A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Zaterdag 21 Mei 1904. 44e Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,38*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bashouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr\js slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ■lit it ljlad veJracUiJnt Maandag-, Woensdag- en 1 rij.1 agavoi.dde> "1» l et^t.lageii. Iiij «ie Kirn.a IV J. VAST 1»K M A AUK te Ter Ulensen. ElEiE/STEl BIj-AJD- %r<<-£T-- Wegens het Pinksterfeest Zal a. s. Maandag geen nummer van dit blad verschijnen. Op grond van volgnummer 66 van de voorschriften omtrent het militair genees unr .g onderzoek is te Middelburg een der manschappen, die tot korte oefening is ingelijfd, afgekeurd. Bedoeld artikel verklaart een militair ongeschikt voor den dienst bij de zee- of landmacht, die he volgend gebrek heeft //Domheid (imbecillitas) in dien graad, dat de persoon ongeschikt blijkt te zijn om in den dienst geoefend te worden. TER NEUZEN, 20 Mei 1904. De klerk der posterijen en telegraphie 2<" kl. J. Berkhout is van Hulst naar Hellevoetsluis verplaatst. Boschkapelle. De ongelukkige J. de R., blind en bijna doof zijnde, die voor enkele maanden toen hii in 't klooster te Hontemsse verpleegd werd, krankzinnig werd, beeft zijn verstand terug- gewonnen; er is namelijk bericht ontvangen, dat hij uit het krankzinuiggesticht gehaald moet worden. Wat zal er nu met den man gebeuren ludertijd zijn er nog al moeilijkheden geweest over de vraag, wie de man moest onderhouden. De docbter van A. S. alhier zag, dat een iong kuikentje met uit het ei kon. Zij hielp bet beeslje en zag nn, dat er nog een kameraadje bij was in denzelfden dop, dat dus tegeHjkertijd werd bevrijd. 2 volwassen kuikens uit een ei is een geval, dat bijna uooit voorkomt. Voor de werkieziug voor een lid van den gemeenteraad, in plaats van t overleden lid D. Ferket, zijn twee candidaten gesteld, namelijk de heeren P. v. Eerdenburg en P. Kox. stoppeldijk. De werkzaamheden voor den bouw van het gemeentehuis zijn begonnen. Met September moet het in gebruik kunnen genomen worden. RECHTSZAKEN. Arromlissements-reclitbank te Middelburg. De recbtbank beeft in hare zi ting van 20 Mei de volgende voimissen iiitgesproken J. V., oud 30 j., arbeider te Kauter (Clinge), is wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. C. G., oud 25 j., scbipper te Ter Neuzen, i| wegens verduistering veroord. tot 2 maanden .-^vang. 1. P. J. Houd 30 j., zonder beroep, J. P. M., oud 21 j., letterzetter, 3. F. M., "TaJ 19 j., bakker, alien te Ter Neuzen, zijn wegens miskandeling ieder veroord. tot 6 weken gevang. H. M. de Koningiu heeft 40 doen toekomen aan de weduwe K., te ateren, die door een brand have en goed verloor. Een tienjarig zoontje van een arbeider van den landbouwer Van Gaalen aan de Huofdvaart te Haarlemmermeer, is springende op eeue in gang zijnde driewielige kar gevalien, waarna de wageu over het kind heenreed. Door de rnoeder, die het nog gewaarschuwd had, werd het dood opgeuomeu. Te Hilversum was Dinsdag een werkman, J. Dekker, sedert 70 jaren onafgebroken werkzaam bij den zelfden patroon, den heer H. de Wit, tapijt- fabrikant aldaar. Tegen J. v. K. is proces-verbaal opgemaakt omdat hij verleden jaar aan elk der arbeiders op de Conservenfabriek te Alblasserdam f 10 zou beloofd hebben, indien zij het werk neerlegden. Te Raevels, bij Turnhout, is Dinsdagnamiddag een groote uitgestrektheid bosch afgebraod. M taireu en de brandweer van Turnhoac waren des avouds het vuur nog niet meester. De eigenaar van een woonwagen bemerkte toen hij bij Alkmaar vertoefde, dat 't onder- stel van zijn rollend heis hem dreigde te outval- len. Met behulp van een kameraad wist hij daar raad op, de heeren openden 's nachts het wagen- huis van een landbouwer aan den Westdijk, haal- den er een kapwageu uit en zetteu dien in de buurt in het land, maar na het onderstel onder den woonwagen te hebben geplaatst. Ebd frisch verfje er op, en klaar was 't. De inspecteur van politic te Purmerend snapte den woonwagenman echter in die gemeente en bracht hem naar Alkmaar, waar de dief bekende. Zijn medeplichtige is later ook door de politie in bewaring gesteld. Aan den Haarlemmerweg tusschen Sloter- dijk en Amsterdam zijn in het vroege voorjaar jonge boomen geplant, omgeven door beschermend Dezer dagen is een dief bezig geweest al het gaas mee te nemen. De rijksveldwachter P. van Sloterdijk mocht het gelukken den dader te ont- dekken. Te Pijnacker had een vprschrikkelijk onge- luk plaats. Terwijl de bouwman V. met zijn bij hem inwonenden zwager L. bezig was om pa- len in den grond te slaan voor het zetten van een heining, geraakte de slegge (groote houten hamer) in een boomtak verward, waardoor het zware voorwerp zijn stuur miste en met zulk een kracht op het hoofd van den ongelukkige L. neer- kwam, dat de hersens bloot kwamen. De getrof- jene is overleden. Reeds op den eersten dag der Groningsche kermis zijn 8 horloges en een aantal portemon- naies gerold Bij de veroordeeling wegens overtreding der jachtwet verklaarde de recbtbank te Almelo on langs verbeurd de opbrengst van een haas. Op grond dat dit in strijd met de wet is, concludeerde het Openbaar Ministerie bij den Hoogen Raad thans tot vernietiging van het vonnis der Recht- bauk voornoemd voor zoover betreft de verbeurd- verklaring van die opbregst, en tot verbeurd ver- klaring alsnog van den haas. Aangezien er verschil van meeuing bestond over de uitspraak van het woord corrigeeren, werd aan de vijf professoren in de Nederlandsche taa! der universiteit gevraagd of de uitspraak met g of zj moest zijn. Twee dier heeren gaven met opgaaf van redenen te kennen, dat de uit spraak moest zijn met g; twee anderen met zj, en de vijfde men kan ze beide gebruiken. Leergeld betaald Een te Amsterdam vertoevend handelsagent maakte in een cafe kennis met een Duitscher, die zich ingeniear ,/Von Hnkkeu" noemde en hem wist over te halen 'a avonds wat uit te gaan. Een vriend van „Von Hukken" sloot zich bij hen aan en na den avond in elkaars gezelschap doorgebracht te hebben, kwamen zij ten slotte in een cafe in de buurt van de Nieuwmarkt, waar met aodere personen kaart werd gespeeld. De nieuwe vrienden wisten toen den handelsagent te bewegeu hun 100 mark 60) te leenen maar in een volgend cafe verdwenen zij plotseling, natuurlijk met het geleende geld. Jan Visser, te Westeruieland, vernam Dinsdag, dat een zeedier strandde aan de Lauwers en hij bracht het aan land, 't Gewicht van het dier bedraagt ongeveer zeshonderd pond, de lengte tien voet. De omvang van het lichaam is zoo groot als van een paard. De donkere kleur van het bovenlijf komt overeen met die van den bruiu- visch, het onderlijf is echter lichter gekleurd, als 't ware grijswit. Op de bovenkaak bij den neus is een witte streep van een paar vingers breed. Kiezen ontbreken, maar 't aantal tanden is boven 2 maal 23 en beneden ook. Er bestaat te Amsterdam eene vereeniging die den naam voert van Directe hulp in nood voor alle religies", van welke vereeniging Philip Appelboom secretaris en Jacob de Brave bode is. Wanneer deze beide namen nog geen voldoende •rtrouwen mochten wekken, zou het feit, dat de Vereeniging aan hare coliectanten 50 procent van het gecollecteerde als loon uitkeert, dat vertrou- wen kunnen staven. Immers coliectanten, die pro Deo zouden willen collecteereu, zijn niet te krijgen en volgens den secretaris der vereeniging wordt menige arme drorn- mel door het collecteeren aan een daggeldje ge- holpen, terwijl van de resteerende 50 procent de „arinen van alle religies" werden bedacht. Op 21 Februari collecteerde Johannus Andreas E. met een bus der vereeniging en fla een uur collecteeren rnerkte hij zooals hij beweert dat de bus door het rommelen was opengespron- gen. //Om het geld niet te verliezen" nam hij het er uit en stak het in zijn vestjeszak bij ziju eigen geld. Maar de 16jarige B. 3. van Gaeien, die in de Plautage Parklaan achter den coliectaut liep, zag dit en zei Wat doe je daar, dat is van de armen, daar mag je niet aankomen z/Hou jij je mond kwajongen antwoordde de coilectant. Maar de ^kwajongen" volgde hem en zei tot alle voorbijgangers //Die man heeft uit debus gestolen." Eindelijk zei hij dit ook tot een agent en de coilectant moest mee naar 't bureau. Woensdag stond hij voor de 5de Kamer der Amsterdamsche recbtbank terecht. De secretaris der vereeniging van alle religies" was van oordeel, dat de bus, die met een haugslot gesloten was, best van zelf kon opengesprongen zijn. Het O. M., waargenomen door Mr. Besier, was echter van oordeel, dat dit onmogelijk was. Spreker gaf den joDgen, die den diefstal uitbracht, een pluimpje en eischte tegen den coilectant twee maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Een adelJijke familie te Paria, De Perduca Pini, is Dinsdag door een verschrikkelijk ougeluk getroffen. Een brand, waarvan de oorzaak tot heden niet bekend is, heeft het kasteel van De Perduca Pini in de asch gelegd. De drie jongste gravinnen, gravin Ida, achttien jaar oud, haar zuster, 16 jaar oud, en het jongste meisje, Lorenza, van 6 jaar, zijn alle drie in de vlammen omgekomen. Proeven met den Santos Dumont 7. De jongste proeven, genomen met den Santos Dumont 7, hebben enorm succes gehad. Zij worden, indieu het weder, gunstig is, de volgende week voortge- zet. Met den Santos Dumont 7, een kolossalen ballon, wii de beroemde luchtschipper den Grand Prix voor luchtvaart van de tentoonstelling te Sint-Louis halen. In het bosch van Heinault, gelegen in het gebied van den Londenschen graafschapsiaad, huist sedert 21 jaar een zonderling, Dr. William Bell. Hij is nu zeventig jaar. In het dichtst van het bosch, waar de wandelaars hem niet vinden, houdt hij verblijf. Hij voedt zich meest met groente, die hij daar teelt. 's Winters maakt hij zich een tent van zakken die hij over lage takken uitspreidt. Maar zomers leeft hij geheel in de open lucht. Onlangs zeide hij aan een verslaggever, die hem in zijn schnilhoek ontdekt had, dat hij 83 jaar zou worden en in zijn bosch sterven. Maar het zal niet zoo mogeu zijn. De graafschapsraad wilde den kluizenaar uit het bosch hebben, en de rechter heeft hem bevolen heen te gaan. En hij had den graaf schapsraad ook nog een shilling te betalen als vergoeding voor schade aan land en boomen. Dr. William Bell moet nu naar de beschaving terug. Een afschuwelijke misdaad is in een dorpje bij Aisne gepleegd door twee joDgetjes van nog geen zes jaar. De ouders van een kindje van twaalf maanden waren uitgegaar., de zorg over het kind opdragend aan een oudere dochter die echter uitgiug. In haar afwezigheid kwamen de twee jongens het huis binnen. Zs nai.en het kindje uit de wieg, deden het in een zak waarvan zij de opening dicht stopten met gras, en wierpen het toen in een grooten pot met vet die op het vuur stond. Daarna gingen zij er van door. Een paar uur later kwam de dochter thuis, en tot haar schrik kon zij het kind niet vinden. Eerst toen de rnoeder thuis kwam, ontdekte deze het kind in de pot. Het was niets tian eeu massa gekookt vieesch. Majesteitsschennis. In Berlijn is een soldaat die zich een oneerbiedige opmerkiug omtrent den Keizer veroorloofd had, veroordeeld tot majesteits schennis. De soldaat maakte deel uit van een escadron, belast den Keizer op zijn terugkeer van Venetie een salut te brengen. Op het oogenblik, waarop de trein passeerde, commandeerde de bevelvoerende officier het salut. Toen zeide de soldaat tegen zijn kammeraad MDe Keizer had wel even de trein kunnen laten stoppen, dat we hem ten minsle hadden kunnen zien, al wil hij ouzen groet niet beautwoorden." De sergeant, die deze woorden hoorde, liet den soldaat gevangen nemen. Door den krijgsraad werd hij met groote ge- strengheid tot zeven jaar dwangarbeid veroordeeld en daarenboven voor altijd uit het leger gejaagd. Te Mechelen is een 1 7jarige arbeider binnen in een ketel zoodanig door vlamvattend pek ver- wond, dat hij weldra aan de gevolgen bezweek. De jongeling was de eenige steun voor zijn rnoeder, een weduwe. Ook een woonwagen. Een Amerikaansche millionair heeft een reis- auto laten maken, die twee slaapkamers, een salon, een badkamer, een eetkamer en een keuken bevat. De auto wordt gedreven en verlicht door eleclriciteit, opgewekt door een dynamo onder den vloer van het rijtuig. Het gevaarte, 20 meters lang, kost f 100,000. Te Lexis, nabij de Franscbe grens, brak een plank van een stelliug, waarop drie metselaars, ruim acht meter van den grond stonden te werken alle drie stortten omlaag. Twee hunner werden dood opgenomende derde stierf weldra. Deze arbeiders laten drie weduwen en tien kinderen achter. Een jong echtpaar uit Leeds, op de huwelijks- reis door Zwitserland, is in de Reuss verdronken. Ze wandelden langs de rivier toen de jonge vrouw uitgleed, in haar val haar man meeslepend. Hun lijken zijn verminkt teruggevonden. Ze hadden oorspronkelijk bet plan Vrijdag naar huis te gaan, maar hadden hun verblijf nog verlengd. Jack, de olifant nit den dierentuin te Gent, is Dinsdag doodgeschoten. Bij den onlangs ge- houden verkoop van dieren te Gent was hij het eigendom geworden van den heer Hillaert, een GenteDaar, die hem overdeed aan den dierentuin van Londen. Maar toen men daar hoorde, dat Jack een zeer boos en slecht opgevoed dier was, is de koop vernietigd geworden. De heer Hillaert was toen vrijwel verlegen met Jack en heeft hem tenslotte laten doodschieten. Het dier kreeg eeu kogel boven het rechteroog, viel neer en werd afgemaakt. Het vieesch werd gezouten en in tonnen gedaan. Hoe gevaarlijk het is om op roekelooze wijze met petroleum om te gaan bij eeu brandende kachel, bleek weder te Ka'in, bij Doornik, waar een 15jarig dienstmeisje het vuur wilde aanwak- keren door er petroleum op te gieten. Zij ge raakte in brand en kwam op vreeselijke wijze om het leven. Hetzelfde overkwam een dame in Doornik, die zoo hevige brandwonden bekwam dat zij er aan zal bezwijken. Een derde geval van dien aard, ook in Doornik, liep beter afde diensbode van een horlogemaker werd gewond, dcch niet levensgevaarlijk. In het Crystal Palace te Londen is Zater dag een eigenaardige sporl-tentoonstelling geopend, die drie en een halve maand zal duren. In de nistorische afdeeling trekt vooral de aandscht de bal, waarmee de koning speelde toen hij nog prius van Wales was, en waarmee hij geen enkel punt behaalde in een wedstrijd van de Prince's C ub, zooals men elkander toefluistert. Verder vindt men er het geldstuk dat met zijn ,/kruis of munt" de keuze der plaatsen gaf aan den cricket-captain Warner op zijn jongsten tocht met eeu Engelsch elftal door Australia. Ook is daar te zien het kegelspel, waarmee admiraal Drake zich te Plymouth vermaakte, toen men hem do 5ECZESSCHE COURAJBT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1