Mi A I g e m e s n Nieuws- en Advertentieblad n. voor Zeeuwsch-Vlaandere No. 4552. Afsluiting weg. DE IBF3&NAKE. Donderdag 30 Juni 1904. 44e Jaargang. FEUILLETON. Binnenland. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave De oorlog tusschen Rusland en Japan. ieiizejunohe CIUR IVT. ABONNEMENT: Per drie maauden binnen Ter Neuzen /I,Franco per post: Voor Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel weer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de priis slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Hit ltlad ve*scliijnt Maandag-, Hoensilag. en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feeatdagen, bij de Firma P. J. VA\ OK HIDE te ii«. I, i i I'liii iM n w'ir i iriimrmii i mm t Maiim i i ii ii ii■■■mm I'M i i 'Hi iBIWlHI'm ■ma n Bui-gemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat blijkenB missive van den Commissaris der Koningin in Zeeland, dd. 15 Juni 1904 A no 486, 2e afdeeling, het verkeer door den Axelschen doorgang alhier van "25 tot en met 30 Juli a. s. zal zijn gestremd, Ter Neuzen, den 28 Jam 1904. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L°. Secretaris. In een nitvoerig rapport over het zeegeveeht van den 23 dezer meldt admiraal Togo nog, dat de Rnssische vloot Donderdagochtend vroeg Port Arthur begon te verlaten. Vooruit voer een stoomboot, die de mijnen opruimde. De ,/Nowik" verdreef de Japanschetorpedo- jagers, die den aanval openden, en de vloot stoomde naar zee. De hoofdmacht van de Japansche vloot onder Togo wachtte haar op met alle ooriogsvlaggen in ton. Om half acht 's avonds stoomden de Russen op de Japanners aan, die eenigszins r.aar stuurboord uithaalden, voor zij den aanval begonnen. Maar om acht uur veranderden de Russen hun koersen hidden in noordelijke. richting aan. Togo ivolgde hen in een lange iinie van schip achter schip. Na het invalleu van de duisternis deden alle Japansche torpedojagera aclit achtereenvolgende aanvallen, die de Russische vloot in verwarring brachten. De Russen, die de haven niet in konden wegens laag water, wierpen snel op de buitenreede het anker uit. Een zwaar kanonvuur, de verblindende zoeklichten en de maneschijn belemmerden den aanval van de Japan ners. Zij zouden de Russische vloot anders grootere schade hebben kunnen toebrengen. Uit een nader aanvullend telegram uit Tokio blijkt, dat na het torpedogevecht met de mijnen-opvisschende Russische torpedojagers, om 3 uur in den morgen, de Russen zich met zes pantserschepeu in het front zuid- waarls stoomden, waai adiniraal Togo hen, verborgen achter een rots, opwachtte om in voile zee slag te leveren. De verdwijning van de Russen, die den steven toen weer hadden gewend, en de duisternis verplichtten admiraal Togo, van plan te veranderen en zelf hen aan te vallen. //Om half 11, seinde Togo, stoomde orize 16e tlotieije van kaap Sjrosen op en lanceerde twee torpedos in den boeg van een slagschip, dat op de ./Pereswjet" geleek dit zonk onmiddellijk. Voor den ochtend konden wij geen andere uitkomsten waarnemen. Toen zagen wij, dat een pantserschip ont- brak en twee schepen van hetSewastopol- en Diana-type niet in staat waren, om hunne machines te gebruiken. Vrijdag ging de vijandelijke vloot de haven weer binnen waarbij eenige schepen gesleept werden en andere onder hun eigen stoom binnenvocren. Het laatste schip ging om 4 uur 's middags naar binnen." Volgens den Petersburgschen correspondent van de //Standard" liep in ambtelijke kringen het gerueht, dat drie pantserschepen, de //Pereswjet," de //Poltawa" en eeu ander op mijnen zijn geloopen, die door Japan sche torpedobooten voor den ingang van de haven gelegd waren. Ook volgens een telegram aan de »Petit Parisien" uit Petersburg is het gezonken schip de //Pereswjet"; de twee andere beschadigde schepen zouden het pantser schip //Sewastopol" en de kruiser //Pallada" zijn. Beide De beide getuigen keurden dit plan goed en verzekerden hem, dat hij in alle opzicbten op hun getuigeilis kon rekenen hierua scheidde men, na elkaar de hand gedrukt te hebben. Toen Carringshliff in zijn kamer kwam, ging hij voor den spiegel staan en bekeek zijn gezicht. Hij zag er afschuwelijk uit, maar toch keek hij er lang naar. Eindelijk keerde hij zich af i n zeide ».Je slaat niemand meer, vrienddaar is voor gezorgd." Hij nam plaats aan de scbrijftafe.l, dacht een oogenblik na on begon ,/Waarde Miss Deze regelen leveren u het bewijs, dat ge tevergeefs uw macht van bekoorlijkheid in het vuur hebt gebracbt om uw onderdanigen dienaar naar de andere wereld te helpen. Het is anders uitgevallen dan ge berekend hadt. Lord Rums- dale, die nooit zijn doel miste, heeft niet eens ge- schoteu inlegende.el tot straf voor zijn schaamte- loosheid heb ik het ter slacbtbank gevoerde i ffer neergeschoten. Geloof intusschen niet, dat door dit kleine voorval mijne vereering en toegenegen- heid verminderd zijn. Altijd was het mij aange- naam, mijne krachten te meten met de permnen, die mij aantrokken dan weet men, wie de alerkste is. Als ge dus in dezen strijd de zwakste zijf zijn zoo zwaar beschadigd, dat het niet mogelijk lijkt. ze te behouden. De //Daily Express" verneemt nog uit Tokio, dat hot zinkende slagschip geheel in vlammen en rook gehuld werd. Bij den gloed der vlammen zag men, dat het drie schoorsteenen en twee torens had. Hetzelfde blad verneemt uit Tsjifoe, dat een Japansche torpedoboot, na dwars door de Russische vloot gestoomd te zijn, achter de gevechtslinie omsingeld werd door de Russische torpedojagers, maar na een half uur vechtens recht op een Russische torpedoboot aanstorinde, die uitweek en zoodoende den Japanner liet ontkomen. Togo heeft zijn regeering laten weten, dat hij het geheele schiereiland Liaotong thans geblokkeerd heeft Een Engelsch correspondent seint nog uit Nioetsj wang De Russen schijnen niet bij machte, hun plannen te her- zien, die door generaal Koeroki's bewegingen in de war zijn gestuurd en verliezen hun belangstelling en ver trouwen in den strijd. De Russische officieren zeggen, dat generaal Koero- patkin voornemens is, ernstig verzet te bieden te Kaitsjou, waar mijnen zijn gelegd en schansen opgeworpen Woensdag is de veldtelegraaf tusschen Nioetsj wang en Kaitsjou voltooid. De lijn is Vrijdagnacht op drie plaatsen doorgesneden en de draden ziju over een af- stand van 8 kilometers weggenomen. Dit werd gedaan door Chineesche huurlingen van de Japanners. Deze hebben de Choenchoezen van 1000 moderne wapens en voorraad voorzien. Volgens inboorlingen verliezen de Russen duizenden paarden aan den kwaden droes. Zaterdag zijn de Japansche voorposten op 18 K.M. van Kaitsjou verschenen. Men zegt dat de Japanners er op rekenen, Maandag (27 Juni) Kaitsjou zonder slag of stoot te nemen en dat zij alleen een slag verwachten bij Ta-sji-tsjao, waar zich 40.000 Russen verschanst hebben. Als zij daar overwinnen, zullen zij dadelijk Nioe-tsjwang bezetten. De correspondent van de //Daily Express" meldt uit Tsjifoe dat Koeroki, Okoe en Nodzoe, naar men gelooft van plan zijn, om noordwaarts te zwenken, om te be- proeven den spoorweg boven de Russen af te snijden Als dit gebeurd is, zullen de gezamenlijke Japansche troepen Koeropatkin slag leveren. Wat den toestand voor Port-Arthur betreft, wordt bericht, dat de belegeringstroepen den 20° Juni zijn opgesteld. De eerste aanval werd ongeveer 10 dagen later verwacht. Generaal Idilti voert het bevel over de belegeringstroepen, kolonel Sato over de artillerie. Beide officieren hebben hun opleiding in Duitschland gehad. De //Times" verneemt uit Tokio dat de Talienwanbaai, van zeemijnen gezuiverd, eerstdaags heropend wordt. De //Times" heeft een artikel van Leo Tolstoi' over den oorlog gegeven van 9£ kolom lang. Het is natuur- lijk een dooidoopend philippika tegen den oorlog als een mensch onteerend en zondig bloedvergieten. Het spoort de Russen aan, gezamenlijk militairen dienst te weigeren. Ter karat tudseeiisg van het stuk het vol- gende: -/Deze ongelukkige, in intriges verstrikte jonge man (de Czaar), erkend als de leider van 130 millioen menschen, voortdurend misleid en telkens gedrongen om zich zelf tegen te spreken, dankt en zegent in goed vertrouwen troepen, welke hij zijn eigen troepen noemt, voor moorden, welke zij begaan bij de verdediging van een land, dat hij met nog veel minder recht zijn eigen- dom noemt." De Czaar heeft een audientie verleend aan generaal Kirejef, een schrijver van naam en adjudant van den libe- ralen grootvorst Konstantijn. Generaal Kirejef heeft nl. een vlugschrift uitgegeven getiteld //Semsky Sobor", het geen beteekent //Volksvertegenwoordiging". Hij be- geweest, dan is dit le beschouwen als een terecht- zeiten op de plaats, door de natuur voor uwe sekse bestrmd. Dat ik altijd tot uwe bewon- deraars bthoord heb, is reeds lang bekend. Nu ik u met de wapens in de hand veroverd heb uit de hand van hem, wien ge wilt toebehooren, hoop ik, dat mijn verzoek aan uw vorgd vervuld zal worden en ik u spoedig de mijne mag noeinen. In afwachting blijf ik met hoogachting, Uw gehoorzame dienaar, Carringshliff." Hij sloot den brief in een enveloppe, adres- seerde hem aan miss Alice Norman, riep een bediende en beval den brief dsdelijk te bezorgen. Op den terugweg moest hij een rijtuig rnee- brengen, daar hij (de advocaat) wenschte uit te gaan. Toen hij weer alleen was, wreef hij zich verge- genoegd de handen, ging weer voor den spiegel staan en mompelde//Dit eigenhandig bericht over den afloop van het duel, terwijl zij mij reeds dood waant, zal van onberekenbaar gevolg zijn. Zij zon geen vrouw moeten wezeD, als deze brief haar niet op het lijf valt als een douderslag bij helderen hemel." Uit een kasije nam hij een tlesch portwijD, schonk een glas vol en dronk het in een teug leeg. Dat moest voldoende zijn om zijn zenuwen, die door de gebeurtenissen van den morgen ver- slapt waren, weer nieuwe kracht te geven. Intusschen was het rijtuig voorgekomen. Hij ging de trap af, stapte in en reed naar Ki gs- Bench. Daar liet hij zich bij den lord opperrechter pleit daarin de bijeenroeping van vertegenwoordigers van alle klassen der bevolking om in's lands zaken van laad te dienen. De Czaar heeft den schrijver toen bij z4ch laten koinen en moet tot hem gezegd hebben vlk heb uw vlugschrift, waarin de bijeenroeping van de //bemsky Sobor" wordt bepleit, gelezen. Ik dacht er ook zoo over en doe het nog." De Eerste Kamer zal 11 of 12 Juli met de bebandeling der Hoogeronderwijswet aan- vangen. TER NEUZEN, 29 Jani 1904. Bij kon. besluit is met ingang van 1 Juli 1904, tijdelijk, tot wederopzegging belast met het gezondheidsonderzoek van alle te Ter Neuzen uit zee aankomende schepen, belast de heer A. Spruiten- burg, arts alhier. Mej. M. de Voider te Hengstdijk, is benoemd tot onderwijzeres aan eene bijzondere school te Etten. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot notaris te Oostburg, de heer A. Mijs, candidaat- notaris te Woerden. Bij gelegenbeid van het zevende zomerfeest op 7 Juli a. s. te Kruisdijk (gem. Groede) van den ring van christelijke jongelingsvereenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen (W. D.) zullen als sprekers optreden Dr. Weeda van Cadzand, openingsrede F. Chrispeels van Brussel, ^De Bijbel in het Volksleven" Ds. E. Kuijlman van Hoedekenskerke, j/Binuen-katner- en Buitenlucht"Ds. J. D. Domela NieuweDhuis van Gent, „Een OHde Chr. gem. onder 't Kruis"Ds. W. de Smidt van Cadzand, „De goede boodschap" Ds. H. Stegen- ga van Middelburg, Demos"; Ds. G. Post van Ierseke, ,/Krankheid en geneziug", terwijl het slot- woord uitgesprokeu zal worden door Ds. J. J. van Heest van Dordrecht. Een en ander zal afge- wisseld worden door het fanfaregezelschap ,/Exel- sior" van Cadzand en de zanggezelscbappen van Retrancheraeut en Breskens. Spui. Toen de tuiman V. D. alhier de vorige week na eenige uren van huis te zijn geweest, thuis kwam, ontdekte hij, dat men gedurende zijn afwezig- heid een bezoek aan zijn tuin had gebracht en dat men een groot gedeelte van zijn aardbeien, zeker een tiental kilo's, ontvreemd had. Door de marechaussee van Ter Neuzen, bij wie aangifte werd gedaan, zijn hier een zestal jongens, aanmelden en klaagde zich zelven aan. Hij gaf de noodige ophelderingen omtrent het gebeurde, wees op de zware beleediging en den toestand van zijn gelaat, en bracht het zoover, dat hij werkelijk tegen een hooge borgstelling op vrije voeteu werd gelaten. Hij had daarop gerekend en het noodige geld meegebracht, betaalde en ver- liel ongehinderd het gerechtsgebouw. Bijna op hetzelfde oogenblik, dat Carringshliff Kings-Bench verliet., opeude miss Norman zijn brief. Zij was juist van plan haar toilet door de kameuier te laten afmaken, toen de brief werd gebracht. Zij dacht, dat het niet veel beteekeueu zou, misschien een rekening van een modiste of zoo iets. Van Lord Rumsdale verwachtte zij geen schriftelijk bericht omtrent len afloop van het duel, hij zou zelf kornen en van middag met haar een rijtoerije maken met de nieuw gekochte goud- vossen. Wegens ziju komst liet ze juist haar toilet maken. Zij werd ougeduldig en kwelde de kamenier. Als hij kwam, terwijl zij nog niet gereed was en hij moest wachten Doch eindelijk was zij gereed. Zij keek nog eens in den spiegel en was tevreden. Maar waarom kwam hij niet Waar bleef hij toch Het was bij twaalven. Daar kwam het dienstmeisje uit het boudoir met den brief, die was biijven liggen. Achteloos nam de jonge dame den brief aan, as het adres het schrift kwam haar geheel onbekend voor en opende de enveloppe. Zij las slechts de eerste regels toen wist zij alles met een verschrikkeiijken kreet viel zij Het dienstmeisje stond in de nabijheid, greep alien van 14 16 jaar, opgespoord en tot bekente- nis gebracht, dat zij die vruchten ontvreemd iiandeo. legen hen is proces-verbaal opgemaakt. Om te trachten hun echter nit de gevangenis te houden moet door de ouders van die j.'ugdige dieven, de betrokkene ruimschoots zijn schadeloos gesteld. Als dat dan maar een les mag zijn voor hun volgend leven. Axel, 28 Juni. Heden had alhier in liet hotel //Het Gulden Vlies" ten overstaan van de notarissen Dregmans te Axel en Deckers te Antwerpen en ten verzoeke van de erven van den heer Meeus— Van Reeth, in leven grondeigenaar te Antwerpen, de instel plaats van eene hofstede, bouw- en weilanden gelegen in den Stoppeldijk- en Calbarinapolder. Perceelen 15, hofstede, bouw- en weitand werden niet ingesteld. Perceel 6, zijnde 6 hect. 24 a. 70 c.a. of 14 gem. 6 roeden bouwland, werd ingesteld door den heer Iz. de Feijter Az. te Axel op /700 per 44 aren 56 centiaren. Perceelen 7 en 8 zijn niet ingesteld. Zaamsliig, 28 Juni. In de heden gehouden vergadering van den raad waarin afwezig waren de heeren A. Riemens en C. Wilhelmus, werd na mededeeling van ingekomen stukken besloten, om aan den Capellepolder voor verbetering van den weg langs den Axelschen dijk, door de buurt Steenoven, een bijdrage te verleenen van 50 in eens. Op het adres van de muziekvereeniging //De Volharding" om subsidie voor het bouwen van een nieuwe muziekkiosk werd afwijzend beschikt, terwijl het voorstel van het lid Geelhoedt, om deze kiosk te verplaatsen, werd ingetrokken, zoodat hij nu op de oude plaats blijft staan. Het verzoek van het bestuur van den Groote Huissenspolder om intrekking der heffing van haven en kaaigelden voor grind, werd eveneens van de hand gewezen. Na eenige wijziging werd vasfgesteld eene algemeeue verordening van politie. In verband met het in werking treden dezer verordening, treed het personeel van de brandweer in zijn geheel af,terwijl de nieuwe dienstplichtigen in de eerste helft van de maand Augustus a. s. bij loting zullen worden aangewezen. Middelbnrg, 27 Juni. In een hier gehouden vergadering van de vereeuiging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland, waartoe ongeveer 40 leden zijn toegetreden, zijn de sta- tuten vastgesttld. Met het bestuur werd het op- richtingscomite belast, waarin leden zittiog hebben voorMiddelburg, Vlissingen, Zuid- eu Noord- Beveland, Tholen, Schouwen- Duivelaud en Zeeuwsch-Vlaanderen. Respectievelijk werden ge- kozeu tot len en 2en voorzitter Ds. J. H. Donuer te Nieuwdorp en Ds. N. M. de Ligt te Middei- haar en liet haar zacht op den vloer glijden. Doch voordat zij het keurslijf had losgemaakt, kwam de jonge dame weer bij en schoof de hand weg, die zij aan haar lichaam voelde. Zij dwong haar lichaam om haar te dienen op een oogenblik, dat dit zoo noodig was. Zij opende de oogen en keek rondhet volgende oogenblik richtte zij zich op. Met deze onmacht had zij aan de natuur genoeg tol betaald nu hielp geen klagen of weenen meerwat gebeurd was, kon niet meer verauderd worden en dus vergeten was het beste. Met dit besluit stood zij op, nam den brief en verliet met vaste schreden de kamer om den lord in zijn kamer te gaan opzoeken. En daar buiten Jag koud en dood de man, die weinige uren geleden nog frisch en gezond was. Zij had hem omhelst en gekust het was slechts een spel, om hem geschikt te maken "oor de uitvoering van haar plannen, waarvoor zij hem noodig had. Zij had tiem voortgestooten op den weg die naar den dood voerde. Dat was voorbij Men had nu een persoon minder, waarmee rekening moest gehouden worden. Men moest in zijn plaats een ander zoeken, zij moest de overwinning behalen, het koste w&t het wilde. Dit was het eerste slachtoffervoor de overwinning behaald was, zouden er nog meer vallen. (Wordt vervolgdjv

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1