Gemengde berichten. ft Telegrafische berichten. Laatste Berichten. Door de liberale kiesvereeniging Alge- meen Belang te Axel is candidaat gesteld voor lid van den gemeenteraad (vacature C. N. Jan- sen van Rosendaal) de heer A. E. C. Kruijsse. Te Hulst is de openbare school gesloten, wegens de heerschende diphtheritis. Reeds kwaraen drie sterfgevallen voor. Het aantal lijders blijft vrij wel statiounair, terwijl enkele aan de beterhand zijn. De onrust in de gezinnen is groot, zoodat velen hunne kinderen tehuis hoaden. Driewegen9 Juli. Heden is door de vereeniging //De Voorzorg" alhier ten buize van den heer G. de Zeeuw aanbesteed de leve ring van circa 50,000 K.G. Ruhrkolen. Hier- voor werd ingeschreven door de heeren Wibout en Zn. te Ylissingen voor f 8,25, Hamerlinck te Ter Neuzen voor f 7,62, Van Doeselaar te Hoek en Pilaar te Goes voor f 7,60, R. Scheele te Ter Neuzen voor 7,47, Van Goyarts en Zn. te Rozendaal voor 7,85, en Van Woringen te Rotterdam voor 7,14, alles per 1000 K.G franco voor den wal. De levering is aan den laagsten inschrijver gegund. Door de vorming van het syndicaat van kolen- handelaars is de prijs iets hooger dan in het voorjaar. Toen 7,35 met inbegrip van los- geld en onkosten, nu f 7,60. Daar over de kwaliteit der kolen in het voorjaar algemeen geklaagd werd zijn thans de voorwaarden eenigs- zins verscherpt o. a. door levering te eischen op 50% grof. Axel. De gehoudeu colleete ten behoeve van het funds ter aanmoedigiug en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, heeft in Zeeuwsch-Vlaanderen (O. D.) het volgende opgebracht Axel f 19,20, Bischkipelle f 1,15, Cliuge f 2,06, Graauw f 4,51, Hengstdijk f 1,55, Hoek f 16,595, Hontenisse f 13,04, Hulst 9,09, Koewacht f 1,08, Osseuisse f 5,Overslag f 4,22, Philippine f 3,15, Sas van Gent f 4,50, St. Jansteen f 1,79, Stoppeldijk f 4,95, Ter Neuzen f 20,125, Westdorpe f 5,40, Zaamslag 12,05 en Zuiddorpe 2,10, totaal 131,56. Axel, 12 Juli. Voor de stemming op 26 dezer voor een lid van den gemeenteraad alhier, zijn heden bij den burgemeesteer drie candidaten op- gegeven n.l. de heeren J. J. de Peijter Kz., L. Jansen van Rosendaal en A. E. C. Kruisse. Heden had alhier ten overstaan van de notarissen Dregmans, alhier, en Deckers te Ant- werpen, de verkooping plaats van de hofstede enz. te Boschkapelle. Koopen i6 werden toegewezen aan den heer Johs. de Eeijter Pz., landbouwer te Zaamslag, voor f 600 per 44 a. 56 c. Koopen 78 aan den heer J. Willemsen te Ter Neuzen voor 750 per den hoop. Koewacht. Dinsdagavond omstreeks 11 uur trokken een achttal veesmokkelaars 3 koeien ge- leidend over de grens. Pas waren zij de grens overschreden, of zij werden overvallen door de douanen, die met een revolver in de hand den afstand der koeien eischten. Toen hieraan niet werd voldaan, klonken de revolverschoten en een der smokkelaars, een zekere P. P., stortte doodelijk ge wond ter aarde. Twee koeien werden in beslag genomen terwij de overiga smokkelaars met de derde over de Nederlandsche grens ontkwamen. Intusschen was er om hulp gezonden voor den gekwetste. Geneesheer, geestelijke alsmede een paar gendarmen, waren spoedig ter plaatse. Na het uiten van een paar woorden overleed echter de ongelukkige. Op een ladder werd het lijk naar het doodenhuisje op de Kruisstraat gebracht. De overledene was de zoon eener weduwe, waar- voor hij gedeeltelijk het brood verdiende en die niet ver woont van de plaats, waar het nachtelijk drama werd afgespeeld. Men wil hebben dat de smokkelpartij door een verrader aan de ambtenaren was medegedteld. Stoppeldijk. Op de steenbakkerij onder deze gemeente is den laatsten tijd bijzouder veel werk. Ofschoon er geregeld een fliuk personeel werk- zaam is, kan onmogelijk aan de vele aanvragen, zoowel van hier als uit den omtrek voldaan worden. Van voorraad is in het geheel geen sprake. Ter Hole. De kermis is dit jaar zeer druk gewee8t, terwijl de prijsschieting van Willem Tell" vele schutters had getrokken. Niet weinig bracht hiertoe bij de muziekuit- voering van Excelsior." Ofschoon dit fanfare- gezelschap nog geen jaar bestaat, blies het er aardig op los en mag gerust gezegd worden, dat het in korten tijd uitstekende vorderingen heeft gemaakt. De bekwame directeur, de heer Kips, heeft be- paald eer van zijne leiding. *8 Gravenhage, 13 Juli. Door de Eerste Kamerleden der 3 Noordelijke provincien is het initiatief genomentot plaatsing van een gedenksteen in het geboortehuis van generaal Vau Heutsz te Coevorden. Eerste Kamer. Hooger Onderwijswet. De heer Van der Biesen critiseerende de materialis- tische anti-christelijken geest van de openbare univtrsiteiten en verdedigde het ontwerp, het _goed recht bepleitende voor de katholieken om hunne zonen naar eigen universiteiten te zenden opdat het geloof niet langer in de waagschaal worde gesteld. De heer Woltjer verdedigde het ontwerp dat tegemoetkomt aan eene lang gevoelde behoefte van de meerderheid van het volk en dat in het belang is van de wetenschap en Staat. Het christelijk begicsjl, dat alle dingen uit en tot God zijn is niet in strijd, maar zelfs noodig voor grondige wetenschap. Ook de heer Reekers verdedigde het ontwerp. Tsjifoe, 12 Juli. Een hier vanmorgen aange- komen jonk brengt het. bericht mede dat gisteren bij Port Arthur twee verschrikkelijke ontploffingen hebben plaats gehad. Petersburg, 12 Juli. Het Russische Telegraaf- Agentschap verneemt uit Moekden, dd. heden Volgens berichten uit Japansche bron doen de Japauners sedert gisterennacht aanvallen op onze stellingen om Port Arthur, maar zijn zij met reusachtige verliezen teruggeslagen. De Etoile Beige van heden morgen bevat een telegram, meldende dat volgens geruchten uit Japansche bron bij de bestorming van Port Arthur 30,000 Japanners zouden gesneuveld zijn, die boven ondergrondsche mijnen gekomen zijn, welke de Russen lieten springen. De twee hierboven afgedrukte telegrammen daarmee in verband beschouwd, zou er iets kunnen gebeurd zijn, maar het als gesneuveld opgegeven aantal lijkt ten eenenmale ongelooflijk. Eene bevestiging van het bericht ontvingen wij nog niet. Tijdens het verblijf van het Duitsche eskader te Vlissingen zuilen er dagelijks pleizier- booten loopen tusschen Antwerpen en Vlissingen. Zondag a. s. brengt de te Antwerpen bestaande Duitsche liedertafel per speciale boot een be- zoek aan de Scheldestad bij gunstig weer zuilen, bij het bezichtigen van het eskader, eenige muzieknummers ten gehoore worden gebracht. Dinsdagmiddag is te Vlissingen een 5jarig knaapje, dat op een wagen van de stoomtram sprong, daar afgevallen en overreden. Het knaapje was onmiddellijk dood. Maandag kwam zekere J. K. met een voer hooi van den 's Heer Hendrikskinderendijk te Goes den april af om bij zijn vader in de schuur te rijden. De paarden weken te veel links af en het voer hooi sloeg om. De voerman werd er afgeslingerd en kwam op een straatje bij zijn buurman terecht. Hij bloedde uit het achterhoofd en werd be- wusteloos binnengebracht en op een stoel gezet. Een uur later werd hij, op advies van een geneesheer, naar zijn wooing gebracht, waar hij weldra overleed. De man is 45 jaar oud en laat een weduwe na. Maandagnamiddag viel de 16jarige roeiknecht D. D. R., van het booteuhuis van de roeivereeniging Nautilus, liggende in de Nieuwehaven te Rotterdam te water en zonk in de diepte weg. De onderbaas C. de Gast, 41 jaar, van de H. I J. S. M., een goed zwemmer, zag den jongen spartelen en sprong van den wal hem geheel gekleed na. Hetongeluk wilde echter dat de drenkeling den moedigen man beet greep, waardoor het zwemmen dezenonmogelijk werd gemaakt. Door den vloed werden beiden medegesieurd tot aan de Oude Oostbrug, waar zij in de diepte verdwenen. Hunne lijken zijn later een voor een met dreggen boven gehaald. Alle pogingen om het leven nog op te wekken mislukten. Het lijk van den moedigen spoorwegarbeider, die een slachtoffer van zijn edel pogen werd, is naar de loods van drenkeliugen overgebracht. Hij laat een weduwe met 7 jeugdige kinderen schier on- verzorgd achter. Dat van den 16jarigen R. werd vervoerd naar de woning zijner ouders in de Oost- Maasstraat. De bcsschen van Walhnburg en bij de Pyramide hebben groot gevaar geloopen, ook in brand te geraken, maar bleven behouden. Eerst s nachts om half 1 kon de troep iDrukken. metselaar J. P. te 's Hertogenbosch, bezig zijnde in de St. Pieterskerk aldaar een stelling op te richteD, is daarbij gisteravond van eene aanzienlijke hoogte gevallen eu zwaar vtrwond opgenomen. De man is gehuwd en vader van verscheiden kinderen. De Duitsche kruiser Gazelle is Maandagmiddag te Vlissingen aangekomen. Even buiten de haven begaf zich ter verwelkoming aan boord de kapt. luit. ter zee Scholten, commandant van de Reinier Claeszen, die werd ontvangen met het oude Wil- helmus, door de kapel der Gazelle uitgevoerd. De Gazelle is Dinsdag opgeschut om in de tweede Binnenhaven te meeren. Te Amsterdam op den Amstel, ter hoogte van Schulpbrug- is eergisterennamiddag omstreeks half vier een droevig ongeluk gebeurd. Een roeioootje, waarin een man en eene vrouw ge- zeten waren, sloeg om, met het gevolg, dat de beide lieden, broer en zuster, te water geraakten. Door een voorbijganger, die zich gekleed te water begaf, werd een poging aangewend om de vrouw te redden, wat hem mislukte, doordat de man hem bij de beenen greep. Toch slaagde een jolleman erin, de vrouw op het droge te brengen. Zij werd met de stoompont aan wal gebracht en dadelijk naar het O. L. Vrouwen-Gasthuis vervoerd. De man, die naar de diepte verdwenen was, werd, na tien minuten levenloos, opgehaald. Een geneesheer constateerde den dood. Zijn lijk werd gebracht naar het posthuis van de Water- graafsmeersche politic aan de Weesperzijde. Zondag is voor de Westerbouwing de zoon van den heer B, te Oosterbeek, bij het zwemmen in den Rijn verdronken. Schending van ambtsgeheim. De beide boden van het departement van kolonien, die wegens schending van ambtsgeheim door het Gerechtshof te 's-Gravenhage tot 2 maanden gevangenisstraf werden veroordeeld, hebben aan H. M. de Koningin een verzoek om gratie j ingediend. De fabrieksagent, wegens omkooping van de beide boden veroordeeld tot 1 maand, heeft cassatie aangeteekend. Onder de gemeente Haren heeft een aller- droevigst ongeluk plaats gehad. Een vierjarig zoontje van Van Rijn, boer op het landgoed van den heer A. Wasseaaar, was op den straat- weg spelende met andere kinderen. Juist kwam de tram van Groningen voorbij, toen het jongetje, een kameraad achterna h'ollende, de lijn overstak. Er was geen tijd genoeg meer om den tramwagen te doen stoppen. Het knaapje werd overreden, met het treurig gevolg, dat het hoofdje bijna van den romp gesche iden werd. Het kindje was onmiddellijk dood. De handen gewasschen voor f 150. Door een dame uit Utrecht is aangifte gedaan, dat zij in een restaurant te Haarlem in het dames- toilet in het zeepbakje had neergelegd twee gouden ringen met diamanten. Toen zij later bemerkte, dat zij haar ringen had vergeten, keerde zij uit Bloemendaal terug en vond de beide ringen niet meer. Deze ringen hebben een waarde van 150 Door een langdurige brand zijn Zondag verscheidenehektaren van de Leusderheide afgebrand. De genietroepen in het kamp van Zeist stonden juist voor de kerkparade aangetreden en gingen met schoppen zoo spoedig mogelijk er heen en ook infanterie-detachementen uit Amersfoort werden naar de heide gezonden. Het was zwaar werk, waarbij de manschappen van de hitte en vooral van den rook veel te lijden hadden. Tegen den middag meende men het vuur meester te zijn en rukten de troepen inmaar 's avonds brak de brand andermaal uit en ging een groot detachement van het 5e reg. inf. weer naar de heide. De garnizoenskommandaut van Amersfoort, colonel de Meester, was geruimen tijd op het terrein. Dinsdagochtend had op den Rijn onder Lobith een ongeluk plaats. Schipper Hendriks, van het uit Pruisen binnen- komende schip Elise, was met zijn knecht bezig een anker uit te brengen, toen door het uitschieten van den daaraan verbonden tros, beiden in het water werden gesleurd. Laatstgenoemde had het geluk zich nog te kunnen redden, doch de schipper, die te Pannerden thuis behoort, kwam te verdrinken, eene weduwe met twee nog jeugdige kinderen onverzorgd achterlatende. Maandagavond hadden eenige jongens gespeeld in de buurt de Kwakkelhut bij Breda. Toen zij den overweg van den spoorweg zouden passeeren, suorde een trein voorbij, en de jongens meenende veilig te zijn liepen over. Juist kwam uit de tegenovergestelde richting een sneltrein aan, die een hunner, den 18jarigen de Fauw, aanreed en onmiddelijk doodde. De bersenpan was verbrijzeld, en beide handen af. Een tweede knaap werd nog tijdig weggetrokken. De boomen van dezen overweg zijn altijd gesloten, er is geen bewaking. Uit Deventer wordt aan de Zw. Ct. gemeld Van het laatste bedrijf van een aangrijpend drama was Zondagavond een groote menigte getuige. De weduwe van een tuinman aan een gesticht van weldadigheid was na den dood van haar man door die inrichting als werk vrouw in dienst gehouden. Eenigen tijd geleden echter kreeg de vrouw gedaan. Te tier om onderstand aan te nemen, weigerde zij alle diaconale hulp, zeggende wel in staat te zijn voor zich en haar kinderen brood te verdienen. Dcch armoede sloop de woning binnen en honger deed er zijn intrede. Het bleef voor de buren van de kleiue woning aan den Zwolschen weg geen geheim, dat daar gebrek werd geleden, en Zondag kwam het zoo ver, dat men het hongerende gezin brood bracht. Doch de vrouw, van de manie bezeten, dat zij alsnog wel weer als werkvrouw zou worden aange- steld, weigerde alle hulp en wierp het haar gebrachte brood door 't raam naar buiten. Ook het jammerlijk geschrei der kleine kinderen deed de buren besluiten de politie te ontbieden en deze riep de hulp van Dr. G. in. De geneesheer bevond, dat de vrouw in zeer overspannen toestand verkeerde en deed haar overbrengen naar het gesticht. De kleiuen werden voorloopig nitbesteed. Wat in een groot koffiehuis zooal achter- gelaten wordt Parapluies bij de vleet, natuurlijk Wandelstokken, reistasschen, enz T T uA fti6i.enr?°g Wel eeu stolen rijwiel Toch blijkt dit bij //Kras" te Amsterdam gebeurd te zijn. Meer dan een jaar geleden vond men daar by t sluiten een rijwiel in den stander staan. t Kon van een nonchalanten logeergast wezen, dus het men het staan. Maar den volgenden dag stond het er nog en den daaropvolgenden eveneens! f 0 j6 org ffleB het op in het magazijn van onbeheerde voorwerpen. Zoo raakt het uit het oog, tot dezer dsgen het magazijn eens opgeruimd moest worden. Er was geen navraag naar geweest maar men herinnerde zich, toen men het eenmaal weer zag, zeer goed dat men het ruim een jaar geleden had weggeborgen. Er werd nu een onderzoek ingesteld het rijwiel was van binneulandsch fabrikaat en droeg een nummer; aan den fabrikant werd geschreven en ..eze noemde als kooper een geneesheer, ergens in een klein plaatsje in Zeeland. Ook aan dezen werd nu geschreven en toen kwam het verrassend antwoord, dat het rijwiel den kooper ruim anderhalf jaar geleden ontstolen was, zonder dat men van den dader een spoor had weten te ontdekken Natuurlijk begroette de dokter met blijdschap zijn lang verloren eigendom, maar 't zal wel altijd een raadsel blijven waarom de dief na zijn bait van Zeeland tot Amsterdam te hebben gebracht er daar verder niet naar omzag en het rijwiel bij Kras onbebeerd heeft laten staan. Het circusje-spelen van generaal Cronje. Volgens een correspondence in het /Journal des j Debate uit St. Louis, is de //Transvaalsche oor- log the greatest attraction van de tentoonstelling De nieuwsgierigheid van het publiek om generaal Gronje en zijn helden hun eigen daden te zien voorstellen is niet de eenige oorzaak van het succesj het schouwspel zelf is //grossartig". Op een onmetelijke ruimte ziet men een Hollandsche hoeve de kinderen der Boeren spelen onder de verandapaarden en kudden grazen in de weide. In de verte verheffen zich hutten, inboorlingen bewerken het land en rijden paard. Eensklaps begint het gedonder der kanonnen te Colenso. Mannen vallen, het veld raakt bedekt met dooden en gewonden, verlaten paarden gallop- peeren over het slagveld. Dan bestijgt te midden van hoera's een troep de kopjeshet is Viljoen en zijn dapperen. Dit gevecht wordt gevolgd door dat van Paardenberg, waar generaal Cronje zich overgeeft. Deze tooueelen worden afgespeeld door een kolossaal aantal acteurs, en zij maken een verbazend effect. Generaal Cronje moet zeer tevreden zijn over zijn Amerikaansche reis. Op het onwaardige van deze handelwijze der Boeren wijst de correspondent van het ^Journal des Debats" niet. Een agent van politie te Brussel, die lijdagochtend rustig in zijn wachthnisje zat, werd plotseling opgeschrikt door een hond, die naai binnen kwam stuiven. Het beest was blijkbaar dol en schuimbekte van woede. Het wierp zich op den agent om hem te bijten. De agent trok echter zijn sabel en verjoeg het dier, dat de wijk nam in een schuit. De agent liep bet dier achternadaar de bond ook de eigenaar. van de schuit dreigde te bijten, loste de agent een paar revolverschoten, die het beest onschadelijk maakten. Het cadaver is naar het gemeenteiyk abattoir vervoerd om geschouwd te worden. Tegen den eigenaar van het dieiv een confiseur, is proces-verbaal opgemaakt. Een zeldzame onverschilligheid voor den dood legde bij zijn terechtstelling aan den dag de moordenaar Burness, die onlangs wegens drievoudigen moord, door middel van den elec- trischen stoel ter dood werd gebracht. Burness ging. zonder zijn gezicht te vertrekken, naar den doodelijken stoel, ging er lachend op zitten en begon met de beulen een onverschillig gesprek, waarbij hij hen nog hielp. De moor denaar plaatste zelf armen en beenen zoo, dat zij gemakkelijk met den stroomleider in verband konden worden gebracht. Ook de zoogenaamde //doodmuts" zette hij zich zelf op het hoofd en riep de jury vrooiijke woorden van afscheid toe. De stroom moest overigens viermaal door zijn lichaam worden gelaten, voordat de dood volgde. Zaterdagnamiddag had pen vrouw te Ant werpen voor 10 centiemen vitriool in een bierflesch laten halen, om den rood steencn vloer schoon te maken. De flesch werd op de tafel gezet, waar ook nog een zelfde flesch stond maar met bier gevuld. Het 4jarig zoontje van vrouw Vermeylen, dorst hebbende, meende naar de flesch bier te grijpen doch greep integendeel de flesch met vitriool,, bracht ze aan den mond en dronk er van zonder dat iemand de noodlottige vergissing had bemerkt. Huilende van de pijn zonk de kleine op den groud. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, maar niettegenstaande de beste zorgen gaf de kleine jongen een half uur nadien den geest. Er is een nieuwe suikerplaut ontdekt. In het Landbouwkundig Instituut van Paraguay is een nieuwe suikerplant onderzocht, die 20 malen meer suiker bevat dan een gelijk gewicht aan bieten of riet. De suiker kan voor alle

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2