A i g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaandere Dinsdag 12 Juli 1904 44e Jaararano:. SBMSBSTESAAP. Binnenland. Van den generaal Van Heutsz. ,M O ABONNEMENT: ADVERTENTIEN: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave De oo^iog tusschen RusJand en Japan. ^sreyggasgy^ .r: ^^yr^^T^aMg^.aarsyawagirggtfaaaEffl^i'a^v^aiW^ :i^y.»!aa-rTrr Per drie maanden binnen Ter Neuzen /I,—. Franco per postVoor Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,S2£. Men abonueert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driein&al plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar .plaatsruimte berekend. nit blail verschijnt Dfaandag-, Woensdag- en Vrijdagavoml, aitgeiopderJ op Feestdagen, l>ij de Firma P. J. VA1 PK IA1BE te Tee Weazen, De Burgemeester der geraeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openb are V ergaderi ng van denGemeenteraad is belegd tegen llonderdag den 1-i JTuli 1904, des voormiddags te half elf ure. Ter Neuzen, den 11 Juli 1904. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Kaiping, ten zuidwesten van Haitsjing, is door de Japanners genomen en Port Arthur staat. op vallen wordt gemeld. Als 'teen beetje wil zullen de .Japanners op die manier op 6en dag op tw& plaatsen lau- weren behalen in Mandsjoerije en in de lang bedreig e Russische zeevesting. Men weet, dat (te Japannei die niet geringe iliusie al lang koestert. Voor 't oogenblik beletten regens in Mandsjoenje Ingrijpende krijgsoperatien echter aanmerkelijk. Renter seint nit Tokio Operation van gewicht worden op bet oorlogsterreiu voojbereid, maar de re- geeriner slaagt er in ze bijna volkomen geheim te noiiden. Sedert het bezetten van Dalny bewaart de regeenng een volkomen stilzwijgen betreffende bet beleg van 1 ort Arthur. Zoo nu en dan bereiken lplichtingen uit ver- schillende bronnen, voornamelijk van Chineezen, Japan, maar de verdere verbreiding wordt bij strenge straffen lii°1sngeen enkel vreemdeling bij de strijdmacht die Port Arthur belegert, of bij het leger van Okoe en van Takoeshan. De oorlogseorrespondenten en de vreemde attaches, die bij het "leger van Koeroki zijn, moeten Pinnen een kring van twee kilometers in doorsnee blijven. Te^enover dit blijk van de op alles lettende zorg van de Japanners deze staaltjes van moordende zorgeloos- Jieid hunner vijanden. Uit Sosnowice wordt gemeld, dat daar en in andere plaatsen van Rusland, den post- beambten is aangezegd alle uit Mandsjoerije komende brieven voor te leggen aan de directie, voor zij bij de De censuur op het oor- OOpl voor, gelijk Janus Tulp al zei, en Japan heeft iiog genoeg adressanten gegeven worden. logsterrein was onvoldoende, zoodat in Rusland zelf nog geeensureerd dient te worden. En het tweedeBij keizerlijk be3luit is gelast de mobilisatie van alle marine-reservetroepen in gebeel Rusland, uitgezonderd Finland en Orenburg, om alle schepen, vooral die van de vrijwillige vloot, te kunnen bemannen. Maar geoefende manuen zijn de meesten allerminst. Er zijn er zelfs uit de tnidden-gebieden, die nooit een oorlogsschip of de zee hebben gezien Nog een niet t minste. Den Czaar werd dezer dagen meegedeeld, dat Rusland in het verre Oosten maar 18 bergkanonnen had, wat hij niet wilde gelooven. Onmiddellijk werd aan de geschutgieterij van Poetilof gevraagd, of de bestelling van 80 bergstukken dan nog niet klaar was. Toen bleek, dat deze al lang waren afgeleverd, maar niemand had er nog over gedaeht ze naar het oorlogsterreiu te sturen. De Czaar was woedend. Maar daar schiet men niet mee op. En nu eindelijk weer een bewijs van Japansche leukheid, tot in den krijg toe Men seint uit Nioetsjwang dat Koeroki met zijn hoofdmacht plotseling verdwenen is. Men weet niet waarheen. Rusland heeft tot nu toe voor den oorlog 8 buiten- landsche stoombooten aangekocht, Japan 24. Duitschland leverde er 7, Engeland 1 aan Rusland Japan kocht er van Engeland 17, van Duitschland 4, van Nederland, Ttalie en Noorwegen elk 1. Dat loopt in de papieren, maar het geld is er goed in kas. ■Juist heden wordt bericht, dat't weer 4 nieuwe stoom- schepen er bij heeft overgenoinen 2 Britsche van te zamen 4913 tonnen, een Duitsch van 2821 en een Noorseh van 2123 ton. Dat Kai-ping na een driedaagsch gevecht - waarbij oogenscliijnlijk het geheele leger van generaal Okoe een groot eind noordwaarts opgeschoven is den Japanners in handen is gevallen, bewijst in de eerste piaats dat de aanhoudende regens van den laatsten tijd de Japanners geenszins tot werkeloosheid hebben genoopt. Het is een wel overlegde, omzichtig uitgevoerde, en ook volgens de Russische lezing met goeden uitslag bekroonde manoeuvre geweest een zet die in 't bij- zonder naar het oordeel van de Duitsche deskundigen de gewichtigste gevolgen zal hebben Hoewel de Japan ners ook bij deze gelegenheid weer een aantal kanonnen buitgeraaakt schijnen te hebben, en de mogelijkheid bestaat dat de Russen bij het //hardnekkige gevecht" om Kai-ping aanzienlijke verliczen geleden hebben, ligt daarin tocli niet het voornaamste gewicht van dit nieuwe ecliec der Russische troepen dat ligt in het strategische belang van de piaats. yMet het bezit van Kai-ping, zoo schrijft de Kbl- nische Zeitung zijn alle passen welke oostwaarts door het gebergte loopen, in de macht der Japanners, in 'tbijzonder de Hai-fa-ling en de Tejin-pang-ling. Ook de Ta-ling wordt in den rug bedreigd, en het leger uit Ta-koe-sjan, dat daar zich aansloot bij den linker- vieugel van Koeroki's armee, kan nu met goede leans op succes westwaarts optreden, om de taak van het 2e legercorps te verlichten. Russische sehattingen stellen de vereenigde vijandelijke strijdmacht in deze streek op 50,000 man. Uit een Japansch telegram bleek, dat de garde en de lOrle divisie om de Ta-ling pas gevochten hadden, maar bovendien zullen de Japanners nog ten minste een divisie tot bun bescliikking liebben, zoodat tegen de steliing Kai-ping Ta-sji-tsiao op zijn minst vijf vijandelijke divisies kunnen convergeeren. Tegenover het oprukken ran zulk een strijdmacht zullen de Russen liet niet kunnen houden het kustgebied tot aan Ta- sji-tsiao zal ontruimd moeten worden. Daarmede is dan Nioe-tsjwang en de gemeenschap met de zee aan de Japanners overgelaten, en deze kunnen zich een nieuw steunpunt kiezen voor de verzorging van het leger te velde." De telegrammen uit Petersburg duiden aan, dat men in de Russische hoofdstad den toestand ook niet roos- kleurig inzietmen schijnt zich daar vooral ongernst te maken over de mogelijkheid dat reeds thans een sterke Japansche legermacht bezig is, langs^ den weg naar Moekden op te rukken, om Koeropatkin in den rug te vallen en zijn verbindingslijn met Charbin af tesnijden. Deze vrees is zeker geen hersenschim, en het is bekend dat de Japanners ook reeds meester zijn van de toegangen die uit het gebergte naar het midden van de Russische steliing, bij Liao-jang vocren. Zetten de in het zuiden saamgetrokken Japansche troepen den tocht noordwaarts langs den spoorweg voort, en blijven zij aanvallenderwijs optreden, dan dwingen zij Koeropatkin, daar een good deel van zijn legermacht beschikbaar te houden. Wordt er nu tege- lijk, op een gunstig oogenblik en het is te voorzien dat de Japanners, en niet de Russen, in staat zijn om het oogenblik van een grooten aanval te kiezen een beweging uitgevoerd tegen het centrum te Liao-jang en tegen den Russischen linkervleugel te Moekden, dan schijnt inderdaad de kans groot dat aan Koeropatkin de mogelijkheid ontnomen wordt van de beste tactiek die liij zou kunnen volgen achtereenvolgens met een grootere macht de Japansche afdeelingen op 'tlijf te vallen. Immers, hij zal dan zijn troepen moeten verdeelen overde 150 KM.langelijn tusschen Kaiping en Moekden, en zijn aid us naar de vleugels sterk uitgerekt leger kan in dat geval moeilijk een overmacht stellen tegenover den vijandelijken aanvaller. Het zou voor de hand liggen, dat de Russische opper- bevelhebber zoo snel mogelijk het gros van zijn troepen noordwaarts, bij Moekden terugtrok. Maar het ligt voor de hand, dat dan de belangrijke stellingen ten zuiden van die hoofdstad prijsgegeven moeten worden, en van eene poging om aan de benarde veste Port Arthur eenige afleiding te verschaffen, is dan in 't ge- heel geen sprake meer. Bovendien kunnen er nog andere hier niet te bevroeden redenen zijn, waarom Koeropat kin dien uitweg slechts moeilijk nemen kan. Tsjifoe, 8 Juli. Een volkomen vertrouwbaar Chinees, die hier aankwam aan de oostkust van Liaotong in de nabijheid van Port-Arthur meldt, dat een Japansche divisie Dinsdag de noordoostelijke helling van het Takoesjan-gebergte bereikte, welks toppen minder dan drie mijlen van Port Arthur gelegen zijn. Deze divisie scheidde zich van een andere divisie af op den grooten weg benoorden Port Arthur en trok door het bergaclitige gebied de andere divisie zette den marsch voort langs den hoofdweg naar het marinekamp. Om dit lcamp te bereiken moet een vlakte worden overgetrokken, onder het vijandelijke vuur. Doch nu een Japansche divisie op den Takoesjan is, is het marinekamp onhondbaar. Het Russische fort No. 16 van de hoofdverdedigings- lijn is gisteren genomen. Parijs, 8 Juli. Uit Petersburg wordt geseind aan de »Libert6"Nadat Japanners de nieuwe nederlaag van Kamimoera vernomen hadden, plunderden en staken zij het huis van den admiraal in brand. Het gezin kon zich van een wissen dood redden door onder den grond te vluchten. Tsjifoe, 10 Juli. Vluchtelirigen uit Port Arthur be- richten, dat in het oosten een Japansche divisie door de vloot gesteund, een gevecht zonder ophouden voert om een steliing te veroveren, welke de stad en het maritieme bekken helieerscht. De Japansche vloot bombardeert den ganschen dag zonder ophouden. Ge- dooden en gekwetsten worden elk oogenblik aange- dragen. Particuliere imizen zijn tot ambulances inge- richt. Schermutselingen hebben alleen in het noorden piaats. Toch staan er verkenners uit Port Arthur in de buurt van het marinekamp. De Japansche vloot heeft de forten beschoten in de nacblen van 2, 3 en 4 Juli uit het zuiden, zonder scliade aan te richten. Volgens een Rus hebben de Japanners den top van den Ta-koe-sjan-berg in den nacht van den 6en bezet en er een batterij gesteld. De Novik is den 7en uilgevaren, ver- gezeld van vier kanonneerbooten en heeft de Japansche een batterij beschoten, die door de Russische infanterie omsingeld en genomen werd. De Russen houden vol, dat de Japanners minstens tien torpedobooten liebben ver- loren, door te trachten de Russische booten te bereiken, die beschut worden door al de schepen welke de Ja panners hebben laten zinken met het doel het havengat te verstoppen. Maar de opening van den hals is nog open. De bazis van den Gouden Berg blijft de ingang zij is afgezet door een staketsel, waar geen torpedo booten kunnen doorkomen. Eenige aanvallen van Japansche torpedobooten waren vrijwel fanatiek. Zij beproeven wat duidelijkerwijze onmogelijk is te doen en wanneer zij zinken weigert de bemanning alle hulp. De Japansche zeelieden openen zich den buik ofweren de redders af. Tsjifoe, 10 Juli. Een man van een Chineesclie jonlt, die uit Port Arthur komt, zegt, dat er meer dan 800 Russen gesneuveld zijn, onder wie twee officieren van lioogen rang, die den 5en dezer maand door Chineesclie dragers in de stad gebracht waren. Hij zegt ook, dat een gedeelte van de Japansche strijdmacht tot binnen de zes mijlen van Port Arthur kwam en nog een fort aan den oostkant nam. Het R. N. schrijft Nu de genpraal hier komt, zou ik u graag ook eens vertellen met hoeveel plezier ik onder den generaal gediend heb zoo introduceerde zich bij ons een oud-wachtmeester bij de cavalerie in Indie, die sedert kort in 't moederland terug, in onze stad de functie van liaRknccht bij een familie vervult. Er is wel al heel veel over Vau Heutsz ge- schreven, maar de 1 ui weten eigenlijk nog altoos niet wat een groot krijgsoverste hij is Ofschoon de lectuur omtrent den generaal daar- over nu juist niet in 't onzekere laat, kon er moeilijk reden zijn, om den oud-soldaat die //lnaandenlaug vlak in de nabijheid van Van Heutsz mee oorlog gevoerd heeft" niet te Jaten babbelen ei al vertelde hij misschien niet zooveel nieuws, het geldt den held van den dag en daarom is 't de lectuur waard. U kunt je niet voorstellen, aldus onze oud- wachtmeester, hoe razend veel de soldaten van den generaal hielden. Je hadt altijd geluk als je met Van Heutsz uitgingt. Hij bracht je overal in, in de moeilijkste en gevaarlijkste dingen, maar hij voerde je er toch altoos met succes weer uit. Er hoefden, als Van Heutsz meeging, nooit vrij- wiliigers opgeroepen te worden, iedereen wilde even graag met hem mee, je vondt het gewoon ellendig als je niet mee mocht. En vdor de generaal er was, ging dat heel anders. Dan hoorde je telkens van verraderlijke overvallen en hinderlagen ik wil niet zeggen dat de bevelvoerders voor Van Heutsz niet alle zorg besleedden aan de verkenning maar zoo goed als Van Heutsz, zoo goed en zoo zeker deden zij 't toch niet, dat is wel heel zeker. Om u een voorheeld te geven hoe Van Heutsz zijn troepen in de stemming hield we waren in de buart van de Wojla-rivier aan 't werk en we waren op twee heuvels gebivakkeerd, terwiil het regende dat het goot. In bakken stortte het van den hemel. Toen kwam de generaal met ziju altoos even opgewekt gezicht en hij liet iederen man een borrel geven en de inuziek inoest buiten- komen en vroolijke moppen spelen en zoo, in dien regen, Hep de generaal met zijn officieren en manschappen gearmd rond, een voorbeeld van vroolijkheid. Den voJgenden dag gingen we als hoentjes zoo frisch tegen den vijaod in en als de generaal er niet zoo de stemming in gehouden had, waren we stijf en verkleumd geweest en tot vechten volstrekt Diet in staat. Hij is de eenvoudigste man dien u je kunt voorstellen, niets hdog, en een geslagen vijand van alle vertoon. Zooals je hem ziet zoo is ie. En altijd in een goeie luim. Of ie te paard zat, uren achtereen en aan de spits van de troepen, of ie stond bij een gevecht te voet te kijken in die ouveranderde huuding den buik vooruit eu de handen achter op de dijen (zoo kon je'm wel nitteekenen), of ie in't felste vunr was of rustigjes thuis, op z'n gezicht was altijd een vriendelijke glimlach. In 't bivak was hij steeds in ons midden. Wanneer er geen hutje was, sliep ie net als wij gewoon c-p stroo. Natuurlijk, als er een hutje stond, was dat voor den generaal, maar in de open lucht vond hij 'teven goed. Eu zoo gemeeuzaam als ie wezen kon, zoo rovaal in wat ie zei en toch vergat nooit iemand dai hij de generaal was, de aanvoerder. Jougeus nee', 't respect voor dien eminenten officier be- waarden ze allemaal met eerbiedigen schroom. Van toespraken hield ie niet. Maar op z'n ge zicht kon je wel lezen hoe hij er over dacht, hij had geen woorden noodig om je dat te zeggen Onze oud-wachtmeester vertelde ons van ge- vechten, die hij onder Van Heutsz had meegemaakt, in de Pidie-expeditie, op den tocht naar Tangse en dien in de Gajo-landen (bekend uit de couranten- verslagen), en zijn bewoudering voor zulk een aanvoerder was groot. En wat ie een dadelijken kijk op de dingen had 'k Herinner me dat we een kampong na- derden aan de Oelinsrivier, waar 't er toch zoo gewoontjes uitzag, zoo rustig en zoo gemoedelijk. De Chineezen en de kampongvrouwen liepen rond in hun dagelijksch werk. 't Leek alles pais en vrede. Maar daar gaf Van Heutsz plotseling bevel om de gevechtsformatie aan te nemen, snel en oogen- blikkelijk. Ik geloof dat de officieren al net zoo verbaasd waren over dat bevd als wij... En nauwelijks stonden we, of daar barstte een vuar los, meneer, ontzaglijk. 't L ek wel een Europeesche oorlog. Wat bleek P Achter de rivier lagea de Atjehers in loopgraven en verschansingen op hinderlaag en zonder Van Heutsz, die dat de hemel weet hoe gezien of begrepen had, waren we er in geloopen en de meesten van ons waren er om koud geweest. Nu joeg onze artillerie de aan- vallers op en de cavalerie dreef ze op de vlucht en zonder een man te verliezen, kwameu we uit dat gevaarlijk broeinest weg. Als Van Heutsz er bij was, voelde iedereen zich gernst. #Hij is er bij zei'en we tot elkaar. Ik heb oud-gedienden gesproken die onder Van der Heyden hebben gediend en bij dien kranigeu generaal was 't niet eens zoo sterk. Om rangen maalde de generaal niet zooveel. De vent die in de uniform zit moet ik hebben en niet de uniform, heb ik hem dikwijls hooren zeggen. Daden van moed wist hij altijd te beloonen. Ik heb zelf eens met een kog^l in mijn been acht uren te paard gezeten en den volgenden dag ging ik weer mee op marsch. Dat merkte Van Heutsz en hij liet me door den ritmeester een mooi cadeau geven een gouden horloge. Maar als er iets niet in den haak was, strafte hij ouverbiddellijk. Als hij zich omdraaide, ineens een harschen trek op zijn gezieht en hij zei Schrijf dien man op dan wist je al dat er een lang niet malsche straf voor den betrokkene opzat. Wat ons, soldaten, vooral imponeerde was, be- halve zijn eeuwige kernachtige opgeruimdheid, zijn groote persoonlijke moed. We vertelden elkaar van dien onverschrokken tocht met een adjudant en twee ordonnansen, dwars door het boschterrein van Beniet naar Beunca, langs de Blang Malve, waar overal vijanden zaten. En van dien anderen tocht met een adjudant en een oppasser 15 K. M. de Keureutoe-rivier af tot aan het strand, waar hij den nacht zonder dekking doorbracht vlak bij een Atjehsche kampong. Zoo'n held begeesterd je. Er gaan zich sagen om z'n hoofd weven en als soldaat heb je de overtuiging dat zoo'n man niet overwonnen kan worden. Met dat al was hij een voorbeeld van voor- zichtigheid. Als er niet volop en rondom vertend was, ging hij niet verder. Maar dan was er ook zoo verkeod dat hij precies wist wat te doen stond. Dikwijls jenkten ons, officieren en soldaten, de handen als je den vijand in massa vlak voor je zag, uitdagend en de generaal liet ons heen en weer marcheeren zonder iets te doen. Maar dan ineens zagen we hem met een paar Atjehers praten en dan klonk er een bevel en door een nauwe ravijn marcheerden we op, tot we plotseling achter de vaste kanciunen vau deu vijand stonden, in piaats van voor de mondeu, zooals hij gedaeht had en zooals we allemaal hadden gedaeht, be- halve de generaal, die het wist. Hij is ijzersterk en onvermoeid. Geen marsch is'm te lang en geen dagtaak te groot. Trouwens dit is een eigenaardigheid van 'm de generaal heeft eeB gezond slaapje Als hij op z'n gemak gaat zitten, slaapt hij ook subiet en je kunt z'n gesnork op een kwartier afstand hooren. Dit hield hem in de grootste vermoeisnissen sterk. En wat heeft hij bereikt Als eenvoudig wachtmeester heb ik geen gezag genoeg om het resultaat van zijn onverschrokken campagne geheel te beoordeelen maar dit £ene weet ik toch: Toen ik in 1897 kwam, kon ik de Kraton niet uit en toen ik ging heb ik met twee pelotons cavalerie dwars door het land van Neord-Atjeh gereisd zonder een hindernis. Ja, in Nederland kan men Van Hentsz moeilijk te zeer bewonderen. En als er Maandag een groot gejubel is bij z'n kornst, heeft hij niets meer dan wat hij ten voile verdient. TER NEUZEN, 11 Juli 1904. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te half elf uren, te houden openbare vergadering vau den gemeenteraad alhier, komeu de volgende punten in behandeling Ingekomen stukken voorstel Gedeputeerde

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1