A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. I No. 4555. DB BBFBIBA Donderdag 7 Juli 1904. 44e Jaargang. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien vbor 3 uren op den dag der uitgave ADTESTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0 10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de priis siechts tweemaal berekend. v Grootere letters worden naar plaatsraimte berekend. De oarlog tusschen RusEand en Japan. 64) wDit indirecte verlof wil ik mij ten nutte maken oin voort te gaan. Het is bijna onmogeiijk, miss Edith, dat tusschen twee personen van ver- schillende sekse, die dagelijks met elkaar noodzakelijk moeten omgaan, geen baud ontstaatondersteld natuurlijk dat zij eenstemmige meeningen hebben over de wereld en het leven. En die band brengt ben hoe langer hoe nader tot elkander. Zoo is het met mij gegaan, Edith.Ik heb u die vraag gedaan, eenig en alleen om te vernemen, of ge u zoudt kunneu verzoenen met de gedachte, eenmaal de vrouw van een dokter voor krank- zinnigen te worden. Uw vrouwelijk schaamtegevoel hield u terug van een rechtstreeksch antwoord, maar nit uwe woorden maakte ik op, dat ge geen bezwaar zoudt hebben tegen zulk een beroep van uw echtgenoot. Ik ben een oprecht en een een- voudig man, Edith en op het oogenblik heb ik niets dan rnijn kundigheden. Het geluk ligt niet alleen in het bezit. Ook ben ik niet in staat om met keurige, schoone woorden mijn aan- zoek te doen, of om voor u mijn knie te buigen ik kan je alleen eenvoudig vragen Edith, wil je mijn vrouw worden *Ja, George" sprak zij zacht. Hij kuste haar teeder op het voorhoofd. #Wij znllen nog jaren lang strijden moeten, feliefde, voor wij in het huwelijk zullen kunnen Rusland. treden," zeide hij. //Maar houd goeden moed. Vertrouwen op God en moed zullen ons ieder uur nader brengen aan onze eischen, zal de dag van onze verbintenis uiet al te ver verwijderd zijn." Zonder getuigen was dit kleine voorval afge- speeld in een dichtbeschaduwd laantje. Nu hoorde men een lichten voetstap op het kiezelpad en het volgende oogenblik stond Alice voor hen. //Ik zoek naar je, Edith. Ik dacht, dat je met mijnheer Parker je gewone wandeling maaktet en daarom kwam ik hier heen. Maar, goede hemel, wat is er gebeurd Je bent opgewonden, Edith, en je oog straalt van geluk en jij ook, dokter. Heb je elkander verstaan, gelukkigen Edith omhelsde haar teeder en Dr. Parker stak haar de hand toe. //Uw vermoeden is juist, miss Norman," zeide hij, //ge ziet een verloofd paar voor a. Met dit bericht geven wij een bewijs van ons voile ver trouwen. Zult ge het u waardig toonen door over de zaak te zwijgen Het spreekt van zelf, dat wij op dit oogenblik onze verhouding niet open- )aar maken. Zoolang mijne verloofde hier ver- toeft, is het geheel en al onmogeiijk." //Zoudt ge denken, dat ik zoo babbelziek beD, dokter?" vroeg Alice. //Ik bewaar veel in mijn lart, dat ik alleen weet, en zoo zeker als ik mijn geheimen bewaar, zal ik de uwe ook weten te icwaren. Maar" vervolgde zij op treurigen toon, z/Ik voorzie, dat je nu spoedig van hier gaat en mij alleen laat, lieve Wanneer zal dat zijn jrZoodra Dr. Parker mij wegzendt, zal ik gaan, Alice," antwoordde Edith schertsend. //Het is nu met mijn vrijheid gedaan, voor zoover hier van vrijheid sprake kan zjju. Ik heb nu een heer en TER NEUZEN, 6 Juli 1904. Door den heer Van Oordf, te Charlois bij Rotterdam, is het beroep tot predikant bij de Gereformeerde gemeente alhier (Vlooswijkstraat) aangenomen. Op zijn reeds voor geruimm tijd gedaan verzoek, teneinde te kunnen deelnemen aan den cursus ter verkrijging van bet Telegraafradicaal, is met 1 Aug. a. s. verplaatst naar Rotterdam (bijkantoor Katendrecht), de klerk der posterijen en telegrafie J. A. van Dale alhier. gebieder gekregen en ik moet hem volgen, zoodra hij beveelt. z/Het zal zeer eenzaam en treurig om mij heen zijn, zoodra ik weer alleen ben," zeide Alice diep bedroefd. z/Het waren dagen van vreugde en geluk, zoo lang ge hier waart, Edith en zoolang gij, mijnheer, deelneming betoondet aan mij, arme ongelukkige. Nu gaat ge beiden heen en de dagen van jammer en ellende beginnen weer." vVoel je geen lust om de wereld in te gaan, lieve Je weet wie je met open armen in de vrijheid wacht. Waarom neem je geen maatregelen om hem te gemoet te komen en je hoofd te laten rusten aan de borst van hem, die je vol ver- langen wacht Alice staarde de spreekster langen tijd aan. Eindelijk antwoordde zij z/Waarom spreek je van een geluk, dat mijn hart doet branden van verlangen om het te be- zitten De vriend, waarmee mijne gedachten zich dag en nacht bezig houdeu, is ver van hier. En wat vraagt hij naar een ongelukkige waanzinnige, zooals de menschen haar noemen Er zijn veel gezonde, flinke meisjes in Engeland; zou hij haar begeeren, van 'wie hij vreezen moet, dat zij ge- krenkte geestvermogens heeft Neen, hij zal zich met afkeer van haar af wenden. z/Je weet maar al te goed, dat je woorden niet toepasselijk zijn op hem, dien je bedoelt. Mijn broeder heeft je hartelijk lief, daarvan heb je bewijzen. Al is hij nu door omstandigheden genoodzaakt, buiten zijn schuld hier vandaan te blijveD, grooteBdeels is dat aan je zelf te wijten." »Aan mij, Edith? O, hoe wreedHoe kan De klerk der posterijen en telegrafie Koens uit Rotterdam wordt met 1 Aug. a. s, naar hier overgeplaatst. Wli vestigen de aaadacht van belanghebbenden bij de aansluiting van Ter Nenzen aan hetinter- locaal telefoonnet, op het schrijven van den direc- teur-generaal der posterijen en telegrsfis, opge- nomen in het verslag der vergadering van den Kamer van Koophandel in dit nummer. In het gister avond vastgestelde verslag over 1903 der Kamer van Koophandel alhier is opgenomen een overzicht omtrent den prov stoombootdienst op de Wester Schelde, waaruit blpkt dat in het afgeloopen jaar werd ontvangen wegens vervoer van goederen en vee 18939J35 en aan passagiersvrachten 64373,70, welk bedrag ontvangen werd van 137,753 personen, voorts werd nog oDtvangen wegens abonne- menten 162. Het passagiersvervoer was in elk der maand als volgtJanuari 7356, Februari 6884, Maart T r,'n«FnI 10'071' Mei 12'223' Juni 13,898 Juli 18,955, Augustus 21,933, September 15,092, October 8574, November 7099, December 8012 personen. Het grootst aantal personen werd vervoerd van Ylissingen naar Breskens, n.l. 31,610 ter wijl van Breskens naar Vlissingen werden ver- vervoerd 29014. Van Ter Neuzen werden vervoerd: naar Vlissingen 28,692, naar Borssele 3547, naar Breskens 2473 en naar Hoedekenskerke 234 personen. Te Per Neuzen arriveerden 29,014 personen komende van Vlissingen, 3541 van Borssele, 2217 van Breskens en 184 van Hoedekenskerke. °orts klijkt uit bovengenoemd verslag dat by het correspondentschap le kiasse der Ned. Bank te I er Neuzen in h.et afgeloopen jaar werd se- disconteerd 797,975,80, verwisseld /2,203 220 en omgezet in assignation 275,414,11. In 1900 bedroegen deze sommen f 352.600 1,975,400 en 206,484,42J/2. r correspondentschap Hulst disconteerde 244,549,50, verwisselde 2,599,570, terwijl in assignation werd omgezet 298,215,3iyo. Bij de heden alhier door den notaris Van der Moer ten verzoeke van den onherroepelijk gemachtigden hypothecairen schuldeischer ge houden veiling van een huis en toebehooren aan de Lange Kerkstraat, eigendom van J. J. Oostdijk, werd kooper de heer W. Verlinde voor 1800. je mij daarmee betichtenAl mijn wenschen en verlangen, al mijn hoop is gericht op het oogenblik, dat ik zoo gelukkig zal zijn als jelui wil je nu zeggen, dat het mijn schuld is, dat ik nog zoo ver daaraf ben ^Ook ik moet daarvan de schuld op u werpen, miss Norman," viel Dr. Parker ernstigin. //Reeds sedert geruimen tijd weet je, dat wij uw voile vertrouwen noodig hebben om voorwaarts te kunnen komen op den weg, die voert naar uw bevrijdiug uit dit weefsel van laaghartige verzinsels. Doch zoolang ons de bevestiging uit uw eigen mond ontbreekt, is ons onderzoeken en nasporen ijdel werk. Het is te bejammeren, dat ge de kracht niet kunt vinden, om ons onbeschroomd uw ver trouwen te schenken en den sluier op te lichten, waarmee ge zorgvuldig uw aaugelegenheden be- dekt houdt." //Als je er aan deuken wildet, lieve, dat mijn broeder mij alleen hier gebracht heeft om te beproeven, dat je openhartig zoudt spreken," zeide Edith. «/De laatste keer, dat ik hem sprak, was hij zeer bedroefd, dat mijn pogingen nog geen gevolg hadden. Wat zal hij zeggen, als bij mij weer ziet ea moet vernemen dat ik nog evenver ben als bij het begin?" Met starren blik en peinzende had Alice het aandringen van haar vriendin en den dokter aan- gehoord. Toen Edith van haar broeder sprak, begon haar oog te schitteren heur wangen kleurden en zii richtte het hoofd op. (Wordt vervolgd], lEIIZEISCHE (OIRtVT. Pit Mad ve^MchiJnt Maandag., WoengJag- en Vgijaagavond, wt«ge»ondeirdjt£^Feegt,tagel,t hij de yirma P- VAM n||. In Rnsland beleef je raerkwaardige dingen, naar een ooggetuige eens verkaalde. 's Morgens ging hij met kar en paard uit, en 't dier had te trekken De wagen zaktc op sommige punten bijna over de heele wiels- hoogte in den drassigen weg, dien hij nam. Toen kwam hij's avonds terng, langs den zelfden weg. En daar reed het wiel netjes boven 'taardoppei viak, ook op de plek waar 't 'b morgens schler heelenal in den grond weggezakt was. Zoo snel en scherp lean daar de even geweken vorst weer invailen. In Mantsjoerije schijnen dergelijke dingen te gebeuren. I)e berichten van het front meldden dezer dagen, dat de dalen in meren veranderd waren, terwijl een menigte bergstroompjes bruisende wateren geworden waren, en de wegen poelen, zoodat alle bewegingen tot staan waren gebracht. Maar een bericht van een dag later zei, dat de regen heeft opgehouden, en de wind thans waait over een droog land. Voor Koeropatkin is dat minder genoeglijk. Men weet nu wel uit de berichten van de latere weken voor dien was zijn zwakte volmaakt gelieim gehouden, was er integendeel sterk gebluft op de sterkte van zijn legermacht - dat hij er zwak voorstaat, en dat't weer hem helpen moet, en dat hij anders verloren is. Ziehier wat de //Weensche Neue Freie Presse" van de taktiek der Japanners tegen den Russischen opper- bevelhebber denkt. Het blad vermoedt, dat de Japanners met hun gedeeltelijken terugtocht in Mantsjoerije het Russische centrum willeu verleiden, hen in het gebergte te volgen, en dat zij van plan zijn op het oogenblik dat de Russische kolonnes in de passen zijn, met een overmacht over den Motieu-pas naar Liaojang op te breken, om de in het Zuiden staande troepen den terug- weg naar het Noorden af te snijden. Dit zou dezelme taktiek zijn, die admiraal Togo tegenover de Russische vloot te Porth-Arthur herhaaldelijk met succes in toe- passing heeft gebracht. Van twee kanten zou Liaojang dan opeens door Japansche benden worden genaderd: doorevenbedoelde Japanners, die nil nog oostelijk van Haitsjeng staan, en door de keizerlijke garde, onder generaal Koeroki, die op 30 kilometers ten oosten van Liaojang werd ge- rapporteerd. Koeroki's macht bestaat uit een 20,000 a 30,000 man. In een telegram aan het Petersburgsclie /Nowoje WTemja" wordt beweerd, dat bij een hevigen storm in de Japansche Zee op 30 Juni 27 schepen met 6000 ton meel voor de legers van de generaals Okoe en Koeroki gezonken zouden zijn. Tientsin, 4 Juli. Toen den 27" Juni de Japanners een Russisch wachtschip voor Port Arthur lieten zin ken, heeft de hoofdmaclit aer Japansche vloot bij Dalny troepen aan wal gezet, ter voorbereiding van een alge- meenen aanval op Port-Arthur. Door die ontsckeping van Japansche troepen aan de zeezijde van Port-Arthur zal er waarschijnlijk binnen weinige dagen reeds een beslissing vallen over het lot der vesting. Liaojang, 3 Juli. Daar de regens het staken van de operaties te velde noodzakelijk maakten, is Koeropatkin naar Haitsjeng teruggekeerd. Het bericht, dat de Russen den Talingpas hebben hernomen was voorbarig. Nock de Japanners, noch de Russen konden bijtijds den pas met een voldoende troepenmacht bereiken, om de be- zetting effectief te doen zijn. Daar de aiepe inodder thans het troepenvervoer en het aanvoeren van kanonnen onmogeiijk maakt, bivakkeeren de beide legers thans ieder aan een zijde van den pas. Petersburg, 4 Juli. Generaal Sacharof, chef van den generalen staf, meldde gister, dat Zaterdag in den omtrek van Kaitsjau werd waargenomen, dat de voorposteu van den vijand naar h4f zuiden terugtrokken en een linie van 14 mijlen lang, noordoostelijk van Sjenioetsjen bezetten. Het station Sjenioetsjen is door een afdeeling Japansche infanterie bezet. De sterkte van de in den omtrek saamgetrokken Japansche troepen is op zijn minst een divisie. Gelijk reeds gemeld is, staan in den omtrek van Sioenjen ongeveer 50,000 Japanners. Aan den Taling-pas houdt de vijand zijn oude stelling bezet. Hij rukt niet voort naar Haitsjeng. Petersburg, 5 Juli. De reservisten uit twintig kreitsen in het militaire district Petersburg, zes kreitsen in het district Moskou en zes gouvernementen van de militaire districten Kazan en Kieff, zijn onder de wapenen ge- roepen. Lokio, 4 Juli. Het gerucht over een mishandeling van drie, den 22n Juni op Liaotong gewonde Russen wordt officieel voor onwaar verklaard, daar op dien dag geen gevecht plaats had. De lijken der Russen werden niet, zooals valschelijk is meegedeeld, verminkt, doch zorgvuldig begraven. In den slag bij Wafangsjan daarentegen benandelden Russische soidaten Japansche gewonden op een afschu- welijke manier. In genoemden slag werden zes gevallen Japansche boodschappers door Russen met lanssteken afgemaakt en van hun benrzen en kleedingstnbken beroofd. En den 27n werd een gewonde Japansche soldaat, behoorende tol de voorposteu, door Russische cavaleristen met lansen gestoken, en werden hem ledematen afgehouwen. De Japanners ontrukten het lijk aan den vlnchtenden vijand. De Czaar heeft, in de plaats van den vermoorden gene raal Bobrikof, den luitenant-generaal prins Obolinski tot gouverneur van Finland benoemd. En in een eigenbandig schrijven heeft de Czaar den nieuwen gou verneur te kennen gegeven zijn keizerlijken wil, met betrekking tot Finland, een wil die culmineert in de woorden dat het de eerste plicht van den gouvernenr is onbuigzaam te zijn bij de doorvoering van de ge- leidelijke nauwere aansluiting van Finland aan het rijk. Dit geeft duidelijk te kennen, dat de daad van Schaumann voor Finland geen verandering zal teweeg brengendat integendeel de politiek van Plehwe, als wiens agent Bobrikof optrad, met onbuigzaamheid moet worden voortgezet. Het offer dat voor Finland's vrijheid is gebracht, heeft dus niet geholpen. En alle offers, die dageiijks voor Rusland's vrijheid gebracht worden, helpen even- min. Een onderhoud, dat een journalist onlangs met den vriend der jeugd van Czaar Nicolaas, prins Oech- tomski, had, geeft daarvan alweer het bewijs. Deze prins Oechtomski behoort tot de jonge Russen, die gaarne veel zouden doen voor hun land, maar die overtuigd zijn, dat het toch niets geeft. De ontevreden- heid is groot en echter is geen bijeenkomst, geen wetenschappelijk congres, geen vergadering, die niet eindigt in een politieke demonstratie. Degevangenissen zijn gevuld met hooggeachte personen ae deportaties en verbanningen nemen schrikbarend toe en steeds dringen weer nieuwe mannen en vrouwen naar voren om te getuigen. Maar het baat alles niets, ging Oechtomski voort. Er komt geen revolutie. Het land is te dun bevolkt. En wanneer er tienduizend, vijftigduizend, honderdduizend geestdriftige inteilectuels zijn, die zich zelf willen op- offeren om het yolk te redden, er zijn te veel kozakken he 8voi n 6n worden opgeleid om op treden tegen ,Een revolutie is mogelijk maar die zou vreeselijk zijn en toch wil ik met beweren dat die niet zal uit- breken als de oorlog ongelukkig afloopt," ging prins Oechtomski voort. Dat zou een boerenrevolutie zijn, die met alleen gericht wezen zou tegen het stelsel, maar tegen alle bezit en besehaving en die beginnen zou met alien dood te slaan en in bet water te werpen. En dan zou ik honderd tegen een durven wedden, dat de politie in het geheim niet tegen die revolutie zou zijn maar haar zou steunen, omdat zij zicli daardoor zeker en vlug zou kunnen ontdoen van haar grootsten tegen- stander, de ontwikkelde kiasse. Het gepeupel slaat ledereen dood, die in naam van den Czaar als vogelvrii wordt aangewezen. Dat is een soort kermispret De Czaar is naar prins Oechtomski verzekert, met de beste bedoelingen bezield. Hij is eigentlijk het hoofd der malcontenten hij zou zijn hartebloed geven, als hij het volk kon helpen. Maar hij kan niet. De tsjin, de camarilla, het geheele stelsel, verzet zich daartegen. iiAis de Czaar de waarheid over den toestand en de stemming in het land zou willen hooren, hij zou het met kunnenwant in de camarilla is er geen die den ander verraadt. De bureaucratie kent siechts 44n God bevorde6'™' ^aar '£an3en °P legitieme en illegitieme /Nu en fan tracht een van zijn vrienden den ijzeren band der tsjin te verbreken, en den Czaar eens eerlijk en openhartig te zeggen waar het op staat; maar nit- werkmg is daarvan niet te verwachten. De Czaar is een bescheiden, goedig, schuchter man de invloed van zijn omgeving is te sterk; een waarschuwing treft hem diep, maar de lndruk wordt door de omgeving te spoedig geparahseerd"v 6 Een grondwet invoeren Het zou niet baten. Libe- ralen en radicalen meenen van wel. /Men, not measures" hebben wij noodig En pi ins Oechtomski besloot zijn troostelooze "oeschrij- ving van den toestand met de woorden /Ik zie geen hulp en geen reddingte meer daar ook de openbare meening in het buitenland ons in den steek laat. I it politieke en financi4ele overwegingen praat men ons naar den mond. Maar hoe en door wie wij verlost zullen worden, ik weet het niet. Ik vrees dat nog zware beproevingen en ook vreeselijke ellende voor ons arm, geknecht, door honger krachteloos geworden volk zullen znn weggelegd, voordat de hemel zich over ons erbarmt." De even openhartige als pessimistische beschouwingen van lemand als prins Oechtomski zullen zeker ver buiten de grenzen van het heilige Rssland indruk maken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1