A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Aanbesteding. 4542. Dinsdag 1904. EBHTESAA Kamer van Koophandel en Fabrieken K1EZBRSLIJST 44e Jaargang. FEESTVIER1NG ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederlaud 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT!!^: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elkea regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Intending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave FERDINAND ALOISIUS DOPPEGIETER, Burgemeester en Wethonders van SAS VAN GENT, zullen op Dinsdag den 21 Juni 1904, des voormiddags 10 uur, op het gemeente- huis in het openbaar aanbesteden Het herstellen wan het zieken- huis, arrestantenlokaal en armenhuis in de gemeente Sas van Gent. De Oorlog tusschen Rusland en Japan. des langs de huizen aangebracht, in een deel der NieuwediepstraaL. In een der eerepoorten lazen we het volgende opscbrift Daar in die Nieuwediepstraat zitten toch ecbte Oranjeklanten zoolang onze herinnering strekt, bleven zij bij Oranjefeesten nimmer achter met hunne straatversieringen. Ook in de daarin uitkomende Elleboog was eene eere- poort geplant. Om nu echter geen zure gezichten te ver- wekken, willen wij ons evenwel haasten om te zeggen, dat de bewoners van Java ook wederom niet onder deden. Daar waren in 't Laantje, in de Kazernestraat, nabij de Oostsluis en aan de Rozegracht eveneens eerepoorten gezet. Die luidjes weten ook wel hoe 't wezen moet. Voorts troffen we op onzen weg nog een eerepoort aan in de Tholensstraat aan de Zuid- zijde. Al deze poorten waren rijkelijk met groen versierd, doch voor bet aanbrengen der kleurige papieren versieringen, door vele nijvere handen vervaardigd, kon nog geen sprake zijn, daar de nog gedurig neerstroomende regen die geheel zou bedorven bebben. Dat was een tegenvaller. Van het ongunstige weder hadden nu weer niet te Jijden de versieringen die verschillende winkeliers in hunne etalages hadden aangebracht. Wij zagen verschillende smaakvolle versieringen. Door den regen had deze en gene al eens wat gewacht met het uitsteken der vlag, doch ten slotte trotseerde de een na de ander het weer, misschien in de verwachting dat die vlaggentooi dit wel wat meegaander zou stemmen en eer het feest geopend was, boden de straten reeds een bonten aanblik door den vlaggentooi. Te 8 ure begonnen de klokken van het stadhuis en die der Ned. Herv. kerk te beieren, tot opening van het feest. (Door bijzondere omstan- digbeden kon de klok der R. K. kerk niet voor luiden beschikbaar gesteld worden.) Te 9 ure had aan de z. g. oude school op de Smidswal eene buitengewone bedeeling van krentenbrood plaats. Er was door de feest- commissie gezorgd, dat een flinke hoeveelheid brood kon bedeeld worden. Op hetzelfde uur was het feest in de ver schillende openbare en bijzondere scholen in de kom, te Sluiskil en op Driewegen, aangevangen. 't Was bepaald droevig te zien, hoe de kinderen ter eere van het feest der Koningin-Moeder sierlijk uitgedoscht, door den regen moesten loopen. Maar op bun stralende gezichten was het niet te bemerken, dat zij onder den indruk daarvan verkeerden. Opgewekt, met Snellen pas, trokken zij schoolwaarts. Daar werden zij door de onderwijzers, in verband met de beteekenis van den dag, toege- sproken, werden liederen gezongen en konden zij nuttigen wat voor hen door de zorgen der feestcommissie aan de scholen was bezorgd limonade, krentenkoeken en biscuits. De commissie had in deze voor velen te zorgen, als men nagaat, dat er voor de scholen gezamenlijk op 1925 kinderen gerekend was. En of dit deel van het programma slaagde Och, daarop kreeg men voldoende antwoord als men zoo eens in de nabijheid der scholen kwam en het gejuich hoorde, dat spontaan nu in deze, dan in gene klasse klonk. Te 10 ure was het schoolfeest gedaan en kwamen de kinderen uit de scholen, in levendig gesnap elkaar hunne indrukken vertellende. De regen was intusschen wat minder geworden. Het werd tijd voor een ander nummer van het programma de JRoeiwedstriJd, die om half elf aanving. Deze was op eigen initiatief, ter opluistering TER NEUZEN, 6 Juni 1904. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad aihier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukken verzoek van A. E. B]iek om grond in erfpachtbenoeining leden van stembureaux idem onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school D voorstel tot het verleenen van subsidie aan //de Yereenigde handwerkslieden" voorstel tot af- en overschrij- ving op- en wijziging van de gemeentebe- grooting 1903vaststelling kohier schoolgeld 2e kwartaal 1904 behandeling reclames school geld en hondenbelasting. ter herdenking van het 25jarig verblijf in Nederland van H. M. de Koningin- Moeder op Donderdag 2 Juni II. Overeenkomstig ons uitgedrukt voornemen komen we thans uitvoeriger op den feestdag terug. Zooals we reeds meldden, waren in enkele buurten versieringen aangebracht. Een 3tal van het feest, georganiseerd door de afdeeling Ter Neuzen van de schippersvereeniging //Sehuttevaer". Wanneer men van een roeiwedstrijd spreekt, denkt men steeds aan lichtgebouwde roeibootjes, doch dit was hier niet het geval. Geheel in haar kader (de binnenschipperij) blijvend, liet Sehuttevaer roeien met de gewone platbodem- schippersbooten, ten einde de kranige varens- lieden hunne krachten met elkaar te laten meten. Er werd geroeid van de Oostsluis tot aan de vluchthaven en terug. Van de betrokken autori- teiten was de meest mogelijke medewerking verleend, zoodat het kanaal over de lengte waar geroeid werd geheel vrij van schepen was en dus volop gelegenheid voor het publiek om den loop van den wedstrijd te volgen. Aan de Oostsluis lag een platbodem vaartuig, geheel versierd en in een tent herschapen, waarin de jury en regelingscommissie hadden plaats genomen .en ook een uit 6 personen be- staand orkest, dat op verdienstelijke wijze met opgewekte muziek den wedstrijd opluisterde. De belangstelling in dezen wedstrijd, iets ge heel nieuws, was grootaan weerszijden, van het kanaal stonden talrijke toeschouwers die het roeien der stoere schippersgasten volgden. Sehuttevaer had beslist succes met het organi- seeren van dezen wedstrijd, die flink geregeld was. Dat er met de bekende zware schippersbooten kranig geroeid is, blij kt wel uit den uitslag van den strijd, waarbij de circa 700 Meters lange baan, door de winnaars werd afgelegd in den achter hun naam vermelden tijd. le afdeeling. Booten van 18 voet en daar- boven (4 riemen) geroeid door twee personen van 18 jaar of daarboven. (Ingeschreven 8 booten.) le prijs G. Hofman en Jan Dooms (7 minu- ten). Deze roeiers behaalden ook de premie voor den kortsten tijd in alle afdeelingen, na loting met Fl. de Bakker en F. d'Hont (7 minuten) aan wie de 2e prijs ten deel viel. 3e prijs Cam. Clemminck en Joz. Dooms (7,20 min.) 2e afdeeling. Dezelfde booten geroeid door jongens van 1417 jaar. (Ingeschreven 4 booten). le prys R. Bootsgezel en A. Merrelaar (7,30 min.)na loting met C. Leunis Abrz. en J. Verijzer (7,30 min.) aan wie de 2e prijs ten deel vielen 3e prijs CI. de Bakker en K. Jansen (8,min.) 3e afdeeling. Booten van 15 17 voet lengte (een riem), geroeid door een persoon van 18 jaar jaar of daarboven. (Ingeschreven 4 booten.) le prijs Charles Geers (7,13 min.), 2e prijs P. d'Hont 8,min.), 3e prijs A. Bootsgezel (8,10 min.). 4e afdeeling. Dezelfde booten geroeid door personen van 14—17 jaar. (Ingeschreven 4 booten). le prijs: M. Wagenaar (8,10 min.), 2e prijs J. B. Dooms Janz. (8,17 min), 3e prijs CI. de Bakker (8.45 min.). Inmiddels waren te 11 ure ook aangevangen de volksspelen Hingrijden had plaats aan de Axelsche brug. Daarvoor was ook nogal animo. 18 deelnemers waren ingeschreven. De uitslag was als volgt le prijs: M. Loot Pz., 2e prijs: F. van Kerkvoorde, 3e prijs: M. de Witte, 4e prijs: Jan Stoffijn, 5e prijs: Jac. Harte, terwijl de traditioneele potlepel ten deel viel aan M. de Rubber, MastkHmmen geschiedde aan de Westsluis. Daarvoor hadden zich 15 personen laten inschrijven, doch er kwamen er slechts 6 op. Deze wedstrijd werd opgeluisterd door het muziekgezelschap //Apollo". De prijzen vielen ten deel als volgt Eerste prijsL. Verhage. Tweede prijs H. de Regt. Derde prijs J. Meertens. Vierde prijs: A. van Wijck. Vijfde prijs: J. de Putter en de zesde prijs M. de Doelder, Uit Iliad verschijnt Kaandag-, Woentdag- en Vr.Jdagavontl, nitgezonderd op Feestiiagen, bij de Fir.iut I». J. VAST 1IK HHDK «e Ter Menzen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen den O .9 ami 13904U des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 6 Juni 1904. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Burgemeester van TER NEUZEN noodigt de ingezetenen, welke niet op de laalst vast- gestelde kiezerslijst voor de Kamer van Koopliandel en Fabrieken voorkomen, maar aanspraak kunnen maken om op die lijst te worden geplaatst, uit, daarvan voor 1 Juii a. s. aangifLe te doen. Het model dezer aangifte is kosteloos ter gemeente- secretarie te verkrijgen. Ter Neuzen, den 4 Juni 1904. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN gelast milicien-verlofganger dezer gemeente, van de lickting 1898, behoorende tot bet regiment genietroepen, zich op den 4 Juli 1904, des namiddags voor 4 ure.te bevinden bij zijn korps te Utrecht, voorzien van zijn verlofpas en van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem, bij vertrek met groot verlof mede genomen, ten- cinde in werkelijken dienst te worden gesteld, wordende hem onder het oog gebrackt dat de verlofganger, die in gebreke blijft op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, bij zijne latere opkomst zooveel langer in dienst zal worden gehouden en dat volgens art. 133 der militiewet, hij, die niet aan de oproeping voldoet, als deserlcur zal worden behandeld. Alvorens naar Utreclit te vertreklten, zal hij zich be- hooren aan te melden bij den ondergeteekende. Ter Neuzen, den 6 Juni 1904. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Jtaming fl. 2500. Het bestek ligt. van af beden ter inzage op de gemeeute-secretarie en bij den opzichter J. de Siiidt te Sas van Gent, en is daar tegen fi. 2,50 ver- krijgbaar. Plaatselijke aauwijziug op Maandag 13 Juni des namiddags 2 uur. De biljetten moeten op zegel geschreven voor het uur der aanbesteding op de gemeente-secretarie ingeleverd worden, welke biljetten door twee borgen mede moeten onderteekend zijn. Sas van Gent, I Juni 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. WAUTERS, Burgemeester. F. P. J. STUBB13, Secretaris. Koeropatkin zit nog steeds te Liaojang, vastgehouden door Koeroki, en heeft, hoe menigmaal ook beproefd, dus tot-nu-toe niet naar het zuiden kunnen doorbreken, om Port Arthur te hulp te komen. Te Petersburg loopt het gerucht, dat de opperbevelhebber den Czaar heeft gesteld voor de keus hem terug te roepen of (in tegen- stelling met wat gister werd beweerd) met een aanval- lend optreden te wacliten, tot hij 400,000 man bijeen heeft. Aan de Newa volgen de meest tegenstrijdige beiichten elkaar dus op. De berichtgever van de //Matin" te Tokio verneemt, dat tkans reeds levensmiddelen en munitie door de tUissen naar Charbin gezonden worden, met het oog op een aanstaanden terugtocht van Koeropatkin's leger noordwaarts. In militaire kringen in Rusland betreurt men het nil, .flat men in plaats van samenraapsels te vormen uit verschillende regimenten Siberische fuseliers, die, wat htm africhting betreft, niet tegen de Japausclie infanterie Jiijn opgewassen, niet dadelijk bij het nitbreken van den oorlog heele legerkorpsen op voet van oorlog heeft eerepoorten waren opgericht, benevens guirlan- Moeder Emma 't feest van heden Stemt ons alien blij van zin Wij herdenken uw verleden Med voor land en Koningin. Trouw en liefde, telkens weder, Sprak uit ai Uw eed'le daan Daarom buigen wij ons neder. Roemen 'tgeen gij hebt gedaan. ebracht. Nadat reeds, tegen het oorspronkelijke plan, Bet lOe en 17e legerkorps gemobiliseerd zijn, zal n. nog het 18e legerkorps (Wilna) opgeroepen worden. De Petersburgsche correspondent van de ,/Newyork Herald" seint, dat generaal Nodzoe druk bezig is met de ontscheping van het 3e Japansche legerkorps te Takoesjan. Twee divisien zullen nog ter versterking van generaal Okoe oprukken, die dan over 120,000 man zal kunnen beschikken, de overige troepen zullen de getalsterkte van Koeroki's leger op 140,(XX) man brengen. Dit schijnt een oud bericht. Reeds meer dan een week geleden is een landing van dit leger op Liaotong gemela. Daar men echter geen nadere bijzonderheden over dit koips ontving en niets stelligs weet, had men eenvoudig aangenomen, dat het zich deels bij Koeroki, deels bij Okoe had aangesloten, om hun positie te versterken, opdat de eerste Koeropatkin zou kunnen tegenhouden als de tweede tegen Port Arthur ging oprukken. Generaal-majoor Meckel, gewezen militair instructeur in Japan, heeft blij kens een bericht uit Berlijn, een telegram gekregen van baron Kodama, chef van den Japanschen generalen staf, waarin deze zegt, dat de slag aan de Jaloe werd gewonnen ./door officieren, wier leermeester gij zijt geweest." Tokio, 3 Juni. Het totaal der Japansche verliezen te Nansjan bedraagt: 31 officieren en 713 man gesneuveld, 100 officieren en 3460 man gekwetst. Petersburg, 3 Juni. Generaal Stoessel heeft 28 Mei berichtDen 26 's avonds heb ik, na een verbitterden strijd, die 2 dagen heeft geduurd, bevel gegeven, de stelling te Kintsjou te ontruimen, daar wij niet minder dan 3 divisies met 120 stukken geschut tegenover ons hadden. Het vuur van den vijand, inzonaerheid van 4 kanonneer- en 6 torpedobooten, vernietigde onze batterijen op de stelling bij Kintsjou volkomen. Het 5e regiment op de stelling zelve heeft heldhaftig ge- vochten. Door het vuur van dit regiment, het vuur van onze batterij en het vuur van de kanonneerboot yBohr", die bij Hoenoeesa lag, hebben de Japanners geweldige verliezen geleden. Onze verliezen zijn aan dooden en gekwetsten ongeveer 30 officieren en 800 man. Alle stukken geschut hebben we, voor zoover we ze niet hebben vernageld of doen springen, toch onbruik- baar gemaakt. De stukken geschut van de stelling tijdens den heftigen strijd weg te brengen, was natuur- lijk onmogelijk. Men had dit drie dagen vroeger moeten doen. De strijd van den 26en begon om 5 uur's raor- gens en duurde tot 8 uur 's avonds. Toen ik beval, de stelling langzamerhand te ontruimen, was een gedeelte der mijnen nog niet gesprongen, doordien de Japanners onder bescherming hunner schepen onze stelling direct van de zeezijde omtrokken. De geest van onze troepen is uitstekend. Nioetsjwang, 3 Juni. Alle pogingen om in verbin. ding te raken met het zuidelijke uiteinde van Liaotong zijn gebleken te mislukken daar de Japanners alle middelen van gemeenscliap beheerschen en geen be- richten doorlaten, behaive hun eigen officieeletijdingen. De inolens van Charbin werkeu dag en nacht om het, graan uit Matsjoerije te malen. Londen, 4 Juni. De //Morning Post" verneemt uit Sjanhai, dat de Russen met 4000 karren munitie van Liaojang naar Kaiynen vervoeren. Deze transporten bevinden zich nu tusschen Fasjitsjao en Kaitsjou. Ge- meld wordt dat generaal Mestsjenko 4000 garde kozakken uit Koeangtsjangton wegzond met de opdracht, de Ja panners, die zich te Pitsewo bevinden, af te snijden van bun hoofdmackt. De Japanners zeggen, dat zij er met de Chineesche regeering over onderhandelcn om een Chinees aan te 8tellcn als koofd der politie in de Mantsjoerijsche steden, die door de Japanners zijn veroverd. Lessar, de Rus- sische gezant te Peking, dringt er bij de Chineesche regeering op aan, om dit voorstel niet aan te nemen. Men vreest, dat deze kwestie aanleiding zal geven tot het rijzen van geschillen tusschen de onzijdige mogend- heden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1