Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Moderne kraanvogels van Ibicus. TER NEUZEN, 4 Mei 1904. Heden werd alhier door de notarissen Van der Moer te Ter Neuzen en Dregmans te Axel, ten verzoeke van de erfgeuameu van den heer F. Haak in het openbaar verkocht Een woonhuis met toebehooren en tuin, aan de Kersstraat te Ter Neuzen, groot 3 aren 27 centiaren. Kooper hiervan werd de heer J. A. Klaassen, gemeente-ontvanger te Ter Neuzen, voor 6025. Heden werd alhier door het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen polder Nieuw Neuzen aanbesteed,: het herstel, de vernieuwirg en het onderhoud tot 30 April 1905, van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooi'ingwerken (raming 4.677,68 Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. Jansen voor 4498 A. Tholens Danz. voor f 4493K. de Vos voor f 4399 en J. de Meester voor f 4372. - Heden werd aan het gebouw van het Prov bestuur te Middelburg aanbesteed lo. het verbeteren van het kanaal van Ger.t naar Ter Neuzen te Sluiskil en het in verband daarmede omleggen van den spoorweg GentTer Neuzen, alles met bijbehoorende werken (raming 868,000). Minste inschrijvers waren de.heeren Auguste Medaets en Hippolyte de Clercq te Uccle, voor 727,000. 2«. het maken en stellen van een ijzeren boven- bouw van een brug voor spoorweg- en een voor gewoon verkeer over het kanaal van GentTer Neuzen te Sluiskil (raming 162,000). Minste inschrijvers waren de heeren Medaets De Clercq, bovengenoemd, voor 128,900. Met ingang van 1 Mei 1.1. zijn in Zeeland o. m. bevorderd tot kommies le klasse bij's Rijks belastingen de kommiezen der 2<= klasse N. Oost Lieveuse te St. Maartensdijk, C. J. van de Walle te Sas van Gent, C- J. de Bruijne, P. F. Leen- knegt en A. van der Welle, alle drie te Ter Neuzen en F. Remerij te Aardenburg. Bij beschikking van den Hoofd-intendant dd. 27 April 1904, is de eerste luit. kwartier- meester W. Jansen, van het le reg. inf. te Den Helder, overgeplaatst bij het 2e bat. 3e reg. inf. te Middelburg, en zulks na 1 Juni e. k. Heden is te Middelburg geslaagd mej. C. S. Risseeuw uit Retranchement. Met ingang van 16 dezer is de kommies 2e klasse bij 's rijks belastingen J. van Goethem van Sas van Gent verplaatst naar Aardenburg. Met ingang van 1 Mei zijn de marechaus- sees J. M. Boogerd en A. van der Linde, beiden ter standplaats Kloosterzande, bevorderd tot briga- dier-titulair. De heer D. Galle, onderwijzer aan de christelijke school te Spui, gemeente Axel, is als zoodanig benoemd aan eenzelfde school te Amsterdam, hoofd de heer \an Apeldoorn. Gisteren is te Hulst onder algemeene be langstelling de plechtige installatie gevierd van den HoogEerw. heer J. B. F. Brouwers als pastoor en deken aldaar. De geheele stad prijkte in feest- dosch. Talrijke eerepoorten en sparreboompjes waren in de straten geplaatst. Z.Hoogeerw. die des morgens met den trein uit Belgie arriveerde, werd aan het station door een grooten stoet, gevormd uit verschillende Hulstersche gezelschappen en corporation, opge- wacht, en werd hem daar door den voorzitter der feestcommissie, den heer H. Maertens, een woorc van welkom toegesproken, waarvoor Z.HoogEerw., zichtbaar aangedaan door de eer hem door zijne parochianen bereid, met gevoelvolle woorden be- dankte. Onder daverend gejuich der menigte trok de stoet hierna naar de kerk, die ook smaakvol was versierd, en waar de installatie aanving, geleid door den HoogEerw. heer VerhoeveD, deken te IJzendijke. In de Zondag te Oostburg gehouden ver gadering der liberate kiesvereeniging in 't voor- malig vierde district, zijn bij acclamatie de af- tredende leden der provinciale Staten voor het district Sluis, de heeren Mr. P. C. J. Hennequin en Mr. F. J. N. van Dam, candidaat gesteld. Voor de vacature—W. C. de Smidt werd een drietal opgemaakt, hetwelk na verscheideue stem- mineen werd samengesteld uit de heeren W. C. de Smidt (aftr.), P. van Houte, beiden te Schoon- dijke en d. A. Neeteson te IJzendijke. Op voor- stel van den heer Geertsema Beckeringh werd be- sloten een adres van de kiesvereeniging te richten aan de Eerste Kamer met het verzoek om de Hoogeronderwijswet niet aan te nemen. Zaamslag. Een klein meisje van den werkmau J. v. A. alhier, bevond zich gister met gesloten deuren in huis. Geen weg weteude om er uit te komen sloeg zij een ruit stuk, van welk glas nog een stukje' bleef staan. Toen zij zich door de geopende ruimte wilde heen werken om naar buiten te komen, verwondde zij zich aan den buik, op welk pijnlijk gevoel zij zich liet vallen, met het gevolg, dat zij zich zoo erg verwonde dat haar de ingewanden uit het lichaam hiugen. In dezen toestand liep zij naar de op eenigen afstand van hen wonende buren, waarna dadelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. Wonderlijk gpnoeg deed deze gruwelijke verwonding haar zichtbaar geen pijn, hoewel zij niet buiten gevaar is. Zaamslag, 3 Mei. Gister werd alhier door de notaris Van der Moer te Ter Neuzen, ten verzoeke van de erven van Adam Schiedam in het open baar verkocht, een woonhuis met schuur en grond groot I are 90 centiaren. Kooper werd de heer J. van Fraeijenhove Cz. voor 710. Het nieuw gebouwd gemeentehuis werd leden in gebruik genomen. Bij de opname gaven de leden van den raad hunne voile tevredenheid te kennen voor de nette afwerking en de tijdige oplevering. Van den burgemeester ging dan ook een woord van dank uit aan den architect en de aaunemers. Stoppeldijk, 3 Mei. Gisteren hield onze fietsclub ,/Albatros" haar jaarlijkschen teerdag. Het weder was niet mooi, doch wat hindert dat, als men met vroolijke lui bijeen is. Men begon reeds des morgens tegen een uur of acht en ofschoon het uur van scheiden zeer diep in den avond viel, het kwam nog te vroeg vanwege de lol die men had. Dat de kastelein uit „de Transvaal", waar de club is gevestigd, voor een flink diner en souper had gezorgd en de leden, die aan vroolijkheid een gezonden maag paren, het zich goed lieten smaken, zal wel niet gezegd behoeven te worden. Men is begonnen met het afbreken der woning in wier plaats het gemeentehuis zal gezet worden, zoodat binuen een paar dagen met de werkzaamheden voor den bouw van het laatste zal aangevangen worden. St. Jansteen. De collecte voor de oude men- schen, die de volgende week hun goudeu bruiloft vieren, heeft ruim twee honderd vijftig gulden opgebracht. Het feest zal gevierd worden op den llden Mei, den juisten datum, en niet op Hemel- vaartsdag. Dit geschiedt zegt men, op verlangen der betrokkenen. Toen de varkenskoopman P. Moens Maandag per fiets over den steenweg te Ciinge reed, brak op eens de voorvork van het rijwiel. De man plofte tugen den grond met de borst op het stuur en werd bewusteloos opgenomen. Zijn toe stand moet nog ongerustheid baren. 's Gravenhage, 4 Mei. De heer Moll, hoofd directeur der directe belastingen, invoerrechlen enz., zal in het najaar deze betrekking neerleggen. 's Gravenhage, 4 Mei. Tweede Kamer. Den geheelen dag werd gedebatteerd over de door de Regeering in art. 1 voorgestelde definitie van steiken- en gegisten drank. Verschillende sprekers bestreden de opnamen van eene definitie en oor- deelden vooraf verkeerd aan het inzicht van het wetgevend gezag over te laten de vaststelling van het alcoholgehalte van met wijn en bier als ge- gisten drank gelijk te stellen dranken. Voorge steld werd een amendement door den heer Rink om de geheele definitie weg te laten, en een amendement door den heer Van IdsiDga om onder sterken drank te verstaan alle alcoholhoudende dranken, behalve wijn en bier. De Minister stelde eene wijziging voor, be palende dat binnen 3 jaar het maximum van het alcoholgehalte wettelijk zal geregeld worden. De stemming over de defiuitie-kwestie en de amendementen is tot morgen aangehouden. Gistermiddag is aan den overweg van den Loosduinschen weg te's Hage een achtjarig meisje, dat daar aan het spelen was, door de Westlandsche stoomtram overreden en gedood. Gisternacht is op een half uur afstand van het dorp Winterswijk door den trein een vrouw overreden. Ten nadeele van de weduwe v. d. Heuvel te Gouda, is Vrijdagochtend diefstal gepleegd Uit de lade eener kast namelyk is een zakje met geld weggenomen. Dit geld was door haar overleden echtgenoot bespaard, en uit pieteit tegenover den overledene had zij di geld nog niet aangeraakt, hoewel ze er meer dan eens behoefte aan had. De politie, die de zaak streng onderzoekty moet de diefegge op het spoor zijn. De schooljeugd die de vorige'week zoo huis hield in den trein van Beverwijk naar Haarlem heeft eieren voor hun geld gekozen en de bel- hamels aan de autoriteiten opgegeven. De jongen die met een stuk hout gooide naar een voorbijgaanden trein en daarvan een ruit ver- brijzelde, is er een uit IJmuiden. Hij zal daar- voor vervolgd worden. Van eenige der paneel- brekers is het abonnementsbewijs ingetrokken en de vaders zullen de aangebrachte schade hebben te voldoen. Of ook zij zullen vervolgc worden is nog niet bepaald. Een //gezeten" werkman bestolen. De vorige week is te Beerta diefstal gepleegd ten nadeele van den daar wonenden arbeider E. L Te zijnen huize werd nl. gestolen een blikken trommel inhoudende 300 aan bankpapier 200 aan specie en een spaarbankboekje waarop 900 ingeschreven staatvoorts een schuld bekentenis van 400, een dito van f 40 en een obligatie van 100 en eindelijk nog een gouden slot met koralen. Limonade. Een inzender in het Phar- maceutisch Weekblad waarschuwt tegen het on- matig gebruik van limonade in den zomer, of van wat als zoodanig verkocht wordt. Hij heeft in Scheveningen eens nagegaan waaruit die dranken, die men daar bij duizenden glazen, vooral door cinderen uit den gegoeden stand, zag gebruiken, wel bestaan konden. Zijn recept luidde zwavel- zuur, aniliue, saccharine, glycerine, amylvaleria- naat en saponine, een mengseltje van drie ceuten waarde, dat alles geeft om de gelijkenis met li monade te voltooien, maar zonder een spoor van het eene noodige vruchtensap. Een strootje van twijfelachtige reinheid en een stukje onzuiver ijs completeeren de gevaarlijkheid. Hij noodigt de Haagsche en Scheveningsche hygieuisten uit zijn recept eens te controleeren en het publiek eens in te lichten hoe het met die dranken gesteld is. Een 18jarig meisje te Odessa, dochter van een sch lenhandelaar, was op zevenjarigen leeftijd, nu 11 j^ar geleden, stom gewordeu. Wel leerde zij heel goed lezen en schrijven, doch de spraak keerde niet terug. Maria, zoo heette hetongelukige kind, groeide op tot een knap jong meisjehet vorig jaar, nauweljjks 18 jaar oud, geraakte zij verliefd op een jongen man, Michael, die ook haar beminde en haar ten huwelijk vroeg. Reeds waren alle voorbereidselen voor het huwelijk ge- troffen. Den 24 Maart ging Michael naar zijn moeder, die op eenigen afstand van Odessawoonde. Spoedig daarop ontving de schoeuhandelaar van de moeder van Michael een telegram, meldende datdejonge man op reis koude had gevat en nu het bed moest houden. De oude vrouw verzocht den vader met zijn dochter over te komen. Beiden gingen dadelijk naar het dorpje, waar zij Michael in bewuste- loozen toestand vondenzij vernamen nu dat de bruidegom met den wagen, waarmee hij van't station naar huis was gereden, was omgevallen en met zijn hoofd op een steen was terecht gekomen, waardoor hersenschudding had plaats gehad. Marie was troosteloos. Dienzelfden nacht overleed Michael. Maria wierp zich op het lijk, kuste den doode en riep plotseling /,Lieve Michael, leef je nog De indruk dezer onverwachte woorden eener stomme was groothet meisje zelf viel in zwijm na nog eenige onsamenhangende woorden te hebben gestotterd. Toen ze weer was bijgekomen, sprak ze opnieuw eenige samenhangende woorden. Ze had haar spraakvermogen na 11 jaren terugge- kregen maar tegen welk een hoogen prijs Op het kerkhof te Tisza in Hongarije heeft bij de begrafenis van een oude dame een schandelijk tooneel plaats gehad. De teraarde- bestelling werd bijgewoond door talrijke leden van de Baptisten-gemeente, waartoe de overledene ook had behoord. Terwijl men bezig was bij het nog niet gesloten graf een lijkzang te zingen, kwamen een tweehonderd Grieksche-orthodoxe boeren, gewapend met zeisen, sikkels en hooi- vorken, het kerkhof binnenvallen, aangevoerd door den in zijn priestergewaad gekleeden geestelijke Szirka. Voor de Baptisten konden vluchten, had de bende van Szirka hen te pakken. Zij richtte een gruwelijke moordpartij onder haar weerlooze tegenstanders aan, en terwijl alom dooden en gewonden op het kerkhof verspreid lagen, begon Szirka een nieuwen lrjkdienst volgens den Grieksch-orthodoxen ritus op het graf te houden. Dezer dagen is te Parijs ingebroken in het huis van mevrouw Tarby. Mevrouw was uit, niemand was in huis en toen hadden de dieven hun slag geslagen. Zonder onheil te vermoeden kwam de ongelukkige dame thuis, begroet, zooals gewoonlijk, door pap. Pap zei deze maal heel iets leelijks tegen de vrouw grootvoetgrootvoet riep het dier. Zij had den tijd niet om boos te worden ovei deze ongemanierdheid van haar papegaai, want weldra zag zij welk bezoek erin haar afwezigheid was geweest. Dadelijk snelde zij naar den naasten poliliepost om aaugifte te doen van de inbraak. Een com- missaris stond kort daarna in huis om een on- derzoek in loco in te stellen. Ook hij werd door pap begroet met den krijsch grootvoet, grootvoet Stil pap zei de commissaris. Vooruit, grootvoet, antwoordde pap, je bent langzaam, grootvoet Mevrouw Tarby schaamde zich de oogen uit het hoofd voor zoo'n ongemanierden vogel en verzekerde tot haar verontschuldiging, dat de vogel deze lompe uitdrukkiugen nog nooit tevoren had gebruikt. Dan weet ik meteen, wie hier ingebroken heeft, zeide de commissaris. Grootvoet is de bijnaam van een bekenden inbreker. Uw vogel heeft den dief uitgebracht. De papegaai had juist gesproken, grootvoet en zijn trawanten zijn gevangea gezet en zullen wel dra voor den rechter verschijnen. Pap is als ge- tuige gedagvaard. In het landverhuizershotel te Hamburg is een bloedig tooneel afgespeeld. Een oude Poolsche jood ontstak daar in woede, omdat een geloofsgenoot hem in zijn gebed stoorde, trok een dolkmes en bracht den anderen jood daarmee een doodelijken steek in de keel toe. De vrouw van het slachtoffer werd bij dat ge- zicht krankzinnig. De dader beproefde daarna met het rues zelfmoord te plegen en werd stervende naar het gasthuis gebracht. Men heeft te Parijs eenige weken geleden op de trappen van de Madeleine een kindje ge- vonden, een jougetje. Men dacht dat het een deine Engelschman was en daarom stuurde men lem naar het Engelsche hospitaal. De Petit Parisien deelt nu mede, dat die vondeling de zoon is van Rene de Barios, oud-president van de republiek Guatemala. Zie hier, hoe men dit ontdekt heeft volgens den Petit Parisien Een oude min, die iu den omtrek van Londen woont kreeg toevallig het portret onder de oogen vau den vondeling der Madeleine. Aanstonds meeude zij het kind te herkennen. Eenige weken geleden hadden eenige geheimzinnige reizigers haar namelijk een kind gebracht, dat evenwel eenige dagen, nadat het haar was toevertrouwd, weer verdwenen was. Het was niet mogelijk ge weest een spoor van het jongelje terug te vitiden. De namen van de menschen die haar het kind hadden gegeven wist zij niet, maar wel herinnerde zij zich, dat er bij gezegd was, dat dit de zoon was van Rene de Barios. Rene de Barios was getrouwd en had een zoon,. die, op het oogenblik, dat zijn vader vermoord werd, ongeveer een jaar oud was. Na het onge- lukkig uiteiude van haren echtgenoot is de moeder krankzinnig geworden, zoodat de ongelukkige vrouw moest wordeu verpleegd iu een gesticht. Het kind werd opgenomen door vrienden. Op zekeren dag was het kereltje echter veidwenen, men begreep niet hoe. Men heeft lang naar hem gezocht in Amerika, maar hij was niet te vinden. Ten slotte had men de hoop opgegeven. De oude vrouw die den jongen De Barios bij zich thuis had gekregen, had van het rooven geen aangifte gedaan bij de politie, omdat zij Dang was er door in moeilijkheden te komen. Toen zij evenwel in de krant het portret van den Parijachen vondeling zag, riep zij uit: dat is Rene, en zij snelde naar den commissaris van politie. Dadelijk telegrafeerde de commissaris naar Londen, de Engelsche regeering stelde zich in verbinding met de Fransche, en zoo bleek dat de opgaveu van de Engelsche juffrouw omtrent het kind klopten met hetgeen men te Parijs bevonden had. Het ventje heeft nog dezelfde kleeren aan als in Eugeland en het ondergoed is gemerkt R. d. B. De kleine Guatemalaan zal nu eerst naar Enge- land worden overgebracht om aan de oude vrouw vertoond te worden, waar hij op zoo vreemd- soortige wijze was binnengekomen en verdwenen. Het is een fraai onderwerp voor het op een na laatste hoofdstuk van een echt romantischen rouaan. Te Parijs is Maandagnacht de oud-raadsheer Amddee Taiilefer, 75 jaar oud, levend verbrand. Toen hij op zijn slaapkamer de kaars wou uit- blazen, vatten zijn baard en zijn haar en vervolgens zijn onderkleeren vuur. Zijn vrouw, niet heel vlug ter been, kwam op zijn hulpgeroep toeloopen maar was niet bij machte hem te helpen. Zij riep de buren, die den ouden heer in dekens wikkelden en het begin van brand bluschten. Het was evenwel te laat geweest: Taiilefer stierf enkele uren later, na een vreeselijken doodsstrijd. Er is Zondagmiddag een ontzettend onge- luk gebeurd vlak bij het station Ozouer-le-Fer- riere, 42 kilometers van Parijs. De sneltrein vaa Bazel is daar op een overweg tegen een automobiel geloopen. De wachter van den overweg had verzuimd de hekken te sluiten. Een automobiel met zes personen kon den trein niet zien aankomen doordat er huizen langs de spoorlijn staan. Juist op het oogenblik dat de motorwagen midden op de spoorbaan was, kwam de locomotief er tegen aan. Het voertuig giDg geheel plat door den schok en de stukken vlogen in 't rond. Alleen het geraamte van de automobiel werd meegevoerd voorop d,en sneltrein. De zes personen, die op het rijtuig zaten waren alien in een slag dood, behalve een, die een poos later overleden is. Een van de slachtoffers lag op 40 meter, een auder op 70 meter afstand van de trefplaats. Twee bleven er voor tegen den locomotief hangen. De trein ondervond geen beletsel door de automo biel. De machinist, die op den uitkijk stond naar de seinen aan den anderen kaut vaD de locomotief dan vanwaar de motorwagen kwam aanrijden, bemerkte er eerst zelfs niets van, dat er iets bizonders gebeurde. De stoker zag het en riep stoppen. Toen de trein inhield vielen de stukken automobiel van de locomotief, die in de vaart waren meegenomen. Bovendien begon de benzine te vlammen, die ontploft was bij den schok. Men verwijderde de lichamen der beide menschen die zich voorop de locomotief bevonden, bijtijds om te voorkomen, dat zij mede in brand zouden vliegen. Een van deze twee, een dame, me vrouw Lamv, ademde nog, maar dat duurde slechts kort. Het was eerst moeilijk uit te vinden, wie de reizigers waren. Men voud het uit, doordat er een naam stond op den halsband van het hondje, dat mede bij de ramp is omgekomen. Behalve den chauffeur bestond het gezelschap uit twee heeren, twee dames en een jougetje van vier jaar. De chefs van den weg wachter begrijpen niet, hoe deze man zich aan zulk een grof verzuim

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2