plan is namelijk ze eveneens voor andere afdeelingen natuurlijk tegen vergoeding beschikbaar te stellen. De machine kost omstreeks f 2400 het bestuur vertrouwt eehter deze som binnen een paar jaren aan huur ontvangen te hebben, daar de bedrijfs kosten gering zgn en er gemakkelijk een honderd- tai zakken graan per dag mede gedorscht kunnen worden. Het aetieve bestuur was, alvorens tot hostelling over te gaan, een kijkje gaan nemen bij een landbonwer te's Gravenpolder, die eene soortgelijke machine, doch van kleinere constructie, eveneens door eea motor gedreven, op zijne affaire gebruikt. De 14 Boerenleehbanken die Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen telt. zijn alle aangesloten bij de Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht. Tegen het einde dezer maand zullen de 14 banken van wege de Centrale geinspecteerd worden. stoppeldijk. J. F. Serrarens alhier is door de Commissie van beheer van den grintweg #Stoppeldijk" tot kantonnier benoemd. De com missie geeft hier eeu zeer navolgingswaardig voor- beeld door den benoemde in eene levensverzekering te doen opnemen, die hem bij het beieiken van den OOjarigen leeftijd een peDsioen van 200 s jaars verzekerd. De premie moet voor de helft door den belanghebbende betaald worden, de Com missie betaald de andere helft. Lmuswuurdo. Met geuoegen kunnen we mededeelen, dat onze Leenbank in zeer gunstige ken, verklaard hebben, is voile waarheid. Ja, ik ben de doch ter van wijlen lord Frederik Norman, de erfgename van een millioen pond sterling, en degene die zich daarvoor uitgeeft en te Londen in mijn huis woont met haar vader, is mijn nicht Mary Norman, dochter van lord Ralph Norman, den tegenwoordigen eigenaar der baronie. Om voor haar de rijke erfenis te redden, schoof mijn oom en voogd mij in haar plaats en haar in de mijne. Met zijo medehelper, den advocaat Carring- shlifl, verzon hij het boevenstuk zoo fijD, dat ik in een krankzinnigengeslicht geplaatst werd en telkens als ik de ware betrtkkingen blootlegde, versterkte ik daarmede het vermoeden dat ik werkelijk waanzinnig zou zijn. Maar hoe zwaar de beproeving ook was, de hemel gaf mij kracht om ze te verdrageu en vrienden om hen te overwinnen, die mijn verderf wilden. Ja, mijnheer Cliffcon, uw vroegere leer- linge ziet ge terug als verpleegde in eeu krink- zinuigengesticht en zonder twijfel beschouwt gij het als een beschikking des hemels, dat gij het werktuig zijt om mij weder op de plaats terug te brengen, waarvan ik verdreveu ben door de schelmsche listen van mijn tegenstanders." Toen zij zoo gesproken had, naderde zij Wal ther en stak hem de handen toe. Haar stem weigerdede gemoedsbewegingen, die bij haar waren ontstaan, hadden haar hevig aangegrepen j aan de neiging van haar hart toege^end, zonk zij weenende aan zijn borst. Hij drukte haar vast in zijn armen en kuste baar. Op dat oogenblik gevoelde zij, waar de plaats was, waar zij beschut was tegen alle gevaren, waar zij rust zou vinden na den strijd. (Wordt vervolgd). SEEZEKSCHE EOERAST. KCBa

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1