A I g e m e 8 n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandere No. 4558. Te^TTleTon™ D 1 IlFSIiAMI. Donderdag 14 Juli S904. 44'' Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave De oorlog tusschen Rusland en Japan. -66) XX11I. E E E R. R S T E K A n Op die mamer had men eenige afwisseling willen brengen in de eeutonigheid van het park. 8«afflBia*8awBaameseHB5a*ima*m8*wtteaeMEaM*eH*i88Ha*i n JfOTU&M* aa ^irTrif'Tr'rP'ifHClJCnLniCliri. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel raeer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsraimte berekend Mil blail verschijnt fflaandag:-, Woensdag. en Vrijdagavoml, nltgezonderd op Feeslila^eii, bij de Firma I". J. VAIV OK Riwnv v w nwiauM—u—a>iihi—b»—-ir tet I" ■ten. Burgemeester en Wethonders van TER NEUZEN, Gelet op artikel 5 der wet van "28 Juni 1881 (Staats- blad no. 97) Brengen ter kennis, dat door 0. F. A. HAMERLINCK een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den verltoop van vlerken drank in liev lilein. in ket rechterlokaal van pei'ceel wijk L 131, Schutterr hofweg. Ter Neuzen, 12 Juli 1904. Burgemeester en Wethouders voornoeind, P. MOES, Lo Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Interessante bijzonderheden over de jongste operaties van liet Wladiwostok-eskader in de straat van Korea, heeft luitenant Gervais, een van de opvarenden van liet smaldeel, naar Petersburg geseind. We laten er hier De Russische torpedo-jagers uit ladiwostok badden de opdracht om na te gaan, of bet smaldeei van Kamimoera zicb in Gensan bevond. De reede was ieeg, en uit die omstandigbeid ieidde men af, dat de Japansche zeemacht zooveel mogelijk bij Port Arthur was saam- getrokken. De torpedo-jagers vernielden toen in Gensan de kavenwerken en een groot aantai transportbarken. Daarna stevende men naar de straat van Korea. Daar ontmoette men een door Togo in allerijl atgezonden Japan sell smaldeel, dat uit drie slagschepen, vier pantser- krnisers en een torpedo-jager-ilotieije bestond. De Russische kruisers badden dus bun doel: de aandacbt der Japanners van Port Arthur af te leiden, bereikt. De Japanners begonnen toen de Russen te vervolgen, en openden van een kolossalen afstand een totaal doelloos vuur. Tegen dat bet donker werd, werden de Russische kruisers door een door Togo uit Takesaki opgekominan- ileerde torpedo-flotielje aangevalleu, doch deze moest zich voor bet sckerpe vuur der Russen terugtrekken. Den volgenden morgen was de vijand niet meer te zien. De Russische kruisers hadden geen schade en geen verlies aan dooden of gewonden. En de toeleg der Japanners, om bun vijand in de straat van Korea tusschen twee vuren in te krijgeu, was mislukt. Toch twijfelen we niet, of het Wladiwostok-eskader zou voor een tweede maal zuik een vermetel stult niet moeten probeeren. In de eerste plaats zal de Japanner nu ook wel wat anders dan eenvoudige torpedo-jagers bij Takesaki hebben gestationneerd, schepen die kruisers in voile zee beter aan kunnensecnndo zullen de Japansche torpedobooten dan allicht niet in dezelfde fout vervallen, waaraan ze zich nu hebben schuldig gemaakt, n.l. om zich te verspreiden, waardoor zij hun torpedo's niet meer konden lanceeren, en wegens den afstand en wegens 'tgevaar van eigen schepen te raken. De rapporteerende luitenant meldt na zijn bovenmee- gedeeld verhaal nog verder, dat die torpedobooten later in allerijl op de vlucht sloegen, toen de Russische kruisers een sterke kanonnade op hen richtten. Om zich te redden vluehtten zij toen naar hun eigen smaldeel, en dit zag de naderenden voor Russische torpedo's aan, en boorden er eenige in den grond. Voor zulke streken zijn dus niet alleen Russen noodig. De bezetting van Kaitsjou en Kaiping door tie Japan- Sedert eenige dagen was de directeur van het kraukzinnigengesticht op reis. Men kon niet ont- keunen, dat door de afwezigheid van Dr. Brown de patienten een glip van viijheid genoten. Zij kekeu minder schuw rond hun gesprekken waveu levendiger en hun gansche verkeer in het park was aangenamer, dan wauneer zij den man met den gouden bril in hun nabijheid zageu. Dr. Brown was voor zijn patienten volslrekt geen humaan geneesheerdwangbuis, douche en draai- stoel waren geliefkoosde eu dikwijis aangewende niiddelen, om zelfs bij kleine vergrijpen onmiddellijk tot geboorzaamheid te dwingen. Ouder de humaue behsndeling van Dr. Parker kwarnen zulke dingen niet voor. Met een enkelen dreigenden blik of een enkel scherp woord wist hij gehoorzaamheid af te dwingen, waar dit noodig was. Op Edith's verlangen had Dr. Parker den avond te voren aan Walther's adres te Warwick geschrevtn, dat hij met Alice en Edith over twee dagen in den namiddsg ecu rii'oer naar Hampton zou maken hij had Walther v» rzocht daar bij hem te komen in het park. Hampton lag vijf Etgelsche mijlen van Worcester en was met een rijtuig gemakkelijk in een uur te bereiken. Het landgoed daar was aedert jaren onbewooud, de eigenaar vertoefde al ners is van meer gewicht, dan generaal Sacharof het wil doen voorkomen. Deze Russische generaal seinl dat vijandelijke cavalene langs de kustwegen langzaam op Inkou voortrukt, en dat een Russische afdeeling, die bij Kaitsjou stond, na een hardnekkig gevecht genood zaakt was op Sioeanlunsy-pas en van daar in een derde stelling terug te trekken. Het blijkt dat vier Japansche divisies en een bereden brigade, dus ongeveer 80,000 man, uit het zuiden op- rukkende, van Dinsdag tot Vrijdag hebben gevocbten, elken dag opnieuw, steeds de Russen voor zich uit jagende, Kaitsjou en Kaiping hebben genomen en daar- door als het ware de Russische troepen in Nioetswang (Inkou) hebben afgesneden. Wellicht kunnen deze nog naar het noorden uitwijken, maar hun voorraden moeten zij aan de Japanners afstaan. fliermede staan de Japanners aan den rand van de groote vlakte die zich ten noorden en ten westen van Kaiping over een afstand van 200 K. M. uitstrekt, een vlakte waarvan het bezit van het grootste beiang is voor het verdere verloop van den veldtocht in Mand- sjoerije, omdat zij het vruehtbaarste en dichtbevolkste deel van die provincie vormt, een streek waarin het grootste leger zich volkomen kan ontwikkelen en die in staat is een groot ieger te voeden, vooral wanneer dit, zooals het Japansche ieger, geheel de gewoonteu en levensvoorwaarden van de inboorlingen deelen kan. Het leger van generaal Okoe aan den zuidelijken rand dier vlakte staande, reikt nu de hand aan generaal Koeroki's leger, dat de bergpassen aan den oostelijken rand bezet heeft. Of zij thans over die vlakte naar Liaojang en Moekden zullen oprukken, moet de tijd leeren. Is generaal Koeropatkine in staat de Japanners, die nu van het zuiden en het oosten komen opdagen, tegen te houden Klaarblijkelijk niet. Een oorlogscorrespondent van het Fransche en zeer llussisch gezinde blad Le Journal, die de Russische troepen bij Moekden en Liaojang zag, verzekert dat de toestandvan die troepen niet zeer bemoedigend is. Het zijn voornamelijk reservisten en jonge recruten, die aan den strijd moeten deelnemen zij zijn weliswaar zeer dapper, maar de beste krijgsmans- deugden, ervaring en geduld ontbreken hen. De artillerie- regimenten hebben de nieuwe snelvunrkanonnen pas twee maanden in gebruik, en de oflicieren erkennen, dat de menschen nog niet met de kanonnen kunnen omgaan. De Europeesche regimenten aan de Duitsche grens hebben die snelvunrkanonnen al tweejaargehad De cavalerie, zegt de oorlogscorrespondent van het Journal verder, is veel te sterkvooral in het bergland heeft men weinig nut daarvan. Daarentegen is er niet genoeg infanterie en vooral gebrek aan artillerie. Dit weten de Japanners heel goed, en een wijziging van die verhouding kan slechts worden verkregen door het afzenden van meer troepen uit Europa De Russische regeering en vooral het legerbestuur houden niet van kritiek. De correspondent van het Journal moet dus oppassen. Zijn berichtkon wel eens de aanleiding worden voor zijn 4 verwijdering van het oorlogsterrein." Dat is dezer dagen nog met een paar militaire attache's gebeurd de kulonel Audeoud eu de lcapitein Bardet, van het Zwitsersche leger, hadden zich veroorloofd over enkele gebreken van het Russische leger kritiek te oefenen. Dit gaf aanleiding tot het verzoek van de Russische regeering aan de Republiek Zvvitserland, om die beide heeren terug te roepeneen verzoek dat niet kon worden geweigerd. De beide oflicieren zijn reeds op de terugreis. In Zwitserland heeft deze geschiedenis groot misnoegen gewekt. Nauweiijks hebben wij kennis genomen van de klacht dien tijd op het vasteland en had het prachtige groote park voor het publiek opengesteld en daarvan werd dankbsar gebruik gemaakt. Parker had dit opgemerkt en daar de afstand van Hampton vocr het doel zeer geschikt was, hadden de jonge dames toegestemd met hem er heen te rijden. Gedurende den dag, die nog verloopen moest, verdreven zij zich den tijd zoo goed en zoo kwaad als het kon, en wij behoeven niet te vreezen, dat ons jonge verloofde paar zich verveelde. Met Alice was dat iets anders, de tijd viel haar eindeloos lang, het was of het nooit avond zou worden. Daarbij kwam, dat de teederheid, die zij in de blikken der jongverloofden opmerkte, haar eer terneerdrukte dan opvroolijkte. Ook haar hart verlangde naar lief.Je, na de vele jaren van vreugde- looze verlateriheid. Het beeld van den afwezigen vriend kwam haar voor den geest eu zij bedacht, welk een vreugde het zou zijn, wauneer zij met hem hetzelfde geluk smaakte. Maar ach, hoe weinig uitzicht had zij daarop. Zelfs als zij den gelitfde al haar geheiraen openbaarde hoe weinig kaus was er dan nog, dat Walther met behulp van zijn vriend haar kon bevrijden en nog veel minder, dat hij den prijs behaa'de, dien zij hem had toegedacht, nsroelijk den prijs van haar hand. Zou de lord niet al den invloed van zijn macht en geld uitoefenen En zou de schurk- achtige advocaat niet door list alles krachteloos maken, wat haar vrienden voor haar deden Iloeveel niiddelen tot verdediging stonden de tegenpartij niet ten dienste tegenover het eenvou dige middel waarmede zij moest strijden, namehjk de waarheid. Waar de hoop op overwinning en op den prijs I van de Japansche regeering over de hooding van Duitseh- ■"ni 6n de bedreiging: zoo de Duitsche regeering de Russische vloot uit Port Arthur in Kaitsjau laat binnen- Hiopen, zullen wij Duitschland als den bondgenoot van Kusiand beschouwen- en een beroep doen op Engelands bondgenootschap nauweiijks is de ontstemining in •Japan wat geweken over het'telegram van Keizer Wil- belm //ltuslands rouw is Duitschlands rouw,".... en weder geeft de Keizer aanleiding tot verdachtmaking door zijn telegram aan het regiment Wiborg: "I, vvenscn mijn Regiment geluk, dat het in de ge- iegenbeid wezen zal om- tegen den vijand op te trekken. Ik ben er trotsch op, dat ook mijn Regiment Wiborg de eer ten deel zal vallen, voor zijn Keizer, voor het ment Wiborg valien, voor zijn iteizer, voc vaderland en voor den roem van bet Russische te strijden. Mijn oprechte wenschen vergezellei Regiment. God zegene zijn vaandels." Deze uiting van Keizer VVilhelm, als eere-commandant van het V\ iborgscbe regiment, op te vatten als een schending der neutraliteit, zooals de Fransche bladen doen, zou werkelijk al te dwaas zijn. Het is een hof- ieiijkneid van den regimentschef, die absolnut geen pohtieke beteekenis heeft; de Keizer spreekfc van het stand punt van den officier over de eer om te mogen stujden yoor Keizer en Vaderland. Dit op te vatten als een partij kiezen voor Rusland en teg-en Japan zou een inisvatting van 's Keizers bedoelingen toonen, waarvoor geen enkele reden is. Toch ware het beter, wanneer dergelijke ai te spon- tane uitingen van keizerlijk gevoel achterwege bleven. In de politiek moest men zich ook voor den schijn weten te wachten. Zitting van Dinsdag. Aan de orde was de wijziging van de Krank- ziunigenwet. Wordt na korte toelichting goed- gekeurd, evenals de wijziging van de Staatsbe- groocing, in verband met de kosten voor de marechaussee'8het wetsontwerp noper.s de wik- en weegloonen in Alkmaar, Hoorn en Purmerend, en de wijzigingen de Staatsbegrooting, in verband met reis- en verblijfkosten van examinatoren. Alsnu is de Hooger Onderwijswet aan de orde, waarover de heer Van Boneval Faure het eerst het woord verkrijgt. Hij verklaart al dadelijk, tegen dit ontwerp te zullen sfemmen, omdat hij het niet acht in het beiang van het land. Immers hij oordeelt het een aanval op de vrijheid van de wetenschap, een onderwerping aan de kerkelijke genootschappen, een bedreiging van den godsdienst- vrede, waaronder ons land zoovele jaren is ge- lukkig geweest. Alleen het Staatsbelang meent de redenaar verder ma{? beslissen over de toekenning van de graden, waaraan bevoegdheid is verbonden, beroepeu uit te oefenen, met welker richtige uitoefening het Staatsbelang is gemoeid. De bewering, dat dit ontwerp het Hooger Ouderwijs Zeker waren deze overwegingen weinig geschikt om haar op te wekken. Maar ons hart laat moeilijk den band los, die ons aan het leven bindt; de hoop op toekomstig geluk, ondanks alle ramp en lijden. Zoo vtrliep de dagde volgende morgen brak aan. Alice had haar bed verlaten, voor de eerste zonnestralen door haar venster gloorden. De gespannen verwachting dreef haar ten bedde uit. Heden, heden zou het zijn. Het rijtuig kwam precies te twee uur voor, juist nadat het middagmaal was afgeloopen. Paiker was zelf naar het stadje geweest om een net ge- makkelijk rijtuig te huren, want in den stal van Dr. Brown was niets bruikbaars te vindeD. Hij liet de dames in het rijtuig plaats nemen en ging zelf op den bok zitten. Het uitstapje trof goed weerj het was een heerlijke Meidag, vol zonneschijneen heerlijk lentewindje speelde met de lokken der dames en kleurde haar wangen hooger rood. Zoodra zij te Hampton waren aangekomen, lieteu zij uitspannen en gingen te voet naar het park. Zij vernamen van den stalhouder, dat Walther hen daar reeds wachtte. Zij troffen hem dear ook aan. Bewogen drukte hij zijn zuster aan het hart en rijkte zijn vriend de hand dat was zijn gelukwensch met hun verlovjng,, waarvan hij door een brief van Parker reeds kennis had verkregen. r/Neem haar en bischerm haar, het liefste wat ge op de wereld hebtzij verdient het", zeide hij met licht bevende stem. Draagt met elkander s werelds vreugd en leed. Ge hebt beiden een hart., dat God vreest, de rechtvaardigheid bemint vrij zou maken, acht hij de ergsie miskenning van de beteekenis van het woord rijheid". Dat de Minister van Binnenl. Zakeu kleinachtend over de openbare professoren (vooral over hen als examinatoren); heeft gesproken, keurt spr. scherp af en hij verklaart niet te begrijpen, waarom de Minister meent, dat de bijzoudere hoogleeraren beter zullen zijn. Komende tot de grief, dat de openbare univer- siteit den christelijken zin zou schaden, verzet Je Tedenaar zich tegen deze bewering. Dat er los- baudigheid aan de openbare universiteiten voor- komtdat komt van het (geringe) uitschot, dat we] altijd ten tooneele zal komen. Voortgaande,. verklaart de heer Faure van dit ontwerp te verwachten, dat men zal overgaan tot een bepaald kerkgenootschap, om een hoogleeraars- ambt te kunnen bemachtigen, of zal verzwijgen dat men bepaalde gevoelens is toegedaaD, om zich zelf of zijn gezin niet te benadeelen. Met een peroratie eindigt de heer Faure, waarna de vergadering tot morgenochtend 11 uur wordt verdaagd. Dezer dagen is aan 's Rijks munt te Utrecht de muntslag beeindigd van nieuwe 10-cents- stukken, welke binnenkort in otnloop zullen worden gebraeht. De voorzijde dier munstukken is geslagen op een nieuwen, eenigszins gewijzig- den en verbeterden stempel. De ruimte van het borstbeeld is beperkt en de letters daarom- heen zijn van fraaier type. Het geheel is scherper uitgemunt, waardoor het muntstuk aan de technische eischen geheel voldoet. TER NEUZEN, 13 Juli 1904. Gisteren werd alhier door den bouwkundige L. de Bruijne in twee perceelen aanbesteed het bouwen van een cafe voor den heer P. Dijselinck te Ter Neuzen. Ingeschreven werd door de beeren Jules de Meijer te Selzaete voor het le perceel voor 3100 en in massa 5480, J. Kolijn le perceel 2825 en in massa f 5205, J. A. Rijnberg in massa 5056, H. van der Velden le perceel 2575 en in massa 4989,24, A. de Kort 2e perceel f 2091 en in massa f 4998, D. de Smidt en G. Rijnberg in massa 4690, W. P. Nieuwelink le perceel 2725, F. C. Herrebout 2e perceel 1992 en in massa 4617. Het werk is aan de minste inschrijvers in perceelen gegund. en niemand behoeft te schuwen dat is voor mij een waarborg, dat ge met elkander gelukkig zult zijn". //En ons leven lang hopen wij aan deze be- ginselen getrouw le blijven", antwoordde Parker, nam daarop den arm van Edith en stapte voort, zoodat Walther met Alice volgde. Uit den brief van Parker had Walther gezien, dat het aan de vereenigde pogingen van zijn zuster en van zijn vriend gelukt was, Alice te bewegen tot de belofte, dat zij aan hem alleen heden haar geheirn zou openbaren. Ouze jonge vriend was echter niet gezind om het oogenbitk daarvan te verhaasten. Hij begreep, dat Alice eerst na zwaren tweesirijd hiertoe besloten was en hij dus niet goed zou handelen met bij haar aan te dringen liever wilde hij het oogenblik afwachten, dat zij daarvoor geschikt achtte. Hij vermeed dus met zorg te spreken over de reden van hun samenkomst. Hij begou een druk gesprek over duizenderlei dingen, die voor een j >ng paartje beiang hebben, en Alice liet hem gaarne aan het woordzij luisterde meer naar hem, dan dat zij sprak. Zoo had men dan reeds langer dan een half uur in het park gewandeld en zich in het heer lijke leuteweer e;i de schooue jiatuur verlustigd, toen men in een boschje bij een met gras be- groeideu heuvel kwam, waarop een standbeeldje van eene Grieksche godin stond. (Wordt verrolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1