J Nieuws A I tj, e m e e n e/rttfAdvertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandercn. "GELDLEENING No. 4541. Zaterdag 4 Juni 1904. Groot f 10,000— Gemengde berichten. 11 44e Jaargang Telegrafische berichten. i;~- Sp£' Men abonneert bushouders. Inzending van advertsntien v6or 3 uren op den dag der uitgave Bij deze conrant behoorl een bijvoegsel. ten laste der werdeeld in 40 aandeelen, ieder* ad 250,—. De Ooi*Iog tusschen Rusland en Japan. TEIl NEUZEN, 3 Juni 1904. op 's Gravenhage, 3 Juni. De eisch tegen de gebroeders Van Hoytema, te Delft, is voor den len beklaagde 21/3 en voor den 2en be- klaagde 2 jaar gevangenisstraf. WMBUtaOdtn -. ytHB^ngaBBommmssMSBesmmKsam iSSCHE 101 BUT. JV 0 N N E M E N T Per drie maanden binneAvTer Neuzen Nederland 1,10. Voor Bel£re ;£f,40. 1,—-. Franco per post: Voor Amerika 1,32^. Voor zich bij alle B'oekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- 0PP ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleehts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit Ulad ve«clii|nt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, nitgesonderd op reestdagen, l>ij de Firma J. VAM BE IAMBE te Te.Mea.en. Jaarlijks, te beginnen 1 Juli 1905, wordl minstens een aandeel afgelost. De storting moet plaats hebben op den 1 Juli a.s. liischrijvingen, waarin opgaaf van verlsngde rente en bet getal aandeelen, in te leveren ten Gemeentehuize voor den 13 Juni 1904. Burgemeester en Wethouders van Hontenisse, K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY, Burgemeester. P. J. VAN BRABA.NP, Secretaris. Siechts zeer langzaam worden de gebeurtenissen in Oost-Azie in Rusland bekenddruppefsgewijze dee t de Russische regeermg de door liaar ontvangen berichten a,an de pers mede? En de berichten, van andere zyde ontvangen, worden, zoo zij de bladen al bereiken, dooi de censuur onmiddellijk geconfiskeerd. Het gevolv daarvan is, dat de Russische bladen een gelieel ander inzicht hebben over den loop der gebeur tenissen, dan die in Europa. Maar geleidelijk worden de berichten in hur. geheelen omvang toch bekend. En het is niet te verwonderen, dat zij een gevoel van gedruktheid' en van bezorgdheid hebben doen ontstaan, en dat zelfs de bladen, die dit onmogeliik dat Port Arthur (1 vroeger achtten, thans de kans bespreken, oor de Japanners zal worden genomen. Het blijkt tevens, dat de Russen ora de stellingen van Port Arthur van gesckut te voorzien, daarin een aantal kanonnen hebben geplaatst, die in 1900 op de Chineezen zijn veroverd. Dat geschut is van een geheel ander type en kaliber als de overige Russische kanonnen. Het vereischt een geheel andere bediening en de voorraad aminunitie er voor schijnt niet grout te zijn. Reeds voor jaren heeft de Russky Invalid er op aangedrongen dat Ckineescke geschut door andere stiikken te vervangen en in een museum op te bergen. Maar de regeering wilde daarvan niet kooren. Generaal Von Stdssel is nog steeds vol goeden moed hij vertrouwt, naar uit Moekden wordt gemeld, op de sterke positie van Port Arthur. Maar berichten uit Tsjifoe deelen mede, dat Von Stdssel, toen hij liet opper- bevel over Port Arthur aanvaarde, de opdracht ontving, zoo de stad door de Japanners gsnomen wordt, de ver- dedigingswerken en oorlogsschepen in de luclit.te doen vliegen en zich met zijn strijdmacht door het Japansche leger heen, een uitweg te banen. De mogelijkheid, dat Port Arthur vallen zou, werd dus toen reeds iugezien thans is die mogelijkheid zells waarschijnlijkheid geworden. Of eckter de val van Port-Arthur het einde van den strijd zou zijn, zooals uit Petersbui'g aan de Daily Telegraph wordt geseind, is zeer te betwijfelen. Het is bijna ondenkbaar, dat Rusland met zijn reus- achtige hulpbronnen en zijn groote strijdmacht eenige interventie zou toelaten op het oogenblik, dat het een paar ernstige nederlagen geleden had en een zijner Oost-Aziatische steunpunten door de Japanners genomen was. De verhalen daarover, in de Engelsche en Ameri- kaansche pers, zijn volkomen ongeloollijk. Rusland heeft te duidelijk te kennen gegeven, dat het nu zoomin als bij het vaststellen der vredesvoorwaarden eenige interventie van Europa of van de Vereenigde Stateu zou dulden. Nu is het best mogelijk, dat Frankrijk en Engeland overeengekomen zijn, bij het sluiten der jongste Fransch- Engelsche overeenkomst, om op het gesckikte oogenblik te pogen door vriendschappelijke bemiddeling aan den strijd in Oost-Azie een einde te maken. Beide regeerin- geii rekenden toen, evenals geheel Europa, er op, dat Rusland op het vasteland wel een groote overwilining zou behaleu. Voorloopig zijn die berekeninger. ecliter gefaald en de interventieplannen kunnen daarom wel worden opgeborgen. In Franscke Regeeringskringen is men over de neder lagen van Rusland zeer verontrust. En op alle denk- bare wijzen wordt wereldkundig gemaakt, dat Frankrijk in geen enkel opzickt verplicht is bij de iegeling der toestanden in Oost-Azie Rusland steun te verleenen. Het tractaat van bondgenootschap verplicht Frankrijk siechts, om Rusland te steunen, wanneer eon derde inogendheid .Japan zou ondersteunen. Vandaar de vrees in Frankrijk, dat China op de eene of de andere wijze de neutraliteit schenden zou, eu vandaar dat bijna geen dag voorbijgaat, waarop niet de eene of andere Fransche krant een interview publi- ceert met een hooggeplaatsten Chinees, die steeds betoogt dat China de onzijdigheid niet schenden zal... alles tot grootere geruststelling van het Fransche volk, dat maar niet wil inzien, welk belang het hebben zou bij een strijd in het oosteu van Azie. Tsjifoe, 1 Juni. De Japanners liebben een geducht stelsel van landmijnen nabij Port Arthur ontdekt en vernield. Die mijnen waren bestemd, om de Japansche regimenten geheel te vernietigen en strekten zich uit tot een afstand van verscheidene mijlen van de forten af. De belegeringstrein is met den staf van de artillerie- school te Oeraga te Kin-tsjou aan land gezet. Ook is n menigte schietvoorraad voor het zware geschut aan wal gebracht. Verder is een marine-afdeeiing geland en in de riohting van Nan-sjan gegaan. Tsjifoe 2 Juni. Chineezen uit Takoesjan melden dat tusschen de 6000 en 10,000 Japansche soldateu van de troepen die in de vorige maand daar gelar.d zijn, naar Feng-hwang-tsjeng zijn gegaan, waarlieen ook verster- kingen uit andere punten worden gezonden. Petersburg, 2 Juni. Het Russische lelegraai-Agent- schap verneemt uit Moekden Zooals nu bekend wordt, hebben de Russen te Kintsjou, voor zij na een gevecht van acht uur den overmachtigen vijand de stellmg overgaven, de onbeschadigd gebleven kanonnen onbruik- baar gemaakt. De Russen verloren in dat gevecht 30 officieren en 800 minderen aan dooden en gewonden. Londen, 2 Juni. De berichten over de toestand van Dalni, toen de Japanners er binnenrukten, blijven tegen- strijdig. De correspondent der Times te Tsjifoe seint, dat de Russen maar weing sckade aan de stad hebben gedaan, die der Daily Express te Tsjifoe daarentegen, dat zij de lielft der stad verwoest hebbensiechts het gebrek aan benzine belettte de geheele verwoesting. Naar verluidt, beginnen de Japanners heden bun operaties tegen Port Arthur en denken zij de stad den lOen dezer te bezetten. De Standard verneemt uit Tokio van gisteren Wegens de kernieuwde invallen van Russen in noordoostelijk Korea, verlaten Japansche vrouwen, kin- deren en grijsaards Gensan. Eenige hunner zijn reeds te Foesan (Z.O. kust) aangekomen, maar de toestand wordt niet als ernstig beschouwd. De oeconomische toestand heeft tot dusver geen iuvloed ondervonden van den oorlog. De nijverheid en de handel gaan hun gewonen gang. Er zijn siechts weinige gevallen van armoede. De Daily Chronicle verneemt uit Tokio In den slag bij Kin-tsjou is de zoon van generaal Nogi gesneuveld. De rouw over dit verlies is alleen te vergelijken bij dien, welke in Engeland aan den dag werd gelegd, toen de zoon van Lord Roberts aan de Toegela was gevallen. Hoe meer de dag der feestviering ter eere van het 25jarig verblijf in Nederland tan H. M. de Koningin-Moeder naderde, hoe grooter in enkele volksbuurten het aantal dergenen werd, die zich bnjverden om te zorgen voor buurt- versiering. Maar ook hoe meer men bezorgd den bilk nair het luchtruim wendde. Reeds ettelijke dagen mooi weer hadden we geteld en er kwam verandering. 't Was zeer teleurstellend voor hen die plan had den gisteren vroeg op te staan, teneinde een laatste hdan te leggen aan eerepoorten, wagrns of wat ook, dat het regenen, in den nacht van Woensdag Donderdag aangevangen, steeds aanhield. Want al hadden de landerijen een flinke ver- kwikkinc en vele regenbakkrn nieuwen voorraad nood'g, de regeu kwam het feestvierend Ter Neuzen te onpas. Met een bedrukt gelaat, mopperend, liepen zij die een werkzaam aandeel in 't feest hadden on- rustig rond. De regeu was geen beletsel, om tal van vlag- gen uit te steken, wat de straten wat opvroolijkte. Ten slotte klaarde het tegen den middag wat op, de zon brak zelfs een oogeublikdoor de wol- ken, en werd er voortgang gemaakt met een der hoofdnumiuers van het programma de optocht. Deze werd volgens programma uitgevoerd en ook de verdere nummers, hoewel eenigszins later dan aangfgeven. We nemen ons voor in het volgend nummer op een en ander breedvoeriger terug te komen. D^t kunnen we echter wel meldden dat nog jpder die we hoorden, levreden was over deu sfloop van het feest, in aanmerking genomen het ongunstig weer. Heden had hij het lossen van het stoomschip „Wilhelm Behrens" de werkman A. vau Wijk het ongeluk dat hem ean boom op den linkervoet vie], waardoor dit lichaamsdeel gedeeltelijk ernstig werd gekneusd. Toen de werkman M. Verhelst Woensdag- avond omstreeks 7 ure van zijn werk huiswaarts keerde langs den bedekien weg, leideude naar den weg naar Axel ontdtkte hij dat in den hoek van den dijk, wsar de beerwageus in den regel staan, een man op leeftijd, ontuchtige handelingen pleegde met een 5 jarig meisje, wonende in de Kerkhoflaan, een buurkird vau Y. Hij liep er heen, onrukte het kind aan den onveriaat, en greep dtzen aan om hem vast houden, tevens hulp roepende. Twee personen passee den de spoorbrug en schenen wel het ge jep te hooren, doch niet geneigd hulp te komen liieden, daar zij zich verwijderden. Toen geen hulp kwam opdageu moest V. den man loslaten, waarna lij het kind thuis bracht en daar haar vader door jet verhaal van het gebeurde te zeer aangegrepen om dit z°lf te doen, aanstonds aangifte deed bij den wachtmeester der marechaussee. Men vermoedde dat de vreemdeling een loge was van een logemeut in de Kerkhofl tan. Bij onder- zoek bleek dit juist te zijn, doen men had hem daar reeds op 't vernemeu vau't gebeurde, de deur gewezen, waarna hij zich langs den laaudijk had verwijderd. Nog een heel eind con de wachtmeester zijn spoor volgen, tot ein- delijk niets meer van hem te vernemen of te zien was. Gisterenraorgen is daarop het sigualemeut in den omtrek verspreid, waarop het aan de mare chaussee van Axel gelukt is, hem in een logemeut aan de Drie Schouwen op te sporeu en te arresteeren. Jeden is hij naar hier overgebracht voor het louden van een onderzoik. Het is zekere L. Boud 57 jaar, reizend Koopman, gedomicilieerd te Koewacht. Wanneer men iets schoons wil hooren, verzuime men niet Zaterdagmorgen of Zaterdag- avond naar Middelburg te gaan en de 2' feestdag der zangvereen. //Tot oefeniug en uitspanning" bij te wonen. Een grootschen aanblik levtrt het jodium op, wanneer men het daar bezet ziet met een 140tal zangeresseu en zangers en een 50tal instrumentalisten. Overweldigend en ook innig aangrijpend was af en toe het geluid, dat deze massa gisterenavond deed hooren bij de groote repetitie vau het concert voor hedenavond. Uitgevoerd werd de //Elias", Oratarium van E. Mendelsohn Bartoldy. Zaterdagmorgen om half 10 is de groote repetitie voor het concert van Zaterdag. Alsdan zal o. a. worden uitgevoerd, de 9e Symfonie van Beet hoven met slotkoorfragment uit de Meistersinger van R. Wagner. Nan is't das Heil und die Kraft van Bach. Een groot gedeelte van het program is ook voor rekening van de solisten. Waarlijk, men zal zich niet beklagen voor het luttel bedrag van /0,50 een groote repetitie te hebben bijgewoond waar men iets te hooren krijgt wat maar zeldzaam wordt gegeven. De gelegen- heid is er nu, zonder dat men verplicht is in Middelburg te overnachten. Het zal een nooit te vergeten kunstgenot zijn Zaamslag, 2 Juni. Toen gistermorgen het huis van de alleen wonende wed. C. K. alhier, langer als naar gewooute gesloten bleef, deed een vau hare buren de deur open om te zien of er iets niet in den haak was. Tot haar grooten schrik vond zij deze vronw dood te bed liggen. Bij onderzoek moet- zijn gebleken dat de dood te wijten is aan harlverlamming. Koewacht. Woensdag herdacht de heer J. de Theije den dag, waarop hij voor 25 jaar de betrekking van onderwijzer aan de openbare school aan den Ouden Molen alhier aanvaardde. Voor de school was een prachtige eereboog opgericht er waren versierde sparretjes geplant, Het locaal, waarin de onderwijzer de Theije ge- woonlijk werkzaam is, was vol guirlandes, bloemen en opschriften. Om circa half 9 trokken de schoolkinderen met vlaggen en opschriften naar de woning van hun onderwijzer waar het hoofd der school de heer A. Geerards, den jubilaris verzocht hen te willen volgen naar het gebouw, wsar hij een kwarteeuw werkzaam geweest is. Van alle huizen waarlangs de stoet trok, wapperde de vlag, terwijl tot groote vreugde der kleinen nu en dan kanonschoten gelost werden. Nadat de leerlingen hadden plaats genomen, legde het hoofd der school met enkele woorden het doel der plechtigheid uit namelijk de hulde der leerlingen aan hun onderwijzer bij zijn zilveren ambtsfeest. Nu werd uit voile borsf het feestlied aange heven, waarna twee meisjes E nma Geerards en Martha de Caluwe naar voren traden en op zulk een trrfUnden toon een tweespraak hielden ter eere van den jubilaris, dat bij vele ouders, die de plechtigheid bijwoonden, de tranen in de oogen kwameu. Ook de jubilaiis schreide. Daarna werd nogmaals een feestlipd gezougen. Ten slotte bood de oudste leerlinge der school Emma Poecke ook namens hare mede leerlingen eeu ge- schenk aau. De jubilaris bedankte in gevoelvolle woorden voor de heerlijke verrassing hem bereid en verklaarde, dat het schoone geschenk voor hem van onschatbare waarde zal blijven; omdat het hem steeds getuigenis zal sfleggeu van de genegenheid, die zijne leer'ingen hem toedroegeD. Van verschillende zijden ontving gedurende den loop van den dag de jubilaris stoffelijke bewijzen van belangstelling. Vanwege de oud-leerlingen, die de gemeente metterwoon verlaten hebben en waarvan de meesten thans eervolle betrekkingen in de maatschappij bekleeden, ontving de heer De Theije een barometer en rooktoestel met een prachtig uitgevoerde naamlijst der gevers. Van de oud-leerlingen binneu de gemeente ontving hij een hanglamp, van het gemeentebestuur een inktstel met beeldjes, van de onderwijzers van Koewacht een piece de milieu. 's Avonds bracht het fai.farengezelschap //De Eendracht" den heer De Theije, contribueerend lid der vereeniging, eene serenade. Tweede Kamer. Drankwet-debat. Door den Minister is teruggeuomen de van verschillende zijden bestreden bepaling dat van bierhuizen ver- lofsrecht zal worden geheven. Verworpen is het amendement-Riuk, om eerst na aaumaning, iugeval van niet kennisgeving van verbouwing, tot intrekking van het verlof over te gaan. Het amendement-Ferf, om te schrappen de be paling volgens welke het verboden is personen beneden 18 jaren zonder geleide van meerder- jarigen toe te laten in localiteiten met vergunning, gaf tot uitvoerige discussie aanleiding. De Minister wijzigde 18 in 16 jarigen leeftijd. Tegen den predikant Ds. B., van de Geref. Kerk te Driebergen, is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij bij de kerkelijke inzegening van een huwelijk zich niet overtuigd had, dat het huwelijk ten overstaan van een ambteuaar van den burge- lijken stand was voltrokken. De schippersknechts R. H. en T. S., van het lichterschip Jacoba Cornelia, liggende tegenover de Maaskade 0. Z. in de rivier te Rotterdam, zouden Woensdagmorgen met eeu roeiboot een anker uitbrengen. Door het overhellen van deze boot liep zij vol water en zonk, waardoor de beide schippersknechts te water raakten. R. II. werd gered door de bemauning van de sleepboot Vendel, maar T. S. zonk in de diepte weg. Eerst l1^ uur later haalde men zijn lijk op. Dinsdag kwam te Harlingen een jongen van 12 jaar, die daar op de Noorderhaveu speehle, bij den wal neer te vallen, met het hoofd op een vischkaar, met het gevolg dat hij onmiddtlijk dood bleef. Dinsdagmiddag had aan de machine-, rijwiel- en automobielenfabriek Simplex te Am sterdam een woordenwisseling plaats tusschen den chef der nikkelafdeeling en een der werk- lieden, over verknoeid werk. De werkman ki-eeg op staanden voet zijn ontslag en vertrok, terwijl hij den chef tot afscheid toeriep //morgen zal ik jou wel ereis opfrisschen." Gistermorgen, toen de chef uit zijn woning in de Jan Pieter Heijenstraat kwam, sprong bedoelde werkman op hem toe, en bi-acht hem met een mes een wonde toe in de wang. De aanrander nam daarop de vlucht. De gewonde liet zich aan het Wilhelmina- Gasthnis verbinden, en kon dagtaak hervatten. De politie, die den aanvaller aan diens woning dacht te arresteeren, kreeg daar te hooren, dat hij nog steeds niet thuis is gekomen. Men zoekt hem thans. (Echo.) vervolgens zijn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1