i F A I g e m e s n Nieuvvs- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaander [So. 4343. Donderdag 9 Juni 1904. 44e Jaargaog, Voorbereidend Militair Onderricht. BE EEI6ENAMB. Onveiligheid Vaarwater. Binnenland. STEMMING Ter-visie-ligging opgave van Candidaten. FEUILLETON. Inzending van adverteiiti&n v6or 3 uren op den dag der uitgave. ter verkieziug van tier leden van tie PROVSNiClALE STATES!. Vrijdag, den 17en Juni aanstaaude, van Deinse F. C. van Dixhoorn PH. J> Dumoleyn E. B. GeeEhoedt L. J. gVtoerdijk A. van Rompu J. A. van de Velde P. A. van Waesberghe J. F. A. M- De Oorlog tusschen Rusland en Japan. Uit Boelgarije. ABON/bMEND.: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,S2£. Men abonneert zich bij alle bushouders. Voor Postdirecteuren en Brieven- CRURA ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elkea regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. I»it Mad ve*8cfcijnt Kaandag-, WoensdaS- en Vrijdagavond, uitSe®onde^^^je^<da^nj^^^rirmaJP^J^VAM»lESASfOK te Ter 1'eazen, De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN, brengt ter openbare kennis, dat op van des moreens acht tot des namiddags vijf uren de stemming zal geschieden ter vervulling van ner in de Prooinciale Staten van Zetland voor het kiesdistnct Hulst, waartoe deze gemeente belioort. De candidaten, in alpliabetische volgorde, zijn Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafreckt, lnidende: ,/Hii die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangem van ten hoogste EEN JAAR.' 'L'er Neuzen, den 8 Juni 1904. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. l)e Burgemeester der gemeente TER NEUZEN niaakt bekend, dat de van den Burgemeester van de koofdplaats van het kiesdistrict Hulst ontvangen opgave, vermeldende de namen, voor!utters en woovplaalseti der candidaten in alpbabetische volgorde, gesteld bij de op Juni 1J04 eehouden verkiezing ter vervulling van vier plaatsen in de Provinciate Staten van Zeeland, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd, terwijl een afschrift dier alphabetiscbe opgave is aangeplakt. Ter Neuzen, den 8 Juni 1904. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Burgemeester van TER NEUZEN breno-t onder de aandacht van de jongeliedeu van 16 tot 24jarigen leeftijd in deze gemeente, die in den aan- ataanden winter wenschen deel te nemen aan het voor bereidend militair onderricbt, dat zij zich daartoe v66r 1 Jul! a. s. moeten aanmelden ter gemeente secretarie, alwaar nadere inlichtingen zijn te bekomen. Ter Neuzen, 7 Juni 1904. De Burgemeester voornoemd, J. A. 1>. GEILL. Hoe meer hij deze verklaring voor de ware begon te houden, hoe meer hij versierkt weid in ziju voornemen, oai zijn ouderzoek ten einde toe voort te zetten. De liefde dreef hem voort en deze maeht is alvermogend. Z-dfs de verstandige overweging, dat hem nu alle geldelijke verdiensten zoudeu ontbrekert, hield hem niet terug. Hij bezat een klein vaderlijk erfdeel van duizend pond sterling. Na lang dralen had hij beslolen, deze sorn aan te spreken, om zijne zuster als voorgewende krsnkzinuige bij Dr. Brown te brengen, teneinde zijn beschermelinge tot hulp in gevaar te zijn en z If steeds gelegei.heid te hebben, om zich van den stand van zakeu in het gesticht te kuunen overtuigen doch nu werd zijn besluit vaster dan ooit. Het was niet pleizierig voor hem, dat hij plan- sen voor zijn mama terborgen moest houden hij kon haar de waarheid niet zeggen en dat stuitte hem vieeselijk tegen de borst. Doch er was geeu ander middel om zijn doel te kunnen bereiken reeds- eenmaal had mama zijn planuen bedorven zij zou 1 et zonder gemoedsbezwaar den volgenden keer weer doen. Hij moest dus haar bedriegen het viel hem zwaar, doch hij kon niet anders. Hij kwam op cen zeer ongewonen tijd thuis sedert zijn heengaan naar het kantoor waren s'echts weicige uren verloopen. Hij ontmoette het eerst zijn mama. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen bij deze ter kennis vaii de ingezetenen dezer gemeente dat tusschen den 12en en 19en Juni 1904 binnen deze gemeente de jaarlijksehe collecte zal plaats hebben, ten behoeve van liet Fonds tot aanmoediging en onder- steuning van den Gewapenden Dienst in de Sedirlanden welk Fonds uitsluitend strekt tot ondersteuning van al de verminkten in eenigerlei strijd, waaronder ook die in Nederlands Overzeesche Kolonien of bezittingen, en noodigen mitsdien een iedei- uit, om door een milde bijdrage, dat Fonds tot vervulling van het edele doel van deszelfs besteinming, te helpen in staat steilen. Ter Neuzen, den 7 Juni 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van zeevarenden dat scliieioel'eiiiugen zullen worden gehouden a. op 13, <3, en 15 en zoo noodig 16 Juli 1IMX4 van het fort bij 1 Jinuiden i b. op 36, 35, 3» en 3» Jull en zoo noodig op 31> Jitii van het fort op de ilarsteiis. Verdere inlichtingen omtrent deze schietoefeningen kunnen door belaughebbenden worden verkregen ter Secretarie der gemeente op de uren waiirop deze is geopend. Ter Neuzen, den 7 Juni 1904. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Zal Koeropatkin Port Arthur te hulp komen Dat is nu de vraag van den dag en deze wordt even stellig bevestigend als ontkennend beantwoord. De //Daily Express" verneemt uit Petersburg//De meening van het Russische volk is, dat Port Arthur in elk geval gered moet worden. Dat gevoelen is zoo sterk, dat de oorlogspartij en de militaire deskundigen, die er anders over denken, er voor gezwicht zijn. In een pas gehouden krijgsraad waren de Czaar en de hofpartij er voor, Koeropatkin te gelasten, bet ontzet van Port Arthur te beproeven met 40,000 of 50,(XXI man. De militaire deskundigen zijn eckter van oordeel, dat Koeropatkin weinig anders zal kunnen doen dan de belegeraars af te leiden, lietgeen den belegerden wel iets zal helpen, maar dezen moeten overigens zich zelf redden." z/Vandaag (Zondag) hoor ik van alle kanten, dat Koeropatkin Port Arthur niet te hulp zal komen. Het is duidelijk, dat er sedert twee dagen machtige invloeden hezig zijn geweest om zulk een dwaasheid te verhin- dere'n Liaojang te ontblooten en naar het zuiden op te rukken, oin een zuiver staatkundig doel" zoo seinde de Petersburgsche correspondent van de //Echo de Paris." De correspondent van de //Matin" bericht daarentegen weer, dat generaal baron Stackelberg, die met 14JXX) man naar ""Port Arthur is vertrokken, benoemd is tot bevelbebber over die divisie, in plaats van den afgezetten generaal Zasoelitsj (Jaloeslag.) ,/Jij hier, Walther?" vroeg zij verhaasd. „Je bent nauweliiks weg en nu weer terug Dat is zeker weer een oudoordachte streek van je. De viijheid, die je gedurende je verlof genoten hebt is je zeker zoo goed bevallen, dat je niet besluilen kon, je gewone bezigheden weer op te vatten. Wat moet ik toch van je beleveu, omdat jenooit te reenter tijd je verstand gebruikt. Je bent precies je vader Wat heb ik dien ook dikwijls moeten zeggen: Lund, denk aan je werk en schei uit met dat omzwerven door bosch eu veld. Heeft hij ooit naar deu verstandigen raad van zijn vrouw geluisterd Neen, nooit. En nu begint hetzelfde met jou." »Ge verspilt uw woorden zonder reden, inama. Ik kom zoo rtchtstreeks van het kantoor, ik heb volstrekt niet in parken of straten gewandeld. Ik kom thuis omdat ik een moeielijke opdracht moet gaan uitvoeren en de noodige toebereidselen moet maken om morgen vroeg op reis te kunnen gaan." ffDat is zonderling. Je bent pas thuis en nu wordt je weer op reis gezonden. Hut kornt me voor, dat dit. de eerste rnaal is, dat je zulk een opdracht krijgt. In ied r geval wensch ik te weten, wat je daar buiten op het land hebt te verrichtteu. Ik heb recht om het te weten, omdat ik je met mijn moederlijken raad kan bijstaan, waar je eigeu overleg te kort schiet." Het is een geheirn, mama! Zult ge het weten te bewaren z/Ik b'grijp niet, hoe je zoo iets durfi vragen. Ik heb toch meer dan honderd keer mijn kiuderen het bevrijs geleverd, dat ik geheimen zeer goed zestig werst ten zuiden van De Rnssen vertrokken uit Sinmin- Dc benoeraing van Jamagata tot opperbevelhebber v: v het Japansche leger heeft in kringen van officieren eu ainbtenaren te Odessa een zeer ongunstigen indruk geniaakt. Men gelooft nu, dat Port Arthur reddeloos verloren is. -Onderwijl zijn de Japanners den eigenlijken opmarsch tegen Port Arthur begonnen. Of de belegeringstrein reeds bij de oprukkende troepen is, wordt niet gemeld. Zoolang dit niet het geval is, moet men nog van een insluiting en niet van een eigenlijk beleg spreken. Maar in elk geval kan het tijdstip niet ver meer zijn, dat de verbitterde strijd om de vesting begint. Ilet is te be- grijpen, dat de Japanners al liun zinnen hebben gezet op den val van Port Arthur. Want de val van de vesting zou gelijkstaan met het einde van de Russische heerschappij ter zee in Oost-Azie, voor tal van jaren. De genomen of vernielde schepen zullen mettertijd vervangen kunnen worden, als Rusland's financien dat toelatenin plaats van de gesneuvelde officieren en manschappen kunnen nieuwe komen. Maar dit alles helpt den Russen niet voor hun positie in de Oost- Aziatische wateren, als zij niet de beschikking hebben over een ijsvrij steunpunt voor handel en vloot. Wladi- wostok is dat niet. Petersburg, 6 Juni. Volgens een telegram van een buitenlandsch officier, gedetacheerd bij de Russische troepen in Mantsjoerije, is generaal Koerapatkiu met zijn staf per spoor vertrokken naar een punt tusschen Ilai-tsjeng en Tatsjitsjoa, zestig werst ten zuiden van Liaojang. Tientsin, 6 Juni. ting en omstreken, en voegden zich, naar gemeld wordt, bij de troepen, welke op weg zijn naar Moekden. Hedenmorgen werd hevig vuren gehoord te Jingkow, in de richting van Liaojang. Liaojang, 6 Juni. Verschillende militaire attaches, onder wie de Britsche attaches kolonel Waters en majoor Hume, kregen verlof, naar het zuiden te gaan. Enkele attaches wenschen de kozakken te volgen bij de aan- vallen op de Japansche voorposten ten noorden van Kintsjou. Liaojang, 6 Juni. In de laatste vier weken heeft Koeropatkin zijn leger geheel georganiseerd, zoodat het is geworden tot den compacte en homogene macht, die gereed is, de taak te vervullen, die haar te verrichten staat. De gezondheidstoestand in het leger is uitstekend. De troepen zijn vol vertrouwen op de overwinning. Het schijnt, dat de opmarsch nu spoedig zal beginnen. Liaojang, 5 Juni. Hier gaan hardnekkige geruchten, dat de Rnssen een succesvollen uitval deden met hun vloot uit Port Arthur. Londen, 7 Juni. De" //Daily Express" verneemt uit Wei-ha-wei, dat volgens een daar uit Port Arthur aan- gekomen Chineescli har.delsman alien, die levensmidde- len verbergen of \erkoopen, waarvan de totale hoeveel- heid in de stad niet groot is, gestreng worden gestraft. Er zijn in de stad geen versche groenten en slechts weinig melk en suiker. Wel is er een hoeveelheid ge- conserveerde levensmiddelen, waarvan ieder per dag vier ons ontvangt. Het hoofdvoedsel is beschuit, waar van iedereen dagelijks tien ons krijgt. Noch de vol- wassenen, noch de kinderen hebben sedert de laatste weken een voldoend maal gehad. Londen, 7 Juni. De //Times"-correspondent seint per draadlooze telegraaf over Wei-ha-wei, dat de Japanners ijverig bezig zijn, de Talienwan-baai van mijnen te zuiveren. Dit werk vordert evenwel slechts laugzaam en is zeer gevaarlijk. De hevige ontploffingen, die in Porth Arthur gehoord werden, duren voort. Men ge looft, dat deze veroorzaakt worden door de vernieling der Regeeringsgebouwen. Het is, volgens inlichtingen van den geheimen Japanschen dienst zeker, dat zelfs, kan bewaren. Daar heb je bijvoorbeeld dat geval met den oudsten zoon van den bakker te Portsgraem, weet je daar misschien nog iets van Walther?" </Zeker, heel goed, kort geleden hebt ge mij die geschiedenis nog eens verteld. Laten wij dus bij ons onderwerp blijven. Ons kantoor staat sedert jaren in relatie met eene groote firma te Warwick. In den laatsten tijd schijnt het crediet van die firma geschokt te zijn, men verwacht een faillissement. Nu moeten wij redden, wat nog gered kan worden, voor de bom barst. Men heeft mij met de regeling van deze zaak belast, ik moet daarom aorgen, dat ik zoo spoedig mogelijk te Warwick ben." »Dat is waarlijk een opdracht, die je tot eer strekt en daarom heb ik er niets tegen in te brengen. Ik heb wel bemerkt, dat je mij niet je voile vertrouwen geschonken hebt, want je noemde de firma niet, die zoo zwak staat maar dat wil ik je niet te zwaar aanrekenen ik zie er weer een bewijs in van je gebrek aan nadenken. Ik moet echter weten, hoe lang je denkt weg te blijven, om je te voorzien van het noodige voor een lange of korte reis." z/Dat kau ik niet met zekerheid bepalen mijn langer of korter verblijf te Warwick zal afhangen van deu tijd, dien ik noodig heb om aan mijn opdracht te voldoen. Ik hoop echter binnen veertien dagen, hoogstens drie weken, geretd te zijn langer zal het niet duren, denk ik. Als ge dus bij uw toebereidselen op een uitbiijven vau drie weken wilt rekenen, zou ik u zeer dankbaar zijn. tin nu heb ik nog een ander verzoek aan u, mama. Gij zult het misschien wel wat indien de haveningang van Porth Arthur vrij is voor groote schepen, de Russen deze schepen toch niet kunnen gebruiken, aaar er te Port-Arthur geen voldoende voorraad steenkolen is om deze schepen in staat te steilen zee te kiezen. Een deel van het tweede Japansche legerkorps zal over land naar Porth Arthur oprukken, totdat de Talienwanbaai gebruikt zal kunnen worden voor meer- dere troepen-ontschepingen. Tezelfder tijd is de bloem der bereden troepen beneden Kaiping gezonden om het werk tot herslei van den spoorweg mogelijk te maken. Tsjifoe, 7 Juni. Het bombardement van Porth Arthur begon in den afgeloopen nacht om half 12 en duurde verscheiden uren. Een jonk, die van Dalny kwam, meldt dat het hevige vuren bij Porth Arthur gister den geheelen dag duurde. Te Dalny is alles rustig. Het bericht over het zinken van een Japansch schip bij Talienwan wordt tegengesproken. Liaojang, 6 Juni. Een Japansch legerkorps is geland op de oostkust van het schiereiland Liao-tong. (Of hiermee een nieuwe dan wel de dezer dagen berichte lauding te Takoesjan bedoeld wordt, is niet zeker.) Het heeft tot taak den voortgang dei Russen van Tasaitsjiau tegen te houden. De achterhoede der Japanners schijnt het denkheeld verlaten te hebben om Liao-jang aan te vallen, indien ooit zulk een plan heeft bestaan. Het regen seizoen, dat binnen twee of drie weken wordt verwacht, zal den voortgang onmogelijk maken. Terwijl de kozakken voeling houden met de Japansche voorposten, zal een andere Japansche legermacht naar het noorden van de Jaloe trekken. De gezondheidstoestand der troepen is opmerkens- waardig goed. Geen gevallen van besmettelijke ziekte zijn voorgekomenslechts enkele buikziekten werden gemeld. Tsjifoe, 7 Juni. Algemeen beweert men, dat gister in de golf van Petsjili een zeeslag plaats had. Er loopen geruchten over het zinken van een Japansch slagschip //Yosjima" dat op een torpedo stootte. Niettegenstaande de toestand in het Oosten gerust- stellender lijkt, gaat Boelgarije voort, zich tot de tanden te wapenen. Volgens het orgaan der nationale Boel- gaarsche partij heeft het Kabinet beloten, voor 15,000,000 gulden aanvuilingscredieten te vragen aan het Sobranja, om in Frankrijk kaeonnen te koopen. Waar het geld vandaan moet komen, staat er niet bij. Misschien ook uit Frankrijk TWEEDE KAMER. Zittiug van Dii.sdag. Drankwet. Aan de orde is het nieuwere 15 i met het ameudement. der heeren Borgesius c. s. De heer Ferf handhaafde ziju amendement, om het verbod betreffeude de toelating van personen beneden de 16 jaar, geheel te doen vervallen. De hulp, die de Staat hier wil verleeuen aan de ouders bij de opvoediug vau de kinderen tegen de drankverleiding, achtte spreker onnoodig en in strijd met de antirevolutionaire heginselen. Nameus de voorstellers werd het amendement- Borgesius ingetrokken, nu van het regeeringsarti- kel, gelijk het thans luidt het zelfde effect wordt verwacht. baatzuchtig vinden, maar het is toch niet alleen in mijn belang. Ik wilde u verzoeken, Edith met mij te laten meegaan." z/Daar moet ik eerst eens over nadenken, Walther. Ik zou het meisje gaame gunnen, dat zij eenige weken uit het ouderlijke huis wasniet omdat zij elders beter beschut is, neen, volstrekt niet Maar zij zou nieuwe indrukken opdoen vau de wereld en haar tigenaardigheden, en bij haar terugkeer zou zij die met mij besprekeu kunnen om op die wijze eene gevestigde meening er over te verkrijgen. Dit zou werkelijk eeu voordeel ziju en ik zou daaraati denken, wanneer ik overweeg, of ik je verzoek kan iuwilligen." #Met die bedachtzaamheid, die wij bij u gewoon zjjn, zult ge eeu besluit nemen, mama, eu dan kan het niet anders, of ge staat mijn verzoek toe. Is zal u niet langer in uwe overwegingen sioreu, ik ga vragen, of zij lust her ft om met mij op reis te gaan. Als wij dan sarnen weer bij u komen, zult ge wel reeds tot eeu besluit gekomen zij p." Hij verliet de oude vrouw met zoo'n vroolijk gezicht, dat zij geheil overtuigd was, volkomen de waarheid gehoord te hebben eu loch waren al de woorden van haar zoon er op berekend geweist om haar te misleidtn. Hel vie! den jonkmau wel hard en bedierf bijua geheel zijn vrt ugde over bet welslageu van zijn pianuen. Edith kwam hem op den drempel tegen, toen hij haar kamer wilde biunenlreden. //Wat is er gebeurd, dat je op zoo'n ongewoon uur thuis kornt? Zeker niet veel gotds (Wordt verrolgl.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1