Telegrafische berichten. Gemengde berichten. He f^Soestuin. 's Gravenhage, 27 Mei. De Tweede Kamer zal de volgende week Woensdag, Donderdag en Vrijdag de zitting aauvangen te 10 ure en des ochtends behandelen eenige wetsontwerpen betref- fende drooginakerijen, wijziging der jachtwet, afkoop tolleu enz. Het drankwet-debat is voortgezet. Door asn- neming met 61 tegen 22 stemmen van het amendement-Bolsius is vervallen het voorschnft dat eene localiteit waarvau verganuing wordt gevraagd gelijkvloersch moet zijn gelegen en geen gordijntjes het inzicht mogeu belemmeren. De amendementen om het vergunningsverbod voor overheidsgebouwen en wachtkamers te schrap- pen zijn verworpen. Dour overneming van het amendetneut-Schokking is bepaald dat vergunning wordt geweigerd indien de aanvrager tot het pleger van outucht geiegenheid biedt of in ander opzicht van bekend slecht levensgedrag is. Ook zijn overgenomen de amendementen van den heer Talma om vergunning te weigeren aan lusschenpersonen van uitgesloten personen en om het verwisselen van 2 vergunningen om een nieuwe te krijgen uiet toe te laten wanneer een der oude vergunningen stond ten name van den verzoeker der nieuwe vergunning. Artikel 10 is aangenomen. Het onontbeerlijk viertal voedingsstoffen, stikstof, kali, phosphorzuur en kalk kan in verschillenden vorm worden toegediend. Er is in deze keuze genoeg toch dient men wel terdege na te gaan, welke de meest ge- schikte is. Onder de voornaamste hulpmeststoffen, welke kali bevatten zijn voor den moestnin meest gesehikt K a i n i e t, welke omstreeks 1'2 proc. kali bevat. Patent Kali Magnesia met pi. m. 27 proc. kali Chloorkaiium met ongeveer 50 proc. Hebben al onze planten kali noodig, sommige ecliter in grooter hoeveelheid dan andere. Vinden de laatsten in den stalmest voorraad genoeg, de eerste daarentegen zouden, indien er meer kali te verkrijgen was, kiervan gebruik maken, met het gevolg, dat zij beter zouden ontwikkelen. Vooral kooJsoorten, wortel- en knolgewas- sen, peulvruchten etc., zal men met kans op een goeden uit slag een extra-bemesting kunnen geven van 10 tot 20 ki logr. kainiet per Are. Van de andere kalimeststoffen natuurlijk minder, naar gelang bet hooger kaligehalte. Eerstgenoemde hulpmeststol moet in het najaar wor den aangewend en bij uitzondering in het voorjaar; doch dan natuurlijk 'vroegom zijn chloorgehalte in geen geval echter bij aardappelen. De tweede genoemde wordt in het voorjaar uitgestrooidook het chloor kaiium kan met succes nog in het voorjaar gebezigd worden. Het best is deze hulpmeststoffen goed fijn- gemaakt flink met den bovengrond te vermengen. Voor phosphorzuur kan men het best uit den handel betrekken Thomasphosphaat ofThomasslakken- meel en Supherphosphaat. Het eerste met ongeveer 17 proc., het tweede met pi. m. 18 proc. Eerstgenoemde werkt langzaam, dikwijls het volgend jaar pas en moet in het na jaar of heel vroeg in het voorjaar uitgestrooid en direct daarna met den bovengrond vermengd wor den. Het laatste, ofschoon wat duurder in pnjs. helpt de planten het spoedigst en kan met alle kans van slagen in het voorjaar worden aangewend, en dan met den bovengrond worden vermengd. Vooral bij fhomas- slakkenmeel dient op fijnkeid gelet te worden, daar het anders moeilijk oplost en zeer langzaam werkt. In den handel komt het voor met 75 tot 80 proc. fijnkeid. Vooral voor het vormen van zaad is het phosphorzuur zeer bevorderlijk en onze groenten kun nen eene toevoeging van 8 kilogr. Thomasslakkenmeel per Are-goed gebruiken. De stikstof wordt de plant het best toegediend Chilisalpeter met ongeveer 15 proc. Deze hulpmeststof strooit men goed fijngemaakt voor de helft als de planten flink boven den grond komen de rest als de planten haar halven wasdom hebben be- reikt. Ook kan men de laatste helft in twee deelen uitstrooien met enkele weken tusschenruimte. Bij sla, andijvie en dergelijke gewassen, die verplant worden, zood'ra de plantenweer aan den groei zijn en een goede 14 dagen de tweede helft. Opgemerkt zij, dat chilisalpeter bij droog weder, en als de bladereri niet nat of bedauwd zijn, moet uitge strooid worden. Het uitzaaien bij regen zou niet alleen vele planten kunnen schaden, maar bovendien oorzaak zijn, dat de voedingsstof naar den ondergrond verdwijnt. Als de stikstofbemesling in water opgelost wordt toegediend, wat vooral den laatsten keer wordt toegepast, dan zorge men, dat de vloeistof niet met het blad in aanraking kome. Wijl de stikstof vooral op de ontwikkeling van het blad werkt, kunnen we bij al onze bladgroenten met verrassenden uitslag een extra-stikstofbemesting ge bruiken. Vrij kan aan spinazie, sla, andijvie, postelein, selderij, peterselie e a. een toelage van 2 tot 4 kilogr. per Are gegeven worden. Doch ook de andere groenten zullen voor een bijbemesting met chilisalpeter dankbaar ziin. Alleen de peulgewassen, dus erwten en boonen hoofdzakelijk, die als vlinderbloemige gewassen de stikstof der lucht binden, hebben een bijbemesting met chilisalpeter niet noodig, wijl de bladontwikkeling te sterk zou worden ten koste der peulvorming. Toch wordt door sommigen een geringebemesting met succes gebruikt omdat de chilisalpeter een gunstige werking heeft op de andere voedingsstoffen. De kalk, die de planten noodig hebben, wordt in voldoende hoeveelheid met onzen stalmest in den grond gebracht. Een bijbemesting zou voor het weinige, dat de planten noodig hebben, en de grond meestal bevat, niet behoeven te geschieden. Doch de nuttige werking, die men zeer dikwijls bij het gebruik van kalk in tuin en akker waarneemt, is meer een gevolj* van de grond verbeterende eigenschappen der kalk. Bekend is het, dat kalk een krachtig werkzaam middel is om stoffen tot ontleding te brengen, om het oplosbaar worden der plan ten voedende bestanddeelen in hooge mate te be- vorderen. Op kleigronden gestrooid verliest de grond zijne stijfheid, wordt poreuserde lucht kan er beter in doord'ringen tot het oplossen der bodembestanddeelen en het verdampen van het overtollige vocht. Doch kalk mag alleen gebruikt worden, als de grond vol doende is voorzien van plantenvoedingstoffenanders verarmt zij den grond. In het najaar of in den loop van den winter wordt de kalk het best benut. Zij wordt tot poeder gebluscht op de 10 kilogr. 3 liter water. Als de kalk fijn en kruimelig is, kan het droge kalkpoeder uitgestrooid worden en in den grond gewerkt. Men gebruikt van 15 tot 30 kilogr. per Are. Dat het uitstrooien der hulpmeststoffen zoo gelijk- matig mogelijk en daarom het best bij windstil weder kan geschieden is duidelijk. Hoe zorgvuldiger de deeltjes over de geheele oppervlakte verspreid worden, zoodat ze in aanraking komen met de grootst mogelijke hoeveelheid plantenwortels, hoe beter. Wie genot van zijn moestuin wil hebben, late niet an zich van hulpmeststoffen te bedienen Dinsdagmiddag kwamen uit Zierikzee te Nieuwerkerk de rechter-commissaris, belast met de instructie van strafzaken, de substituut-officier van justitie en de beeedigde klerk ter griffie, vergezeld door den inspecteur der posterijen en telegraphie uit Middelburg. Men meldt ons uit Nieuwerkerk, dat deze heeren een bezoek brachten bij den brievengaarder, ten wiens huize zij enkele uren vertoefden. De reden van dit bezoek is de beweerde vermissing van een bedrag, groot 4500, uit een aangeteekenden brief met aangegeven geldswaarde, die Maandag uit Nieuwerkerk naar Rotterdam werd verzonden. Deze zaak is in onderzoek. Yoor de Haagsche rechtbank maakte gisteren een der rechters tot een jeugdigen beklaagde de opmerking, dat hij, in tegenstelling met zijn kameraadje, zoo weinig berouw toonde, en vroeg hem, of hij geen spijt had van 't gebeurde. In tranen uitbarstend verklaarde de jongeu heel veel spijt te hebben, maar zijn advocaat had hem gezegd //dat hij zoo weinig mogelijk berouw moest toonen." De meteoroloog Schwarz meldt dat hem op de Schneekoppe een zoon geboren is. Deze kan zich dus met recht //hooggeboren" noemen. Met de feestdagen zijn er in de Beiersche en Oostenrijksche bergen verscheidene ongelukken gebeurd. Zondag was een tourist verdwaald geraakt in den Treffauer Kaiser. Men hoorde laat in den avond zijn hulpgeroep en bracht hem, half be- vroren, naar beneden. Bij den Lilienfelder waterval in Stiermarken viel een tourist te water. Hij werd er uitgehaald met gebroken armen en beenen. Maandag viel een onbekend tourist van den Mazohw, in Moravie te pletter. Daar de plaats waar het lijk ligt, zeer moeilijk te bereikeu is, heeft men het nog niet kunnen wegbrengen. Uit Schliersee wordt verier gemeld dat Zondag- avoud de Muuchensche schilder Boxdorver van den Waldeck 25 M. diep gevallen en op slag dood gebleven is. Zijn broer viel ook, maar kon zich vastgrijpen en kreeg maar lichte kwetsuren. Te Amberloup (Luxemburg) is een 24jarige boerendochter, toen zij terug kwam van een be zoek bij haar getrouwde zuster, op 300 meters van haar woning aangerand en vermoord. De dader heeft vervolgens het lijk naast dsn weg in het houtgewas verborgen. Het gelaat van het slachtoffer was geheel opge- zwollen en de hals droeg sporen van verworging en krabben. Diefstal is de drijfveer niet geweest, want de vermoorde droeg nog al haar sieraden. Haar gouden halsketting was in het gevecht diep in het vleesch gedrongen. De vermoorde, die een kloek en moedig meisje was, moet zich krachtig verdedigd hebben, want de omgewoelde grond op de plaats der aanranding droeg de onmiskenbare sporen van een geweldige worsteling. Kruier-bargemeester. De jongste burge- meestersverkiezingen in Frankrijk hebben te Dyon een slationskruier op het gemeentelijk kussen gebracht. Het ligt voor de hand, dat de nieuwe //edel- achtbare", die gisteren nog valiesjes en pakjes sjouwde, het mikpunt is van spot. De Figaro zegt in staat te zijn gesteld, een beschrijving te geven van het debuut van den nieuwen burgervader. Dadelyk begon hij op het stadhuis eenige verbeteringen in te voeren. Zoo verscheen voor de burgemeesterskamer een soort schijf, zooals bij sommige spoorwegovergangeu staan, met de woor- den Mijnheer de burgemeester is open of gesloten. De stoelen der gemeenteraadsleden werden dadelijk anders gerangschikt en langs de wanden werden bordjes aangebracht//Wethonders 6 plaatsen ffLeden 32". „Niet meer dan 6 personen op elke bank". £en gedeelte was voor niet-rookers. In de trouwzaal stak burgemeester Barabant zijn eerste ambtelijke redevoering tot een pasgehuwd paar als volgt af Jonge echtelieden Twee reizigers, twee stuks bagage. Iugeschreven op hetzelfde retju, zult gij voortaan door het leven zij aan zij gaan. Gij hebt juist uw handteekeniug voor het rondreis- biljet geplaatstbedeukt echtgenoot, dat, door het gewicht van een jonge vrouw op u te nemen, gij de verantwoordelijkheid dezer collis draagt gij zijt voor het behoorlijk vervoer verantwoordelijk Moge in uw huishouden het compartiment //heeren en //dames" steeds even vol blijven. En nu vertrekt echtelieden en geen botsingen. Na afloop van de huwelijksvoltrekking maakte burgemeester natuurlijk zelf de rijtuigportiertjes open en luidde af. Te Sillegny, een dorpje bij Metz, waren een aantal schoolkinderen in het vrije kwartier gaan spelen in een oud onbewoond huis. Piut- seling stortte het wrakke gebauw ineen. Zes kinderen werden gedood en veel anderen werden gewond. TeNew-Torkheerscht een ongewoneepidemie. Naar aan de Daily Telegraph gemeld wordt werden sedert 10 Maart 436 personeu, vooral kinderen, door hersenvliesontsteking aaugetast. Te Keulen heeft Maandag op klaarlichten dag een afschuwelijke roofmoord plaats gehad. De meid was alleen thuis met een kiudje. Toen de vrouw des huizes 's middags terugkwam, vond zij de deur gesloten. Eerst meende men dat het meisje nog uit was, doch toen men niets van haar bemerkte, liet men de deuren openbreken. In de benedenkamer vond men alles overhoop, de kasten leeggehaald, en te midden van de rommel zat het kind halfnaakt te spelen. Toen men op den zolder op de meidenkamer kwam, vond men daar de meid gekneveld en geworgd voor het bed Jiggen. Men vermoedt dat zij boven gerucht heeft gehoord en is gaan kijken. De verraste dief, die blijkbaar over bet dak binnen kwam, heeft haar toen met een slag op het hoofd neergeslagen, en haar vastgebonden en geworgd, om daarna het huis op zijn gemak te doorzoeken. Een ander vermoeden wee's eerst haar vrijer aan, die ook in hechtenis werd genomen. De man kon eehter zijn alibi bewijzen en is weer in vrijheid gesteld. Yan de dader heeft men geen andere aan- wijzingen dan de kleeren die hij heeft achtergelaten, om in een pak van den man des huizes te ont- vluchten. Een millionnair vermoord. In Virginia heeft men het lijk gevonden van den te Philadelphia woonachtigen millionnair Edward L. Wentz, die sedert October van het vorige jaar verdweneu was. De omstandigheden, waaronder het lijk gevonden werd, duiden aan, dat hij "net slachtoffer werd van moord en de schuldigen zijn vermoedelijk whiskey-smokkelaars, diehij overvallen moet hebben, terwijl zij in het geheiin bezig waren met distil- leeren. De gezondheidskundige van de City van Londen trekt in zijn jaarverslag te velde tegen de duiven. Deze vogels, waarvan er naar zijn schatting een 4000 in de City zijn, besmetten de lucht zegt hij, met allerlei ziektekiemen. Zij dienden uitgeroeid te worden. Sommige bladen nemen dien raad ernstig op, en vinden dat deze medicus gelijk heeft, maar andere spotten er mee en protesteeren er tegen, dat de duiven die de St. Paul en andere gebouwen in de City omfladderen en sieren, om een denkbeeldig gevaar verdwijnen moeten. Muitende blinden. In een blindengesticht te Napels zijn 550 verpleegden in opstand gekomen, omdat de wandeluren door de directie waren ingekort. Zij hebben de glasruiten ingeslagen, de meubelen vernield en de telefoondraden af- gesneden. Een oppasse moest uit het venster vluchten om aan hun woede te ontkomen, een andere is»erg mishandeld en ook hebben zij elkaar verwondingen toegebracht. De gewapende macht moest er aan te pas komen om hen in bedwang te houden. Een politie-verordening in Rijnland uit 1879 bepaalde o. m. dat kinderen beneden de zes- tien jaar niet in het openbaar mochten rooken. Het Kammergericht heeft deze bepaling thans voor ongeldig verklaard en daarbij o.a. de volgende opmerkelijke overweging doen gelden Bij de uit- vaardiging van de politie-verordening heeft niet de omstandigheid den doorslag gegeven dat het rooken van tabak schadelijk kan zijn voor kinderen maar de eischen van het openbaar verkeer en misschien ook van orde en regel bij het openlijke samenzijn van een groot aantal personen. Deze reden is echter onvoldoende. Wel is het deuk- baar dat het rooken van jeugdige personen op drukke plaatsen ergernis wekt en dat dientenge- volge twisten en stoornissen in het verkeer kunnen ontstaan. Maar van een gevaar voor het publiek of enkelen daarvan in den zin van het algemeene landrecht kan onder deze omstandigheden geen sprake zijn. In de buurt van Aarlen ontmoette iemand, die per motor zeer snel reed, aan een bocht van den weg een fietsrijder, die ook uit alle kracht voorttrapte. Toen zij elkaar zagen was het te laat om elkaar te mijden en er had een schrikkelijke botsing plaats. De fietsrijder, een fabriekwerker, rolde in een sloot en de motorrijder bleef met gebroken schedel op een steenhoop liggen. De buren snelden toe en konden den werkman levend doch zwaar gekneusd uit de sloot halen de andere was dood. Te Krakau is dezer dagen iemand, die in voorarrest zat, bij klaarlichten dag uit zijne gevangenis ontsnapt. Hij maakte opzettelijk ruzie met de andere gevangenen, ten einde in een afzonderlijke eel te worden opgesloten. Toen hem dit gelukt was, krabde hij met de nagels het hout van de deur- hengsels af, zoodat hij eindelijk de deur met een duw openen en in de gang komen kon. Na die voorzorgsmaatregelen wachtte hij den dag af, dat de schoorsteenen van het rechtsgebouw werden geveegd. Toen de schoorsteenvegers kwamen,. vermomde hij zich als een van hen hij besmeerde zich gelaat, handen en kleederen met roet, sneed het bovenleder van zijn laarzen af, zoodat zij pan- Is werden en maakte zich een breeden riem het ledet. Hij scheurde den rand van zijn hoed af en maakte daarvan een ronden kap gelijk de schoorsteenveegers dragen. Aldus verkleed stiet hij de deur uit hare hen- sels en stapte rustig, opgehinderd, tusschen de wachters door naar de groote poort, die de por- tier voor hem opende en liep vervolgens in de richting der voorstad, waar zijn spoor verloren is gegaan. Dikke boomen. Blijkens een bericht van Dr. Giersberg, die uit alle streken van het Duitsche rijk gegevens omtrent oude boomen verzameld heeft, is de dikste boom van Duitschland de reuzenlinde bij StafFelstein, in Beiereu (Op. Frankeuland), aan den spoorweg van Lichtenfels naar Bamberg. Op 1 Maart 1900 had deze boom beneden aan den grond, waar wortelgezwellen zitten, een omvang van 21 meter; boven de wortelgezwellen een omvang van 17,10 meter, dus hier een middellijn van 5,45 meter. Aan de noordwesttlijke zijde is de boom afgestorven en vermolmd de zuidoostelijke nelft bloeit nog elk jaar heel mooivan binnen is de boom hoi. Van de dikte dezer linde zal men zich eenigszins een voorstel'ing kunnen maken, als men weet, dat de Fransche maarschalk Berthier reeds in het jaar 1814 te paard in de holte van den boom reed en d>ar kon omzwaaien. De ouderdom van deze linde wordt geschat op elf of twaalf eeuwen. Ook de op een na dikste boom van Duitschland is een linde. Deze staat bij Neuenstadt, in Wur- temberg, en heeft anderhalf meter boven den grond een middellijn van 4,18 meter. Deze boom, die vermoedelijk nog een paar eeuwen ouder is dan die bij Staffclstein, is bijna geheel afgestorven. Bijna even dik is de beroemde Heederlinde in Oost-Friesland, bij het station Dorpen, ten noorden van Meppen, aan de grens van het Boertanger moeras. Even boven den grond heeft deze boom een omtrek van 11,16 meter, dus een middellijn van 3,55 meter. Maar hooger, waar zijn takken uiteengaan, is de omtrek veel grooter, namelijk 18,60 meter; de middellijn 5,92 meter. Tot voor korten tijd stond in den boom bij de spreiding der takken, een tafeltje met zes stoelen, waar het onder de koeptlvormige bladerenkroon heel aan- genaam zitten was. Thans is ook deze reus stervende. Papoeland een paradijs Uit Merauke,. onze //pracht'-olle" vestiging op Nieu w-Guinear die nog weer telkens aan Daudet's //Port Ta-. rascon" berinnert, schreef men, begin Februari, aan het //Batav. Nbl." (na de mededeeling dat onze zwarte //vrienden" vier Javanen de kop- pen hadden gesneld) Niet licht zullen dagen als den 4e Februari vergeten worden. Het was een mooie morgen geweest, alleen wat al te warm, en niemand verwachtte den storm, die in den namiddag begon te waaien. Tot drie maal toe liet de wind zijn kracht gevoelen, het water met een woede, als alleen de elementen kunnen ontwikkelen, opzweepende. Heeds bp de eerste bui bezweek de weg (tevens dijk) langs den rivieroever en stroomde het water de nederzetting tusschen de beide ruggen in. Tegen 2 uur, toen er een orkaan woei, liep men in het lagere gedeelte der nederzet ting tot aan de knieen in het water. Reeds stond het water toen in de kampong tot aan de huizen. Tegen half 3 begon de wind, eerst iets minder in kracht geworden, opnieuw op te steken toen begon pas recht de ellende. In minder dan geen tijd rees het water eenige decimeters. De tokos van Chineezen en inlanders stonden minstens een halven meter onder water. Bij de //Meraiske-compagnie" dreven de kistjes sigaren in het gebouw rond en ook de particuliere woningen kregen haar aandeel. De beide steigers, primitief in elkaar gezet, werden mines. De aangedreven boomstammen langs den rivieroever en het hout van de beide steigers werden de nederzetting ingedreven. IJzerdraad en bamboe omheiningen werden omgeslagen en men vreesde het ergste voor de huizen. Indien er niet spoedig hulp kwam opdagen, moesten er ongelukken gebeuren. Die kwam in den persoon van den militairen kommandant, den dokter, de overige officieren met de noodige manschappen. De dwangarbeiders werden voor het assistent- residentiehuis geplaatst om de boomstammen te keeren. (De assistent-resident mocht zijn deur niet uit, wegens een pas ondergane ope- ratie aan zijn voet, de controleur was op dienst- reis en de aspirant-controleur lag met koorts In het overige gedeelte der ondergeloopen neder zetting verleenden de kapitein met zijn officieren en minderen hulp, de kapitein met een zijner officieren voor het gewestelijk bureau, waar een groote pinangstam bezig was de paneelen van de deuren stuk te rammen, met meer kracht dan de Watergeuzen de poorten van den Briel rameiden. De speling van het toeval wilde dat het eerste, dat in het postkantoor den Untenant S. te gemoet dreef, een bordje met ,/Verboden toegang" was. zijn zeer

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 6