Landbouwberichten. Gemengde berichten. stelling vernemen, dat er dit jaar te Gent weer een groote internationaleprijsvlucht gehouden wordt en wel voor Nederlandsche en Belgische duiven, alsmede die uit het Noorderdepartement van Frankrijk. De prijsvlucht wordt gegeven door de vereenigiDg ,/De Vriendenbond" gevestigd in't Grand Hotel te Gent en wel op Madrid, afstand van Gent 1308 K. M. of 262 uur gaans. De inkorviug te Gent heeft plaats op Zondag 3 Juli a. s., de loslatiug te Madrid op Zaterdag 9 Juli, bij gunstig weder op 8 Juli. De loslating zal geschieden in tegenwoordigheid van militaire en burgerlijke autoriteiten van Madrid, die voor deze gelegenheid een prachtig feest zullen organi- seeren. Van het Spaansche gouvernemeut ontving *De Vriendenbond" verschillende pracktige kunstvoor- werpen voor de prijswinners. In het geheel wordeu 2000 prijzen uitgeloofd. waaronder een orgel ter waarde van 1600 francs voor de poelen van 1 franc. Verschillende legeroversten uit Belgie en Frank- rijk zullen de reis medemaken om de vlucht der postduiven na te gaan. Men verwacht nog grooter deelneming dan het vorig jaar bij de prijsvlucht op Ajaccio toen 2100 en bij de prijsvlucht in 1902 op Rome toen 2800 duiven wareo ingeschreven. Men spreekt van 3200 duiven. Door den Raad dezer gemeente is het tracte- rnent voor den ambtenaat van den burgerlijken stand, nieuwe regeling, vastgesteld op 200 gulden 's jaars. Stoppeldijk. Zondagnamiddag opende onze fanfare St. Cecilia hare reeks van zomerconcerten met eene muziekuitvoering op Rapenburg. Of- schoon nu en dan eene flinke regenbui neerplaste, viel de uitvoering toch niet in 't water, doch liep goed van stapel en had nog al wat publiek op de been gebracht. Zou het gezelschap dit jaar op eene kiosk kunnen spelen 't Ware te wenschen. R A D IJ Z E N. De algemeene bekende radijswier roode en witte knolletjes zoo'n gezonde en smakelijke afwisseling bij het ontbijt vormen, is een der vroegste voorjaarsgroenten. Bij eenig gunstig weder kan men ze reeds in Maart uitzaaien. Natuurlijk bedoelen wij in den vollen grond, want in den warmen en kouden bak heeft men meestal reeds knolletjes als in den tuin nog het zaad moet ontkiemen. Het is niet noodig het zaad op een afzonderlijk bed te zaaien, omdat de plant spoedig gevormd is en weinig plaatsruimte inneemt, kan het radijszaad gerust tusschen andere gewassen uitgestrooid worden, bijvoorbeeld tusschen sla, uien, vroege erwten, worteltjes en dergelijke. Door telkens tusschen de zaden dezer gewassen wat radijskorreltjes te strooien, kan men een groot gedeelte van het jaar radijzen hebben. Reeds voor of als het ander gezaaide zich flink begint te ontwikkelen, kunnen immers de radijsjes uit den grond gehaald worden. Ofschoon de plant niet zoo heel kieskeurig is en eigenlijk elken grond voor lief neemt gedijt ze natuurlijk op een vruchtbaren bodem het best en zijn hare knolletjes het malscht. Van versch bemesten grond houdt ze niet zeer. De uitgestrooide zaadjes komen na 5 tot 8 dagen op. Er zijn vele varieteiten van radijs, zoowel wat vorrn als kleur betreft. Men heeft ronde, lange, halflange in kleurvarieteiten van wit, rozerood, scharlakenrood en deze beide laatste weder al of niet met witte punlen. Onze zaadhandelaars kunnen dus voor een luttel prijsje heel wat afwisseling verschaffen. De voorkeur verdieneE die varieteiten, welke nog al eenigen omvang hebben en niet voos of hoi worden. Wie een proefje wil nemen met roode Wurzburger reusenradijs zal het zich niet beklagen. Bij het ontschepen van passagiers van de //Noorddam", te Rotterdam, gleed eenwerkmanJ. H., terwijl hij bezig was met bagage, uit op het voordeK en sloeg overboord. In zijn val kwam hij eerst op de loopplauk terecht en toen in de Maas. Het gelukte den man een strop te grijpen, dien men hem toewierp, doch daarop vermoedelijk bewusteloos geworden tengevolge van zijn val heeft hij den strop losgelaten en is verdronken. Hij laat vijf kinderen na. Naar de Limb. Koerier meldt, zijn er in Limburg valsche markbiljetten in omloop. De veztls, welke bij de echte biljetten op de rugzij- de zichtbaar zijn, zijn zoo bedrieglijk nagemaakt met fijn gesneden menschenhaar dat men de ver- valsching slechts kan waarnemen, als men een mesje ter hulp neemt. De valsche biljetten, welke goed nagemaakt zijn, hebben slechts een weinig lichtere kleur dan de echte. De onderdruk, waar- in de straf wordt opgegeven bij namaak, is ook niet erg duidclijk. Vrijdag is onder Oosterbeek door de mare- phaussee aangehouden een Duitscher, die te 's Gravenhage twee jaar gevangeuisstraf had onder- gaan en nu uit die gevangenis ontslagen, over de grens zou wordeu gezet. Te Utrecht was de man zijn geleiders evenwel ontsnapt, zijn uitgangskas in den steek latende. Daarover heeft hij echter berouw gekregen en was, zooals hij aan de mare- chaussee meedeelde, te Oosterbeek al weer op weg naar Utrecht. De man is thans nadat hem zijn uitgangskas is ter hand gesteld, over de grens gezet. In de Burgerstraat te Apeldoorn ontstond Donderdagavond een brandje, Daar 't zeggen van den bewoner door het omvallen van een petroleum- lamp. De familie zou den volgenden dag verhuizen. De politie heeft aanleiding gevonden het hoofd van het gezin, P. M., bouwkundige van zijn beroep, in arrt st te nemen op vermoe- den van brandstichting. Te Nieuw-Beierland geraakte Zaterdag, in een onbewaakt oogenblik, een knaapje van om- streeks 11/g jaar in een sloot nabij de ouderlijke woning en verdronk. De vorige week brandde te Wijk bij Heusden de woning af bewoond door de wed. B. Daar niemand zich over die weduwe ontfermde om haar voorloopig in huis te nemen, moet zij zich voorloopig met een strooien hut aan den publieken weg behelpen. 't Is treurig Aan den Rotterdamschen Raad is door Burg, en Weth. overgelegd een correspondentie met den Directeur-Generaal der Posterijen over het stichten te Rotterdam van een nieuw post- en telegraafkantoor. Naar wij vernemen zou daarvoor in aanmerking komen het stadsgedeelte tusschen den Leeuwenhoek, Zandstraat, Coolvest en Raamstraat. Verscheiden perceelen in die beruchte buurt zouden onteigend moeten worden. Het nieuwe postkantoor zou met het front komen op den Coolsingel, welke aldaar zou gedempt worden. De Kamer van Koophandel moet evenwel niet voor dit plan zijn. De Rotterd. Raad voteerde verleden week zonder discuesie en zonder stemming ongeveer 1 millioen voor havenwerken onder Delftsharen. Dat is met bekwamen spoed zaken afdoen. Daarentegen waren twee zittingen noodig om het schoolgeld der H. B. S. 3 jc. te brengen van /30 op f 50. Men praatte tot half elf 's avonds en de f 50 ging er door. Eenige maanden geleden werd op verzoek van de Duitsche justitie te's Heerenberg aangehouden Hugo Walter, als verdacht te Berlijn zijne vrouw te hebben vermoord door middel van vergif en daarna het lijk aan een boom te hebben opgehangen, teneinde zoodoende de meening te doen ontstaan, dat zij zich zelve had gedood. W. werd naar Arohem overgebracbt en na eenige maanden in hechtenis te hebben doorgebracht aan de Duitsche justitie uitgeleverd. Thans heeft zijne zaak voor het Landgericht te Berlijn gediend. Hoewel W. ten sterkste ontkende den moord te hebben ge- pleegd, zijn zooveel dingen aan het licht gekomen die zeer sterk op zijne schuld wijzen, dat hij hij vonnis van gemeld #Gericht" Dinsdag is ter dood veroordeeld. W. heeft dadelijk hooger beroep aangeteekend. Donderdagnacht had in de stroocartonfabriek te Leeuwarden een ongeluk plaats. Een werkman was bezig op den stroozolder het deksel van een der strookook-apparaten te draaien, toen ploise- ling dat deksel, pl.m. 200 KG. zwaar, met ge- weld er afsprong en dien werkman trof. Hij werd ernstig gewond, zoowel door dat zware voorwerp als door den ontsnappenden stoom en het kokende stroo. Vermoedelijk is de oorzaak van dit ougeval te zoeken in het onvoorzichtig £en voor een losdraaien der bouteD, inplaats van dit geleidelijk van alle legelijk te doen, in welk geval de stoom (3 atmosfeeren) langzamerhand had moeten en kunnen ontsnappen, terwijl thans die drukking kwam op enkele bouten. De getroffene werd per brancard naar het St. Bonifacius hospitaal overgebracht, waar de arts de eerste hulp verleende en behalve de ernstige brandwonden nog rib- en sleutelbeen-fractuur constateerde. De toestand is ernstig, doch levert geen direct levensgevaar. De knal, veroorzaakt door het afspringen van het deksel, dat tegen het ijzeren dak der fabriek vloog en dit beschadigde, werd op verren afstand gehoord en deed een groot getal nieuwsgierigen iu de buurt der fabriek samenstroomen. Een landbouwer uit Rolde had een koe verkocbt, die een deel van den staart miste en daardoor minder waardig was, waarom hy het rund op listige wijze een deel van den staart van een ander rund had aangelapt. Het bedrog werd later ontdekt en de kooper eischte schade- vergoeding, waaraan echter niet voldaan werd. De zaak kwam voor de rechtbank en tegen den listigen landbouwer werd twee maanden ge- vangenisstraf geeischt. Na afloop der Donderdag gehouden stieren- keuring, is er een stierenleider op zijn terugweg onder Gouturn zoodanig door een stier toegeta- keld, dat hij spoedig drama overleed. Uit Kerkrade meldt men aan de Limb. Koer. Op de Domaniale Mijnen alhier had Woensdag- m#rgen een droevig ongeval plaats. De koolkap- per W. Reulen, van Chrevremont, geraakte onder neervallend gesteente, en werd zoo ongelukkig ge- troffen, dat hij na eenige uren, nadat hem nog de genademiddelen der *H. Kerk waren toege- diend, overleed. De verongelukte was 34 jaar oud en laat een weduwe met 2 kleine kinderen achter. o Omtrent den brand te Scheveningen op jl. Vrijdag wordt gemeld Sedert den brand van het Kurhaus en van de chocoladefabriek aan de Haringkade, heeft te Scheveningen geen erger brand gewoed dan die in den afgeloopen nacht ten half vijf ure uitbrak in het oudste gedeelte van Scheveningen, gelegen aan de Zuidwestzijde, welk uitgebreid terrein, be- grensd door de Weststraat, Vuurbaakstraat, Kolen- wagenslag en de lijn van de H. IJ. S. M., ge heel wordt ingenomen door tal van open erven der reederij, slopjes en steegjes met visschers- woningen. Naast elkaar met 't front naar de Weststraat en van achter grenzende aan voormelde spoor- wegbaan liggen de terreinen van de firrna J. en P. de Mos, C. den Dulk, C. Pronk (de beide laatsten met woonhuizen) en A. Hoogenraad, welke alle een groote uitgebreidheid hebben. Op die erven heerscht thans wegens het aanstaande haring- seizoen de grootste bedrijvigheid, en pakhuizen, schuren en alle werkplaatsen tot het bedrijf be- hoorende, als kuiperijen, taanderijen, zijn alle op- gevuld met de uitrustingen voor de vloot. In de pakhuizen zijn de tonneu, netteu, zeilen, breels, reepen, mit, turven, olie enz., opgestapeld, zoodat er veel brandbaar goedje aanwezig is. Tegen halfvijf ure werd de eerste rook ontdekt op het erf van de firma J. en P. de Mos, komende uit een schuur alwaar geoliede netten lagen. Dit trok de aandacht van omliggecde bewoners en van een voorbijgaand politiedienaar. In minder dan geen tijd verhief zich een zware rookkolom waar- door eensklaps de vlam speelde dat't een aard had. De eerste brandschel werd hierop afgetrokken naar de brandweer in de Prins Willemstraat en in den korten tijd, welke noodig was om zich daar heen te spoeden met slangenwagens, stond bij aankomst der brandweermannen een deel van de gebouwen op 't erf reeds in lichte laaie. De vlammen deelden zich spoedig mede aan de andere gebouwen, gedreven door den toen nog al krach- tigen zuidwesten wind, die een geduchten vonken- regen veroorzaakte, welke de belendende erven ernstig bedreigde. Inmiddels was ook de Scheveningsche stoom- spuit op het terrein welke bij gebrek aan paarden door den hoofdbrandweerbeambte-chef-machinist, den heer Visser, met een paar lieden naar 't ter rein werd geduwd en getrokken. Bij den lagen druk van de waterleiding en het nauwe buizennet in dit gedeelte van Scheveningen was de watertoevoer minder krachtig dan gewenscht was om zulk een omvangrijken brand aan te tasten want inmiddels was het vernielend element reeds overgeslagen naar het erf van den reeder C. den Dulk en het aangrenzend achterdeel van dat van den heer Hoogenraad. Het erf van den heer C. Frank kreeg veel waterschade, maar bleef gespaard. Het vuur richtie een ware verwoesting daa raan. Op het erf van de firma De Mos verbrandde, zooals gemeld, de ge- heele inventaris staand en loopend want van 6 bomschuiten en 3 loggers, honderden nieuwe haringtonnen, het wijn- en spiritualien pakhuis (de firma heeft ook een wijn- en spiritualieuhan- del) de taanderij, honderden vetten, bet kantoor, uit hetwelk de boeken in veiligheid konden worden gebracht bij den heer A. den Dulk Jr., terwijl de brandkast de vuurproef moest doorstaan, tal van stellen zeilen, pakhuizen met mat enz., terwijl ook van den reeder C. den Dulx het geheele srhuren-complex met voorraad uitbrandde en bij den heer A. Hoogenraad de brand zich beperkte tot een pakhuis met hooitounen en een aantal nieuwe zeilen en tonnen. Een Texelsche veefokker werd dezer dagen in het veld gevolgd door een schaap, dat blatende achter hem aan draafde en den mao bijna met den kop aanraakte. Hij keek om en zag nu dat het schaap al blatende naar een greppel liep en daar bleef staan, telkens naar hem omziende. De veehouder liep nu naar de plek en zag in het water een pasgeboren lam op den rug liggen. Terstond haalde hij het beestje dat aan de trouwe moederzorg zijn leven te danken had, op het droge. Door een 77tal firma's te Rotterdam, be- trokken bij de vaart op den Rijn, is een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin zij er bij veruieuwing de aandacht op vestigen, dat, ter wijl hun bedrijf in Nederland volgens art. 10 No. 6 der Ongevallenwet 1901 een verzekeriugs- plichtig bedrijf is, de Gewerbe-Uufallversische- rungsgesetz aan hen eveneens verzekerinsplicht oplegt, omdat hun schepen zich gemiddeld minstens tien weken per jaar in Duitschland bevinden. Zij betalen dus een dubbele verzekeringspremie, terwijl het bij herhaling is voorgekomen, dat zij door inbeslagneming hnnner stoombooten, of van den gedeeltelijken inventaris, zelfs door het weg- nemen van aan boord aanwezige contante gelden, in Duitschland tot betaling der premie zijn ge- dwongen, terwijl hun op hun bezwaren is te kennen gegeven, dat slechts door een verdrag tusschen Nederland en het Duitsche rijk de dubbele verzekeringsplicht kan worden opgeheven. Hun is medegedeejd, dat de Duitsche Regeerinv aan de Nederlandsche voorstellen zou hebben gedaan om bij tractaat den dubbelen verzekerings. plicht weg te nemen, doch dat het tot stand komen van zulk een tractaat tot nu toe op gemij aan medewerkiug bij de Nederlandsche Regeerinv is afgestuit. Requestranten vragen mitsdien der Kamei dringend het daarheen te willen leideu, opdat hetzij door tractaat, hetzij door wetswijziging aan dien dubbelen verzekeringsplicht hunner bedrijven een einde wordt gemaakt. In een woning te Aalst heeft men Donderdag in den beerput het lijk gevonden eener vrouw, Het was geheel in stukken gesneden de armen en de beenen ontbraken eraan. Het door di justitie ingestelde onderzoek deed vermoedens rijzen tegen de dochter der vermoorde vrouw, wier lijk men herkend had. Het jong meisje werd tot be- kentenis gebrachtzij verklaarde met haar beminde de misdaad te hebben gepleegd omdat de moeder zich tegen het huwelijk der beide jonge menschen verzette. Om het lijk te verdonkeremanen werd het door de moordenaars in den beerput geworpen nadat men er de armen en beenen had afgesneden opdat het gemakkelijk zou zakken. Het geneeskundig onderzoek uit dat het lijk wel 4 a 5 maanden in de put kon geweest zijn. Een koopman te Hamburg heeft van zijn zoon, die te Port Arthur woont, een brief ontvangen gedateerd van den len April, waarin gezegd wordt u Tot nu toe kon ik met anders dan prentbrief- kaarten zenden, omdat brieven niet door den ceu- sor doorgelaten worden. De zaken gaan prachtig. Dadelijk na het eerste bombardement verkochten wij in acht dagen aan de ijzerafdeeling, voor 300.000 mark en steeds door komen bestellingen. Het is hier verbazend interressant. Wanneer de Japanners ons beschieten, sluiten wij de zakej en gaan naar de bergen, om daar van het schouw- spel te genieten. Tot nu toe is in de oude stad slechts een huis vernield, in de nieuwe stad daaren tegen meer. Wanneer het ons te benauwd wordt, vluchten wij in de oude stad in een gegraven kuil, in de nieuwe in een kelder. Wordt het bombardement opgeheven, dan worden alle zaken hervat. Dan zou men niet zeggen, dat er oorlog was. Hadden de J spanners den eersten keer Port Arthur beter aangevallen, dan hadden zij de stad kunnen nemen, want de Russen waren niet gereed voor een gevecht. Helaas ziet men op straat vele dronken matrozen en soldaten, doch dit is eenmaal Russische ge- woonte. Er worden veel Japansche spionneu ge- vangen genomen, die in Chineesche kleederen rondwandelen." De correspondent van de Standard te Tokio seint dat de overwinning der Japanners aan de Jaloe een bijzonder heilzame uitwerking heeft op de Koreanen, die tot dusver nog onder den indruk waren van de verzekeringen der Russen, dat de Japanners niets tegen hen zouden kunnen uit- richten te land. Daarentegen moet men, volgens verschillende berichtgevers, te Petersburg uiterst neerslachtig zijn en er is eenige reden voor. De vermees- tering van Fenh-hwang-tsieng door de Japanners, de insluiting van Port-Arthur, de landingen op verschillende pnnten van de zuidkust, ziedaar de belangrijke berichten met onverwachte snelheid elkaar opvolgende, juist het snelle oprukken der Japanners vervult de Russen begrijpelijkerwijze met angst. Voor deze tactiek der Japanners is alle reden zij moeten het moeilijkste deel van Mantsjoerije liefst zoo spoedig mogelijk doorkrui- sen, want de lente duurt zeer kort, de zomer valt spoedig in, met groote vochtigheid en soms druk- kende warmte dikwijls stijgt het kwik tot 86° F. Men vraagt zich af, hoever Koeropatkin zal terugtrekken, en of het nu spoedig tot een grooten^slag zal komen in de buurt van Liao-jang Ontzaglijke massa's sinasappelen wier vaderland China is worden jaarlijks, tegenwoor- dig netjes in vloeipapier verpakt, overal heen verzonden. Engeland verbruikt er elk jaar onge veer 650 millioen stuks Frankrijk krijgt er per jaar 90 millioen uit Algiers en van het eilaud Majorcaen de invoer in Duitschland heeft een waarde van f 5,100,000. Er zijn boomen, die in een seizoen 3000 vruchten leverenmaar dit gebeurt slechts om de twee jaren in het daartnsscben liggende jaar herstelt de boom zich en vergadert nieuwe krachten j hij geeft dan slechts enkele honderden vruchten. De oogst duurt van het laatst van October tot in December. In October worden de nog ourijpe, nauwelijks geel geworden vruchten voor het verste transport geplukt. In December zijn ze reeds half rijp. Bij een grooten brand te Mechelen is plotse- ling een muur ingestort. Een brandweerman werd dood onder het puin uitgehaald zijn schedel was verpletterd en beide beenen waren gebroken. Een sergeant-majoor verkeerde in wanhopigen toestand hij was aan het hoofd en aan de vpeten ernstig verwond en eenige ribben werdeu hem gebroken. Ook een derde brandweerman werd ernstig ge- kwetst, terwijl een politieagent en een burger lichtere verwondingen opliepen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2