A I g e m e 8 n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AAHK0ITDIG-I1TG. Afsluiting weg. No. 4531. gMAME. Hfi Dinsdag 10 Mei 1904. 44e Jaargang. k FEtJILLETON. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Bij deze courant behoort eeu bi.jvoegsel. De oorlog tusschen Rusland en Japan. De Fransche gemeenteraads- verkiezingen. Het Algemeen Pruissische Ver- bond van Spoorwegpersoneel. .wsiQJggagu. ^<srK^xy-'',i'^x=^,Yz ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82* Men abonueert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren bushouders. Voor en Brieven- ADVERTBNTllN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grooterc letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit tolad vea-BChijnt Haandag., Woensdag- en VriJdaBav«nd, nttgexonderd op Feeridagen, toy de Firma V. J. VM DE 8AWBE te Tee Men.en Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden, dat te beginnen op 25 Mei 1904 van wege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de wegen en voetpaden met de kunstwerken. Ter Nenzen, 9 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J A. P. GEILL, Bnrgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wetbouders van AXEL, maken bekend, dat blijkens missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d. d. 22 April 1904, No. 144, 2e Afdeeling, het verkeer over le. de brug in den Kinderdijk No. 1, van den Ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Axel, van 16 Mei' voor- middag 6 uur, tot 18 Mei a. s., namiddag 6 uur 2e. de brug in den Langen vreg No. 2, van den Ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Axel, van 21 Mei (ls., voor- middag 6 uur, tot 26 Mei a.s., namiddag 6 uur en 3e. de brug in de Derde Verkorting No. 82, van den Ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Axel, van 30 Mel Cls.f voormiddag 6 uur, tot 1 Jutli O. 8., na middag 6 uur, zal zijn afgesloten. Axel, 6 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Donderdagmorgen om half 6 poogden de Japan ners, op 70 mjjlen afstand van Port Arthur, te lauden. 't Ging prachtig De de kust bewakende Russen waren spoedig door fel geschutvuur ver- dreven. Twee-en-een-half uur later waren de Japanners meester van de heuvels, die het binnen- land beheerschen. 42) „Het was' mij gelukt, eeu tamelijk goede betrek- king als hulparts te vinden. Ik zou daar zeker gebleven zijn en bevorderingeu gemaakt hebben, wanneer ik mijn eigen overtuiging niet hooger geacht had dan de verzekering mijuer chefs." ffWilt ge mij eens vertellen, hoe dat toeging „Het geval zal bij u weinig belangstelling op- wekken, mijnheer. Het was een dagelijks voor- komende zaak. Men had een meisje in Bedlam gebracbt, wier bloedverwanten beweerden, dat zij krankzinnig was. Aan mij werd de task opge- dragen, haar nauwkeurig te bespieden. Doch ondanks mijn zorgvuldige waarnemingen gedurende veiscbeidene weket), kon ik niet het geringste ontdekken van eene storing in het verstaud. Ik kreeg daardoor geschil met den directeur, en toen het meisje in een onbewaakt oogenblik buiten miju schuld ontvluehtte, werd ik ontslagen." „Hoe heette het meisje?" vroeg Walther in de grootste spanning. Het hoorngeschal van den postiljon verhinderde een antwoord. Dr. Parker snelde heen om zijn patroon, die bezig was palienten te zoeken, op- inerkzaam te maken op het teeken van vertrek. Toen bij de deur van de gelagkamer opende, kwam hem de onaangename geur van slechte grog tegemoet. Dr. Brown had eeu glas voor zich staan, dat bij juist leeggedronken had. Met de rechterhaatd hield hij een eerbaar burger aan zijn jas vast en las luide Dienzelfden dag werden, naar men zegt, 10,000 Japanners totaal aan land gezet, bij Pi-tse-wo en bij kaap Terminal (eenige mijlen zuidelijker, d, i. nog iets dichter bij Port Arthur). En den vol- genden dag, Vrijdag, werd reeds een spoortrein die naar Port Arthur reed, beschoten. Het treinverkeer tusschen die vesting en het' achterland zal nu dus wel heelemaal stilstaan en nog geen 3 maanden na het uitbreken van den oorlog zit Port-Arthur in de val. t Is nu de vraag, hoe lang het 't daarin levend zal kunnen uithouden, en of er geen ontzet meer zal kunnen opdagen. Waarschijnlijk is dat laatste zeker niet. Noor- delijk in 't schiereiland bij Nioetsjwang en Fenghwan-tsjeDg, van waar dan toch de versterking zou moeten komen, hebben de Russen hun handen vol. De eeTste plaats blijkt nog niet door den vijaod geuomen, de tweede heet dat al wel. In elk geval zal men daar voor 't oogenblik geen mannetjes kunnen misseu, en de val van Port Arthur scbijnt dus in werkelijkheid niefs anders dan een kwestie van tijd. De oorlog is voor Rusland onder ongunstige teekenen begonnen, en bij wordt onder die teekenen voortgezet. Wat is nu weer bij Eeng-hwang-tsjeng gebeurd Een Russiscbe troepenmacht, 2000 man sterk, die een heuvel nabij die plaats bezet had, hield bij vergissing een andere Russische af deeling infanterie van 200 man, die voor de Ja panners teruggetrokken, voor Japansche troepen, en opende het vuur op hen. De kleinere afdeeling beantwoordde dit vuur, waardoor 11 man gedood, 70 gewond werden... De paarden der Russische voertuigen sloegen op hoi, waardoor ammunitie en voorraden achter moesten blijven. Doet't niet denken aan dat voorval met den Engel- schen generaal, die in den Boerenoorlog 's nachts een verkenningstocht begon te maken, zijn eigen troepen in 't zicht kreeg, en daar behoedzaam een cordon omheen begon te trekken tot 't dag was, en hij merkte dat hij zijn eigen macht en niet een vijandelijke ingesloten had Maar de Eagelschen waren in den oorlog dik- wijls belacbelijk, de Russen zijn thans zeldzaam ongelukkig. Hun eersle succes van eenige be- teekenis moet nog komen Toch verzekert men in alien ernst in militaire kringen te Petersburg, dat de ongelukkeu van den laatsten tijd nog vol- strekt geen ernstig nadeel hebben berokkend, en dat de toestand volstrekt nog niet onrustbarend is. Een Russisch officier, die in het gevecht van Zondag werd gevangen genomen, verklaarde dat „la het graafschap Worcestershire, in de onmiddellijke nabijheid van het scboon gelegen stadje Worcester, bevindt zich de inrichting ter verpleging en genezing van krankzinnigen, welke toebehoort aan den wereldberoemden dokter Brown, een man van groote kennis en wetenschap. De inrichting ligt in een lieflijk dal, omgeven door XIV. Wij zullen de moeite niet nemen, alle plaatsen op te noemen, waar de postwagen stilbield op de reis van Loudeu naar Worcester. Dr. Brown stapte echter telkens uit, om patienten te zoeken, en kwam telkens met rood gezicht en een sterke brandewijnlucht, docb zonder patienten, terug. Gedurende de reis had Walther herhaalde malen Dr. Paiker naar den naam van het meisje willen vragen, maar een onbestemd gevoel hield hem daarvan terug. Als Parker den naam noemde dien hij verwachtte, kon hij het dan wagen, zijn doel van de reis aan hem bekecd te maken Zette hij dan niet alles op het spel tegenover een man, die slechts nommer 2 zou zjjn bij de verpleging van zijn beschermelinge En zou deze jonge dokter thans niet voorzichtiger zijn, wanneer er verschil van gevoelen mocht ontstaan Neen, op deze wijze durfde hij het reeds verkregen resultaat niet op het spel zetten. Hij moest den loop der diugen afwachtenmisschien gebeurde er iets dat hem tot een besluit bracht. De reis van Londen naar Worcester duurde van Maandag morgen tot Woensdagavond. Voor het posthuis stond de equipage van Dr. Brown, bestaaude uit een half verhongerd oud schimmelpaard en een kleine open wagen, zooals de slagers gebruiken, slechts 5 of 6 bataljons infanterie en 2 batterijen artillerie, tijdens het gevecht in goede orde had- den kunnen terugtrekken. De overige troepen sloegen in verwarring op de vlucht. Generaal Koeropatkin heeft bij het #Roode Kruis" gevraagd om dadelijk 2000 bedden voor het leger iu Mandsjoerije te zenden. Ook de administratie laat dus te wenschen, was niet voor- bereid, en kan nu niet eens haar eigen zaken beredderen. Zuidelijk van Moekden staan thans 120,000 man Russische troepen. Te Teng-wang-tseDg 12,000 man infanterie, 8000 man cavalerie en 6 batterijen artillerie (48 kanonneu). Aan de spoorwegverbiuding Tashi-koe 20,000 man, te Hai-tsjeug 5000 en tusschen Moekden en Liao- jong 70,000. Op het Kwan-toeng schiereiland zijn 22,000 16,000 te Port-Arthur en 6000 te Daley. man, De correspondent van de //Matin" te Peteisburg seint Men zegt dat de Czaar den 12 Mei een opzieu- wekkende toespraak houden zal ter gelegeuheid van de jaarlijksche wapenschouwing van het garni- zoen van Petersburg. Wellicht zal binnen twee maanden tot een algemeene mobilisatie besloteu worden. De officieele uitslag van de gemeenteraads- verkiezingen in Erankrijk toont aan, dat iu 1542 ran de 2716 hoofdplaatsen van kantons de meer- dtrheid van den raad thans tot de ministerieele republikeinen behoort, en in 986 tot de anti- ministerieelen. In de overige 188 is de verhouding onbeslist. De ministerieele republikeinen hebben 203 ge- meenten gewonnen en er 64 verloren, een winst dus van 189. Het /Algemeene Pruissische Verbond van Spoor- wegpersoneel", dat de vorige week, op last van den Keizer, uit de Staatskas 1,8 millioen gulden ontving, bij wijze van douceurtje, telt een 180,000 leden, alien beambten en wegwerkers van de Pruissische Staatsspoorwegen. Het verbond staat onder Staatstoezicht en heeft zich tot taak gesteld, met terzijdestelling van politieke en godsdienstige doeleinden, zijn leden in geval van ziekte en dood bij te st&an. die bij de boeren vee gaan koopen. Hoewel Dr. Brown reeds gewoon was, dat zijn bluffende woorden beschaamd werden, kon hij toch zelf niet nalaten, iets te zeggen over de equipage, die niet gekomen was. //Men heeft thuis niet geweten, dat ik twee fatsoenlijke heeren zou meebrengen, die ik een plaats in miju rijtuig heb toegezegd, en daarom heeft men het kleine wagentje gezonden, dat ik gewoonlijk voor mij alleen gebruik. Dat spijt mij recht hartelijk, mijnheer Land, doch gij moet mij niet aausprakelijk stellen voor dezen misslag van mijn wagenmeester. Zoodra de gelegeuheid zich daartoe aanbiedt, hoop ik n met mijne betere paarden en rijtuigen te laten kennismaken." Nu was de schimmel het eenige paard van den dokterin het koetshnis was geen ander rijtuig en van een wagenmeester was geen sprake, maar Dr. Brown nam het niet zoo nauw. Samengedrongen als haringen in een ton, zateu de drie heeren en de jongen, die met den wagen gekomen was, op de twee smalle banken van het voertuig en voort ging het naar het gesticht. Doch dat ging langzaam, want de schimmel was niet in den draf te krijgen, noch met goede woorden, noch met de zweep. De weg naar het schoon gelegen plaatsje, in welks nabijheid het gesticht lag, was zeer slecht, zoodat men eerst laat in den nacht stilhield voor het eerste logement van het plaatsje. Het loge- ment heette n De koning Holofernes." Ook hier ging Dr. Brown nog patienten zoeken, doch daar hij in de gelagkamer niets meer aantrof, ver- sterkte hij zich met eeu stevig glas grog, voor hij met zijn hulparts den weg Daar zijn woning Om te verhoeden na dat dit leger van beambten en arbeiders, vooral het lagere personeel, in het leger van waan de orde vijaudige bewegingen" terecht komt, d.w. z.'zich tot socialistisch getinte ondersteuningsfondsen wendt zoo verklaarde de Pruissische spoorwegminister eergister iu het Huis van Afgevaardigden zullen de geuoemde 1,8 millioen gebrnikt worden als bijdrage tot vorming van een ordelievend zieken- en onder- standsfonds. TER NEUZEN, 9 Mei 1904. De liberale kiesvereeniging //De Vrijheid" alhier heeft in hare j.l. Vrijdagavond gehouden vergadering voor de a s. verkiezing van 4 leden der Provinciale Staten candidaat gesteld de heeren Mr. F. C. van Deinse en P. A. van de Velde, alhier, L. J. Geelhoedt te Zaamslag en Ph. J. van Dixhoorn te Axel. Vrijdag is door den architect J. Lijdsman uit Breda, namens de firma A.Wilking te Hulst, in het hotel //Het bonte hert" te Hulst, aan- besteed het bouwen van een winkelhuis met afzonderlijke bovenwoning enz., in aansluiting met het bestaande winkelhuis van die firma, aan de Vischmarkt aldaar. Daarvoor schreven in de heeren Jos. Bleijen- bergh te St. Jansteen voor 12,900 A. v. d. Walle te Hulst voor 12,750 Van Gijsel te Hulst voor 12i728 Goedemondt te Hansweert voor 12,700 C. Everaert te Jansteen voox 12,634C. Bleijenbergh te St. Jansteen voor 12,626 Louis Raymakers te Wouw voor 12,600 en R. H. Reuling te Hulst voor 12,580. Zaamslag, 9 Mei. Door A. H. Mulder, can didaat aan de vrije universiteit te Amsterdam, thans te Haarlem, heeft het beroep naar kerk B alhier aangenomen. Hulst, 9 Mei. Gisterennamiddag hield de afdeeling Hulst van den R.-K. Onderwijzersbond in 't bisdom Breda eene, wegens het ongunstige weder, niet druk bezochte vergadering. Het bestuur, dat moest aftreden, werd herkozen, be- halve de heer Kroonenburg te Hengstdijk, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. In diens plaats werd gekozen de heer V. d. Einde te Lamswaarde. Koewacht. Duivenlief hebbers uit deze en omliggende gemeenten zullen zeker met belang- insloeg. Na een driedaagsche reis in of bovenop den rammelkast, voelde Walther al zijn ledematen gekneusd. Hij zocht zijn bed op en sliep zoo vast, dat hij eerst laat in den morgen w&kker werd. Nadat Walther zich goed den slaap had afgeschud, stelde hij zich levendig voor oogen, wat hem dezen dag te wachten stond. Zou hy haar vinden? Als hij ze vond, zou ze dan kalm blijven en hem niet verraden door een onvoor- zichtigeu uitroep Wat zou hij met haar afspreken, als ze toe- vallig elkaar aantroffen dat wist hij zelf nog niet goed. Het was dan ook moeielijk vooruit vast te stellen, want het toe val zou de hoofdrol vervullenhij had geen vast uitgangspunt voor eenig plan en van zijn optreden hing alles af. Het was een prachligen Meimorgeu. De zon scheen helder, de hemel was onbewolkt, de vogels zongen vroolijk eu de lentewind speelde met het ruischende jonge loof der berkeboomen. Walther kon den dokter geen OBgelijk geven, als hij in zijn brochure beweerde, dat het stadje schoon gelegen was. Het lag in een breed dal, ingesloten door heeriijke bosschen. Te midden van groene weiden, stroomde een riviertje (een kleine bijstroom van den Avon) en omspoelde het stadje aan de eene zijde. Over alle3 lag een waas van stille vrede, die door niets gestoord werd. Walther b- sloot den weg naar het gesticht van Dr. Bown te voet af te leggen de afstand was slechts een half uur, en de ontwakende natuur lokte tot een wandeling nit. De weg was korter dan hij gedacht had. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1