I' Advertentien. BURGERLIJKE STAND. It Gemeenteraad van Ter Neuzen. Wordt vervolgd). Zoo de Heere wil en zij Jeeft hoopt mijn geliefde moeder MATJE VAN DE VELDE, echtgenoote van Jacobus van de Wege, den 9 Mei a. s. haar 60<den geboortedag te hardenken. G. L. VAN DE WEGE. Zaamsiag, 6 Mei 1904. Vergadering van Donderdag, 5 Mei 1904. Voorzitter de heer J. A. P. Geili, bnrgemeester. Aanwezig de heeren Moes, Van den Hoek, De Feijter, Uarte, Wieland, Vissor, Grenu, Dees, Van de Velde, De Jonge, Versluijs, Van Deinse en Van Dale. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der vergaderingen van 21, 26 en 28 April, welke worden goedgekeurd. De heer Van Deinse maakt de opmerking dat naar het schijnt het kohier van den hoofdelijken omslag weer niet goed is opgeinaakt, tenminste in ,,Lnctor" wordt daartegen nogal te velde getrokken, en opgemerkt dat de raadsleden zulke sukkels ziju dat bun inkomen niet vermeerdert. De heer De Jonge en Dees, benevens de Voorzitter, inerken op, dat dit wel het ondankbaarste werk is dat er bestaat, en dat het wel nooit zal gelukken de aanslagen naar ieders wensch te regelen. De Voorzitter stelt aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van J. K. de Masier dat hij zijne be- noeming tot lid der Coramissie van toezicht op het Lager Onderwijs aanneemt. Aangenomen voor kenn'sgeving. to. De rekening en verantwoording der Gezondheids commissie, wier zetel gevestigd is te Ter Neuzen over het jaar 1903. De ontvangsten bedragen 1982,83L de uitgaven f 1586,66 en is er alzoo een voordeelig saldo van 346,174- Door de gemeente Ter Neuzen is bijgedragen 541,98. Deze rekening zal later worden beliandeld. 3. Voorstel tot wijziging der verordeningen op het open- baar lager onderwijs en schoolgeldheffmg en instrlling van meer uitgebreid openbaar lager onderwijs. De Voorzitter stelt aan de orde art. 1 van de door de heeren Van Deinse, Visser en Van Dale voorgestelde veror- dening voor het openbaar lager onderwijs, luideude Art. 1. Van gemeentewege wordt gegeven Gewoon lager onderwijs op de scholen A en C en in de drie laagsie klassen van school B, in de kom der gemeente, en op school D te Slaisk.il. Meer uitgebreid lager onderwijs in de overige zes klassen van school 11. Avondschool-onderwijs op school B. Herhalings-onderwijs op de scholen A en D. De Voorzitter zou wenschen te lezen «de volgende zes klassen" in plants van «de vorige zes klassen," omdat er nergens bepaald wordt dat school B 9 klassen zal hebben. De heer Van den Hoek ziet het nnt daarvan niet iner wordt ook nergens gezegd dat de andere scholen zes klassen zullen tellen. De Voorzitter: Dat is volgens de wet; maar de voorge stelde redactie kan ook, als men dat liever wil, wel behouden blijven. De heer De Jonge won den heeren voorstellers wel eens vragen hoe het op school B moet geregeld worden, als er in 6 klassen meer uitgebreid onderwijs moet worden gegeven en dan nog in 3 klassen gewoon lager onderwijs, dat is 9 klassen voor 6 lokalen. Wil men dan in een lokaal 2 klassen plaatsen De heer Van den Hoek Ja. De heer De Jonge: Maar zal dat kunnen Zullen er dan ook geen schotten moeten wezen en moet er dan geen onderwijzer zijn voor elke klasse, van volgens de berekening een IStal leerLngen? De heer Van den Hoek wil den heer De Jonge inlichten, dat dit niet de bedoeling is. Heeds zijn er thans in de hoogste klasse van school B kinderen van 3 verschillende leerjaren, dus 3 klassen en de 9 klassen zouden met 8 onder- wijzers kunnen worden onderwezen op dit oogenblik zijn er reeds 7, dus behoeft maar een onderwijzer te worden aan- gesteld. De heer De JoDge: Maar het schoolgeld is toch geba- seerd op voile klassen, samen 90 kinderen. De heer Van den Hoek Ja, maar het ligt in den aard der zaak, dat alle klassen niet evenveel leerlingen zullen tellen de lagere klassen zullen drukker worden bezocht dan de hoogste, en, zooals ik reeds zeide, zitten er thans in het lokaal der hoogste klasse reeds 3 klassen. De heer De Jonge: Voor 6 klassen moeten er toch 6 onder- wijzers zijn De heer Van Den Hoek: Het ligt in de bedoeling om het bij aanneming van het voorstel, met 5 onderwijzers te doen, juist om zoo weinig mogelijk kosten te maken. De heer De Jonge zou ook nog wel willen dat eens werd voorgerekend waar die f 22,50 voordeel vandaan moeten kom en. De heer Van Den Hoek Ja, op school B zijn die te behalen. De heer De Jonge Maak ons dat eens duidelijk. De heer Van Den Hoek Dat hebben de hden toch zelf kunnen nagaan, als ze de stukken hebben ingezien, die ter inzage hebben gelegen. De heer De Jonge erkent dat de rekening heel mooi is, maar wat zal van een en ander het gevolg zijn In de drie lokalen, waar nu een 170 kinderen plaats vinden, zullen er dan maar 90 zitten. Waar moeten die andere 80 dan een uitweg vinden Het gevolg zal zijn dat er weer een nieuwe school moet worden gebouwd en er meer onderwijzers moeten worden aangesteld. De heer Van den Hoek Dat kan toch niet uitblijven, want er zijn nu op de scholen al meer kinderen dan er eigenlijk geplaatst kunnen worden. Op school A gaan 358, op B 357 en op C 386 leerlingen. Het aantal leerlingen in elkc klasse is als volgt le kl. 2e kl. 3e kl. 4e kl. 5e kl. 6e kl. school A 53 57 62 42 55 57 school B 59 60 57 71 72 39 Dat is op de 4e en 5e klasse van school B zeker 10-11 te veel zoo kan het dus niet blijven, want men kan de kinderen toch niet wegzenden. Om nu in den toestand te voorzien, heeft het hoofd van school B een afzonderlijke klasse geraaakt van de besten uit de 4e en de minsten uit de 5e klasse en deze in de hoogste klasse een plaats inge ruimd, waardoor zich in dat lokaal nu feitelijk 4 klassen be- vinden. Het hoofd heeft nu meer werk, maar enfin, dat moet hij weten hij is tot zoodanige regeling niet verplicht, doch een onderwijzer zendt niet graag zijn leerlingen weg. Op school C zouden in de 2e, 4e en 6e klasse nog 11 kinderen kunnen geplaatst worden, maar in de 3e en 5e klasse zitten er 8 te veel. De heer De Jonge is van gevoelen dat, waar het onderwijs aan de gemeente jaarlijks reeds f 15,000 kost en elk kind dat wordt onderwezen aan de gemeente 12,80 kost, en, had men hier niet het gelnk eene inrichting voor bijzonder onderwijs te hebben, het onderwijs aan de gemeente jaarlijks wel f 21000 zou kosten, het wel tijd wordt om zooveel mogelijk te bezuinigen. De heer Van den Hoek merkt op dat het onderwijs, volgens de cijters der begrooting voor dit jaar f r3,30 per kind kost hij wil volkomen eerlijk zijn en de cijfers niet te gunstig voorstellen. De heer De Jonge dankt voor deze toelichting, waarin hij nu nog des te meer grond voor zijn bewering aanwezig acht. Hoewel hij voor zich in principe tegenstander van het inrichten een school voor meer uitgebreid onderwijs van gemeentewege is, spijt het hem te meer dat de voorstanders thans met dit voorstel gekomen zijn. Niettegenstaande het dringend noodige van de verbetering van havenwerken, dat z. i. eene eerste behoefte is en welker uitvoering der gemeente vermoedelijk op zware offers zal komen te staan, gaat men nieuwe uitgaven scheppen en andere inkomsten wegwerpen. Als we zegt spreker straks bij den Minister moeten komen met de vraag„ach Excellence help ons toch, Ter Neuzen is zoo arm 1" dan zal hij ons harlelijk uitlachen en zeggen „Maar heeren, hoe heb ik 't nu met je Je hebt daar nog pas zoo'n luxe- inrichtiDg ingesteld en het schoolgeld verminderd De heer Van den Hoek Die vermindering van schoolgeld gal nirt veel te beduiden hebben. De heer De JongeHet is toch weor maar zoo. Ik had verwacht dat de voorstellers in het belang van Ter Neuzen toch wel zouden hebben gewncht met hun voorstel tot die toch veel gewichtiger havenkwestie achter den rug was. De heer Van den Hoek erkent, dat de havenkwestie een gewichtige is, maar voor het overige hangt het er veel van af op welk standpunt men staat. Uit de verslagen van hetjaar 1900 blijkt dat de heer De Jonge kennis van lezen, schrijven en rekenen voldoende acht. Dat moge nu het geval zijn voor gefortuneerden, die door hunne ouders in eene zaak worden gezet waarvoor alleen praktische kennis noodig is, maar voor menschen met een minder inkomen, zelfs van 12o0 h 1500, die hunne kinderen ook wat willen laten leeren, is er meer noodig. En met het leerplan dat kan worden ingevoerd als het voorstel wordt aangenomen, kunnen de kinderen op school B r.a een 9jatigen cursus, dns op 15jarigen leeftijd eene kennis hebben opgedaan, die gelijk staat met eind-examen hoogere burgerschool met 3jarigen cursus. Dat is voorzeker nog wel niet voldoende, maar de gemeente heeft dan toch iets gegeven. Wanneer het de meening van den heer De Jonge steek hield, waarom zouden dan andere mannen van de partij van spreker, die daartoe in de gelegenheid waren, zooals prof. Fabius en het Ministerie Mackay bij de wijziging der Schoolwet in 1889 niet enkele van de leervakken hebben geschrapt Ze hebben ze evenwel alle elf behouden, ook de acht die de heer De Jonge overboord gooit, er is aan laten vervallen van ook maar een zelfs niet eens gedacht. Zijn die 8 dan volgens den heer De Jonge overdreven Zooals ik zeidevoor zaken waarin het alleen op de praktijk aankomt kan men wel met wat minder .volstaan. Maar ook de heer De Jonge is nu wellicht reeds een 60 jaar oud en dan zal bij toch moeten toestemmen dat sinds een 45 46 jaar de eischen van het leven oneindig hoogev zijn. Wie toen gold voor een geleerde, is thans een eenvoudig ontwikkeld man, die toen iets van algebra of wiskunde kende, was al een knappe jongen, wie op de hoogte was van de Nederl. taal was al een heele Piet en zij die iets meer van de aardrijkskuhde wisten dan alleen betretfende de provincie Zeeland, werden als heel bijzondere lui beschouwd, die het gerust konden wagen op reis te gaan. Waar de eischen nu zoo hoog zijn is het toch niets te veel gevorderd dat in Ter Neuzen, een plaats met 9000 zielen, eene inrichting is voor meer uitgebreid onderwijs, volgens het voorstel zoo eenvoudig mogelijk ingericht, geheel afwijkend van de regeling die in 1900 is voorgesield. De heer De Jonge: Maar daar zullen we toch komen! En wat betreft dat u ons terugvoerde naar de basprekingen van het jaar 1900 en de woorden die ik toen heb gesproken die zjjn mij in het vuur der discussie ontvallen, het kan ook een ander wel eens overkomen dat hij woorden spreekt waarover hij later spijt heett, zelfs geleerde menschen klagen wel eens over loslippigheid. Ik ben evengoed voor ontwik- keling als de voorstellers, maar toen er een hoofd van school C op Java moest worden aangesteld en ik in overweging gaf om daar iemand op te roepen met akte Engelsche taal, zeide de heer Van den Hoek zelf dat zulks niet noodig was, omdat er zoo weinig gebruik van gemaakt wordt. En is er dan tegenwoordig reeds geen gelegenheid om te leeren Op school B wordt toch Fransch, Engelsch, Duitech en Wiskunde onderwezen Zijn er menschen die nog meer voor hunne kinderen ver- langen, dat zijn dan toch over het algemeen gegoeden, welnu, dat zij dan zelf daarvan de kosten dragen. Ik acht het onbillijk, dat wij, die door de instandhouding onzer school de gemeente reeds voor een bedrag van 6512,80 bevoor- deelcn. ook daaraan nog zouden moeten helpen betalen. De gemeente is niet verplicht meer uitgebreid lager onder wijs in te richtenzij voldoet in zake het onderwijs aan den eisch der wet. De heer DeesWat de opmerkingen betreft ten aanzien van de woorden die de heer De Jonge zich vroeger heeft laten ontvallen, daarvoor bestaat m. i. geen reden, daar het later voldoende gebleken is dat de heer De Jonge niet tegen gelegenheden voor ontwikkeling is. Hij is principieel tegen de voorgestelde inrichting doch eene inrichting als waarover het hier gaat van particulieren, wordt ook door hem gesteund en hij zal deze wel blijven steunen. Dat zij wien die school niet kan bevredigen, dan ook wat offeren voor een school naar hun zin. De hoofdelijke omslag is nu weer met f 3000 verhoogd en in zooverre wordt het dan maar eene omzetting, daar het tekort van dat meer uitgebreid lager onderwijs moet worden betaald uit de belastingen, en daaraan dus ook wordt betaald door hen die er om principieele reden geen gebruik van maken en zelf reeds zoo'n inrichting bekostigen en in algemeen ook door hen die er geen kinderen ter school zenden. En met het oog op hetgeen nog aanhangig is, is omzichtigheid toch gewenscht. De heer VisserHet bezwaar zit niet in den tijd van de indiening van het voorstel, maar wel in gemoedsbezwaren de heer De Jonge heeft dit trouwens ruiterlijk erkenddie altijd zullen blijven bestaan en dat mag voor ons geen reden zijn om het voorstel niet te doen. De havenkwestie is zeker belangiijk, maar ook dit voorstel is volgens mij van groot belang en houdt geen verbaud met de zaak der haven, dat heeft er niets mee te maken. De kosten Jvan dit voorstel zijn voorgerekend De heer De JongeJa 1ja De heer VisserEn dan nog, al was het ook dat de be rekening wat zou tegenvallen, al was het ook dat ik wist dat er wat op zou tekort komen, dan nog^zou ik het plicht achten voor de gemeente om uitgebreid lager onderwijs in te richten. Dat is nog een zeer bescheiden eisch, waar wij hier reeds van een Hooge Burgerschool zouden moeten spreken. Waar men in Goes zoo'n inrichting bezit zouden wij daarop hier ook wel reeht hebben. Mochten wij later zoo'n sehool krijgen, dan zullen onze kinderen door te hebben kunnen profiteeren van meer uitgebreid lager onderwijs reeds wat onderlegd zijn doch niet alleen daarvoor, maar met het oog op de algemeene ontwikkeling, acht ik de invoering noodig. De heer De Jonge acht de verbetering der havenwerken eene eerst noodige zaak, die voor Ter Neuzen als 'tware een levenskwestie isterecht heeft de heer Van Deinse het hier veertien dagen geleden gezegd, dat de bevolking ver- langend naar berichten daaromtrent uitzag. Met het oog daarop zou hij gaarne hebben gezien dat het onderwijs- voorstel nog wat achterwege was gebleven. Men kan niet alles gelijk doen. Wat komt het er op aan zegt spreker al wordt het nog wat uitgesteld Je hebben de meerderheid en die is nu zoo groot, dat je niet bevreesd behoeven te zijn dat je die in den eersten tijd zult verliezen ware het dat het was 7 tegen 6, dan zou ik ook zeggen er zijn reden om de zaak te willen doorzetien, maar nu het 8 tegen 5 is, kan die vrees niet bestaan. Voorts ben ik ook nog niet conform met die berekening. Ik ben wel voor ontwikkeling en offer daarvoor dan ook zooals de heer Dees terecht opmerkte zelf wel wat op die inrichting voor meer uitgebreid lager onderwijs aan de bijzondere school hebben wij met ons eigen geld ingericht en die onderhouden wij ook zelf. Welnu, dat dan de heeren die principieel niet met onze school instemmen, maar ook zoo'n school wenschen, deze ook zelf bekostigen. Wat zouden wij, antirevolutionairen, gelukkig zijn als een andere richting de gemeente ook eens voor een bedrag van een f 6000 'sjaars wilde ontlastenwat zou daarmee niet kunnen worden tot stand gebracht en verbeterd aan straten enz. De heer Visser: Als de havenwerken in orde zijn, zou u dan met het voorstel kunnen meegaan Ik geloof dat uw meening steeds dezelfde zal zijn. De heer De Jonge Maar als je nu eens wist dat de voorziening der havenwerken zou tegenloopen en wij niet geholpen werden, zoudt u dan toch den rnoed hebben dit voorstel door te zet'en De heer Van Deinse: Zeker! Het is bij ons geen lief- hebberij van eene richting, maar bij ons staat op den voor- grond, dat hier maar zeer weinigen zijn die zich voor het verachaffen van hooger onderwijs aan hunne kinderen groote uitgaven kunnen getroosten en dat er hier eene grooter klasse van menschen is, die wel degelijk behoefte hebben aan meerdere ontwikkeling dan de lagere school kan bieden, en wel zoo goedkoop mogelijk, en dat we daarom een inrichting moeten daarstellen. Wat voor een dorp voldoende is, is dat nog met voor eene gemeente als Tor Neuzen Juist met het oog op de scheepvaart, die steeds toenemende is, doet zich de behoefte nog meer gevoelen. En als we nu moeten wachten om die inrichting te maken tot we eens in goeien doen zijn, dan kan daarvan het gevolg zijn dat kinderen, die, wanneer zij goed onderwijs hadden knnnen genieten, in staat zouden geweest zijn om in goede betrekkingen geplaatst te worden, deze door andere jongelui zien ingenoiniut welke, omdat zij elders in de gelegenheid waren meer te leeren, beter toegerust in den levensstrijd voor den dag kon en. U stelt het voor, alsof we door aannem ng van het voorstel den Minister eens zouden laten zien hoe rijk Ter Neuzen was. Dat is niet zoo er is hier geen sprake van een dure inrichting, maar alleen van iets dat, naar mijne meenirg niet mag nagelaten worden. De heer De Jonge Het voorstel wordt gedann, omdat er behoefte zou ziju aan onderwijs in de Duitsche, Frausehe en Engelsche taal en in wiskunde en verleden jaar verklaarde de heer fan den Hoek zelf, dat er zoo weinig gebruik van het onderwijs in de Engelsche taal gemaakt werd. Moeten er dan terwille van die enkelingen zulke zware nieuwe lasten op de gemeente worden gelegd Nu wordt wel gezegd „kct zal niets kosten", maar zoo laat ik mij toch niet in 't ootje nemen men kan nu eerlijk het vooruenien hebben om het zoo goedkoop mogelijk te doen, maar dat zal zoo niet kunnen bhjvsn, een gevolg van de omstandRheden. men zal dat niet met- 5 onderwijzers voor 6 klassen kunnen volhouden. Maar biiitendicn die vakken worden immers reeds op school B onder wezen De heer an den Hoek: Ik spreek hier volstrekt niet als belanghebbende, mijn jongste meisje zal het volgend jaar cR school verlaten (dit naar aanleiding van opmerkingen van buiten), maar wat het onderwijs in die vakken betreft, zoo zult u mij toch moeten toegeven dat een unr les per week in elk dier vakken niet voldoende is, daaraan is dan vermoedelijk ook al de geringe deelname toe te schrij en wordt de regeling beter, dan zal er ook wel meer gebruik van gcma.kt worden. Wanneer de heeren het leerplan willen zien, dat niet bij de stukken is geweest omdat dit toch eventueel builenom den Raad wordt vastgesteld, zal ik dit overleggen en ik vermoed, dat het inzicht der heeren zich dan misschien ook wel eenigs zns zal wjjzigen. De heer De Jonge: Mijnheer Van Deinse, u, die bewe rt dat de voorgestelde inrichting zoo goedkoop is, durft ge er voor instaan, dat de uitkomst zijn zal, zooals die wordt voor- gespiegeld en dat die inrichting niet te weeg zal brengen dat er eeu school bijgebouwd moet worden Het gaat hier niet om het papier, maar om de feiten. De heer Visser: Eene nieuwe school zal er toch moeten komen. De heer De Jonge: Dat wil ik nog niet toegeven; als de kanaalwerken gereed zijn zal de bevolking veel verminderen en dus ook de schoolkinderen, zoodat nieuwen schoolbouw dan misschien kan achterwege blijven. En wat zou er ook nog gebeuren als het met de havenwerken eens tegen- loopt Maar enfin, er is hierover nu reeds geuoeg ge,proken. De heer WielandAls ik mij niet vergis krijgt het hoofd van school D, te Sluiskil, f 100 voor het geven van onderwijs in de Fransche taal. Toen hij echter op Sluiskil in dienst kwam, waren er geen leerlingen voor 't Franschdat was natuurlijk vervelend, want dan kon het hoofd die f 100 niet verdienen. Wat gebeurd er nu Ten slotte werd een leerling opgezocht om zich in de Fransche taal te laten onderwijzen en ten- laatste zijn er 3 bijeengetrommeld. Daaruit blijkt niet van een groote behoefte aan taalonderwijs en ook dat het voor 3 kinderen alleen aan salaris f 100 'sjaars kost. Zoo is het op Sluiskil. En wat het gebrek aan rnimte op de scholen betreft, och ik heb zoo dikwijls gewild dat wij zoo eens 'n bezoek mochten brengen aan de scholen in den tijd dat de lijsten van schoolgaande kinderen worden opgemaakt. Het is nog zoo heel lang niet geleden, toen we bij het jaarlijks onderzoek naar de leerlingen gingen luisteren, dat een ander lid tegen mij de opmerking naakte: »wat zijn hier weinig kinderen." Dat was ook mij opgevallen, ik geloof dat er in dat lokaal maar 17 ofl3zaten; evenwel, dat was in de hoogste klassen, de lagere waren voltallig. De heer Van den Hoek: De genoemde cijfers van het aantal schoolgaande kinderen zijn de officiee.e, voigens den toestand op 15 Januari j.l. De heer Wieland zou die willen nasporenmen kan niet altijd op de statistieken aande hoofden geven dat aantal zelf op. Mag dat hoofd dan ook niet gecontroleerd worden. Zou 't niet gewenscht zijn dat hier ook eens andere doktoren kwamen kijken, evenals de Voorzitter dit nog kort geleden voor de brandweer noodig oordeelde Spreker zou die op de lijsten opgegeven kinderen nu weer wel eens op school willen zien. Iluist. Huwelijks-aangiften. 16 April. Alui'sius Jacobus Gijsel, oud 2/ j., jm. en Juliana Cornelia van den Brande, oud 29 j., jd." 22 April. Franciscus Maas (van Graauw), oud 26 j., jm. en Leonie Leenknegt, oud 26 j., jd. Geboorten. 28 April. Helene Petroneila Marie, d. van Cornelis van Dorst en van Maria Pharailda Casteels. 26 April. Alphonsius Josephus Franciscus, z. van Jaco bus Francies Baart en van Anna Catharina Jeannetta Bonte. 27 April. Magdalena Jeannetta Petroneila, d. van Johannes Verbist en van Apolonia Maria van Goethem. Overlijden. 18 April. Jacobus Alphonsius Muller, oud 43 j echtg. van Apolonia Maria Mannaart. 24 April. Petrus Johannes Reijrts, oud 62 j., z. van Pieter Cornells Reijns en Fidelia van Remoortere (beiden overleden). 29 April. Pieter Johannes Francies Baart, oud 64 j., weduwn. lo. van Johanna van Kemseke en 2o. van Rosalia Maria de Kock. Uraauw. Huwelijks-aangiften. 8 April. Cornelis Dalk (van Haarlem,) oud 34 j., jm. en Maria Exaveria Cornelis, oud 29 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13 April. Augustinus Desi- derius Ferket (van Clinge,) oud 30 j., jm. en Paulina Francisca Volleman, oud 28 j., jd. 15 April. Eduard Francies Tieleman, oud 29 j.,jm. en Rosalia Verschuren, oud 24 j., jd. Petrus Wilsens, oud 28 j., im. en Leonie de Caluwe, oud 24 j., jd. 29 April. Cornelis Dalk (van Haarlem,) oud 34 j.,jm. en Maria Exaveria Cornelis, oud 29 j., jd. Geboorten. 9 April. Petrus Franciscus, z. van Cornells Verlinden en van Rosina Maas. 12 April. Judith Josephine Desirfie Marie, d. van Johannes Aloisius Ver- haegen en van Maria Clothilda van Waes. 14 April. Alphonsus Aloisius, z. van Petrus Franciscus Roelands en van Apolonia Bisschop. 19 April. Leonard Johannes Judocus, z. van Aloisius de Bilde en van Leonie Heijdens. 20 April. Petrus Brictus, z. van Alphonsius Kiaassen en van Dorothea Waaipoel. Josephina Apolonia Ludo- vica, d. van Petrus Johannes Franssens en van Anna Theresia Maria Antonia Hendrika Staal. 21 April. Emelie, d. van Josephus van de Vijver en van Apolonia van Walle. 28 April. Augustinus Serule Johannes Marie, z. van Joannes Josephus Bauwens en van Maria Rosalia Boeijkens. Overlijden. 5 April. Gustaaf van Vliembergen, oud 3 m., z. van Johannes Francies en van Elisabeth Lemsen. 15 April. Een als levenloos aangegeven kind van het mann. geslacht van Johannes van Damme en van Anna Catharina Ivens. ISengsKtijk. Huwelijks-voltrekkingen. 22 April. Josephus Aloysius Maas (van Stoppeldijk), oud 23 j., jm. en Maria Sophia Krijmers, oud 23 j., jd. Overlijden. 27 April. Appolonia Catharina Hermans, oud 69 j., d. van Pieter en van Appolonia Catharina de Smit. 30 April. Anna Maria Stuck, oud 75 j., echtg. van Jacobus de Kort. H»n<eni*Ne. Huwelijks-voltrekkingen. 16 April. Alphonsus de Koning (van Hengstdijk), oud 33 j jm. en Maria Paulina de Koning, oua 32 j., jd. Petrus van Waterschoot oud 30 j., jm. en Mathilda van Meelen oud 28 j., jd. 21 April. Cornelis Johannes de Zwart no j''rjm' eri Tanneke Verstraten, oud 26 j jd' Mo Ti n" ?rafcies Pardon, oud 30 j., jm. en Maria Magdalena Dunnck, oud 32 j„ jd. Jan Francies Cor- neussens, oud 25 j., jm. en Rozalia Hendriks, oud 23 j., jcl. 2b April. Petrus Francies Lemsen, oud 26 i. jm. en Anna Catharina van Remortel, oud 28 j jd' 30 April. Jan Francies de Rijck (van Graauw), oud 3b J-, jm. en Maria Petroneila Geensen, oud 27 i. id Jacobus Mahu (van Rotterdam), oud 26 j., jm. en Maria Ludovica Neve, oud 29 j., jd. Geboorten. 16 April. Josephus, z. van Josephus lieleman en van Apolonia Veihagen. 18 April. Neeltie Janna, d. van Pieter Johannes de Feijter en van Jacoba hcheele. Alfred August Marie, z. van Jan Frans Tliien- pont en van Philomena Geeraert. 19 April. Elisa Johanna, d. van Alphonsus Hoefeijzers en van Anna Catharina Goossen. 24 April. Irene Marie, d. van Johannes van Geersdaele en van Apolonia Eggennont. 26 April Leonie, d. van Theophiius Herrewegh en van Apolonia Louisa Heije. 30 April. Alouisius Jo sephus Johannes, z. van Jacobus de Vijlder en van Mananna Vonk. Coleta Louisa Maria Jacoba, d. van 1 en us Clement Kouwijzer en van Rozalia van Bastelaar. Oveilijden. 26 April. Twee als levenloos aangegeven kindeien van het mannelijk en vrouwelijk geslacht van Petrus de Bakker en van Maria Agatha van Heese Hoewaclit. Huwelijks-aangiften. 23 April. Theo phiius van der Sijpt, oud 23 j., jm. en Aifgusta Maria de Munter, oua 19 j., jd. 24 April. Franciscus Antonius Smits (van Roosendaal N.-B.), oud 32 j., jm. en Helen* Leopoldine Ghislaine Dierick, oud :-5 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 20 April. Petrus'Augus- Marie tinus Adam, oud 23 j., jm. eri Rosalia de Meester, oud -1 J., jd. Josephus Augustinus Adam, oud 24 j. jm. en Rosalia Wagenaer, oud 17 j., jd. 25 April. Theo- phiel Antoon de Rechter, oud 32 j., jm. en Maria Jose phina van de Velde, oud 25 j., jd. 27 April. Emile Suij, oud 28 j., jm. en Maria Josephina Ceelaert, oud 27 j., jd. Aloijsius de Bock, oud 33 j., jm. en Clemen tina Maria van Poele, oud 24 j., jd. Geboorten. 17 April. Augusta Maria, d. van Theo phiius van de Vijver en van Marie Valerie Baecke. 19 April. Anna Catharina, d. van Theophile Vervaet en van Maria Prudentia van Gremberghe. 22 April. Valentina Maria, d. van Lharles Ludovicus de Rechter en van Julia Danckaert. 25 April. Alphons Edward, z., van Petrus Augustinus van Vooren en van Bertina Goossens. Overlijden. 26 April. Een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Theophiius Eme ritus Matthijs en van Marie Leonie van Damme. Oversiav. Huwelijks-aangiften. 15April. Petms Gerres, oud '24 j ;m. en Mathila Regina Maria de Clerck, oud 22 j., jd. 16 April. Augustus Antonius Verhoosel, oud 39 j., jm. en Coralie de Clerck, oud 30 j., jd. Overlijden. 4 April. Coleta Sophia Burm, oud 80j., echtg. van Ludovicus Franciscus Sijs. 10 April. Cesar Theophiel Siinoen, oud 3 w., z. van Alphonsius en van Clementina Maria van Bambost. Philippine. Geboorten. 23 April. Irena Sophia, d. van Nicolaas van Ilurck en van Elisa Rammeloo. 25 April. Stephanie, d. van Franciscus Lauret en van Maria van Hurck. Sas van Gent. Huwelijks-voltrekkingen. 23 April. Alphons Joseph Schefler, oud 23 j., jm. en Florentina Gadaen, oud 20 j., jd. 28 April, l'etrus Franciscus Schauwvliege, oud 30 j., jm. en Attaha Maria Veimandel, oud 31 j., jd. Geboorten. 28 April. Albert Felix, z. van Engelbertus Johannes Iialfsvel en van Paulina Christina Rosalia Yerschoote. Overlijden. 30 April. Maria Petroneila van Ham, oud 41 j., echtg. van Napoleon Acke. v StoppeldiJU. Huwelijks-voltrekkingen. 20 April. Augustus Otjes, oud 31 j., jm. en Petroneila van den Bosch, oud 28 j., jd. Geboorten. ifik April. Margaretha Rosalia, d. van Pieter de Vree en van Maria Theresia de Meij April. Anna Maria, d. van Cornelis van de Velde en van Johanna Louisa de Lang. 27 April.- Elisabeth Maria, d. van Jacobus Danckaert en van Apolonia Scheerders. Overlijden. 18 April. Emma Christina de Poorter, oud 2 m., d. van Franciscus Exaverius (overl.) en van Ludovica Philomena Kool. Josephus de Meijer, oud 72 j., echtg. van Maria van Denderen. 23 April.' Seraphiiia Schillemans, oud 72 j., d. van Johannes Jacobus en van Anna Catharina Ries. Si. Junsteen. Huwelijks-aangiften. 16 April. Jan Frans Nachtegael, oud 31 j., jm. en Maria Ludovica Aerts, oud 25 j., jd. 19 April. Alouisius d'Hooglie, oud 25 j., jm. en Celestina van Hoeij, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 20 April. Henri Hogeland, oud 25 j., jm. en Cornelia Maria Johanna Hertogh, oud 26 j., id. 22 April. Camillus Pierssens, oud 26 j., jm. en Delphina Colman, oud 23 j., jd. 26 April, ilonore Petrus Joseph Rottier, oud 25 j., jm. en Emilia Silphia Maria Vael, oud 26 jjd. 29 April. Jan Frans Nachtegael, oud 31 j., jm. en Maria Ludovica Aerts, oud 25 j., jd. Geboorten. 16 April. Mathilde Maria, d. van Caroius Ludovicus Buijs en van Delphina Maria d'Hooghe. 17 April. Regules Levinus, z. van Bernard us Baert en van Maria Philomena Rombaut. 19 April. Josephus Petrus, z. van Augustus Inghels en van Philomena van Marck* 21 April. Emile August, z. van Augustinus Johannes Cammaert en van Anna Buysrogge. 22 April. Arthur Alfred, z. van Eugeen Brijssinck en van Leonia Augusta van Waes. 23 April. Cijrillus Petrus Johannes, z. van Alouisius van Dorsselaer en van Apolonia Maria van Remortel. Cornelia Louisa, d. van Leo de Smetenvan Rosalia Rosseel. 25 April. Maria Joanna, d. van Frans Aloijs Nachtegael en van Silphia Maria deBot. 26 April. Arthur Joseph, z. van Franciscus d'Hert en van Johanna Emelia van Gassen. Bertha Maria, d. van Leonardus Janssens en vjn Mathilde Colman. 30 April. Maria Emma, d. van Franciscus Saman en van Maria Ludovica Impens. Overlijden. 15 April. Louisa Maria de Kind, oud 2 m., d. van Alphonsius en van Emelia Al bertina Boussen. 17 April. Isabella van den Brande, oud 10 m., d. van Carolus Ludovicus en van Amelia Mels. 27 ApWJ. Maria Theresia de Weirt, oud 67 j., echtg. van Bernard us Puijlaert. WesUlorpe. Huwelijks-aangiften. 16 April. Edu- ardus van Geetsum, oud 27 j., jm. en Maria Louisa Herman, oud 21 j., jd. Geboorten. 18 April. Elza Maria, d. van Laurentius Kalle en van Eliza Celesia Ingels. 28 April. Armand Clement Hilair, z. van Emilius Johannes Leonardus Kieboom en van Valeria Johanna Petroneila Plasschaert. Overlijden. 30 April. Pieternella Meeusen, oud 3 m., d. van Daniel en van Jacoba Pieternella Bruggeman. %uftldorpe. Huwelijks-aangiften. 26 April. Al phonsius Audenaert, oud 30 j., jm. en Leonia Maria van Duijse, oud 27 j., jd. Geboorten. 29 April. Joseph Eduard, z. van Aloy sius Gerres en van Clementina Seghers.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 6