A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4544. Zaterdag 11 Juni 1904. 44e Jaargang. Gemengde berichten. abonnement Inzending van advertentien yoor uren op den dag der uitgav© TTTHn^j :3 jC IBXj-A-ID- UMaaischappelijke opvoeding do of den ICf ajgsdiessst. SEUZESSCHE (MRAST. Yoor Postdirecteuren en Brieven- ADVERTENTIlN: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,S2|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, bushouders. Bit fola«l vesractaijnt Haaodag-, Woemflag. en V r ij von.lop Feestdagen, bij de Firma P. Jf. VAST MB gAMTPK «e Xer »e«en. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elkea regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsiug derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. TER NEUZEN, 10 Jani 1904. Op 30 Mei hebben de heeren Craig, Taylor Co. van hunne werf te Tbornaby on lees te water gelaten, een enkel-dek schroefstootnschip van de volgende afmetingen 280 op 38 en 20,7 /3 Eng. voet. Het is gebouwd van staal voor de hoogste klasse van Lloyds onder speciale survey en leei Campagne- en bruggedek en zg. //topgai an ore castle"' en waterballast in dubbeleu bedern en pieks. Het is voorzien van patent-stoomankerspil, stoomstuurioestel, vijf stoomliereu, verbeterde tvpe donkey ketel en flinke paalmaslen met gaffels en alle uieuwste verbeteringen voor vlug laden en lossen. Het verblijf van kapitein en cfficieren is mooi en fliuk ingericht in dekhutteu midscheeps, dat vau de machinisten in dekhutten boveu de machme- kamer en dat voor de bemanniug in het achterschip. Het verblijf voor de equipage en officieren is met zorg afgewerkt en heeft men tevens bizondere zorg gewiid aan de ventilatie in de verschillende ruimen, stookplaats, hutten en slaapplaatsen van de ma- tr°Bovendien is over het geheele schip electrische verlichting aangebracht. In de machinekamer zijn de laatste verbete ringen aangebracht, de nuchinen zijn van triple expansion en werden vervaardigd bij de North Eastern Marine Engineering Comp. Ltd. te Sun derland, de cylinders hebben 19' 31' en 51' dia meter met 33' slaglengte, met twee groote stalen ketels die onder eene drukking van 180 pond werken. Het stoomschip is gebouwd voor rekenmg van de heeren van IJsselsteiju Co. alhier. Bij het van stapel loopen werd het gedoopt ,Jenny" door mevrouw Vau IJsselsteiju, echtgenoote van den reeder. Dit is het vierde stoom?chip dat bij de heeren Craig, Taylor Co. voor reke- ning van geuocmde firma gebouwd is. Proeftocht van het stoomsch ip Harald. Op 31 Mei giug het stoomschip Harald, bij de heeren Craig, Taylor Co te Stockton on Tees, voor rekeuing van de heeren Van IJsselsleijn Co alhier gebouwd, in zee, om de proeftocht te ondernemeu Deze is tot voile tevredenheid van alle belang- hebbendeu uitgevallen en heeft bewezen dat schip en macbinen geheel aan hunne eischeu voldoen. Wij hebben in een vroeger munmer reeds de afmetingen en verdere bizonderheden van dit stoom schip gegeven. De machine!), die van alle laatste verbeteringen voorzien zijn, werden door de North East en Marine Comp. Ltd te Sunderland ver- vasrdigd. De boot is een zusterschip van het onlangs, voor rekening van dezelfde reeaerij-firma te waier gelaten stoomschip Jemiy. Gedureude de geheele vaart werkte alles met de meeste regelmatigheid en een goede 114 a 12 Eng. roylen vaart werd volgehoudeu gedurende de overtocht van de Tees naar de Tyne. De reeder, de heer Van IJsselsteiju die zelf aan boord was, verklaarde zich ten hoogste voldaau over schip en machineu. Na de proeftocht stoomde het naar Howdon-Dock, Newcastle on Tyne, om beladen te worden voor de Oostzee. De keuringen van paarden in Zeeland znllen plaats hebben te Hulst 20, Axel 21, Oostburg 22, Middelburg 28, Kruiningen 23, Goes 24, Cortgene 24, Zierikzee 27, Sint Philipsland 27 en St. Maartenslijk 28 Juni. Aangegeven zijn te Hulst 26 merrien van 3 tot 8 jaar5 hengsten geboreu in 1902 7 idem geboren in 1903 7 merrien geboren in 1903 en 10 veulens geboren in 1904, totaal 55. Axel 52, 7, 15, 28, 28 totaal Oostburg 36, 7, 9, 14, 15 Middelburg 12, 1, 8, 5, 4 Kruiningen 19, 1, 0, 4, 9 Goes 7, 0, 1, 2, 2; totaal 12. Zierikzee 40, 1, 2, 17, 16; totaal 76. S t. P h i 1 i p s 1 a n d 0, 0, 0, 2, I totaal S t. M a a r t e n s d ij k 11, 1, 2, 11 en 13 totaal 38. Hoek, 8 Juni. De commissie, die zich ieder jaar belast met de organisatie van een wielrijdersfeest, heeft besloten en de daartoe vereischte toe- stemming is reeds verkregen om dit jaar het feest te doen plaats hebben op den 29en JQUi e. k. Bovendien heeft de commissie het plan op- gevat eenige muziekvereenigiogen uit andere ge- meenten (de Hoeksche vereeniging natuurlijk ook) uit te noodigen dat feest op te luisteren, waar- voor zij de in kas zijnde gelden, die denkelijk met enkele vrijwillige bijdrageu vermeerderd zullen worden, als premie (of premien) beschikbaar stelt. Mocht dat plan ten uitvoer gebracht worden, dan hebben de ingezetenen een mooie dag in 't voor- uitzicht en daarom hopen wij, dat de commissie flink gesteund mag worden. Overslag. In den nacht van Maandag op Dinsdag 1.1. is uit het magazijn van de heer J. B. G. op het Belgisch gedeelte dezer parochie eene hoeveelheid kunstmeststoffen van ongeveer 100 K.G. ontvreemd. De dief moet zich toegang tot de bergplaats verschaft hebben met een valschen sleutel, want Dinsdagsmorgens vond men de dear openstaan terwijl het slot uiet geforceerd bleek te zijn. De Belgische en Nederlandsche politie stellen een onderzoek in. Te Poortvliet geraakte vierjarig meisje in een 130. totaal totaal totaal 81. 30. 33. Cortgene 5, 0, 0, 4, 4 totaal 13. Dinsdagnamiddag een vierjarig meisje ju ecu waterput. De ge- meente-veldwachter, die daar juist voorbij kwarn, zag haar hoedje drijven, en hem mocht het ge- lukken, met behulp van een paar in de nabijheid werkende maunen, het kind, dat schijnbaar leven- loos was, er uit te halen. Na eenigen tijd kwam het weer bij. Men meldt ons uit Almelo Een tienjarige knaap, het zoontje van den tim- merman W., was gisterenmiddag in den stoom- korenmolen van den heer Marsman op een stapel koeken geklommen. Deze begon onverwachts te wankelen, waardoor de knaap viel en terwijl hij zich wilde vastgrijpen, met den eeuen arm terecht- kwarn in de lijukoekbreekmachine. De arm werd geheel verbrijzeld. In bedenkelijkeu toestand is het kind naar het ziekenhuis vervoerd. De heer D., van den Haag, die in een hotel aau de Steeg logeert, verloor op een waudeling zijn portefeuille met ruim f 800. Den volgeuden dag werd het verlorene gevon- den door een meisje, dat bij het terugbiengen kranig beloond werd met f 100. Iu de gemeente Westellingwerf speelde een jongetje, dat een boodschap moest doen, met een gulden. Hij liet het geldstuk vallen, dadeiijk kwam een kraai aanvliegen, die het in zijn snavel nam en verstople onder de eerste vorstpan van van een hoog huis. Met behulp van ladders kreeg het kerellje zijn gulden terug, dien hij nu beter opborg. Te Stoppenberg braken twee boeven in vier perceelen in. Bij de vierde inbraak werden zij door een politieagent gesnapt. Een vau hen schoot op den politieman en trof hem levensgevaarlijk in de long. De agent schoot oogenblikkelijk terug en verwondde den boosdoener doodalijk. De ge- troffen dief schijnt een bekend boosdoener uit Arnhem te zijn, die reeds meermalen gevangenis- straf ondergiug. Bij 't afgraven van een terp te Sneek zijn twee kolossale geraamten gevonden van jonge mannen. Tanden en kiezen waren nog geheel gaaf en zoo wit als krijt. Beide hadden een lengte van een voet of zeven. Den laatsten tijd worden, op voorbeeld van de gemeente Nijmegen, door verschillende ge meenteraden maatregelen genomen tot bescherming van vogels in het belang van land-, tuin- en boschbouw. Zoo is onlangs, bij besluit van den gemeenteraad van Borculo, in de politieverorde- ning dier gemeente een bepaling opgeuomen, waarhij wordt verboden op eens auders terrein op eenigerlei wijze vogels te vangen of zich daarop met ge- reedschappen voor het vangen van vogels te be- viuden, zonder schriftelijke toestemming van den eigeuaar, welke op eerste aanvrage van een politie- beambte moet kuunen worden overgelegd. Dezer dagen viel te Zalt-Bommel een brok steen van den toren ,/den St. Maarten" door het dak van kerkgebouw. Een onderzoek bracht aau het licht, dat nog eenige stukken op het punt van vallen waren. Van gemeentewege heeft men deze stukken doen wegnemen en vau rijkswege worden opnemingen in loco gedaan, met het oog op de eventueele restauratie van dit schoone bouw- werk. Door den commissaris van politie der 4e afdeeliDg te 's Gravenhage zijn twee jongens van 14 en 16 jaar, verdacht van inbraak ter beschik- king gesteld van de justitie. De inbraak ge- schiedde onder de volgende omstandigheden Een bewoonster van de Tasmanstraat was Zon- dagavond jl. naar Scheveningeu gegaan. Zij werd aldaar door haar neefje gezien, dat zich toen met een kameraadje naar het huis in de Tasmanstraat bega'f. Deze beiden drukten daar de ruit van de deur in, welke zij daarna openden. Het kameraadje hield de wacht, terwijl het neefje het huis inging eu zich meester maakte van zilveren lepeltjes en eenige gouden sieraden. Op raad van den ander had het neefje een pruim tabak iu den moud ge nomen en den vloer met het sap bespuwd om de verdenking niet op hen te laten vallen, doch de schijn te verwekken alsof volwassen personen de inbraak hadden gepleegd. Bijna was hun dit ge- lnkt, maar na onderzoek mocht het den recher- cheurs v. Gigch en v. Vliet gelukken de daders te vatten. Het neefje bekende spoedig en deelde den naam van zijn medeplichtige mee. Deze was in Schiedam ter vischvangst aangemonsterd en zou juist ver- trekken toen hij werd aangehouden. De gestolen sieraden had hij in de kajnit ver- borgeu. Te Louden is voor het hooggerechtshof een merkwaardig geval behandeld. Een miss Byrne was door miss May Thorne, een vrouwelijke dokter, geopereerd. De operatie slaagde, maar na eenigen tijd werd een tweede operatie noodig geoordeeld, en nu bleek, dat een stuk spons, bij de eerste operatie gebruikt, in de wond was achtergelaten en de nieuwe kwaal had veroorzaakt. De patient eischte nu schadevergoeding. Miss Thorne wierp de schuld op haar assistente, die de gebruikte sponsen voor en na de operatie, geteld en gezegd had, dat 't in orde was. Verder bleek, dat miss Thorne als een bekwame operatrice bekend staat en de eerste, moeilijke operatie op miss Byrne uitstekend had volbracht. Dit heeft zeker bij de jury gewogen, want Maandag toen het rechtsgeding afliep, stelde zij wel eischeresse in het gelijk, maar bepaalde de schadevergoeding op een farthing. De rechter was met die beslissing niet tevreden en stuurde de jury terug, tot herziening vau haar uitspraak De jury kwam weer in de rechtszaal, maar hei was weer een farthing. Ten tweeden male zond de rechter haar heen, en nu kwam Miss Thorne er slechter afzij moest 25 schade vergoeden Men herinnert zich, dat o dergelijke zaak behandeld is. Te Gent heeft de politie honden in gebruik, en dat deze goede diensten kunuen bewijzen, bleek dezer dagen nog. Eenige politieagenten konden een lawaaierigen maar zeer sterken dronkaard niet mee krijgen. Maar een bund, Mozart gt heeten, bracht hulp. Hij greep het been van den dronkaard tnsschen zijn voorpooten en deed hem vallen, waarna de agenten den man baas werden. Toen deze overeiud was gebracht en niet meer voornit wilde, wist Mozart er spoedig raad rnede. Hij sprong met zijn voorpooten op den rug van den dronkaaard en met zijn kop gaf hij hem gedurig stooten. Toen de man aan't marcheeren was, liep Mozart voortdurend om hem heen, en dit zonder het miuste geblaf te laten hooren. inlangs in Italie een De dronkaard zelf was verstomd over het vernuft van den viervoetigen politieagent. Een hagelstorm is Zondag op Madrid neergestreken, waardoor de telefoondraden zijn afgehroken, het tramverkeer gestremd, straten en pleiuen onder water gezet en een groot aautal boome i ontworteld. De storm hield ook den volgenden dag aan. de verwoestingen zijn zeer ernstig. Veel huizen dreigden in te storten. Nabij het station is een man gedood door vallende electrische draden. Er zijn twee gekwetsten. Er worden voor- zorgsmaatregelen genomen. Te Toledo en Ciudad-Real heeft de hagel groote schade aangericht op een buiten. De gebouwen van het Minister-voorzitter-schap, van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, dit van Binnenlandsche Zaken en de kelders der Nationale Bank zijn overstroomd. Op veel plaatsen stond het water een meter hoog. Vijf menschen verdronkeo. Maandagmor- gen tegen acht uur is een ernstig ongeluk gebeurd op den Rijn, bij Dusseldorf. De oude loods St liber, die meer dan dertig dienstjaren achter den rug had, trachtte met zijn roeibooijc vier belas- tingambtenaren aan boord van eeu sleepboot te brengen, welke gebonden was achter eeu snelvarend Rijnschip. Het roeibootje raakte onder den sleeper en brak midden door. De vijf opvarenden ver- dronken alien. Twee lijken zijn reeds gevonden. Het Handelsbl. v. Antw. verneemt uit Gent Een vreeselijk drama gebeurde Maandagavond te Sint-Martens-Laethem, in een boschje, op nauwelijks 100 meters afstand van den steenweg naar Deinze. Er waren in die gemeente gedurende den nacht van Zondag op Maandag kiekens gestolen ten nadeele van een inwoner, Yyncke genaamd. Die kiekens waren gedood en verborgen in een boschje toehoorend aan van Riesehgem, schepene der ge meente. Deze door het bosch komend, vond daar het gedoode gevogelte en, van den diefstal vernomen hebbend, ging hij den eigenaar der kiekens, Vyncke, verwittigen. Daar men met recht vermoedde dat de dieven hun buit bij de eerste gelegenheid zoudeu komen halen, werden twee gendarmen uit Gent ontboden en die legden zich's avonds op loer, om de dieven af te wachten. Maar alsof dit niet voldoende was, kwam een andere groep zich ook in hinder- laag plaatsen. Deze bestond uit den veldwachter Moerman, zijn zoon, een werkman, Van Wassen- hoven geheeteD, en nog andere personen, die zich bij de groep hadden aangesloten. Hoe is men nu zoo in dwaling geraakt, dat beide groepen de andere voor de dieven aanzag 't Is onbegrijpelijk Althans is het zeker dat beide groepen tegen 10 ure des avonds in botsing geraakten, schoten losten, vochten, met messen staken, enz.zoudauig, dat heel het dorp, door het gerucht opgewekt, ter plaatse snelde. Niet minder dan tien schoten werden er gelost. Van Wassenhoven, vader van vijf kiuderen, werd gedood. Een zelfde lat ondergiug A Lies Moer man, die een kogel in het hoofd eu een in de borst kreeg. Schepene van Rieseghem werd door een messteek en een kogel getroffen. De wondeu zijn doodelijk. Wat er nu eiugelijk tot die betreurenswaardige dwaling aanleiding heeft gegeven, moet het gerecht onderzoeken. I N G E Z O N D E N STUKKEN. Omtrent de zeer gunstige voornitzichten, die in den laatsten tijd voor het vrijwillig kader, speciaal bij de korpsen der infanterie zijn ontstaan, wordt ons van wel- ingelichte zijde het volgende niedegedeeld. De nieuwe pensioenwetten, welke sedert ongeveer een jaar in werking zijn getreden, en die onder meer de gelegenheid boden om na een korteren diensttijd dan vooiheen den dienst met pensioen te verlaten, waren oorznak, dat reeds in den loop van dit jaar in de ver schillende onderofiiciersgraden tal van vacatures zijn ontstaan. Gesteund door het pensioen, waarop zij ingevolge de nieuwe wet op betrekkelijk jeugdigen leeftijd aanspraak konden maker), vonden bedoelde onderoflicieren aekter- eenvolgend de gelegenheid hunne maatschappelijke positie te verbeteren, door het aanv„arden van Detrek-r

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1