A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VI a andere n. HiiBiswir! \o 5429 Donderdag 5 Mei 1904 44e Jaargang, JACHT EN V1SSCHERIJ. Binnenland ABONNEMENT: ADVEETENTllN: Inzending van advertenUen vt>o? 3 uren op den dag der uitgave (loen to weten: jQe oorSog tusschen island en Japan. TWEEDE KAMER. Drankwet ,1 T'lit Ti±ixmnnr*B*x IFUKEJVSriE COURASfT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. blad vearschijnt JHaandag-, Woensdag- en Vrijdagavoiia, qitgezoPdcril »p Feealdagen, bij de Firma 1». J. VAMf DK 81HDK te Ter Weazen. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt door deze ter kennis van de belanghebbenden in deze |e- meente dat op de werkdagen in Mei 1904 van des voormiddags 9, tot des namiddags ten 6 ure, op de gemeente-secretarie alhier voor een ieder verkrijgbaar ziin gesteld bianco verzoekschriften, ter bekoming van Jacht- en Vischakten, alsmede aanvragen ter bekoming van kostelooze vergunningen tot uitoefening der Vis- scherij met den vischtuig voor bet aanstaande seizoen 1904/1905. Ter Neuzen, den 2 Mei 1904. De Burgemeester voornoemd, J A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gelet op art. 8 der Hinderwet, dat vergunning is verleend tot oprichting eener I»elrolet«mbersi»s,»si»t a aan D. E. WOLFERT en zijne rechtverkrijgenden in de Korte Kerkstraat D 1, kadastraal sectie C no. 148b, in een bak, groot 1 M3 en b. aan K. WIELAND en zijn rechtyerkrijgenden in de Havenstraat B 40, kadastraal sectie C tob vooi I vaten of koogsten's 400 liters. Ter Neuzen, den 25 April 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Lieten de telegrammen welke wij j. 1. Maandag pu- bliceerden reeds geen twijfel aan een belangrijk treffen, de verder ontvangen berichten doen zien dat bet Zondag in het verre Oosten een le Mei-betooging van grooten omvang is geweest. Den 22n had de Russische generale staf opgemerkt, dat de kleine Japansche afdeelingen op den linkeroever stroomopwaarts wegtrokken de grootere werden tegen- over Wi-dzjoe saamgetrokken. Den 23n begonnen de Japanners in kleine afdeelingen op een onbescnermde plaats (bij Siapoetisje) naar den reckteroever over te steken den 24n maakten zij aanstalten voor een over- tociit op drie verschillende plekken (Wi-dzjoe, iioereu- tsjen en Tsjandehekoe). Den 25n begonnen ze toen by Siapoetisje en Tioerentsjen bruggen te slaan. An be- zetten het rivier-eiland Somalinda, en in den nacht van 25 op 26 April brachten zij 1500 der kunnen over op een ten noorden van het dorp Sandagoe gelegen eiland. De Russische vrijwilligers vuurden toen wel op hen, jnaar succes had dat alleen in zooverre, dat wat veel Japanners liet Jeven lieten, voor ze in veiligkeid op het eiland zaten. Den 26n 's ochtends begon toen het gevecht op de eilanden tegenover Tioerentsjen. Nadat ue daar gesta gen brug door de Russen was vernield, zetten de Japan ners, onder bescherming van de vuurwapenen op ae eilanden en op de pontons zelve, ten zuideu van Wi- dzjoe troepen over op pontons. Den 2in staken drie Japansche bataijons 's avonds bij het dorp Matoeseo de Jaloe over. Den 28n was alles rustig. De Russen liandhaafden zich toen nog in hun positie op den rechteroever van de Jaloe, gelijk de generate staf aan den Czaar herichtte. Maar lang zou 't niet meer duren. Nog dienzelfden 28n slaagde een sterke Japansche afdeeling er in de overzijde van den Jaloe-stroom te bereiken en zich te nestelen op een door de formatie van den bodem be- schermd punt, van waar uit zij de Russische hoofdmackt kon bestoken. De 29e Vrijdag ging been met scbermutselingen op verschillende plaatsen langs de rivier. en op den volgenden dag, Zaterdag, volgde een afdeeling van 1500 Japanners de broeders, die zich reeds aan den overkant van het water opbielden. Bij Ambikke trokken zij met 12 kanonnen over de Jaloe, over een pontonbrug, die wel hevig door een kleine af deeling Russen werd beschoten. Maar dezen beschikten inaar over 2 bergkanonnen, ende Japanners waren vermetel. De Russen kregen bij die gelegenheid 5 gewonden en trokken in allerijl het binnenland in. Toen waren de Japanners op dat punt van den rechter- ■oerer heer en meester. Een tegen hun 1500 man op- gewassen Russische strijdniacht was niet in de buurt, en daardoor kon op die plaats een sterke, breede brug over de Jaloe worden gelegd. Daarover trokken toen jiieuw aanrukkende Japansche benden naar Kosan. Maar gister zou eerst pas de eigenlijke strijd beginnen. Vrogg in den morgen, om half 8, rukten toen alle in Noord-Korea gelegerde Japansche divisies, ter sterkte van 16.000 man, voorwaarts. Over een groote uitge- strektheid langs de Jaloe werd een hevig artiiierie-ge- vecht geleverd. En te 9 uur was de Japanner heer en meester van de heuvelachtige terreinen van Kinlienchang, aan de overzijde. Volgens de telegrammen verwachtten de overwinnaars, dat de Russen zich zouden terugtrekken op Feng-hwang- tsjeng even noordoostelijk van Antoeng en Wi-dzjoe (aan den mond van de Jaloe). De Japansche tirailleurs moeten vele Russische ofii- cieren, die zeer zichtbaar waren door bun uniformen, hebben doodgeschoten. Een medewerker van de Koluische Zeitung schnjtt over den slag bij de Jaloe Uit de telegrammen die aehtereenvolgens inkomen, blijkt hoe langer hoe duikelijker, dat de Japanners er niet alleen in geslaagd zijn, de Jaloe-linie te veroveren, maar dat zij bovendien een succes te velde behaald 1 hebben welks moreele uitwerking niet gering geacht, 1 moet worden. Voor de eerste maal hebben de regimenten van den Mikado zich in een ernstig gevecht gemeten met een Europeesch leger, en hloedige lauweren behaald. Het is maar een geringe troost voor de Russen als zij zeg- gen dat zij tegen een dubbel zoo sterke macht als zij zelf telden, moesten vechten, want de oorlog is geen duel met zorgvuldig afgepaste regels voor den strijd man tegen man. De Japansche generale staf heeft de taak volbracht, alle beschikbare troepen op een plek te verzamelen, den tegenstander met een overmacht aan te vallen, en hem een zware nederlaag toe te brengen. Bijna drie vierde van hun artiilerie, acht machinegeweren en veel gevangenen hebben de Russen in handen van den vijand moeten laten, bovendien verloren zij meer dan 800 man. En de vraag dringt zich op, hadden de Russische generaals den strijd wel moeten aanvaarden met den aan troepen en geschut veel sterkeren tegen stander? Naar den algemeenen toestand op het oorlogs- terrein te oordeelen zou men die vraag ontkennend moeten beantwoorden. Voor de Russen was't van groot belang dat zij eerst dan den strijd aanvaarden, als zij konden rekenen op succes. Juist de eerste gevechten in een oorlog hebben een buitengewone moreele beteekenis. Het is echler zaak, de strategische winst die de Ja panners aan de Jaloe behaald hebben, niet te over- schatten. Voorshands bestaat hun voornaamste voordeel in de verovering van 28 stukken snelvuurgeschut, d. w. z. de geheele artiilerie van een vrijwilligersdivisie, ver- moedelijk de derde, en bovendien is de maxim-afdeeling van bet 9e vrijwilligersregiment verloren gegaan, de eenige waarover het 3e Siberische legercorps beschikte. De reeds bestaande ovsraiacht der Japansche artiilerie wordt aldus nog aanzienlijk versterkt. Tokio, 2 Mei. Toen de Japanners zich gister-ochtend meester maakten van de lioogten, die zich van Kioe- lien-tse tot Josjoko aan den rechteroever van den I-ho uitstrekken, boden de Russen voor de tweede maal tegenstand op een heuvel ten N.VV. van Kioe-lien-tse. De Japanners rukten langs drie wegen op en bezetten de linie van Antoeng tot Loei-sjoe-kan. De keizerlijke garde omringde de Russen aan drie kanten, vermeesterde, na een verwoed gevecht van man tegen man, de stelling om 8 uur's avonds en nam 20 kanonnen met paarden, atluiten en ammunitie. Verder maakten de Japanners meer dan 20 oflicieren en een groot aantal manschappen krijgsgevangen. De Russen zijn teruggetrokken op Fenghwang-tsjeng. Sjanghai, 2 Mei. Als gevolg van de bezetting van Antoeng door de Japanners, na den slag aan de Jaloe, zal Davidson, benoemd Amerikaansch consul aldaar, vermoedelijk naar zijn post gaan, zoodra de Chineesche regeering hem het exequatur heeft verleend. Toen de Russen Antoeng bezet hielden en versterkten, achtte Davidson het niet raadzaam voor hem, om derwaarts te gaan. Maar de Japanners hebben te verstaan gegeven, dat zij er geen bezwaar tegen hadden, dat hij onverwijId naar Antoeng ging. Louden, 2 Mei. De Japansche legatie maakt het volgende telegram openbaarAdmiraal Kanimoera kwam den 26n April te Gensan aan, zonder tengevolge van den dikken, aanhoudenden mist, de voorgenomen beschieting van Wladiwostok te hebben kunnen uit- voeren. Vernemende dat de ,/Kinsjioe Maroe" vertraging had, ging de vloot haar zoeken. Toen zij den 27n April opnieuw Wladiwostok naderde, belette de mist de vloot wederom om een aanval te doen. Zij stoomde dus weg. Tweemaal had de mist de Russische vloot in staat gesteld, te ontkomen, zonder gevecht. De Japansche kruisers ontdekten aan de kusten ver- scheidene Russische mijnen, die zij lieten springen. Petersburg, 3 Mei. Het Telegraaf-Agentschap ver- neemt uit Port Arthur: Om een uur vannacht werden er vijf Japansche tor- pedobooten ontdekt. De batterijen en de oorlogsschepen Giljak Gromjasjtsji en Otwazjni openden aanstonds het vuur op hen en dwongen ze naar voile zee terug te kecren. Vervolgens werden, komende uit het zuiden aan den horizon Japansche schepen ontdekt. Aan de spits voer een versperringsschip. Bij den ingang van de haven werd het in den grond geboord. Om 1,45 daagden nog twee versperringsschepen op. Ook deze werden in den grond geboord. Om 2.25 naderden weer vier van dergelijke schepen. Drie er van sprongen op Russische mijnen in de lueht; twee zonken dadelijk, de twee andere werden wederom door het vuur der batterijen en oorlogsschepen in den grond geboord. De Askold nam nu aan het gevecht deel. Om 2.40 ver- schenen er nogmaals drie versperringsschepen. Een stootte er op een mijn, het tweede zonk op de kust, het derde ging door Russische kogels verloren. Bij het begin van den strijd begaf zich Alexejef met den chef van den generalen staf en een vlaggekapitein van den generalen staf op een sloep van het stoomschip Sewasto- pol aan boord van de Otwazjni. Tokio, 3 Mei. Duizenden menschen bewegen zich op straat om de overwinning aan de Jaloe te vieren. De helft zijn vrouwen. Twaalf verschillende optochten waren er gevormd, maar zij losten zich ten slotte in een op. Een andere optocht bestond geheel uit studenten, die roode lampions droegen. De straten zijn vol. De gansche stad is met vlaggen en lampions versierd. De heele bevolking doet aan de betooging mee. Het is de grootste, die er hier sedert het begin van den oorlog geweest is. Zitting van Dinsdag. Ingekomen is een wetsonlwerp tot verhooging van Hoofdstuk Y der Staatsbegrooting 1904. Bij de voortgezette algenceene beraadslagingen over de beantwoordt de Minister van Binneulandsche Zaken nog verschillende sprekeis. Hij kwam op tegen de bewering van den heer Schaper, als zou hij, Minister, het drankgebruik hebben aaubevolen, en betoogde nader, dat men hier niet te doen heeft met een nieuwe Drankwet, maar met een her- ziening van de bestaande, er wordt geen nieuw stelsel in uitgewerkt, maar eenvoadig voortgebouwd op de wet-Modderman. De Minister verklaart zich bereid, het subsidie voor drankbestrijding te verhoogen. Het denkbeeld van den heer Lohman om den verkoop van sterke drank te beperken tot bepaalde lokalen, zou slechts tot vermeerdering van het drankgebruik leiden. De houding der overheid tegenover het drank gebruik moet o. m. zijn om door de wet de reactie tegen het kwaad te steunen. De overheid moet er op uit zijn, slechts drankvrije personen in haar dienst te nemen zij moet asyls ter genezing van drankzuchtigen steunen en voorts zooveel mogelijk bestrijden den drang naar het gebruiken van sterke- drank. De Minister ontkent, ooit beweerd te hebben, dat de socialisten bniten de gemeenschap staan. Hij is in zijn beweren nooit verder gegaan dan te zeggen, dat zij zichzelven buiten de parlementaire en redelijke gemeenschap hebben geplaatst. De Minister ziet in de geheele houding van de socia listen bij dit debat een politieken aanval op dit Kabinet, waarvan de slotsom is kiezers, helpt ons van dit Kabinet af, dan komen wij er boven op. Dat mogen de vrienden van den Minister wel eens goed in 't geheugen houden. De heer Troelstra blijft overtuigd, dat deze wet ons niet zal afhelpen van den clandestienen drankverkoop. De onjuistheid van deze over- tuiging heeft de Minister niet aangetooud. Wat betreft 's Ministers gezegde, dat de socialisten er weer bovenop willeu komen, dat zou kunnen op- gaan, als maar eerst bewezen was, dat zij yer onder" waren na da Aprilstaking. En dit is zoo weinig wsar, dat na de staking de sociaaldemo- kraten bij de gemeenteraadsverkiezingen 25 pCt. meer stemmen kregen dan in 1901. Met een voortdurend dreigen met het /^roode spook" krijgt de Minister de liberalen er niet onderwel door goede sociale weigeving. Na een kort repliekje van den heer Schaper, worden de algemeene beschouwingen gesloten. Aan de orde is art. 1 de definitie van sterke- drank, gegiste drank, enz. De heer Bink licht het amendement toe, om geen omschrijving van sterkedrank in de wet te geveD. Deze zou z. i. een bron van wetsontduiking en chicanes zijnmen moet en kan hier op het spraakgebruik en het gezond verstand vertrouwen. Verbeeldt u dat iemand in een koffiehuis vraagt om een glas //door overhaling verkregen alkohol- houdende vloeistof, bestemd voorinwendiggebruik", als hij bier bedoelt. (Gelach). Vooral tegen die defiuitie //voor inwendig gebruik" had spr. groote bezwarenbrandewijn voor uitwendig gebruik blijft brandewijn en de wet zou er toe kunnen leiden dat een tapper op zijn ruit schreef//Hier wordt brandewijn verkocht uitsluitend voor uit wendig gebruik". Dan zou men een glaasje kunnen koopen zg. om zich te wrijven, maar het aan- weuden om er den inwendigen mensch mee te verwarmen. (Groot gelach.) De heer Hubrecht betoogt, dat de definitie, in deze wet gegeven van sterkedrank, den toets van gezonde kritiek niet kan doorstaan. De heer Verhey vraagt of als gegiste drank in den zin van deze wet ook zal moeten beschouwd worden vocbt, waaraan alkohol is loegevoegd. Veel beter ware 't te bepalen dat alle drank boven een bepaald alkoholgedeelte, bv. 15 pCt., wordt aau- gemerkt als sterkedrank. De Minister betoogt, dat thans meer behoefte bestaat aan een defi iitie van sterkedrank in de wet, dan in 1881, orndat in dit wetsontwerp niet alleen van sterkedrank, maar ook van andere vloei- stofFen sprake is. On intusschen aan veler be zwaren te gemoet te komen zou de Minister een d rde alinea aan het artikel willen toevoegen, volgens welke bij Kon. besluiten dranken van een bepaald alkohol-volume en van een bepaalden warmtegraad, als ze al of niet gemengd zijn, zouden kunnen verklaard worden te vallen onderded.fi- nitie van sterkedrank. Op voorstel des voorzitters wordt het debat over de definitie-kwestie tot morgen geschorst, om den Minister gelegenheid te geven de toe- gezegde wijziging aan te brengen en in druk te doen ronddeelen. Dientengevolge kwam nu in behandeling het amendement-Fock c. s., om de voorgestelde split- sing tusschen tapperij en slijterij te doen vervallen. De heer Fock, dit amendement toelichtende, betoogde dat dit stelsel is onbillijk voor de tegen- woordige vergunninghouders dat het het drankver- bruik zal aanmoedigen en aanleiding zal geven tot de meest openlijke ontduiking. De heer Roessingh licht toe het door hem en den beer Zijlma voorgestelde amendement om de bovenbedoelde splitsing alleen te doen gelden voor verkoop van sterke drank in het klein in door de Kroon aan te wijzen gemeenten, met ten minste 10,000 inwpners, op grond dat het drankgebruik ten piat.te lande door de splitsing in de hand wordt gewerkt en den clandestienen verkoop be- vordert. Vervolgens bepleitte hij een amendement om te laten vervallen de bepaling dat de gesloten flesschen enz., waarin verkoop voor gebruik elders geschiedt, ten minste 3 deciliters moeten inhouden. De heeren Michiels van Verdnynen en Janssen bestreden de splitsing, die vervolgens door den heer Okma werd verdedigd, Deze spreker dringt echter aan op een overgangsbepaling, waardoor de splitsing niet toepasselijk is op bestaande ver- guuningen, tenzij by verplaatsing of uitbreiding der zaken. De heer Schaper noemt als voordeel van de splitsing, dat inderdaad de werkman nu niet meer zoo voor de toonbank 'n »wippertje', zal kunnen nemen. Intusschen komen de heden vernomen bezwaren van de bestrijders van het stelsel hem van overwegenden aard voor. De heer Lieftinck meende, dat de Regeering werkelijk goed zou doen, de 3 dL. bepalingen te laten vervallen. De heer Bos sloot zich aan bij de bestrijders van de splitsing tusschen tapperijen en slijterijen en droug aan op handhaving van de bestaande bepaling, dat onder verkoop in't klein beschouwd wordtverkoop bij een hoeveelheid van minder dan 2 liters. Den 20en, 21en en 22en September zal in de societeit //Van Ongenuchten Vrij" te Goes vanwege de afdeeling Goes en omstreken van de z/Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde" een Provinciale vruchten- en bloe- men-tentoonstelling worden gehouden. De inzending staat alleen vrij aan liefkebbers of kweekers, in de provincie Zeeland woouachiig, met uitsluitend eigen vruchten bloemeu en plan- ten. De meiedinging naar prijzen voor de beste verzameling van werktuigen enz. om zitkten eu schadelijke insecten te bestrijden, de volledigste en beste inzending van vruchtengeleien, de beste inzending van tuingereedschappen, het beste ver- pakkingsmaterisal voor de verzending van appels en peren in den groothandt-1 en voor de verzen- ding van fijue appels en pereu siaat ook open voor inzenders buiten Zseland. De prijzen beslaan in verguld-zilveren, zilvertn eu bronzeu medsilles. In de afdeeling vruchten worden gerraagd pe ren, appelen en diverspn. In de afdeeling afges.neden bloemert, bouq tten enz. worden, behal ve afgesneden bloemeu, verschil lende soorten bouquetten en ook een grafkrans bekroond. Ver er is er een afdeeling voor blad-en bloem- plauten. De Rotterdamsche Kamer van Koophaudel heeft met 15 tegen 3 item men goedgekeurd een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer met verzoek goedkeuring te oufhouden aan het wetsontwerp lot vaststelling eerier nieuwe tariefwet van invoer- rechlen, om reden dit wetsontwerp naar hare over- tuiging in strijd is met het algemeen belai'g. Vuorzitter dezer Kamer is de heer A. Plate,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1