Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 1 Jani 1904. De klerk der posterijen en telegrafie 2e kl. C. de Boef is van Amsterdam naar Sas van Gent verplaatst. Koewacht. Maandag vergaderden ten huize van den heer E. de Vleesohouwer alhier de inge- landen van den polder Nieuw Beoostenblij en van hoe Watersckap Riet, Wildelanden en Oude Karne- melk. In beide werd met algemeene stemmen besloten zich tot Gedep. Stateu van Zeeland te wenden met het verzoek het voorstet tot oprich- ting van het ontworpeu waterschap in te trekken. Aan den dijkgraaf en den ontvanger-griffier van den polder Nieuw Beoostenblij werd eene ver- meerderiug van jaarwedde van 15 toegestaan. Clinge, 30 Mei. Wanneer men van het dorp Nieuw-Namen door den zoogenaamden Hertog- polder naar de /Groote Hoeve" in den Prosper- polder gaat, en dan verder door de Manastraat naar den Oaden Zeedijk, bereikt men dezen op een geschikt punt om de nieuwe bedijking eens iu oogenschouw te gaan nemen. Van de daar dichtbij staande keeten loopt een pad door de schorgronden naar den nieuwen dijk. Allereerst valt het ous op, dat de aansiaaude polder zoo buitengewoon vlak en effen is. Er midden in staande, zou men zich iu eene onafzieubare weide wanen. De werkzaamheden uit de verte waamemende, krijgt men den indruk of eene legerafdeeling bezig is, bare versterkingen op te werpen tegen den vijand, die straks met groote verwoedheid zijnen aanval zal beginnen. En in waarheid, het is zoo Men is reeds een goed eind gevorderd. Op sommige plaatsen is de dijk reeds van hocgte en de locomotief brengt de vette zoden aan als laatste bedekking. E°n 6 a 700 wakkere man- men zijn onvermoeid bezig om een 700 hectaren beste groud te ontwoekeren aan de zee, die hem vroeger den lande heeft oDtstolen. loen wij op den nieuwen dijk voortwandelden trof ons nog een eigenaardig schouwspel. De seiueu werdeu gegeven, dat het tijd was om op te houdeu met werkeu de week was ten einde. In een oogen- blik waren de gereedschappen opgeborgen en zwermden de ridders van den arbeid door den polder. Het was of het leger van zooeven zich had opgelost in tirailleurslinies en den vijand te gemoet trok. Het doel was echter vreedzaam. De week was om, men ging zijn loon halen om dan spoedig naar vrouw en kind of naar zijn ouders te trekken. Weer anderen zouden in de keten hun welverdienden rustdag honden. Over het loon hoorden wij klagen. Het moet te klein zijn. Dit is te betreuren. //De arbeider is zijn loon waard." '8 Gravenhage, 1 Juni. Tweede Kamer. Drankwetdebat. Aangenomen is met 44 tegen 33 stemmen het artikel betreffende facultatieve iustelling van plaatselijke commissien, op initiatief van den gemeenteraad. Bepaald is dat eene vergunning wordt ingetrck- ken, indien de vergunninghouder die zich in uitoefemng van zijn bedrijf door een ander doet vervaugen, zelf lauger dan 3 maanden in het vergunniugsjaar, buiten noodzaak niet woont in het huis waarin het bedrijf wordt uilgeoefend. Door verwerping met 44 tegen 36 stemmen van het amendement-Bolsius is gehandhatfd de be- voegdheid voor plaatselijke commissien voor in- trekking, in aanmerking komende vergunningen aan te wijzen en de verplaatsbaarheid der ver gunning goedgekeurd. Te Kwintsheul, onder Monster, is een 6jarig knaapje in een vaartsloot gevallen en verdronken. Te Sneek zou een koetsier, H. G., gister- ochtend eenige personen van Gauw haleu. Onder- weg is hij door een beroerte getroffen en v.an den bok gestort. Het paard sloeg op hoi, maar werd gegrepen. De koetsier, naar Sneek vervoerd, bleek bij aankomst in de stad reeds overleden te zijn. Uit Nieuwenhoorn meldt men Een ongehoord feit is hier de vorige week aan het daglicbt gekomen. Een 84jarige grijsaard, bij zijn gehuwde dochter inwonende, moet door deze geruimen tijd naar men zegt 2 h 3 maanden in een hokje van 1.20 M. lang en 1.10 M. breed opgesloten gehouden zijn. De burgemeester, hiervan in kennis gebrachi, stelde dadelijk een onderzoek in loco in en trof riaar den ouden man in een allerellendigsten toe- stand aan, wien, na de noodige reiuiging onder- gaan te hebben, den volgenden dag een beter onderdaK werd verschaft dan bij ziju ontaarde dochter hij werd n.l. in het groot armhuis ge- plaatst. Gisterenmiddag te half een zijn man en vrouw met hun jongste kind met de Vlaardingsche boot veftrokken. Volgens mededeeling van hun achtergelaten zoon moeten zij naar Belgie uitge- weken zijn. Xe Burum, gemeente Kollumerland en Nieuw-Kruisland, heeft zich onder het rundvee van den landbouwer Vlieg een ernstig geval van loodvergiftiging voorgcdian. Htt betreft een a-phttal pinken, die waren gebracht in de weide, welke was bemest met stratendrek, waarin afval van een verfwinkel aanwezig was. Vier pinken zijn gestorven eti een is er afge- maakt. De overige drie zijn schijnbaar nog gezond. Men schrijft aan de N. Ct. 't Geval is historisch en 't geschiedde dezer dagen in zeker dorpje in Gelderland. De dokter van de plaats heeft een motorrijwiel en ter wille van vrouwlief heeft hij zich een van die bekende tweewielige wagentjes aangeschaft, die achter aan het wiel bevestigd wordt. Zoo maken ze samen menig heerlijk ritje, manlief als vast- beraden machinist, vrouwlief als eenige passagier in den sierlijken tender. Ook dezer dagen werd de tuf-tuf weer voorgebracht, de tender aangehaakt, en voort ging het langs bossche-i en velden. De tocht was niet ver, maar dit was voor manlief geen reden om de vaart te -temperen. Binnen weinige minuten was de plaats van bestemming bereiktmanlief afstappend, wil ook zijn eega helpen uitstijgen Maar o schrik vrouwlief, die zoo par- mantig in den tender had plaats genomen hij was er zeker van vrouwlief en tender beide waren verdwenen. Het was om een oogenblik verbluft te blijven staan. Maar onze wakkere chauffeur koos kort beraad. lJlings ging de tuf-tnf het traject terug en jawel, daar lagen vrouwlief en tender goed en wel ougedeerd in het gras. De tender was losgeraakt onderweg en manlief met zijn machine waren maar voortge- vlogen, niets bemerkende van dit moderne ongeval. In de stichting voor krankzinnigen »Den- nenoord" te Zuidlaren, woedde Donderdag een hevige brand. De groote voorraadschuur, waarin meer" dan 10,000 mud cokes, benevens eenige scheepsladingen turf geborgen waren, is afgebrand. Eerst tegen den avond was het gevaar voor de andere gebouwen geweken. Gevaarlijke compost Te Nieuwehorne zijn plotseling twee koeien in de weide gestorven. Naar het oordeel van den veearts is dit een gevolg van den compost, waarmede de weide ter bemesting was bestrooid. Zaterdagavond is een oude dame in een woning op het Jansveld te Utrecht ernstig mis- handeld. Haar weg voerde haar op dien avond door genoemde straat, langs het huis van iemand met wien zij wegens een geldelijke quaestie in I vijandschap verkeert. Toen zij passeerde, stond deze toevallig aan de deur. Een vriendin, die in hetzelfde huis woont, wenkte haar om binnen te komen, hetgeen zij hoofdschuddend weigerde, tegelijkertijd eenige beleedigende woorden aan hel adres van den zooeven bedoelden persoon richtende. Zoo ongeveer luidt de volledige lezing, die van het geval wordt gegeven. Deze geraakte daarop in woede ontstoken. Hij sprong op de dame toe, sleurde haar bij de schouders de woning binnen, sloot de deur, en sloeg vervolgens zoo geducht op de weerlooze vrouw los, dat haar linkerbeen gebroken werd, ongerekend verschillende verwondingen van geringen aard. Door de politie werd de dame meer dood dan levend naar het hoofdbureau en vervolgens naar haar woning gebracht voor een zorgvuldige geneeskundige behandeling. Tegen (Jen aan ran- der is reeds proces-verbaal opgemaakt. (L.D.) De moderne profeet Dr. Dowie bevindt zich op het oogenblik in Australia waar hij, volgens de laatste berichten, zeerveel succes heeft. Vooral te Adelaide wierf hq tal van volgelingen. Niet minder dan 150 rijke Amerikanen hebben zich als zijn discipelen laten aannemen, wat voor sheeren Dowie's fiuanciea zeker zijn nut zal hebben. Deze aanhangers zullen hem naar de Vereenigde Staten volgens om zich te gaan vestigen in Sion, de heilige stad van den profeet, in de nabijheid van Chicago gelegen. Een zonderling proces is voor de rechtbank van Brussel hangende. De heer en mevrouw X. hadden gedurende verscheidene maanden een vriend geherbergd, zekeren Zmakelaar in wijn, die zich in zeer moeilijke orastaudigheden bevond. In het huis van X. maakte Z. kennis met een rijke weduwe en hij beloofde aan X. 10,000 fr. indien hij haar tot een huwelijk kon overhalen. X. deed hem die belofte schriftelijk geven en onderteekenen. Zij luidde: ,/voorbewezendiensten." Het huwelijk had inderdaad plaats; maar nu weigerde Z. de beloofde som uit te betalen. Voor de rechtbank gedaagd, beweerde Z. dat hij een onwettige en dus nietige belofte had geteekend. De rechtbank kende X. slechts een som geld toe, voor voedsel en onderhoud, doch weigerde de ,/bewezen diensten" bstreff nde het huwelijk, te erkennen. De zaak is thaus voor het beroepshof. Ten einde de heftige concurrence te onder- drukken, die hun van wege Cunard line wordt aangedaan, hebben, naar men uit Antwerpen meldt, o. a. de Norddeulsche Lloyd, de Holland- Amerikalijn en de Red Star line besloten, de passagiers van Europa naar New-York over te brengen voor den geringen prijs van 25 gld. den persoon. Het gevolg gevolg hiervan was dat Zaterdag laatstleden te Antwerpen een 700tal landverhuizers van Londeu aankwamen, om voor 2 pd. st. met de Kroonland den oceaan over te steken. Volgt de Cunard line het voorbeeld van genoemde stoomvaartmaatschappijen, dan zullen deze hun vrachten nog lager stellen. Een doopplechtigheid op de fiats heeft half Milaan in opschuddiug gebracht. Een bekend sportsman, Luigi Galvanigenaamd,diezijudochtertje moest laten doopen, eischte dat alle genoodigden voor de plechtigheid op de fiets zouden komen De doopelinge zelf lag in een mandenwagentje op luchtbanden, dat getrokken werd door de baker, natuurlijk ook op de fiets. In een mijn in Williamstown, Pennsylvania, werden een vijftigtal mijnwerkers, die met eeu kolentrein naar den uitgang reden, door de gas- en zwaveldampen van de locomotief overvallt-n, toen zij door een lagen mijugang gingen. In de vrije lucht gekomen, werden er dadelijk pogingen gedaan om hen tot het leven terug te roepen. Bij veertig hunner gelukte dat, maar lien anderen bleken gestorven te zijn. De eigenaar van het zeiljacht. Van een beroep, dat nog zoo heel onvoordeelig niet is, verhaalt een redacteur van de Berl. Borsen-Zeitung, Om de veertien dagen zag hij op de binnenplaats van zijn bureau een man verschijnen, die viool speelde. Het was altijd een evenement als de arme vervallen vioolspeler kwam fidelen. Uit de tweede verdiepingen staken de daar werkende confectioneuses de hoofden uit het raam, benedeu verlieten de redacteuren hun artikels, droogdeu zich de zweel-beparelde voorhoofden en luisterden uit de open vensters. Natuurlijk gaf ieder wat, elk naar zijn vermogen. Soms werd er gebisseerd, soms een apart wijsje besteld dat kostte nog een extra honorarium. Als de sjofele violist ver- dween, ging men boven en beneden weer aan den arbeid, in de overtuiging een goede daad te heb- een verricht. Toen echter vernam men plotseling, dat de arme violist een zeiljacht op de Waunsee bezat. Gewoonlijk belegt niemand hi zijn geld in eeu zeiljacht, doch gunt hij zich pas die luxe, nadat andere noodiger behoeften vervuld zijn. Zoodat de veronderstelling veroorloofd is, dat de arme straat- violist een villa in Griinewald bewoont, een au- tomobiel voor acht personen bezit en nog wel andere levensveraangeuamingen kent. En dat van de penningskens van de coufec- tioneusetjes en de journalisten Vaders, die niet weten wat hun zoon te laten worden, neemt dezen wenk ter harte Doch men haastte zich, want zoodra de zaak ruchtbaar wordt zou de concurrentie de spoeling weer dun kunnen maken. Toen de redacteur van de Berl. Borsen-Zeitung een bezoek bracht aan een vriend, een Geh. Kom- merzienrat en de geschiedenis verhaalde, keek deze dadelijk zeer ernstig. En toen hij hem den volgenden dag weer opzocht, hoorde hij reeds van af de straat, hoe de vriend zijn eerste, weliswaar nog onbeholpen, doch veelbelovende oefeningen was begonnen. In de Daily Mail wordt melding gemaakt van een middel, dat prof. Schafer van de univer- siteit van Edinburg aanbeveelt om drenkelingen tot bewustzijn te brengen. De mauieren, die daartoe gewoonlijk worden gevolgd, keuit hij af, omdat de drenkeliug daarbij op den rug gelegd wordt, waardoor de toug naar achtereu dreigt te glippen, en water, slijm en schuim niet licht uit keel en moud van den dreukeling verwijderd kunnen worden. Bovendien wordt bij die mauieren te groote krachtsinspauniug geeischt. Prof. Schafer schrijft de volgende behandeling voorLeg den drenkeling zoodra hij uit het water is voorover op den grond, met een opge- vouwen jas onder het benedendeel van de borst. Laat geen oogenblik verloren gaan. Als de adem- haling opgehouden heeft kau het geringste tijd- verlies noodlottig zijn. Kniel vervolgens over den dreukeling heen (op een of op twee knieen), met het gezicht in dezelfde richtiug als ziju gezicht. Leg uw handen aan weerszijden van den beuedenrug, op de laagste ribben. Laat vervolgens het gewicht van uw lichaam, flink maar niet heftig, op den drenkeling rusteu, zoodat gij lucht en water uit zijn longen drijft. Dadelijk heft gij u daarna weer langzaam op, de handen steeds op zijn lichaam houdende. Deze beweging op en neer moet om de vier of vijf seconden herhaald worden. Gij moet m. a. w. uw lichaam langzaam voor- en achterwaarts bewegen, een keer of twaalf of vijftien in de minuut, zonder rust tusscheu de bewegingen. Minstens een half uur moet deze kunstbewerking voortgezet worden, tenzij de adem- haling voor dien weer ingetreden is. Houdt de ademhaling, zooals wel gebeurt, daarna weer op, dan bdginne men weer met de voorgeschreven behandeling. Is er gelegenheid toe, dan kunnen anderen intusschen warm flanel op het lijf en de beeuen, en warme kruiken aan de voeten leggen. De uatte kleeren mogen echter niet uitgetrokkeu worden en er mag ook den drenkeling niets ingegeveu worden, zoolang de natuurlijke ademhaling niet hersteld is. Prof. Schafer ziet een der voordeelen van zijn behandeling hierin, dat er geen gevaar is voor beschadiging van een opgezette lever of eenig ander orgaan. Zeker predikant in Cornwallis ergerde zich zeer over de gewoonte, die zijne gemeente had, van om te zien naar degenen, die laat in de kerk kwamen. Na zijne ergernis een tijdlang verkropt te hebben, zeide hij op zekeren dag, toen hij den kansel beklommea had//Breeders eD zusters, met leedwezen bespeur ik, dat uwe aandacht van uw godsdienstplichten wordt afgeleid door uw zeer natuurlijk verlangeu om te zien wie na u komt. Om u die moeite te besparen stel ik u dus voor, dat ik voortaan den naara van ieder, die binnen- komt, zal noemen, en ik hoop, dat de godsdienst- oefening dan zonder stoornis voortgang zal hebben. Toen begon hij Veelgeliefden", maar hield op om er tusschen te voegen //Pachter Stubbins met zijne vrouw en dochter Pachter Stubbins zag vreemd opmaar de predikant ging deftig met zijn preek voort. Na eenige oogenblikken hield hij weder op //Sam Curtis en William DiggleDe beschaamde gemeente keek strak voor zich. De godsdienstoefening werd in de meeste orde voortgezet, en nu en dan viel de predikant zich zelven in rede om den uaam van een nieuw aangekomene te noemen. Eindelijk zeide hij met dezelfde deftigheid//Juffrouw Simons uit de Roode Leeuw, met een nieuwen hoed op Oogenblikkelijk gevoelde hij zijn misslag, maar het was te laat. Elke vrouw in de gpmeente keek dadelijk om. Een duidelijke en volledige beschrijving van de gevechten bij Kintsjou heeft de //Daily Telegraph" ontvangen. Wij waren den 25en Mei gereed, zoo wordt aan dat blad geseind, met onze toebereidselen voor den aanval en begonnen dien denzelfden dag tegen middernacht. Het weer was stormachtig en de duisteruis oudoordringbaar. Een afdeeling onzer troepenmacht deed echter den aanval op Kintsjou, dat weldra genomen was. De aanval op Nansjan was bepaald op's morgens 4 a. 40, docb ten gevolge van den mist konden de kanonnen, die ouder bevel van geueraal Oechiyama stonden, het vuur eerst een uur later openen. Van 5 uur in den morgen af werden wij ge- steund door vier onzer oorlogsschepen, die in de baai van Kintsjou lagen. De vijand beantwoordde het vuur met al ziju geschut. Een hevig gevecht volgde, doch drie uren later begon het vuur der Russische infanterie te verminderen. Daarop trokken de Japansche infauterie-regi- menten vooruit. Een stoomschip, waarop de Russen geschut hadden geplaatst, begon de derde divisie te beschieten van Dalny. Tegen 10 uur in den morgen waren er vijf schepen met troepen gevuld in zicht, die de Rus sen poogden te ontschepen in Loeangdoetoe-baai doch toen men zag dat de Japansche troepen op- rukten, gingen zij terug. De Russen hadden een batterij van vier stukken te Tadoengfang, ten zuiden van Nansjan, die op de derde divisie vuurde, tot 7 uur in den morgen, op een afstand van 7000 meters, en de uitwerking van ons vuur vtrmiuderde. Ouze kanonnen deden hun best, maar de Russische infanterie verdedigde haar stellingen hardnekkig, zoodat onze infanterie voor 5 uur in den avond die stellingen niet kon doorbreken. De derde bivisie rukte zoover vooruit, dat zij bijua geheel door den vijand omsingeld was. De Russen versterkten daarop hun infanterie op ouzen linkervleugel en twee batterijen van de Russen te Hankwanling steundeu den tegeuaanval, die tegen onze derde divisie werd ondernomen. De ammunitie van onze batterijen raakte uitgeput, de kanonnen moesten grooteudeels worden terug- getrokken, waarop wij een krachtigen algemeenen aanval ondernamen, waarbij de artillerie ous met haar vuur flink ondersteunde. De infanterie van de eerste divisie chargeerde met ongelooflijke dap- perheid, doch leed hevige verliezen door het vijandelijk vuur, zoodat zij teruggeslagen werd, voor zij een stelling kon innemeu. Gelukkig btgonne'n onze schepen weder te vuren op den linkervleugel van den vijand. Het vierde regiment artillerie werkte met hen samen, en de vierde divisie deed met een prachtig elan een aanval op den linkervleugel der Russen en wist onder groote geestdrift de hoogten te bemachtigen. De derde en eerste divisies rukten over hun gevallenen heen, en bestormdeu de Russische versterkingen en loopgraven, waarbij een handgemeen ontstond met pistool, sabel en bajonetin dien strijd werd de vijand in wanorde uit zij a laatste verdedigings- werken verdreven. Een aantal onzer troepen achtervolgden den vijand, onze artillerie beschoot hem, onder de toejuiching der troepen, die trotsch op hun behaald j succes zich op het slagvSld ter ruste legden. Een groot aantal officieren en manschappen werden gevangen genomen een locomotief, drie zoeklichten, een dynamo, 50 mijnen, een groot aantal geweren en veel ammunitie werd buitge- maakt. Men zou 'tin het beging der 20e eeuw bezwaarlijk voor mogelijk houden, dat er in een groote stad als New-York, die er zich op beroemt, de beste politie ter wereld te hebben,. en zeker de naar verhouding talrijkste en best betaalde heeft, een vereeniging van menschen kan bestaan, bereid om tegen betaling naar eeu vast tarief, misdaden van allerlei aard te begaan, en die zelfs voor een moord niet terugschrikken, schrijft men vandaar aan 't//N. v. d, D.' Merkwaardig vooral is het hoofd dezer bende, Eastman, of ook ,/de Monk" en nog merkwaar- diger de geheimzinnige en nog niet opgehelderde wijze, waarop hij, hoe dikwijls ook gearresteerd en hoe sterk de bewijzen tegen hem waren, toch steeds aan een veroordeeling wist te ont- en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2