Kermis of Jaarmarkt No. 4547. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 18 Juni 1904. 45» Jaargang. 01 1BF0SIAM1. PAARDEN- en VEEMARKT FETJILLETON. TWElIEiZDHl IBL-A-XD. De oorlog tusschen Rusland en Japan. 40 Armenische dorpen verbrand. Het millioen der Karthuizers. TWEEDE KANIER. M) - Bursemeesier en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG maken bekend 1». dat de fcewone jaarlijksche alhier zal wordeD gehouden op DofldCPdsgj 7 Juli 1904, aanvanger.de des voormiddags te 9 en eindigende des namiddags te 3 men. Vanwege de gemeente worden uitgeloofd twaalf premieu &naar welke geene mededinging wordt toegelaten aan de eigenaren van het grootste getal paarden en vee, die daarvoor in het vorige jaar zijn bekroond, alsmede voor paarden en vee wegeus welke alhier reeds vroeger eene premie is toege- kend en voor paarden en vee, na II uren aangebracht. Geen liedjeszangers, orgeldraaiers en dergelijken worden tijdens de markt toegelaten. 2°. dat de in deze gemeente zal plaats hebben op DondeP" dag den 7 Juli 1904 tot en met Zater dag den 9den dier maand en dat geene nadagen zullen worden toegelaten. Zaamslag, 3 Juni 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WORTMAN, Voorzitter. L. J. GEELHOEDT, Wethouder. De hitte is begounen. In heel Mantsjoerije Iran men nauwelijks ademhalen. De rivseren drogen uit. De tijd van onverdragelijke hitte begint, daarop volgt de vreeselijke regentijd Met deze verzuchting begint eeu telegram van eeu Russischen correspondent. En nu de Japanners daar het vuur nog nauwer aan des vijands schenen gaau leggen, is bet te begrijpen, dat het voor- uitzicht voor de Russen niet vroolijk is. Voor de Japanners den opmarsch naar het noorden van Liaotong begonneu hebben zij zorg gedragen bij Port-Adams (Poelan-tien) geduchte versterkingen op te werpen, om een mogehjke beweging van de Russen naar het zuiden te keeren. Om Poelan-tien houden de Japanners sterke stel- lingen bezet. Het station blijft vrij. De bergen ziju er steil, schansen bevinden zich op de rechter- en liukeiflauk, met 12 kanonnen gewapend. Vau het station tot aan de kust, van de zee zijn versperringen gemaakt. In de dorpen langs deze linie staat een kompagnie voetvolk. A lie d aat- regelen zijn genomen, om den toegang tot Kintsjou te bemoeilijken, waarvan het frout, dat de Russen versterkt hadden, thans tegen hen zelf is gericht. Dan wordt nog gemeld, dat bij de Japansche tioepen oude Japansche ministers als soldaten vechten. In de laatste gevpchten stonden in de voorste gelederen van de Japanners prinsen van keizerlijken bloede. Ook aan het gevecht bij Kintsjou namen zij deel. Een neef vau den Mikado is gevaarlijk gewond. E-m afdeeling lichte ruiterij stood order bevel van een van de naaste bloed- verwanten van den Mikado. De droevige figuur van den Russischen grootvorst Cyrillus wordt er noi droeviger door. Ter aanvulling van het amhtelijk telegram van gereraal Sfsckelberg over het gevechtop 14 Juni, bij Wafangkou, komt nog eeu berichl, dat g-neraal Gerngross's onderkaak verbrijzeld werd Voorts l bch over den zeeslag, l och over het gevecht op Zaterdag 1L Juni, waarbij, volgens bsrichten uit Nioetsjwarg, 800 Russen gedood en gewond zouden zijn, eeu woord. Wei wijzeu die berichten er op, dat er steeds wrijving in de buurt van Wafangkou tusschen de vijaudelijke troepen plaats heeft en dat de Japanners er op uit zijn, generaal Stackelberg, wiens positie zeer gevaarlijk begint te worden, te pakken te krijgen. Krijgen is echter de kunst een kunst, die de cor'espondenten heusch den Japanschen officieren niet uit handen behoeven te nemen. Git de beweging van het Wladiwostok-eskader blijkt, dat dit niet verder is kunnen komeu dan de straat van Koiea, waar 'i. naiuuilijk de Japansche vloot ontmoette. Admiraal Skiydkff heeft blijkbaar nog eens een pogirg willen doen om de schepen te Port Arthur de hand te reiken en er dan samen tusschen uit te brtken. 't Is niet gelukt. In het Engelsche Lagerhuis heeft de onder- Minister van Buitenlandsche Zaken erkend, dat volgens de met China gesloten overeenkomst de pacht van Wei-hai-wei sleehts zoo lang duurt als Rusland Port Arthur bezet houdt. Men zal zich herinneren, dat de E.igeDche re- geering, kort n&iLt zij in het bezit van Wei-hai- wei kwam, op raad van haar marine-deskundigen besloot, er een oorlogshaven le klas van te maken. Dat zou millioenen ponden sterling kosten, maar dat was het waard. Met den aanleg werd be- gonnen, tot een paar jaren geleden het werk tot aller verbazing eensklaps werd gestaakt. De re- geeriug gaf te kennen, dat zij er verder van af zag. Wei-hai-wei tot een versterkte oorlogshavm te maken; de haven moest nu vrij blijven. Er is hierover een heftige pennest.rijd gevoerd in Enge- land, ook tusschen mariue-autoriteiten, die vol- hieldeu dat Wei-hai-wei de beste haven in de Gele Zee was. De reden woTdt nu duidelijk, waaroin de En gelsche regeering zoo plotselir.g van meening is veranderd. Het vermo. den ligt nu voor de hand dat Engeland den ocrlog tusschen zijn bondge- noot en Ruslaud reeds voorzag en met het oog op een mogehjke bezetting van Port-Arthur door Japan de millioenen ponden sterling niet wilde riskeeren. Te Petersburg worden ambtelijk de volgende verliezeo, die de Russiscbe land- en zeemaeht tot 8 Juni hebben geleden, opgegeven Gedood 44 officieren en 920 man van de vloot 36 officieren en 980 man van het leger. Gewond 13 officieren en 120 man van de vloot; 103 officieren en 2080 man van de laudmacht. Gevangen genomen 20 officieren en 700 man. Als men in aanmerking ueetuf, dat alleen bij Nansjau en alleen door Japanners meer dan 700 Russen bfgraven werden en dat in een hospitaal alleen te Tokio bij de 400 Russische gevangenen zijn, dan kau men wel aaunemen, dat die ambte- lijke Russische verlieslijst wat al te kort is. De Engelsche gezant te Konstantinopel heeft den grootvizier meegedeeld, dat, volgens door hem uit Londen ontvangen bericht, er veertig Arineen- sche dorpen in brand ziju gestoken en geplunderd voorts dat er moorden zijn begaan. De grootvizier heeft de verwoesting van 40 dorpen erkend, maar geloocheud dat er gemcord is. In de parlementaire commissie tot onderzoek van de zaak van het millioen der Karthuizers", hebben de anti-ministerieelen de meerderheid zij tellen 21 leden en de ministerieelen 12. Van de leden der meerderheid bleven velen thuis, uit traagheid of uit voorzichtigheid. Uit het dossier van de gerechtelijke instructie over de zaak der Karthuizers maakt de met de regeering bevriende pers de verklaringeu openbaar, die Edgar Combes en Lagrave verleden jaar voor den rechter van insiructie hebbeu afgelegd. De beide verklaringeu stemmen bijna woordelijk overeen en bevestigen de door Lagrave bij den zoon van Minister Combes aangewende pogicg om de ver- guuning voor de Karthuizers te verkrijgen tegen betaling van een som van een millioen gulden. Het geval houdt geheel Frankrijk bezig. In de pers wordt aan Combes verweten, dat hij er in heeft toegestemd de poging tot omkooping, die bij hem is beproefd, voor zich te houden maar overigens doet zich haast geen stem hooren, die hem aanklaagt. Millerand komt er slechter af, vooral in de socialistische bladen, die tegenover hun parlijgenoot allesbehalve malseh zijn. Zitting van Donderdag. Aan de orde is de verhooging van het 3® Hoofdstuk der Staatsbegrooting (Buitenlandsche Ziken), iu verbaud met een vermeerdering van persoueel aan het departement. De Minister Van Lijnden verklaart vooraf, dat deze aanvraag geen verband houdt met een voor- genomen reorganisatie van den consulairen dienst. Dit in antwoord op een opmerkiug, in het ver- slag gemaakt. De beer Hubrecht betreurt, dat die reorganisatie zoo lang op zich laat wachten. De Minister is bereid, de studie van de consulaire aangelegenheid zooveel mogelijk te verhaasten, door het opvragen van adviezen vau de geraadpleegde lichamen, die nog geen advies aitbrachten. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Evenzoo het wetsontwerp betrtffeode droogma- king en indijkii gen, dat omtrenl het iu beheer en onderhoud nemen van een gedeelte boord- en jaagpad bij het Noord-Hollaudsch kanaal, tot het verleenen van een renteloos voorschot ten behoeve van aanleg en exploitatie van een spoorweg van LichtenvoordeGroenlo naar Zeddam tot ontei- gening ten behoeve van een haven- en aanlegplaats in de gemeenten Middelharnis en Stellendam. Bij de behaudeling van het ontwerp tot aau- vulling van het 6° Hoofdstuk (Marine), en wel nopens het toestaan vaa 27,000 voor subsidie aao op te richten scheepstoko's verklaart de Mi nister, na desbetreffende opmerking van den heer Van Wasse-iaar, dat in die tofco's geen sterkedrank verkrijgbaar zal zijn. //Recht" op een oorlarn er- kent de Minister niet. Geldelijke vergoeding voor het in uitzicht gestelde wegvallen van het oor larn zal dus den schepeling niet worden gegeven. De heer Ter Laan, toejuicheode 't eerste, be- treurt 't laatste. Het subsidie wordt verleend. De heer Lohman maakt aanmerking op het verschil in wijze van behandeling tusschen hetgeen wordt voorgesteld omtreut een pensioen-aanvrage van eeu invalieden soldaat Bergsma, en een andere aanvrage, rakende een sergeant bij de Marine, Peschke. Volgens spreker is het oabillijk, ten opzichte van Pesehke aan te nemen, dat hij nog schrijfwerk kan doen, waardoor zijn pensioen niet vol zoo moeten zijn. De Minister zegt, dat wij bier staan tegenover een reeds gevsllen kon. beslnit, waarop een Minister moeilijk kan teragkomen. De conclusie van de commissie wordt daarna verdedigd door de heeren Van Nispen, Van Vlijmen en Verhey, en nog verscheiden andere leden voeren ook over de zaak het woord. De heer Lohman blijft niettemin tegen de conclusie in zake-Peschke, en de Minister van Oorlog geeft hierop nadere inlichtingen betreffeude Bergsma. Door de commissie in zake-Bergsma wordt bij monde van den heer Van Dedein een wijziging in de conclusie aangekondigd, in dien zin, dat thans sleehts zal worden gevraagd //tegemoetkoming in levensonderhond". De conclusie in zake-Peschke wordt aaDgenomen met 40 tegen 20 stemmen De gewijzigde coDclusie in zake-Bergsma wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan verzwegen, dat ge moet weten, als m\jn zuster hier in het gesticht blijft. Het betreft de ge- neeskundige verklaring, die voor hare opneming vereischt wordt. Dr. Brown beloofde die onder uwe medewerking te zullen afgeven, als ik ffAls ge daarvoor een behoorlijk zondenloon wildet befalen, niet waar H Dat niet alleen, al was het natnnrlijk de hoofdzaak. Hij geeft mij den raad, om ook u *Wat een erbarmelijk schepselOmdat hij zelf voor geld veil is, gelooft hij, dat anderen ook zoo zijn. Wat ge mij daar zegt, ontneemt mij alien twijfel aangaaude zijn ellendig karakter. Doch laten wij nu scheiden. Wij hebben reeds langer met elkaar gesproken dan misschien ver- standig geweest is. Laat nu de geheele zaak aan mij over. Zoodra ik u noodig heh, zal is u verzoeken, hier te komen. Waar houdt ge verblijf //Ik keer naar Worchester terug. Zend uw brief aan »De koning Holofernes." Toen Wather vertrokken was, ging Dr. Parker onmiddellijk naar den directeur. z/Ik kom u verzoeken om verdere voorschriften omtrent de behaudeling van de nieuw grkomen paliente," zeide hij. //Zij schijnt rustig en lijdzsam van aard te zijn, voor zooveel ik tot nog toe heh kunnen outdekken. Ik heb ech'er no-; niet veel tijd gehad, om waarnemingen te doen." z/Ge zijt toch reeds een geruiuieu tijd in haar nabijbeid geweest, mijnheer Parker. z/Het grootste gedeelte van den tijd werd in de orde is daarna het wetsontwerp tot reveling der pensioneering van mindere gee np!< yjerden enz., op daggeld werkzaam bij iurichtin,. en van zee- en landmacht. De beer De Visser klaagt er over, dat de gppensioneerden 3 maanden moeten wachten op de uitbetaling vau den eersten termijn vau hun pensioen. Men wordt daardoor genoodzaakt schul- den te maken. De heeren De Vries en Helsdingen willen het pensioen van x/2 van het loon op 2/g brengen. De heer van de Velde dringt aan op betere regeling van de rechtspositie der betrokkenen. De heer Staalman si uit zich aan bij het ver- zoek door den heer de Visser gedaan. De Minister van Oorlog antwoordt, dat reeds gepoogd is, de uitbetaling van den eersten ter mijn van het pensioen vroeger te doen plaats hebben, maar dit stuitte af op vele bezwaren bij het ministerie van finaneien. Toch wil hij nog eens trachten een betere regeling te maken. Wat het bedrag van het pensioen aangaat, verklaart spreker, dat de gemaakte gelijkstelling van amb-te- naren en de hier bedoelde kategorie van person-en niet opgaat, aangezien de ambtenaren zelf hebben bijgedragen voor hun pensioen. Omtrent andere wensehen verwijst hij naar het werklieden-regle- ment, waarvan reeds de voornaamste bepalingen gereed zijn. De Minister van Marine blijkt daarna geheel hetzelfde standpunt in te nemen als de Minister van Oorlog. Bij de behandeling der artikelen vraagt de heer Helsdingen, of niet bepaald zou kunnen worden, dat personen, wegens wangedrag ontslagen en later weer in dienst genomen, recht hebben op pensioen berekend naar het gezamenlijk aantal dienslj iren. De Minister zei, die toezegging niet te kunnen geven. Trouwens meende hip het geval zou zich niet dan hoogst zelden voordoen. Het wetsontwerp wordt aangenomen. Het ontwerp op bevloeiingen, dat nu aan de orde komt draagt de goedkeuring weg van den heer Van Kol, hoewel het ondragelijk laat tot stand i8g»komen. Op zijn desbeferefflendeopmerking verklaarde de Minister dat de zaak der afwatering een onderwerp van geheel afzonderlijke regeling dient te zijn. Het antwerp werd aangenomen.. De bevolking van Nederland bedroeg op 1 Januari j.l. 5.430.973 zielen, waarvan 2.690.205 mannen en 2.740.768 vrouweu of ruim 50.000 vronwen meer dan mannen. Iu 1903 is de bevolking toegenomen met 83,733- iuwoners of 15.67 per mille. TER NEUZEN, 17 Juni 1904. Het Kon. beslnit waarbij de heer A. W. Udo, inspecteur bij 's Rijks belastingen alhier, is ver- plaatst naar Alphen, werd naar wij vernemen onder de belastingambtenaren in deze inspeetie met leedwezen vernomen. De beer Udo, nog betrekkelijk kort aan het hoofd van deze inspeetie werkzaam, had al spoedig door zijn aangenamen omgang en zijn, van fitterij vrij, optreden, de genegenheid van de ambtenaren gewonaen. Ook in dit blad werd er iudertijd nog al eeDS gewezen op de batelijke, ja draconische orders en voorschriften oader Z.Ed.Gestr8 voorganger, den ambtenaren ter opvolging voorgeschreven. Wat nu was het eerste werk van den heer Udo P Weg, met al die orders en voorschriften, waardoor bij den inferieuren ambtenaar haat wordt gekweekt, tegen alles wat boven hem staaten wat nog erger is van den ambtenaar een machinaal mensch maakt. Een woord van hulde mag den heer Udo daar voor niet worden onthonden. beslag genomen door mijnheer Lund. Terwijl hij m(j verzocht, in vereeniging met u een verklaring af te geven van den gestoorden genstestoestand van zijn zuster, deed hij ook een tamelijk vreemd- soortig aanbod. Ik houd het voor mijn plicht, u dit niet te verzwijgen." z/En waarin bestond dit aanbod z/In tien souvereigns, welke hij mij bij die ge- legenheid in de hand drakte." z/Ge naaml deze schitterenle aaubieduig niet aan ,/Jawel, maar ik wilde eerst vragen, hoe u hierover denkt. Ik kan toch het geld nog terug- geven." z/Als gij mij om raad vraagt, dan moet ik u zeggen, dat ge volgens miju gevoelen recht hebt op dat geld," sprak Dr. Brown, terwijl hij zijn hulp-arts knipoogend aankeek. #Die man verlangt van u een dienst en daarvoor moogt ge u toch lateu betalen. z/Zou het ten slotte niet kunnen schijnen, of ik mij door dit meer dau billijke loon had lateu bewegen om een verklaring te teekenen, die ik auders niet zou geteekend hebb ;n z/Jonge vrieud, met zulke bedenkiugen komt men tegenwoordig niet ver in de wereld. In de eerste plaats moet ge bedenken, dat geld heel tunoi is voor dengene, die het beziten dan zult ge leeren begrijpen, dat men zijn overtniging m<"t zoo nauwkeurig volgt als een jougen drift- kop noodzaktlijk schijnt." (Wordt vervolgd.) z/leder man van eer zal mijn handelingen billijken zoodra hij mijne motieven weet. Daarvan ben ik overtnigdzoo niet, dan zou ik nu trachten u door rtdeneering tot de erkeutenis te brengen, dat ge op een dwaalspoor zijt. Ik zal dat niet doen. Ik erken integendeel, dat uw opvatting geheel juist is doch laat ik u nu vertellen, om welke reden ik het besluit nam tot ingrijpen in zaken, die mij eigenlijk niet aangaan." Hij gaf nu een getrouw verhaal van de wijze, waarop hij met het meisje in aamaking was ge- kotnen, hoe hij haar in zijn bescherming had genomen en welke list de tegenpartij had gtbruikt oin het meisje weer te bemachtigen. Hij liet den hulparts ook een blik in zijn hart slaan en hem duidelijk bemerken, welk eeu grooten invloed de iiefde had nitgeoefend bij het nemen van zijn besluiten. Hij verzweeg niets van de kuiperijen van zijn tegenstander en hoe hij daardoor tot de overtuiging was gekomen, dat zijn tegenpartij relen moest hebben, de justitie te schuwen. Hetgeen Walther had opgemerkt, in behoorlijk verhand gebracht met elkander en het op wetenscbapp-lijke gronden rustende oordeel van Dr. Parker, brachten hen #t ontwijfelbare zekerheid, tot het bssluit, lit hit ongelukkige meisje door een weefsel vau misdadige leugens werd omgeven. Plechtig beloofden zij elkander, dat zij zouden samenwerken om dat helsche weefsel te verscheuren. z/Een gemeenschappelyk belai g verbind ons tot sameuweiking", zeide Dr. Parker, terwijl hij Walther de hand drukte //en al zijn onze motieven ook verschillend, wij mogen gerust zeggen, dat ze de vuurproef kunnen doorstaan. De iiefde en de wetenschap, dus hart en hoofd, drijveti ons aan en onder zulke aanvoerders mogen wij op de overwinning rekeueu." z/Laten wij nu eens nagaan wat er gedaan moet worden. Moet mijn zuster hier b'-ijven en trachten Alice's vertrouwen te winnen, om zoo- doende uit haar eigen mond te vernemen, met welk leugenweefsel zij omgeven werd? Het eenige, dat mij bevreemdt, is haar voortdurend stilzwijgen op dit punt." frDat moet u niet verwondereu dat komt daar vandaan, dat men de betrekkingen, zooals die naar waarheid ziju, heeft voorgesteld als scheppingen van haar verward verstand. z/Op die inanier moet zij telkens vreezen, dat zij door haar verklaring der betrekkingen, bij andere personen het gekrenkt verstand nog sterker maakt dat alleen dwingt haar tot stilzwijgen." z,Ge acht het dus wenschelijk, dat miju zuster hier blijft om haar vertrouwen te winnen z/Het is de beste weg, dien wij kunnen in- slaan." z/Om goede redenen heb ik n tot nog toe iets

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5