A I g e m e 8 n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4556. Zalerdag 9 Juli 1904. 44e Jaargang. Telegrafische berichten. Gemengde berichten. ABONNEMENT.: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor ?derland /1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Anaerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VESTENTIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0 10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht8 tw eemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. JBXjJLJD. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave verscliijnt fflaandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, nttgeiondeird^opFeesidasen, bij de Firma P. jr. vas UK te ferXemeo De oorlog tusschen Rusland en Japan. Petersburg, 6 Juli. Het Telegraaf-bureau meldt uit Liao-jang van heden De Japanners begonneu een omtrekkeude beweging om beide flanken van onze troepen, inoesten echter hun plan opgeven, daar Koero- patkine door verscbilleude overdachte bewegingen een voordeelige-strategische en taetische positie innam, welke hem in staat stelde de verschillende vijandelijke leger-afdeelingen stuk voor stuk langs de binneuste operatie-linie aan te grijpen. Om dit te voorkomen waren de Japanners genoodzaakt langs den oostelijken en westelijken vleugel terug te trekken. Te oordeelen naar dit telegram hebben de ope- raties een andere wending genomen dan de oor- logsvoorspeilers hadden voorzien. Men had de laatste dagen tot vervelens toe van regen, regen en niets dan regen vernomen. In verband daar- mede zoo werd beslist door kenners van het Mandsjoerijsche laud en klimaat verzekerd moesten de operaties noodzakelijk worden onder- broken. Eu omdat men tegelijk geruchten ver- nam van terugtrekkende Japanners, die naar de hoogten vluchtten om aan de nattigheid te out- komen, en van een terugtrekkeuden Russischen opperbevelhebber, die aan de regenlucht kon zien, dat het vooreerst met vechten gedaan was, meende men, dat de operaties waren stop gezet. Het Peterburhsche bericht, afkomstig van Liaojang, schijnt te doelen op een ernstig pogen der Japanners om vooruit te lukken, wellicht reeds me] Liaojang als doel, hoewel door het verzwjjgen van den naam van de plaats, waar het gevecht plaats had, dit er niet duidelijker op wordt. Iu een heden outvangen telegram wordt gesproken van 25 mijl van Liaojang, dus niet ver van den Motienling-pas. Van een winnen of verliezen van den slag schijnt geen sprake te zijn, maar de Ressen behielden hun stellingeu en de Japanners moesten langs beide vleagels, de flan ken die zij hadden willen omtrekken, retireeren. Wellicht is dit slechts het begin van den grooten slag met Liaojang als inzet. In elk geval blijkt uit een -en ander voldoeude, dat de operaties niet gestaakt zijn, maar de Japansche opmarsch wel degelijk wordt voortgezet. In Petersburgsche kringen is men niet zeker of Koeropatkine het groote gevecht zal aauvaarden en tot het einde zal nitvechtenmen hoorde reeds de meening uilspreken, dat hij Liaojang wilde ontruimen en terugtrekken, omdat zich reeds Japansche troepenafdeelingen op den weg naar Moekden hadden vertoond en de Russen dus in hun rug zouden worden bedreigd. Een andere omstandigheid, in direct verband staande met den regentijd, is de gezondheidstoe- stand der beide legers. Men heeft ons voorge- rekend een maand regen en een maand voor den dan doorweekten bodem om weer op te drogen. Dit kunneu zware dagen voor de troepen zijn en fvphus en dysenterie zullen zeker uitbreken. Nu zal kunnen blijken, of de sanitaire maatregelen en diensten in beide legers goed werken indien de berichten niet overdreven zijn, zouden reeds de eerste regens het dooden- en ziekencijfer hebben doen slijgen. VTan het Wladiwostokeskader werd weer een ge- rucht ontvangfn, melding makende van een zee- gevecht en van een voor Rusland gunstigen uit- slagnadere berichten of bevestigingen zijn nog niet ontvangen. De militaire medewerker van de ^Standard" die met groote onpartijdigheid een dagelijksch overzicht van den oorlog schrijft, laat in zijn jongste bes honwing duidelijk uitkomen dat de Japanners hun schoonste geiegenheid ongebruikt hebben laten voorbijgaan. Geen overwinning in de bergstreken, zegt hij, kan van beslissenden invloed zijn, zoolang de vlakten door regen onbe- gaanbaar zijn. De achtervolgiug van een ver- slagen vijaud moet noodzakelijk ophonden, waar Napoleons vijfde element, de modder, begint. Drie weken geleden zou een nederlaag voor de Russen beteekend hebben vernietiging van hun krijgsmacht en geen bekwame aanvoerder zou zich hebben laten weerhouden door eenige moei- lijkheid om zulk eene slag toe te brengen. Hij zou geleefd hebben op de buitgemaakte voorraden van den vijand, gelijk Napoleon deed in Italie, in Beieren en in elken van zijn zegen- rijke veldtochten. Zulk een slag zou Rusland's macht dieper hebben geschokt dan een opeenvol- ging van minder drastische successen. En dan besluit deze medewerker zijn opmer- kingen aldusDe kans is voorgoed voorbij. Niet alleen zal de veldtocht nu Janger duren, het terrein der vijandelijkheden zal ook worden uitgebreid. Wij zijn nog altijd de bondge- nooten van de Japansche natie en het zou ver- standig zijn, indien wij de mogelijke gevolgen van dit bondgenootschap wat ernstiger telden." Louden, 7 Juli. De Daily Telegraph verneemt uit Liao-jang van heden 1 uur 's ochtends Er is een gevecht aan den gang op 40 K.M. van Liao-jang. Een aantal gewonden die tus schen muildieren hangen of op matrassen in karren liggen komen uit de bergen. Het gevecht dat reeds twee dagen aan den gang is, is blijkbaar hevig. Uit Tokio verneemt hetzelfde blad van gisteren. Koeroki meldt nog het volgende over het gevecht tusschen de voorposten in den Motien-ling Om vier uur 's ochtends op den 4den Juli omsingelden twee compagnieen Russen onze op 2 K.M. ten N.W. van den Motien-ling opgestelde piketten. Er volgde een verwoed gevecht met de bajonet. De vijand werd door onze hoofd- posten vervolgd en trok naar den Tsjang-tsjia-pas (ten Z.W. van Liao-jang) en Tawan terng. Ongeveer tezelfdertijd viel de vijand onze voor posten ten W. van den Sjia-kai-ling (ten N.W. van Saimatse) aan, maar werd eveneens terug- gedreven. Wij hadden 13 dooden en 2 officieren en 36 man aan gewonden. De vijand liet 53 dooden en 40 gewonden achter en leed nog grootere verliezen terwijl hij door de Japanners werd nagezet. Londen, 7 Juli. De correspondent van de Times in Koeroki's hoofdkwartier seint, dat de tropische regens de krijgsverrichtingen der Japanners onmogelijkmaken. Hetproviandeeren voor de troepen gaat ook bezwaarlijk, daar de Russen het geheele land van levensmiddelen ontbloot hebbener is graan noch vee te krijgen. Tokio, 6 Juli. Maarschalk Ojama, de opper bevelhebber van het Japansche leger, is vandaag met de generaals Kodama (den chef van zijn staf) en Foekoe-sjima en vele officieren van den grooten staf naar het leger te velde vertrokken. De officieren zullen zich te Sjimouoseki in- schepen. Tientsin, 6 Juli. De torpedo-jager Leitnant Boerakof is uit Nioe-tsjwang Zondag te Port Arthur aangekomen. Vier Japansche torpedo-booten hebben Zondag- avond om negen uur een poging gedaan om de haven van Port Arthur binnen te dringen. Zij werden echter opgemerkt door de kustbatterijen. Een zonk er aan den voet van den Goudenberg, een andere onder de batterij No. 22, van de derde werd een schoorsteen weggeschoten en de vierde stoomde weg. Zaterdag zijn 50 Japansehe spionnen gevangen genomen op een niet genoemde plaats. De treinen loopen nu tot op 26 K.M. van Port Arthur. Een zeker aantal kozakken zijn verdronken tengevolge van de overstroomingen in een bergengte van den Lang-tse-sjan (gebergte ten Z.W. van Liao-jang). Tokio, 7 Juli. De kruiser Kaimiri is Dinsdag Op Talienwan op een mijn gestooten en ge- zonken. TER NEUZEN, 8 Juli 1904. Tot rijksklerk der 2® klasse is o. m. be- vorderd de beer A. van der Bel, thans rijksklerk 3b klasse, op het ontvangerskantoor te Ter Veuzen. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot burge- meester van Sluis, de beer J. H. Hennequin. Hij Kon. besluit is, hoven en behalve de bijorage bedoeld bij art. 45 der onderwjjswet, ter behmrlijke inrichting van haar lager onderwijs, o. m. een subsidie verleend aan de gemeenten Hengitdijk 675 eB Zuiddorpe 310 Zaamslag, 6 Juli. Dezer dagen gooiden kinderei bij een van hun buren een glasruit stuk. Dit was niet de eerste keer dat de glazen het moesten ontgelden maar het ergste van al was dat geen enkele glasruit werd vergoed. Toen dit de vrouw, bij wien meermalen glazen werden stuk gegooid, begon te vervelen, sloeg zij met opzet bij de ouders wiens kinderen haar glazen vernielden, ook daar opzettelijk de glazen in wat ten gerolge had dat thans tegen haar proces- verbaal is opgemaakt wegens opzettelijke vernieling. Zaamslag, 7 Juli. Op de heden alhier ge- houden jaarlijksche paarden- en veemarkt waren aangevoerd 14 paarden waaronder een hengst en 9 stuk8 hoornvee. De premien vielen ten deel als vclgt Voor het grootst aantal paarden van een eige- naar ter markt gebracht, aan G. de Bokx 2,50, grootst getal hoornvee K. Broekhoven te Ter Neuzen j 2,50, schoonsten dekhengst K. de Koeijer te Ter Neuzen f 5,00, beste paard van drie jaar Jac. Dieleman f 2,50, beste paard van een jaar De Bokx voornoemd, en aan K. de Koeijer voor het schoonste paard van 4—7 jaar, en voor het beste van twee jaar 5,00 en 2,50. Aan J. Bruijnzeel voor de beste baatgevende koe j 5,00 en voor het vetste stuk hoornvee aan H. P. Vergouwen te St. Jansteen 5,00. De eigenaren achter wiens namen geen woonplaats vermeld staat wonen te Zaamslag. Koewacht. In de aangrenzende gemeeute Moerbeke had deze week een trenrig ongeluk plaats. De drie kinderen van den schoenmaker C. de Wilde zaten om de tafel geschaard, waarop een schotel met warme soep stond. Terwijl de moeder zich even verwijderde, trok het kleinste meisje, Anna, den schotel met soep van de tafel. De drie kinderen kregen hevige brandwonden, het ergste echter was Anna er aan toe, haar ge heele lijfje was verbrand, zoodat zij eenige uren later onder vreeselijke pijnen bezweek. De toe- stand der andere twee is bevredigend. Met 1 Juli was het een half jaar geleden, dat de Cooperatieve Boerenleenbank alhier voor het publiek werd opengesteld en gedurende dien korten tijd van haar bestaan heeft zij reeds veel nut gesticht. 19 personeu, die om geld verlegen wareD, of met contanten voordeel konden behalen, zijn op goedkoope wjjze geholpen en wel voor een gezamenlijk bedrag van circs 4000. De leening geschiedt tegen eene rente van vier percent, ter wijl de aflossingen geheel en al geregeld worden naar de wensch der geldleeners. Aan spaargelden werd ontvangen 8185,78, terwijl op verzoek werd terugbetaald 684,75. Aan terugbetaalde voorschotten werd ontvangen 287,50. *8 Gravenliage, 8 Juli. Eerste Kamer. Aan- genomen zijn verschillende wetsontwerpeu, onder meer de wijziging Jachtwet, om het gebruik van den lichtbak te verbieden. De suppletoire oorlogsbegrooting in verband met de aanschaffing van snelvuurgeschut, en de legeling der koopvaardij-examens zal Dinsdag a. s. aan de orde komen. In de gemeente Poortvliet op het eiland Tholen heeft zich het geval voorgedaan, dat in de maand Juci niemand is overleden en ook geen geboorten plaats haddenbovendien werd niemand in onder- trouw opgenomen en werden ook geen huweliiken gesloten. Dat is in meer dan een halve eeuw niet gebeurd. Te Waspik is Woensdagmiddag de zoon van den iandbouwer P. S., die ia een voederbak een kanaaltje wilde oversteken, met die bak om- getuimeld en verdronken. W oensdagavond is op het station Nijmegen den opzichter-machinist der H. S. M. J. Lbij het rangeeren het linkerbeen afgereden en het rechterbeen ernstig verwond. De man is nog binnen het uur aan de gevolgen overJeden. In Friesland is nog altijd valsch geld in omloop rijksdaalders en guldens. Voor een paar dagen werden op het postkantoor te Joure valsche ainntstukken ontdekt; zij bleken voor een groot deel uit lood te bestaan. Nu heeft een winkelier in de gemeente Weststellingwerf een dergelijken rijksdaalder onder zijn ladegeld gevonden. Eergisterenmiddag had de familie v. A., wonende in de Dyserinckstraat te Haarlem, aardappelen met porselein gegeten. Om drie uur des middags kwamen de man en eenige kinderen van hun werk, daar zij zich zeer onwel gevoelden. Een hunner werd zelfs per as thuisgebracht. De ijlings ontboden geneesheer constateerde, dat vergiftiging de oorzaak was, waarschijnlijk veroorzaakt doordat het eten was gekookt in een koperen ketel. De vrouw, die door pijn in den mond niet mee at, bleef wel. Naar wij vernemen, liggen de man en 7 kin deren ziek te bed. Men schrijft uit Yelsen Werden voor eenige weken de Aerdenhout en de omgeving daarvan onveilig gemaakt door een naakt-looper, thans heeft hij deze gemeente met haar uitgebreide bosschen als terrein van zijn wandaden uitgekozen. Eerst werd, toen er vrouwen waren, die zeiden hem gezien te hebben, geloofd aan verbeelding, doch er kan geen twijfel meer bestaag, nu hij zich heeft vertoond, geheel in Adamscostuum, aaii het hoofd der bewaarschool, twee harer helpsters en een vijftigtal kinderen. Zij liepen op de z.g. Doodlaan bij het buiten- verblijf Schoonenberg van baron Van Tuyl, toen de kerel opeens uit het hout te voorschijn kwam en op het troepje toeliep. De kinderen gilden het uit van den schrik, doch juffrouw 1. en haar helpsters waren zoo bjj de hand, dat de laatsten het clubje bijeen hielden, terwijl de eerste wegsaelde om bij een der jachtopzieners hulp te halen. De kerel, dit bemerkende, haalde uit het bosch eenige kleedingstukken te voorschijn, schoot die aan en verdween in de andere bos schen om Driehuis gelegen, waar hij, toen na geruimen tijd politie kwam opdagen, niet meer te vinden was. Men meldt uit Assen Een bij een oefening in den velddienst ver- wonde milicien van het le reg. inf. alhier werd vergund naar het hospitaal te gaan. Hij zette in de kazerne zijn geweer op het rek, zonder het magazijn te ledigen. Even later werd het er door een ander afgenomen, die er eenige handgrepen mee uitvoerde, waarbij een scliot afging, dat een derde achter het linkeroor trof. Er werd zoodanige verwonding veroorzaakt, dat de man in het militair hospitaal moest worden opgenomen. Men meldt uit Alkmaar Donderdagnacht werd op verschillende plaatsen binnen deze gemeente ingebroken, t. w. bij een emerites pi edikant, wonende aan den Kennemer- straatweg, bij een viertal personen wonende in de Emmastraat, en nog bij eene weduwe mevr. I. M„ in de Prins Hendrikstraat. Bij de laatste wist men een bedrag van /100 machtig te worden, terwijl bij een der anderen sigaren werden ontvreemd. De vermoedelijke dader is gevat, toen hij zich gereed maakte om met de vroegboot van de Alkmaar-Packet in de nchting Amsterdam te vertrekken. Dadelijk werd hij in verzekerde bewaring gesteld. De /100, die vermist werden, werden in zijn bezit. gevonden. 8,05 8,13 8,15 8,20 8,20 8,34 8,50 9,23 7,55 1,10 SEIIZESSCHE <01 RUT. Uit blad

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5