DE GEKROONDE TALK, Gemengde berichten. Provinciale Staten van Zeeland. Voor de levering van 200 Ms. grind, voor 1 Augustus a. s. franco op den wal nabij het huisje ^Driekwart", Westdorpe, ten behoete van de polders Oud-Vogelschor en Nieuw-Vogelschor, hebben ingeschreven A. de Jong Da. te Dordrecht voor f 1,86 C. Adriaansen Ja. te Ter Neuzen voor f 1,74; T. MailerDe Masier te Breskens voor f 1,78 en P. A. Dolk te Dordrecht voor f 1,72, alles per M3. De levering is aan den minsten inschrijver gegund. Sluiskil, 6 Juli. Toen de schilder M. H. alhier hedenmorgen zich per rijwiel uaar Axel begaf, had hij het ongeluk te vallen en wel zoo hevig, dat hem een paar ribben brsken, zoodat hij uaar huis moest vervoerd worden. Zaamslug, 6 Juli. Op 29 Juli a. s. zal Ds. H. Mulder, beroepen predikant bij kerk B alhier, zijn intreerede houden. IJzendijke, 29 Juni. Op do Classikale Ver- gaderiug zijn de volgende benoemingen gedaan Voor het Proviuciaal Kerkbestuur tot lid-ouderling de heer C. van der Hooft te Ter Neuzen, in plaats van den heer J. F. Hennequin te Sluis, die verzocht had niet meer in aaumerking te komen en tot zijn secundus de heer J. Beaufort te Bruinisse. Voor het Classikaal Bestuur tot praeses Ds. J. J. Homburg te Groede tot scriba Ds. H. C. van Riet te Retranchemeut, tot lid-ouderling de heer R. Scheele te Ter Neuzen en tot secundi van deze Ds. R. Meeuwenberg te Breskens; Ds. E. K. Groeneveld telJzendyke en de heer M. de Biuijne Iz. te Cadzand tot secundus van den heer A. Risseeuw I.Az., ouderiing te Cadzand de heer Abr. Luteijn te Breskens tot quaestor Ds. H. C. van Riet te Retranchement en tot zijn secundusDs. H. Akersloot van Houten Raos te Sas van Gent. Retranchement. Tot 1 Juli is ingekomen voor de Generale Kas, uit de navolgende gemeenten Sluis f 46,30, Siut Anna ter Muiden f 8, Oostburg f 25,75, Zuidzande f 3,25, Retran chement f 3,50, Cadzand f 18,25, Biervliet 7, Hoofdplaat 2,75, Schooudtjke 27,50, Groede f 3,85, Nieuwvliet f 5, Ter Neuzen f 30, Hontenisse f 15,10 nagekomen over 1903 Waterlandkerkje /I en Biervliet f 3,25. Voor het Ponds voor Noodlijdende Kerken en Personen Collecte uit Sluis f 9,01, Sint Anna ter Muiden 2,50 en Hontenisse f 7,71; nagekomen over 1908 Biervliet f 6,61 en Hoofdplaat f 1,07®. Giften van Kerkvoogdijen te Oostburg f 10 en te Aardenburg f 5. Voor de Synodale Weduwen- en Weezenbeurs Giften van Kerkvoogdijen te Aardenburg f 5 en te Hulst f 10. Zitting van Dinsdag 5 Juli 7V2 uur* De zomervergadering der Staten werd heden avond op de gewone wijze door den Commissaris in naam der Koningin geopend. Behalve de heer Van Ttijlingen, die met kennisgeving afwezig was, waren alie leden tegenwoordig. De herkozen en nieuwgekozen leden werden na onderzoek hunner geloofsbrieven toegelaten en ge- installeerd. Door den voorzitter werden zij met hunne be- noeming geluk gewenscht. Met een enkel woord werd door hem in her- innering gebracht wat de hh. Bolier, Van der Ha ve en Kakebeeke, in het belang van de Provincie hadden gedaan, en bracht hij dezen hulde aan hun verdieusten en dank voor de aangename wijze waarop hij met hen steeds had samengewerkt. Na mededeeling van verschillende ingekomen stukken, hoofdzakelijk Kou. besluiten houdende goedkeuring van besluiten in de vorige Staten- vergadering genomen, welke alien, evenals eenige trouw wederkeerende mededeelingen van Gad. Staten, voor kennisneming werden aangenomen, kwamen de voorstellen van Ged. Staten aan de orde. Overeenkomstig hunne voorstellen, worden zij diligent verklaart ten aanzien van le. Het verzoek van den gemeenteraad van Clinge, oin subsidie voor verbetering der haven 2e. het verzoek van het Bestuur der Vereeni- giug #Vereenigde Handwerkslieden" te Ter Neuzen, om een subsidie voor hare afdeeling voor vak- onderwijs. Naar de afdeelingen werden daarna verwezen een 28tal voorstellen van Ged. Staten. Mededeeling werd gedaan, dat de presentie- lijsten van de vergaderingen van Ged. Staten ter Griffie zijn nedergelegd. Als voren betrefUnde den staat van de Provin ciale ambtenaren en bedienden. Als voren van alle Provinciale eigendommen en bezittiugen en betreffende die, welke verhuurd of verpacht zijn. Door den voorzitter werd voorgesteld, om a. de ingevolge art. 46 der Provinciale wet op 6 Juli a. s. te houden bijeenkomst voor de verkiezing van 3 leden van Ged. Staten te doen aanvangen des v. m. 10 uur. b. in dezelfde zitting over te gaan tot de ver kiezing van het lid der Staten bedoeld in art. 89 der Provinciale wet. c. de splitsing der vergadering in afdeelingen aan te houden tot na afloop der verkiezingen van de leden van Ged. Staten. Aldus werd besloten. Daarna si uit de voorzitter de bijeenkomst. Per telegraaf. In de zitting van heden werden herkozen tot leden van Gedeputeerde Staten de heeren J. A. van Rompu, M. de Jonge en W. A. graaf van Lijnden en P. F. Fruijtier. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten werd gekozen de heer Mr. A. A. de Veer. De 23jarige dochter van schipper H. M. uit Oldemarkt is nabij Genemuiden op het Zwarte water overboord geslagen en verdronken. De vader, die zijne dochter was nagesprongen, greep haar nog, doch moest haar weer loslaten. Na 3 uur dreggens vond men het lijk. Maandagavond omstreeks kwart na acht sprong een tot nog toe onbekend gebleven, als werkman gekleed persoon van omtreeks 30jarigen leeftijd, met de tram uit Schiedam gekomen, op den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam, ter hoogte van de Pupillenstraat, van de treeplank van den voorsten wsgen van de tram op de straat. Hij struikelde en viel, met het gevolg, dat hij door den tweeden wagen werd overreden. De man was bijna onmiddellijk dood. De wielen waren hem dwars over het lichaam gegaan. Gevolgen van den oorlog. Wat is eigenlijk malaise? Meestal heeft men niet meer dan een vage voorstelling van deze periodiek in den handel terugkomende tijden van ^weiiiig zaken doen", maar hoever dat wel gaat, daarvan weet men in den regel niets. Wij hoorden onlangs een cijfer noemen, dat althans eenig houvast geeft. Er was onder kooplieden sprake van minder telegrammen verzenden dan gewoonlijk, en een meende, dat er in da maand Juni in Amsterdam wel 4 h 5000 handelstelegrammen minder verzonden waren. 't Bleek, dat hier veertigduizend telegrammen minder verzonden waren dan anders in Juni. Zooals 't hier is, gaat 't wel in de heele wereld. De oorlog oefent overal een verlammende werking uit. Er zijn takken van handel, die stil liggen. De lederhandel bij v.; onlangs werdan op eene veiling 2000 huiden aangeboden. Er werd geen bod op gedaan (N. v. d. D.) De O. H. Ct. verneemt, dat de officier van justitie tegen de beschikking der rechtbank tot in-vrijheid-stelling van en weigering van rechts- ingang tegen den heer Moens, notaris te Beverwijk, verzet heeft aangeteekend. Een Goiinchemsche werkliedenvereeniging maakte Zondag een uitstapje naar Tiel in een rijuig, getrokken door drie paarden. Op den terugtocht 's avonds viel het rijtuig bij Herwijnen van den dijk, en het meerendeel der inzittenden bekwam arm- en beenbreuken een, die niet spoedig onder het rijtuig vandaan kon worden gehaald, verkeerde zelfs in gevaarlijken toestand. De kantonrechter te Venlo zal eerlang in een niet alledag voorkomend geval uitspraak moeten doen. De Venlosche bouwverordening, het vorige jaar door den gemeenteraad vastgesteld, is overtreden. Artikel 23 zegt //Achter elk gebouw, voor woning of woningen bestemd, moet worden opengelaten eene ruimte, plaats, tuin of erf, waarvan de oppervlakte ten- minste een vierde gedeelte bedraagt van de opper vlakte van het gebouw, onverscbillig of er voor of ter zijde van het gebouw reeds een ruimte zij opengelaten." Tegen dit artikel is op meerdere plaatsen ge- zondigd, doordat niet een vierde gedeelte, maar een zesde, een achtste, ja, tot een tiende en minder werd opengelaten, en in een geval zelfs, achter het gebouw, niets werd opengelaten. Het eigenaardige van het geval is nu, dat dit geschiedde met schriftelijke vergunning van burge- meester en wethouders, terwijl noch dit, noch eenig ander artikel der verordening de macht aan dat college verleent, ontheffing dier bepaling te verleenen. De behandeling aan het kanlongerechl zal plaats hebben 8 Juli e.k. en deze wordt met verklaar- bare belangstelling tegemoet gezien. Zondagmiddag sprong de boerenarbeider J. v. d. B. uit Diemen, tusschen Diemerbrug en Muiden, uit de in voile vaart zijnde stoomtram, met het noodlottig gevolg, dat hij viel en door de treeplanken der volgende rijtuigen zoodanig werd verwond, dat hij, niettegenstaande zeer spoedig geneeskundige hulp werd verleend, overleed. Voor geen Telein geruchtje vervaard! Een boerevrouw uit Haastrecht, zich noemende C. de V., weduwe C. K., trok Maandagavond in de Pransche bazaar op de Hoogstraat te Rotter dam, de aandacht van het personeel, doordat een groote witte zak, dien zij bij zich had, op haar langdurige wandeling door het gebouw voortdureud in omvang toenam. Scherp werden toen haar gangen nagegaan, en zij werd al spoedig op diefstal betrapt. Nu werd zij aangehouden en met den gevulden zak in handen van de politie gegeven, die haar naar het bureau in de Lange Torenstraat bracht. Daar bleek de zak voor een waarde van wel f 30 aan galanterien en huishoudelijke artikelen, als vaasjes, kannen, lampekappen, inktstel, trek- pot, servies, enz. in te houden, alles in de bazaar ontvreemd. De diefegge werd voorloopig opgesloten in een wachtkamer boven in het politiebureau. Maar na zich eenigszins georienteerd te hebben, klom zij door een raam op een plat dak. Dit dak, gelegen boven de agentenwachtkamer, was voor haar niet moeilijk te bereiken zij behoefde slechts op een bank en door het geopende raam te stappen. Hierna evenwel kwam voor haar de moeilijkheid, want haar poging tot ontvluchten was dadelijk ontdekt. In haar angst sprong zij pardoes van het plat-dak op een ruim vier meter lager ge legen dak van een huisje, staande achter het gebouw van de Vereeniging van St. Vincentius a Paulo, dat naast het politiebureau in de Lange Torenstraat gelegen is. Gedeeltelijk zakte zij door de pannen van het dak heen, doch ze wist zich uit haar benauwde positie te bevrijden en met een tweeden sprong kwam zij van dit dak op den beganen grond, enkele meters lager. Zij kwam terecht in een gang en snelde weg in de richting van den Oppert. Vermoedelijk waande de vrouw zich reeds in vrijheid, toen zij in den Oppert gekomen, tegen een paar politieagenten opliep, die haar daar afwachtten. Deze politie- mannen hadden den meer gemakkelijken en vluggeren weg door dat politiebureau zelf, dat 00k een uitgang in den Oppert heeft, genomen en daardoor een voorsprong gekregen. Opnieuw gegrepen en in het politiebureau gebracht, zette men haar op een veiliger plaats dan de wacht kamer boven. Uit Ostende meldt men dat daar Maandag- middag een persoon, die op 't havenhoofd bezig was met visschen, het ongeluk had in het water te vallen. Een der aanwezigeu sprong hem achterna en slaagde er in hem boven water te houden, totdat een jol naderde, die beiden uit hun hachelijken toestand hielp. De drenkeling was meer dood dan levend. Toch gelukte het zijne levensgeesten weer op te wekken. Ongelukkig kwam de mm, die hem achterna was gesprougen, er minder goed af. Hij was reeds sedert eenigen tijd ougesteld ondanks spoedig verleende geneeskundige hulp, bezweek hij aan de gevolgen van overspanning bij het reddingswerk. De Brusselsche correspondent der N. R. C. schrijft De onthulling van het monument dat de Fran- schen te Waterloo hebben opgericht is in de grootste kalmte afgeloopen, zonder stoornis. Doch ik vraag vergunning nu er toch zoo weinig degelijk nieuws is naar aanleiding hiervan eene anecdote te vertellen, van welke een zeer geloofwaardig persoon de echtheid waarborgt. Ter oprichting van het monument moest men eenige meters fun- deering leggen en tot dat doel een vrij diep gat graven. Den eersten dag dat de grondwerkers bezig waren zagen ze zich omringd door bezoekers die oplettend de uitgravingswerkzaamheden volgden. De werklieden begrepen in 't eerst de oorzaak dezer nieuwsgierigheid niet, doch ze kwamen op de hoogte toen de gids die de Eugelsche excnr- sionisten vergezelde, hun vroeg of ze nog geen /souvenirs" van het slagveld hadden gevonden. De werklieden moesten ontkennend antwoorden, doch de vraag was niet tot doovemansooren ge komen. Denzelfden avond pleegden zij overleg met elkander en een hunner begaf zich naar het kerkhof van Evere, waar hij er in slaagde een ganschea zak beenderen bijeen te zamelen, welke qeenderen ze in het gat te Waterloo, dat verder uitgegraven moest worden, verborgen. Toen zich den volgenden dag een nieuwe stroom excur- sionisten bijna alien Engelschen vertoonde, droegen de werklieden zorg de beenderen, die zij hadden medegebracht, al gravende te voorschiin te brengen. Onmiddellijk deden de zonen Albious aan de grondwerkers de verleidelijkste aanbiedingeu en na heel wat /pourparlers" werken ze eigenaars van het gebeente, dat ze onderling verdeelden. Een vreeselijke zeeramp waarbij meer dan 750 menschen omkwatuen, is in den Noord-Atlantischen Oceaau voorgekomeu. Het Deensche ss. „Norge" verging Woeusdag op de Rockall, een gevaarlijke klip. Er waren circa 800 menschen aan boord en daarvan heeft slechts een klein deel de ramp overleefd. Dezen kwamen Zondag te Grimsby aan met de stoom- trawler //Silvia". O.ader de geredden was er maar een, die eenigszius verstaanbaar Engelscb kon spreken, zoodat het zeer moeielijk was de bijzonderheden van de ramp te vernemen. Uit zijn mededeelingen kwam men te weten dat de z/Norge" op reis was van Kopenhagen naar New- York met enkel landverhuizers aan boord, meer dan 700, bestaande uit Denen, Zweden en Finnen, terwijl de bemanning ongeveer 80 koppen bedroeg. De reis ging zeer voorspoedig tot dat men Dius- dag der vorige week bij Rockall kwam. Waar- schijalijk was de *Norge" uit haar koers gedreven, want om halfacht 's morgens stiet zij op deze klip. Het vaartuig begon onmiddellijk te zinken, de machines weigerden en het schip dreef terug in diep water. Door een groot lek in den voor- steven drong het water met kracht naar binnen en reeds dadelijk zag men dat er geen mogelijkheid bestond om het schip boven water te houden.. Er waren acht reddingsbooten, waarnaar men dadelijk heensnelde, maar bij het uitzetten had men met grooten tegenspoed te kampen. Sommige zeelieden wilden hun eigen leven met redden, om aan de vrouwen en kinderen den voorrang te geven. Vijf booten waren eiudelijk met passagiers bezet,. maar slechts 2 daarvan kon men in zee zetten. De zee stond hoog en ten slotte zagen de over- levenden dat een groot aantal landverhuizers op het zinkende schip stond en kapitein Gondell op de brug. In een interview vertelde de eenige geredde die Engelsch sprak #Ik lag in mijn kooi te wachten tot het tijd zou zijn om te ontbijten, stond ten slotte alvast op en waschte mij. Wij voelden een zachten stoot, terstond door een tweeden gevolgd. Eensklaps snelde ik naar het dek en zag dat er iets ernstigs gebeurd moest zijn. Ik wilde naar beneden terugkeeren om miju weinige bagage bijeen te zoeken. De passagiers kwamen nu bij drommen naar boven en versperden het gangboord. Er heerschte geen paniek. Vier of vijf menschen zaten reeds in de boot, toen ik daar 00k instapte en wij rerlieten het schip. Gelukkig hadden wij den eenig-overlevenden zeeman van de vNorge" bij ons en hij wist onze kleiue boot met kennis van zaken te besturen. Wij zagen twee andere booten door de woeste golven omslaan, doordat er niemand in was die zij besturen kon. Wij slaagden er in van het schip weg te komen en na 24 uren op zee te hebben rondgedobberd kregen wij de Silvia" in het zicht. Zij stuurde op ons aan en pikte ons op. Bij drzijnen hadden wij schipbreukelingen, die met zwemgordel in zee gesprougen waren, voor onze oogen zien rerdrinken en meer dan zevenhonderd menschen moeten in deze ramp het leven gelaten hebben." Het rotsachtige eilandje Rockall, waarop de rer- ongelukte »Norge" strandde, ligt inden Noordelijken Atlantischen Oceaan, op den weg van Scandinavie naar de Vereenigde Staten, 290 mijlen van de Schotsche kust en 260 mijlen van de Noord-Oostkust vau Zeeland. Het is een afgelegen rots die 70 voet boven de zee uitsteekt en 800 voet omvang heeft. Op een afstand zou men het eilandje voor een schip in voile zeilen aanzien. Omtrent de //Norge" is later vernomen, dat zij den 22 Juni Kopenhagen verliet en 694 passagiers aan boord had onder wie 79 Denen. 68 Zweden, 296 Noren, 15 Finnen en 236 Russen. Een berichj is later nog vernomen, waaruit meu opmaakte, dat er behalve de schipbreukelingen, waarvan hierboven sprake is, gelukkig nog meer geredden zijn. Kapitein Schaeffer van het stoom- schip »Energie" der Duitsch-Amerikaansche Petra- leum-Maatschappij heeft namelijk bij het passeeren van Butt of Lewis gesignaleerd, dat hij schipbreuke lingen van de //Norge" aan boord had en dezen te Stornoway zou aan land zetten. Een telegrafisch bericht bevestigde dit nog nader onder de mede- deling, dat 69 passagiers en de kapitein van de ,/Norge" behouden te Stornoway waren aangekomen. Te Kiel brak de groote beer, dien prins Heinrich aan de guneente ten geschenke heeft gegeven, uit zijn kooi in het Werfpark los. Hij vervolgde zijn oppasser en havende dien zoozeer, dat hij naar een kliniek moest warden gebracht. Men heeft't beest tenslotta moeten doodschieten. O Bierbottelarij en Wijnhandel

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2