f A I g e m e 6 n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4545. Dinsdag 14 Juni 1904. BE lEfBIIAMI. 44e Jaarjtar.p BEKENDMAKING. FEUILLETON. ABONNEMENT De Oorlog tusschen Rusland en Japan. Woelige Fransche Kamerzitting. Oe Tibet-expeditie. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abouneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VEBTENTIO: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elkea regel meer 0,10. „tL°£gai '"bereke^ plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave itltgezonderrt op Feestdagen, bij de Fi,ma l>. j. VAJF «E H »\nK te Ter Seniea, De Burgemeestei' van TER NEUZEN, brengt bij deze ter kennis van de ineezetenen, dat van bet Puitsche vice-cousulaat alhier de mededeeling is ontvangen, dat ongeveer 14 Juli a. s. de volgende Duitsche oorlogschepen 4 a 5 dagen op de reede van Ter Neuzen zullen ankeren bet pantserschip »Prinz Ileinrich", bet opleidingsschip //Friedrich Carl' en de kruisers //Ariadne'', //Medusa" en cNiobe". Ter Neuzen, 13 Juni 1904. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis dat het beredeneerd verslag van den toestand dier gemeente over 1903, in druk ver- schenen is en dat exemplaren daarvan tegen betaling van 75 cent per stuk verkrijgbaar zijn. Ter Neuzen, 13 Juni 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeestei'. J. L. OOSTERIIOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis, dat liet primitief lcohier van den Hoofdelijken Omslag in deze gemeente voor 1904, in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 13 Juni 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester J. L. OOSTERIIOFF, Secretaris. Welk een tegenstellingdie slagvaardigheid van de Japanners en dat ten eenenmale onvoorbereid zijn, en blijven, van bun vijand. Toen de Japanners nog voor de Jaloe stonden, beetten de Russische verschansingen daur buitengewoon sterk. Hoe sterk ook, ze bezweken onder den onstuimigen drang der gele strijders. Die trekken daarop een land door, eenige honderden niijlen van de Jaioe af. Er gaan weken mee been. Het Russische hoofdkwartier bij Liaojang, sedert liet begin van den oorlog versterkt, wordt ook die weken, altijd maar door, versterkt. Drie maanden lang wordt er nu al gemobiliseerd. Koeropatkin voelt er veel voor, dat nog vooreerst maar te blijven doen Dan naderen de Aziatiscbe benden de versterkte vy- andelijke kwartieren. Even dralen ze met voorwaarts gaan even op adem komen van den afmattenden toclit. En nu komt bet bei'icht, dat de opmarsch van de Japanners "naar het Russische hoofdkwartier is begonnen van 4 zijden tegeiijk. Uit punten noordoostelijk, noordelijk, noordwestelijk en zuidwestelijk van Feng-hwang-tsjeng nadert de vijand, en overal wijkt de Rus. Ook de terngtocht van de Russen uit noordoostelijk Korea wordt bevestigd. Zij konden er geen voedsel ttieer betrekken. En nu de Russen dan weer weg zijn, stelt de Itore- aansche regeering voor, garnizoenen te leggen langs de Toemenrivier, en in verschillende steden van het binnen- land, om mogelijk later weer komende Russische invallen te keeren. De voordeelen van dit plan zijn twijfelachtig, daar de meerderheid van zulke garnizoenen waarschijnlijk de gelederen zullen verlaten met liun wapens, om roovers te worden, liever dan dat zij zich stellen zullen tegenover de Russen zegt Reuter. Japansche agenten kochten 6000 ton meel uit Britsch Columbia te Washington, om binnen zes weken ont- scbeept te worden bij Port-Arthur. Uit Russische kringen wordt aan de Koln. Ztg. ge- schreven dat de ontstemming onder het denkende ge- deelte van de natie gestadig aan het toenemer. is. De pers doet er aan mee en zelfs trouwe, conservatieve organen als de Grasjdanin en de Swjet kunnen bun ergernis nauwelijks verbijten. Liberate bladen, als liet Nowoje Wremja en de Birsjewija, gaan nog verder. Zij veroorloven zich, meer of minder duidelijk, op de noodzakelijkheid van hervormingen te wijzen, welke het Russische volk stem in het kapittel verschaffen. Allerwege hoort men de verwachting uiten dat na den oorlog die hervormingen verwezenlijkt zullen worden. Onlangs is ook een //oproeping van een constitutio- nalisten-groep" verspreid, welke aldus begint//De kortzielitige en zelfzuchtige politiek van een onverant- woordelijke regeering heeft, zonder de toestemming van het volk, ja zelfs tegen zijn wil, Rusland voor een bloedige beslissing geplaatst. Het Russische volk zal natuurlijk alle daaruit voortvloeiende plichten vervullen, maar niet door Byzantijnscheonderdanigheidsbetuigingen, niet door cliauvinistische uitingen moeten wij op onze positie het licht laten vallen. Wij hopen dat dit jaar van ondergane beproevingen niet zonder gevolgen voor de versterking van het politieke zelfbewustzijn van Rusland zal biijven," enz. Het staat vast dat zich ook in het officiercorps de ontevreden lucht. In Rusland gaan een aantal ofliciers- brieven van hand tot hand en de daarin geuite klachten dringen soms tot in de regeeringsgezinde pers door. Zoo maakt men melding van de buiteiisporig hooge prijzen, waarvoor de administratie van de oedjeli, d.z. de aan den Czaar persoonliik behoorende goederen, aan den Siberisclien spoorweg dwarsleggers geleverd lieeft, verder van den bitteren spot over de massa heilige beelden, godsdienstoefeningen, pelgrimstochten enz., welke aan het vertrek van elken generaal en admiraal naar bet oorlogsterrein te pas komen. Het is begrijpelijk dat generaal Dragomirof's woord//De Japanners verslaan ons met een torpedo, wij verslaan hen met een godsdientsoefening" veel ingang heeft gevonden bij de jonge ofticieren, omdat het hunne meening geheel weergaf. 'Opmerlcelijk is ook een ander woord van den in Rusland liooggewaardeerden generaal die onlangs aan een vriend schreef»Hoe kan het ook anders zijn, als onze wijze mannen tegelijkertijd op verscheidene hazen jacht makenNaar mijn meening zijn er nu niet minder dan zes hazen, de Poolsche, de Finsche, de Turksche, de Perzische, de Indische en nu nog de Mantsjoerscke." Voorts bevat de //Koln. Ztg." een brief uit Yokohama van 6 Mei jl. omtrent de stemming in Japan, waaraan het volgende is ontleend.Langzamerliand moet ieder wel tot de overtuiging komen, dat Japan dezen oorlog tot in de kleinste kleinigheden heeft voorbereid. De Japanuers zelf zeggen, dat zij zich versterkt hebben sedert den vrede van Sjimonoseki en die versterkingen nog beter en ingrijpendei hebben voortgezet na de bezetting van Port Arthur door de Russen. Zij hebben Ach uit alio macht voor den oorlog gewapend, reeds sedert de Boxer-opstanden en het optrekken van de Russen in Mandsjoerije. Mei-kwaardig is, dat de Japan sche ofhcieren in Europa vooral het Russische leger met zij n voor- en nadeelen bestndeerden en zich in ljzonderhcden op de hoogte stelden van het terrein, waarop een mogelijke oorlog zou gevoerd worden. Ue nartstocht van den Japanner isoorlog voeren. °?n. Japan eenmaal een modern leger had, volgde weirnge jaren de expeditie naar Formosa. De overwinning op China gaf den Japanners weinig voldoening China is een Aziatische staatzij verlangden naai een oorlog met een Europeesche mogendheid om een bewijs te kunnen leveren van de volkomen militaire wedergeboorte van het land. Slechts weinige Russische onicieren hebben een duidelijke voorstelling van het Japansche leger en vooral van zijn generalen staf. De Janannerfl zp.iHp.n na rlo mmcto Zij stond op, ging achter haar stoel staau en nam de leuning tusschen de hauden op de manier van em vogeltje, dat op een tak gaat zitten. In die houding begon zij zoo natuurlijk het gezang van een kanarievogel na te bootsen, dat iemand, buiten de kamer luisterende, bepaald zou gedacht hebben, dat hij een kanarie hoorde zingen. Wahher wisselde met den dokter eeu blik van verstandhouding. De dokter knikt bem daatbij toe, ten teeken dat hij reeds vast overtuigd was van den geestestoestaud der jonge dame. z/Ha!" riep zij plotseling, den stocl loslatende en in een hoek vluchtende, ;/daar is de kat Zij wil het vogeltje pakkenHelp het beesje itoch, dokter Zij hurkte op den grond en miauwde herhaalde malen, terwijl zij naar den vogel loerde en zich igereed maakte om een sprong te doen. Dr. Brown opende het venster, waar hij het dichtst bij stond en stelde haar gerust met de woordeuMaak u niet verder ongerust, miss Ik heb het vogeltje de vrijheid gegevende kat <tan het geen kwaad meer doen. Kom nu maar weer bier bij ons, miss Of wilt ge liever eene wandeling in het park maken Zeg het mij ge- ust, ik zal u eeu vriendelijk jonkman meegeven "u u rond te leidm en gezelschap te houdeu." fDat voorstel bevalt mij, dokter! Laat, dieu jonkman hier komenaan zijn zijde zal ik mij dan gaan overtuigen, of het met de hooggeroemde vrijheid in uw huis werkelijk zoo staat, als ge mij verzekert." Tengevolge van deza toestemming, liet Dr. Brown zijn hulparts roepen, en de jonge dame ver- wijderde zich met Dr. Parker, nadat zij haar broeder met vijandigen blik verboden had haar in het park te volgen. //Wat denkt ge van haar toestand vroeg Walther, toen de deur achter hen gesloten was. z/Zij is volslagen krankzinnig", antwoordde de directeur. #Na hetgeen ik gezien heb, zal ik dan ook geen bezwaar maken, de vereischte ver- klaring af te geven, zoodra mijn hulparts tot de overtuiging is gekomen, dat hij mijn oordeel kan onderschrijven. Om dit zoo spoedig mogelijk gedaan te krijgen, raad ik u aan, rechtstreeks met hem te spreken en aan uw woorden de uitdrukking uwer dankbaarheid toe te voegen." Bij deze laatste woorden knipte hij met de oogen. Zijn rond gelaat toonde in den regel geenerlei uitdrukking, maar als hij met zijn oogen knipte en daarmee te kennen gaf, dat hij den eerlijken weg verliet, dan wekte zijn gelaat be paald afkeer. Meer dan ooit gevoelde Walther dien afkeer in deze oogenblikken, maar hij was gedwongen zich goed te houden en hij hield zich goed. //Ik zal uw raad niet vergeten, mijnheer Brown", antwoordde hij. //Als ge verder niets met mij te bespreken hebt, blijft er voor mij niets anders over dan u te betalen." Hij haalde zijn portefeuille te voorschijn, nam er een banknoot van honderd pond sterling uit aan e(j^a^.a"ners ze^en na de eerste groote overwinning //Er is eer, groote slag geslagen en een groote over "evochten. Ja, een groote slag, want er zijn u Japanners gevallen. Hadden wij over meer cavalerie beschikt, dan zou het geheele Russische leger gevanffen genomen zijn." 5 1 oen de tijding van de overwinning van Kioelientsjeng Japan bereikte, hadden 's avonds in de hoofdstad en in de andere steden optochten met lantaarns plaats. Deze vreugde van de Japanners neemt zichtbaar af, zoodra zij een vreemdeling zien. Toch is de Japansche Regeering den vreemdelingen niet vijandig gezind. Maar het volk is chauvinistisch en met de bevolking wantrouwt Regeering de Europeanen, die, naar zij gelooft Russisch-gezind zijn en zelfs is zij van meening dat ook Engeland slechts tijdelijk met Japan wil samengaan. De Minister-President Combes heeft 't Yrijdag in de Kamer warm gehad. Van verschillende kanten, en over verschillende onderwej-pen, ging men hem interpelleeren. Kerst over de tarieven van rechtsonkosten. De afge- vaardigde Charles Bos betoogde, dat de door den Minister goedgekeurde hervormingen op dit gebied anti-demo- kratisch waren. Het debat ontaardde al spoedig in persooniijkheden, waarop een hevig rumoer ontstond. Minister Combes erkende, dat een font begaan was doch hij verweet Bos, dat zijn doel was, het Kabinet te doen vallen. Kalm en wellevend werden deze woorden gezegd, en reeds dreigde een ordelijke stilte weer te zullen intreden, toen een van de rechterzijde-mannen zoo vriendelijk was te roepen: //Ja, ja, het millioen der Karthuizers en dat was letterlijk weer olie in 'tuitgaand vuur. Wat wilde het Kamerlid-stoker daarmee zeggen Waar doelde hij op P Minister Combes deed dat in zijn antwoord uitkomen, toen hij meedeelde dat door he Karthuizers hem 66n millioen gulden geboden was, wanneer de wet op de eongregaties voor hen gunstiger gemaakt werd. Dit aanbod was geweigerd, zonder aat overgegaan was tot het hooren van hem, die als bemiddelaar optreden zou. Tot zoo ver Combes, en w/;er was dat antwoord den Franschen Kamerleden te fatsoenlijk, verlangden ze nog naar m66r leven en lawaai. Het eind was, dat Minister Combes zich neerlegde bij een eenvoudig overgaan tot de orde van den dag, welke motie aangenomen werd met 313 tegen 250 stemmen. De afgevaardigde Renault Morliere hield daarna een interpellatie over de pogingen tot die omkooping. Combes kreeg toen voor de derde maal het woord, waarin hij uitvoerig meedeeling deed van het bezoek dat liij ontvangen had. De man, die de pogingen tot en reikte die aan den dokter over, die het papiertje gezwind in zijn zak liet verdwijnen. //Ten overvloede wil ik nogmaals verzekeren, dat hier alles gedaan zal worden, wat heilzaam en nuttig is voor de gezondheid der jonge dame," zeide dr. Brown. //Duizenden getuigschrifteu van gelukkige herslelden worden op aanvrage aan een ieder toegezonden." ,/Ik dank u, mijnheer Brown; verdere aan- wijzing van uw geneeswijze is overbodig." z/Naar ik hoop, zult ge mijn wetenschappelijke ervaringen niet verwarren met het marktgeschreeuw van onkundigen." z/Wees gerust, dokter, ik weet uw uifgebreide kundigheden op den waren prijs te schatten. Bovendien weet ge, dat ik de eerstvolgende weken hier in den omtrek moet vertoeven voor mijn handelszaken. Wanneer dus bij u daartegen geen bezwaren bestaan, hoop ik meermalen hier te kunnen komen." z/Het zal mij steeds een genoegen zijn u hier te zien, mijnheer Lund. Of ik u echter bij ieder bezoek kan toestaan, uw zuster te zien, zal af- hangen van den toestand der jonge dame." z/Dan zal ik bij ieder bezoek vooraf toeslemming vragen. Ik ga nu afscheid nemeu van miju zuster en keer dan naar mijn logement lerug." z/Goeden morgen, mijnheer Vergeet s. v. p. niet, dat ge met dr. Parker ztudt spreken." Toen Walther Lund in het park kwam, zag hij zijn zuster niet, maar hij dacht aan de bank, waar hij vroeger Alice had aangetroffen, en Hep er heen. Daar zaten de beide meisjes naast el- kander. Dr. Parker stond voor haar. Onwillekeurig hield hij zijn schreden in om in omkooping gedaan had, v\as de commissaris-generaal van de tentoonstelling te St. Louis. President Loubet en de leden van het Kabinet, wie Combes overdezaaJr sP'„ak' jla<3oen niets willen weten van een vervolgino-. Met toestemming van Combes werd tnen ten sloUe besioten, dat een commissie, belast met een onderzoek worden°m °PmgSP0ging' a'®' Dinsda& P^oemd zal Nu Rusland in zoo groote moeilijkheden verkeert, is Engeland wel zoo onbaatzuchtig geweest, als men de berichten uit Petersburg wil gelooven, om een overeen- komst te teekenen betreffende Tibet, waarin het Rusland de verzekenng geeft, dat het optreden in Tibet niet tegen Rusland is gencht, en dat het zelfs uitdrukkelijk de rechten van Rusland op Tibet erkent Ondertusschen heeft John Bull het nu tijd gevonden, zijn Tibetaansche zendingsmasker af te gooien. Een ultimatum, door kolonel Younghusband te Gyangtse naar het hoofd te Lassa opgezonden, waarin deze werd uitgenoodigd, voor 25 Juni bevoegde onderhandelaars te zenden, werd ongeopend teruggezonden, en daarmee, schrijft de //Times-correspondent /hebben de Tibetanen wiitens en wetens oorlog gemaakt en moeten zij de veiantwoordehjkheid aanvaarden voor de politiek, waar- toe wij thans gedwongen worden". Dus schijnt nu openlijk een nieuwe roemlooze oorlog aangevangen. TER NEUZEN, 13 Juni 1904. Bij den Voorzitter der Feestcommissie, den heer P. J. Scheele, alhier is onder dagteekening van 9 Juni het volgende schrijven ontvangen Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Moeder heb ik de eer Harer Majesteits vriendelijken dank over te brengen aan de Feest commissie te Ter Neuzen, voor de aan Hare Majesteit gebrachte hnlde ter gelegenheid van Harer Majesteits 25jtrig verblijf in Nederland, en dit naar aanleiding van het door genoemde Feestcommissie aan Hare Majesteit gerichte telegram. De Secretaris van H. M. de Koningin-Moeder, J. B. Vorstman. In de heden alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den Kanaal- polder kwarn op nieuw in behandeling het, om eene informaliteit, door Ged. Ststen van Zee- land vernietigde besluit der vorige vergadering, tot bekeien van een weg door dien polder. Het voorstel werd thans aangenomen met 17 tegen 14 stemmen. De opzichter der genie 2e klasse de heer B. Schimmelpenning alhier is verplaatst naar Leeu- warden en wordt alhier vervangen door den op zichter 2e klasse, de heer P. A. vau Buuren van Woerden. tegenwoordigheid van den hulparts de noodige bedaardheid te kunnen toonen, en hij trad dan ook voor de meisjes, met een gelaat, dat niets van zijn gemoedsbeweging verried. Met Alice was dat anders. Zij kon zich niet genoeg bedwingeD, haar oogen straalden van vreugde en geluk, wat aan dr. Parker, een scherp opmerker dan ook niet ontging. Voorloopig liet bij echler niets blijken hij had in Walther's aangelegenheden eeu diepeu blik gesiagen en trachtte die geheel te doorgrondeD. Walther had daarvan voorloopig niet het geriugste vermoeden Hij groete de jonge dame uitersl be- leefd, drukte den dokter de hand en sprak zijn zuster aan. //Ik sta op het punt van te vertrekkeu, Edith. Heb je nog iets te vragen of te zeggen Of iets aan mama? Je weet, dat ik hier nog eenigen tijd in de omstreken moet vertoeven vindf je dan goed, dat ik nu en dan hier kom z/Je doet me veel plezier, als je weggaat en geheel met meer terugkomt. Eindelijk schijn ik een toevluchtsoord gevonden te hebben, waar ik bevritd ben van jelui's vervolgingen en plagerijen. Men sluit mij niet op en houdt mij niet voor waanzinnig, anders was ik hier niet onder God's vrijeu hemel en had ik geen kennis met deze jonge dame mogen maken." z/Het \erheugt me, dat je hier zoo naar je zin bent. Aanvankelijk scheeu het wel onmogelijk, ergens een plaats te vinden, waar je wildet blijven.'' z/Je ziet, dat je 't mis hebt. Het zou mij hier nog beter bevallen, als je me alleeu wildet laten." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1