Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Kanfongepecht te Ter Neuzen. fa- Door net hcsiiiut der Waterkecring van den calamiteuzen Annapolder werd Zaterdag te Cortgene aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1905, van de aarde-, kram-, rijs- en steeuglooiiDgwerken van genoemden polder. Minste inschrijver was de heer J. Jansen, Ter Neuzem, voor 1749. Verder schreven nog in de heeren Jan de Bree, Ter Neuzen, 1755,55 en A. Verburg, Colijns- plaat, 1775. In de vergadering van ingelanden van den polder St. Jansteen, Zaterdag te Hulst gehouden, kwam weder op de agenda voor de oprichting van het bekende Groote Waterschap. Bene uit- voerige diacussie ontspon zich naar aanleiding van een voorstel van den heer Mr. F. van Deinse oin het door de commissie opgemaakte aan Ged. Staten te zenden adres te splitseu, in dien zin dat het in twee deelen in stemming werd gebracht. De heer Van Deinse vond echter geen gehoor bij het bestuur van den polder, dat bij moude van den heer A. T. Rattier zich voor een uniform adres verklaarde en dus het voorstel van de commissie ongesplitst in stemming wenschte te brengeu, wat dan ook geschiedde. Het uniforme adres werd met S3 tegen 9 stemmen goedgekeurd. Een voorstel van den heer G. IJsebaert om de straat- sloten. voortaan op kosten van den polder te laten delven, weid verworpen met 15 legen 24 stemmen en 4 onthoudingen. Ten slotte werd goedgekeurd de rekening van den polder over het dienstjaar 19031904 met eene ontvangst van 1431,97 en eene uitgaaf 1227,41s, derhalve met een batig slot van 204,55 s. Door den tninier J. A. van de Walle te Hulst zijn de eerste nieuwe aardappelen uit den kouden grond gerooid. 't Schijnt dat die tuinmansfamilie daar een bijzondere zorg aan weet te besteden, daar nu sedert 50 jaar (eerst door den grootvader, later door den vader en thans door den heer kleinzooD) de eerste aardappelen werden gerooid. Axel, 20 Mei. Door stembevoegde ingelanden van den polder „Capelle" werd besloten, Gedep. Staten van Zeeland te verzoeken, het voorstel tot oprichting van het ontworpen waterschap in te trekkeneene overeenkomst te sluiten tusschen al de betrokken polders en waterschappen voor het voor gemeenschappelijke rekening in orde maken van de eerste waterkeering achter de zee- dijken van den Nieuw-Otheue en Ser Lippens polder en tot het verkrijgen van de toezegging der regeering, dat voor rijksrekening zal worden voorzien in den toestand voor het deel der water keering, gevormd door den noordelijken dijk van het rijksafwateringskanaal. Op een verzoekschrift van den heer P. Dekker Fz., e. a., tot verbetering van den weg van af den Pouckepolderschen dijk door de Steenovens naar den Axelschen weg, door begrinding, waar- van de kosten worden begroot op pi. m. 1500 werd besloten aan adressanten te berichteo, dat de polder ,/Capelle" genegen is daarvoor eene bijdrage te verleenen van f 500, onder voorwaarde echter, dat het onderhoud van dien weg ten laste van de gemeente Axel, Zaamslag, Zaamslagpolder of wie ook komt, doch nimmer ten laste van den polder tfCapelle". Koewacht. Zondagnamiddag had op het ge- meentehuis albier eene druk bezochte vergadering plaats van de R. K. kiesvereeniging. De voorzitter, de heer C. Dierick, opende de vergadering en stelde aan de orde de candidaatstelling van de leden voor de a. s. verkieziDg van provinciale staten. Met hijna algemeene stemmen werden de vier aftredende iedeu caudidaat gesteld. Zaterdag slaagde te Breda voor de akte van onderwijzeres de dochter van den heer burgemeester aihier, religieuse in het klooster te Oudenbosch Een achttal jongelingen uit deze gemeente waren Maandag (2<h» Pinksterdag) per rijwiel naar de kermis van Graauw gereden. Op den terug- toeht ontdekte men, dat door baldadigen eenige stokken op den weg gelegd waren. Zeven wisteu er goed over te komen doch de achtste viel zoodanig, dat zijn rechterarm zeer gekwetst was. Met moeite bereikte hij Hulst, waar geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De heer Dr Cal ienfels constateerde, dat de arm niet gebrokeu* maar emstig bezeerd was. Per rijtuig moest de gokwetste naar zijne wooing vervoerd worden. Dinsdag had ten huize van den heer E. de Vleeschouwer op het Zandt aihier de gewone jsarlijksche vergadering plaats van de ingelandeu van den polder Oud Beoostenblij. Het voorstel van Gedep. Staten van Zeeland tot vorming van een nieuw waterschap gaf aanleiding tot breed- voerige bespreking. Aangenomen werd zich tegen de vorming van een dergelijk waterschap te vir- zetf.en en zich aan te sluiten bij het voorstel van het voorloopig comite. 8f. Jansteen. A. S., en J. S., door de recht bank te Middelburg wegens mishandeling tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld en tegen wie in hoogste instantie de vorige week 20 maanden werd gteischt zijn Zaterdag naar Amerika ve:- trokken. Overslag. De heer A. de Blieck, secretaris en ontvanger dezer gemeente behaalde Dinsdag te 's Gravenhage het diploma van gemeente- secretaris. Boscliltapelle. Door de R. K. Kiesver eeniging zijn tot candidaten voor de Provinciale Staten gesteld de heeren Dumoleyn te Hontenisse, Rompu te Ter Neuzen, Van Waesberghe te Hulst en Moerdijk te Zuirfdorpe. Aanstaanden Zaterdag zal de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad plaats hebben. Candidaten zijn de heeren P. A. van Eerdenburg, en P. P. Kox. Volgens de pas afgesloten kiezerslijst telt Boschkapelle 166 kiezers. Den 2en Pinksterdag hield de Boerenboud eene vergadering, waarin het ledental tot 52 klom. Daar de bond met zijne aanbesteding van Chili-salpeter succes heeft gehad, was het plan geopperd ook gezamelijk mais aan te koopen. Staande de vergadering werd ruitn 7000 K.G. opgegeven en tot Zondag a. s. zal nog gelegen- heid zijn opgaaf te doen. Ook zal nog gezame lijk Chili-salpeter worden aanbesteed als er op gaaf voor wordt gedaan. Er werd besloten een bode aan te stellen en den W.Eerw. Heer Buijsrogge, adviseur, voor eene spreekbeurt te verzoeken ter uitbreiding van den Bond. Een lid opperde, door anderen onders/eund, het denkbeeld van gezamenlijken aankoop vausteen- kolen. Er werd echter op gewezen dat de Bond, als zoodanig, zich slechts kan inlaten usel zaken, rechtstreeks deu landbouw en veeteelt betreffsnde. Wei kan men, buiten den Bond, een steenkolen- vereemging oprichlen, doch dan staat den bond daar geheel buiten. Clinge, 21 M?i. Vrijdag in den namiddag omstreeks 5 ure luidden hier de brandklokken. Het bleek, dat een paar huisjes in het vodden- straatje op de Belgische grens gelegen in vlam stouden. Aangewakkerd door den drogen noord- oostenwind waren de gebouwtjes spoedig door de vlammen verteerd. De brand begon in de woning van R. Wullaert en deelde zich zoo mee aan het huisje der weduwe Haulez, dat er tegen aan gebouwd stond. Be- halve inboedel eD gereedschap verbrandden mede een paar varkens. O'er de oorzaak weinig bekendmen spreekt van onvoorzichtigheid van kinderen. De beide boeltj^s waren matig verzekerd. De fanfareumaatschappij ^St. Ceeilia" te C inge (Waes), is vooruemeus in den loop der maand Juli een interuationaal festival te geven voor harmonie-, fanfare- en zanggezelschappen. Er zullen mooie geldprijzen ter verloting worden uitgeloofd. Het aantal kiezers in deze gemeente bedraagt 291, tegen 280 verleden jaar. s Gravenhage25 Mei. Tweede Kamer. Drankwet. Na debat is aangenomen artikel 8, bepalende dat bij Bestuursmaatregel eischen worden gesteld met betrekking tot ruimte, licht en luchtverversching van tapperijen, welke eischen bij plaatselijke verordeningen kunnen worden aangevuld. Op art. 9, verklarende den gemeenteraad o. a. bevoegd voor tapperijen een sluitingsuur voor te schrijven, is verworpen met 44 tegen 29 stemmen een amendement van den heer Borge- sius, om omtrent deze bevoegdheid niets in de wet te bepalen, en verworpen met 46 tegen 28 stemmen het amendement van den heer Schaper, strekkende om het sluitingsuur ook op societeiten toepasselijk te maken. Zitting van 20 Mei 1904. Veroordeeld zijn: A. M. M., schippersknecht te Ter Neuzen, ter rake van straatschenderijtot eene boete van 3, subsidiair 2 dagen hechtenis. V., oi'geldraaier te Clerken, terzake van het maken van muziek zonder vergunning tot een boete van J 1, subs. 1 dag hecht. L. H., winkelier te Sas van Gent, ter zake van het zonder verlof van het bevoegd gezag een openbaren land weg versperren tot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. E. J. v. R., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake van het niet sluiten op sluitingstijdtot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. D., arbeider te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Leerplichtwettot eene boete van 2, subs 2 dagen hecht. C. v. T, arbeider te Ter Neuzen, ter zake als voren bij herhaling; tot een boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. D., arbeider te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. A. v. M., leurder te A*el en G. T., landbouwer te Hoek, ter zake als voren tot eene boete van 2, subs 2 dagen hecht. K. O., werkman te Axel, ter zake als voren tot eene boete van 2,50, subs. 2 dagen hecht. A. d. V., landbouwer te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. J. M., varensgezel, A. A.'E, winkelier, beiden te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschapieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. »ntslnsen van recIUttvervolgr""* S C. N., arbeider te Axel, ter zake van Leerplichtwetovertreding. J. v. d. W. en M. d. J., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van het werpen met steenen op den openbaren weg. Uit Bruinisse meldt men Zondagmiddag is een groote aak of sleepkaan, geladen met ijzererts, k amende van Autwerpen, op deu Biindendam, polder Bruinisse, gesleept, ver- volgens lek geworden en in het Zijpe, voor den Anna Jacobapolder, ten noorden van de Tram- haven, gezonken. De nationale inzameling tot delging van de schuld van f 100,000 der Weesinrichting te Neerbosch heeft tot dusver f 57,654 opgebracht. Te Soest brak dezer dagen 's nachts een brand uit niet ver van een bewooud ooievaars- uest, Terstond brachten de ouden de beide nog hulpeiooze jongen naar een veilige plaats over. Toen de brand gebluscht was, werden de jongen in het ongedeerd gebleven nest teruggebracht. Behalve het Duitsche eskader, van welks komst in ons land wij in ons vorig nommer mel ding maakten, komt half Jali nog een ander es kader van Duitsche oorlogschepen in ons land, dat eeu zestal dagen te Nieuwediep zal vertoeven en beslaat uit de groote slagschepen ,/Wittelsbach" //Wettin", ,/Zablingen", en //Mecklenburg", de kruisers ffAmazona", ^Fraueulo" en ^Arcona" en de torpedoboot S 9. Te Roermond is een geval van hondsdolheid geconstateerd. Nadat het beest den knecht van den eigenaar had gebeteD, liep het in wilde vaart het bureau van den directeur van het slachthuis binnen, alwaar het werd doodgeschoten. Het kadaver is naar Utrecht opgezonden, om te worden onderzocht. Vrijdag heeft de aankondiging plaats gehad, dat iugevolge de wet op de hondsdolheid gr.durende 4 maanden alle losloopende honden van een muil- korf moeten zijn voorzien. De persoon die door den hond werd gebeten is onder geneeskundige behandeling, doch zonder gevaar. De torenspits der Hervormde Kerk te Asseu- delft zag er sinds eenigen tijd zeer onooglijk uit, doordat 6en kraaiennest iu de kroon was gevestigd. Een weesjougen, J. A., nam - zonder iemand daarin te kenuen het besluit, het nest te verwijderen, en is in dat gevaarlijke werk naar wensch geslaagd. In het zonnige Zuiden. In de laatste dagen woeden in Zuid-Italie buiteugewoon hevige stormen vergezeld van hagelbuien. De meeste wijngaarden zijn geheel vernield. In Forio d'lschia, niet ver van Napels, bedraagt de schade niet minder dan 4 millioen francs. Het grootste gedeelte van de bevolking van die streken is daardoor tot den bedelstaf gebracht. Zaterdagmiddag is ten postkantore van Hilversum de brievenbesteller H. op heeterdaad betrapt op het wegmoffelen van brieven. Bij fonilleering werd in een zijner zakkeu een brief met rood lakstempel gevonden, welk stempel bij hem het vermoeden van geldswaarde opwekte. De politic werd direct gewaarschuwd en de man vervolgens in arrest gesteld. Voordat de politie arriveerde, beproefde hij door middel van een scherp voorwerp zich de keel af te sDijden, in de uitvoering waarvan hij echter bijtijds werd verhinderd. H. is gehuwd, vader van zeven kinderen en heeft reeds 18 dienstjiren achter zich. Reeds eeDigen tijd geleden werd een tweetal brieven met geldswaarde, uit Hilversum verzonden, vermist. (Hdbli) Vrijdagmiddag kwam op den Rijksstraatweg te Dordrecht een automobiel aanrijden, waarin een paar Franschen gezeten waren, in gezelschap van den heer De Kcrver, van Willemsdorp die hun tot gids diende. Uit de tegenovergestelde richting naderde de melkboer D. van de Nadort met een wagen bespannen met een paard, in ge zelschap van zijn vrouw. Daar zijn paard nogal schrikachtig is, stak v. d. N. de zweep omhoog om den bestuurder der auto te beduiden, zijn vaart te temperentnaar hetzij deze hem niet begreep of niet wilde begrijpen, de vreemdeling reed met voile vaart door. De melkboer werd daar- over zoo boos, dat hij met zijn zweep naar den auto- mobielrijder sloeg, waarop deze stopte en een revol ver te voorschijn baalde v. d. N. sprong van zijn wagen en vluchte het land in, waar hem een schot werd nagezonden, dat hem gelukkig niet trof. Op 't oogenblik dat de Franschman een tweede schot wilde losseD, sprong een voor- malige rijksveldwachter nit Sliedrecht, die op een rijwiel was toegesneld, op den autokarman toe, greep zijn arm, voorkwam daardoor een onheil en nam het nummer der auto op. De vreemdeling echter koelle daarna zijn woede nog op twee bussen met melk op den wagen, die hij op den straatweg wierp, zoodat de inhoud verloren ging. De oud-veldwachter heeft van het gebeurde mededeeling gedaan aan de politie, die zich ter stond naar Wieldrecht begaf om een ouderzoek in te stellea maar de automobiel had inmiddels de reis naar Belgie voortgezet. Een ambtenaar te Irkoetsk kwam dezer dagen op het denkbeeld, eenige kisten met goederen van het ,/Roode Kruis", voor het oorlogstemin bestemd, na te zien. Wat hij vermoedde, werd bevejtigd van de dingen, die ingepakt heetten t; zijn, ontbrak heel wat. In de plaats van 500 paar kousen bijvoorbeeld waren er slechts 50 en het ontbrekende was aangevuld met steenen en krullen. De kleine dieven vergenoegen zich met kousen, de groote houdeu tneer van klinkende rnunthet publiek noemt zelfs zeer bekende uamen onder hen, die verdacht worden van dergelijke oplichterijen. Een zeldzaam geval De houder van een bar te New-York, waar nu niet juist de bloem der bevolking gewoon is bijeen te komen, had een prachtigen raaf, Jocko", wiens gehoororgaan door den kreet van bezoekers /Moord moord zeer dikwijls was getroffen. Dezer dagen wist „Jocko" to ontkomen en repte hij zijn vleugels in vrijheid. Ongelukkig echter zette hij zich, na eeu poosje te hebben rondge- vlogen, op de vensterbsnk van een wreedaardigen vivisectionist (een die snijproeven ntnmt op het levend wezen), die, blijde een nieuw onderwerp van studie onder zijn bereik te hebben, den vo- gel greep. Terwijl hij zijn iustrumeuten gereed maakte om //Jocko" aan de wetenschap dienstbaar te maken, begon de vogel eensklaps uit al le macht te schreeuweu ,/Moord moord en brach't het gansche huis in rep en roer. En de vivisectio nist bleek een zoo slecht Amerikuan te zijn, dat hij van schrik ploiseling stierf. Het gebeurde lekte, natuurlijk, uit en nu wordt door de erfgenamen van den overledene, //Jocko" een proces aangedaan, omdat hij de oorzaak is geweest van diens dood. In een stadje bij Melbourne hebben inbre- kers zich 's nachts toegang verschaft tot een fili- aal van een bank. De klerk, die daar huisbe- waarder was, en dien zij in b'd vonden, werd door hen gekneveld en kreeg een prop in den mond. Ze lieten daarop de brandkluis met dyna- rniet springen, maakten zich meester van 1700 pond sterling, waarvan 800 pond in goud en gingen er toen van door in het rijtuigje van den directeur. Te Luik gaat een adres ter teekeuing rond met het verzoek aan de regeering om de beide ter dood veroordeelde daders van den anarchisten- aanslag terecht te stellen overeenkomstig de termen van het vounis op een openbaar plein te Luik. Gewoonlijk wordt in Belgie de doo^straf iu levens- larigen dwangaibeid verandert. De spionnenvaali. De //Matin" heeft pleizier van haar geweldig spionnenverhaal. De eigenlijke zaak schijnt niets om 't lijf te hebben, niets te beduiden maar dat hindert niet. //Nu de //Matin" de landverraderij zoo prachtvol aangedragen heeft, vertelt de heele Europeesche pers er van, om nu maar over Parijs niet te spreken. En daar moet de //Matin" dan toch maar haar abonnes van hebben. Zie hier eenige kritieken van hoogerhand op de heele geschiedenis. In een othcieele mededeeling van het Fransehe departement van Marine worden de meedeelingen van het blad in hoofdzaak bevestigd, maar wordt elke waarde aan de verkregen docu- menten ontzegd. Cavard, de directeur van den Algemeenen Yeiligheidsdienst, heeft aan de //Liberte" ver- klaard, dat de vreemde mogendheden teekeningen van de Fransehe havens hebben, evengoed als Frankrijk zulke teekeningen heeft van andere havens. Er werken veel te veel menschen mee aan het bouwen van die vestingwerken, dan dat daar groote geheimen over te bewaren zouden zijn. Eindelijk is de //Figaro" naar Lockroy, den ex-marine-Minister gestapt, en die gaf't zelfde hescheid als Cavard. //Wij bezitten, zei Z.Exc. buiten dienst, de volledige beschrijvingen van alle versterkte punten en arsenalen in het buitenland. Dat de Franschen de geheimen van het buitenland niet spoediger uitvinden, ligt aan den grooten afkeer, dien de officieren voor het spionnagewerk aan den dag leggen. In Duitschland, Engeland maar vooral in Japan hdbben zij minder gewetensbezwaren. Zoo waren Japansche officieren twee jaren en langer, in Port Arthur geweest om te spio- neeren. Zij hadden zich, om in hun taak te slagen, zelfs het ambt laten aanleunen van o 7 houder cafe met damesbediening en voor den Mikado". van een erger. //Het was immers Overigens had de Fransehe regeering vroeger al een weinig waardevolle papieren voor te veel geld van Fragola Pietro gekocht. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnlier.r de Redacirur Mag ik dit afgeluisterd gesprek even aan uwe lezers mededeelen Bij voorbaat mijn dank. C. Bram. He, jij hier Jan I en dat na jaren afwezigheid. .Tan Ja, en voor plezier Maar wat zie jij er excel lent uit. Kcrelje lijkt ,/Neuzensch welvaart" wel. Ja, men kan van buiten niet zien wat van binnen te koop is. De welvaart kan er hier wel af, ja, men hoort en leest soms wel dat T. N. sterk achteruit gaat niet alleen, maar den ondergang zelfs nabij is I Maar je schijnt onder den indruk geloof ik Nou, als oud dorpsgenoot dat te moeten hooren, en nog wel van zijn //wiegeplekje", is ook niet plezierig. Willen we een eindje oploopen dan hebt ge zoo wat afleiding voor die sombere gedachten. Zeer gaarne He, nog altijd die oude //Leeuwtjes"maar wat zijn hier een huizen gebouwd Jan. Bi Jan. Br. Jan. Br. Jan. Br. Jan. Br.. Jan. Br. Jan. Br. Jan. Br. Jan. Br. Jan. Br. Jan. Br. Jan. Br. Jan. Br. Jan. Br. Jan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2