i; 1 Gemengde berichten. Telegrafische berichten. h 1 De beer Trods! ra verkliarde ook ranenseeui- gen zijner politieke vrieuden, tegeu het artikel te zullen stemmen, omdat zij, gelijk 't thans luidt, er nitts roeer van verwachten. Andere leden der socialistische fractie zullen voor stem men, omdat zij, ondanks de verslapping, er toch nog wel eenig resultant van verwachten. Intusschen zouden spreker en zijn partijgenooten die gelijk met hem denken, toch nog bereid zijn hun stem aan het artikikel te geven, wanneer de Minister van Justitie de positieve verklaring wil afleggen, dat in de strafbepaling, waarbij strafbaar wordt gesteld het toedienen van sterkedrank aan jeugdige personen, de leeftijd wordt gebracht van 16 op 18 jaar. De Minister van Justitie antwoordde, dat aan- neming van het artikel, het initiatief der regeering om die wijziging in het strafwetboek aan te brengen, kan bevorderen. Maar ook wanneer bet artikel wordt verworpen, zal de Regeering daarin geen aanleiding vinden om die wijziging niet voor te stellen. Het aineudement-Ferf werd daarna verworpen met 40 tegen 29 stemmen en het artikel zonder stemming aangenomen. Bij art. 15 A- (verbod van uitbetaling van arbeids- loonen in tapperijen) betreurde de heer Van lwist, dat dit verbod niet is uitgebreid tot de scheeps- bevrachterslokalen. De Minister van Binnenlandsche Zaken geeft te kenuen, dat het kwaad, door de scheepsbe- vrachters berokkend aan de schipperij, meer alge- meen bestreden inoet worden. De Minister van Waterstaat houdt zich met de regeliug van deze zaak reeds bezig. Het artikel werd aangenomen. Bij art. 15 I (verbod van kansspelen in tappe rijen en slijterij, en van vermtke'ijkheden zouder vergunning van B. eu W.), vroeg de heer Borge- sius, of het niet wenscbelijk was, niet te spreken van kanspelen, nn de Hooge Raad heeft uitge- maakt dat het „jeu de ponle" een ,behendigheids- spel" is. Het ware mischien wenschelijk te spreken vankansspelen en daarmee bij kon. besluit gelijk te stellen spelen." De Minister van Binnenlandsche Zaken gaf toe, dat door een dergelijke regeling een indeeling wordt verkregen van spelen die wel en die niet- verbaden zijn. Daarin ligt woordeel. Maar er staat het uadeel tegenover, dat telkenjare een nieuw spel zou worden uitgedacht. Na nog eenig debat wijzigde de Minister het artikel in dien zin, dat niet meer gesproken wordt van kansspelen maar van ,/hazardspelen Verder wordt bij het artikel een defioitie ge- geven van bazirdspelen, luideude yonder hazard- spel word verstaan elk spel, waarbij in het algemeeu kans op winst van het toeval afhangt, ook al neemt die kans toe bij meerdere behendigheid of geoefeudheid van den speler". De heer Bos stelde bij amendement voor, deze definitie van hazardspel te doen vervallen. Dit amendement werdt echter verworpen met 35 tegen 33 stemmen. Daarna werd het gewijzigd artikel goedgekeurd. Bij het artikel, regelende het verbod van drank- verkoop tijdens openbare zittingen in drankgelegen- heden, lichtte de heer Hugenholtz een amendement toe, om drankverkoop op verkiezingsdagen te verbieden. De heeren Talma en Van der Zwaag ontraadden het amendement, en wezen er op, dat men t drank- misbruik op verkiezingsdageu door dit amendement niet zal tegengaan. Het amendement heeft boven- dien een groot praktisch bezwaar. Wanneer in eea district, van Amsterdam een stemmi -g plaats heeft zou er in gansch Amsterdam geen drank verkocht mogen worden. Op gelijke gronden bestreed ook de Minister het amendement, dat daarna werd ingetrokken. Bij het verder debat stelde de heer De Boer een amendemtnt voor om niet slechts tijdens ver- koopingen en verpachtingen, maar gedurende den geheelen verkoopingsdag enz. den drankverkoop verbieden. De Minister van Binnenlandsche Zaken geeft in overweging het amendement zoo te wijzigen, dat de verkoop niet mag plaats hebben eenige uren voor, tijdens en eenige uren na de verkoo- ping enz. In verbaud met de moeilijkheden om net amen dement terstoud in dien zin te redigeeren, werd de beslissing daarover tot morgen verdaagd. Daarna werd behandeld het artikel regelende het verbod van vrouwelijke bedieniug in tapperijen in bepaalde door de Kroon aan te wijzen gemeenten, zonder toeatemming van de gemeenten enz. Ben amendement van den heer Van Raalte strekt o n als regel de vrouwelijke bediening in bepaalde gmneenten toe te laten, behoudens verbod van den burgemeester, met redenen omkleed. De heeren Nolting en Troelstra gaven de Re geering in overweging, de leeftijdsgrens voor be- riienend personeel in cafes enz van 18 tot lb jaar terug te brengen. De Minister van Binnenlandsche Zaken volieed aan het verlangen van de heeren Nolting en Troelstra en verklaarde ook geen groote bedenking te hebben tegen het amendement van den heer Van Raalte, mits daaruit werd gelicht de eisch d it de burgemeester zijn besluit met redenen meet omkleeden. Het amendement—Van Raalte werd verworpen jmt 51 tegen 28 stemmen. Bij hei verder debat bestreed de heer Van Dedetn de aanstelling van inspecteurs en adj mct- inspecteurs, om toezicht te houden op de naleving van de wet. Hij oordeelde toezicht door de plaat- selijke commissien voldoende. De Minister verdedigde de aanstelling als noodig om de Regeering op de hoogte te houden van den toestand in 't land. De bedoeling is drie inspectenrs eu drie adjuuct-inspecteurs aan te stellen. Na nog eenig debat weid de aanstelling goed gekeurd. TER NEUZEN, 8 Jani 1904. Op heden wordt vau Heusden (N.-B.) bij de brigade marechaussee alhier overgeplaatst, de brigadier-titulair Peters, zulks ter vervanging van den brigadier Lanenga, thans te Budel. Heden werd alhier door het bestuur van den calamiteuzen polder Nieuw Neuzen aanbesteed Het maken vau werken tot verdediging van den oever van den bovengenoemden calamiteuzen polder. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren 4. van Haaften te Den Bommel voor 13744, P. A. van de Velde te Ter Neuzen voor f 11580 en Jan Jansen te Ter Neuzen voor 11425. Bij de gisteren gehouden verkiezing van leden voor de Prov. Staten werden in onze provincie in de verschillende districten officieel candicaat gesteld H a 1 s t. De heeren J. A. van Rompu, A. Moerdijk, J. van Waesbergbe en E. B. Dumoleyn (alien aftr. kath., gesteund door de anti.-rev.) Mr. P. C. van Deinse, Ph. J. van Dixhooru, P. A. van de Velde en L. J. Geelhoedt (alien lib.) V 1 i s s i n g e n. De heeren W. A. graaf van Lijnden (aftr., tot geen der partijen behoorende,) A. Loois (aftr. ant.-rev.) gesteund door de kath. en Dr. J. J. van der Harst (lib.) Middelburg. De heeren Mr. A. A. de Veer, D. Wisboom Verstegeu en EL. J. van der Meer (aftr. anti-rev. gesteund door de kath.) J. C. Bolle (vrijz.-dem.) H. P. den Bouwmeester en J. Polderdijk (lib.) gesteund door de S. D. A. P. Goes. De heeren M. de Jonge Jz., Mr. C. Lucasse en B. M. den Boer, (alien aftr. anti-rev.). J. G. P. Timans (kath.). De anti-rev. en kath. werken samenW. Kakebeeke, J. N. Elenbaas, P. Tazelaar en J. H. 0. Dominions (alien lib.) Zierikzee. De heeren Mr. J. C. van der Lek de Clercq en Mr. A. J. F. Fokker (beiden aftr. lib.), B. Giljatn (vrijz. dem. en lib.), C. Hage en C. J. Boogerd (anti-rev. en chr. his.) en J. Bouman (chr. hist, en anti-rev.) S 1 u i s. De heeren Mr. P. C. J. Hennequin, Mr. F. J. N. van Dam en W. C. de Smidt (alien afrr. lib.), G. A. Vorsterman van Oyen (lib.) en E. de Miliano (kath. en anti-rev.). T h o 1 e n. De heeren A. Hollestelle (aftr. anti-rev.) H. J. Tichelman (anti-rev.), J. van Gorsel en J. N. Elenbaas (beiden lib.) Dezer dagen was bij de gemeentepolitie alhier aangifte gedaan dat een persoon onzedelijke handelingeu had gepleegd met een ruim 4jarig kind. J.l. Maaridag gelukte het den inspecteur van politie den bakkersknecht W. v. A. tot be- kenteuis te brengen het feit te hebben gepleegd. Deze is gisteren naar het hnis van bewaring te Middelburg overgebracht. Jl. Zaterdagavond hadden we hier tusschen 10 en 12 uur een relletje in de zoogenaamde Verbindingstraat, ontstaan naar men ons mededeelt, door het rumoer dat daar een twistend echtpaar maakte in hunne woning. Op het gerucht dat de man zijne lieve ega op een pak slaag trac- teerde, was al spoedig een vrij groot aantal personen voor dat huis saamgestroomd, het meest uatuuriijk van de schoone sekse, dat, althans sommigen hunuer, op vrij luidruchtige wijze, hetzij te rechte of ten onrechte, hun gramschap over den man uitstortte. Al spoedig verscheen ook van weerszijden de familie van dat echtpaar op het terrein van den stnjd en nu werd het er niet bster op, want een ieder hunner nam het op voor hem of haar, tot wien men het naast in betrekkiug stood. Men hoorde geroep, geschreeuw en gehuil, terwijl, naar men zegt, daar binnen ook nog klappen vielen. Gelukkig verscheen toen de politie op het tooneel, die een einde maakte aau dat onver- kwikkelijke schouwspel, door de familie de echtelijke woning te doen verlaten. Man en vrouw sloten toen, misschien wel onder eene hartelijke omhelzing, weer vrede met el- kaar en gingen hoog3t waarscbijnlijk evenals het publiek bedwaarfs. Men zegt dat dat muisje ook weer een staartje zal hebben. Bij Kon. besluit is benoemd, in de plaat- selijke commissie voor de Ongevallenwet te Oostbnrg, tot plaatsvervangend voorzitter de heer K. Sanderse, correspondent der Nederlandsche Bank te Oostburg, ter vervanging van den heer P. lmmink, die op verzoek eervol is ontslagen. Door ingelanden van den, nagenoeg geheel in Graauw gelegen, Van Alsteinpolder is besloteu tot het met steenslag verharden van het nog on- verharde gedeelte van den Langenweg door dien polder en het met keien bestraten van het onver- harde gedeelte van Middel- en Zuidstraat, terwijl bij wijze vau proef de tegenwcordige begrindingen iu dezrn polder metrfeenslsg zullen worden onder- hou den. De genoemde bekeiingen houden verhand met de wegsverhardingen in den Koningin Emmapol- der, zoodat een geheel net van kunstwegen wordt gevormd. Naar wij vernemen, is in de deze week te IJzendijke door ingelanden van den Clara- polder gehouden vergadering, waarbij de direc teur der registratie en domeinen en' de hoofd- opziener der domeinen in Zeeland uitgenoodigd waren, besloten de schorren, grenzende aan de Clara-, Koninginnen-en Angelinapolders, vormen- de een uithoek van circa 51 hectaren, voor ge- meene rekening te bedijken, en is het bestuur van den Clarapolder, met toevoeging van den heer P. Dhanens te Bouchaute en den heer J. Th. llendrikse te IJzendijke, als commissarissen gemachtigd om, na goedkeuringdoor den Minister de desbetreftende acten te teekenen en verder te handelen zooals zij zullen geraden achten. ermoedelijk komt de bedijking, waarvan de kosten op ongeveer f 17000' geraamd worden, dit jaar nog tot stand. Een deel der schorren is zandgrond doch overigens goede kwaliteit kleigrond. Koewacht. Door het Rijk zijn onderhande- lingen aangekuoopt over het bouwen van een kazerne met paardenstal ten dienste van de brigade marechaussee, die hier thans defiuitief gevestigd blijft. Het is nog niet zeker, of de kazerne voor de gemeente of voor particuliere rekening zal gebonwd worden. Koewacht. Dinsdagnamiddag had in de nabu- rige Belgische gemeente Sinay een treurig ongeluk plaats. Petrus Beirlinck, hier goed bekead onder den naam van Peer de Herder, voermau te Ste- kene geraakte onder zijne kar ea was kort daarna een lijk. St. Jansteen. De ru'ine van den brand op den zoogenaamden Dertienbosch te Heikant besloot eene oppervlakte 7»n circa 2500 Ms. Er zijn in het geheel in de asch gelegd 3 arbeiderswoningen, 8 schuurtjes en een even groot aantal bout- en stroo- mijten. Vier personen lijden schade nl. De Smet, Bosman, Carpentier en de gearresteerde. De eerste is het hoogst verzekerd maar heeft ook meer verloren dan de anderen. Bosman is heel onvol- doende verzekerd terwijl de verzekering van Car pentier twijfelachtig schijnt dit laatste, wat den inboedel betreft want het gebouw behoort aan den heer Dierick Koewacht, die dus de vijfde be- nadeelde is. Dinsdag hebben wij nog gesproken van bierhuis- houder worden wijl het toch niets kostIuder- daad, zoo is het gegaan. Had er een verlofrecht van 10 of 20 gulden opgestaan, de man was het zaakje nooit begonnen en was welicht van mis- drijf vrij gebleven. Lohman en Borgesius wat hebt gij gedaan Zniddorpe. Dinsdag vierde de ZeerEerw. Heer Pr. Plasschaert, pastoor dezer gemeente, zijn zilve- ren priesterfeest. Op verzoek van deujubilaris hadden er g en openbare feestelijkheden plaats. De parochianen toonden hunne ingenomenheid met het feest door het uitsteken der vlaggen. Stoppeldijk, 7 Juni. Hedenmorgen oms! reeks 9 uur arriveerde Z.Exc. de Commissaris der Koningin in onze gemeente ter opneming van de gemeente- administratietegen 10 uur was dit afgeloopen, waarna de hooge bezoeker een administratief bezoek bracht aau het naburige Boschkapelle, vanwaar hij tegen 11 uur weder vertrok. Iu de kom van beide gemeenten wapperde vau schier elke woning de vaderlandsche driekleur en luidden bij aankomst en vertrek de klokken. Stoppeldijk. Een koopman had een koe ge- kocht om haar naar de markt te brengen, doch kreeg toen hij het dier huiswaarts leidde, een ongeluk met het beest zoodat het moest geslacht worden. 't Was Zaterdag. Dus hoe het vieesch te plaatsen Onze man bedachl een origineele manier om ten minste een goed deel aan den man te brengen hij liet Zondag gaaibollen om biefstukken en andere vleeschprijzen. Dat het daarbij druk toe- ging, zal niet gezegd behoeven te worden. Stoppeldijk. Vrijdagnamiddag was men op de groote weide van J. de MaatLemsen aan 't grasmaaien met de Milwaukee maaimachine van den heer J. Zegers van Zaamslag. Dat dit werk, hier zelden of nooit gezien, veel bekijks had, be- hoeft zeker niet gezegd te worden. De voerman die de rijkunst goed machtig moet zijn, en van wien bleek, dat hij ze ook goed machtig is, zat gemoedelijk op zijn hoogen zetel een pijpje te rooken, en stapte bij het draaien slechts even af. Het gras werd in rechte strooken regelmatig kaal afgesueden en door de machine tegelijkertijd netjes bijeengelegd. Op een namiddag waren omstreeks 7 gemet keurig gemaaid een heele besparing van arbeid dus, want naar wij vernemen is de machine goedkoop te huren. De twee stevige paarden er voor hebben zichtbaar dnchtig te werken bij deze machine de beesten hadden #hunne handen" vol. RECHTSZAKEEV. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank beeft in hare zitting van 7 Juni de volgende vonnissen uitgesproken R. 1)., oud 25 j., arbeider te Axel, is wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. J. L., oud 26 j., varensgezel te Ter Neuzen r is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen S gevang. A. H., oud 36 j., machinist teTer Neuzen, is wegens vernieling en mishandeling veroordeeld tot 1 maand gevanar. 's Gravenhage, 8 Juni. Tweede Kamet, Drankwetdebat. Door overneming van hat ameii- dement van den heer De Waal Malefijt is bepaald dat bij openbare veikoopingen, verpachtingen of verhuringen in vergunniDgslocaliteiten, geen sterke drank mag worden getapt van 2 uur voor tot 2 uur na afloop der verkoopingen enz. Bij de behandeling der strafbepalingen deed de Regeering u.tkomen dat het de bedoeling is dat drankverstrekking in tuicen, behoorende bij ver- gunningslocaliteiteu geoorlocfd zal zijn. Slijters mogen slechts aan gezinsleden een borrel schenken in een asn de slijterij grenzende gelijkvloersche woonkamer. De stoker van de sleepboot Johanna Wil- helmina, varende in de Ringvaart van Haarletnmer- meer is nabij de Nieuwe Meer, over boord geyallen en verdronken. Pogingen tot redding waren vruchteloos. Zijn lijk is later opgehaald. In den strik. Ds bewoners van een bovenwoning in de Groote Wittenburgerstraat te Amsterdam misten in den laatsten tijd des nachts geld uit een portemonaie, die geborgen was in een vrouwenzak die bij de kleederen op een stoel lag. Toen men er niet in slaagde den geheim- zinnigen dader(es) te ontdekken, paste de man des huizes een probaat middel toe. Hij maakte nl. in den zak een strik, verbond dien aan een lijn, wier uiteinde weder werd verbonden aan een in de bedstede aangebrachte bel. Des nachts werd het echtpaar wakker door het bellen en zig men een bnnrvrouw met de hand in den strik vast. De politie werdt met 'net geval in kennis ge steld. In Friesland beme rkte een veehouder, die zijn land met de machine maaide, dat het mes telkens tegen iets hards aan sloeg, zoodat er stukken uit het mes sprongen. Telkens moest het geslepen worden. Het bleek dat men met eene wraakneming van een arbeider te doen had. Deze had onder het gras omge- bogen stukken staaldraad met twee panten in den grond vastgehecht, zoodat het draad circa 2 centimeter boven het maaiveld stond en het mes er steeds tegen aan moest slaan Men liet het land afzoeken en vond niet minder dan ruim 100 dergelijke hinderpalen geplaatst. De politie ging op onderzoek uit, waarbij tevens bleek dat de arbeider het staaldraad ge- stolen had ten nadeele der M. t. E. v. S. S. Voordeel uit den oorlog. In Frieslani waar het scheeren der schapen is aange- vangen betalen de opkoopers voor de wol veel hoogeren prijs dan verleden jaar. Toen 25 cts. per 1/2 kilo, nu 40 cts. Men schrijft dit toe aan den oorlog in het Oosten. Het Russische gouvernement zou wol laten opkoopen voor de vervaardiging van dekens enz. die naar het oorlogsterrein gezonden moeten worden. Op een dorpskantoor kwam een persoon verontwaardigd binnenloopen en verklaarde aau den beambte, dat hij reeds eenigen tijd geleden een briefkaart met betaald antwoord had gekocht en verzonden en dat tot heden het antwoord op zich liet wachten. Kwam het niet spoedig, dan zou hij eene klacht indieneu bij den directeur- generaal.; De briefkaart was betaald, hij had dus recht op antwoord. In verband mrt de langdurige en laug- dradige Drankwet-debatten in onze Tweede Kamer, wordt een merkwaardig staallje van de praktijJ- der consumenten opgehaald. Het betreft Noord- Amtrika, d. w. z. dat men goed zal doen niet al te lichtgeloovig te zijn. In sominige staten van Noord-Amerika is bij volksstemming besloteu alien verkoop van drank, althans in het klein, te verbieden. Toch heeft men er daar wat op gevonden en in sommige plaatsen richtle men eenvoudig een museum van natuurlijke historie op, waar ver schillende merkwaardigheden te bezieu zijn. Be entree is gratis, maar men vraagt b. v. om de witte kat te mogen zien en betaalt daarvoor een paar dollarcents. Een gordijntje wordt wegge- trokken en men ziet inderdaad een fraaie poes. Daarna komt de directeur vau het museum of een zijner suppoosten, wier teekenen van waardig- heid een blaadje eu eeu witte voorschoot zijn, u vragen of ge ook wat gebruiken wilt eu ge wordt geheel gratis onthaald op den drank dien gij nit het u aangeboden lijslje verlangt. Zoo zijn nr dieren van verschillende soort te bekijken en met den tentoonstellingsprijs houdt de gulheid van den directeur natuurlijk gelijkea tred. ■ii i' I* I O O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2