Gemengde berichten. Telegrafische berichten. BURGERLIJKE STAND. Handelsberichten. Veldslag aan de Yaloe. Rotterdam, 2 Mei 1904. Binnenl. Gran en. Tarwe werd heden lager afgegeven. Rogge en Gerst in halve stemming. Boonen en Erwten met weinig handel. De exploitatiekosten enz. hoopt men uit de verpleeggelden en uit contribution te kunnen bestridden. Het initiatief voor deze belangrijke zaak wordt van gereformeerde zijde genoinen, doch de grondslag van de eventueel voor deze zaak op te nchten vereenigiug zal van dien aard zijn, dat ook andere christelijke groepen aan de siichting er van kunnen medewerken, waarvoor reeds steun is toegezegd. TER NEUZEN, 2 Mei 1904. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukkenvoorstel tot wijziging verordening onderwijs en heffing van schoolgeld. De Commissaris der Koningin in Zeeland, heeft bepaald dat het jaarlijks enderzoek van de verlofgangers der militie te land in 1904 zal plaats hebben 1°. te Hontenisse,. Woensdag 1 Juni lO1^ uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Bosch- kapeile, Hengstdijk, Hontenisse, Ossenisse en Stoppeldijk 2°. te Hulst, Donderdag 2 Juni 10 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Cliuge, Graauw en Langendam, Hulst, St. Jansteen er. Koewacht 8°. te Axel, Vrijdag 3 Juni 10 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Axel, Over- slag, Sas van Gent, Westdorpe en Zuiddorpe; 4°. te Neuzen, Zaterdag 4 Juni 10 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Hoek, Neuzen, Philippine en Zaamslag te Oostburg, Dir.sdag 21 Juni 10 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Breskens, Groede, Nieuwvliet, Oostburg en Zuidzande 6°. te IJzendiike, Woensdag 22 Juni 10 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Bier- vliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Sehoondijke en Water- landkerkje 7°. "te Sluis. Donderdag 23 Juni 10 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Aardenburg, Cadzand, Eede, St. Kruis, Retranchement en Sluis. Met ingang van 1 Mei zijn in Zeeland verplaatst de volgende kommiezen bij 's Riiks belastingen 2e of 3e kl. P. Boudens van Aarden burg naar Rotterdam, C. P. van Leenwe van Axel naar Budel (station), F. van Hurck van Zuiddorpe naar Venlo (station), A. de Maker van Kerkrade naar Zuiddorpe, P. N. Paber van Strijbeek naar Axel. Avel. Voor de levering van 1 00 M3 Pruisische grint ten behoeve van den polder //Capelle" werd alleen ingeschreven door den heer M. J. Adriaansen te Ter Neuzen voor f 1,995 per M8. Uclevcilugis gcguuU 's Gravenhage, '2 Mei. De rheumatische aandoeningen van dee Prius nemen af in hevig- heid de temperatuursverhooging is geringer, zoodat Z.. K. H. reeds eenige keeren het bed voor korten tijd heeft verlaten. Middelburg, 2 Mei. Heden slaagde voor het examen als onderwijzeres, mej. C. Elias, van Sluis. St. Petersburg, 2 Mei. De Russische gene- rale staf erkent, dat de Russen van de Yaloe zijn teruggetrokken. St. Petersburg, 2 Mei. Bij den slag aan de Yalce op gisteren maakten de Japanners 28 snelvuurkauonnen buit, benevens veel geweren en ammunitie. Meer dan 20 officieren en vele onder- officieren en msnschappen werden krijgsgevangen gemaakt. De Japanners verloren 700 en de Russen 800 man. De Japanners zijn meester aan de Yaloe-monding en houden een uiterst sterke stelling bezet. Op de werf der Kon. Maatscbappijj #De Schelde" te Vlissingen is thans een aanvang gemaakt met den bouw van een onderzeesche torpedoboot. De boot wordt gebouwd volgens de plannen en teekenifigen van de //Electric Boat Company te New-York (vroeger Holland company). Zij zal in alle opzichteu gelijk zijn aan de zeven onder zeesche torpedobooten van het Amerikaansche gouvernement. Negentien booten van dit zelfde type zijn vervaardigd voor het Engelsche gouver nement door de firma Vicker Maxim sons, die daartoe ook een contract met de //Electric Boat Company" heeft gesloten. De boot zal een leDgte hebben van 66 ft. en een diameter van 11 ft. en zal bewapend worden met drie toipedo.s. De bemanning bestaat uit negen man. A1 de laatste verbeteringen voor het varen aan de oppervlakte en onder water zullen aan dit schip toegepast worden. In den kleinen comman- dotoren zal een zoogetaunde altiscope worden paugebracht, waardoor de bestuurder, ook wanneer het schip onder water manoeuvreert, uitzicht boven water zal houde n. Het spreekt van zelf dat dit vaartuig in een gesloten afdeeling gebouwd wordt met het oog op het geheimhouden van het Amerikaansch patent. De vorige week stond iemand uit Yalkenberg (Limburg) terecht wegens mishandeling, gepleegd op den avond van een gemeenteraadsverkiezing. Op de vraag van den president der rechtbank of hij niet dronken was geweest, luidde het antwoord z/Neen, meneer de president, ik ben geeu kiezer." In Weeze (Limburg) heeft dezer dagen een verschrikkelijk ongeluk door onvergeeflijke on- voorzichtigheid plaats gehad. Nadat de dokter aldaar bij een land'oouwer met gunstigen afloop zijn hulp geboden had, werd hem een borreltje gepresenteerd. Men had echter de onvoorzichtigheid gehad bij de drankbenoodigd- heden ook een flesch met vergif neer te zetten. Uit deze flesch schouk men bij ongeluk den dokter een glaasje in. Hij dronk van dit doodelijk vocht, dat zeer veel overeenkomst had met jenever. Dedok- ter kon zich niet meer redden, doordat hij niet gauw genoeg in het bezit kon komen van het noodige tegengif en na een paar uten stierf. De boer elf, die ook van dat goedje gedronken had, is niet gestorven. Te Rotterdam is 11. Zaterdag de 49jarige bootwerker M. Bennik, vader van een gezin van vrouw en 9 kinderen uit den mast van een stoom- schip op de winsch gevallen, zoodat hij bijua dade- lijk dood was. Binneukort wordt te Rotterdam wederom een groot Warenhuis geopend, nl. dat van de //Grandes Galeries Beiges". Niet minder dan 218 verkoop- sters en verkoopers worden voor dit groote maga- zijn gevraagd. In de Rijnhaven te Rotterdam, is uit Chili aangekomen de vijfmaster, de Potosi, op een na is dit het grootste zeilschip der wereld. Het Rotterdamsch gemeentebestuur overweegt plannen om onder Oud-Delftshaven en St. Jobs- haven en onder Pernis een Waalhaven te graven. De Dordr. Ct. schrijft Dezer dagen moest iemand die niet spreken kon, doch uitstekend hcorde, voor den rechter getuigenis afleggen. Mondeling zweren dat hij de waarheid en niets dan de waarheid zou zeggen ging dan ook niet, doch een oplossing was spoedig gevonden. Men zei hem het formulier voor en de getuige schreef op een papiertje //Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig." De beide voorste vingers van de rechterhand werden opgestoken met het papiertje er in en de eed was afgelegd. Het verhoor kon beginnen. Schriftelijk antwoordde de getuige op Jv 1j b LU gOotoUx TKpOn. De advocaat der tegenpartij had tegen dezen eedsvorm geen bezwaardoch als hij eens wel bezwaar had gehad Dan had men wellicht een belangrijk getuigenis in het proces gemist. Te Oosterklief op Wieringen is Vrijdag bij klaarlichte dag een huis afgebrand, dat door drie gezinnen bewoond werd. Eerst toen het in lichte- laaie stond miste een der moeders haar Sjarig kind. Aan redding viel niet meer te denken. Later is het verkoolde lijkje gevonden. Den 2n Eebruari stierf een koe van een landbouwer te Garrelsweer bij 't kalven. Het kadaver werd denzelfden dag verkochl aan den vleeschhouwer Mulder, te Appingedam, die het op zijn beurt den volgenden dag weer aan den koopman Goudsmit aldaar wilde verkoopen deze echter eischte, alvorens tot den koop over te gaan, een attest van den veeaits N. J. Smit, die bij 't sterven van de koe tegenwoordig was geweest, dat het vleesch voor verbruik geschikt was. Dit attest werd sfgege.ven, maar den volgenden dag bleek het vleesch ougeschikt en werd het afgekeurd. De veearts S. werd nu vervolgd op grond van art. 175 W. v. Str. De heer Hfyinga, eveneens veearts, verklaarde voor de rechtbank te Groningen, dat het vleesch op den dag nadat de koe was gestorven nog wel geschikt had kunnen zijn, maar dat hij (getuige) zich toch in geen geval vcor het afgeven van een attest zou hebben laten vinden. Het O. M. noemde de handelwijze van den heer S. uiterst roekeloos en onbedachtzaam, en eischte een boete van 50 en ontzetting uit het ambt van veearts van Rijkswege, wegens schuld aan 't in den handel brengen van een voor de gezondheid schadelijke waar. De verdediger, Mr. E. D. H. Schutter van Groningen, betoogde dat hetgeen ten laste wordt gelegd in geen geval op bekl. van toepassing kon zijn, omdat art. 175 W. v. S. moet worden be- schouwd in verband met art. 174 W. v. S. Uit Straats'ourg wordt gemeld dat Dr. Vorster, de directeur van het kraukzinnigengestieht te Stephansfeld, bij zijn rondgang door dit gebouw onverhoeds door een gevaarlijken gek met een stilet is gestoken en zeer ernstig in den buik gewocd is. Men wist dat de patient aan mis- dadige razeruij leed en had hem daarom alleen opgesloten. Op de een of andere manier moet hij zich echter een stuk plaatijzer verschaft hebben dat hij bijsleep en van een handvat voorzag. De aanval geschiedde zoo geniepig dat noch de directeur noch de personen die bij hem waren, het toebrengen van den stoot hadden waargenomen. De ongelukkige directeur is dadelijk door een professor nit Straatsburg geopereerd moeten worden. De ffsteker" die kortgeleden te Hamburg een dienstmeisje zoo ernstig verwondde dat zij een paar dagen later bezweek, heeft te Gorlitz vergif genomen en op zijn sterfbed zijn misdaad bekend. Te Charleroi heeft zich een allerzonderlingst geval voorgedaan, waarover een iuterpellatie in de Belgische Kamer niet zal achterwege blijren. Eenigen tijd geleden werden twee personen, verdacht van diefstal van steenkolen gepleegd in een spoorwegstation, in hechtenis genomen hun gevangenhouding werd gelast voor een maand. Na het verstrijken van dien termijn diende hun zaak voor de rechfbank te Charleroi, die het bewijs niet geleverd achtte en daarom de invrijheidstelling van de beklaagden beval. De officier van justitie ging van dit vonnis niet in hooger beroep, maar men vergat de vrijge- sproken.n uit hun hechtenis te ontslaan en liet ze nog twee maanden lang zitten. Esrst toen werd het abuis bemerkt. De procureur-generaal gelastte een streng onderzoek. Op de avenue des Champs-Elvsees te Parijs, is Donderdag een Haagsche dame, mevrouw S., door een automobiel overreden. Zij werd be- wusteloos naar haar hotel gebracht, en een dokter vond haar toestand hoogst zorgelijk. Ernst Gayraud, directeur van de credielbank te Nizza, is plotseling gevlucht, een tekoit van 20 millioen francs achterlatend. Sedert eeuige dagen hadden tal van personen hun bij de bauk belegde gelden opgevraagd, doch men antwoordde hun, dat de directeur afwezig was. Dit wekte wantrouwen en een der clienten diende een klacht in bij den rechter. Onmiddellijk werd een onder zoek ingesteld, dat aan het licht bracht, dat de directeur inderdaad eenige dagen geleden vertrokken was. Daarop werden de brandkasten geopend en men vond daarin in het geheel de niet al te groote som van 100 fr. Een tweede onderzoek ten huize van Gayraud heeft geen resultaat gehad. Ook heeft men geen enkele aanwijzing waaruit af te leiden is, in welke richting de bankier is vertrokken. Deze gebeurtenis heeft te Nizza groote ontroering teweeggebracht. Practische Amerikanen. De spoorweg- direclie te Pennsylvania heeft op haar stations laten bekend maken, dat het geven van afscheids- kussen bij het vertrek der treinen streng verboden is. Het was namelijk gebleken dat vele treinen te laat vertrokken, doordat de reizigers zoo lang werk hadden om afscheid te nemen van dames, die hen naar den trein brachten. Te Lewisham werd een 22jarig jongmensch 1®^ orloketopul duor ecu bal aau het huufd getroffen. Zijn verwonding scheen eerst niet van ernstigen aard, althans hij kon zich nog te voet naar huis begeven, maar eeuige uren later werd hij ernstig ziek en stierf door een hersenaandoening, die aan het ODgeluk wordt toegeschreven. Een verver, die in de Avenue des Nerviens te Brussel bezig was, de palen van de electrische tram te ververven, verloor daarbij het evenwicht en greep zich instinctmatig vast aan den kabel, die over deze palen ligt. De man kreeg een geweldigen schok en viel op de straat, waar hij bewusteloos werd opgenomen en naar het hospitaal vervoerd. Hij verkeertin levensgevaarlijken toestand. Ridderorden te koop (buitenlandsche). Heel brutaal bij advertentie in een Nederlandsch blad biedt een Antwerpenaar (altbans iemand die brieven poste restante te Antwerpen outvangt) ^distinctions honorifiques (ridderorden)" aan <,per- sonnes distinguees aan en onder toevoeging dat die //gedistingeerde personen" dadelijk gehojpen worden en niets vooruit behoeven te betalen. Te Johannesburg is Dinsdagavoud in een mijn de kabel van een bak gebroken, waarmee mijnwerkers naar boven werden gebracht. De bak was bijna aan de oppervlakte, zoodat de ongelukkigen 2000 7oet diep vielen. Er worden 43 menschen ver- mist, alien kleurlingen. INGEZONDEN STUKKEN. Geachte Redactiel In uw vorig nummer is door u medegedeeld, »dat het budget der (feest-)commissie wat bekrompen is en, met 'toog op de verschillende plannen, die men zicb bad voorgesteld, meer zal moeten bezuinigd worden dan wel gewenscht voorkwam." Ik wil het gaarne gelooven, aangezien, ook volgens uwe mededeeling, een dier plannen is, de ongeveer 1800 schoolkinderen te onthalen. Indien de cominissie dit plan niet meer inkrimpen kan tot de kinderen, wier ouders, door geen schoolgeld te betalen, tot de onvermogende behooren of zich als zoodanig hebben opgegeven, zou ik haar in overweging willen geven, andermaal aan te kloppen bij de vermo- gende, gegoede en meergegoede ouders der schoolgaande kinderen. Deze ouders, de beide laatste categorien vooral, kunnen niet vorderen en misschien wil ik zoo denken ook niet verlangen, dat hunne kinderen worden onthaald op kosten van mij en anderen, die geen schoolgaande kinderen hebben, i. a. w. dat ter hunnen pleiziere riemen worden gesneden van eens anderman's leSr. Ik heb vernomen, dat den ingezetene met schoolgaande kinderen een extra-gift voor dat onthaal bij eene voor de overige feestviering heeft gegeven. Een voorbeeld, dat ik in alle bescheidenheid aan de zooeven genoemde categorien van ouders ter navolging durf aan te bevelen. Voorts zou de commissie bare roeping niet te buiten gaan en evenmin de grenzen der bescheidenheid over- schrijden, zou ik meenen, wanneer zij een tweede beroep om (inancieelen steun deed bij de herbergiers en winke- liers, die irnmers hun giften dubbel en dik terugkrijgen, omdat de verwezenlijking van de verschillende plannen, die men zich had voorgesteld, ,/tal van vreemdelingen", zooals door u wordt opgemerkt, ,/zal uitlokken om dien dag onze veste te bezoeken". Hoogacktend, Uw dw. dienaar Ter Neuzen. x. ('t Zou voorzeker der commissie groot genoegen doen, wanneer haar doei door extra- of nagiften werd gesteund. Of zij echter zal kunnen besluiten om opnieuW eene inteekenlijst aan te bieden, zouden wij niet toestemmend durven beantwoorden. Er in reeds veel tijd aan de omhaling besteed cn de maatregelen welke nog genomen moeten worden, zoowel als h'et feest zelf, zuilen nog veel tijd van de commissieleden vergen. Daarom zullen belangstellende en belanghebbende ingezetenen op de beste wijze de feestcommissie steunen, wanneer ze het goede voorbeeld volgen van hen, die hunne gaven be- zorgden bij den penningmeester, den heer J. L. Jurrij, ol aan een der andere commissieleden overkandigden. De pchrijver van bovenstaande stelde ons 5,— ter hand, om deze ter beschikking der commissie te stellen voor de armenbedeeling. RED.) Zaamslag, 30 April 1904. Mijnheer de Redacteur Wilt u mij voor onderstaand een plaatsje in uw blad verleenen Zoo juist lees ik het bericht over het ?auto-ongeluk" van j.l. Woensdag. Mag ik echter opmerken, dat mijne ecktgenoote niet naar de achter-aan-liet rijtuig-hangende jongens heeft ge-Jag^M, doch alleen' omkeek en de hand waarsckziwend naar hen ophief, waardoor zij een seconde net stum* uit 't oog verloor, doch gelukkig clo- tegenwoordigheid van geest had onmiddellijk te remmen en het stuur te wenden, en daardoor grooter ongelukken voorkwam. Ik zou naar aanleiding van genoemd ongeval elken automobilist willen aanraden, om, wil hij zijn rijtuig beveiligen tegen vernieling door de straatjeugd, den bovenrand van den achterbak te voorzien van een afneembare rand met scherpe punten of een ander ver- weermiddelwant, daar men hoofdzakelijk ter wille van de straatjeugd, (die zijn pleizier er in vindt om, zien ze een auto aankomen, nog eens gauw even dwars over den weg te vliegen) in de dorpen langzaam rijdt, hebben de kwajongens de gelegenlieid om achter aan het rijtuig te gaan hangen en met hun klompen de verf enz. te beschadigen. Met dank voor de plaatsruimte, Achtend, A. VAN DELDEN. Ter Xenzen. Huwelijks-aangiften. 28 April. Julien Bauwens, oud 23 j., jm. en Suzanna Ollebek, oud 19 j., jd. 29 April. Abraham Meerteus, oud 24 j., jm. en Sara Riddering, oud 22 j., jd. Iluwelijks-voltrekkingen. 28 April. Gustavus Lippens,- oud 20 j., jm. en Pa'mijra Loeb, oud 27 j., jd. Geboorten. 25 April. Marinus, z. van Maarten Jan van Kerkvoort en van Krina Pieternella van der Stigchel. 26 April. Sara Maria, d. van Anthonie Faas en van Adriana Levina de Zeeuw. Jan, z. van Pieter Leendert Los en van Elisabeth van de Ree. 27 April. Catharina, d. van Jan Simons en van Magdalena Maria Verhage. 29 April. Ferdinanda Carolina Wilhelmina Maria, d. van Karl Friedrick August Maria Koch (overleden) en van Zulma Maria Brigitta Standaert. 30 April. Jozina Sara Catharina, d. van Jozias Ilendrik Meertens en van Johanna Frederika de Regt. Dina Petronella, d. van Willem Hendrik Janszen en van Maria Gans. Johannes, z. van Pieter Johannes de Meijer en van Adriana Meru- sen. Jan Jacohus, z. van Cornells izaiiK urtek en van Helena Maria Cornelia Klaassen. Jacoba llendrika, d. van Adrianus Loekemeijer en van Maatje de Koning. Overlijden. 25 April. Jacobus Kroon, oud 11 m.( z. van Jacobus en van Geertruida van Wijck. Axel. Huwelijks-aangiften. 21 April. Adriaau Vinke, oud 22 j., jm. en Jozina Boeije, oud 21 j., jd. 29 April. Jacob Miilenaar (van Zaamslag,) oud 18 j.,jm. en Wiebregt Maria Witte, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 28 April. Pieter Johannes Verlinde, oud 28 j., jm. en Maria Janna Gast, oud 27 jd. Gebooiten. 17 April. Levinns, z. van Jan Scheele en van Sara Koster. 18 April. Dina Suzanna, d. van Jacobus Buijze en van Elisabeth Cornelia den Exter. Florimond Alphons Marie, z. van Johannes Cornelis de Clerck en van Regina Johanna Staal. 20 April. Jacomina, d. van Jan de Feijter en van Johanna Maria van Hoeve. Martha, d. van Jan Dieleman en van Anna Jacomiua Hamelink. 21 April. Suzanna, d. van Marinus den Engelsman en vanDingenaZegers. 25 April. Frangoise, d. van Johannes van Bendegem en van Geertruida Wolfert. 27 April. Pieternella Cornelia, d. van Willem Willemsen en van Jacomina Dieleman. 28 April. Daniel, z. van Gijsbregt Riemens en van Suzanna de Jonge. 29 April. Krijn Jacobus, z. van Jozias de Feijter en van Pleuntje Balkenende. 30 April. Jannis, z. van Pieter de Feijter en van Janna Dieleman. Overlijden. 23 April. Anna Tanneke Jonkman, oud 7 j., d. van Gerrit Anthonij en van Adriana Santina He'rrebout. 25 April. Jozina de Mul, oud 51 j., echtg. van Johannes Deij. 26 April. Elisabeth Schoonakker, oud 88 j., wed. van Peter Berend Reumer. Hosdikaitelie. Huwelijks-aangiften. 1 April. Tkeophilis jKint (van Amsterdam,) oud 27 j., jm. en Maria Ottjes, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 20 April. Theophilis Kint (van Amsterdam,) oud 27 j., jm. en Maria Ottjes, oud 26 j., jd. Geboorten. 8 April. Leendert, z. van Anthonie Vinke en van Suzanna Dees. 13 April. Louisa Maria Apolonia, d. van Petrus Augustinus Kindt en van Mim« Johannn Verheijden. 21 April. Maria, d. van Wilhelmus Gelder- land en van Magdalena Lambert. 26 April. Albertus, z. van Alphonsus Mel en van Apolonia Borm. 27 April. Elisabeth Pharailda, d. van Jacobus de Rijk en van Paulina Catharina Truijman. Overlijden. 16 April. Cerille van Damme, oud 11 m., z. van liominicus Letharen van Maria Louisa van Hoove. Hoek. Huwelijks-aangiften. 21 April. Daniel Maas, oud 25 j-., jm. en Pieternella Bruggeman, oud 22 j., jd. 29 April. Aarnoud Drabbe, oud 23 j.,jm. en Catharina Buijze, oud 25 j., jd. Geboorten. 27 April. Cornelis, z. van Jan deFouw en van Janna van Tatenhove. 29 April. Ponlina Catharina, d. van Jozias de Jonge en van Poulina Catharina Haak. Overlijden. 22 April. Jacobus Leehdert Kense, oud 8 w., z. van Jacobus Frangois en van Adriana Wiih'el- mina de Vos. Men noteertpuike Zeeuwsche Tarwe f 7, 7,75 j en extra daar boven; mindere en goede 6,25 a 6,80 Rogge 4,60 a 5,25 Wintergerst f 4,25 a f 4,50 Zomergerst f 4

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2