A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4548. Dinsdag 21 Juni 1904. 44e Jaargang, IgMlBHTIBAAD. FEUILLETON. 7 Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave De ooriog iusschen Rusland en Japan. XX. AtoiNEMENT: Per drie maanden binne«-_Ssr Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor BelgieV/" 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle ^jloekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bnshouders. {MRAST. ADVEETENTIlK: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsmg derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Hit blad vefscliijnt Maandag-, Woensdag- en Vr nilgezaBderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAST UK B l A OK De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag den 33 Juni des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 20 Juni 1904. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Uit de in liet laatst der vorige week ingekomen be- riehten blijkt dat er den 14 Juni weer bloedig is gevochten en wel in den omtrek van Wafangkou. Aldaar dtond het legerkorps van Stackelberg, groot 2J divisie (waaruit blijkt, dat dit herkaaldelijk versterkingen uit bet noorden heeft gekregen), tegenover 3 Japansche divisies, d. z. zonder de reserve-brigades ongeveer 40,000 man, terwijl de Russen, naar bet schijnt, maar 24,000 infan- teristen hadden, en bovendien tegen een gevveldige overmacbt van artillerie moesten vechten. Die drie Japansche divisies hebben, overeeukomstig de organisatie van het Japansche ieger, 108 kanonnen, en de twee Russisehe divisies infanterie maar 84, waarvan er nog 14 verloren zijn gegaan. Den vorigen avond hadden de Japanners na een kanonnade van twee uren, de linie Pang-sjiao-touJoe- ho-tou veroverd. De Russen hadden na de verkregen versterkingen een stalling bij Telisoe (Wafangkou) bezet. De Japanners openden in den morgen van den 15n den aanval. Hun hoofdmacht, zoo luidt het rapport van den Japansehen generaal, rukfce langs den spoorweg, een andere kolonne van Tsoe-tsjia-tou op. Om 9 nur 's ochtends kwam de kolonne, die den linkervleugel vormde, van Toeng-loeng-ko aau, en 's middags de ruiterijuit Tsja-tsjia-tong. De vijand was zoodoende zijn s'telling bij Wafangkou omsingeld. Hij werd na een hevig gevecht ten slolte om 3 uur's middags terng- geworpen en trok naar het noorden terug. De Japansche verliezen worden, voor zoover bekend, op minder dan 1000 man gescliat. De Japanners maakten Russisehe vaandels en veertien snelvuurkanonnen buit en namen ongeveer 300 man gevangen, onder wie den kommandant van het 4e regiment seherpschutlers. Verder liet de vijand meer dan 500 dooden en gewonden op het slagveld den ter. Japansche patrouilles hebben gezien, dat de vijand in dit gevecht onder Japansche vlag mavelieerde. De Japansche artillerie werd zoodoende misieid en staakte tijdelijk het vuren. Telegrammen uit Liaojang melden nog, dat het ver- bitterde gevecht op 14 Juni, tengevolge van de invallende duisternis werd afgebroken. De Russen brachten den nacht in bun stellingen door. Dadelijk, op den ochtend van den 15n Juni, gingen de Russen tot den aanval over, de strijd duitrde met groote verbittering den gansehen dag. De Japanners kregen meer dan een divisie ver sterkingen, die bun de mogelijkheid verschaften, den rechtervleugel van de Russen om te taekken. De terng- tocht van de Russen naar Wafangkou maakte een eind aan den strijd. Bij de wanhopige verdediging van de Russisehe vaandels, die door de Japanners zijn veroverd, moeten aileen 30 Russisehe oflicieren gevallen zijn. Met de kanonnen van Wafangkou mee, hebben de Japanners in't geheel op de Russen reeds 144 veldstukken veroverd. Te Petersburg werd voor zeker verteld dat de verliezen van de Russen in den tweedaagschen slag 4000 man zijn. Ambtelijk zijn de verliezen daar eehter nog niet bekend gemaakt. Ook liep daar het gerueht, dat Stackelberg den terugweg was afgesneden. Dit kan best waar zijn, vooral als het waar is, wat uit Nioetsjwang wordtgemeid. Daaraangekomen vluchtelingen vertellen nl., dat de Japanners in menigte landen op eeuige mijlen ten z. van Kaitsjou (Kaiping) en dat ten z.o. van die plaats reeds vinnig gevochten werd. De Russisehe troepen zijn daar gesplitst. De eene helft staat in die plaats en de rest op een punt, 19 K.M. ten o. van Kaitsjou. Hun geheele strijdmacht wordt geraamd op 35.000 man, met inbegrip van 600 kozakken. Ten zuiden van deze Russisehe troepenmacht en ten noorden van Wafangkou (Stackelberg) zijn dus eenige dagen geieden troepen Japanners geland. Het is dus lang niet onmoge- lijk, dat ook deze macht tot de overwinning van de .Japanners, tot de insluiting van Stackelberg misschien, heeft meegewerkt. We zullen in elk geval bier spoedig meer van hooren, want vermoedelijk zal op dit twee- daagsch gevecht nog wel een bloedig staartje volgen. Ook ligt de verondersteliing voor de hand, dat Koero- patkin zijn fout, om Stackelberg zoo ver naar het zuiden vooruit te schuiven, zal trachten te herstellen, door hem een groote troepenmacht uit het noorden te hulp te zenden. Maar dan kan een sneller afwikkeling van den strijd op Liaotong verwaeht worden, daar dan ook Koeroki met zijn ieger, samenwerkend met Nodzo met het 3e legerkorps, in beweging komt. De vermetele admiraal Skrydlofl van het Wladiwostok- eskader heeft de Japanners ter zee een aanmerkelijk verlies bezorgd. Twee van hun mooiste en grootete transportschepen, de //Hiiatsji-Maroe" en de .Sado-Maroe" zijn door hem vernield en een lOOOtal Japanners zijn daarbij omgekomen. De overlevenden van de .Hitatsji-Maroe" meldenzij zagen de Russisehe sehepen 's ochtends om 7 uur en stopten op een sein van deze. Om 10 stur trachtte het scliip echier te ontkomen, waarop de Russen met granulen schoten, die de machinekamer troffen en in enkele minuten ?00 man dooden. De dekken. lagen volilijken en het blued strooiade er. Campbell, de kapitein, een Engelschnaan, sprang over boord en wordt vermist. De le machinist werd op de brng gedood. De bevel- hebber der troepen en de 2e stuuii man pleegdon zelf- moord!. Velen van de bemanning ontsnapten in booten. De //Hitatsji-Maroe" was een schip van 8172 ton en 445 Eng. voet lengte. He fSado-Maioe" zag de Russen op 5,5 K.M. ten W. van Sjirosjima. Zij luisterde niet naar het sein om te stop,pen. De Russen schoten toen en seinden, dat het schip verlaten moest warden. De bemanning begaf aich daaiirn in de booten.; velen ontsnapten. Het schip werd in brand gestoken. Volgens een later bericht sohijnt zij echter niet geheel verloren tezijn. Dit schip is nog iets grooter dan de //Hitatsji-Maroe". De vermiste //Idzoemi-Maroe" is een koopvaardijs van 3230 ton terwijl de //Katsoeno-Maroe," die bij Modzji, na een aanvaring met den Japansehen bruiser //Jamoto" is gezonken, 2153 ton inhoud had. Ee //Oego-Maroe" werd Woensdag 15maal door gra- naten getroffen. Zij slaagde er in te ontsnappen naar het eiland Ikisjima. 1 olgens verschillende telegrammen werd het Wladi- wostok-eskader door de Japanners nagezet. Wie in den wedloop winnaar bleef, werd nog niet gemeld. TER NEUZEN, 20 Juni 1904. In de op a. s. Donderdag, des voormiddags te 10 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, bomen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukken; besprekingbezoekDuitsche- oorlogsschepen. Noodig wegens periodieke aftreding zijn door de Commissaris der Kouingin in Zeeland o. m. als leden der gezoudheidscorrimissien her- benoemd de heeren Mr. F. C. van Deinse te Ter Neuzen, Mr. T. A. Ebbinge Wubben te Hulst, en Dr. J. Doijer te Aardenburg. Door den kerkeraad der Gereformeerde gemeente alhier (Vlooswijkstraat), is tot predikant baroepen, Ds. Van Oordt te Charlois, bij Kotterdam. Bij het te 'sGravenhage gehouden examen van christeJijke bewaarschoolhouderessen voor de acte B (zwaardere vorm) als vervolg op de examens voor acte A is o. in. geslaagd mej. H. L. F. Hageman, hoofd dier cbr. bewaarschool alhiar. Met ingaBg van 1 Juli a. s. is de commies bij 's rijks belastingen C. J. de Bruijne te Ter Neuzen, verplaatst naar Schiedam. Gisterenmiddag arriveerde alhier met tslrijk gevolg, per salonboot yLuctor et Eiaergo" uit Gent het muziekgezelschap //Kunst en, Vermaak" dat spelonde door de straten trok. Des avonds werd door het gezelschap in de Buiten- Societeit een concert gegeven, dat door velen bezocht werd. Zaterdagavond is na hoog water op bet westelijke havenhoofd alhier omhoog gevaren de Zweedsche stoomboot, Omen, iapt. Kohr, van Piiea met bout voor Gent. flet stoomschip zat in eea niet benijdesswaar- dig8 positie, die verergerde naar mate het water verder viel. Talrijke nieuwsgierigen gingen een kpje nemen naar het stoomschip welks deklast men aanstonas begonaen was zooveel aaogelijk in liehters over t laden. Zondagmorgen is bij hoogwater het stoomschip vlot geraakt en toen aangevaren door de Engelsche stoomboot Ravenna die de haven wilde verlaten. Beide sehepen beliepen geen noemenswaardige schade, In verband met het aangekondigde bezoek van Duitsche oorlogsschepen aan Ter Nenzen, 58) Op den avond van zijn ontmoeting met lord Rumsdale was Carringshliff thuia gekomen in een opgewouden toestaad, die alle beschrijving te boven gaat. Toen de heeren hen scheidden, had Rumsdale zich laten bepratenom dadelijk been tegaan. Daarmede was wel de rust in het lokaal hersteld, maar de beleediging, hem aangedaan, bleef bestaan. Zijn vrienden drongen om hem heen om hun leedwezen over het schandaa! te betuigenveel meer dan noodig, boden zich achtenswaardige personen als getuige aan. Twee van hen verzocht hij hem den volgenden morgen te komen bezoeken, drukte zijn zakdoek tegen zijn gelaat, dat twee leelijke hloedstriemen vertoonde, en liet zich naar huis rijden. Doch ook hier kwam hij in de eerste uren niet tot kalm overleg. De woede over de hem aangedane beleediging kwam eerst tot uitbarsting, toen hij alleen was. Wij zeggen niet te veel, als wij beweren, dat hij den lord verscheurd zou hebben, wanneer deze in de eerste uren onder ziju bere.ik was gekomen. Hij verkoelde zijn gelaat, waar hij veel pijn voelde, vonrtdureud met koud water omslagen. Daardoor verminderde de pijn en keerde zijn koel- zianig overleg terughet verstand hernam de gewone leiding. Hij was geen oogenblik in twijfel, van waar die slag kwam. Die slag was het antwoord uit lord Norman's huis op ziju eischen. Hij wist wel, dat hij te veel gevraagd had, en hij was ook wel van plan geweest om wat te laten afdingen, maar dat men om zijn schaainte- loosheid de prijsstelling van zijn leveu zou ver- lsngen, dat was den voorzichtigea man niet eens in de gedachte gekomen. Daartoe kende hij het altijd weifelende karakter van lord Norman te goed. Uit zijn brein kwam deze schaakzet niet, waardoor dan advocaat de mogelijkheid werd benomen, wraak te nemen, voor het duel had plaats gehad. Hij zou wel een middel weten te vinden, maar nu moest hij in de eerste plaats aan ziju wraak denken, zijn wraak op dengene, die hem geslageu had en op haar, die daarvan de eigenlijke oorzaak was. Hij had haar tot vrouw begeerd moest hij daarvoor slerven Zelfs hij, met zijn koel verstand, vond het outzetteud, dat eene vrouw zulk een middel bedacht, dat zoowel net bedoelde slachtoffer in het graf kon helpen, als dengene, die haar tot werktuig diende. Dit overwegende, kwam bij hem de hoop op, dat haar werktuig het slachtoffer zou en moest zijn. Hij wist, dat lord Rumsdale uiterst bekwaam was in het schieten met het pistool en gewoonlijk de weddenschap won van harten aas uit de kaart te schieten. Maar hij (de advocaat) had als belee- digde het eerste schot, hij zou hem zonder genade neerschieten als een bond. Het was niet de eerste eerezaak, die hij uitvocht, zjjn groote kalmte bij zulke gelegenheden maakte ziju kogel gevaarlijk, al schoot hij niet zoo vast als Rumsdale. Zou zijn handigheid hem in den steek laten Neen, daar zou hij voor zorgen, hij zou de voorwaarden zoo stellen, dat hij zeker was van trtffen. Dit waren zijn overwegingen, terwijl hij peinzend heen en weer liep. Het was ver na naiddernacht maar Carringshliff voelde geen vermoeidheid. Hij nam voor zijn schrijftafel plaats en begon ijverig te schrijven. Meer dan twee uren was hij daarmee bezigtoen sloot hij het geschrevene in een enveloppe, adresseerde het aan het voogdijgericht en voegde er uitdrukkelijk bij ,/Na mijn dood te openen." Een ander zou in ernstige uren ziju testament geschreven hebben, maar bij hem stond daar niets van in. De gedachte, dat hij van zijn geld zou moeten scheiden, was voor hem te verschrikkelijk, dan dat hij aan e»n testament zou denken. Hij had iets anders geschreven. Zijn leelijk gelaat, vol bloedige striemen,, was afschuwelijk, toen hij met een helschen grijslach de enveloppe in zijn schrijftafel legde, terwijl hij halfluid mompelde: ,/Mijn dankbaarheid jegens miss Alice Norman een laatste schaakzet uit het graf". Hij blies het licht uit en legde zich ter ruste. Het schemerde reeds. Hij had slechts weinige uren slaap noodig tamelijk vroeg kwam hij aangekleed uit zijn slaapkamer in het vertrek, waar hij bezoek ont- ving. Hier wachtte hij zijn getuigen, die als echte Engelschen geen minuut te vroeg of te laat, doch precies op lijj kwamen. Het waren sir Frederik Smith en sir John Barnell, twee algemeen geachte collega's van hem. Na de gewone beleefde begroeting vroegen zij naar de voorwaarden. ,/Ik laat het verdere aan u over," zeide hij, doch ik verlang bepaald het volgende de wapeus moeten pistolen zijn schieten tot er een van maken we melding van het volgende telegram aan de N. R. Ct. dd. 17 Juni jl. Naar ik hoor, zulleu de onlangs medegedeelde beschikkingen der marine over het voor het midden van Juli ontworpen bezoek aan Nederlandsche havens van het Duitsche oefeningseskader moge- lijkerwijze nog veranderingen ondergaan, zoodat de Nederlandsche havens niet in den oorspronke- lijk bedoelden omvang zullen worden afgeloopen. Waarschijnlijk zullen dienaangaande eerst in de Kieler week de definitieve beschikkingen worden getroffen. Er is veel kans, dat ook de Duitsche gezant uit Den Haag te Kiel zal ziju, om met den commandant van het eskader admiraal Koester nadere bij:zonderheden te bespreken. Noorsche havens zullen eveneens door het es kader worden aangedaan. Natuurlijk zal het oponthoud in buitenlandsche X oordzeehavens afhangen van de dienaangaande te verkrijgen antwoorden der betrokken buiten landsche regeeringen, aan welke allerminst een eenigszins lastig bezoek zal worden opgedrongen. Sluiskil. Donderdagavond 31. had de lOjarige C. R. alhier het ongeluk in het kanaal te vallen. Door de bemanning van een aldaar passeerende stoomboot werd de jongan nog in tijds van een wiasen dood gered. Axel. Voor de vacante betrekking van vroed- vrouw alhier,. hebben zich slechts twee sollicitanten aangemeld. Zaanis-Iag, 18 Juni. Hedeniaorgen reed de vrachtrijder A. K. alhier, benevens zijn 13jarige zoon ioder met een met grind beladen voertuig van af de losplaats in de ricUting naar het dorp. Onder het rijden wilde de zoon op het voertuig klimmen met het ongelukkig gevolg dat hij viel en een der voorwielen hem over het lichaam ging. j j n''6' *®hter hem oprijdende, dit ziende, riep dadelijk de paarden toe, die gelukkig bleven staan, juist op het oogenblik dat een der achterwielen den jongen dreigde plat te drukken. Inwendig gekneusd en terwijl bleed in de mondholte zicht- baar was, nam de vader hem op, waarna hij per as is naar huis vervoerd. Ofschoon van zijn toe- stand nog niets met zekerheid kan worden gezegd, hep alles buiten verwachting tot op heden goed af.' Koewacht. Het programma van de groote BelgischNederlandschJFransche prijsvlucht op Madrid, waarvao wij reeds in ons nummer van 10 Mei melding maakten, is thans verschenen. De inkorving der duiven zal plaats hebben te Gent (Grand-Hotel), te Lnik en te Roubaix op Zonlag beiden valt tien passen afstand en nog vijf passen ieder om voor- of achterwaarts te gaan, Al t andere laat ik aan u over." //Ik moet u opmerken, dat deze voorwaarden zeer hard zijn," sprak sir William Smith. A/Veroorloof mij voor te stellen, dat ieder slechts twee schoten zal doen." "Als de tegenpartij daarmee instemf, zal Uw wil geschieden," zeide Carringshliff. //En ik wilde n verzoekeri, den afstand wat grooter te nemen," begon nu sir Jobu Biruell. z/Bedenk toch, dat het voor lord Rumsdale een kleinigheid is om u op zoo'n kleinen afstanl neer te schieten als een Hij wilde zeggen als eeu hond, maar bedacht zich nog ter rechter tijd, dat Carringshliff met de vergelijking zeker niet gevleid zou zijn. ,/Het spijt mij, dat ik in deze voorwaarden geen veraudering kan maken. Zulk een uitge- zochte en brutale beleediging kan slechts door een ernstig duel eenigermate verzoend worden. Zie eens naar mijn gezicht en zeg dan of ge in mijn plaats geneigd zoudt zijn, om mildere voor waarden te stellen." Sir Barnell haalde de schouders op en sir Smith zeide //Dan is reeds van te voren iedere po^ntr tot verzoenmg uitgesloteu //Dat spreekt van zelf; ik verzoek u daartoe geen pogingen te doen." //In den loop van den voormiddag zult ge dan den afloop vau onze onderhandelingen vernemen." Daarmede was de zaak nu voor h t oogenblik argedaan de heeren namen afscheid. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1