A I g e m e e n Nieuws- ert Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4549. SI EEFSIIA Donderdag 23 Juni 1904. 44e Jaar^ang;. FEUILLETON. ABONNEMENT: Voor Per drie maauden biunen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhanaelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. A D V E R T E N T I E N Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave De oorlog fusschen Husland en Japan. Het millioen dee* Karthuizers. Uit Transvaal. kwarn, behoefde hij (haar voogd) om haar niets te doen of te lateu, want zij had met den advo caat reeds geheei afgerekend. Haar duistere en dubbelzinnige woorden haddeu deu lord niet bevredigd. Bij zijn antwoord verloor hij de achting voor de andere sekse wel niet uit het oog, maar zijn stem klonk tich spottend, toen hij zeide, dat niemand goed haudelt, die zijn zaken aan de handen van een ander toevertrouwt. Nu moest hij er de gevolgen van dragen, dat vond hjj bitter genoeg, maar dat hij onwetend werd gehouden omtrent den voortgang der zaak was nog bitterder, vooral nu dit te wijten was aar. iemand, van wie hij dat het allerminst ver- wacht had. Dezen onverwachten aanval had het meisje tamelijk scherp beantwoord en daarop ging de lord zoover als de goede manieren, ook bg het verkeer tusschen naaste bloedverwanten, slechts toelaten. Om verdere gebeurlijkheden te vermijden was mis Norman toen de kamer uitgegaan. In zijn boozen luim was de lord nog eenige minuten blijven zitten en toen naar de Jockey club gereden. Dit alles gebeurde een dag na het verlovings- feest. Dien morgen was lord Rumsdale niet bij zijn verloofde geweest. Dit was iets bijzonders, dat aanleidiug gaf tot allerlei onprettige gissingen, welke alle in het water vielen, want in den na- middag, v6or het diner, kwam de lord zijn ver loofde bezoeken. Hij was even beminnelijk en oplettend als altijd men bespeurde volstrekt geen grjaagdheid aan hemvroolijk en opgeruimd, schertste hij als naar zijn gewoonte. Miss Norrnau sloeg hem oplettend gade, uuar TER NEUZEN, 22 Jani 1904. Het Duitsch eskader dat de volgende maaud Nederland bezoekt, zal zich op verzoek der Neder- landsche Regeering over 2 havens verdeelen, n. 1. Nieuwediep, waar 21 en Vlissingen waar 13 schepen zullen binneuloopen. Uit dit bericht in de Hollandsche bladen zou volgen dat Ter Neuzen niet bezocht wordt. Officieel is alhier van de wijziging in het oor- spronkelijk plan nog niets bekend. Aan de universiteit te Amsterdam is het le nataurkundig examen afgelegd door den heer C. J. M. van Rompu van Ter Neuzen. Aan de universiteit te Leiden is het docto- raal examen in de rechten afgelegd door den heer J. Adriaanse te Hulst. Dezer dagen slaagde voor examen B in de werktuigkunde aan de Polytechnische school te Delft de heer L. A. Fruijtier van Hontenisse. Bij het vanwege de Nederlandsche academie van Accountants gehouden examen boekbouden is o. a. geslaagd de heer J. Maas te Breskens. Men leest in de Nederlander van Zaterdag 1.1. Leege kassen. Het schijnt met den voorraad van geld in de openbare kassen te Ter Neuzen toch niet ruim gesteld te zijn, zoo schrijft men ons. Gisterenmorgen werd toch iemand die een telegram voor 70 cent wilde verzenden, terug- gezonden door den telegraafambtenaar met de raededeeling, dat hij voor den aangeboden gulden geen klein geld kon krijgen. Gevolgen daarvan waren dat het telegram een uur vertraagd werd. 01 er wel /groot" geld was, kon niet blijken. Wel mocht in de laatst gehouden Raadszitting, minder parlemen- tair gezegd worden dat de //leege gemeentekas" zoo'n //ber.figuur" naar buiten maakte. Doch welk //figuur" maakt nu de Rijkskas geen enkel woord verried, hoe gaarne zij in zijn hart wilde lezen. Zijn schijnbare kalmte misleidde haar niet, maar omdat zij bemerkte, dat hij zijn gevorlens verborgen wilde houden, was zij zoo wijs er niet over te beginnen. Toen echter de tijd van het diner naderde en hij zich gereed maakte om heen te gaan, icon zij toch niet zwijgen. Zij kleedde haar vraag echter zoo onschuldig mogelijk in z/Zal ik u morgen hier zien, Reginald?" vroeg zij. tfWel zeker Hoe zou ik een dag kunnen voorbij laten gaan zonder je te zien Zeg me maar wanneer ik komen moet, en op het bepaalde uur zal je mij op den drempel van je kamer zien verschijnen." z/Laat mij morgen niet zoo lang wachten vandaag heb ik mijn verlaDgen naar je reeds op een harde proef gesteld. Kom morgen tenminste omstreeks het midden van den dag, Reginald Wil je?" //Heel gaarne, liefste, ik zal er zijn. Wil je misschien morgenmiddag een rijtoertje met mij maken? Ik heb vandaag een paar goudvossen gekocht, die ik je gaarne eens zou laten zien. Zou dat morgenmiddag kunnen Met vreugde nam zij het voorstel aan en toen scheidden zij. Nadat lord Norman reeds geruimen tijd weg was, zat zij alleen in hair bouioir en berinnerde zich, wat dien middag was voorgevallen. Hoe vriendelijk en lief had hij haar toegesproken hoeveel harlelijke toegenegenheid lag in ieder van ziju uitdrukkingt u en zij?... Het was u.e k\»aaidig, da! zij van haar daad Men schrijft ons van wege het bestuur van het muziekgezelschap ,/St. Cecilia" fe Clinge (Belgie), naar aanleiding van een bericht in ons nummer van 17 dezer, dat het festival aldaar zal doorgaan op den daarvoor vastgestclden datum 10 Juli a. s. en dat niet 25, doch 21 gezelschappen van hunne deelname hebben bericht gezonden. Op de lijst der hoogst aangeslagenen in de provincie Zeeland, komen o. m. voor E. Bonte te Aardenburg, P. J. van Bortel te Schoondijke, 1. de Bruijne Iz. te Oostburg, E. A. Calon te IJzendijke, K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Hontenisse, G. A. F. Cort- vriendt te IJzendijke, P. Dieleman Wz. te Axel, C. P. J. Dierick te Koewacbt, P. Dregmans te Axel, J. Erasmus te Cadzand, C. C. M. Fassaert te Hontenisse, L. de Feijter te Axel, J. M. de Graaff te Aardenburg, Th. P. F. van Haelst te btoppeldijk, J. P. Haitsma Mulier te Ter Neuzen, H. G. Hammacher te Groede, J. F. Hennequin te Sluis, Mr. P. C. J. Henne- quin te Aardenburg, F. C. O. M. Hombach te Hulst, J. Huijssen Jz. te Ter Neuzen, J. de Hullu te Cadzand, P. de Kerf te St. Jansteen, L. de Koeijer te Ter Neuzen, A. Koster te Axel, I. Leenhouts te Zuidzande, I. Luteijn Sr. te Zuidzande, H. L. J. Maertens te Hulst, C. A. A. F. Pohlmann te Hulst, A. Riemens Mz. te Axel, A. Risseeuw Az. te Cadzand, J. Risseeuw te IJzendijke, J. Risseeuw I.Az. te Zuidzande, J. A. van Rompu te Ter Neuzen, A. T. Rottier te fcit. Jansteen, J. A. J. B. M. G. Seydlitz te Hulst, W. C. de Smidt te Schoondijke, I. de Smidt te Oostburg, J. 0. Stern te Sluis, J. F. Temmerman te IJzendjjke, P. F. Tbomaes te floofdplaat, J. Vogelvanger te Hulst, L. F. C. van Waesbergbe te Hulst, G. Wieland te Ter Neuzen. De vlasverkoop in Wesl-Zeeuwsch-Vlaaode- ren is reeds in vollen gang, Verscheidene boartn hebben hun vlas reeds verkocht. Men besteedt hooge prijzen er is er reeds voor 225 per ge- met van de hand gedaan. De gewone prijs is van f 175f 200, terwijl de mindere eoorten ongeveer f 140 gelden. Het is voor de verbouwers een gunstig jaar, waartoe het uitnemende weder veel heeft bjjgedragen. Axel, 21 Juni. De heden alhier gehouden premiekeuring van paarden en opneming in het Ned. Paarden-Stamboek had het volgende verloop. Merrien van 38 jaar. Aangegeven 52, voor- gebracht 41, waarvan voor premie in aanmerking komen 11. HeDgsten geboren in 1902. Aangegeven 7, niet gruwde. Zij gevoelde geen onizetting voor het rampzalig spel, dat zij speelde zij was niet be- zorgd voor het leven van den maD, die morgen met t pistool in de band voor haar zou optreden, om met levensgevaar het spel af te spelen, waar- voor zij de kaarten geschud hal. Zij had een zeer groot vertronwen in dezen kampvechter, en zij hield zich overtuigd dat hij moest slagen. Een ander zou bezorgd geweest ziju over het gevaar, dat de jonkman moest doorstaan of over den uitslag van het gevecht, of over den loop der dingen, als het duel anders eiudigde dan ver- wacht werd, maar bij haarniets daarvan. Met koele berekening had zij alles aaugelegd nu wachtte zij met koele berekening naar den afloop. Zij had alles op een kaart gezet en zij moest winneo. Zij was een schoon vrouwelijk wezen, maar zondei dart. Op de plaats, waar audere meDschenkindereu hun hart dragen, was bij haar een tooneelmasker ingezet. Dien avond deed zij niets. Hare verwachtingen hielden haar zenuwen zoo in spanning, dat zij afkeerig was van alle bezigheid. Twee, driemaal nam zij den roman in handen, die voor haar op de» tafel lag en waarin zij deu vorigen avond nog bedaard had zitten lezen. Telkens las zij niet meer dan een halve bladzijde en wierp dan het boek weer op de tafel. Daar hoorde zij een rij'uig in de rijpoort. mi SEUZESSCHE COlIRAJfT. ■Bit blatl verscliijnt llaaadag-, Woentdag- en Vrijdagavond, uitgeionderd op Feealdagen, bij de Firma P. J. VAI I BBC BABIDE te Ter Xea zen, Blijkens een telegram van admiraal Skrydloff zijn de kruisers van bet Wladiwostock-eskader van hunnen avontuurlijken tocht onbescbadigd in de haven terug- gekeerd. Werkelijk, de avontuurlijke tocht van den Russischen vlootvoogd, heeft de Japanners in een moeielijk parket gebracht. Het eenige, dat zij op 'toogenblik zouden kunnen doen, is het blokkade-eskader voor YVladiwostock zoodanig te versterken, dat de Russische schepen er under geen beding kunnen terugkeeren, maar znlk een maatregel eischt heel wat sterke schepen, die zeker voor Port Arthur niet gemist kunnen worden. Het succes van het Wladiwostock-eskader wordt nu geweten aan admiraal Kamimoera. Zaterdag werden ue Russische schepen ter hoogte van Henashi-Saki gezien, varende in noordelijke richting, en het had, aldus zegt men in Tokio, voor Kamimoeia geen kunst geweest, al mistte het ook, voor Skrydloff ter hoogte van W ladi- wostock aan te komen en zijn vijand slag te leveren. Al eenmaal liet de Japansehe admiraal de Russen ontsnappen, n. 1. bij Gensan, toen de »Kinchoe-Maroe werd vernield en onomwonden wordt dan ook gezegd, dat Kamimoera niets beter kan doen dan maar ontslag nemen of zich naar Japansehe wijs het leven benemen. Hand over hand neemt de volksbeweging om hem te doen vervangen, toe. 'tis wel te begrijpen, dat men in Japan wat geagiteerd geworden is door Skrydloff's succes, want meer en meei bliikt, dat de Russische admiraal den Japanners een ernstiger slag heeft toegebracht dan in den aanvang werd geloofd? Met de in de zeeengte van Korea gezonken transportschepen //Hitachi-Maroe en //Sado-Maroe ging €di 2g1i6c1 regiment inftinterie n&sr den keldei met den bevelhebber en het vaandel er bij. Geruchten spreken zelfs van een verlies van 5000 man, waarbij er op ge- wezen wordt, dat de//Sado-Maroe" alleen voor 3000 man was ingericht. 509 overlevenden van datschip kwamen, zooals gcmeld, in de zuidelijke havens aanvoorts zonden de Russen 610 non-combattanten heblien vrij- gelaten, die zich aan boord van dat schip bevonden. Terwijl de //Sado-Maroe" werd getorpilleerd, schoten de Russen de Hitachi-Maroe" door 56 houwitsers in brand. Het derde schip, dat in den grond werd geboord, was de jIzoemi-Maroe"dit gebeurde bij Osliima. De op- varenden werden gered door het Russische pantserschip xGromoboi." Op den dag, dat de rSado-Maroe" en de »Hitachi-Maroe" werden overvallen, waren er in de zeeengte van Korea 13 transportschepen. De Petersburgsche correspondent van een Parijseh blad meldt, dat de gewonde officieren, die bij Kioelientse hebben gevochten, alien hoog opgeven van de Japansehe seherpschutters, die bijzonder handig waren in het neer- schieten van de officieren. Men zag de gewonde officieren snel achtereen vallen. Kolonel baiming was de eerste die sneuvelde, dadelijk toen de aanval begon. Een korps verloor bijna al zijn officieren, terwijl van een heele batterij maar een officier ongedeerd bleef. Over den toestand te Port Arthur loopen de berichten sterk uiteen. Men is er nog al optimistisch gestemd, lezen wij nn, em gelooft niet, dat een land ter wereld zich van Port Arthur kan meester maken. De. meeste inwoners zijn als vrij willigers in iienst getreden 600 vrouwen hebben zelfs aan den bevelhebber van de ves ting haar diensten aangeboden. De algemeene gang van zaken is niet veranderd. De handel en andere vreedzamc bezigheden nemen hun gewonen loop. Port Arthur heeft volop levensmiddelen voor zes maanden, en als de rantsoenen verminderd worden zelfs voor een jaar. 59) Carringshliff bleef eenige uren in gespannen verwachtiug dit was de eenige aandoening, die hij gevoelde wegens het aanstaande duel. Sir Smiih kwarn om elf uur terug en deelde hem mede, dat zijn voorwaarden waren aangeno- men. Somerset was aangewezeu als de plaats van het duel, dat bepaald was op den volgeuden morgen te acht uur. Toen was alle aandoening bij Carringshliff voorbij herl kalm verzocht hij, dat zijn getuigen hem om half zeven zouden af- halenmen moest auderhalf uur rijden om op tijd op de aangewezeu plaats te zijn. Den avond van dien dag was lord Norman volgens gewoonte naar de Jockey club gereden. Gedurende het diner was weiuig gesproken, maar daarna zooveel te meer. Toen de bedienden niet meer in de kamer behoefden te zijn, had de lord zijn pupil gevraagd, hoever zij met haar planneu gevorderd was en of zij hem de hand vrij liet, om met Carringshliff te ouderhandelen volgens zijn eigen inzichteu, daar hij den advocaat ieder ooge.nblik verwachtte. Miss Normann had toen geautwoord, dat zij aan haar belofte had voldaan en de noodige maatregelen getroffen had. Hij moest echter, eveuals zij, geduld hebben en afwachten, wat de persoon zou doen, aan wien zij de uitvoering bad opgedragen. Als Carringshliff Te Port Arthur bevinden zich ook de bewoners van Dalni, welke laatsle stad door brandschade slechis weiing geleden heeft. Chineezen, die te Dalni door de Japanners opplunde- ren hetrapt werden, zijn door deze laatsten met den dood gestraft. De Japansehe voorposten staan op een afstand van 24 K.M. van Port Arthur en slechts 3 K.M van de Rus sische voorposten. Het is reeds tot kleinc sehermntse- liiigen gekomen. Een Koorsch kapitein, wiens boot daar werd aange- houden en doorzocht, maar toen vrijgelaten is, verhaalt nog dit: //Ik zag in de binnenhaven van Port Arthur drie slagschepen, vier kruisers, zes kanonneerbooten en een groot aantal torpedobooten. Het garnizoen telt 30.000 man. De levensmiddelen, die ruim voorhanden zijn, maken een lange verdediging mogelijk. Het Ja pansehe leger ligt 15 K.M. van de stad verwijderd. Tokio, 20 Juni. Men meldt dat de Russen bij Wafang- kou waarschijnlijk meer dan 2000 man aan dooden verloren hebben de totale verliezen, met inbegrip van de gevangenen, zouden bedragen 10,000 man. Nioetsjwang, 20 Juni. Een Russisch officier, die bij Wafang-tien is gewond, verklaart dat de verliezen aan weerskanten groot zijn geweest. Hij schat die van de Russen op tenminste 7000. Hij zegt, dat geen soldaten ter wereld staml zouden kunnen houden tegenover de Japanners, zooals die onlangs hebben gevochten. Hun kanonvuur is wonderbaarlijk nauwkeurig en ge- weldig van uitwerking. De Russen vochten hardnekkig, wanhopig, m ar zij konden niet op tegen het eclan en de volharding van den vijand. Tokio, 20 Juni. Een afdeeling ruiterij en voetvolk, uitgezonden door de krijgsmacht te Takoesjan, bericht dat zij bij Tsji-pan-hing, 36 mijlen ten westen van Sioejen, en nog op andere plaatsen in aanraking is geweest met de Russische troepen. Er hebben schermut- selingen plaats gehad, waarbij 50 Russen gedood zijn en 3 gevangen genomen. Ook is er een aanzienlijke hoeveelheid wapenen buit gemaakt. De Japanners hebben 6 man verloren. Liaojang, 20 Juni. Hier zijn berichten aangekomen over nog meer groote geveehten in het zuiden. Er zou een veldslag gaande zijn in de nabijheid van Kaitsjou. Er is een spoortrein met gewonden voorbij gekomen in noordelijke richting; meer treinen volgen. De commissie voor de Karthuizer-millioenen-kwestie heeft Leon Chabert gehoord. Chabert deelde rnede, dat hij met Lagrave slechts terloops had gesproken over deze zaak. Hij had in den loop van een gesprek zich iaten ontvallen, dat de Karthuizers verstandig zouden doen als zij twee millioen aanboden om de noodige maehtiging te krijgen. Chabert wijdde nog al uit over de roi, die hij na den oorlog van 1870 in Elzas had gespeeld als onder- nemer en over het uiterst vaderlandslievend karakter van al zijne handelingen. Dat hij 100,000 francs gestort had in de kas der commissie voor handel en nijverheid, het yComite Mascuraud", dat de politiek van het ministerie RousseauMillerand verdedigde, gaf hij toe, maar hij weigerde de uamen te noemen van de vrienden, die hem het geld deels hadden verstrekt. Ook weigerde hij zich uit te laten over den oorsprong der betrekkingen, die er bestonden tusschen hem en Millerand. De /Standard" verneemt uit Pretoria, dat een groot aantal invloedrijke personen van den rand, die vroeger z< o hard om oorlog riepen, zich nu aan eengesloten hebben om zoo spoedig mogelijk een vertegenwoordigende Regeering te verkrijgen. Hun plan is te zorgen dat iedere blanke inwoner door zijn steinrecht gemachtigd is, toezicht te oefenen op de administratie der koionies dat de niet ambtelijke leden van de interkoloniale wet- gevende raden aangesteld moeten worden door de be- iastingbetalers en dat deze moeten trachten, de bemoei- ingen van Engelsche politici in koloniale zaken te ver- minderen dat de kaffer geen stemrecht krijgt en dat in Zuid-Afrika geboren personen tot ambtenaren worden aangesteld in plaats van vreemdelingen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1