Nieuws- A I g e m e e n en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Personeele Belasting. No. 4537. J heefi n ft fetjilleton. DI IBFBEIAME. Donderdag 20 Mei 1904. 44e Jaargang. ABONNEMENT: binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Voor Per. drie maanden Men^aboCeert' zich""idle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32* bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave De Oorlog tusschen Rusland en Japan. ,y,En Carringshliff #Hij zal over dezen steen vallen, zonder ooit weer te kunnen opstaan." ffKind, kind, je tracht twee mannen tot je apeelpoppen te maken, die ieder afzonderlijk slimmer zijn dan jij." „Ge kent de macht niet, die een vrouw kan ontwikkelen, als zij dat wil, mylord ,/En jij overschat die macht." „Met bedenkingen komt men niet voorwaarts. wMen moet oezinnen, voor men begint." ffHet geluk begunstigt den moedige." „Moge het je begunstigen, mijn kindWij zullen zijn hulp noodig hebben." ,/Laat de verlovingskaarten dadelijk drukken, mylord, en zend er nog heden een aan Carrings- hliff. „Wil je hem uitdagen, meisje „Het zal slechts het eerste schot zijn, ten teeken dat de strijd begiut." „Je overmoed sleept mij bijna mee, om nu reeds aan uw welslagen te gelooven, dat op dit oogenblik ver te zoeken is." z/Ziet ge niet, mylord, dat wij alles op 66r, kaart moeten zetten Staan of vallen, dat is voor ons de vraag. En ik wil niet vallen, mylord. Ik wil de dobbelsteenen laten rollen, die ik in mijne band houd, wee dengene, die ze tegen houdtGe hebt ons door uw dralen aan den rand van den afgrond gebracht. Het komt er nn op aan, moedig om te keeren en het midden van den strijd te zoeken yHoud de teugels goed vast, kind, dat niemanc ze je ontrukt Frankrijk en het Vatikaan. Een complot. TER NEUZEN, 25 Mei 1904. Te Rotterdam slaagde o. m. bij het examen voor stuurlieden, voor groote stoomvaart A, derde stuurman de heer F. II. Jansen, van Ter Neuzen Zondag werd alhier eene vergadering ge- houden van de afdeeling Ter Neuzen der centrale R.K. kiesvereeniging in het district Hulst. Met algemeene stemmen werden voor de. aan- staande verkiezing der Pro v. Staten candidaat gesteld de aftredende leden de heeren J. A. van De jonge dame luisterde niet meer naar de waarschuwende woorden van baar voogd, die zich hoofdschuddend verwijderde. Zij gaf bevel, dat het rijtuig moest voorkomen en weinige miuuten later reed zij naar mevrouw Rumsdale. In dezelfde zalen, waarin onlangs het bal was gegeven, werd ook het verlovingsfeest gevierd. Het was een zeer stijf diner. Het verloofde paar zat aan het midden van de tafel op de eereplaats daar tegenover zat lord Norman met mevrouw Rumsdale en aan weerszijden volgden nu naar rang en stand alle bloedverwanten van het paar zooveel men in Londen had kunnen opduiken. Het was een zeer voornaam en zeer rijk gezel- schap, dat in de zalen van lord Norman's huis bijeen was, maar zij waren alien vreeselijk stij en vormelijk. Het was een echt Engelsch diner. De goede manieren werden nauwlettend in acbt genomen, geen mes of vork maakte gedruisch, geen bord werd hoorbaar neergezet, geen glas werd omgeworpen, geen bediende bood een schotel aan de verkeerde zijde aan. Het tafelgesprek bleef halfluid gemom-pel en niemaDd sprak een een woord meer dan noodig was, Zoo verliep het diner van het stijve begin tot aan het stijve einde. De algemeene verwonderiug over de onvoorziene verloving, die zoo spoedig haar beslag had gekregeu, was reeds een beetje vermiuderd. Lord Rumsdale had verklaard dat hij zijne aangebedene met ver- zoeken had bestormd om geen verder uitstel, zoodat baar niets anders was overgebleven, dan aan zijn weuscb te voldoen. Of alle aanwezigen dit geloofden, zij daar gelaten geuoeg, het gold lompu, A. Moerdijk, E. B. Dumoleyn en F, van Waesberghe. Door den voorzitter, den heer Van Rotnpu werd eene politieke lezing gehouden, die door ongeveer 70 leden werd aangehoord. Gisteren werd alhier vanwege bet Provinciaal comite van antirev. kiesvereenigingen een auti- revolutionairen partijdag gehouden. Van de ver- schillende deelen der provincie waren geestver- wanten opgekomen. Des voormiddags werd in het Nederlandsch Logement eene vergadering gehouden, alleen toe- gankelijk voor antirevolutionairen en geestver- wante partijen, waarin als spreker optrad Prof. Biesterveld. Des namiddags werd in de Geref. kerk, die voor dat doel was afgestaan, eene openbare ver gadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer Mr. A. de Jong, van Rotterdam, met het onderwerp//Tegen clericalisme en protec- tionisme." Spreker begon met aan te stippen dat thans bij de a. 8. verkiezingen voor de Provinciale Staten een zuiver politieke strijd is ontbrand, daar de Prov. Staten de leden der Eerste Kamer siezen en het den vrijzinnigen van alle schakeeringeu er om te doen is de meerderheid in de Eerste Kamer te behouden, teneinde door hen ongewenscbte wetten, tot stand gebracht door het Cbristelijk Ministerie en de meerderheid der Tweede Kamer, te kunnen keeren. De verschillende scbakeeringen der vrijzinnigen strijden thans vereenigd onder de leuze ffTegen clericalisme en provectionisme." Uitvoerig be- handelde spreker deze leuze, om te betoogen dat zij valscb is, daar de antirevolutionairen, de calvi- uisten, de ergste anti-clericalen zijn, wanneer men dat woord opvat naar zijn ware beteekenis, en voorts dat de door den Minister van Financien voorgestelde herziening der tariefwet niet protecti- onistisch is. Een kort debat, van vriendschappelijken aard had plaats, waarna de drukbezochte vergadering, die met psalmgezang en gebed was geopend, met psalmgezang en onder dankzegging werd gesloten. Door een daartoe door het provinciaal comite van anti-revolutionaire kiesvereenigingen in Zeeland benoemde commissie, die in opdracht had een onderzoek te doen naar de werking der Leerplichtwet, is een rapport uitgebracht, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat zoo spoedig mogelijk tot een ingrijpende herziening der wet worde overgegaan. De commissie stelt voor, den Minister van Binnenl. Zaken met dit gevotlen in kennis te stellen. Voorzitter der commissie is de heer H. Koelmans, alhier. Gisteren waren alhier een paar luidjes uit Ze hadden een in de noordelijke landen niet onge- woon voertuig gekozen, n.l. eene slede, eu naar 't schijnt ook al tamelijk aan Bacchus geofferd. Toen een van ben van de slede dreigde te vallen, greep hij den staart van het paard, waarop het dier met de achterpooten sloeg en deu persoon aan 't hoofd en borst zoodauig trof, dat hij in bedenkelijken toestand moest huiswaarts gebracht worden. voor de waarheid, en niemand was zoo vrij er twijfel over uit te spreken. Gelijk er aan alles een einde komt, zoo ook aan dit verlovingsdiner. De dames stonden op en lieten de heeren in het ongestoord genot van hun flesschen. Het meerendeel der maunelijke gasten maakte van de gelegenheid gebruikde glazen werdeu vlijliger geledigd en poliliek (verboden waar in gezelschap van dames tot onderwerp van het gesprek gemaakt. Zoo outspon zich aan tafel een levendig gesprek, waaraan alle aanwezigen deelnamen. Lord Rums dale was echter een te teeder minnaar om zich ook heden naar de eischeu des lands te schikken. Hij maakte gebruik vau ziju recht om bij ziju geliefde 1e zijn en verhet de tafel tegelijk met de dames. Wordt vervolgd). lEHMSCHE ('01 RUT. »u hUd ve^chaoTMBandae-. Woen^Jag- en Yrijdagavond, oitgex»n*e"I »P Feestdagen. 1,iJ de Firma IV J. VAM ME UWBE «e Ter Measen. De Burcemeester van TER NEUZEN, brengt bij deze ter kennisvan de daarbij belanghebbenden dat het door den Directeur der Directe Belastingen enz.teMiddelburg deu "20 Mei 1904 invorderbaar verklaard kohier dei pei- soneele bclasting dezer gemeente oveng deel over bet 1904 No. 2, op beden aan den Ontvangei dei Directe Belastingen, ter invordering, is ter handgesteld en dat ieder verplicbt is zynen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 25 Mei 1904. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Zaterdae ontving de Russiscbe Regeering bericbt over een nitval van generaal Stoessel uit Port-Athur, die vo - komen slaagde. De uitval bad ten doel, de aankomst van een trein met munitie en levensmiddelen, waarvan bij door de draadlooze telegrafie bericbt had ontvangen te vergemakkelijken. De vijand versperde den wegde Russen vielen ben aan en een beftig gevecht ontstond, waarvan de uitslag moet geweest zijn dat de Japanneis terneeeworpen werden met verlies van meer dan 1000 man aan dooden en gewonden. De Russen zouden niet meer dan 116 man aan dooden en gewonden hebben. De troepen van generaal Stoessel kwamen met den trein ^Eeim^bevestiging is evenwel nog niet gekomen en hooestwaarschij nlij k komt die wel nooit. De Japanners verzekeren zelfs, dat er in 't geheel geen gedi»an is en 00k te Petersburg vindt de opvattmg gelool, dat een misverstand in bet telegram oorzaak is da, een ge vecht bij Kaiping als een uitval van bet garnizoen dei VmngRu3sen0g"den6'hun verliezen op bet schiereiland ffier^esneu^idTgenerral1'N^dein (licht)°en 9Pandere gende geheimzinnige ambtelyke telegram uit Tokio Admiraal Togo meldt, dat het eskader kanonneer- booten, bet smaldeel torpedojagers en torpedobooten Vriidagnacht om 1 uur voor een verkenning Port Artliui aenaderd zijn. De verkenning slaagdeondanks het beete kruisvuur van de forten werd er weimg scbade eeleden. Geen ongevallen aan onze zijde. In een nader bericbt wordt met veel nadruk te ver- staan gegeven, dat al de booten de hun toevertrouwde teak hebben ten nitvoer gelegd, 111 weerwil van het beviae vuur der Russiscbe batterijen. Ot die taak bestond in bet wegnemen o. het leggen van mijnen, of in iets anders, wordt met gezegd. Een verslag van schout-bij-nacbt Withoft door admi raal Alexejef aan den Czaar overgeseind oyer deramp, die de Japansche marine heeft getroffen, is slechts in zoeverre van belang, dat de kruiser ,,Nowik en tor- nedobooten de haven van Portb Arthur nitgestoomd ziin om den vijand bij bet onheil zooveel mogelijk afbreuk te doen. Hieruit volgt, dat de haven met voor kleine scbepen is versperd. Generaal Koeropatkin scliijnt te Liao-jang zijn ver- dedieingswerken voltooid en veel versterking ontvangen te hebben. Hij wacbt een slag af, seint een Petersburgsche correspondent. Het bericbt over een groot gevecht dat 48) ,Zeg mij dan, mylord, hoe lang wij tijd hebben om te handelen. Heeft de ellendeliug geen tijd bepaald „Drie dagen, kind slechts drie dagen „Dat is meer dan wij noodig hebben. Last mij in uw plaats treden en het spel in handen ueinen, mylord Gij zult geen lafhartige vrouw op uw plaats vindenik zal handelen als een man Haar oog schitterde, doch een trek van koele beiekening en vastberadenheid lag op haar schoon gelaat. Men zou hebben kunnen denken, een mamiengelaat te zien. Hij keek haar met opmerk- zaamheid aan, en zijn gelaat kreeg een glimp van bevrediging en kalmte. ,/Wat zal er gedaan worden vroeg hij. ,/Lord Rumsdale zal morgen aanzoek bij u doen om mijn hand," autwoordde zij fier. ,/Je wilt je verloven kind Is dat niet zeer ouverstaudig van je ,/Laat mij begaan, mylord. Mijn weg voert naar de plaats, die wij gevaar loopen te verliezen. Ik vroeg uw vertrouwen en ge hebt het mij toe gezegd. t olgens mijn overtuiging is er voor ons slechts dezen eenen weg, laat mij dien ongehinderd bewaridelen hij zal ons het doel doen bereiken." ,/Beu je wel zeker, dat je bij den lord op geen bezwaren zult stoolen //Hij bemint mij dat is voldoende, eeleverd is en waarin de Japanners verslagen werden. is onwaar. Wel wordt er dagelijks gescbermutseld De JunanoerB hebben verkenningen in menigte in 0. richting van Liao-jang gedaan, maar trokken aanstonds terug, toen er kracbtig weerstand werd geboden. Eemge Japansche afdeelingen naderden Moekden. Zij zijn ot om Koeropatkin's stellingen beengetrokken of door zijn linien gekomen. Renter seinde den 20n uit Nioetsjwang, dat bet doel van de bewegingen der Japanners in de richting van Liaojang en Haitsjeng, naar men op goed gezag zegt, is om de Russen daar naar het Noorden te trek ken, terwijl de Japanners in bet Zuiden dan hun toebereid- selen voor de inneming van Port-Arthur zouden kunnen voltooien. In elk geval staan de Russen er nu sterker dan een week geleden en hebben, zooals men verder hieronder ziet, Nioetsjwang weer bezet. Foesan, 21 Mei. Volgens bericht uit Russi.sche bron hebben 2000 Russen Sioejen weer bezet. Er zouden kozakken zijn gezien in de buurt van Kao-li-meun en 21 K.M. we'stelijk, maar niet op den hoofdweg naar Liao-jang. De Russen sturen naar alle kanten afdeelingen op verkenning uit, maar zij vechten niet, bekalve wanneer zij verreweg sterker zijn. De Japansche verbindings- lijnen worden beveiligd door de strijdmacht die te Takoesjan is geland. Tokio, 21 Mei. Te 7 nur's avonds hebben de Japansche troepen, welke te Takoesjan geland waren, ongeveer een eskadron Russische cavalerie te Wan-tsjia-toen, 11 K.M. ten noorden van Takoesjan, omsingeld en op de vlucbt gedreven. Van de Russen werden verscheidenen edood en gewond, en een ritmeester gevangen genomen. >e Japanners leden geen verliezen. Nioetsjwang, 22 Mei. De Russen hebben de stad weer bezet met vrij aanzienlijke detacbementen artillerie en bereden infanterie. Petersburg, 23 Mei. De officieren van den generalen staf denken dat de verandering in den toestand, ver- oorzaakt door de verliezen die de Japanners in den laatsten tijd ter zee hebben geleden, tot de herbezetting van Nioetsjwang geleid heeft; want de meerderheid van de Japansche vloot bad Koeropatkin er toe gebracht die plaats op te geven. Waarschijnlijk denkt Koero patkin nu, dat. de vloot van admiraal Togo zal trachten, transportschepen om het schiereiland Liaotong heen te geleiden, uit vrees voor aanvallen van admiraal Witgert. Londen, 23 Mei. De op zee rondzwalkende corres pondent van de /limes" seint dat het legercorps van generaal Okoe, bij zijn taak om Port-Arthur te nemen, een bardnekkigen tegenstand ontmoet. Uit allesblijkt, dat het Russische garnizoen besloten is, 'tzoo lang mogelijk uit te houden. De kanonnen der onklaar ge- raakte oorloggscbepen zijn op nieuwe kustbatterijen ge- plaatst, die de noordoostelijke omgeving van Kin-tsjou deltken en 00k de omgeving van Dalni, dat de Japan ners. nog niet hebben bezet. Indien de Russen volhar- den in de houding, welke bun verdedigingswerken te velde schijnen aan te duiden, dan zal Port-Arthur zonder groote offers niet vallen. Londen, 23 Mei. De .Daily Chronicle" verneemt uit Tokio, dat bet aantal officieren en manschappen, bij de ramp van de .Hatsoese" en de .Josjino" vergaan, 900 beloopt. Tokio, 22 Mei. Tijdens een verkenning, die admiraal Togo Vrij dag bij Port-Arthur uitvoerde, heeft een gra- naat den torpedojager ,/Akatsoeki" getroffen en een officier en 24 man gedood. Londen, 24 Mei. De /Morning Post" verneemt uit Shanghai, dat 100 locomotieven en 800 wagons, te Liao- jeng °bijeengebracht, gereed> staan om goederen en pas- sagiers naar het noorden over te brengen. Hieruit maakt men op, dat de Russen een terugtocht voorbereiden. Londen, 24 Mei. De //Daily Chronicle" verneemt uit Tokio, dat Alexejef den gouverneur van Moekden ge- /iistte, de in de omstreken van die stad vertoevende Russische deserteurs gevangen te nemen. De gouver neur weigerde echter dit bevel uit te voeren. Loaden, 24 Mei. De //Daily Mail" verneemt uit Jing- kow Het 2e Japansche legerkorps rukt langzaam op van Pitsevo en Port-Adams om, in vereeniging met de zeemacbt, een aanval op Kin-tsjou te doen. Het zal 00k het schiereiland op zijn smalste plaats bezetten, wat noodig is om Port-Arthur gebeel van de buitenwereld af te sluiten. Generaal Euchs zal waarschijnlijk, geholpen door de garnizoenen van Dalni, Farsenwan en Kin-tsjou, hevigen tegenstand bieden. De Japansche eskaders in de baai van Port-Adams en voor Dalni maken zich gereed de tlanken van het Russiscbe leger op het schiereiland aan te vallen, terwijl het tweede Japansche legerkorps een frontaanval zal uitvoeren. De Japanners maken tot nog toe geen voorwaartsche beweging naar Nioetsjwang of Tatsjitsjao. Petersburg, 23 Mei. Admiraal Skrydlof is gister te Wladiwostok aimgekomen. Men vermoedl, dat zich tusschen Wladiwostok en Gensan een Japansch kruiser-eskader opboudt. Tokio, 23 Mei. De oorlogskosten van het uitbreken van den oorlog af tot Maart 1905 worden op 410 millioen yen gescbat. De helft hiervan heeft de Japansche regeering reeds door de eerste leeningen verkregen. Wei-hai-wei, 23 Mei. Tengevolge van de talrijke drijvende Russische mijnen, zijn de bemanningen der Cbineesche jonken bevreesd geworden. De meesten weigeren de haven te verlaten en slechts enkelen durven, tegen een hooge vergoeding, nog levensmiddelen naar Port-Arthur over te brengen. Rome, 21 Mei. Nisard, de Fransche gezant bij het Vaticaan, verlaat Rome naar bet beet, met vervroegd verlof tengevolge van een bevel der Fransche regeering. Dehavenna, die nog in Frankrijk is, zal te Rome komen, om de leiding van bet gezantschap over te nemen in kwaliteit van zaakgelastigde. Rome, 21 Mei. Nisard is heden om 8 u. 40 vertrokken, Bij bet afscbeid nemen zeide hij tot de menschen die hij de handdrukte: Tot weerziens Kardinaal Mathieu autwoordde Tot weerziens tot spoedig Rome, 21 Mei. In strijd met de eerst aangenomen voorstelling, verzekert men nu, dat Nisard eenvoudig teruggeroepen is en niet bloot met verlof gaat. Kostantinopel, 24 Mei. De schoonzoon van den Sultan Kernel pacha en andere hooggeplaatste ambtenaren zijn gearresteerd, naar aanleiding van de ontdekking van geheime correspondentie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1