A o e m e 8 n Nieuws-5en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Afsluiting weg. Zalerdag 14 Mei 1904. 44e Jaar ang. Binnenland. Gemengde berichten. abonnement ebbSTE ZBTjA-JD. o Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1, y-naoi Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren bushouders. Eranco per post: Voor en Brieven- ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentienv6or 3 uren op den dag der uitgave Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat bliikens missive van Gedeputeerde Staten van Zee'land, d. d. 22 April 1904, No. 144, 2e Afdeeling, het verkeer over le. de brug in den Kinderdijk No. 1, van den Ligger der wegen en voetpaden m de gemeente Axel, van 16 Mei a. 8., voo, middag 6 uur, tot 18 Mei a. S., namiddag 6 uur 2e. de brug in den Langen weg No. 2, van den Ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Axel, van 24 Mei 8., voor- middag- 6 uur, tot 26 Mei a. 8., namiddag 6 uur en 3e. de brug in de Derde Verkorting No. 32, van den Ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Axel, van 30 Mei a. 8., voormiddag 6 uur, tot 1 JuTVt na middag 6 uur, zal zijn afgesloten. Axel, 6 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Het laatste werd met algemeene stemmen aa^ge- nomen. y Vervolgens werd in een gesloteu zitting net prim, kohier van den hoofdelijken omslag behaadeld. Aan de thans geeiudigde acte-examens in Zeeland werd deelgenomen door 73 mannelijke en 44 vrouwelijke candidaten. Van hen werden afgewezen 22 m. en 18 vr. candidaten en slaagden 51 m. en 26 vr. Voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek 14 in. en 7 vr. candidaten examen af. legden 2 vr. afgewezen en Van deze werden 5 m. en er slaagden 9 m. en 5 vr. Voor de nuttige handwerken werden 3 candi daten geexamineerd, van wie er 2 werden afgewe zen en 1 slaagde. Volgens mededeeling van den Iuspecteur over het Loodswezen zijn de navolgende tonnen verlegd 1. De spitse ton No. 3 van de Honte naar ongeveer: 51° 25' 2" N.b. en 1° 12' 5" W.l. in 98 d.M. water 2. De spitse ton No. 4 van de Honte naar ongeveer: 51° 24' 46" N.b. en 1° 11' 7" W.l. in 63 d.M. water en 3. De stompe ton No. 5 met aigeknotten kegel van het Pas van Ter Neuzen naar ongeveer 51° 23' 4" N.b. en 1° 8' 29" Wl. in 127 d.M. water. werd opgedragen en waaraan door velen werd deel genomen. De kerk was half vol. Na de mis ging men de koffie gebmiken in het logement //De Kroou," waar de oudjes zich het ontbijt wel lieten smaken in keurig versierde stoelen gezeten. Ondertusschen begon onder de aanwezigen (wij telden er een honderdtal) eene feestelijke stemming te heerscheu, totdat men te half elf eene wandeling door het dorp deed, om vervolgens weer stoets- gewijze naar het Hoekje te vertrekken en de feestvierenden thuis te brengen, waar het feest in den huiselijkeu kring werd voortgezet. Ook om en bij de woning van het jubelpaar waren prachtige versieringen aangebracht. Ook daar ging alles even net en orderlijk toe, zoodat wij de feest- commissie en alien die voor deze zaak wat gedaan hebben geluk mogen wenschen. Het weer was mooi, iets ongewoons tegenwoordig. Terwijl alzoo den dag in feestvreugde werd doorgebracht, lag niet ver van 't dorp in de zoo- genaamde schommeling een jong mensch met den dood te worstelen en heeft den laatsten snik moeten geven, eer dat hulp kwam opdagen. Het was de 28jarige C. V., die in de bosschen hout was gaan sprokkelen. Op de thuisreis met een zware vracht beladen is hij in een slootje gevallen en jammerlijk verdronken, De ongelukkige leed aan toevallen. Is herberg door zijn ligging het sociaal verkeer" #in hec be- buonder een herberg //geen vrees voor een bizonder geval. drank- wel- De Minister van Waterstaat maakt bekend, dat de scheepvaart door de spoorwegdraaibrug over het Kauaal door Zuid-Beveland nabjj Vlake gestremd zal ziju in den naeht van lo op 16 dezer van het passeeren van den laatsten trein op den 15den ongeveer 10.45 uur des avonds tot na het passeeren van dea eersten trein op den 16den ongeveer 5 30 uur des voormiddags. TER NEUZEN, 13 Mei 1904. Door stembevoegde ingelanden van den Coe- gorspolder werd besloten, Gedeputeerde Staten van Zeeland te veizoeken, het voorstel tot oprich- ting van het ontworpen waterschap in te trekkeu eene overeenkomst te sluiten tusschen al de be- trokken polders en waterschappen voor het voor gemeeuschappelijke rekening in orde maken van de eerste waterkeering achter de zeedijken van den Nieuw-Othene en Ser-Lippens polder en tot bet verkrijgen van de toezeggiug der regeering, dat voor rijksrekening zal worden voorzien in den toestand voor het deel der waterkeering, gevormd door den noordelijken dijk van het rijks afwate- ringskanaal. Met ingang van 17 Mei a. s. zal het Rijkstelephoonkantoor te Hoek op werkdagen geopend zijn van 7,30 tot 11,80 uur voor alsmede van 2 tot 4 en 5 tot 8 uren namildags (Green' wrchtijd). Op Zon- en feestdagen blijft het kantoor gesloten. Zooals nog in een deel der oplaag van ons vorig nummer is gemeld, slaagde j.l. Woens te Utrecht voor het examen als onderwijzeres, mej, M. de Voider van Hengstdijk. In de Dinsdag te Hulst gehouden raads- zitting bevond zich onder de ingekomen 'stukken een request van de regenten van het liefdehuis om een onderaardschen tunnel aan te leggen naar een tegenoverliggend perceel, waar stalling en keuken voor dat gesticht zullen worden gemaakt. Wegens het late inkomen werd deze zaak ter fine van advies gesteld in handen van Burg, en Weth. De stembureaux voor de op 17 Juni en 29 Juui a. s. eventueel te houden stemming en her- stemming voor leden der Prov. Staten werden saamgesteld. De in de vorige zitting verschoven behandeling eener verordening op de mazelen had nu plaats. Ingekomen was een veranderde redactie van art. 1 van het lid den heer Mr. Van Alphen en een bijna nieuw concept van het lid den heer Adriaanse. Stoppeldijk. De feestcommissie, ingesteld bij de installatie van den Z.Eerw. heer Pastoor heeft tot slot barer werkzaamheden, de rekening van inkomsten en uitgaven opgemaakt. Ofscboon een flink bedrag ingekomen was, meeuden velen, dat, met het oog op het fliuke program en de degelijke versiering, men op een nadeelig saldo kon voor- bereid zijn. Men is echter niet verder gesprongen, dan de stok lang was het is namelijk gebleken, dat de rekening kon sluiten met een batig saldo van 8,58% welk bedrag aan het R. K. Armbe- stuur is geschouken. Zeker is hiermede gehandeld en naar den zin van den Z.Eerw. heer Pastoor en van degenen, die bijgedragen hebben. Lamswaarde. De algemeene vergadering van de leden van onze Boerenleenbank heeft het salaris van den kassier dezer instelling voor dit jaar verhoogd tot 110 G. Voorzeker mag dit een billijk besluit genoemd worden, aangezien de werkzaamheden van den betrokkene zeer zijn toegenomen, door het drukke gebruik, dat van de Bank wordt gemaakt. Lamswaarde mag groot gaan op zijne Boeren- leeubank, die tot de uitgifte van zijn lOO'*' spaarboekje is genaderd. St. Jansteen, 11 Mei. Reeds gisterenavond begon er leven in de brouwerjj ik wil zeggen in het dorp te komen. Zware hamerslagen dreunden en dreven de pinnen in den grond, ten eiade de traditionneele sparretjes te kunnen plaatsen langs den weg, wat's avonds dan ook nog geschiedde in goed vertrouwen, dat niemaud ze gedurende den uacht zon verwijderen of beschadigen. Hedenochtend was men er bij als de kippen. Om vier uren begonnen enkele ambachtslui door anderen geholpen met het plaatsen van een paar eerepoorten, die met de sparretjes de hoofdnerven van het versieringswerk zouden uitmaken, welk alles door vlugge meisjeshanden als bij tooverslag werd uitgedost op eene wijze, die van haar goeden smaak een schitterend getuigenis aflegt. Dit alles geschiedde ter eere van een paar arme oudjes D. E. Seghers en A. C. van Wemmel, die ter kerke zouden komen bij gelegenheid hunner vijftigjarige echtvereeniging. Om zeven uren kwam de fanfare bijeen en trok naar den Heikant (het Hoekje), waar zij zich met de eerewacht te paard vereenigde aan het huiaje van bovengenoemd echtpaar, te einde hun te bege- leiden naar het dorp. De jubilarissen waren gezeten in een prachtig rijtuig, voor deze gelegenheid door den heer Rottier welwillend afgestaau. Voor hun rijtuig ging al spelende de fanfare en er achter volgde de eerewacht en verdere be- langstellenden per rijtuig of te voet. Om acht uren begon de plechtige mis, die door den WelEerw. heer Buijsrogge, kapelaan alhier RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 13 Mei de volgende vonnissen uitgesproken J. W., (het door gansch Zeeland bekende ffSefje") oud 44 j., leurder, zonder bekende woonplaats, is wegens oplichting en het plegen van ontuchtige handelingen veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. A. v. D., oud 27 j., visscher te Graauw, is wegens mishandeling veroordeeld tot 3 weken gevang. A. H., oud 38 j., hoofd eener byzondere school en J. L., oud 34 j., onderwyzer, beiden te Zaamslag, beiden appellanten van een vonnis van het kantongerecht te Ter Neuzen, zijn ter zake van overtreding der wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134) ontslagen van rechts- vervolging. J. C. F., oud 30 j., veldarbeider te Axel, is wegens diefstal veroordeeld tot 1 inaand gevang. A. M. B., oud 29 j., huisvrouw van J. v. d. V. te Axel, is wegens vernieling vrijgesproken. Te Groningen maakt men zich ongerust over de bemanning van den nieuwen stalen gaf- felschoener //Drie Gebroeders", kapitein Suk, thuisbehoorende te Groningen, welke in het be gin van Maart van Schotland naar Noorwegen met steenkool vertrok en van wier aankomst in eenige haven niets vernomen is. De bemanning bestaat nit den kapitein, vier kinderen en drie knechts. Te Groningen is een schoolgaand meisje van acht jaar achtergelaten Een bijzonder geval. Burgemeester en wet houders van onderscheidene gemeenten blijven maar dapper voortgaan - schrijft het //Huisgezin met het verleenen van drankwet-vergunningen boven bet maximum. In een nummer van de //Staatscourant" telde het blad er dezer dagen acht te gelijk. Letterlijk alles is in de edelachtbare oogen een ^bizonder geval". Treki herbergier A. emit en B. erin, een z/bizonder geval" Is een cafe #van ouds de plaats van uitspan- ning voor de meer gegoede ingezetenen" een bizonder geval. Is vergnnning //een voorwaarde voor het vooit- bestaan der inrichting" een bizonder geval. Is een cafe door zijn //meerdere groote" een aangewezen gelegenheid voor het houden van vergaderingen, bijeenkomsten, verkoopingen een bizonder geval. een iang van geval. Levert een misbruik op" //Etcetera." Er mankeert nog maar aan, dat men een gedanen hospes ook als een bizonder beschouwt. De kievietseierenhandel in Eriesland welke voor velen in de provincie in het voorjaar een bestaan oplevert is jl. Vrijdag voor dit jaar geeindigd, dewijl, ingevolge art. 22 van de Jachtwet, na 5 Mei het verkoopen, te koop uit- stallen of vervoeren van die eiereu verboden is. Het getal kieviten en dat der geraapte eieren in de provincie was dit jaar belangrijk grooter dan in vorige jaren, een gevolg van het gunstige weder gedurende den broedtijd en den lageren waterstand. Het getal eieren, dat in bet afgeloopen seizoen werd geraapt, wordt geschat op 180,000 200,000, wat, tegen een gemiddelden prijs van 14 cent per stuk, een bedrag maakt van 25 it 28 doizend gulden aan zuiver arbeidsloon, onge- rekend nog het groot getal eieren van griet, tjirk, snip, kemphaan enz., welke niet zoo be- paald gezocht, doch in het voorbijgaan medege- nomen worden. Niet meer dan een derde van den voorraad eieren bleef in het land, de overige werden naar het buitealand verzonden en ter markt gebracht, voornamelijk naar Engeland, Erankrijk en Belgie, ook hadden op bestelling, verzendingen plaats naar Weenen, Petersburg en Konstantinopel, zelfs naar Algiers en Egypte. De hoogste prijs der kievitseieren was in het begin van het seizoen in het laatst van Maart nl. f 2 per stuk. In dien tijd zijn geen eieren naar het buitenland verzonden, om- dat men daar dien hoogen prijs er niet voor over heeft. De laagste prijs was 11 eent, Donderdagjl. Het Rijk tegen het Rijk. Op 19jarigen leeftijd moeten onze jongens in dienst. Velen raken er door hnn betrekking kwijt, of moeten hun stiidien onderbreken. Maar men dringt er van alle kanten op aan, dat patroons of directeuren van scholen, ter wille van het landsbelang clement mogen zijn. Dat zij de betrekkingen zooveel mogelijk open- honden of onderbroken stndie weer op gang helpen. Na worden er echter door het Rijk opzichters voor de mijnen in Limburg gevraagd. Opleiding daartoe begint beneden den 17jarigen leeftijd. En als voorwaarde geldt, dat men vrij zij van dienstplicht. Het is het Rijk zelf, dat deze voorwaarde stelt. Is het niet sterk („D. van Noordbr.") Een paard op visite. Te Daventer ge- raakte een paard in den stal los, wandelde de stad door en kreeg op een gegeven oogenblik lust een woning binnen te gaan. De vrouw wasjuist aan de schoonmaak. Het schopte achteloos een pot met kalk en een met teer omver, waarvan de inhoud zich in iiefelijke eenheid op den vloer vermengde. Verder trapte de rossinant een paar stoelen stuk herleidde een servies tot gruis, smeeC een koffiekan tot scherven en stond vast tegen den muur, zonder verder te kunnen. Op dat oogenblik kwam de eigenaar binnenloopen. Het kostte heel wat moeite, het paard weer uit de woning te krijgen. De vrouw vroeg natuurlijk schadevergoediug voor haar boelfje, waarop de eigenaar leukweg antwoordde //Datt'm toch wel had vast-ebonden"maar hij eindigde met de vrouw schadeloosstelling toe te zeggen. Te Nijehorne (Er.) was de bakker S. des nachts in de bakkerij aan het werk, toen hij een manspersoon zag afgaan op de woning van den winkelier Faber. Hij zag dat de persoon een spade onder het winkelraam plaatste en dit aldus opschoof. Ook zag hij dat de man iets van de uitstalling wegnam en zich daarmede snel ver- wijderde. De bakker wekte nu den winkelier n te zameo 5ECZE5SCHE COIRAVT. uitgezooderd op FeestdageD9 l»ij de Firnia P. JF. VAM DE HI DE te Ter A'enzen« »it Mad ve*scl»ijnt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1