A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4554. Dinsdag 5 Juli 1904. 44e Jaargang ~TeuTlleto7 Binnenland. DE E1F&11AM1. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonueert zich bij alle Boekbandelaars, bushouders. Postdirecteuren en Brieven- ADVERTENTIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave De 09i*liig tusschen Rusland en Japan. Uit Schwerin wordt gemeld H. M. de Kouingin en Z. K. H. de Prins zijn Zaterdagnamiddag te 6s/4 uur met een afzonderlijken trein hier aangekomen, vergezeld van een groot gevolg. Zij werden aan het station ontvangen door de groothertogin Marie, de groothertogin Anastasia, de hertoginnen Cecile en Antoinette en hertog Paul, en door eene talrijke volksmenigte jubelend begroet. De Koningin en de Prins begaven zich met groothertogin Marie naar Rabensteinfeld. De regeering outving Zaterdag van den gouverneur-generaal van Ned.-Indie het volgende telegram Een kleine bende Gajoes, vermoedelijk voor de colonne van overste Van Daalen uitgeweken, overviel te Singkel de Europeesche ingezetenen en de wandelende militairen. Gedood werden een kind eB een Europeesch fuselier. Gewond drie militairen, een iDgezetene eu drie dames. De bende, waarvan drie mannen werden neergelegd, is verdwenen. De bevolking is goedgeziud. In een te Middelburg gehouden vergadering van aannemers is besloten tot het oprichten van een Zeeuwschen Aannemersbond. Negentien aannemers traden onmiddellijk als lid toe, terwijl enkelen dit nog slechts voorwaardelijk wenschlen te doen. De statuten der nieuwe vereeniging werden vastgesteld en hieruit blijkt dat haar doel is het bevorderen en behartigen der belangen van de Zeeuwsche aannemers, waartoe als middelen be- schouwd worden het trachten om voorkomende onbillijke bepalingen in bestekken te doen ver anderen, de Rijks- en Provinciale bestedingsvoor- waarden in milderen zin gewijzigd te krijgen, het bemiddelend optredea bij geschillen tusschen direc- ties en aannemers en het bestrijden van oneerlijke en onedele concurrentie. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. Lindenbergh Cz. te Wemeldinge, M. J. v. Ditmara te Middelburg, C. de Wilde te Katten- dijke, W. Dekker te Veere en J. F. Adriaansens te W alsoorden. te nemen aan de genezing vau kranke zielen Naar mijn vaste overtuiging is de vrouw met haar fijner gevoel veel beter dan de man geschikt, om op het gestoorde denken en gevoelen der vrouw in te werken; een man ziet gemakkelijk de fijnere snaren van het vrouwelijk gemoedsleven over het hoofd." Ofschoon de vraag van den hulparts volgens den loop van het gesprek zeer natuurlijk was en verwacht kon worden, zoo kleurden Edith's wangen zich toen donkerrood. Van terzijde keek zij Dr. Parker aan en antwoordde na een korte poos /,Ik moet u verzoekeu, om mij te verschoonen van een rechtstreeksch antwoord op uw vraag. Wat ge wenscht te weten, ligt reeds cpgesloten in hetgeen ik te voren zeide. Als wij echter op deze wijze voortgaan, verlaten wij het veld der theorie en komen op persoonlijke verhoudingen, en dit verlaug ik juist niet." z/Dat spijt me waarlijk," zeide hij en keek haar daarbij glimlaohend aan, //want ik was juist vau plan om ons gesprek in die richting voort te zetten. Als ik u er mede hinder zal ik echter hoewel ongaarue verder zwijgen." z/Dat bedoel ik volstrekt niet, mijnheer. Ge weet, hoe gaarne ik naar u luisterge zoudt mij krenken, als ge mij wegens mijn antwoord van dit genoegen berooft. Zoolang ik hier ben, heb ik u, geloof ik, nog nooit getoond, dat ik er van hield u zwijgend naast mij te zien wandelen." (Wordt vervolgd), Bfmvar V' CIO lil A ■>it blad versdiijnt Ufaandag-, Woensdag-- en Vrijdagavond, uHgezonderrt op Feenfriagen, bij de Firma I". J. VAST DG 8AKDG te Ter Seu Uit de rust van zijn landelijlc leven in Zuid-Rusland volgt de grijze generaal Dragomirof liet verloop van den oorlog met de levendige belangstelling van een oud-veldheer en knap strateeg. In het Russische militaire tijdschrift ,/Raswadtschik" zegt hij dat deze veldtocht, zoowel wat de verdeeling der krachten als het operatie-terrein zelve betreffen, een uiterst origineele is. Aan de eene zijde, sclirijft generaal Dragomirof, zien wij een landleger met een eindelooze communieatie-lijn dat zijn wij. Aan de andere zijde een landleger met een korte, doch door de zee gescheiden, communicatie- lijn; dat zijn de Japanners. Natuurlijk vergemakkelijkt de zee in zekere mate de verzorging van het leger, doch heeft zij ook tengevolge dat het leger niet ver van de kust zich verwijderen kan om de verbinding met de vloot niet prijs te geven. Het oorlogsterrein kan men met een excercitie-terrein vergelijken, daar het op een betrekkelijk kleine ruimte alle mogelijke soorten militaire operaties in zich yer- eenigt. Op een afstand van 220 werst van den aloe- mond tot Inkou, en van 280 werst van Liaojang tot Port Arthur en in de omliggende wateren kan men getuige zijn van zeegevechten en torpedo-aanvallen, ter wijl in de naaste toekomst gecompliceerde land-operaties zullen beginnen. Generaal Dragomirof laat alle recht wedervaren aan de tactiek van den vijand. Hij noemt haar yknjgs- kundig en strategisch." De Japanners weten precies wat zij willen en denken niet aan een versnippering hunner krachten. Koeroki is in staat geweest tot nu toe zijn plannen goed door te voeren, omdat hij een man van de daad is en niet terugschrikt voor de gevolgen. Hij had- een overval bij Pingjang, een actieven tegenstand aan Yaloe en een aanvai na het overtrekken van deze rivier kunnen ver- wachten. Wil men hier tegen aanvoeren dat hij precies ingelicht was over de Russische strijdkrachten dank zij den uitnemenden spionnagedienst dan dient opgemerkt te worden dat deze dienst ook zijn nadeelen heeft, in zooverre dat altijd de mogelijkheid bestaat dat groote versterkingen aanrukken op het laatste oogenblik, of de posities veranderd worden. De particuliere correspondent van de Matin te Inkou heeft een onderhoud gehad met een Russisch generaal die ongenoemd wenscht te blijven. Deze verklaarde dat de groote fout der Russen schuilt in het beginnen van den oorlog, voor zij gereed waren. Tlians is alles nog niet in orde. Tot nu toe heeft men steeds opgesneden en over- dreven. Generaal Koeropatkine beschikt misschien over 70,000 man, alle Siberische troepen. Het Japansche leger daarentegen is geheel geland bijna. Generaal Koeropatkine, een voorzichtig man, is gezwicht onder den drang van anderen, die een over- winning wilden tot elken prijs. Dit alles zal binnen twee of drie maanden veranderen wanneer de Europeesche contingenten aangekomen zullen zijn. Trekt net Russische leger niet steeds terug tot dat de concentratie geheel is doorgevoerd, dan zijn nog meer rampen te vreezen. De Japansche eerste armee, onder Koeroki, is van Fengwangsjeng vertrokken en trekt met groote snelheid door den Motienlin-pas naar Liaojang op. Indien Koeroki werkelijk bedoeld heeft de vereenigir.g met Gkoe's leger ten spoedigste tot stand te brengen, en Koeropatkine in noordelijke richting te drijven, dan heeft hij die be- doeling op zijn gewone afdoende wijze uitgevoerd. Maar Koeroki's plannen zijn niet gemakkelijk te doorzien. Zeer juist zegt generaal Dragomirof van hem: Hij weet precies wat hij wil en denkt niet er aan zijn krachten te versnipperen. Heeft hij zijn plan gemaakt, dan weet hij het uit te voeren, omdat hij een man van de daad is, die niet terugschikt voor de gevolgen. En 68) Of dit wel overeenkoinstig de waarheid was, zullen wij niet onderzoeken, raaar op het oogen blik scheen bet wel zoo te zijn, want Dr. Parker zei /yUit aw bemoeiingen, die tot heden vruchteloos waren, durft ge niet tot het besluit komen, dat ik den toestaud van uw vriendin verkeerd beooi- deel en zij gegronden redenen heeft on te zwijgen van de oorzaak, waaroni haar bloedverwauten haar voor waanzinnig verklaren. Maar bedenk eeus goed als zij de waarheid zegt, versterkt zij ieder onbevooroordeelde in de meeniug, dat zij werkelijk waanzinnig is van daar dat zij draalt over de ware verhouiiugen te spreken. Zij heeft een afschuw van leugens, maar waarheid spreken heeft haar nooit iets anders dan kwaad bezorgd. Slechts een doortrapte schurk heeft het duivelsche plan kunnen verzinnen waardoor zij lijdt. Wat werke lijk waarheid is, wordt voorgesteld als inbeelding van haar gekrenkt verstand, en ieder die nief in de zaak betrokken is, wordt door dit voorgeyen verblind." //Het blijft dus uw verlangen, dat ik zal trachten haar vertrouwen te winnen vroeg Edith. #Ik vraag dit niet oindat ik weinig lust meer heb om nu is het zecr denkbaar en zeer mogelijk, dat Koeroki, de kans ziende, om met Okoe vereenigd, voort te rukken en Koeropatkine slag te leveren, dat plan eenvoudig gaat uitvoeren, onverschillig waar hij de Russen kan treffen. Hij heeft dan het voordeel, gesteld dat hij het Russische leger kan verslaan, niemand meer tegenover zich te hebben. Het zal dan maanden duren voor dat de Russen weer een eenigszins behoorlijk leger bijeen kunnen brengen en Koeroki heeft dan de gelegenheid in Mantsjoerije te doen wat hij wil. En wanneer wij dan uit Russische bron vernemen, dat generaal Koeropatkine wellicht over niet meer dan 70,000 man beschikt, terwijl Japan thans 180,000 man in Mandsjoerije heeft; dat Koeroki dus zoowel aan infanterie als artillerie Koeropatkine in sterkte zeer overtreft, dan zou het zoo verwonderlijk niet zijn, dat de Japansche ge eraal poogt zijn tegenstander voor het oogenblik geheel onschadelijk te maken. Dan wordt de kans voor Rueland om de geleden nederlagen weer goed te maken, voor geruimen tijd al heel moeilijk. Het blijkt tevens dat de Russische berichten den toestand al zeer optimisch voorstellen. Vrijdag werd gemeld, dat generaal Histsjenko de Japanners tot den terugtocht gedwongen had; uit de berichten van gene raal Koeropatkine blijkt, dat het slechts eenige veld- wachten waren, die na een gevecht moesten terugtrekken. Klaarblijkelijk waren dit de kleine afdeelingen, die de Japanners aan den spoorweg haden achtergelaten, terwijl hun hoofdmacht poogde de Russische troepen bij Hait- sjeng af te snijden en den belangrijken Dalinpas te bezetten. Zoowel om den Dalin-pas, als om de andere passen in het gebergte, dat zich ten zuiden en ten oosten van Haitsjeng uilstrekt, wordt krachtig gevochten. Klaar blijkelijk voorziet Koeropatkine het gevaar om afge- sneden te worden en wil hij dit zoo iang mogelijk voorkomen. Het is dientengevolge begrijpelijk, dat men in Rus sische regeeringskringen, zooals de »Matin" mededeelt, met groote belangstelling de ontwikkeling der gebeur- tenissen gadeslaat. Ook in dat bericht wordt de vrees uitgesproken, dat Koeropatkine gevaar loop afgesneden te worden, wanneer hij niet spoedig zijn terugtocht naar Liaojang aanneemt. Of hij dat gedaan heeft en waar het Russische hoofd- leger zich thans bevindt, is bij de, naar't schijnt opzette- lijke onduidelijkheid der Russische telegrammen, niet uit te maken. Omtrent den slag bij en de verovering van Fensjoeleng verneemt de ffTimes" uit Tokio de volgende bijzonder- heden De Russen hadden hun positie te Fensjoeleng gedurende drie maanden voorbereid. Zij hadden er forten gebouwd en barakken groote voorraden voedsel en amunitie waren er verzameld. De heuvels ter weers- zijden van den pas waren versterkt, bedekte wegen waren aangelegd, zoo ook hindernissen, draadversper- ringen enz. Veertien bataljons infanterie en drie regi- menten cavalerie, met 30 kanonnen verdedigden de positie, die onneembaar scheen. De Japanners waagden zich dan ook niet aan een directen aanvai, maar be- sloten tot flankattaques. Daartoe vormden zij een aanvals- linie over 20 mijlen, samengesteld uit drie kolonnes waarvan een onder kolonel Kamada tegen de westelijke, een andere onder generaal-majoor Auda tegen de ooste- lijke heuvels optrok, terwijl de derde onder generaal- majoor Marioe naar het westen opmarcheeide teneinde den vijand in den rug te kunnen vallen. Een reserve- macht ondersteunde en beveiligde de actie dezer laatste colonne, door reeds op den 25 en 26sten Juni een lijn van heuvels van Santa Okoe naar Hachita van Russen te zuiveren, zoodat de colonne Marioe niet op haar rechtervleugel kan worden bedreigd. Den 26sten werd deze heuvelrij na een gevecht tegen drie bataljons Russische infanterie en acht veldbatterijen door de Japanners bezet en de colonne Marioe kon naar de haar aangewezen stelling rechts achter Fensjoeleng oprukken. De colonne van generaal Asada was inmiddels van Yangpankau opgerukt, en sloeg den 26sten 2000 Russen pogingen voort zetten, maar omdat ik mij stipt aau uw voorschriften wil houdeo, mijnheer »Ge zijt even verstandig als beminnelijk, miss Edith. Het was een gelukkige gedachte van uw broeder, dat by u hier liet tot oudersteuniug van uw vriendin en tot hulp voor mijn pogen. Ik bid u, laat bij uw bemoeiingen den moed niet ziuken. Al duurt het misschien nog eenigen tijd, eindelijk zullen wij de overwinning behalen." z/Gij zult zien, dat ik mijn beste krachten wil inspannen, om de goede zaak te dienen." #Ik ken uwe bereidwilligheid, miss Edith. Het eenige, wat mij zorg inboezemt, is de vraag, of uw verblijf in dit huis van jammer niet een te zware beproeving is voor u, die gewoon is aan vrijheid in uw denken en doen." Een vluchtig rood kleurde haar wangeu, terwijl zij htm vriendelijk aankeek en met een giimlach antwoordde z/In de eerste dagen van mijn verblijf hier rnaakte zich wel een gevoel vau mij meester, alsof ik een gevangene was, maar dank zij uw voorkomeudheid, is dit gevoel meer en meer verdwenen. Ge hebt de kunst verstaan, mij van het onaaugename ver- keer met de familie van Dr. Brown te outslaau, zouder dat het in het oog liep ik ontmoet hem thans niet meer dan strikt noodig is en daarvoor ben ik u dankbaar." »Ik behoefde slechts mijn gevoelen te raad- plegen, om te begnjpen, hoe weinig die lieden terugzij stelde daarna haar batterijen op langs de hellingen der heuvels beoosten Fensjoeleng en opende •en hevig vuur. De Russische forten waren ecliter met zorg gebouwd en bleven de positie der Japanners be- strijken, zoodat deze slechts weinig vorderden. De colonne Kamada was terzelfden tijd tegen de westelijke berghoogten opgetrokken en had te 7 uur in den morgen van den 27sten een goede positie bereikt, vanwaar een hevige kanonnade op den Fensjoeleng-pas werd geopend onder bedekking waarvan de Japansche infanterie meer westwaarts kon marcheeren. De Russen op die wijze aan alle kanten in hun flank bedreigd, staakten te 7,50 in den morgen hun geschutvuur en braken even later hun batterijen op, waarna zij over de geheele lijn hunner positie terugtrokken. Generaal Asada's troepen bestorm- den toen de positie, bereikte er te elf uur den top der oostelijke bergen, en openden van daaruit vuur op de door den pas terugtrekkende Russen. Deze laatsten vernielden hun magazijnen en vielen op Tomoetsjing terug, na 77 gevangenen, waaronder zes officieren, ver- loren en 90 dooden achtergelaten te hebben. De Japan sche verliezen bedroegen 180 man. In den namiddag van denzelfden dag trachtten de Russen de positie te hernemen, met drie bataljons en 16 kanonnen, doch na herhaalde aanvallen trokken zij tenslotte te halfacht 's avonds voor goed terug. De Standard verneemt uit Tsjifoe, dat eenaldaarvan Nioetsjwang aangekomen Duitsche stoomboot het be richt bracht dat in den morgen van den 27sten een zee- slag plaats had veertig mijlen benoorden Tsjifoe. Er waren twee Japansche slagschepen, drie kruisers en een aantal torpedobooten in actiede Russische oorlogs- schepen waren niet te verkennen, doch men zag duide- lijk het vuren .van hun kant een hevige ontplofling werd gekoord, waarvan de oorzaak onbekend was. Wel licht waren opnieuw de schepen van het Port Arthur eskader in dit gevecht betrokken. Chineezen, die den 30sten van Port Arthur vertrokken, verklaarden althans dat er op dat oogenblik slechts vier oorlogsschepen in in de haven waren. Uit Petersburg meldt men aan de Standard, dat de correspondenten in hun berichten uit Liaosjang nadruk- kelijk te^nspreken dat het Port Arthur eskader den 23sten drie schepen zou hebben verloren. Een officier moet uit Port Arthur het leger vau generaal Koeropat kine hebben bereikt met belangrijke berichten. Dejonk waarin hij ontkwam, werd door een mijn vernield, maar de oflicier werd door een wonder gered. Hij ver- klaart, dat reeds drie aanvallen op Port Arthur zijn afgeslagen. Gisteren, 1 Juli werd Port Arthur door de Japansche vloot opnieuw gebombardeerdeen aantal Japanners rukken van Dainy naar de belegerde vesting op. Behalve door hevige regens, die de wegen door- weken en vooral het optrekken met zware kanonnen bezwaarlijk maken. Tokio, 3 Juli. De Russische schepen van Wladiwo- stok zijn Vrijdagavond aan de vervolging van Kamimoera ontkomen. Tokio, 3 Juli. Het ontsnappen van, het Wladi'wo- stoksche eskader wordt aan duisternis regen en mist toegeschreven. Kamimoera zette de Russische schepen met zijn heele eskader na en haalde ze bij het invallen van den nacht intusschen Ikisjima en Tsoesjima. Ka- mimoera's torpedobooten vielen de Russen aan en deze schoten terug. Ten slotte doofden de Russische schepen de vuren en verdwenen. Tokio, 3 Juli. Togo meldt, dat Maandagnacht een Russischwachtschip, dat er als een linieschip uitzag, bij den ingang van Port Arthur in den grond is ge- boord. Ook een Russische torpedojager is tot zinken gebracht. Petersburg, 3 Juli. Volgens gerucht wordt waar- schijnlijk prins Obolensky, gouverneur-generaal van Charkof, tot gouverneur-generaal van Fir.land benoemd. De visschersstoomboot Salvia is Zondag te Grimsby aangekomen met 27 vreemdelingen, de eenige over- u zouden bevallen. Maar dit is het eigenlijke doel niet van mijn vraag. Ik wenschte te weten, of het verblijf en het verkeer in een gesticht als dit bij u geen afkeer zouden opwekken //Als ik de waarheid moet zeggen dan kan ik die vraag niet toestemmend beantwoorden. Ik wil niet ontkennen, dat gegrendelde deuren en ge- traliede vensters weinig geschikt zijn om een indruk van rust en vrede te voorschijn te roepen. Ook vertoont de menscheljjke ellende, die zich in verschiliende vormen in de patienten afspiegelt, een somber en treurig beeld, doch bij al dat onge- luk komen toch dingen voor, die het harte goed doen. Daaronder rekeu ik in de eerste plaats de ijverige werkzaamheid van den arts. Ver van de wereld en van de plaatsen, waarna gelukkige ge- nezingen de lauweren van den roem zijn slapen kunnen omkransen, bekampt hij rusteloos den waauzin. Kan er een schooner en edeler beroep zijn dan met al onze kracht en kennis op te treden tegen het lijden van onze medemensehen //Ge spreekt in warme bewoordiging over het beroep van den geneesheer voor zielskranken," waarde miss Edith, en ik ben u zeer dankbaar voor een erkenning, die tegenwoordig nog verre van algemeen is. Door uwe goedgunstige deel- neming aan mijn wetenschappelijk streven korat mij echter van zelf de vraag op de lippen, of ge geen roeping zoudt gevoelen om aan de zijde vaa een achtenswaardig echtgenoot een werkzaam deel levenden van de 800 man bemanning en landverhuizers van het Deensche stoomschip, Norge, van Kopenhagen naar New-York. Woensdag stootte de Norge op het Rookhall-riff, ge- legen in den Atlantischen Oceaan op 200 miil ten W. van de Hebriden. Het schip begon zich snel met water'te vullen. Acht booten werden er uitgezet, drie werden daarbii stukge- slagen. J 5 De overigen werden met reizigers gevuld. Slechts twee booten wisten weg te komen. Er gin# een zware zee.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1