A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4540. Donderdag 2 Juoi 1904. ana:. SI laiBEHAM Binnenland. F E u'i'lLET ON* abonnement Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave De Oorlog tusschen RwsSand en Japan. De verkiezingen in Beigie. Uii de italsaansche SCames*. T w E R. E E D E K A M Dranlcwet. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, bushouders. Voor Postdirecteuren en Brieven- ADVERTENTlfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit lilad. verHcUijnl Maandag-, Woenadag- en Vrijdagavoni!, uitgexonderd op Feestdagen, liij de Firma I". J. FAS BE 8ASDE te We* lenzea. Nu de Japanners de zware taalr zullen ondernemen om de onneembaar geachte vesting Arthur te ver- meesteren, welks bestorming een verschiikkelyk jerlies aan menschenlevens zal meebrengen, wilien we eerst <>pn woordie zegffen over bun strijdmacht. Teeen Port-Arthur opereeren vier Japansche divisie. Buiten de garde besehikt generaal Koeroki De garde rukt op tegen Sioo-jen, bedreigt de Russis^e rechterflank en krijgt voortdurend veisteiki g van bun mikado om Port-Arthur tot elken nemen, opvolgen, zonder aarzeling B pondent van een Amenkaansch Diaa tevens door het strooien van mijnen fapansche man opgaaf luidde 3000, acht en veertig uren la~. g cijler reeds 3500. Bovendien dient men er op te letten dat er niet slechts sprake is van.een gevechtibij Nansjan maar dat dit slechts een der episoden verwoede vijfdaagsche gevecht om hebber demJeFkTeval belang- schrijft dat zij buiten ue baai de De eerste is geweest van het deze Russische ver- 1 In het geheel narnen zij 08 slag dat versterkingen veroverden. kanonnen en 10 machinekanonnen. kanonnen en ±u 1; die aan boord van Kussiscn v^ tp Ts..foe ig aangekomen, munitie en kostbaarheden naar Een Russisch bool'd van een Chineesch jonk Po^lV^m-^nT^braThr De burgerlijke bevol- king bestaat nog slechts nit elektnciens, die voor de bedfening van de mijnen in de haven moeten zoigen en uit werklieden, die de dokken en de steigers moeten ^Volgens een bericht dat over Parijs komt, trekken de Russen langs twee wegen op Ham-hjung aan Ue eerste afdeeling voert 7, de andere 5 kanonnen mede, men schat haar infanterie op 4000, haar cavalerie op 2°De 'nieuwe divisie, die volgens onderstaand telegram van Japan naar Korea is vertrokken, kan dus reeds dadeliik bij aankomst werk vinden. Ue oorlog schijnt op den handel met Japan geen nadeeligen invloed te liebben hetgeen natuurlijk is, daar de zee vrij blijft. De handel der Ver Staten van Japan toont voor het eerste kwartaal van dot jaar de bijna ongelooflijke vermeerdering van 800 pCt. in vergelijkmg met het eerste kwartaal van 1903. Petersburg, 30 Mei. Het Russische telegraafagentschap te Moekden ontvangt, d.d. 30 Mei, het bericht, dat ten- o-evolge van de onmogelijkheid, de stelling ten zuiden van ilintsjou zonder ondersteuning van de vloot staande te houden, de stelling daar slechts een demonstratieve beteekenis had. Zij was gewapend met geschut, in 1901 aan de Chineezen ontnomen en slechts van zeer weinig munitie voorzien. De bezetting van deze stelling door de Japanner? Reginald zweeg eenige oogenblikken om den storm in zijn binnenste wat tot bedaren te laten komen. ffJe ziet deze zs.ak verkeerd in, lieve Alice zeide hij eindelijk met gedwongen kalmte, terwijl ziiu gelaat nog af en toe zenuwachtige trekkingen vertoonde. ,/Je eer wordt door dit aauzoek niet bezoedeld. Het is effn slag in het aangezicht, maar die slag treft rnij. „Je behoeft daarom niet bevreesd te zijn. Ik zal deze aangelegeuheid zelf ter hand nemen en ten einde breugen. Zeg rnij nog slechts een ding weet je ook soms of er tusschen lord Norman en dieu advocaat betrekkingen bestaan, waardoor deze laatste eenig recht had om zijn schaamteloos aanzoek te doen „Ik kan je hieromtrent volstrekt geen iulich- ting geven, Reginald „Het komt er eigenlijk ook niet veel op aan, Kom, lieve, laten wij nu over iets anders spreken. Die ongelukkige geschiedeuis zou bijna onzen feestdag droevig hebben laten eindigen. En laten wij nu naar het gezelschap terugkeeren. Met reden zal men reeds eenige spottende opmerkiugen gemaakt hebben over het verliefde paar dat de eeuzaamheid zoekt." Zij was veel spoediger tot haar gewoue kalmte gekomeu dan men had kunuen verwachten. Verstond zij goed de kunst, om den storm in haar binnenste tot stilte te brengen Of was zij die plaats had onder groot verlies aan Japansche zijdc, heeft geen invloed op den toestand. - Londen, 30 Mei. De Daiiy Chronicle verneemt uit Tokio Men verwacht, dat de aanval op Port-Arthur den 15n der volgende maand zal beginnen. De oorlogs- correspondenten zullen 10 Juni van hier vertrek^e" en komen dan op tijd om de vermeestenng van I Ort-Arthur te zien, die ougeveer op den 20n der volgende maand verwacht wordt. New-York, 30 Mei. Volgens te Washington ontvangen berichten verliet een nieuwe divisie Japan. Hoewei de bestemming van deze krijgsmacht niet is meegedeeld, vermoedt men, dat men zal trachten, de achterhoede der Russen in noordoostelijk Korea te omsingelen en de Russische cavalerie te gaan afsluiten, die de vei- bindingen van Koeroki's leger bedreigt. Londen, 31 Mei. De -/Daily Telegr." verneemt uit Tokio, dat volgens bericht van generaal Koeroki de Japanners op 27 dezer te Faichiaputze den Russischen luitenant Rugofusky en zeven man van een regiment yevangen namen. Deze maakten op last van generaal "tennenkampf een verkenning. Een der gevangenen vertelde, dat de Russische ofhcierspatrouille, die ver- kenningen deed in de Japansche achterhoede, is gevangen genomen. Een aantal dier Russische officieren werd gedood of gewond en slechts weinigen ontkwamen. Tokio, 3i Mei. Vier kanonneerbooten en twee torpedo- jagers deden een nauwkeurige verkenningstocht naar Port Arthur. Zij ontdekten nieuwe Russische zoeklichten en twee nieuwe forten. Bij het voorgebergte werden drie jkanonneerbooten door schoten getroffen, waaroij 1 man werd gedood en 3 gewond. Brussel, 31 Mei. De totaal-uitslag v m de verkiezingen voor de Belgische Kamer is, dat de oude katholieke meerderheid, die 26 stemmen bedroeg, zes zetels heeft verloren, zoodat haar meerderheid thans uog slechts 20 stemmen bedraagt. In den Senaat is door den uitslag der verkiezingen de katholieke meerderheid van 16 stemmen leruggebracht op 11 atemmen, doordat de katholieken 5 zetels verloren. Rome, 30 Mei. In de Kamer zeide Giolitti, antwoor- dende op een vraag over de nota van het Vatikaan betreffende de reis van Loubet, dat Italie geen enkele reden heeft, de potitiek te wijzigen. Het kan met kalmte de aankomst der buitenlandscne congreganisten tegemoet zien, maar indien dezen in Italie onrnst wilien brengen zal de regeering hen uit het land verwijderen. Italie volgt den weg, aangegeven door Cavour, en cle regeering zal voortaan de hand haying van de vrijheid voor alien verzekeren. De regeering heeft geen reden om haar gedragslijn ten opzichte van de godsdienstige vraagstukken te veranderen. Zitting van Dinsdag. Op art. XHI is een amendement-Ter Laan c. s. ingediend om den verkoop van steikedrank slechts een tooneelspeelster, die allerlei aandoeningen en gevoeleus kon vertoonen, die zij wilde P Rumsdale vroeg zicb dat niet af. Hij was verliefd en daardoor blind voor verscheideu diugen, die hij anders uit een zeer verschillend oogpunt zou beschouwd hebben. Het meisje aan zijne zijde bescbouwde hij als een vrouw met een gevoelig hart, die zich door een laaghartige beleedigd achtte. Hij was opgevoed iu de leer dat voor een man niets hooger en heiliger is dan zijn eer. Hij was dus op dit punt zeer fijn gevoelig en daarbij was hij exceutriek vau aard. De smaad, hem en zijn verloofde aange- daan, had hem als een slag in het aangezicht getroffen. Hij kon die slechts met de rijzweep beantwoorden, voor hij het pistool in handen nam. Dat zijn verloofde zelfs geen begrip scheen te hebben van de gevolgen van haar mededeeling deze omstandigheid sterkte hem in het voor- nemen, om deze aangelegenheid zoo spoedig mogelijk af te doen. Over de gevolgen sprak zij geen woord, veel mindffr liet zij angst of bezorgdheid voor de veiligheid van haar minnaar blijken. Er verliepen nog eenige uren, voordat hij zijn vrijheid van beweging terugbekwa.n. Hij moest blijven, tot alle gasten de betuigingen van hun tevredenheid over het afgeloopen diner verbonden hadden aan hun herhaalde gelukwenschen aan het verloofde paar. Toen het afscheid van zijn geliefde ook dit was voorbij hij stood bij het rijtuig, waar zijne mama en zijn zusters juist ingestapt waren. Hij was eerst vau plan geweest met de zijnen naar huis te rijden, maar daarvan zag hij af. Hij sloeg het portier dicht en zeide, dat hij van plan op den openbaren weg te verbieden (tot welken rerkoop volgens liet regeerings-artikel de ge- meenteraad onder zekere voorvyaardenvergunning kan geven). De Minister van Binnenlandsche Zaken doet opmerken, dat het amendement o. m. verkoop op stoepen niet zal tegengaan. Overigens acht de Minister het niet aanbevelenswaardig, vooral met het oog op het platteland, waar vele uit- spanningen zijn, waar de menschen, die eens een dagje uit zijn, altijd buiten gaan zitten. De heeren Schaper en Borgesius verdedigden bet amendement. Laatstgenoemde achtte't in consequent, verkoop te verbieden in overheids- gebouwen, maar toe te laten op den openbaren eg. De heeren Brants en Schokking oordeelden ook, dat het amendement ligt op de lijn van het regeeringsvoorstel, en dat buiten zitten bij uitspanningen volstrekt niet verboden zal worden. In verband daarmee wijzigde de heer Schaper zijn amendement aldus wHet is verboden, op den openbaren weg sterkedrank te schenken, toe te dienen of te verstrekken. Ook dit gewijzigd amendement bestreed de Ministerhet drinken op de openbare straat belet men er ook nu nog niet mede men koopt eenvoudig en betaalt in huis, in de lokaliteit en gaat den drank dan buiten opdrinken. Met het denkbeeld om de gemeenteraden vrij te laten in het maken van verordeningen ook door den heer Lohman aanbevolen -kon de Minister niet meegaan, omdat daardoor de gansche zaak tot een doode letter zou worden gemaakt. Bij het verdere debat stelde de heer Borgesius een amendement voor om het artikel in dien zin te wijzigen, dat het aan een vergunninghouder verboden zal zijn, sterkedrank op den openbaren weg te verstrekken, tenzij bij plaatselijke ver- ordening onder zekere voorwaarden uitdrukkelijk is toegestaan. De Minister nam dit eenigszins gewijzigd over. Het amendement Ter Laan werd daarnamet 49 tegen 17 stemmen verworpen. Aan de orde was daarna het artikel betrek- kelijk de instelling van commissies uit de in gezetenen. De Minister deelde mee, dat de regeering een wijziging van het artikel voorstelde. Daar bij zal nu worden bepaald, dat de instelling was veranderd en liever te voet naar huis terugkeerde. Het rijtuig reed weg. Nu keerde hij in het huis terug, vond in het portaal een bediende en zeide „Geef mij een der rijzweepen van den lord ik ben gewoon iets in de hand te hebben, wanneer ik te voet ga." De bediende snelde heen om een der zware rijzweepen van den lord te halen. Rumsdale nam ze aan, klapte een paar malen om ze op de proe:' te stellen en ging heen. Toen hij op de straat kwam, keek hij op zip horlcge, hce laat het. was het was tusschen negen en tien uur des avonds. Dat was juist de rechte tijd. Hij wist, dat Carringstiliff gewoonlijk een club bezocht, waarvan de leden meerendeels rechts geleerden waren. Dat was een geschikte plaats voor hetgeen hij met den advocaat had af te handelen. Hij wilde er eerst te voet heengaan om volkomen bedaard in het gezelschap te komen, maar hij bedacht, dat de advocaat dan misschien naar huis zou zijn, nam een vigelante en reed naar de City. Zonder bepaald plan trad hij het lokaal binnen hij wist dat hij smaad moest wreken, dit was genoeg, om zijn bloed onruslig voort te jagen. Toen hij echter in het tweede apparteraeut kwam en den advocaat zag zitten, bonsde het hart hem tegen de keel en bij geraakte in toomelooze woede. Hij trad achter Carringshliff en raakte zijn schouders aan met den zilveren knop van de rijzweep. Verbaasd keek de advocaat om hij verbleekte, to-u hij den lord herkende, maar hij bezat genoeg zelfbeheersching, om zoo beleefd mogelijk te kunnen zeggen ar commissies niet verplicht, maar facultatief zal zijn en afhankelijk van het initiatief van den gemeenteraad. In verband met deze wijziging werd de be- slissing over dit artikel aangekouden. Daarna was aan de orde het artikel betrek- relijk de vaststelling van een lijst met de namen van hen, die bij daling van het maximum voor een vergunning in aanmerking komen. Hierover werd eenige discussie gevoerd, in verband met een opmerking van den heer Borgesius, die van oordeel was dat voor zoons van bestaande vergunninghouders de vrijgeval- ~en vergunning van hun vaders moet worden gereserveerd, aan hen de voorkeur moet worden gegeven boven andere aanvragers. Dit denkbeeld werd echter door den Minister en de heeren Talma en Okma bestreden en daarna het artikel aangenomen. Wegens het door de regeering overnemen van een amendement (tot redactiewijziging) van den heer Roell werd de beslissing ook over dit artikel aangehouden tot porgen. Bij artikel XYI, bepalende dat de huurwaarde als grondslag voor het vergunningsrecht geldt, lichtte de heer De Klerk een amendement toe, om dien grondslag te vervangen door den z. i. beteren grondslag van den omzet. De heer Duymaer van Twist lichtte een amendement toe om de reductie van vergunnings recht bij het sluiten der zaak op Zaterdagavond en Zondag te verhoogen van 25 tot 50 pCt. De Minister bestreed op verschillende gronden het amendement De Klerk. Ten eerste zou 't een heirleger van ambtenaren noodig maken door den omzet in plaats van de huurwaarde, als grondslag voor het vergunningsrecht aan te nemen, zou men voor groote onbillijkheden komen te staan. Ten bewijze hiervan wees de Minister op het verschil tusschen de winst voor een tapper en voor een slijter bij gelijken om zet. Hij raadde den heer De Klerk dan ook aan het amendement in te trekken. Over het amendement Duymaer van Twist liet de Minister de beslissing aan de Kamer over. De heer de Klerk trok zijn amendement in constateerende dat door den Minister de ver- klaring is afgelegd dat het bedrijf bij de bere- kening van het vergunningsrecht maatstaf moest zijn. Het amendement Duymaer van Twist werd zonder stemming aangenomen. „A.h lord Rumsdale! veel eer, u te zien. Wat belieft uwe lordschap „Het belieft mij, een ellendigen schark te tuchtigen 1" riep de lord, die doodsbleek werd en den advocaat met de zweep links en rechts in het aangezicht sloeg. Met een rauwen kreet vloog Carringshliff op den lord aan de andere heeren van het gezelschap kwamen er bij en scheidden de woedende strijders. XVII Juist een week nazijn afreiscair Worcester, stapte Walther Lund het kantoor van Guilleray en Mattson Maandagsmorgens reeds vroegtijdig binnen en wilde zijn plaats aan den lessenaar innemen, toen de kassier tot hem zeide „Gij zijt een week vroeger teruggekomen dan uw verkf toelaal, mijnheer Lund, en daarom hebt ge den brief nog niet ontvangen, dien ik op last van onze patroous moet schrijven, doch ik schrijf nooit brieveu, voordat ze verzouden moeten worden." n Wat moest ge mij schrijven mijnheer Brunton vroeg Lund verbaasd. //Ik km niet begrijpen, dat er iels zou zijn, dat wij niet mondeling kunnen afdoen. Zonder reden ben ik niet zoo vroeg van mijn verlof teruggekeerd ik moet binnen korten tijd ten tweede tuale voor mijn particuliere aangelegenheid op reis om daarvoor verlof te kunnen krijgeu, ben ik opzettelijk vroeger teruggekeerd." „Ge zult geen verder verlof noodig hebben, mijnheer Lund //Zonder verlof zou ik niet van het kantoor durven wegblijven." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1