II A I g e ni e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Afsluiting weg. No. 5430. Zaterdag 7 Mei 1904. Gemengde berichten. aargarn ABONNBMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Insiinding van advertentien vbor 3 uren op den dag der uitgave Bit blad -vefschijnt Jfaanda^, iVoensdag- en Vrijdagavond, Mitge»on«ie''il op Feestdagen, l>ij de Firma P. J. VAW PE IAMIE te Ter Heaien. lElSJIE&STIE] BLAD. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat blijkens missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d. d. 22 April 1904, No. 144, 2e Afdeeling, het verkeer over le. de brug in den Kinderdijk No. 1, van den Ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Axel, van 16 Mei a. Svoor" middag 6 uur, tot 18 Mei Cl. S.f namiddag 6 uur £e. de brug in den Laugen weg No. 2, van den Ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Axel, van 24 Mei a. S., voor- middag 6 uur, tot 26 Mei a. 8., namiddag 6 uur en 3e. de brug in de Derde Verkorting No. 32, van den Ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Axel, van 40 Mei (l. s.f voormiddag 6 uur, tot 1 rJMill (l. 8., na middag 6 uur, zal zijn afgesloten. Axel, 6 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. TER NEUZEN, 6 Mei 1904. Gisteren zijn geslaagd voor de akte-examens de damesM. W. Lefevre van Aardenburg J. F. Moes van Axel en E. P. Wisse van Breskens. Naar we vernemen hebben zich voor deel- name aan het op 26 Juni a. s. te Sas van Gent te houden internationaal festival opgegeven 15 harmonie-, fanfare- of zanggezelschapen en wordt nog van enkelen toetreding verwacht. Diusdagnamiddag is uit een sloot op het gehucht Kruisdorp, gemeente Hontenisse, het lijk opgehaald van de bijna 75jarige weduwe W. v. M., die reeds geruimen tijd ziekelijk was. Zeer waarschijnlijk is zij, toen zij naar een der buren wilde gaan, in de sloot gevallen en daarin orn- gekomen. Het ongeluk werd ontdekt door haar zoon, die, bij zijne thuiskomst zijne moeder niet in de wouing of in haar tuin aantreffende, terwijl geen der buren hem inlichtiugen kon verschaffeD, op onderzoek uitging, met het vorenvermeld treurig gevolg. Alle poggingen om de levensgeesten op te wekken faalden. Zaaraslag, 5 Mei. Dezer dageu hadde.n een tweetal personen alhier de aardigheid om bij een landbouwer een ploeg weg te nemen, en deze op den openbaren weg neer te leggen, waarna nog een hek werd afgenomeu. Toevsllig werden zij door een zoon van den landbouwer ontdekt, welke een van het tweetal te pakken kreeg, dien hij wist te bewerkeu dat hij den uaam noemde van zijn karaeraad welke inmiddels het hazenpad gc- kozen had. Op aandrang van den landbouwerszoon 'orscht de gegrepene weer alles op de plaats terug waar het was weggenomen. De afrekening welke toen als slot volgde zal den boosdoener vooreerst wel niet uit het geheugen gaan. Indien deze daarbij nog eens wifde beseflen aan welk groot gevaar hij anderen roekeloos blootstelde dan zou hij zeer zeker zoo iets niet meer herhalen en het in ande ren met ons sterk afkeuren. Kauter, 6 Mei. Bij besluit van den Minister van Oorlog, dato 21 April 1.1., zijn de detachementen Koninklijke Marechaussed te Kauter en te Koewacht, welke aldaar sedert October 1 902 tijdelijk gevestigd waren, overgegaan in vaste brigades te voet. Voor het bouwen van kazernes, schijnt men met de betrokkeue gemeentebesturen in onder- handeling te zijn. Boschkapelle. De levering van 15000 Kg. chilisalpeter aan de leden van den Boerenbond is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer J. van Arenthals te Walzoorden, h f 11,65 per 100 Kg. Op Walchereu en Zuid-Beveland wordt nog Een Hagenaar was door aehteruitgang in zaken al veel karwij gezaaid, in Ojstelijk Zeeuwsch- Vlaanderen gebeurt dit zoo goed ajs niet. In deze gemeente, in den Willem 111 polder, is door een landbouwer dit jaar een stuk land er rnede bezaaidhet gewas, dat op het oogenblik begint te bloeien, valt reeds van verre in 't oog door de donkergroene kleur zijner bladeren. Naar men weet, Wordt het zaad van de karwij gebruikt bij de bereiding van dranken, die steik verhitten, zooals kurnmel. Stoppeldijb. Een eenvoudig inwoner onzer gemeente was reeds langen tijd sukkeleud en vond bij zijn geneesheer geen baat. Dat gebeurt meer, doch nu liet onze man zich verleiden door een annonce in de courant om naar een kwakzal- ver te schrijven, liefst een in Amerika. Het antwoord kwam spoedig terug tegen op- zending van f 25 zou de man per brief inlichtingen krijgen, hoe te handelen om weer gezond te worden. Deze som was echter te groot voor den patient, doch hij had er vooreerst f 10 voor over, en zou na de genezing de rest zien te sturen. De dokter in Amerika vond dit voorstel goed men moest de f 10 maar opzen- den. Dit geschiedde en nu is een beleefd schrij ven ontvangen van den esculaap, dat hij vrien- delijk dankt en de behandeling van den zieke zal doen weten Stoppeldijb. Onze gemeenteraad geeft een goed voorbeeld. Er zal eene zekere som gelds op onze Boerenleenbank geplaatst worden om de ingezetenen aan te sporen met deze nuttige ic- stelling in relatie te treden. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbatib te Middelburg. De rechtbank heeft in- hare zitting van 6 Mei de yolgende vonnissen uitgesproken J. B., oud 19 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. 1°. H. J. v. D., oud 26 j., voermansknecht, 2". J. W. H., oud 19 j., bootwerker, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling ieder veroord. tot 3 weken gevang. W. J. v. D., oud 28 j., stoker te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. F. d. S., oud 52 j., veldarbeider te Sint Jansteen, is wegens mishandeling veroord. tot 7 dagen gevang. Veelbeloveude kindertjes. Een juffrouw liet te Rotterdam een kinderwsgen enkele oogenblikken onbeheerd staan. Toen ze terugkwam waren uit het wageutje twee porte- monnaies, de eene met f 25 en de andere met 3, verdweuen. De politie had weldra de dieven ontdekttwee meisjes van 7 jaar. Een had de portemonnaies uit den wagen wegge nomen en de andere had het bankbiljet van f 25 gewisseld het geld was voor een deel versmoept en onder kamaraadjes op het Acbterklooster verdeeld. Bij een van de kinderen werd, in haar schort geknoopt, nog 18,50 gevouden. Woensdagmiddag brak door onbekende oor- zaak brand uit in de eerste Nederlandsche Para- pluie-Fabriek van P. Marlinot, in de Wijnstraat te Dordrecht. De brand, die zich eerst niet ern- stig lietaanzien, wakkerde snel aan door ontplof- fingen van cellulo'iden stokken. Tedkens als men meende het vuur meester te zijn zette een nieuwe ontploffing de geheele bovenverdieping, waar de brand in het magazijn ontstaan was, weer in gloed. Met behulp van alle beschikbare spuiten kon men den brand tot de bovenste verdieping bepalen. De belendende R. K. Kerk, hoewel slechts door een smalle gang van het brandend perceel gescheiden, is volkomen gespaard gebleven, maar op sommige oogenbikken bestond er vrees voor het overslaan der vlammeu. De schade is door verzekering gedtkt. Aan het ,/Vad." werd het volgende staaltje van dieustbodentrouw meegedteld prdworrgeri, naar het buitenland te gaan, waar men hem een bezoldigde betrekking had beloofd. Zijn echlgenoote deelde dit aan het dienstmeisje mee, zeggende dat ze dus een anderen dienst moest zoeken maar dit weigerde het meisjeze bleef liever bij mevrouw, bij wie zij het steeds naar den zin gehad had. De beloofde betrekking in het buitenland liet zich echter wachten en de familie ging zoo achteruit, dat er gebrek dreigde toen vroeg en kreeg de trouwe dienstbode verlof om voor een paar dagen naar den Haag te gaan, enzij haalde hier 't geld van haar spaar- boekje en bracht het naar haar mevrouw. Later, als er weer betere tijden kwamen, moest mevrouw 't maar teruggeven, zei ze. De commissaris van politie der 4e afd. te 's Gravenhage heeft ter beschikking gesteld van de justitie 2 jongens van 14 en 17 jaar. Lit een hofje aan de Hooikade waren zij over een muur geklommen naar de binnenplaats van een huis bewoond door een groentenhandelaar, aan den Dennenweg. Van uit die binnenplaats waren zij toen met behulp van een ladder door een tui- melraam naar binnen gekomen. Zij beproefden toen kasten te openen om geld te stelen, maar werden door den bewoner en een familielid, die juist thuis kwamen, verrast en aan de politie overgeleverd. Gebleken is, dat de 14jarige jongen eenigen tijd bij dien groentenhandelaar in dienst is geweest en dus wist waar hij geld kon vinden. Ocgeveer 14 dagen geleden was hij op dezelfde manier het huis binnengedrongen en had hij uit een kistje 9 gestolen, welk geld toen met zijn kameraad gedeeld werd. Een ernstig ongeval dat gelukkig zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopen heeft Dins- dagavond te Deventer plaats gehad. Op de eerste verdieping van een pakhuis, gelegen aan de IJsselkade vlak achter het hotel de Moriaan, was een handelaar bezig een partij kunstmest- stoffen in zakken op te slaan. De last scheen te zwaar te worden voor de draagkracht der houten balken want op een gegeven oogenblik zakte de geheele verdieping met een donderend geraas naar beneden, waarbij de balkeu langs de muren afknapten. De slag was zoo hevig, dat de huizen in de omgeving dreunden. Een brutale dief. Een te Leiden woonachtig persoon maakte Maandag op de markt te Haarlem een paard los, sprong erop en reed weg. Een slagersknecht haalde hem per fiets in en leverde hem aan de politie over. De Woningwet. Voor den kantonrechter te Utrecht stond dezer dagen een 89jarige timmerman terecht, omdat hij niet heeft gehoorzaamd aan het bevel van B. en W. om zijn woning binnen zes maanden te ver- wisselen voor een andere, ter zake van overbevol- king. Beklaagde, een fatsoenlijk werkman, bewoont met zijn vrouw en negen kinderen, van 1 tot 15 jaar, een woning in een zijsteeg van den Spring- weg. De woning bestaat slechts uit edn kamer, zonder keuken, en daarboven een zolder, waar de kinderen slapen. De kamer is 3,60 M. lang, 3 M. breed en 2,90 M. hoog. Beklaagde woont daar reeds dertien jaren. Hij had alle moeite gedaan om een andere woning te verkrijgen, maar een redelijk grootere tegen den prijs van f 1,40 per week, dat bedrag hij nu verwoont, is niet te vinden door zijn geringe verdiensten kan hij zich slechts een verhooging van 10 h 20 cents veroorloveu, en tegen dien prijs is evenmin een huis te vinden. Bekl. heeft zich nog tot den secretaris der Gezondheidscommissie gewend, die beloofde moeite voor hem te zullen doen, maar het schijnt ook dezen niet gelukt te zijn, hem aan een geschikte woning te helpen, waartoe zeker ook het feit meewerkt, dat huiseigenaars niet gaarne hun perceelen aan groote gezinnen verhu- ren. De kantonrechter prees den man voor den goeden wil, dien hij aan den dag had gelegd maar daar hij nu eenraaal wettelijk schuldig is, moest het O. M. een boete eischen. De miuimum-straf, 1 boete, werd gevorderd. De barbier P. J. M. van Dopremalen, wonende in de Poortstraat bij de Schick de te Rotterdam, werd Zondagnac'nt gered door zijn hondje. Het dier blafte hem wakker, en toen bemerkte hij dat zijn kamer geheel vol rook stood. Eerst anderhalf uur later was de brand gebluscht. Het hondje, dat zijn baas 't leven had gered, werd in een hoek van de kamer gestikt gevouden. Te Frameries, in Henegouwen, is een aan- slag gepleegd tegen den commissaris van politie. Een bus met onplofbare stoffen, stukken glas en spijkers was op den drempel van zijn huis geplaatst. Op ziju ommegang door het stadje kwam de com missaris juist met twee agenten voorbij zijn woning. Hij zou daar even ingaan, toen hij het griezelige voorwerp ontdekte. Een braudende lont kwam er dreigend uit te voorschijn. De commissaris trapte de lont uit en doopte de bus in een emmer water. Een half uur later opende hij de bom, alle gevaar was toen geweken. De commissaris, Laga, had twee dagen geleden de boodschap gekregen, dat men hem en zijn agenten in de lucht zou laten vliegeu op den eersten Meidag. Tot dusverre is er nog geen spoor van den dader gevonden. Ongeluk in de kerk te Saint-Aubain. Dinsdag had in de kerk te Saint-Aubain by Namen, een vreeselijk ongeluk plaats. De werklieden van den heer Jomouton, een aannemer, waren bezig het plafond der kerk, 30 M. boven den grond, te schilderen, toen een ge- deelte van de stelling inzakte. Een der werklie den, Louis Potelberg, brak in zijn val den hals. De ongelukkige was 36 jaar oud, gehuwd en vader van drie kinderen. In den nacht van Zondag op Maandag waren dieven gekomen op het kasteel Terleenen bij- Budingen (Thienen), dat op 20 minuten van alle andere woningen gelegen is. Het bestaat uit eene brouwerij, eene hoeve en verdere bijhoorigheden, alles door een loopend water omringd. De dieven hadden zich reeds meester gemaakt van een aantal kalkoenen, fazanten enz., die zij dooden en aan hun medeplichtigen overreikten, die een en ander langs een brng, door hen over de gracht gelegd, buiten bet kasteel brachten. De eigenaar, door het geluid der electrische bel verwittigd, kwam, met zijn Lefaucheux ge- wapend, op de binnenplaats en, zich achter een kar verbergend, schoot hij op de dieven. Deze beantwoordden zijn eerste schot, doch zon der gevolg. De eigenaar schoot opnieuw en dit- maal werden twee der dieven in bet hoofd ge- troffen. Beiden vielen dood neer. Geen van de dieven is in de slreek bekend. Een hunner droeg een metalen kuras onder zijn kleeren. De eigenaar heeft het gerecht met de zaak in kennis gesteld. De gezonken zilvervloot. Een Italiaansch ondernemer is met toestemming der Spaansche regeering begonnen pogingen aan te wenden om de lading van de in 1702 gezonken zilvervloot bij gedeelten te lichten. Deze lading bestond uit zilvergeld, de opbrengst van de belastingen in de kolonie Mexico gedurende twee jaren. Het sc'tiip werd door een Eugelsch-Hollaudsche vloot aange- vallen. De Spanjaarden zagen, dat zij zich voor de overmacht zouden moeten bukkeu, en om te ver- hinderen, dat de rijks buit in de handen der vijanden vallen zou, staken zij hunne schepeu iu braud en boorden ze in den grond. In den loop van den tijd zijn talrijke pogingen in het werk gesteld om de lading te bergen, doch altijd te vergeefs. Nu gelooft de Italiaansche ondernemer, die voor zijn doel het stoomschip //San Clemente" heeft uitgerust, op een beter succes te kuuneu rekenen. Als leider der proeven fungeert de bfkeude Ita liaansche uitsinder Pino. Deze laatste heeft een ouderzeesche boot uitgevonden, die zich op eene aanzienlijke diepte be wegen kan, een hydroskoop, die dezelfde diepte verlicht en een hefboom, Excelsior genaamd, die lasten tot 50,000 K.G. uit het water opheffen kan. Met behulp van den bydroskoop heeft men reeds de ligging van ver- schillende gajloenen kunnen ontdekken, ook di& van de //Santa Cruz." -- 1 .MKrfBnlriTT HT IT ,-._i USM 1 I.. - ,'4 7 rv 7,0011 YTCT'lt - nc lrrAnrvoi 1 ncov ll/it tin l inn Initrl to rrnnn ntnnW

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1