A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Schoolgeld. No. 4556. Zalerdag 9 Juli 1904. 44e Jaargang. Binnenland. SX SBFIIXAM1. Lan dbou wberichten. Gemengde berichten. EBBSTIE] BBAAp. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel sneer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de priig slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien vbor 3 uren op den dag der uitgave Atjeh De correspondent der //N. R. Ct. te Batavia seint Overste Van Daalen bericht, dat hij op 20 Juui Likat bestormd heeft. De vijaod liet 432 dooden achter, waaronder 124 vrouwen en 88 kinderen. Het aautal ge- wonden bedroeg 54, het aantal gevangenen 17 er werden 87 geweren buitgemaakt. Ongevaarlijk gewond werden overste Van Daalen, luitenant Watrin, de sergeants Wondt en Bi lling, 13 minderen en 1 dwangarbeider. Op 23 Juni werd Langatbars bestormd. De vijaisd vocht fanatiek en deed verscheideue klewangaanvallen. Hij liet 654 dooden achter, waaronder 186 vrouwen en 130 kinderen. Het aantal gewonden bedroeg 49, het aantal gevangenen 28 er werden 24 geweren en 3 lilla's buitgemaakt. Ongevaarlijk gewond werden kapitein De Graaf, 22 minderen en 6 dwangarbeiders. De hoofden melden zich aau. De bevolking keert van de Wesikust terug. Pakpak en Boven-Singkel blijken vijandig. In Pidie doodde luitenant Verschuir de bende- koofden Pangandah en Toekoe Moeda Njadaod. Het blad teekent hierbjj aan Overste Van Daalen rukte half Juni met een colonne, sterk 14 brigades marechaussee, ter aterkte van 140 a 160 man en 90 man infanterie, onder kapitein De Graaf en de luitecants Delgorge en Lasonder de Alaslanden binnen. Verzet werd verwacht te Tandjong Batoe Abboelan in het noorden, te Bambel rneer zuidwaarts en te Likat 65) pGeloof je werkelijk, Edith dat ik hem bedroef door bij mijn zwijgen te volharden Ala hij de reden daarvoor wist, zou hij anders oordeeieu. Juist omdat ik slecbts bij jelui belangstelling vind, mag ik niet spreken. Als ik mijn mond opende en vertelde wat ik weet, dan zou je mij van je stooten als een leugenaarster en waanzinuige en dan bad ik alles verloren, wat ik gewonnen heb." #Uw woorden bevestigen volkomen wat ik zoo even tot Edith zeide," sprak Dr. Parker. »Wie de man ook zij die het plan verzon, waardoor ge ongelukkig zijt bij was een duivel van sluwheid. Den waren stand der verhoudiDgen voor te stellen als een idee fixe van uw gekrenkt verstand, want dit is ongetwijfeld het geval, dat is zoo fijn ver- zonnen als mogelijk is. Zoodra ge uw mond opendet om de ware familiebetrekkingeu te doe.n kenncD, waart ge reeds verloren. Ge bevestigdet daardoor, wat uw bloedverwanten van uw waanziu- nigheid gezegd hadden, en zoodoende geloofden ds meesten, dat ge niet wel bij het hoofd waart. Door de ondervinding wijs geworden, zijt ge tot de overtuiging gekomen, dat zwijgen het best is. iln daaraan houdt ge u nog steeds vast. Ge inoet die gedachte afschudden, miss Als ge dit niet doet, moet ge het voor lief nemen, dat ge zelf de nadeelige gevolgen daarvan onderviudt, sranueer ook uwe vrienden lijden." it Ik sta verbaasd over uwe scherpzinnigbeid en het zuidelijkst gelegen. Laatstgenoemae plaats is nu 20 Juni genomen er is dus verbazend snel gemarcheerd. Vau Daalen werd voor de eerste maa), luitenant Watrin voor de derde maal gewond. De op 23 Juni genomen plaats Langatbars is ons onbekend. Volgens particulier bericht bezigen de Gajoes vrouwen en kinderen als voorvechtersvandaar het groot aantal gevallenen. Het laatste gedeelte van ons telegram moet welJicht aldus gelezen worden: //De bevclking keert terug. De West-Karo-Bataxs en Oerang Pak-Fak, Boven-Singkel blijken vijandig." Dit was te verwachten na den aanval der Gajoes op Singkel. Karo-Bataks grenst aan de Alaslanden en het gebied der residentie Tapauoeli. Oerang Pak-Pak ligt in de bovenstreken der onderafdeeliDg Singkel. Alle gewonden worden opgezouden naar Biag Moeli, dat ligt tusschen Bambel en Likat. Ver moedelijk is dus nu Bambel aan de beurt. De gewonden zullen afgehaald worden door de colonne van Sumatra's Oostkust. TER NEUZEN, 8 Jali 1904. Gedurende de eerste zes maanden van dit jaar zijn aan den spoorweg alhier, de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Jauuari Februari Maart April Mei Juni 31 37 42 34 38 47 229 i 17 s., 3 ij., 2 k. 2 pa., 1 h., 6 1. 19 s., 8 ij., 2 h 2 k., 1 pa., 5 1. 20 s., 6 h., 3 ij., 2 k., 2 pa., 9 1. 15 s., 5 ij., 4 h., 2 k., 1 pa., 7 1. 17 s., 6 ij., 5 h., 3 pa., 1 k., 6 1. 19 s., 11 h., 5 ij., 4 pa., 1 k., 7 1. 55385 69995 85369 66470 78680 101515 457414 over de juistheid van uw oordeel. Waarom zou ik een rniouut aarzelen, u te bekennen dat ge den spijker op den kop slaat Maar toch ontbreekt mij de motd en de kracht om alles te openbaren. Er drukt te veel op mijn hart. Laat mij nadenken ik moet tijd hebbenmisschieu kom ik tot een besluit." z/Ik zal zorgen, dat je weldra gelegenheid hebt, je hart uit te storten aan hem, die recht heeft om al je geheimen te weten. Walther zal komen, je zult ongestoord met elkander kunnen spreken. D.tt zal voor jelui beiden en voor ons het beste middel zijn om het doel te bereiken. Zeg eeDs, George, denk je een samenkomst tosscheu Alice en Walther te kuDnen bewerken, zonder dat de achlerdocht van Dr. Brown wordt opgewekt #Het best zal zijn, dat ik een rijtoer voorsla om mijn patienten eens te kunnen gadeslaan buiten de grenzen van het gestichl," zeide Dr. Parker. z/Ik geloof niet, dat de directeur daar ernstig bezwaar tegen zal maken, want bij uw opneming, Edith, heeft bij zulke uitstapjes in uitzicht gesteld de eerste gelegenheid de beste zal ik er over spreken." De directeur liep op hetzelfde oogenblik van het gesprek in zijn studeerkamer heen en weer met een brief in de hand, dien hij zoo pas ont- vangen en gelezen had. //Wat zou hij willen mompelde hij. //Dat hij geen zorg heeft over de gezondheid vau zijn dochter is duidelijkdie woorden kunnen slechts een medelijdenden glimlach opwekken. Hij voert iets in zijn schild, waarbij hij mijn hulp noodig heeft, maar wat dat is, kan ik uit deze weinige regels niet opmaken. Ea toch zou ik verduiveld graag weten wat het is. Welnu, mylord, als Litgevaren zijn in Januari 24, in Februari 81, in Maart 27, in April 33, in Mei 28, in Juni 40, totaal 183 zeeschepen. Over de zes eerste maanden van het vorig jaar werden alhier met bestemming voor de loskade aan het spoor opgeschut 214 schepen, met een bruto-inhoud van 318,981 Ms. en voeren van hier uit 180 schepen. Met bestemming voor Gent werden alhier in de eerste helft dezes jaars opgeschut 500 schepen, met een bruto-inhoud van 1,338,717 Ms. en voeren van daar uit 527 schepen. Over hetzelfde tijdvak van het vorig jaar kwamen binnen 498 schepen, met een bruto-inhoud van 1,316,801 M3. en vertrokken 529 schepen. In de eerste helft van 1904 zijn voorts 3000 binnenvaartuigen op- en 2809 afgeschut. Over betzelfde tijdvak van het vorig jaar respectievelijk 2507 en 2387. Boschkapelle. De heeren H. R J. Claeijs, J. Truijman en P. B. Mel, respectievelijk secretaris en wethouders zijn gekozen tot ambteuaren van den Burgerlijkeu Stand. stoppeldijk. Aan de school bij de Veerstraat zal van wege den Ned. Wielrijdersbond een hand- wijzer gezet worden. Een groot gemakdaar komen vier wegen bijeen, n.l. die van Luntershoek, Zaamslag, Hulst en Stoppeldijk. Donderdag is in eene te Middelburg onder voorzitterschap van den beer Mr. P. C. J. Hen- nequin gehouden vergadering geconstitneerd de vereeniging //Het botercontrolestation Zeeland". De statu ten werden vastgesteld en een huishoude- lijk reglement zal aan de leden worden toegezon- den om dit later vast te stellen. Het bestuur zal bestaan niteen lid aan te wijzeD uit en door het uitvoerend deel van het hoofdbestuur der Zeeuwsche landboawmaatschappij en een nit en door Gedep. Staten van Zeeland. Yerder zullen daarvan deel maken de directeur van het rijkslandbouwproefstation te Goes en de zuivelconsulent voor Zeeland. Twee leden van het bestuur worden gekozen uit en door de leden. Hiervoor werden gekozen de boterfabrieken te 's Heer Arendskerke en te Sluis. ge mijn hulp noodig hebt, goedkoop zal ze ditmaal niet zijn. Niet te vergeefs hebt ge mij getoond, hoe weinig waarde een bank- noot van honderd pond sterling bij u heeft. Sedert ik dat weet, ben ik een groot liefhebber van dit artikel geworden. Als ik maar be- grijpen kon. Het binnentreden van Dr. Parker maakte een einde aan zijn gemompel. //Voortreffelijk dat ge komt, mijnheer Parker. Ik was juist van plan u te laten verzoeken, om eens bij mij te komen. Ik ben genoodzaakt, eenige dagen op reis te gaan. Gedurende mijn afwezigheid zult ge wel zoo goed zijn mijn plaats te vervullen. Het spreekt van zelf, dat ge geen verandering brengt in den gang van zaken of in de behandeling der patienten, alles blijft binnen de grenzen die ik na rijp overleg heb vastgesteld. Hebt ge mij begrepen, mijnheer?" z/Ik zal niet in gebreke blijven, mij stipt aan uw voorschriften te houden. Ik was overigens juist van plan, u verlof te vragen voor een rij- toertje met onze beide nieuwe patienten, dat ik over eenige dagen wilde maken. Ik denk, dat ik daarmee mijn waarnemingen zal kunnen besluiten. Al heb ik hoe langer hoe meer reden om mij bij uw oordeel aan te sluiten zoo kunt ge het niet anders dan billijk viuden, dat ik geen gelegenheid verzuim om mij een eigen, wel gegrond oordeel te vormen." z/Dat valt niet bijzonder in mijn smaak, mijnheer Parker, want die twee meisjes zijn, geloof ik, het veiligst in het gesticht zelf. Hebt ge wel aan de mogelijkheid van ontvluchten gedacht p" z/Ik kan bijoa niet denken, dat daar gevaar voor isin ieder geval staat mijn persoon u borg, Fijne familie. Op de Haagsche groenlen- markt doet een vrouw met een paar jongens hare inkoopen, die voortdurend en door de warmoeziers en door de politie op de vingers worden gekeken, daar men ze niet vertrouwt. De man zit voor gerui- men tijd achter de tralies wegens het ontvreemden van een aanzienlijke partij aardappelen. Te voren had hij een sleutel van een pakhuis, gaf die aan de jongens en liet hen eenige zakken goederen halen. De recherche doorzoekt telkens de woning, waarbij nu weer een verborgen kast is ontdekt, opgepropt met gestolen voorwerpen. Onlanga zocbt de politie een vat snijboonen van de markt ontvreemd, doch vond bij de achtbare familie alleen een vat zuurkool. Later bleek evenwel, dat dit slechts een laagje was bovenop, terwijl de boonen onderin zaten. De jongens hebben al heel wat tijd in de gevangenis doorgebracht. Den 18jarige J. van G., een jongen zonder vast woonverblijf, die meermalen in Jeruel's logement komt lag Woensdagnacht omstreeks 2 uren te slapen op het dek van het sleepbootje Utrecht, liggende in den mond van de Leuve- haven te Rotterdam. Plotseling ontlastte zich een hevige regenbui. De jongen, wakker geschrikt door de stortbui, stond slaapdronken op, stapte miB en viel buiten boord. Hoewel een bootwerker, die zich in het nabijgelegen bootwerkershuisje be- vond, dadelijk toesnelde, kwam hij te laat om hulp te verleenen. De jongen verdronk bijna voor zijn oogen. Een buurtfeest uit dankbaarheid. Te Appingedam wordt jaarlijks door de bewoners van het //Gouden Pand" (een buurt aldaar) ten huize van een der buren de zoogenaamde #Blau- potsdag" gevierd. De Appingedammer Conrant bevat omtrent den oorsprong van dit buurtfeest o. a. de volgende bijzonderheden De bewoners van het //Gouden Pand" hadden in 1721 eene overeenkomst gesloten, waarbij zij beloofden elkander bij te staan //in nond en dood" Dit contract bestond uit 8 artikelen. Overtreding van een dezer artikelen werd beboet, welke boeten jaarlijks werden verteerd ten huize van een der buren. De grootte dezer boeten was 1, 2 of soma 6 stuiversdeze laatste boete werd toege- past, wanneer de eene buur den ander uitschold. dat ik elke pogiug daartoe met kracht zou bedwingen, en twee vrouwen kunnen niet tegen een man op." z/Houd vooral die blonde scherp in het oog zij heeft reeds eenmaal de vlueht genomen; als ge mij borg wilt blijven voor alles, wat er gebeurt wil ik u in de uitvoering van uw plan niet hinderlijk zijn, mits ge de verklaring voor de beide meisjes bij mijn terugkeer onderteekent. Den eersten Juni moet ik mijn rapport bij de rechtbank in- leveren en dan moet deze zaak beslist zijn." //Binnen dien tijd denk ik wel aan uw verlaugen te kunnen voldoen. Indien ik niet meermalen getwijfeld had, of ik zonder de waarbeid te kort te doen mij met aw oordeel kon vereenigen, dan had ik niet zoo lang met de onderteekening van die geneeskundige verklaring gewaoht." Vau achter zijn gouden bril keek Dr. Brown zijn jongen collega knipoogend aan. z/Beste vriend, zou uw twijfel misschien over- wonnen worden door een banknoot van tien pond sterling, zooals in het geval met Edith Lund Spreek vrij uit, niemand hoort u dan uw directeur, en hoe ik over zulke dingen denk, heb ik u reeds bij een vorige gelegenheid gezegd." //Lord Norman is in Londen en zal er moeielijk toe overgaan een gratificatie te verleenen aan een hem geheel onbekenden helparts in de provincie." z/Als ge geen andere bezwaren hebt, mijnheer Parker," zeide de directeur, terwijl hij met wel- gevallen langs zijn vestzakje streek, //dan ben ik wel in staat om die bezwaren op te heffen. Morgen spreek ik den lord en ik zal uw zaak wel bepleiten. Verlaat u geheel op uw directeur." (Wordt vervolgd.) I «sgL*aaafcgg«y TiSga^T«ffCTinw¥aOT^ wrrTarniTTigiffiff^arrae SEIIZESSCHE OIKIfT. Dit Mad verachijnt Maaudag-, Woengdag- en Vrijdagavond, ultgezonderd op Feestdagen, l»ij de Firma P. J. VAS 1»K NAVDK te Ter Aeazen Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis dat bet kohier van het sehoolgeld voor liet openbaar lager onderwijs in deze gemeente over het 2e kwartaal 1904 in afschrift, gedurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, den 7 Juli 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Maand. Getal. Geladen met K. m.inhoud i bruto. In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederon, ij. ijzer, k. kolen, h. hout, pa. pijpaarde, pp. papierpap, 1. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1